Szép munka! 3 évvel ezelőtt én is kísérleteztem ezzel, annyi hogy nálam működött az RF modulátor amit egy videómagnóból termeltem ki. Ezáltal nem kellett belenyúlni a tévébe. Illetve ott egy PC végezte az okosítást, nagyobb helyet foglalt, cserébe az volt a 0 Ft-os TV okosító mivel minden egységét úgy kaptam innen-onnan.
@@retrosrk jelen esetben nem az a baj, hogy külön jön a kép meg a szinkron, azt egyszerűen össze lehet hozni, sőt fekete-fehér tv lévén a 3 színjelet is össze kell adni, de nem úgy ám, hogy csak simán összekötni, rendesen le kell illeszteni, mi több, nem egyforma arányban kell a 3 színt a világosságjelhez összeadni. Ezek még így se komoly gondok. Az igazi ellenfél az, hogy a tv okosítóból hd, full hd és ami nagyobb gond váltott soros jel jön. Na, azzal a tv nem tud mit kezdeni, ezért állt meg a kép középen egy fekete csíkkal. Ha be lehet állítani úgy hogy 480i jelet adjon ki a hdmi-n, akkor szinkronban lessz. Ez a megoldás így jónak mondható, egy tranzisztorból tennék a cső elé egy illesztő fokozatot, ami a nagy benenő ellenállású csövet illeszti a 75 ohm-os kimenetre. Mert kicsi a jel. Példa: 4 ohm-ra tervezett erősítőre 8 ohm-os hangfalat kötünk: szólni fog, de halkabban. Na, itt majdnem ugya az az eset áll fent. Mondjuk azt nem tudom így kapásból, mert éppen nincs előttem a rajz, hogy a dc csatolás a videó végfok cső és a kf közt megvan e gyárilag, elképzelhető, hogy a kondi nem kell oda.
Megnéztem a rajzot. A PCL 84 rácsára Dc csatolással megy a demodulátorról a képjel, ami ha jobban megnézzük a rajzot látszik, hogy a képcsőig meg van tartva. Sőt, én a D102 jelű AA 116 diódának az anódját forrasztottam volna ki és az L112-re kötöttem volna szükség esetén egy, egy tranzisztoros (nem dadogás, egy Db tranzisztorral épített illesztő fokozat), dc csatolású erősítőt beiktatva, hiszen azok a tekercsek azért vannak ott, hogy a színségedvivő zavarását kiszűrjék a képjelből. A kondenzátor nem kell a PCL 84 elé. Ja, igen a kapcsolóüzemű tápegység (telefontöltő) nem való bele, szépen be lehet állítani az öt voltot zener diódával, vagy 7805-el. Ezek a tévék amikor készültek még azt se tudták mi az a kapcsolóüzemű táp, (ami viszont elég csúnyán beleköpköd mindenbe, aminek a közelébe kerül, ), így semmiféle ilyen jellegű zavarszűrés nincs tervezve a tévébe. Emiatt nagyon nem javallott bele a telefontöltő. A képcsövet meg ne nagyon "durrogtassuk" kondenzátorokkal, mert egyrészt az a megoldás a katód-vezérlőrács zárlatos képcső "vagy sikerül, vagy kuka" jellegű javítása. (leégeti a zárlatot a kondiban tárolt nagyfeszültség, vagy leszakítja a képcső belsejében a lábat az elektródával összekötő vékony drótot), másrészt az emmissziószegény képcsöveket, a fűtőfeszültség növelésével szokták további kínlódásra és felgyorsult elpusztulásra ítélni. a kondenzátoros megoldást valóbban alkalmazták valaha arra a célra is, hogy a katódról "lerobbantsa" az elhasználódot bevonatot, de tapasztalat nélkül az szokott ennek a vége lenni, hogy mindent ledurrantanak róla. A 61lk1b orosz csövekkel nem szokott gond lenni az elektroncsöves tévékben, ellenben a modulosok sorkimenőre tekert fűtése döglesztette a képcsöveket. Továbbá ezek a tévék 220 volt névleges feszültségre készültek. Ma már 230 volt a névleges, ami annyira "névleges", hogy egy hétig mértem grafikonok egy shelly smart villanyórával és két alkalommal volt csupán 232 volt, kb. fél óráig, a többi jóval e fölött volt. (a mért csúcsérték 249 volt) Tehát emiatt a tévé jóval nagyobb hálózati feszültségről üzemel, szóval alapból jobban van fűtve a képcső, mint 50 éve volt.
@@vargarichard3710 Érdekes amúgy hogy én pl egy 1962.-es tévén nézem az ingyenesen fogható földfelszíni digitális adásokat. Nem nyúzom vele sokat, családi örökség.. de néha. :D Egy kis VHF modulátor segítségével, ami 9V.-ról megy,. Nagyon szép tiszta erős képe van. A tömörített digitális jelnek is van hátránya, meg ugyanúgy pixelesedik is ha szar irányba van a szobaantenna. Gondoltam is hogy remek a mindennapi problémák megjelentek az őskövületeimen is. (Miután galád módon lekapcsolták az analógot kábelen. :D ) Csak e miatt vetemedtem ilyesmire.
