Ing. Janda velmi pěkně popisuje fyziku motoru. Díky za příspěvek. Doplním informaci, která by mohla pomoci pochopit širší souvislosti zvýšení teploty ve spalovacím prostoru. Do spalovacího prostoru motoru se společně s palivem a potřebným kyslíkem dostává vzdušný dusík. Dusík tvoří 78% objemu vzduchu. Za vysokých spalovacích teplot (2000-3000 °C) reaguje dusík s přítomným kyslíkem a vytváří oxidy dusíku, označované jako NOx. NOx přispívají ke kyselým dešťům, pokud prší. Za slunečných dní vytvářejí fotochemický smog. Fotochemický smog je silně dráždivý a jedovatý i kvůli přítomnosti ozónu, jež oxidy dusíku umožňují vytvořit při zemském povrchu. Domnívám se tedy, že výrobci motorů zohledňují i produkci NOx při spalovacím procesu, a proto motory nastavují jak je nastavují. Odkazy: cs.wikipedia.org/wiki/Smog#Oxida%C4%8Dn%C3%AD_smog cs.wikipedia.org/wiki/Oxid_dusnat%C3%BD www.irozhlas.cz/clovek/oxidy-dusiku-se-hlidaji-hlavne-kvuli-zdravi-nesiri-se-vsak-jenom-z-aut_201509250559_vkourimsky
@@tomasjaburek9331 Měl jsem sportovní filtr (vložku) a sama o sobě nic , pakliže dáte laděný výfuk(lepší odvod spalin) upravíte v mapě sání/výfuk/zapálení ,můžete klidně na 1.6 85kW FF2 Ti-VCT přidat i 5kW bez problémů, na brzdě běžně měřeno 90-94kW ! ,pokud zasáhnete více do motoru s vačkou atd může být výkon ještě dál.
Zdravím, od Mr. Cimbu už som mal upravené už kde čo/1,9tdi PD Octavia, 1,9tdi Alhambra, 1,2tsi Polo, 1,5tsi Scala, 2x 2,0tdi Yeti, 2,0 tdi Passat Altrack....../ a všetko vždy klapalo a klape ako hodinky. Je to človek na svojom mieste, viacej takých, poradí, doporučí a vždy rád ochotne vyrieši čokoľvek. Ja doporučujem každému kto chce na svojom vozidle najazdiť aspoň 70-80tkm a viac aby ho preprogramovat u CIMBU. Úprava sa zaplatí na palive a servise, motor je čistejší, agilnejší a spolahlivejší. Veľa ZDRAVIA Mr. CIMBU!!!!!!!!!! R.V. Skalica
Super video👍.Pan Janda je borec a tohle video mi objasnilo mnoho věcí.Budu kontaktovat po sestavení motoru.Dekuji 😁 A vzduchové filtry budou nejspíš taky podle předchozích videji, páč tam taky byly další videa s podrobnější rozborkou🤔
Já děkuji všem těm, koho napadlo oslovit pana ing. Jandu a dát mu prostor. Takto to totiž snad ještě nikdy nikdo nepopsal, dává to smysl. Nebo jste se někdo setkal s firmou na chiptunig, která o tom takto mluví? Kdo se v tom pohybuje, jsou mu věty pana Jandy jasné. Také si prosím všimněte,že pan Janda nedělá úpravy ve vícero variantách. Na spotřebu, na výkon apod, jako to někteří nabízejí. On to zoptimalizuje tak, aby to mělo nějaké parametry a aby nebyl motor a jeho periferie v nějakém zásadním ohrožení. Kdyby měl těch vicero variant asi by ta slabší byla škoda práce vzhledem k efektu a ta druhá by mohla ohrozit motor. Já se omlouvám všem, kdo tady to moje žvanění musejí číst, ale toto co jsem viděl a slyšel je, jak se říká, úplně jiná liga a uprav od Cimbu bych se nebál. Ten člověk prostě ví a zná.
Doufám,že se na toto video podívají všichni tzv.tuneři a konečně pochopí o co jde!Měl jsem na dílně načipovanou ovci 1.6tdi s prasklou hadicí od intercooleru,zpočátku jsem si myslel,že by to mohla být výrobní vada,pak ale z mlaďase vylezlo,že to má načipovaný na 103kW a ta hadice prostě ty tlaky nesnesla,tak že dostal vysvětlení,že k tuningu potřebuje i jiné součásti a ne pouze úpravu ŘJ.Po půl roce mu zaklepal motor.Má rada zní,chceš jezdit sportovně?Tak si kup sportovní auto nebo auto s pořádným motorem.Díky za pěkné video👍 .
2 года назад+1
I pořádnej motor jde chipovat. :D Mám 2.7 biturbo 184kw 350nm a stejně to chci nechat chipnout. Nějakejch 220kw a 450nm jde ze série vykouzlit. :D
@ jsem neřekl,že nejde chipovat,ale že některé motory potřebují i víc,než jen úpravu map v ŘJ.Batránek si nechal chipnout Q7,po 14dnech mu vyjela ojnice blokem a škoda?Skoro cena nového auta,páč to sebou vzalo i aut.převodovku 🙂 .Nenechal si poradit,že se zároveň musí upravit i ŘJ automatu.Miluji tyhle amatéry 🙂
2 года назад+1
@@zoli10 Právě proto se ještě rozhoupávám a stále vahám ke komu pojedu. Asi ale T-power racing u Kladna. I s brzdou, ať to není jak od borců z garáže "výkon cca hodně". 😀😀
@ ano,T Power je dobrá volba,myslím si.Já auta pouze opravuji,do ŘJ se necpu,to je parketa odborníků.Nejsem opravář typu vyměňovač dílů,co jde opravit to opravím a v poslední době,kdy lidi mají málo peněz,je po tomto docela poptávka.Má to jednu výhodu,nemusím dávat záruku ,ale doposud se mi žádná oprava nevrátila 👍 .Své benzinové Mazdy jsem vylepšil i bez zásahu do ŘJ ,lítají jak ďas na to,že jsou atmosféráky,kterým osobně dávám přednost před turbem .
Od pana Jandy mám už 6 let upravenou Felicii 1.6 MPI . Dělal mi řídící jednotku a upravoval vačkovou hřídel. Na emisích v pohodě ,spotřeba klesla asi o 0.4 litru a výkon je mnohem lepší. Mám na této úpravě najeto zhruba 80 000 km a jediné co je jinak je volnoběh který je takový mírně škubavý a dále motor pracuje ve vyšší teplotě myslím tím že se rychleji zahřívá a ventilátor se v létě může urvat jak pořád běží.
@@dadazizala5271 Je to trosku vetsi alchymie pokud zvednu vykon tak to ma dopad jak na teplotu chladici kapaliny tak hlavne oleje... pri malem zvednu ti se musi casto menit olej kvuli degradaci pripadne dat jina specifikace. Vetsinou jde o hustsi oleje coz nasledne diky vetsinovemu mazani roztrikem ma za nasledek vetsi namahani klikove hridele. Proto se pak prechazi na suche skrine. Tam kde je to vetsi teplotni namahani musi byt chladic oleje a vetsi ci ucinejsi chladic vody.
jdou chipnout take vozy na CNG?popřípadě má to smysl?
