Jak wygląda walka w D&D? - Poradnik #5

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 дек 2024

Комментарии • 35

  • @Nocny_Informator
    @Nocny_Informator 2 года назад +1

    Dla wszystkich nowych graczy i mistrzów gry
    Nie przejmujcie się, nic nie musi wyglądać od razu idealnie, za którymś razem proces będzie znacznie płynniejszy niż za pierwszym. Wiem z doświadczenia, bo z początku musiałem przypominać o rzutach oraz zdolnościach, i starać się pamiętać, kto użył czego, gdzie i jaki efekt to przynosi. Teraz już sami pamiętają

  • @Azbioro
    @Azbioro 3 года назад +1

    Dopiero zacząłem przygodę z D&D i mega pomocne są Wasze filmy! Dzięki panowie, git robota!

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  3 года назад +1

      Dzięki za wsparcie! Cieszymy się że możemy pomóc 😀

  • @Izajasz7
    @Izajasz7 3 года назад

    Spoko poradnik dużo tłumaczy i dzięki pozdro

  • @marial2382
    @marial2382 2 года назад

    Rzucanie na niekorzyść to wybieranie niższej wartości z dwóch:) wkradło się chyba przejęzyczenie

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  2 года назад

      Oczywiście, że tak . Dzięki za czujność ;)

  • @marial2382
    @marial2382 2 года назад

    Pytanko do chowania się - czy DM musi określić warunki dogodne do schowania się czy mogę to zrobić gdziekolwiek? Np chciałam ukryć się w lochu pod ścianą, ale DM powiedział, że nie ma miejsca do schowania, bo wszędzie są latarnie.

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  2 года назад +1

      Takie warunki raczej określa DM, są takie przypadki w których nie damy rady się schować, w zależności od światła czy obiektów na mapie. Ale istnieje taki atut jak "Skulker", z angielskiego, który ułatwia ukrywanie się w takich sytuacjach.

    • @marial2382
      @marial2382 2 года назад

      @@spiewzbroi1964 dzięki za odpowiedź. Z filmiku dowiedziałam się kilku nowych, ciekawych rzeczy a i tak potem w praktyce pojawiają się nowe zagwozdki ;)

  • @PieselHaski
    @PieselHaski Год назад

    Czy mogę podejść do przeciwnika zadać obrażenia i użyć odstąpienia jakich akcji wtedy użyje? czy atak np sztyletem moze zostac wykorzystany jako akcja bonusowa??

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  Год назад

      akcja ataku i odstąpienie to akcje, więc w jednej turze nie możesz ich obu wykonać. Wyjątkiem są umiejętności (np. Chytre zagranie łotra), które dają taką możliwość. Atak sztyletem to też po prostu akcja ataku. Jest opcja wykorzystania akcji bonusowej, jeśli walczymy dwoma broniami naraz. Ale żeby móc użyć ataku jako akcja bonusowa w tym wypadku, to trzeba wykorzystać akcję zwykłą też na atak.

  • @pawedelekta1950
    @pawedelekta1950 3 года назад +1

    czy możecie wytłumaczyć jak się walczy kiedy gra się postacią z kilkoma atakami daną bronią

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  3 года назад +1

      Cześć. Podczas walki możemy użyć jednej akcji. Jeżeli chcemy zaatakować, to patrzymy ile ataków może wykonać nasza postać. Zawsze jest to jeden atak, jednak niektóre klasy posiadają ataki dodatkowe (extra attacks w angielskiej wersji). Działa to w ten sposób, że jeśli chcemy użyć naszej akcji na atak, to możemy zaatakować raz, plus ilość dodatkowych ataków. To wszystko dzieje się w ramach tej jednej akcji. Jeśli mamy dwa dodatkowe ataki, to atakujemy w sumie 3 razy w ramach akcji ataku. Pomiędzy atakami możemy się przemieszczać, jeśli nie zużyliśmy jeszcze całego naszego ruchu i możemy rozkładać ataki na kilku przeciwników. Poza dodatkowymi atakami, postacie mogą też mieć zdolności pozwalające na atak w ramach akcji bonusowej. Np. jeżeli nasza postać ma dwie bronie, to może użyć swojej akcji bonusowej na kolejny atak. Czyli wracają do poprzedniego przykładu, trzy ataki w ramach akcji i jeszcze jeden atak akcją bonusową. Ataki dodatkowe liczą się tylko do tej głównej akcji. Nie możemy atakować kilka razy akcją bonusową w jednej turze. Ta sama zasada dotyczy ataku podczas reakcji. Jeśli atakujemy kogoś reakcją (np. atak okazyjny), możemy wykonać tylko jeden atak, niezależnie od ilości dodatkowych ataków. Jeszcze jednym wyjątkiem są bronie dystansowe, które posiadają właściwość ładowania. Jeśli broń musi być ładowana (będzie to zaznaczone w opisie broni), to możemy zaatakować tylko raz na nasz atak. Strzelając z takiej broni, nie bierzemy pod uwagę dodatkowych ataków. W dalszym ciągu mamy do dyspozycji naszą akcję bonusową czy reakcję, jeśli nasza postać może atakować za ich pomocą. Czyli mając akcję ataku razem z dodatkowym atakiem i akcją bonusową, strzelamy tylko dwa razy. Możemy użyć dodatkowych ataków przy broni z potrzebą ładowanie, tylko jeśli mamy odpowiedni atut.
      Mamy nadzieje, że to odpowiada na Twoje pytanie. Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś, to chętnie odpowiemy.