Pont úgy csináltad ahogy én. :D Nagyon jó! Ha fizikálisan egy HDMI kábellal összekötöd egy laptoppal, akkor a +5V.-ot, sem kéri. S a tévé okosító nélkül adja a laptop képét a képetnyőre. Még egy tipp. A képcső kicsit le van ülve, lehet ebben már az orosz 61LK3B van. Ha van egy 9V.-os dugasztápod, a képcsövet kiemelve a "fűtőkörből" (4, 5 láb leforrazst, és összeköt) majd ráakasztani a 9V.-os dugasztápot. Így a gyári 6,3V körüli feszültséget kicsit megemelve jobban megfűti a katódot, sokkal élesebb, kontrasztosabb képet ad majd. Jellemzően ennyi "túlfűtést" még elbír hosszútávon is, mindenféle károsodás nélkül. Persze az igazi megoldás a regenerálása lenne, azaz rácsattintani a katódra egy feltöltött kondenzátorral. Ui óvatos légy ,mert a készülék, mint az összes korabeli társa NINCS leválasztva a hálózatról, úgynevezett univerzális táppal rendelkezik, azaz egyenesen a röfiből jön a delej a csövek fűtése , s az anódfeszültség is a nyers 230V.-os hálózat egyutas egyenirányításával van megoldva. A fém alkatrészek 50-50% eséllyel (dugó polarításától függően) a FÁZISON ülnek. :D
@@gergelykuzmos1974 pont ezért nem javallott a hdmi-bemenet. Szerintem nem a képcső gyenge, hanem illesztetlenség van. A videóban látszik, hogy próbálkozik rf modulátorral, ott -igaz nincs szinkron-de sokkal kontrasztosabb a kép.
@@vargarichard3710 Hm.. könnyen lehet hogy igazad van, mert nálam is jelentkezett ez a probléma, még úgy is hogy közvetlen ráakasztottam a videó jelet, érdekes hogy tévéje válogatja, mert egy 1969-es Orionon nekem ez a megoldás kristálytiszta képet ad, igaz abban készülékben a Tungsram "legújabb" (legutolsó) fejlesztésű 10 lábas PCL200.-as csöve a videóvégcső. A régebbi csak VHF.-et tudó gépeknél nálam is modulátor van. Úgy tényleg jó a kép.További érdekesség hogy csöves rádiónál is ha becsatolsz valamilyen újkori hifi, CD pl. fejhallgató bemenetet, ott is durva elillesztés van, mégis brutál jól szól. :D.
@@vargarichard3710 Talán tényleg azért olyan gyengébb, mert onnan nem lehet jobb? Mert kimarad az egész "eleje", az előerősítő, és keverő fokozatai ,a tuner,. Mivel az Ő tévéje már UHF fogadására is a alkalmas, így a videó rf modulátoros kísérletnek sikerülnie kellett volna. A +5 V (9V) modulátora válogatja, adott. (Illetve a tévéből is kinyerhető, mondjuk a PCL85 katódkondenzátorról, ott van terhelhető +12V. :D )
Volt egy PC-m, ami képes volt SVHS-t kiadni.a hangkártyán, ezt rákötöttem a DVD játszó inputjára, a videójel meg mehetett be a közel 20 éves tevébe, de ilyen elven a koax jele is mehetett volna!
Color star volt inkább... színes munkácsy egyrészt "rázós" tv volt (trafó nélküli, mint a fekete fehérek) és eredetileg is volt benne pal. A color starnak viszont volt videó bemenete, de csak secam volt.
Haver te beteg vagy, de imádom, nagyon zseni ahogy össze raktad gratulálok 😁 szeretek itthon én is ilyenekket csinálni, bár az én '' művészetem inkább a kókányolás kategoria 😄 de mindegy is, még egyszer gratula szép munka lett 😁
Ezt egy régebbi videómagnó beiktatásával egyszerűbben kivitelezhető.Én is így játszadozom régi tévékkel.Videón van scart és vhf kimenet.Settop box scarton videóba,onnan tévébe sima vhf és kész.
Nem hajtja meg eléggé a csövet (és/vagy illesztési gond van )a hdmi-rca átalakító. ez látszik a gyengébb kontraszton és a szinkron instabilitásán, jól látszik, amikor elfenekeli a maci a babáját, hogy behajlik jobb oldalon a kép. Tenni kell közé egy tranzisztoros illesztő fokozatot, vagy a 100 nanós kondi értékén variálni.
Basszus de rohadt jó, hogy a mai "trendekkel" ellentétben nem 25-30 perces a videó! Szép munka, plusz piros pont a korhű tartalomért egy Fortnite gameplay helyett 😂Feliratkoztam! :)
És mennyi áramot eszik? .... 3 napelem panel elég hozzá? Elég az 1 string? :) (ez csak vicc) Engem egy képcsöves tv rázott meg kiskoromba (befért az ujjam a dugo és a villa mellé), el is dobtam magam. Azóta nem mentem a tv hátso felire :) Kell nekem birkozó gép ?!?
Szerinted azt meg lehet oldani, hogy egy Chromecast-ra több bluetooth fülhallgatót is csatlakoztatni lehessen? Samsung telefonon lehet ilyet, 2 eszköz is lehet média kimenet, illetve most az LE Audio segítségével is lehet AuraCast-ot csinálni és arra többen csatlakozni. 1st world problem, de azon gondolkoztam, hogy lehetne ezt egy Chromecast-tal megoldani. Mondjuk AuraCast dongle-lel esetleg?