2 года назад+20
Tohle video by si měli před spaním pouštět všichni ti "tuneři", kteří umí jen přidat naftu na čerpadle a hulí jim to jak černouhelná elektrárna v Mongolsku... Radost za někým takovým jet.
Dobrý den, boží mlýny v těchto případech melou docela rychle, takto bohatá směs omývá olejový film ze stěn válců , vzniká polosuché tření s následkem vyššího opotřebení. Má to progresivní průběh, motorový olej naředěný naftou nemaže zrovna dle požadavků norem. Řešil jsem motory s cca 60 000 km, které byly tak zdevastované, že díky malé kompresi nešly ani nastartovat, po demontáži žhavící svičky a použití endoskopu bylo jasno : na stěnách válce nejen, že nebyly žádné stopy po honování, ale válec byl na průměru, kam až při zdvihu chodily kroužky cca o 0,5 mm na průměru větší !
Palec nahoru jak pro pana Jandu, firmu Cimbu, tak pro portál řidiče za výběr odborníků a témat...většinu z diskutovaných témat detailně znám, ale stejně si vaše videa rád pustím a případně se i něčemu přiučím!
Táto úprava má určite zmysel, pretože maximálna hodnota účinnosti motora nie je konštantná v celom rozsahu otáčok, ale len v určitej oblasti, čím sa efektívnejšie využíva väčší rozsah výkonu.
Se vší úctou - 5:45 - i když jedete na plno, máte s úpravou menší spotřebu? To je přece nesmysl odporující fyzikálním zákonům. Žádné dramatické navýšení účinnosti motoru se úpravou nedocílí, rozhodně ne tak dramatické aby toto byla pravda. Sériové softwary běžných vozidel jsou naladěny na vysokou účinnost. Chiptuningové společnosti nabízející snížení spotřeby o 20 a více procent podobného jevu dosahují nesprávnou úpravou kalibračních map vstřiku paliva (jednotka hlásí palubnímu počítači vstřikovanou dávku např 50mg paliva, přitom následkem nekalibrované úpravy vstřikovač vstřikuje např. o 10% paliva více). Při správně kalibrované úpravě se sledováním aktuální postřeby v palubním počítači můžete přesvědčit, že při plném zatížení je spotřeba vyšší adekvátně navýšení točivého momentu.
Dobrý den, správně provedený chiptuning řídí motor tak, aby pracoval s lepší účinností a nikdo zde netvrdí, že dochází k dramatickému snížení spotřeby, i když u 3,0 a 4,2 TDI v Touaregu či Q7 táhnoucí obří přívěs či loď na Jadran jde o úsporu 3l /100 km. Běžná úspora je kolem 0,5 l/100 km, prakticky platí, že čím vyšší sériová spotřeba, tím vyšší úspora. A ano je to přesně v rámci fyzikálních zákonů, když má motor větší točivý moment ( v otáčkách výkonu prakticky nikdo nejezdí ), tak při jízdě za stejných podmínek u toho auta upraveného u nás nemusíte šlapat tolik na pedál plynu, ostatně přečtěte si recenze...
@@zdenekjanda5433 Zdravím, právě že tvrdí - ve videu zazní, že pokud jedete sportovně s neupraveným autem nebo sportovně s upraveným autem, je rozdíl 3 litry (což beru jako dramatické snížení). A to je to co rozporuji - při sportovní jízdě s upraveným autem bude samozřejmě spotřeba vyšší následkem vyšší vstřikované dávky a rychlejších rozjezdů. Není mi jasné, jak můžete napsat, že při jízdě za stejných podmínek "nemusíte tolik šlapat na plyn" - tento výrok bych bral od někoho nezasvěceného, ne od Vás. Oba dobře víme, že pokud řidič jede na spotřebu v částečné zátěži, v oblasti otáček nejvyššího momentu, nedostane se v tabulkách fahrwunsch, rauchbegrenzung, einspritzzeitpunkt, ladedruck atd do oblasti upravených hodnot (pokud teda sw upravoval ladič a ne garážník procentář). Při případné (i když nepotřebné) úpravě - zvýšení požadavku v tabulce fahrwunsch na vstřikovanou dávku (EDC15), popř. točivý moment (EDC16-17) sice lidově řečeno opravdu "nemusíme tolik šlapat na plyn", což ale není podstatné - podstatný je právě aktuální požadavek, ne v jaké poloze se TPS nachází.
Mě p. Ing. Janda dělal Rapídka 1.0TSi a když jedu sám můžu doslova šlapat jak chci a prostě 5/100 je max ♥️ včera s rodinou v polsku, nákup jak kráva, 4.7/100 normální jízda (tady bych si lehkou nohou moc nepomohl, možná o 0.1/100)
Vlastním Felícii 1.6 MPI a v ní je jednotka od CIMBO i s vačkou + další moje úpravy a musím říct ze je to neskutečná raketa a co se týče spotřeby, jelikož jezdím na zážitek a ne na spotřebu tak nedokáži posoudit. Dobrá práce.
Jak je to po chiptuningu s CVN (Calibration Verification Number)? To se při změně kalibrace mění. Dopočítává se pak CVN na originální? A kontroluje se to vůbec někde nebo stačí na STK projít emisema a je jim jedno, co v řídicí jednotce běží? Díky
Dobrý den, toto číslo se úpravou dat samozřejmě mění, úprava dat takovým způsobem, aby byl kontrolní součet sériový by úpravu jen prodražovalo, nicméně možná je. Na STK ho chtěl kontrolovat ministr dopravy Ťok, čím dal najevo, jak hodně je mimo. Ministerstvu by totiž musely všechny automobilky z celého světa hlásit kontrolní součty všech motorových softwarů, což by samozřejmě nebylo zadarmo. Dále by muselo ministerstvo zaměstnávat řádově stovky úředníků, kteří by dané hodnoty zadávali do systému, tím by se mohly generovat chyby, lidé, kteří by neprošli kvůli nim ME/STK by se mohli soudit atd. Konkrétně systém VW má ve Španělsku servisní server, se kterým se všechna auta, připojená on line v autorizovaném servisu spojí. Ten zkontroluje aktuální datový stav všech ECU a v případě potřeby jej přehraje aktuální verzí. Až tedy bude někdo nadávat v autorizovaném servisu, že tam má auto už týden, lidé z tohoto servisu za to rozhodně nemohou. Pokud server zjistí rozdílný kontrolní součet třeba na řídící jednotce motoru, napíše do poznámek "podezření na chiptuning ", protože si nemohou být jisti, že nedošlo k poškození dat cestou - viz předchozí věta !
Super video, ale jaký má chip vliv dlouhodobě na motor - najede místo 500 000 km jenom 250 000 km? Převodovky jsou u motoru škoda třeba u 1.5 TSI nebo 1.6 TDI do 250Nm. Musí se snížit životnost. Když koupíte nové auto, stejně nemá třeba 85kw jak píšou, ale má třeba 96 kw - viz VACULIK rapid. A po čase se výkon snižuje, aby lidi nebrblali že nemá auto 85 kw jak kupující piše.