  • @andrzejbarszczewski6054
    @andrzejbarszczewski6054 3 года назад +1

    Mam pytanie: Jeżeli teleportujemy się podczas czołgania to się mogę za darmo podnieść?

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  3 года назад

      Bardzo dobre pytanie. Nie ma na to żadnej zasady. Jedyna zasada, którą można tutaj wskazać to taka, że zaklęcia robią dokładnie to, co mają w swoim opisie. Jeśli, zaklęcie nie ma opisanego wstawania, to w teorii tego nie robi. Myślę jednak, że jest to ciekawy sposób na lekkie naciągnięcie zasad w imię zabawy i wystarczy zapytać swojej grupy, czy im to nie przeszkadza ;)

  • @PieselHaski
    @PieselHaski Год назад

    Siema mam dwa pytania czy jeśli przygotowuje zaklęcie magiem podczas walki to mogę je rzucić w tej samej rundzie czy w następnej?
    Czy tarcza daje jakiś bonus np. do klasy pancerza lub bonus do rzutów obronnych na zręczność?

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  Год назад

      Jeśli używasz akcji przygotowania, to stawiamy jakiś warunek co ma spowodować aktywację. W przypadku rzucania zaklęcia, musi ono mieć czas rzucania 1 akcji. Odpisujemy komórkę zaklęć i trzymamy to zaklęcie na zasadach koncentracji. Według zasad, akcja przygotowania jest trzymana do początku następnej tury, więc tak przygotowane zaklęcie jest marnowane, jeśli nie uda się go rzucić. Ale nie jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie. Dlatego porozmawiałbym z grupą i zaproponował rozwiązanie:
      Rzucenia zaklęcia akcją przygotowaną musi mieć czas rzucania 1 akcję. Odpisujemy komórkę zaklęć i trzymamy koncentrację do moment wystąpienia warunku rzucenia lub jeśli zrezygnujmy z koncentracji czy zostanie ona przerwana.

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  Год назад

      Co do tarczy, to podstawowa daje po prostu +2 do klasy pancerza. Trzeba tylko pamiętać, że zajmuje ona jedną rękę, więc używanie broni dwuręcznych z tarczą jest niemożliwe.

    • @PieselHaski
      @PieselHaski Год назад

      @@spiewzbroi1964 ok dzięki bardzo ♥️

  • @amelialaskowska3413
    @amelialaskowska3413 3 года назад +1

    Cześć, wytłumaczycie dokładniej jak działa reakcja i kiedy można pozwolić użyć jej graczom?

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  3 года назад +2

      Cześć. Po pierwsze każda umiejętność, która ma zaznaczone, że jest reakcją może zostać użyta w ten sposób bez wcześniejszego przygotowania. Przy czym jest to jedna reakcja na turę. Najczęściej wykorzystywaną reakcją jest atak okazyjny, który można wykorzystać w przypadku gdy postać odejdzie od przeciwnika nie wykorzystując akcji odstąpienia( po prostu ucieknie). Ale istnieje jeszcze akcja przygotowana. W swojej turze określamy w jaki sposób się przygotowujemy i co sprowokuje reakcję poza naszą turą kosztem akcji w tej turze. Na przykład - "Strzelam do przeciwnika z łuku jeżeli w swojej turze do mnie podejdzie"
      Jeżeli Twój gracz chcę przygotować reakcję, to pozwól mu to zrobić. Ważne żeby powiedział co sprowokuje jego reakcje kosztem jego akcji w obecnej turze. Jeżeli gracz chce użyć akcji bonusowej i/lub przemieścić się to musi to zrobić przed deklaracją akcji przygotowania w swojej turze.
      Mam nadzieję że wyczerpaliśmy temat :D