🤔...no ezt annak idején úgy csináltuk, ha egy bágyadt képcsővel találkoztunk, hogy k.b. 5-6 menetet tekertünk a sorkimenőre kezdetben, mivel itt a csőfűtések vegyes kapcsolásban vannak elkövetve, ez a lépés körültekintést igényel...túlfűteni sem jó, mert leszakadhat a bevonat... Én kihagytam volna a kapcsolóüzemű tápot, megszórhatja a csöveket nem kívánatos módon...a készülék fém alkatrészeire juthat hálózat felöl akár fázis is...egy elválasztó trafó szerencsés lépés! Ezt leszámítva érdekes ez a "mod" jó ötlet, de ha már így felokosítottad, akkor pld. a "Lagom nl oldal segítségével pár beállítást el tudsz végezni konvergencia ügyileg, ha nincs generátorod, a vasmagokat szigorúan műanyag csavarhúzóval...ÉPÍTŐ JELLEGGEL: AZOK, AKIK CSAK FÉLIG SEJTIK EZT A SZAKMÁT, ŐK MÉG VÉLETLENÜL SE VEGYÉK LE A HÁTLAPOT, SZÓ SZERIN ÉLETVESZÉLYES, MÉG AKKOR IS, HA ELVÁLASZTÓ TRAFÓT HASZNÁLNA (kutyaház és környéke!)!🤞🙋
Egy kissé elkomplikáltad. Mikor már megvolt a HDMI>Kompozit+Audio átalakítód, azt simán rá lehetett volna kötni a videómagnóból kiberhelt RF modulátorra. Így a TV készüléken sem kellett volna semmit módosítani.
Jobban járnál egy Terra MT47 modulátorral, mely a hang és video jelet modulálja nagyfrekvenciára. Már csak azért is, mert 50-50 százalék eséllyel fázis kerül a sasszira. A modulátorral legalább meglenne a leválasztás. Egy esetleges laptop, PC, stb. forrás esetén nem baj, ha az se ráz, nem csak téged, hanem mást se. Egyébként a PCL84 bemenete gyárilag nem elég érzékeny, igényli a magasabb video jelszintet, ezeknél nem volt követelmény a külső forrás fogadása.
Az nem netes rajz volt, RT évkönyvből van. Amúgy könyv formátumban, úgy 1990-ig minden TV rajza megtalálható. A neten OT-s cuccokhoz nem jellemzően vannak rajzok.
"Meg merjem kérdezni, hogy miért" nélkül is értelmes a mondat. :) Ha nem mernéd, le se lenne irva :). Ergo: elhagyható. Ha elmondaná, meg kell hogy ...stb. Meg merjem kérdezni, hogy miért tudsz te ennyit ezekröl az öskori cuccokról? (Jajj megkérdeztem, bocsi). Nincs jobb dógod? Hát nincs és ez igy van jól. TV kiirja nap végén, hogy: 10 óra 6 percet töltött hibridtv nézésével? :) Ez lenne az analog jólét, nem?!
AV to RF és HDMI to AV átalakítókkal max 5 ezer lett volna az egész és tovább tartott volna leadni a rendelés és regisztrálni a webáruházba, mint összedugni.
@@vargarichard3710 Végülis sokkal egyszerűbb valamit szétszedni, forrasztgatni és kísérletezni napokig (nem mellesleg egy muzeális értékkel bíró technikai eszköz gyári állapotát megbontani), mint 2024-ben a technika és az internet segítségével megoldani valamit nettó 5 perc alatt :D
Hát ez zseniális, konkrétan a tv okosító nélkül is simán HDMI bemenete lett a TV-nek. Hogy tudja kezelni a felbontásbeli különbségeket? Mi történik, ha pl. egy modern konzolt rákötsz, ami 16:9-es jelet ad? Meg akarom nézni fekete-fehér TV-n a fortnite-ot 😂😂😂😂😂😂
@@Buki_Dani Valószínűleg tudná kezelni a konzol képét. Viszont ha külső eszközt kötünk a TV-hez, pl. HDMI-vel, akkor az átalakító (RCA) kimenetét a sasszitól (fémváztól) galvanikusan le kell választani mindenképp, mert a fémvázon feszültség is lehet, és ez kijuthat a HDMI-n keresztül, ami mind a felhasználóra, mind a külső eszközre veszélyes lehet. Én nem építettem bele leválasztó trafót, mert nálam minden alkatrész a TV dobozán belül van, viszont ha külső eszközt kötünk rá, ezt mindenképp tegyük meg!