Dobrý den, zlepšení parametrů motoru na motor jako takový samozřejmě žádný vliv nemá, naopak u dnešních motorů lze v datech udělat spousta opatření, která životnost motoru reálně prodlužují. Rekord v nájezdu našeho zákazníka s 1,9 TDI 81 kW je 860 000 km a auto se prodalo, s 1,9 TDI 760 000 km a následoval prodej, moderní motor s DPF filtrem 570 000 km a opět se vůz prodal s originálním emisním příslušenstvím. Třeba takové pomlouvané 1,2 HTP najela v jedné firmě ( cca 20 aut ) 420 000 km a prodala se ! Životnost motorů je zásadně ovlivněna dvěma parametry : servisní péčí zahrnující včasné výměny motorového oleje ( diesel max 15 000 km, benzim max 10 000 km a vzduchového filtru. Vysoké otáčky generují síly tlačící píst s kroužky na stěnu válce, tím se zvětšuje tření a tím i opotřebení motoru. Nicméně je dobré i dieselové turbomotory i benzínová TSI jednou týdně krátkodobě vytočit na 4 000 ot/min, rozhýbete tak naklápění lopatek turbodmychadla a zabráníte zapékání pístních kroužků - příklad : ani jeden z mých zákazníků nehlásil u motoru 1,8 TSI 110 kW problém se spotřebou motorového oleje, dílem proto, že ho mění včas a nechybí tak přísady zabraňující odparu oleje a dílem proto, že jezdí svižně a tak se jim pístní kroužky zapéct nemohly. Jiná je však situace u převodů na něž má samozřejmě zvýšení točivého momentu vliv. Nicméně i sériové motory 2.0 TDI 135 a 140 kW byly montované s převodovka mi 250 N.m, a naše zkušenosti jsou takové , že s převodovkami problém není. Platí ovšem zase zásada 3 roky/ 100 000 km u mechanické převodovky a měnit olej, u DSG samozřejmě 60 000 km !!!
Nějak mi ta teorie nesedí , N95 a N98 motor s N95 který je výhřevnější má tendenci k předzápalu což podle logiky tohoto videa líp prohoří atd. Jenže když jedu delší trasu tankuji N98 která lze více stlačit a tedy při zápalu dá větší tlak na píst a to je ten výkon navíc co mi na delší cestě ušetří palivo nebo jinak zvedne výkon pro lepší předjíždění. Důležitý parametr pro možné zvednutí výkonu je kompresní poměr ,složení zápalné směsi taky udělá své a to se nebavíme o turbu ! Chip tuning na motor bez turba je tak trochu složitější a méně efektivnější . Mě by spíš zajímalo jestli jde vyladit motor 1.6 GDI 99kW(Kia Carens) pro město a okrsky , nejde ani tak o maximálku ale spíš úspora paliva .
N95 není výhřevnější a díky biolihu má běžně 97 oktanů. Výhřevnější je samozřejmě N98 či N100, pokud ovšem není v podzemním tanku měsíce, protože ho kvůli ceně málo kdo tankuje. Moje doporučení je BA N95 a octane buster od kohokoliv ! Nelze zaměňovat sklon k detonačnímu spalování s rychlostí hoření ve spalovacím prostoru se může zvýšit sklon k detonacím třeba od rozpáleného karbonu na hlavě či pístu...
@@zdenekjanda5433 píšete nesmysly , chce to neco nastudovat o benzínu. N95 je výhřevnější a proto trpi na predzapal , palivo ochlazuje píst takže nehori od karbonu , doba hoření 95 je delší proto výhřevnější , 98 ma smysl u vetsi komprese a tedy hoří kratsi dobu ! Opravdu nepiste sem když tomu nerozumíte !
Nemá někdo zkušenost s úpravou ŘJ od pana Jandy u Fabie 1,4MPi 50kW AQW? Jak se to chová, vliv na spotřebu při běžné jízdě atd.? Zajímal by mě i vliv na životnost při běžné jízdě, zda na to má úprava nějaký vliv. Děkuji :)
Pokud vam jde o spotrebu tak je to zbytecne... a pokud o vykon tak taktez... protoze to stoji balik naladit takovy motor na slusny vykon... takze levneji seznete auto s daleko vetsim vykonem... pokud to mate jako konicek tak bezte do toho ;)
@@dantealigieri2268 auto beru jako zálibu (takový projekt), takže jakékoli zlepšení poměru výkon/spotřeba uvítám. Na to mi 3500Kč za úpravu ŘJ této motorizace přijde jako přijatelný peníz. Otázka je, aby se to nepodepsalo na životnosti a za 2 roky se ten motor nevysypal, o to mi hlavně jde.
@@oldanosek8467 Koukal jsem na jejich veb tam je ten narust vykonu docela maly. Nicmene co se tyce spolehlivosti tak vam to nikdo nezaruci. Musel by to motorar vzevrubne prohlidnout a to by stalo vic nez chip. Jinak obecne za me nelze zvysovat vykon na ukor spotreby... ba naopak se motory spise podlazuji. Treba volvi 2.0t ktery jsem mival byl jak 120kw tak 147kw a rekl bych ze ten 120kw byl lip nalazeny. Ten 147kw se rad pridiral. Potreboval peci nebo dodatecne upravy...
@@oldanosek8467 Já bych se na to u Fabie vykašlal, protože ta je dost těžká a zvýšení výkonu asi nebude u tohodle motoru tak velký, takže při hmotnosti Fabie nebude asi moc poznat. To už by stálo asi za to vzít Favorit nebo Felicii, protože to jsou lehká auta a každej koník bude hoidně znát a bude mít člověk i větší radost z jízdy. A pokud je to MPi vycházející z Felicie a Favoritu, tak u pana Jadny bych se asi nebál, on je v tomhle již zažitá a ověřená veličina a navíc ty motory jsou hodně blbuvzdorný.
Pokud je to motor OHV, tak mám stejný ve Fabii Combi a před chipem byl děsně líný, nešel po plynu, maximálka tak 125 km/hod. Prostě katastrofa. Chipnuto mám víc jak 7 let a jsem rád, že jsem do toho šel. Volnoběh je klidnější, spotřeba stejná a na dálnici se konečně nemusím bát předjet kamion. Auto jede klidně 150 km/hod. Ono to třeba přidá jen 4 - 5 kW, ale motor má úplně jinou charakteristiku. Jde výborně do otáček, jde rychle po plynu. Když jsem srovnal moji Fábii s motorem 1,4 od koncernu, tak se teď po chipu chová podobně. Ze začátku jsem si nemohl zvyknout na citlivost plynového pedálu, ale sportovní sériové Fábie to tak mají standardně. Zlepšila se i prodleva plynu, na kterou první Fábie velmi trpěly. Jak je to s životností? Asi tak, že si musíš uvědomit, že ji nemůžeš pořád honit na 150 km/hod, protože to jede. Pokud budeš jezdit s citem, chip motoru neublíží. Po chipu se bude motor trochu víc ohřívat, takže v létě častěji sepne ventilátor. Je dobré mít v pořádku rozvody, protože to zvyšuje spotřebu i o 1 litr/100km. Chipoval jsem v jiné firmě a měl jsem na výběr 3 možnosti, zvolil jsem prostřední možnost s názvem optimal.
