Ogrom wiedzy 👌 u nas na gospodarstwie podajemy 100 kg azotu 100 kg potasu i 50 kg fosforu. Gleby mamy słabe lecz podmokłe ale plonu kukurydzy są satysfakcjonujące. Pozdrawiam
Super, jak zawsze ciekawe i przydatne informacje, choć kukurydzy nie uprawiam ale zawsze miło posłuchać co profesor doradza w nawożeniu. Dzięki za prezent, fajnie się nosi.
Dwa lata temu zastosowałem przedsiewnie 115 kg czystego azotu w formie mocznika. Rok był super na kukurydzę. Średnio 15.5 tony z hektara przy 28 procentach wilgotności. W tamtym roku poszło prawie 140 kg azotu w formie mocznika. Było bardzo sucho. To spowodowało spadek plonu. Średnio wyszło 10.5 tony przy wilgotności 20 procent. W tym roku jest przeznaczona najlepsza ziemia w gospodarstwie pod kukurydzę. Na działce gdzie był na jesieni przyorany poplon wyki koniczyny i łubinu pójdzie 220 kg mocznika i 100 kg saletrzaku. Na działce gdzie był poplon z łubinu, słonecznika i rzodkwi poszło pod orkę wiosenną 25-30 ton obornika bydlęcego. Do tego pójdzie 200 kg mocznika. Dodam że to jest bardzo ciężka gleba o dobrym podłożu, bardzo dobrze trzymająca wodę. Będę celował w docelową obsadę na poziomie 84-85 tysiecy roślin na hektarze. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Oczywiście nawożenie potasem już zostało całkowicie zakończone. W podsiewacz idzie jeszcze 150 kg NPS 49 z Timac Agro. I jak zawsze dwa zabiegi mikroelementami z naciskiem na cynk, mangan i bor. Zawsze dorzucam niewielkie ilości molibdenu i miedzi. Siarka była dostarczona z Korn Kali i kizerytu. Nigdy nie odpuszczam żadnego makroskładnika. Rok rokowi nie równy. Zawsze trzeba nawozić pod oczekiwany plon. A co pogoda przyniesie tego nie wie nikt. Ja w tym roku ponownie celuje w plon 15 ton lub więcej. Pozdrawiam.
Witam , odcinek ciekawy , wniosek jest taki strategi jest kilka i kazdy musi dostosoawać do swojego gospodarstwa . Ja osobiści wypraktykowałem że , azotu przed nie daje wcale , tzn daje tyle co w polidapie czyli 18-27 kg i to ma wystarczyć , kiedyś zastosowałem 100kg mocznika pod agregat i kukurydza sie rozkrzewiła , tzn powyrastały po 2 pędy boczne nie wiadomo po co. dlatego tylko rsm i tylko weże , włąściwie podziwiam umysł tego co wpadł kiedyś na pomysł żeby dyszami od zborza jechać na kukurydzę , chociaż są jeszcze asy co saletre dają na 6-8 liść .
Czy wysiane nawozy mocznik, korn kali, polidap trzeba od razu wymieszać z glebą czy można zostawić?? Wczoraj rozsialem i ruszyłem to agregatem, sianie kukurydzy planuję na przyszły tydzień. U nas juz susza, za ciagnikiem siwy dym i tak sie zastanawiam czy dobrze zrobiłem??
Mocznik i polidap zdecydowanie wymieszaj z glebą, żeby nie było zbyt dużych strat azotu, no i zebybten nawoz byl dostepny dla korzeni roslin jak juz skielkuja. Podobnie Korn-kali (tutaj nie ma ryzyka strat, ale lepiej jak nawóz jest w glebie, a nie na powierzchni. Szczególnie jak jest sucho).
Jak zawsze fajny wykład. Proszę mi powiedzieć: Kukurydza na ziarno, Wielkopolska, średnie gleby. Chcę część azotu dać w formie mocznika przed siewem. Część pogłównie w formie saletrzaku. Kukurydza siana jest w rzędach 75 cm. W jakim procencie zostanie wykorzystany ten saletrzak przez kukurydzę przy założeniu normalnych warunków (ani za sucho ani za mokro).