Ha már tényleg a kommunizmus egyik retro érzését akartad összekötni a 21.sz.-dal, én inkább egy Elek Zoltán-videóval promóztam volna a végeredményt. Ő is sikeresen ötvözi a kettőt...😃
Az biztos, hogy jobb direktbe bekötni a videójelet, mint itt RF átalakítással szenvedni, az is jó, hogy bele lett építve a tévébe jól elzárva az okosítás (már csak azért is mert nekünk pl az fekete-fehér már tranzisztoros (sőt moduláris, a hangpanelt állandóan cserélni kellett :D) Orion TV antenna csatlakozója is rázott erősen, nem csak úgy csipkedett, mint egy modern kapcsolóüzemű kettős szigetelésű cucc. Viszont egy kis befektetéssel valami rendes 230V-5V tápot rendesen bekötve, nem bohóckodva csokival meg levágott dugóval megért volna, valamint egy 3D nyomtatott vagy épp fából készült tartót az átalakítónak/okosítónak, amit belülről fel lehet csavarozni de így elsőre Proof-of-Concept elfogadjuk :D
Bizony, régi "szép" idők... Én még emlékszem arra a rácsodálkozásra is, amikor gyerekként 1987 környékén (az első színes tévénk vásárlásakor) az addigi Orion Orpheus után először láttam a Süsü ismétlését színesben. A piros hajú király(fi), a kékhajú királyné, vagy a lila szakállú kancellár elég meglepő volt számomra :-D De összességében emlékszem, mennyire lenyűgözött az a parádés színvilág a nagy szürkeség után :-)
Nem értek ezekhez a dolgokhoz, viszont vagyok olyan öreg, hogy emlékezzek gyermekkorom hasonszőrű televíziójára. És hogy, hogy nem, a Fallout játékok bevezetői ugrottak be hirtelen. 😄
Ezt szerintem egyszerűbben is megoldhattad volna. Létezik fillérekért HDMI -> Composit átalakító, amit említettél is. Viszont utána egy sima RF modulátorral megoldható a jel bevitele a Tv-be. Szóval, nem kell szerelgetni hozzá.
Rohadt jó! Pont ilyen tévénk volt anno. Apróság, hogy a tipu nevében a 75 nem azt jelenti, hogy mikor készült, hanem hogy mikortól készült. A kommunizmusban nem volt verseny, ezért alig volt innováció. A miénk pl. 1983-as volt, de pontosan ilyen.
@@gaborhajdu8609 Szocialista országokban egészen a rendszer váltásig, vagy a COCOM-lista megszűnésének környékéig (Magyarországon, konkrétan 1990-ig). Az ORION még 89-ben is fosta magából kifele a keleti szoci piacra ezeket a tévéket, miközben a japánok remek színes tévéket gyártottak akkor már évek óta.
Szép munka!
3 évvel ezelőtt én is kísérleteztem ezzel, annyi hogy nálam működött az RF modulátor amit egy videómagnóból termeltem ki. Ezáltal nem kellett belenyúlni a tévébe. Illetve ott egy PC végezte az okosítást, nagyobb helyet foglalt, cserébe az volt a 0 Ft-os TV okosító mivel minden egységét úgy kaptam innen-onnan.
@@retrosrk jelen esetben nem az a baj, hogy külön jön a kép meg a szinkron, azt egyszerűen össze lehet hozni, sőt fekete-fehér tv lévén a 3 színjelet is össze kell adni, de nem úgy ám, hogy csak simán összekötni, rendesen le kell illeszteni, mi több, nem egyforma arányban kell a 3 színt a világosságjelhez összeadni. Ezek még így se komoly gondok. Az igazi ellenfél az, hogy a tv okosítóból hd, full hd és ami nagyobb gond váltott soros jel jön. Na, azzal a tv nem tud mit kezdeni, ezért állt meg a kép középen egy fekete csíkkal. Ha be lehet állítani úgy hogy 480i jelet adjon ki a hdmi-n, akkor szinkronban lessz. Ez a megoldás így jónak mondható, egy tranzisztorból tennék a cső elé egy illesztő fokozatot, ami a nagy benenő ellenállású csövet illeszti a 75 ohm-os kimenetre. Mert kicsi a jel. Példa: 4 ohm-ra tervezett erősítőre 8 ohm-os hangfalat kötünk: szólni fog, de halkabban. Na, itt majdnem ugya az az eset áll fent. Mondjuk azt nem tudom így kapásból, mert éppen nincs előttem a rajz, hogy a dc csatolás a videó végfok cső és a kf közt megvan e gyárilag, elképzelhető, hogy a kondi nem kell oda.