Uz vidim keci okolo toho, ze ake su zle vzduchove sportove filtre, ano tie lacne mozu, ale kvalitne su daleko lepsie a maju vacsi zmysel, ako tie seriove filtre, ak chce majtel auta zvysovat vykon, velmi dolezite je mat sportovy filter a nie seriovy ten si mozu kludne nechat pri seriovom vykone...
Nie je to len o tom športovom filtry samotnom, dôležité je ako doriešiš prívod vzduchu k tomu filtru. Ak si dáš na tom záležať aby to ťahalo studený vzduch zvonka a nie horúci od motora tak tomu motoru rozhodne pomôžeš ale ak to spravíš ako vídam v 95% že sa len odmontuje vzduchový box a pleskne nakoniec potrubia filter, tak si viac uškodíš ako pomôžeš.
Filtr sam o sobe nic nezvysuje ale meni lehce charakteristiku stejne jako jiny vyfuk... ale pozor motor je seriove staveny na nejaky odpor treba vyfuku ;)
Dobrý den, zrovna dnes jsem čistil škrtící klapku po takovém filtru !!! Když skrz sportovní filtr prakticky vidíte, může odfiltrovat prach velikosti mikronů ? Ostatně " sportovní" hovoří samo za sebe. Pokud jdete závodit na sprint, dejte si tam na těch pár jízd správně tepelně odstíněný vzduchový sportovní filtr, na cestu domů, kdy se v dnešním suchu může řádně prášit ale vraťte ten sériový...
Je potřeba si zjistit na co je motor, převodovka atd stavěná. Obecně bych řekl, že člověk nic nezkazí navyšováním výkonu na slabých verzích motorů, které se dělají i ve vyšších výkonech. Hardware je v drtivé většině případů stejný a výkon je omezen pouze softem. Pak se dá předpokládat, že vše vydrží. Opatrný bych byl s navyšováním výkonu na nejvýkonnějších variantách, tam už může dojít k poškození nebo zkrácení životnosti dílů, které na to nejsou dimenzované.
zalezi co je to za vuz a kolik se jde nahoru :) treba i zivotnost poloos je ta tam :) treba ja na svem ciste teoreticky muzu jit o 100-120kw a dalsich 150nm ale ty poloosy se budou menit jak desticky :D A pokud to udelam tak bez samosvoru to sotva udrzim na ceste a taky bych nemusel zabrazdit... takze do predu min 360 kotouce a ty zas budou hybat se zavesenim takze to asi taky nebude uplne koser no a nakonec clovek zjisti ze v tom zhucel tak za 300-400 tisic :D
S emisemi není problém, za těch 29 let, co to děláme jsme nic takového nezaznamenali, naopak s novým standardem emisí v letošním roce je často na nás kladen požadavek u s=riových aut např. na zvýšení volnoběhu, protože ho buď někdo do systému někdo špatně zadal, nebo ho výrobce uvádí chybně v rozporu s reálem.
Prakticky, pokud chcete zajistit dlouhou životnost motoru bez nadměrných nákladů je to nutnost, vedle zlepšení parametrů motoru zamezíme i zanášení sacího traktu sazemi...
prave ta vyssi tepota po upravach je asi dost problem, proto to automobilka ma nejak nastaveny.... hadam ze vyssi teplota spalovani vic namaha ruzne casti motoru... teplejsi olej bude mozna hur mazat, nebo rychleji ztracet sve vlastnosti , turbo se muze prehrivat... vyfukove plyny moc horke, takze kat dostane asi trochu zabrat..... automaticke prevodovky jsou taky dost casto konstruovane na nejaky kroutici moment a po chiptuzingu budou vic trpet... ( specialne DSG)
Dobrý den, při profesionální tvorbě dat se samozřejmě sledují celé balíčky teplot, samozřejmě i teplota výfukových plynů ! To samozřejmě ale nelze provádět na válcové stolici za dopoledne !!!
2 года назад
Potřeboval bych zvýšit výkon na tdi 77 kw u Seata Toledo. Na běžný ježdění dobrý, ale když mam naložený auto, tak už by to chtělo trošku vyšší výkon...
Super videjko ale nepovedal to zle? Ked mam seriove auto s turbom co ma napr. 100kw a nachipujem ho na 120kw tak dajme tomu pri normalnej jazde bude mat auto spotrebu rovnaku mozno to nacipova o par dcl mensiu ale pri sportovej jazde bude nacipovane zrat podstatne viac a nie ze bude zrat menej tym ze je efektivnejsie. Ved benzinove turbo motory zeru neakutocne ked to porovnam s atmosférou.
Nie, to čo povedal dáva logiku lebo sám vraví že množstvo vstrekovaného paliva pred a po sa nemení (neupravuje), mení sa tlak a predvstrek - čiže ak to spravíš správne rovnaké množstvo paliva ti lepšie prehorí a tým pádom vygeneruje väčšiu silu pôsobiacu na piest = vyšší Mk. Čiže dám sem príklad, pri povedzme 2000 RPM kde dosahuje tvôj motor najvyšší Mk sa dostaneš z pôvodných 200 Nm na 250 Nm (príklad neber doslovne). A ak uvažuješ že pred úpravou si na pohyb vpred potreboval povedzme 150 Nm, ktoré motor generoval pri 1800 RPM tak po úprave ich bude generovať už pri 1600 RPM čiže namiesto 3ky môžeš ísť na 4ke kde budeš mať tých 1600 RPM. A keď si dáš do porovnania1800 x vstrekované množstvo paliva (situácia pred úpravou) a 1600 x vstrekované množstvo paliva (situácia po úprave) (to vstrekované množstvo paliva uvažuj že je konštanta, premenná sú len RPM) tak ti vyjdu dve čísla a ak chápeš kam s tým smerujem po úprave ti vyjde číslo menšie ako pred úpravou. Pre lepšie znázornenie tu dám príklad kde bude vstrekované množstvo 6.5mg na otáčku teda 1800x6.5 = 11 700mg = 0,017Kg : hustota benzínu (wiki 0.72 Kg/dm3) = 0.023 dm3 alebo ak chceš L. Toľko paliva minieš za minútu jazdy pri 1800RPM. no a príklad po úprave 1600x6.5 = 10 400mg= 0,0104 KG :0,72 = 0,014 periodických L. Toto je ale veľmi veľmi špecifický príklad že ideš v oboch situáciach konštantným štýlom jazdy, pod konštatným zaťažením a konštantnou rýchlosťou aby si môhol uvažovať vstrekovanú dávku ako konštantu . Preto je to v reále rozdiel len pár dcl pretože nikdy nejdeš 2x úplne rovnako a za ďalšie je tam tisíc ďalších premenných ktoré sa menia a ovplyvňujú výslednú spotrebu. Toto je len ukážka ako to funguje tým úplne najjednoduchším spôsobom. A druhá vec benzínové motory s turbom vôbec nežerú viac ako atmosféra. Je to presne naopak. Ja sa s vw polo 1.2 tsi 77kw povedzme pod tým zaťažením teda jazda na dialnici 130 kmh pohybujem so spotrebou na úrovni 6L. Na druhom aute hyundai accent 1.4 atmosféra 71kw sa tá spotreba hýbe okolo 9L. Jasne zas je tam X faktorov čo to ovplyvňujú to je zase nadlho vysvetlovania ale oturbené benzíny žerú podstatne menej dohľadaj si to na nete. Hlavne si porovnávaj dve aspoň váhovo a výkonovo podobné autá kde jedno bude oturbené a druhé nie, nie že ideš porovnávať fábiu 1.4 MPI s octaviou 2.0 TFSI.