U mnie nawożenie N wyglada nastepujaco: ok45t. obornika 300kg. saletrzaku przedsiewnie i 100kg moczcznika zwykłego pogłównie przy 12-14liściu. Są małe poparzenia ale elekt jest wyśmienity. Od 25lat różne praktyki robię ale ten mocznik w tym terminie jest petarda chyba ze jest susza wtedy całkowicie temat pogłównego N jest odpuszczany
Czyli jakieś 180kg N. W pierwszym roku średnio wykorzystywane jest 60% (czyli jakieś 110kgN). Gnojowica ma dużo formy amonowej, więc jak chcesz coś jeszcze dac to nie więcej niż 30kg N/ha (jest jeszcze mineralizacji z gleby, a dodatkowo w takichvwarunkach jakie mamy teraz, mize być aktywny większy % tej gnojowicy)
Bede sial kukurydze na ziarno 2 raz w historii gospodarstwa. W ubieroku dalem ok 300 litrow rsm 28 i ok 200 kg polifoski 6.po siewie tylko odchwaszczanie i odzywja z cynkiem. Czy powinienem cos zmienic i podzielic czesc azotu po siewie ? Plon jaki osiagnolem to 12,960 kg ba ha przy wilgotnosci 26-28%. Gleog 3 do 4 klasy. Czesc torf po lace.
Przy takiej temp gleby jaka jest obecnie (powyżej 10stC, przynajmniej na zachodzie), to ma to jeszcze większy sens niż zazwyczaj (N-lock przytrzymuje formę amonowa, żeby bakterie glebowe nie "przeksztalcily" jej w formę azotanowa na ok 4-8tyg (w zależności właśnie od temperatury gleby). Zapobiega to ewentualnym stratom azotu. Po prostu im cieplejsza gleba, tym efekt działania inhibitora nitryfikacji będzie większy (podobnie jesienia, im cieplejsza jesuen/zimą tym więcej azotu utrzymamy do okresu, gdy jest potrzebny wczesna wiosna).
W zeszlym roku u mnie było dane ok 100t osadu z oczyszalni i zero nawozów, a plon ponad 10t na sucho. A w tym 60tyś litrów gnojowicy i 100 kg saletry na start w łapę ST i wystarczy. Przy takim nawożeniu dalej nie narzekam na dochody z kukurydzy.
I zakneles sobie osady prawdodopodbnie na 10 lat .wiec oszczednosc tylko w jednym roku jak bys sial buraki i zbieral liscie to dosc szybko bys metale ciezkie wyciagnol
@@marcinq2896 z 6 lat temu jak zaczynałem z osadem to była dawka 200t/ha bo nie miałem rozrzutnika do osadu i mi tirami rozciągali po polu i nic kukurydzy nie zaszkodziło a i do tej pory nie ma żadnych oznak zeby było coś nie tak tylko dalej widać efekt na plus na tych polach.
@@Camel1990 nie chodzi o plon kukurydzy, tylko jak by byś teraz zasiał warzywa czy nawet ktoś rzyczliwy zbadał glebe to na Bank coś znajdzie się przy tej ilości, wywoziłem osad z ubojni i po badaniu też byłem pewny, że będzie ok, a jednak w buraku czerwonym wykryli dziadostwo po paru latach co byłem pewny, że jest wolny od metali
U mnie idzie 150kg polidapu w podsiewacz i 220kg mocznika potas i wapno magnezowe poszło na początku marca jest po mieszance poplonowej i pójdzie Jeszcze po 20 ton obornika (wiem już dawno powinien być dany ale po prostu z pewnych przyczyn nie jest) ogólnie dwa razy jak dałem mniej azotu namlocilem lepiej a dwa razy dalem więcej i było gorzej i to mnie zawsze dziwi bo rzepak ile by nie dostał tyle przerobi 😅
Miło się słuchało ja daje poferment 40 tyś l na hektar 3 tygodnie przed siewem na glebach gdzie idzie obornik to obornik 20 ton plus 20 tys l pofermentu . 0 nawozu w tym roku co będzie to będzie. Kontrakty na kukurydzę mizerne ładować nawóz np N 150kg w czystym składniku plus polidap plus sól lub korn kali gdzie tu opłacalność 😢
Ja też zawsze dawałem full serwis z nawozem, tj. kizeryt, sól, fosforan i mocznik, ale patrząc na zeszłoroczną wtopę i brak perspektyw na nowe zbiory to w tym roku nawożenie robię minimalne, 150kg taniego NPK w podsiewacz i 200kg mocznika przed siewem. Myślę, że jeśli wody nie braknie to plon i tak powinien być zadowalający.