Megnéztem a rajzot. A PCL 84 rácsára Dc csatolással megy a demodulátorról a képjel, ami ha jobban megnézzük a rajzot látszik, hogy a képcsőig meg van tartva. Sőt, én a D102 jelű AA 116 diódának az anódját forrasztottam volna ki és az L112-re kötöttem volna szükség esetén egy, egy tranzisztoros (nem dadogás, egy Db tranzisztorral épített illesztő fokozat), dc csatolású erősítőt beiktatva, hiszen azok a tekercsek azért vannak ott, hogy a színségedvivő zavarását kiszűrjék a képjelből. A kondenzátor nem kell a PCL 84 elé. Ja, igen a kapcsolóüzemű tápegység (telefontöltő) nem való bele, szépen be lehet állítani az öt voltot zener diódával, vagy 7805-el. Ezek a tévék amikor készültek még azt se tudták mi az a kapcsolóüzemű táp, (ami viszont elég csúnyán beleköpköd mindenbe, aminek a közelébe kerül, ), így semmiféle ilyen jellegű zavarszűrés nincs tervezve a tévébe. Emiatt nagyon nem javallott bele a telefontöltő. A képcsövet meg ne nagyon "durrogtassuk" kondenzátorokkal, mert egyrészt az a megoldás a katód-vezérlőrács zárlatos képcső "vagy sikerül, vagy kuka" jellegű javítása. (leégeti a zárlatot a kondiban tárolt nagyfeszültség, vagy leszakítja a képcső belsejében a lábat az elektródával összekötő vékony drótot), másrészt az emmissziószegény képcsöveket, a fűtőfeszültség növelésével szokták további kínlódásra és felgyorsult elpusztulásra ítélni. a kondenzátoros megoldást valóbban alkalmazták valaha arra a célra is, hogy a katódról "lerobbantsa" az elhasználódot bevonatot, de tapasztalat nélkül az szokott ennek a vége lenni, hogy mindent ledurrantanak róla. A 61lk1b orosz csövekkel nem szokott gond lenni az elektroncsöves tévékben, ellenben a modulosok sorkimenőre tekert fűtése döglesztette a képcsöveket. Továbbá ezek a tévék 220 volt névleges feszültségre készültek. Ma már 230 volt a névleges, ami annyira "névleges", hogy egy hétig mértem grafikonok egy shelly smart villanyórával és két alkalommal volt csupán 232 volt, kb. fél óráig, a többi jóval e fölött volt. (a mért csúcsérték 249 volt) Tehát emiatt a tévé jóval nagyobb hálózati feszültségről üzemel, szóval alapból jobban van fűtve a képcső, mint 50 éve volt.
@@vargarichard3710 Érdekes amúgy hogy én pl egy 1962.-es tévén nézem az ingyenesen fogható földfelszíni digitális adásokat. Nem nyúzom vele sokat, családi örökség.. de néha. :D Egy kis VHF modulátor segítségével, ami 9V.-ról megy,. Nagyon szép tiszta erős képe van. A tömörített digitális jelnek is van hátránya, meg ugyanúgy pixelesedik is ha szar irányba van a szobaantenna. Gondoltam is hogy remek a mindennapi problémák megjelentek az őskövületeimen is. (Miután galád módon lekapcsolták az analógot kábelen. :D ) Csak e miatt vetemedtem ilyesmire.
Nagyon szimpatikus, hogy egy fiatalember ilyen szinten foglalkozik ezekkel a dolgokkal. Gratulálok.
Zseniális! A tv maci nagyon találó lett, gondolom utána lejátszottad a szomszédok "következő" részét :))
és a képernyő lemosása is rendkívül fontos mozzanat, hogy zavartalanul élvezhessük ótvar képminőséget, ami az élmény integrális része.. 😆😆
nagyon autentikus a végeredmény.. ha pl. egy 1970-es évben játszódó filmhez kellene egy működő kellék a forgatáshoz, ez kiváló megoldás.
Öregem! Te zseni vagy! Ez nagyon megfogott... Csak gratulálni tudok... Respect!!!
Pont úgy csináltad ahogy én. :D Nagyon jó! Ha fizikálisan egy HDMI kábellal összekötöd egy laptoppal, akkor a +5V.-ot, sem kéri. S a tévé okosító nélkül adja a laptop képét a képetnyőre. Még egy tipp. A képcső kicsit le van ülve, lehet ebben már az orosz 61LK3B van. Ha van egy 9V.-os dugasztápod, a képcsövet kiemelve a "fűtőkörből" (4, 5 láb leforrazst, és összeköt) majd ráakasztani a 9V.-os dugasztápot. Így a gyári 6,3V körüli feszültséget kicsit megemelve jobban megfűti a katódot, sokkal élesebb, kontrasztosabb képet ad majd. Jellemzően ennyi "túlfűtést" még elbír hosszútávon is, mindenféle károsodás nélkül. Persze az igazi megoldás a regenerálása lenne, azaz rácsattintani a katódra egy feltöltött kondenzátorral. Ui óvatos légy ,mert a készülék, mint az összes korabeli társa NINCS leválasztva a hálózatról, úgynevezett univerzális táppal rendelkezik, azaz egyenesen a röfiből jön a delej a csövek fűtése , s az anódfeszültség is a nyers 230V.-os hálózat egyutas egyenirányításával van megoldva. A fém alkatrészek 50-50% eséllyel (dugó polarításától függően) a FÁZISON ülnek. :D
Hát igen, ilyen régi tévénél nagyobb eséllyel lehet úgy járni, mint Mézga Géza a legelső részben :-) Vagy rosszabbul...
@@gergelykuzmos1974 pont ezért nem javallott a hdmi-bemenet. Szerintem nem a képcső gyenge, hanem illesztetlenség van. A videóban látszik, hogy próbálkozik rf modulátorral, ott -igaz nincs szinkron-de sokkal kontrasztosabb a kép.
@@vargarichard3710 Hm.. könnyen lehet hogy igazad van, mert nálam is jelentkezett ez a probléma, még úgy is hogy közvetlen ráakasztottam a videó jelet, érdekes hogy tévéje válogatja, mert egy 1969-es Orionon nekem ez a megoldás kristálytiszta képet ad, igaz abban készülékben a Tungsram "legújabb" (legutolsó) fejlesztésű 10 lábas PCL200.-as csöve a videóvégcső. A régebbi csak VHF.-et tudó gépeknél nálam is modulátor van. Úgy tényleg jó a kép.További érdekesség hogy csöves rádiónál is ha becsatolsz valamilyen újkori hifi, CD pl. fejhallgató bemenetet, ott is durva elillesztés van, mégis brutál jól szól. :D.