@@jakubharvanec9755 No to co si napisal to chapem s tym suhlasim ale ten hyundai bol zaostali motor tak to neporovnavaj ani sakza 9l chodis s atmosferu 3.0 bmw.
@@Peterrrpn Šak áno ja sa nehádam je to stará klasika tak je jasné že to žerie, tak toto porovnanie môžeš spraviť napr. Na 1.4 MPI 59kw a 1.4 TSI 90kw octavii 2. Spotreba je lepšia u tsi cca o pol litra a výkonovo je to TSI úplne niekde inde. A je to rovnaký obsah motora a rovnaké auto.
@@jakubharvanec9755 stym tiez suhlasim len nemozem to najst proste videl som porovnamie 3valcov a 4 valcov ecoboost od fordu a ine oturbene auta plus klasicke atmosfery toyoty hondy mazdy a vyslo to tak ze pri beznej jazde a uspornej boli oturbene motory uspornejsie ale pri sportovej jazde tie auta zrali ovela viac ako atmosfery. Islo o porovnanie cca rovnako vykonnych aut jasne turba mali vyssie krutaky a mensie objemy ale vykon bol cca porovnatelny. A ked chce clovek vykon tak ako hovoril hore treba otacky a viac vzduchu ale treba aj palivo. Sak predsa 400konovi 2liter nemoze brat tolko paliva ako 200konovi.
@@Peterrrpn Áno ale tuna pán robí optimalizáciu spaľovacieho procesu bez zmeny vstrekovaného množstva. Jasné že 400 koňoví 2 liter bude brať aj viac paliva ako 200 koňoví to je pravda. Optimalizáciou by si ten 200 koňoví dostal tak na 240 max. podľa mojho názoru.
Přesně jak tam bylo řečeno 😄 Mám Octavii 66kW s chipem na 88kw a dříve jsem si jezdil cca 80 - 90km/hod. Dnes s úpravou to auto jede stovkou a pocitově se ten motor ani nesnaží. Dříve jsem u stovky slyšel jak se skoro trápí. 4. a 5. stupeň dříve do konce skoro nezabiraly a teď můžu jet na 5tku od 65 i do strmeho kopce.
Myslím to tak jakože originál filtr propouští maximum vzduchu pro konkrétní auto s minimem nečistot zatím sportovní asi víc vzduchu ale bohužel s prachem atd.Uvidíme co na to odborníci ve videu taky se těším.
@@romankral7343 KN filtry jsou tu opravdu dlouho a nikdy ten filtr nezničil povrch válců či píst! 99,9% částeček které propustí tak shoří a vyletí ven výfukem ;-) zbytek setře olej do filtru. Daleko horší je jak lidé jezdí s motory s turbem a jaký servis mu dávají .
Dobrý den, u tohoto typu automobilu, stejně jako u Fabie I s TDI motory se naráží na problém nedokonale chlazeného intercooleru. Ten se nejvíce projeví na válcové zkušebně, kde u Fabie RS měřené na válcích a za jízdy byl rozdíl až 30 kW. Takže řekněme, že tento motor může mít bez problém 130 kW a 400 N.m, ale na válcích je nenaměříte a u Oct I s rotačním čerpadlem ani ve voze ne, protože tento motor nemá motorový managment s čidlem úhlového zrychlení na klikovém hřídeli, díky kterému je ECU motoru v jeden každý okamžik počítat aktuální točivý moment a přes otáčky samozřejmě i výkon.
5:46 Buď se pan Janda spletl, vědomě kecá nebo jsem ho nepochopil. Fyzikálně (a praxe to dokazuje) je to nesmysl. Pokud pojedu naplno - budu používat plný výkon, který je u upraveného vozu vyšší, tak spotřeba jde nahoru. Ano, vyšší účinnost měrnou spotřebu sníží, ale chiptuningem se nikdy nezvýší účinnost tak, aby při "plném" spotřeba klesla. Jezdím s upravenou 1,9 TDI ASV jeden "dlouhý, táhlý" a na plný na nejvyšší kvalt mi ukazoval pc okamžitou spotřebu 14-15 l/100 před úpravou. Při stejné rychlosti a stejných podmínkách to nyní ukazuje přes 18 a pokud auto honím, tak spotřeba je na obvyklé trase (jezdím ji denně několik desítek let) citelně vyšší než před úpravou. Dlouhodobý průměr je však nižší než před úpravou, to ano. Ale zde hovoří o plném využívání výkonu a ta energie (byť o něco malinko vyšší účinnost) není ve vzduchu, ale v palivu a pokud mám o 25% vyšší výkon, no tak si to 25% paliva (mínus vyšší účinnost) vezme víc.
Dobrý den, klasická hospodská logika, bez urážky. Motor po úpravě SW i při plném výkonu pracuje s větší účinností, takže čím vyšší je v daném režimu spotřeba u sériové verze , tím větší úspora je po úpravě dat u nás. Jako příklad mohu dát zákazníky, tahající lodě a těžké karavany do Chorvatska a poslední dobou i úpravy obytných automobilů, kde díky homologačním emisím zvítězily malé motory, které sice lépe splní homologační emise, ale o to hůře si potom vedou v samotném provozu. K Vaší zkušenosti : parametry spotřeby a pod, zobrazující se na přístrojové desce nemůžete brát jako správné, jedná se o hodnoty vypočtené a aby byly správně, musely by se upravovat i data pro jejich výpočet, což by jejich modifikaci jen prodražovalo. Ostatně, fakt že Vám teploměr chladící kapaliny ukazuje nesmysly, Vám také nevadí... No a konečně není chiptuning, jako chiptunig !
@@zdenekjanda5433 S poslední větou plně souhlasím a proto mám sw od Zdeňka Hájka. Po jeho úpravě mi počítač spotřeby ukazuje přesněji než originál (nyní odchylka - 0,2l/100km) - spotřebu dlouhodobě sleduji přes spritmonitor. Nehádám se s Vámi, že má motor vyšší účinnost. To má, ale rozhodně ta účinnost není tak velká, aby při plném (a vyšším) výkonu byla spotřeba nižší. Nemyslím částečné, ale plné zatížení. Dám příklad: série - zatížení 100%, výkon 100%, spotřeba 100%. úprava - zatížení 100%, výkon 130%, spotřeba 120%. Takže sice se dá říct, že je o 10% (cca) účinnější, ale přesto celkově zbaští o 20% víc. Ale pořád se bavím o okamžité spotřebě při maximálním zatížení a výkonu. V reálu se maximální výkon používá sporadicky, takže ve výsledku je PRŮMĚRNÁ spotřeba nižší - samozřejmě, až se zákazník nabaží výkonu a začne jezdit jako dřív. Už si rozumíme?
