Kateřina Hoňková: Ovlivnění genové exprese působením znečištěného ovzduší (Pátečníci 31.5.2024)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 июн 2024
  • Záznam přednášky z cyklu Pátečníci z 31. 5. 2024 na téma:
    Ovlivnění genové exprese působením znečištěného ovzduší.
    Přednáška by měla poskytnout pohled, faktory životního prostředí, se zvláštním zaměřením na znečištění ovzduší, ovlivňují náš genom, geny a epigenetiku. Zabývá se mechanismy, kterými mohou znečišťující látky a toxiny v ovzduší vyvolat genetické poškození, změnit genovou expresi a modifikovat epigenetické znaky. Kromě toho se přednáška bude zabývat konceptem epigenetických změn a jejich možnými transgeneračními účinky, což vrhá světlo na dlouhodobé důsledky expozice životnímu prostředí.
    Přednáší:
    Mgr. Kateřina Hoňková, Ph.D. je postdoktorandkou na Oddělení toxikologie a molekulární epidemiologie Ústavu experimentální medicíny AV ČR v.v.i., kde pracuje již od roku 2013. Vystudovala obor Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví na Lékařské fakultě Ostravské univerzity v Ostravě a poté postgraduální studium v oboru Molekulární a buněčná biologie, genetika a virologie na Přírodovědecké fakultě Karlovy Univerzity v Praze. Ve svém odborném zaměření se věnuje primárně interpretaci epigenetických a genetických markerů ve vztahu k environmentálním faktorům, nebo časným účinkům neurodegenerativních onemocnění. Své výsledky pravidelně publikuje na řadě národních i mezinárodních odborných konferencích a aktivně se věnuje také popularizaci svého oboru mezi širokou veřejností. Ve volném čase se dlouhé roky věnuje také astronomii, zejména odbornému pozorování proměnných hvězd a exoplanet. V současné době pracuje na hvězdárně Planetária Ostrava, je předsedkyní Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti a jako vedoucí jedné z odborných skupin na každoroční Astronomické expedici se věnuje výuce pozorování a zpracování astronomických dat pro studenty astronomie a astrofyziky.
    (Zdroj anotace a c.v.: autorka přednášky)
    Další informace:
    www.patecnici.net
    / patecnici.cyklus
    Aktuální informace o dalších přednáškách:
    Od 6. 5. 2022 opět běží pravidelné přednášky Pátečníci - Sisyfos živě, tedy veřejně s diskutujícím publikem v posluchárně PřF UK - od října 2023 až do odvolání v Krajinově posluchárně B14 v Benátské 2, v druhém mezipatře (do té doby byly tyto přednášky Viničné 7, B3 v přízemí vlevo - stejná jako Biologické čtvrtky, nebo B7 ve druhém patře proti schodišti). Kromě pořizování záznamu by měl probíhat i on-line stream, informace budou k dispozici na nezměněných odkazech na FB adrese: / patecnici.cyklus
    a RUclips kanálu:
    / pátečníci sisyfos
    tinyurl.com/YtPatecnici
    Podpora projektu Pátečníci:
    www.startovac.cz/patron/vasi-...
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na RUclips během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, RUclips kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity RUclips např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na RUclips bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud je takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. RUclips Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • НаукаНаука

Комментарии • 9

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq 20 дней назад

    Přidal jsem ještě otázku, ale není veřejně vidět, pokud si uživatel nezmění nahoře nastavení "Sort by" na "Newest first"...

  • @bluetable233
    @bluetable233 17 дней назад

    Jsou ještě další takové přednásky někde ke shlédnutí, měl bych velký zájem o přednášky z vysokých škol...

  • @antoninpajskr
    @antoninpajskr 23 дня назад +1

    Mlada holka.. Padavan, jeste musi hodne cist.

    • @insightful_code
      @insightful_code 22 дня назад

      S tymi melonami a mozgom mohla ist radsej na OnlyFans a tym sa zivit.

    • @TheLordSnape
      @TheLordSnape 21 день назад

      Má doktorandský titul, určitě četla hodně.

    • @insightful_code
      @insightful_code 21 день назад

      @@TheLordSnape Vela propagandy mam dojem.

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq 20 дней назад

    - Evoluce potřebuje zvyšovat složitost, čili přidávat nové geny do DNA a toto nejen buňka nedokáže, ale ani samotné proteiny zakódované v této DNA nedokážou s takovými neznámými geny pracovat.
    - Náhodné změny v DNA jsou sice časté, ale mnohé dokážou proteiny opravit, jinak musí buňku zničit. A musí se to stát jen v pohlavních buňkách, aby změna se přenesla na potomka. A jak často se rozmnožují složité organismy? U člověka to je kolem 30 let. A kolik změn musí nastat, aby z jednobuněčného organismu vznikl složitý vícebuněčný organismus? Tak mnoho, že se to nedá spočítat. A to ještě musí být prospěšné změny, což se nikdy nemůže stát.
    - Evoluci brání fyzika o entropii. V kterémkoli systému vždy nastává růst entropie, čili rozpad složitosti až devastace systému a proto v přírodě se jasně pozoruje, že organismy postupně degenerují až odumírají a pouště stále přibývají.
    - Aby se evoluce mohla spustit, musela by vzniknout první buňka, jenže aby mohla fungovat, potřebuje vlastnit DNA a to je samostatný subjekt, který nikdy nemůže vzniknout přirozeným výběrem, neboť data obsahující jen zakódovaná čísla se nijak nedokážou v prostředí uplatnit.