@@radosawsikorski7353 Ja z kolei w tamtym roku uwierzyłem, że będzie susza i obniżyłem nawożenie azotem. Pogoda jednak splatała figla i spadło ok 1000l. Tam gdzie się rozsiewacz przestawił i poszło więcej nawozu to było nawet 10-12t suchego ziarna, a tam gdzie poszły niskie dawki kukurydza była blada i plon był między 8-10t.
Jak narazie 300kg mocznika przed siewem zdaję egzamin bo podanie azotu na dwa razy masz ryzyko poparzeń i brak opadu po podaniu azotu. Więc i w tym roku pójdzie mocznik zwykły w ilości 300kg, siarczan magnezu 160kg, sól potasowa 200kg, fosforan amonu do 180kg w podsiewacz.
@@epole_kanal około 8t na ha. Teoretycznie powinno w tym być około 170 kg N na ha. Pole praktycznie co roku nawożone tym rodzajem obornika. Pozostałe składniki na wysokich poziomach
Stosowałem kiedyś azot w formie mocznika w dwóch dawkach, pierwsza przed siewem i druga przy 8 liściu. Potem wszystko, cały azot podawałem przed siewem ok. 250 mocznika + w podsiewaczu ok. 140 fosforanu. Zero różnic, plony zbliżone. Zadałbym tylko pytanie ile dni przed siewem najlepiej zaaplikować mocznik? Tydzień wystarczy?
Klasa i ogromną wiedzą praktyczna prof. Szczepaniaka. Lepiej słucha się bez podkładu muzycznego. Dobry wykład !!!
Ogrom wiedzy 👌 u nas na gospodarstwie podajemy 100 kg azotu 100 kg potasu i 50 kg fosforu. Gleby mamy słabe lecz podmokłe ale plonu kukurydzy są satysfakcjonujące. Pozdrawiam
Dziękuję za bardzo pomocny materiał.... Przedstawiony w przystępnej formie.👍💪
Super, jak zawsze ciekawe i przydatne informacje, choć kukurydzy nie uprawiam ale zawsze miło posłuchać co profesor doradza w nawożeniu. Dzięki za prezent, fajnie się nosi.