@@DEFF3R Snad bych jen opravil na homologační emise a dodal marketing , třeba 44 a 55 kW 1,0 MPI v Citigo je stejný motor, jen ten slabší má výkon omezený tím, že neotvírá na plno škrtící klapku i když šlapete pedál plynu na podlahu, protože Vy jen dáváte povel ECU motoru. Stejný je stav u motorů 1,2 TSI 63/77 a 66/85 kW atd....
Má vůbec smysl chipovat starší auto 1.4 MPI 55 kW (V8), když i optimistické verze počítají s navýšením o 5 kW a 10 Nm? Pozná se to vůbec, nebo jen vyhozené peníze???
Super popis. Ďakujem len tak ďalej 👍 Otázočka, je podľa Vás chiptuning vhodný pre benzinový motor 1,5TSI 110kW (kod DPC) ? Nie je úž teraz ten motor konštrukčne na hrane? 1) sú dosť odolné piesty na zvýsene teplo a piestne krúžky a medzi kruzkove "priestory"? 2) čo by na to povedali valce, ktoré sú bez vložiek a namiesto nich je len plazmaticky naneseny tvrdokov vs vyssie teploty a tlak v kombinacii s riedkym olejom 0W20... (niektoré motory od BMW z tým mali už po 100 000km problem s nizkou kompresiou pre opotrebenie ak sa nemýlim). 3) katalizatory sú dva za sebou - prvý pri 1,5 TSI je funkcný aj ako filter pevných častíc... Pri vyssich teplotach bude len lepsie fungovat, alebo sa moze aj poskodiť napr. prehriatím a na emisnej hrozí problem? 4) Rýchlejšie reakcie motora mozu tiez jemne vic namáhať rozvody - je to zanedbateľné navýšenie? 5) a čo výfukové ventili a vyssia teplota už teraz sú od koncernu VW upravene (dute a naplnené skvapalneným sodíkom) pre lepšie znášanie tepla. V rodine máme dva tieto motory preto ma to veľmi zaujíma... 6) po chiptuningu odporúčam jazdiť už len na 100octan a riadne dochladzovať. Ďakujem za odbornú radu🙏👌 Prosim Váš názor 🧐
Žádný motor jakýkoliv není od vyrobce nastaven na konstrukční maximum. 1.5tsi 110kw neni veliky vykon na jedna apul litru. Dříve byla 1.4tsi 132kw a taky se nechala tunit. 1.5tsi bez problémů zvládne+20% výkonu a ani se nehnou emise
@@bashingCZ dikes za názor 👍 je mi jasne že kazdy motor ma rezervu. Príklad, jeden je vydarenejsi a robustny vzorom je 2,0TSI EA888 s cca 300PS a zvladne cca 500PS, ale taka 1,5 TSI urcite nema taký potencial ( % ) na bezpecné zvýsenie výkonu... Niektore dokonca su uz od vyroby aj bez chiptuningu katastrofa... Ked som pisal do Profituningu svk asi pred rokom, tiez nemali velke skusenosti este z odladovaním konkretnej tednotky 1,5TSI 110kW. Ale ciastocne mám info, ze sa robila limitovana edicia asi skody scala 1,5TSI "monte carlo" pre rakusanov s vykonom seria okolo 180PS a tu by ma zaujimalo ci vyrobca menil len software alebo aj hardware motora. Nechci laborovat...
@@rastislavgruber8569 udělali to úplně jednoduše. Zvedli otáčky při kterych je dostupný max moment cca o 500. Prostě to turbo co v normální 1.5 tlačí na 65% tak v té upravené tlačí na 75% vzduchu co dokáže
Ten filtr by mě zajímal. 6 let mám KN vložku a zatím to jezdí. Motor by měl přežit korozi auta. Sání není pokryto nečistotami a ani váha vzduchu nemá na sobě nějaký olejový film z oleje z filtru. Na výkon to vliv má minimální ale při plně otevřené klapce, tam zákonitě víc vzduchu jde.
a na jakém motoru NA nebo s turbem? U NA je to za mě nesmysl (pokud nejde o jednotku kterou výrobce schválně omezil např dorazem na klapce) protože motor si vezme jen tolik vzduchu kolik potřebuje a to vyplívá jak moc a jak dlouho se otevře sací ventil. Výrobce bude mít dobře spočítaný průtok, hustotu nasávaného vzduchu a podle toho oddladěnou mapu. Jednotka se snaží směs vždy míchat tak aby měla správný poměr paliva/vzduchu a zároveň i časování zápalu aby to bylo co něj efektivní. Pokud tam sportovním filtrem necháš proudit více vzduchu tak se může stát že naopak výkon půjde dolů protože jednotka nemusí tolik vzduchu zregulovat a budeš mít jen chudší směs. Celkem se to potvrzuje i na měření výkonů když se porovnávají sportovní/původní filtry téměř vždy vyhraje původní. Zajímavost je i test bez filtru kdy má auto paradoxně nejnižší výkon :)
@@ZbynekStekl Tvl maš stejný motor jak já ALDA. A nesmysl to není. Papírák propustí méně vzzduchu. Ano jak píšeš jednotka si dle MAF zjistí kolik vzduchu protéká a podle toho upraví benzín. Nestane se že by dávala méně benzínu když vidí kolik tam teče vzduchu. Možná u auta které má omezený max průtok benzínu, ale ne u 20 let starých jebek co máme my.
Nechal jsem si u něho načipovat Yeti 1,8 tsi 118 kw na údajných 154 kw. Naprosto vyhozených 20 000 Kč. Jede prakticky stejně jako originál. Toť moje zkušenost.
Ekočip=větší množství chudší směsi , powerčip=větší množstvý bohatší směsi, ideálně TDI max.plnění od nejnižších otáček chudou směsí, od 2,5t. otáček maximální plnící tlak + palivo( zas aby to nedýmilo) dobrej čip znamená, že to jede lépe od spoda a tahné až do konce otáčkoměru dle velikosti a možnosti plnění turba. Velké turbo=výkon ve středních a vyších otáčkách ale od spodu to nešetří,prostě to velké turbo se v nizkých točkách neroztočí, ale natlačí konec, malé turbo jede krásně a šetří od spoda, ale na konci už nemá sílu. Krásně řečeno pánem, po čipu je spotřeba v noze. Jste schopen šetřit, popřipadě větší dybanika za stejnou spotřebu, nebo využíváte výkon, což je návykové a pak to prostě papá.
Dobrý den, neexistuje žádný eko, standart a power chip, jsou to jen naprosté nesmysly, nebo neznalost lidí, co to nabízejí, marketing vládne světem... Viz mé příspěvky výše !