@@vargarichard3710 Talán tényleg azért olyan gyengébb, mert onnan nem lehet jobb? Mert kimarad az egész "eleje", az előerősítő, és keverő fokozatai ,a tuner,. Mivel az Ő tévéje már UHF fogadására is a alkalmas, így a videó rf modulátoros kísérletnek sikerülnie kellett volna. A +5 V (9V) modulátora válogatja, adott. (Illetve a tévéből is kinyerhető, mondjuk a PCL85 katódkondenzátorról, ott van terhelhető +12V. :D )
Volt egy PC-m, ami képes volt SVHS-t kiadni.a hangkártyán, ezt rákötöttem a DVD játszó inputjára, a videójel meg mehetett be a közel 20 éves tevébe, de ilyen elven a koax jele is mehetett volna!
Zseniális! Gratulálok! Minden elismerésem!
Ez mennyire menő már 🔥
Brutáljó minőségű videók. Csak így tovább🎉
Minden elismerésem, klassz videó lett. Fel is iratkoztam 😇🤩
Nagyon vágod eszteet a temat
Nagyon ügyes vagy így tovább. Gondolom ezt tanultad mert nagyon vágod a témát . :)
Az rca jelet már át lehet alakítani rf modulátorral pl video magnóba ami van és akkor semmit nem kell átalakítani a tv ben.
zseniális én már 100 feliratkozó óta követlek és csak igy tovább
Gratula, nagyon menő!
Érték!!!!! Köszönöm szépen
menő!Nagyon Jó Munkát Végeztél!Csak Sok Sikert Kivánok Neked!
Elismerèsem, szèp munka !
Korrekt lett! 🤣 👍 Színes, Munkácsy-ba drótoztam anno CVBS-t, mellé a PAL-t! 🤣
Color star volt inkább... színes munkácsy egyrészt "rázós" tv volt (trafó nélküli, mint a fekete fehérek) és eredetileg is volt benne pal. A color starnak viszont volt videó bemenete, de csak secam volt.
@@vargarichard3710 Volt mindkettőm, lehet neked lesz igazad, nem ma volt. 🤔
Haver te beteg vagy, de imádom, nagyon zseni ahogy össze raktad gratulálok 😁 szeretek itthon én is ilyenekket csinálni, bár az én '' művészetem inkább a kókányolás kategoria 😄 de mindegy is, még egyszer gratula szép munka lett 😁
Király volt ügyes vagy csak igy tovább!
Ezt egy régebbi videómagnó beiktatásával egyszerűbben kivitelezhető.Én is így játszadozom régi tévékkel.Videón van scart és vhf kimenet.Settop box scarton videóba,onnan tévébe sima vhf és kész.
eladó?
Nem hajtja meg eléggé a csövet (és/vagy illesztési gond van )a hdmi-rca átalakító. ez látszik a gyengébb kontraszton és a szinkron instabilitásán, jól látszik, amikor elfenekeli a maci a babáját, hogy behajlik jobb oldalon a kép. Tenni kell közé egy tranzisztoros illesztő fokozatot, vagy a 100 nanós kondi értékén variálni.
Ügyes vagy gratula
Basszus de rohadt jó, hogy a mai "trendekkel" ellentétben nem 25-30 perces a videó! Szép munka, plusz piros pont a korhű tartalomért egy Fortnite gameplay helyett 😂Feliratkoztam! :)
Ötletes. Apám, ha most élne, megnyalná mind a tíz ujját ezért a megoldásért. :)
hete turha tomi
És mennyi áramot eszik? .... 3 napelem panel elég hozzá? Elég az 1 string? :) (ez csak vicc)
Engem egy képcsöves tv rázott meg kiskoromba (befért az ujjam a dugo és a villa mellé), el is dobtam magam. Azóta nem mentem a tv hátso felire :) Kell nekem birkozó gép ?!?
elképesztő
nagyon kreatív
szép munka 😊
Nekem az 1970 es gyártású a színes tv-m. És elektroncsöves 56kg fél évig tartott a felújítása.
Szerinted azt meg lehet oldani, hogy egy Chromecast-ra több bluetooth fülhallgatót is csatlakoztatni lehessen? Samsung telefonon lehet ilyet, 2 eszköz is lehet média kimenet, illetve most az LE Audio segítségével is lehet AuraCast-ot csinálni és arra többen csatlakozni. 1st world problem, de azon gondolkoztam, hogy lehetne ezt egy Chromecast-tal megoldani. Mondjuk AuraCast dongle-lel esetleg?