U mnie drugi rok z rzędu idzie 190 kg mocznika z inhibitorem miesiąc przed siewem kukurydzy i jest git 👍
A jak jest z gnojowoca... I jaka ilosc moze zaszkodzić.... Ja daje 40tys jesien 40tys wiosna/ha oczywiscie 200 kgnocznik 200 polidap🤔
Dwa lata temu zastosowałem przedsiewnie 115 kg czystego azotu w formie mocznika. Rok był super na kukurydzę. Średnio 15.5 tony z hektara przy 28 procentach wilgotności. W tamtym roku poszło prawie 140 kg azotu w formie mocznika. Było bardzo sucho. To spowodowało spadek plonu. Średnio wyszło 10.5 tony przy wilgotności 20 procent. W tym roku jest przeznaczona najlepsza ziemia w gospodarstwie pod kukurydzę. Na działce gdzie był na jesieni przyorany poplon wyki koniczyny i łubinu pójdzie 220 kg mocznika i 100 kg saletrzaku. Na działce gdzie był poplon z łubinu, słonecznika i rzodkwi poszło pod orkę wiosenną 25-30 ton obornika bydlęcego. Do tego pójdzie 200 kg mocznika. Dodam że to jest bardzo ciężka gleba o dobrym podłożu, bardzo dobrze trzymająca wodę. Będę celował w docelową obsadę na poziomie 84-85 tysiecy roślin na hektarze. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Oczywiście nawożenie potasem już zostało całkowicie zakończone. W podsiewacz idzie jeszcze 150 kg NPS 49 z Timac Agro. I jak zawsze dwa zabiegi mikroelementami z naciskiem na cynk, mangan i bor. Zawsze dorzucam niewielkie ilości molibdenu i miedzi. Siarka była dostarczona z Korn Kali i kizerytu. Nigdy nie odpuszczam żadnego makroskładnika. Rok rokowi nie równy. Zawsze trzeba nawozić pod oczekiwany plon. A co pogoda przyniesie tego nie wie nikt. Ja w tym roku ponownie celuje w plon 15 ton lub więcej. Pozdrawiam.
Dzieki za podzieleniebsie swoją technologia! Skąd jesteś? Powodzenia!
@@epole_kanal centralna Polska- pogranicze Wlkp i Łódzkiego...
A jak wygląda sprawa z nawożeniem RSMem jak kiedy zastosowałać? Ma ktoś jakieś doświadczenia i się nimi podzieli?
Witam , odcinek ciekawy , wniosek jest taki strategi jest kilka i kazdy musi dostosoawać do swojego gospodarstwa .
Ja osobiści wypraktykowałem że , azotu przed nie daje wcale , tzn daje tyle co w polidapie czyli 18-27 kg i to ma wystarczyć , kiedyś zastosowałem 100kg mocznika pod agregat i kukurydza sie rozkrzewiła , tzn powyrastały po 2 pędy boczne nie wiadomo po co. dlatego tylko rsm i tylko weże , włąściwie podziwiam umysł tego co wpadł kiedyś na pomysł żeby dyszami od zborza jechać na kukurydzę , chociaż są jeszcze asy co saletre dają na 6-8 liść .
Witam rozsiewam dopiero kornkali pod kukurydze czy jest potrzeba wymieszania go zaraz z glebą
To będzie najlepsze, jeżeli chcesz żeby roślina pobrała składnik z nawozu
Czy wysiane nawozy mocznik, korn kali, polidap trzeba od razu wymieszać z glebą czy można zostawić?? Wczoraj rozsialem i ruszyłem to agregatem, sianie kukurydzy planuję na przyszły tydzień. U nas juz susza, za ciagnikiem siwy dym i tak sie zastanawiam czy dobrze zrobiłem??
Mocznik i polidap zdecydowanie wymieszaj z glebą, żeby nie było zbyt dużych strat azotu, no i zebybten nawoz byl dostepny dla korzeni roslin jak juz skielkuja. Podobnie Korn-kali (tutaj nie ma ryzyka strat, ale lepiej jak nawóz jest w glebie, a nie na powierzchni. Szczególnie jak jest sucho).
Jak zawsze fajny wykład.
Proszę mi powiedzieć: Kukurydza na ziarno, Wielkopolska, średnie gleby. Chcę część azotu dać w formie mocznika przed siewem. Część pogłównie w formie saletrzaku. Kukurydza siana jest w rzędach 75 cm. W jakim procencie zostanie wykorzystany ten saletrzak przez kukurydzę przy założeniu normalnych warunków (ani za sucho ani za mokro).
Wykorzystanie nawozu przy sprzyjajacych warunkach jest na poziomie ok 70%.
@@epole_kanal Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Czy produkt blueN można połączyć z zabiegiem kwasami humusowymi ?
Nie ma przeciwskazań
Dokładnie chodzi mi o produkt Humus Activ którego nie wykorzystałem w pszenicy z racjii niemożliwości wjazdu w pole
Ale czy nie lepszym rozwiązaniem będzie opryskanie gleby przed zasiewem kuku i przed uprawa agregatem lub zastosowanie go podczas deszczu lekkiego ?