Dobrý deň prajem. Som rád, že ste si pozvali Mr.cimbu 👍. Mne upravil fabie 1 TDI a max spokojnosť zatím 10.000km. Je to dr. motorov. Je mi ľúto, že ste mi pán Anger neodpovedali na otázku ohľadom výmeny kkk turbo za Garret 1749 VB, keď pán Vám písal, že po výmene turba za Garret mu stúpol výkon aj Nm. Možno by mi vedel odpovedať p. Hájek. Aj tak Vaše videá sú super. Martin Pekař
Jen samotna vymena nepomuze, musi se domapovat i plnici tlak a taky adekvatne prepracovat chlazeni a vymenit MAP senzor pro vetsi rozsah snimani tlaku. Fabie ma vseobecne velky problem s chlazenim plniciho tlaku.
Ja som menil na fabii 19tdi ATD kkk za 1749 z ARLka, vsetko pasuje az na vystup z turba, treba tam mat specialny nadstavec a trosku prerobit nanovo vedenie, ak sa to pravy vsetko ok, no potom uz len upravit RJ, na svoje fabii som mal 190k 400nm ale samozrejme boli tam vacsie upravy okolo motora
@@zdenekhajek94 Dobrý deň prajem Mr.Cimbu. Ďakujem za odpoveď, ani som nečakal odpoveď od Vás. Takže keby som zohnal od pána Angera také repasované turbo (proste jemu verím), tak by sme sa stretli znovu v Břeclavi? Proste či by to malo význam zameniť turbo a autu to pomohlo? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný víkend. Martin Pekař
@@zdenekhajek94 prepáčte prosím, som sa zmýlil. Na podzim som si vyberal na chip medzi Vami a p. Jandou, tak asi preto. Aj tak sa Vás spýtam, či si myslíte, že má význam zameniť turbo za Garret. Mgr.cimbu mi menil ECU "bez formalít", takže vraj 135kw a 410Nm. Moje originálne turbo je v poriadku. Rád prídem aj na Moravu (Český Těšín myslím). Ešte raz prosím prepáčte. Martin Pekař
Otázka za milion k spotřebě paliva. Dnes když se každy gram co2 platí milióny a automobilky hledají jak snížit spotřebu a jdou až tak daleko že zmenšují palivové nádrže a odlehcuji i sedačky, tak určitě neudělají motor žravější schválně. A že by to delalili z nevedomosri všichni ti inženýři a ladiči i v Motorsport tak tomu uvěří jenom blázen. Odpověď je taková, že ciptuning rozhodí emise hlavně tedy NOx které se u nás nemeri a někteří zvednou i tu kourivost a vykuchaji všechno pryč. Potom dojde ke zvýšení výkonu a snížení spotřeby, jinak jsou ty motory na maximech v limitech emisií. A na tisíc procent žádný zájemce o čiptuning neřeší emise.
Druhá věc je taky myslim si v tom, že když si někdo chipne motor, tak je to člověk, který alespoň něco málo o autech ví a je schopen alespoň trochu požadavkům auta naslouchat. Prostě to není ten nejtupější pouhý uživatel, tedy takový člověk například dovede pochopit, že s motorem majícím upravený předstih prostě není ideální dávat plný plyn v 1500 otáčkách (detonace) a nebo když, tak tankovat víceoktanové palivo, které je na detonační spalování méně náchylné. S takovým uživatelem opravdu načipované auto může vykazovat vyšší účinnost při srovnatelné životnosti - ale automobilky tento uživatelský "komfort" nemají - ty musí předpokládat, že majitel neumí do 5 počítat a s autem bude zacházet tim nejhoršim možnym způsobem a přesto to auto musí určité kilometry vydržet, z toho důvodu prostě naladění sériového motoru musí být uděláno řekněme konzervativněji, aby těch 100 tisíc vydržel i s tim nejhoršim prasetem za volantem a za to se platí nižší účinností.
@@niccots Tenhle příběh jsem já osobně považoval spíš za fikci, která měla za úkol tu problematiku vysvětlit. Nějak mě nanapadlo, že by to mohla být realita :) Ale samozřejmě máte pravdu v tom, že výjimka se vždycky najde. Každopádně si myslim, že když vezmete 1000 lidí mající chip tuning a 1000 lidí nemajících chiptuning, tak průměrná technická znalost a určitý "vztah k autům" bude v té první skupině významnější.
Podľa mňa je chip tuning kravina. To mechanik z dielne vie lepšie ako samotný výrobca!!!??? Rozlišuje takú 1.9 a 2.0!? Prečo výrobca dimenzuje ten prvý na taký a druhý na iný výkon? Blbec povie. Lebo ten druhý má vyšší obsah však? A nieje to náhodou inou zliatinou motora??? Každý motor má svoju špecifickú zliatinu. Noa výkon!? Sa rovná Spotrebe!!! Ako môže motor pri vyššom výkone žrať menej???😅
Dobrý den, dovolím si s Vámi nesouhlasit, v dnešní době je mnoho softwarových cest, jak životnost motoru naopak prodloužit, rekord je zatím 860 000 km na 1,9 TDI 81 kW a auto se prodalo... Samozřejmě však záleží, jestli vyberete kvalitní chiptuningovou firmu. U obuvi na první pohled poznáte papírové boty do rakve od těch ručně šitých, v případě úprav SW ECU motoru to tak není. Když se podíváte na mé odpovědi výše, dostanete informaci, jak je to s těmi slitinami v motoru. A nakonec, správně provedený chiptuning "škodí" maximálně tak převodům, pokud je opravdu správně provedený, tak ani těm ne !!!
Heh, treba ford 2.0TDCI 110kw a 132kw jsou do posledniho sroubku identicke a lisi se jenom softwarem. Dimenzovani na ruzne vykony je z duvodu marketingovych. Me.osobne.klesla.spotreba po chipu hlavne z duvodu, ze se zvysil kroutak v nizkych otackach a uz neni potreba motor vytacet.
samozrejme že je to kravina, ale predsa predajca melonov ti nepovie že melon je nechutný ne? v podstate je uplne jasné že chiptuning znižuje životnosť motora a ostatnych komponentov a uplna blbosť je že 130kw auto na WOT pojde o 3L menej ako 110kw auto... koho to zaujima môže si nastudovať rozhovor s inžinierom BMW čo 20 rokov pracoval na navrhovaní motorov - Philipp Stalzer..
@@StandaBlabol 110kw a 132kw verzia maju rozdielnu kvalitu materialov - preto je 110kw verzia lacnejšia - lebo je lacnejšia na vyrobu skrz použite materialy.. alebo si si myslel že vybabreš s vyrobcom a kupiš si rovnaky motor za menej?
Tohle miluju prvni si koupite auto co ma vykon 40kw a hned po tom co si to koupíte tak hned uvazujete nad Chiptuning protože ty vase jednolitrove fabie hovno jedou😂😂😂😂 si kupte rovnou silne auto a ne sracku
Taky mám zkušenost s pánem, arogantnejšího člověka jsem neviděl..sám nabízi chiptuning za bůh ví kolik peněz..sám brzdu nemá aby danný motor odladil, ale hlavně se chvástat, tim, že jeho programy jsou nejlepší..prosím Vás tento člověk se věnuje 20 let starým autum..ty možná umí, ale o novych motorech ví prd..větší aroganci jsem u tohohle rádoby frajera neviděl..jedná s vámi, jako by jste byli povl..když jsem se ho tehdy na něco zeptal..opovrhoval otazkami, a mluvil jen o sobě..když zjistil, že neumí odpověděť asi nečekal tak chytrou otázku, tak se usmál na své kolegy a zase si mluvil o sobě..škoda, že toho člověka neznáte osobně pač by jste o něm takto tady nepsali v♥
Kluci, nechci nějak prudit, video dobré, nicméně čipování dělají v kdejakém městě, to dnes není nic ojedinělého. Většinou se dělají třeba tři verze čipu, od malého, středního a velkého. Zákazník si to vyzkouší a řekne co se mu zamlouvá.