🤔...no ezt annak idején úgy csináltuk, ha egy bágyadt képcsővel találkoztunk, hogy k.b. 5-6 menetet tekertünk a sorkimenőre kezdetben, mivel itt a csőfűtések vegyes kapcsolásban vannak elkövetve, ez a lépés körültekintést igényel...túlfűteni sem jó, mert leszakadhat a bevonat... Én kihagytam volna a kapcsolóüzemű tápot, megszórhatja a csöveket nem kívánatos módon...a készülék fém alkatrészeire juthat hálózat felöl akár fázis is...egy elválasztó trafó szerencsés lépés! Ezt leszámítva érdekes ez a "mod" jó ötlet, de ha már így felokosítottad, akkor pld. a "Lagom nl oldal segítségével pár beállítást el tudsz végezni konvergencia ügyileg, ha nincs generátorod, a vasmagokat szigorúan műanyag csavarhúzóval...ÉPÍTŐ JELLEGGEL: AZOK, AKIK CSAK FÉLIG SEJTIK EZT A SZAKMÁT, ŐK MÉG VÉLETLENÜL SE VEGYÉK LE A HÁTLAPOT, SZÓ SZERIN ÉLETVESZÉLYES, MÉG AKKOR IS, HA ELVÁLASZTÓ TRAFÓT HASZNÁLNA (kutyaház és környéke!)!🤞🙋
Ügyes :) szép munka
Nagyon jó!!! 😊😁
Én ZX Spectrum számitógépet alakitottam hdmi re
Hát ez nagyon jó! :D Ügyes!
Ügyes,!!
Szép munka
Lehet csinálni erősítőt egy régi rádió magnóból
❤❤❤❤❤ Le a kalappal . Kitünő .
Imádoom❤❤
Egy kissé elkomplikáltad. Mikor már megvolt a HDMI>Kompozit+Audio átalakítód, azt simán rá lehetett volna kötni a videómagnóból kiberhelt RF modulátorra. Így a TV készüléken sem kellett volna semmit módosítani.
Szuper! Gyermekkor..
Hm mennyibe állna meg ha valaki egy ilyet eladna nekem? Működő tv..nettel? 🙏🙏🙏
Az idő előrehaladtával egyre többe, mert erősen kikopóban vannak ezen készülékek, és szervizelőik is. :(
Cześć. Telewizor jest polskiej produkcji? Widzę lampy elektronowe polskiej firmy.
Végre videó💪😀
Jobban járnál egy Terra MT47 modulátorral, mely a hang és video jelet modulálja nagyfrekvenciára. Már csak azért is, mert 50-50 százalék eséllyel fázis kerül a sasszira. A modulátorral legalább meglenne a leválasztás. Egy esetleges laptop, PC, stb. forrás esetén nem baj, ha az se ráz, nem csak téged, hanem mást se. Egyébként a PCL84 bemenete gyárilag nem elég érzékeny, igényli a magasabb video jelszintet, ezeknél nem volt követelmény a külső forrás fogadása.
Ügyes vagy
Ez nagyon Klassz picit értenék hozzá én is meg csinálnám .Szuper vagy ügyes
Meg merjem kérdezni, hogy miért/honnan volt otthon pont egy hozzávaló kapcsrajz, ha a neten nem fellelhető?! :D tetszenek ezek az építéseid!
Az nem netes rajz volt, RT évkönyvből van. Amúgy könyv formátumban, úgy 1990-ig minden TV rajza megtalálható. A neten OT-s cuccokhoz nem jellemzően vannak rajzok.
Régen nagyon sok híradástechnikai eszközhöz adtak vásárláskor kapcsolási rajzot. Benne volt a dobozban. Legalábbis a magyar gyártásuakhoz.
"Meg merjem kérdezni, hogy miért" nélkül is értelmes a mondat. :) Ha nem mernéd, le se lenne irva :). Ergo: elhagyható.
Ha elmondaná, meg kell hogy ...stb.
Meg merjem kérdezni, hogy miért tudsz te ennyit ezekröl az öskori cuccokról? (Jajj megkérdeztem, bocsi). Nincs jobb dógod? Hát nincs és ez igy van jól. TV kiirja nap végén, hogy: 10 óra 6 percet töltött hibridtv nézésével? :) Ez lenne az analog jólét, nem?!
@@rajanko Most is mindenki élvezi még az analóg jólétet. Zenét digitálisan nem hallgatunk. 🤣
Remek munka
🔥🔥🔥
Ügyes
Milyen okos TV ez? 50 éve is ez ment benne! XD
(csak vicceltem, szép munka!)
41 évesen a TV macinál majdnem besírtam. ❤
Zsenialis 😁
Ez már egy hibrid tv, vannak benne tranzisztorok és IC-k is, főleg a nagyfrekvenciás körben..A full csövesek gyártását, a 60 as években abbahagyták.
Gratula ügyes :)
Aztaaaa.. 😯😯 ..Le esett az álam.. Kicsi Elon... Abba ne hagyd!!
Én mondjuk sima RF modullal, az eredeti antenna bemeneten, sugárzott adásként küldtem volna el az adást.
Volt ebből színes verzió is!
tök jó lenne rajta Falloutozni!
Ilyet már én is csináltam
AV to RF és HDMI to AV átalakítókkal max 5 ezer lett volna az egész és tovább tartott volna leadni a rendelés és regisztrálni a webáruházba, mint összedugni.
webshopból rendelés inkább, mint két vezetéket összeforrasztani... jellemző... Nagyon is jól csinálta a srác. minek túlbonyolítani a dolgokat?