    • @amelialaskowska3413
      @amelialaskowska3413 3 года назад

      @@spiewzbroi1964Dzięki za pomoc dla początkującego MP ☺️

  • @ksaweryredoks5636
    @ksaweryredoks5636 3 года назад +2

    Ej a jak śpisz w zbroi to przykrywasz się kołdra?

  • @PieselHaski
    @PieselHaski Год назад

    Sorry że znowu pytam mam dwa pytania
    jeśli ktoś zada mi 6 obrażeń gdy mam 3 punkty wytrzymałości mam 0 prawda i jeśli mój sojusznik mnie uleczy za 6 PW to mam 3 czy 6???
    drugie pytanie: jeśli jestem magiem i mam 3 PW z 7 i chce się uleczyć za pomocą długiego odpoczynku to ile odzyskuje a ile poprzez krótki odpoczynek?

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  Год назад +1

      W D&D nie ma ujemnych obrażeń. Jeśli, Twoje życie spada do zera, to jesteś nieprzytomny i zaczynają się rzucy na śmierć. Ilość obrażeń ma znaczenie tylko, jeśli ktoś zadał Ci obrażenia większe lub równe podwójnej ilości Twojego maksymalnego życia. Wtedy postać umiera od razu, bez rzutów. Dla przykładu, jeśli Twoja postać ma 20 hp i dostanie 40 obrażeń, to umiera od razu. Jeśli ma 20 i dostanie 30 obrażeń, to ma 0 hp I zaczyna rzuty na śmierć.
      Długi odpoczynego przywraca punkty wytrzymałości do maksimum. W przypadku, krótkiego odpoczynku do leczenie używać kości wytrzymałości. Masz ich tyle ile poziomów w danej klasie. Ile wyrzucisz, tylko się uleczysz.

    • @PieselHaski
      @PieselHaski Год назад

      @@spiewzbroi1964 a czy gdy mam 0 PW to mój sojusznik może mnie uleczyć np do 6 PW czy muszę wykonać rzuty przeciw śmierci bez względu na przywrócone PW???

    • @PieselHaski
      @PieselHaski Год назад

      @@spiewzbroi1964 a tak w ogóle to dzięki bardzo ♥️

  • @hemophobia.
    @hemophobia. 2 года назад

    Postać bez umiejętności dodatkowego ataku może zaatakować raz, tak?

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  2 года назад

      Tak. Jeśli postać nie ma dodatkowego ataku, to może w swojej turze wykonać tylko jeden atak w ramach akcji ataku. Jeśli jednak posiada dwie lekkie bronie w obu rękach, to może zaatakować 2 razy w turze. pierwszy atak jako akcja ataku i drugi, przy użyciu akcji dodatkowej. Tylko w tym przypadku, o ile postać nie posiada zdolności do walki dwoma bronami, to przy zadawaniu obrażeń przy ataku akcją dodatkową, nie dodajemy modyfikatora siły/zręczności do wyniku na kości obrażeń.

    • @hemophobia.
      @hemophobia. 2 года назад

      @@spiewzbroi1964 Jasne dzięki!

  • @mirek2472
    @mirek2472 2 года назад

    Paker skąd ksywa??

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  2 года назад

      Ksywa z gimnazjum, która przetrwała ze mną do dziś ;)

  • @lolixnikt647
    @lolixnikt647 2 года назад

    Dlaczego do inicjatywy dodaje się modyfikator zręczności skoro na kartach postaci z 5e jest modyfikator i incjatywu

    • @spiewzbroi1964
      @spiewzbroi1964  2 года назад

      Inicjatywa to wyznacznik tego jak szybko reagujesz podczas walki, dlatego bierzemy pod uwagę zręczność. Do inicjatywy mogą również dojść poszczególne inne bonusy niż ten od zręczności jak na przykład atut "czujny" który dodaje nam +5.