L’Amor prigioniero TRAILER

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024
  • Nicola Porpora (1686-1768) i Johann Adolf Hasse (1699-1783) - dwaj znakomici twórcy późnego baroku, których losy splotły się po raz pierwszy w Neapolu, jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych tego okresu. Hasse przyjeżdża tam w roku 1724, by szlifować swój talent i czyni to, między innymi, pod okiem Porpory. Ostatecznie obydwaj kompozytorzy zajmują ważne miejsce w historii rozwoju gatunku opery, przez pewien czas łączą nawet swe twórcze siły, gdy w Londynie rywalizują z samym Haendlem.
    Utwory czysto instrumentalne Porpory, których miał w swym dorobku artystycznym kilkanaście, za życia twórcy cieszyły się niemałym uznaniem. Świadczyć może o tym fakt, że po raz pierwszy wydane w Londynie w 1736 roku kameralne Sinfonie (wśród nich Sinfonia C-dur op. 2 nr 2) niebawem doczekały się kolejnych wydań - w 1753 w Londynie, a w 1760 w Paryżu.
    W drugiej części koncertu zabrzmi L’Amor prigioniero Hassego z 1761 roku - pełna uroku kantata napisana do tekstu słynnego librecisty Pietra Metastasia. Oto Amor, który został podstępnie uwięziony przez popleczników bogini łowów, wchodzi w dialog z Dianą i wskazuje na swe liczne zasługi. Mimo ostrożności i uzasadnionych zarzutów, bogini musi w końcu przyznać rację Kupidynowi. Bo któż może się oprzeć miłości?
    Wydarzenie pod Mecenatem ‪@GrupaPZU‬ i ‪@GrupaLOTOS‬
    ✅ PROGRAM
    Nicola Porpora - Sinfonia C-dur op. 2 nr 2
    Johann Adolf Hasse - L’Amor prigioniero
    ✅ WYKONAWCY
    MARTA BOBERSKA SOPRAN
    ANNA RADZIEJEWSKA MEZZOSOPRAN
    ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
    LILIANNA STAWARZ KLAWESYN, DYRYGENT
    ℹ️ Materiał będzie dostępny na kanale RUclips Polskiej Opery Królewskiej do 23 maja, do końca dnia
    📍Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Комментарии •