@@vargarichard3710 Végülis sokkal egyszerűbb valamit szétszedni, forrasztgatni és kísérletezni napokig (nem mellesleg egy muzeális értékkel bíró technikai eszköz gyári állapotát megbontani), mint 2024-ben a technika és az internet segítségével megoldani valamit nettó 5 perc alatt :D
kb 3 napja kerestem ilyen videót XD
jó lett
👌☺️
Playstation 4-es Alien Isolation jól mutatna ezen a tévén.
Van egy feelingje!😂👍
Egy baj van a videóval, 7 perc.
Hát ez zseniális, konkrétan a tv okosító nélkül is simán HDMI bemenete lett a TV-nek. Hogy tudja kezelni a felbontásbeli különbségeket? Mi történik, ha pl. egy modern konzolt rákötsz, ami 16:9-es jelet ad? Meg akarom nézni fekete-fehér TV-n a fortnite-ot 😂😂😂😂😂😂
@@Buki_Dani Valószínűleg tudná kezelni a konzol képét. Viszont ha külső eszközt kötünk a TV-hez, pl. HDMI-vel, akkor az átalakító (RCA) kimenetét a sasszitól (fémváztól) galvanikusan le kell választani mindenképp, mert a fémvázon feszültség is lehet, és ez kijuthat a HDMI-n keresztül, ami mind a felhasználóra, mind a külső eszközre veszélyes lehet. Én nem építettem bele leválasztó trafót, mert nálam minden alkatrész a TV dobozán belül van, viszont ha külső eszközt kötünk rá, ezt mindenképp tegyük meg!
Mekkora királyság egy ilyen retró tv-n retró poreszt nézni 😂😂😂
Jó éjszakát gyerekik.
Vigyázz Live sasszi!
ha te egy retró hifire küldted volna inkább a hangot, pötty a lájkra!
Ejha nem semmi biztos nem volt egyszerű megcsinálni .
Ha már tényleg a kommunizmus egyik retro érzését akartad összekötni a 21.sz.-dal, én inkább egy Elek Zoltán-videóval promóztam volna a végeredményt. Ő is sikeresen ötvözi a kettőt...😃
Az biztos, hogy jobb direktbe bekötni a videójelet, mint itt RF átalakítással szenvedni, az is jó, hogy bele lett építve a tévébe jól elzárva az okosítás (már csak azért is mert nekünk pl az fekete-fehér már tranzisztoros (sőt moduláris, a hangpanelt állandóan cserélni kellett :D) Orion TV antenna csatlakozója is rázott erősen, nem csak úgy csipkedett, mint egy modern kapcsolóüzemű kettős szigetelésű cucc. Viszont egy kis befektetéssel valami rendes 230V-5V tápot rendesen bekötve, nem bohóckodva csokival meg levágott dugóval megért volna, valamint egy 3D nyomtatott vagy épp fából készült tartót az átalakítónak/okosítónak, amit belülről fel lehet csavarozni de így elsőre Proof-of-Concept elfogadjuk :D
Esti mese fekete-fehérben, sokat néztem így...
Bizony, régi "szép" idők... Én még emlékszem arra a rácsodálkozásra is, amikor gyerekként 1987 környékén (az első színes tévénk vásárlásakor) az addigi Orion Orpheus után először láttam a Süsü ismétlését színesben. A piros hajú király(fi), a kékhajú királyné, vagy a lila szakállú kancellár elég meglepő volt számomra :-D De összességében emlékszem, mennyire lenyűgözött az a parádés színvilág a nagy szürkeség után :-)
Nem értek ezekhez a dolgokhoz, viszont vagyok olyan öreg, hogy emlékezzek gyermekkorom hasonszőrű televíziójára. És hogy, hogy nem, a Fallout játékok bevezetői ugrottak be hirtelen. 😄
Több száz éve létezik már,ti még csak most fedeztétek fel???
Ezt szerintem egyszerűbben is megoldhattad volna. Létezik fillérekért HDMI -> Composit átalakító, amit említettél is. Viszont utána egy sima RF modulátorral megoldható a jel bevitele a Tv-be. Szóval, nem kell szerelgetni hozzá.
Rohadt jó! Pont ilyen tévénk volt anno. Apróság, hogy a tipu nevében a 75 nem azt jelenti, hogy mikor készült, hanem hogy mikortól készült. A kommunizmusban nem volt verseny, ezért alig volt innováció. A miénk pl. 1983-as volt, de pontosan ilyen.
Kommunizmus, anyám...
Elektroncsövek meddig voltak? 1978-ig?
@@gaborhajdu8609 Tévében igen, onnantól jött a félvezetős belsejű.
@gaborhajdu8609 A kommunista világon kívül kb. addig.
1983-ban jött ki a Commodore 64. Abban már nem volt elektroncső. 😁
@@gaborhajdu8609 Szocialista országokban egészen a rendszer váltásig, vagy a COCOM-lista megszűnésének környékéig (Magyarországon, konkrétan 1990-ig). Az ORION még 89-ben is fosta magából kifele a keleti szoci piacra ezeket a tévéket, miközben a japánok remek színes tévéket gyártottak akkor már évek óta.
szép munka és a videó se lett rossz.
Van AV to RF átalakító is, és HDMI to AV is.
Szétszedes nélkül is ment volna. De így is szép munka.
Azé egy igazságligája Snyder-cut ot megnéznék rajta , hogy az hogy néz ki :D
A legjobban elköltött 3k :D