U mnie nawożenie N wyglada nastepujaco: ok45t. obornika 300kg. saletrzaku przedsiewnie i 100kg moczcznika zwykłego pogłównie przy 12-14liściu. Są małe poparzenia ale elekt jest wyśmienity. Od 25lat różne praktyki robię ale ten mocznik w tym terminie jest petarda chyba ze jest susza wtedy całkowicie temat pogłównego N jest odpuszczany
Witam. czy mogę po zrobieniu T1zR1 w tym samym dniu jechać z nawozem dolistnym OSD mineral NPK plus mikro ?
Możesz, ale jak odczekasz dzien-dwa, to będzie to z korzyścią dla roślin.
Panowie ,ja dałem w listopadzie 45 tyś litrów na ha gnojowicy od krów "samej gęstej treści" . Co dorzucić teraz przed siewem?
Czyli jakieś 180kg N. W pierwszym roku średnio wykorzystywane jest 60% (czyli jakieś 110kgN). Gnojowica ma dużo formy amonowej, więc jak chcesz coś jeszcze dac to nie więcej niż 30kg N/ha (jest jeszcze mineralizacji z gleby, a dodatkowo w takichvwarunkach jakie mamy teraz, mize być aktywny większy % tej gnojowicy)
Wykład pierwsza klasa 💪
Bede sial kukurydze na ziarno 2 raz w historii gospodarstwa. W ubieroku dalem ok 300 litrow rsm 28 i ok 200 kg polifoski 6.po siewie tylko odchwaszczanie i odzywja z cynkiem. Czy powinienem cos zmienic i podzielic czesc azotu po siewie ? Plon jaki osiagnolem to 12,960 kg ba ha przy wilgotnosci 26-28%. Gleog 3 do 4 klasy. Czesc torf po lace.
Jeżeli Ci się sprawdziło to tak rób. Nawożenie po wschodach kukurydzy jest ryzykowne (można na tym wygrać, ale można też sporo stracic)
A jak to się ma do stosowania N-lock i mocznika IN
Przy takiej temp gleby jaka jest obecnie (powyżej 10stC, przynajmniej na zachodzie), to ma to jeszcze większy sens niż zazwyczaj (N-lock przytrzymuje formę amonowa, żeby bakterie glebowe nie "przeksztalcily" jej w formę azotanowa na ok 4-8tyg (w zależności właśnie od temperatury gleby). Zapobiega to ewentualnym stratom azotu. Po prostu im cieplejsza gleba, tym efekt działania inhibitora nitryfikacji będzie większy (podobnie jesienia, im cieplejsza jesuen/zimą tym więcej azotu utrzymamy do okresu, gdy jest potrzebny wczesna wiosna).
W zeszlym roku u mnie było dane ok 100t osadu z oczyszalni i zero nawozów, a plon ponad 10t na sucho. A w tym 60tyś litrów gnojowicy i 100 kg saletry na start w łapę ST i wystarczy. Przy takim nawożeniu dalej nie narzekam na dochody z kukurydzy.
I zakneles sobie osady prawdodopodbnie na 10 lat .wiec oszczednosc tylko w jednym roku jak bys sial buraki i zbieral liscie to dosc szybko bys metale ciezkie wyciagnol
@@gosc147 metale ciężkie to może są w miastach gdzie jest przemysł. Ja biorę z takich gdzie brak przemysłu i metali ciężkich wiem bo badałem
100 ton osadu to trochę przesada, mam nadzieję, że naprawdę masz rzetelne badania tego osadu, bo nawet osad po higienizacji bym nie dał w tej ilość
@@marcinq2896 z 6 lat temu jak zaczynałem z osadem to była dawka 200t/ha bo nie miałem rozrzutnika do osadu i mi tirami rozciągali po polu i nic kukurydzy nie zaszkodziło a i do tej pory nie ma żadnych oznak zeby było coś nie tak tylko dalej widać efekt na plus na tych polach.
@@Camel1990 nie chodzi o plon kukurydzy, tylko jak by byś teraz zasiał warzywa czy nawet ktoś rzyczliwy zbadał glebe to na Bank coś znajdzie się przy tej ilości, wywoziłem osad z ubojni i po badaniu też byłem pewny, że będzie ok, a jednak w buraku czerwonym wykryli dziadostwo po paru latach co byłem pewny, że jest wolny od metali
U mnie idzie 150kg polidapu w podsiewacz i 220kg mocznika potas i wapno magnezowe poszło na początku marca jest po mieszance poplonowej i pójdzie Jeszcze po 20 ton obornika (wiem już dawno powinien być dany ale po prostu z pewnych przyczyn nie jest) ogólnie dwa razy jak dałem mniej azotu namlocilem lepiej a dwa razy dalem więcej i było gorzej i to mnie zawsze dziwi bo rzepak ile by nie dostał tyle przerobi 😅
Miło się słuchało ja daje poferment 40 tyś l na hektar 3 tygodnie przed siewem na glebach gdzie idzie obornik to obornik 20 ton plus 20 tys l pofermentu . 0 nawozu w tym roku co będzie to będzie. Kontrakty na kukurydzę mizerne ładować nawóz np N 150kg w czystym składniku plus polidap plus sól lub korn kali gdzie tu opłacalność 😢
Ja też zawsze dawałem full serwis z nawozem, tj. kizeryt, sól, fosforan i mocznik, ale patrząc na zeszłoroczną wtopę i brak perspektyw na nowe zbiory to w tym roku nawożenie robię minimalne, 150kg taniego NPK w podsiewacz i 200kg mocznika przed siewem. Myślę, że jeśli wody nie braknie to plon i tak powinien być zadowalający.
@@radosawsikorski7353 Ja z kolei w tamtym roku uwierzyłem, że będzie susza i obniżyłem nawożenie azotem. Pogoda jednak splatała figla i spadło ok 1000l. Tam gdzie się rozsiewacz przestawił i poszło więcej nawozu to było nawet 10-12t suchego ziarna, a tam gdzie poszły niskie dawki kukurydza była blada i plon był między 8-10t.
Jak narazie 300kg mocznika przed siewem zdaję egzamin bo podanie azotu na dwa razy masz ryzyko poparzeń i brak opadu po podaniu azotu. Więc i w tym roku pójdzie mocznik zwykły w ilości 300kg, siarczan magnezu 160kg, sól potasowa 200kg, fosforan amonu do 180kg w podsiewacz.
Mam bardo złe doświadczenia z pogłównym nawozeniu saletrą amonową, pali liscie na tabakę zwlaszcza przy zastosowaniu przed deszczem.
Szczególnie w okolicy 5-6 liścia. Wcześniej jest bezpieczniej (liście mają inny pokroj)
Zastosowanie obornika kurzego na wiosnę i bakterie maja sens? Plan jest nie nawozić niczym więcej.
Ile tego kurczaka pojdzie? Ogolnie ma sens, jak dobrze to sobie zbilansujesz.
@@epole_kanal około 8t na ha. Teoretycznie powinno w tym być około 170 kg N na ha. Pole praktycznie co roku nawożone tym rodzajem obornika. Pozostałe składniki na wysokich poziomach
A na koniec, plantacja nawadniana !!!
Co wiele tlumaczy w kontekście pobierania azotu z gleby :)
Stosowałem kiedyś azot w formie mocznika w dwóch dawkach, pierwsza przed siewem i druga przy 8 liściu. Potem wszystko, cały azot podawałem przed siewem ok. 250 mocznika + w podsiewaczu ok. 140 fosforanu. Zero różnic, plony zbliżone.
Zadałbym tylko pytanie ile dni przed siewem najlepiej zaaplikować mocznik? Tydzień wystarczy?
Wystarczy tydzień, wystarczy nawet krócej. Wtedy kiedy robisz uprawie, żeby ten azot przykryc