Dobrý den, právě podle toho, že firmy nabízejí více druhů úprav, poznáte ty , nevím, jak to nazvat, méně fundované. Trocha teorie : Když chci dosáhnout co nejnižší spotřebu, musím maximálně - v možnostech transmisí a turbodmychadla - zvýšit točivý moment. Výkon motoru je teoretická hodnota, která se nedá přímo změřit ( definovaná jako práce za čas ), která se počítá právě z otáček a točivého momentu. Je li tedy na daných otáčkách maximální točivý moment, pak je tam i maximální výkon. Ještě jsem nepochopil, jestli tomu daní lidé nerozumí, nebo jde o podvodný marketing, každopádně takové firmy vřele nedoporučuji. To, že na válcích měří " přímo" výkon motoru není nic jiného, že computer válcové zkušebny naměřený točivý moment přepočítává na výkon !
Obávám se, že hodně firem auto vůbec na válce nedá. Mají vyzkoušené o kolik mají zvednout mapy na konkrétním motoru a tak to udělají. Víc je nezajímá. Ano, často jsou 3 možnosti chipu. Viděl jsem na vlastní oči i firmu, která chipuje přímo u zákazníka doma v garáži.
Pána bych mohl poslouchat pořád. Moc příjemný ví o čem mluví.. Stará škola.. Díky
Ing. Janda velmi pěkně popisuje fyziku motoru. Díky za příspěvek. Doplním informaci, která by mohla pomoci pochopit širší souvislosti zvýšení teploty ve spalovacím prostoru.
Do spalovacího prostoru motoru se společně s palivem a potřebným kyslíkem dostává vzdušný dusík. Dusík tvoří 78% objemu vzduchu. Za vysokých spalovacích teplot (2000-3000 °C) reaguje dusík s přítomným kyslíkem a vytváří oxidy dusíku, označované jako NOx. NOx přispívají ke kyselým dešťům, pokud prší. Za slunečných dní vytvářejí fotochemický smog. Fotochemický smog je silně dráždivý a jedovatý i kvůli přítomnosti ozónu, jež oxidy dusíku umožňují vytvořit při zemském povrchu. Domnívám se tedy, že výrobci motorů zohledňují i produkci NOx při spalovacím procesu, a proto motory nastavují jak je nastavují.
Odkazy:
cs.wikipedia.org/wiki/Smog#Oxida%C4%8Dn%C3%AD_smog
cs.wikipedia.org/wiki/Oxid_dusnat%C3%BD
www.irozhlas.cz/clovek/oxidy-dusiku-se-hlidaji-hlavne-kvuli-zdravi-nesiri-se-vsak-jenom-z-aut_201509250559_vkourimsky
Ty sportovní vzduchové filtry bych chtěl slyšet, udělejte na to video 😀
Už to v jednom videu o turbech říkali 🤔😄
no co asi čekat :D nikdo to nikdy nechválil a myslím že chválit nebude
@@nwm972 tak ale existují i motory bez turba
Video bude na kanále co nevidět :)
@@tomasjaburek9331 Měl jsem sportovní filtr (vložku) a sama o sobě nic , pakliže dáte laděný výfuk(lepší odvod spalin) upravíte v mapě sání/výfuk/zapálení ,můžete klidně na 1.6 85kW FF2 Ti-VCT přidat i 5kW bez problémů, na brzdě běžně měřeno 90-94kW ! ,pokud zasáhnete více do motoru s vačkou atd může být výkon ještě dál.
Zdravím, od Mr. Cimbu už som mal upravené už kde čo/1,9tdi PD Octavia, 1,9tdi Alhambra, 1,2tsi Polo, 1,5tsi Scala, 2x 2,0tdi Yeti, 2,0 tdi Passat Altrack....../ a všetko vždy klapalo a klape ako hodinky. Je to človek na svojom mieste, viacej takých, poradí, doporučí a vždy rád ochotne vyrieši čokoľvek. Ja doporučujem každému kto chce na svojom vozidle najazdiť aspoň 70-80tkm a viac aby ho preprogramovat u CIMBU. Úprava sa zaplatí na palive a servise, motor je čistejší, agilnejší a spolahlivejší. Veľa ZDRAVIA Mr. CIMBU!!!!!!!!!! R.V. Skalica
Děkuji za super promo, radši snad dodám, že to bylo spontánní z Vaší strany a ne domluvené, jak dnes bývá u konkurence zvykem...
Super video👍.Pan Janda je borec a tohle video mi objasnilo mnoho věcí.Budu kontaktovat po sestavení motoru.Dekuji 😁 A vzduchové filtry budou nejspíš taky podle předchozích videji, páč tam taky byly další videa s podrobnější rozborkou🤔
Ten pan ví hodně super informace👏👏👍
Já děkuji všem těm, koho napadlo oslovit pana ing. Jandu a dát mu prostor. Takto to totiž snad ještě nikdy nikdo nepopsal, dává to smysl. Nebo jste se někdo setkal s firmou na chiptunig, která o tom takto mluví? Kdo se v tom pohybuje, jsou mu věty pana Jandy jasné. Také si prosím všimněte,že pan Janda nedělá úpravy ve vícero variantách. Na spotřebu, na výkon apod, jako to někteří nabízejí. On to zoptimalizuje tak, aby to mělo nějaké parametry a aby nebyl motor a jeho periferie v nějakém zásadním ohrožení. Kdyby měl těch vicero variant asi by ta slabší byla škoda práce vzhledem k efektu a ta druhá by mohla ohrozit motor. Já se omlouvám všem, kdo tady to moje žvanění musejí číst, ale toto co jsem viděl a slyšel je, jak se říká, úplně jiná liga a uprav od Cimbu bych se nebál. Ten člověk prostě ví a zná.
Jsme rádi, že jsme našli toho správného odborníka :)
Doufám,že se na toto video podívají všichni tzv.tuneři a konečně pochopí o co jde!Měl jsem na dílně načipovanou ovci 1.6tdi s prasklou hadicí od intercooleru,zpočátku jsem si myslel,že by to mohla být výrobní vada,pak ale z mlaďase vylezlo,že to má načipovaný na 103kW a ta hadice prostě ty tlaky nesnesla,tak že dostal vysvětlení,že k tuningu potřebuje i jiné součásti a ne pouze úpravu ŘJ.Po půl roce mu zaklepal motor.Má rada zní,chceš jezdit sportovně?Tak si kup sportovní auto nebo auto s pořádným motorem.Díky za pěkné video👍 .
I pořádnej motor jde chipovat. :D Mám 2.7 biturbo 184kw 350nm a stejně to chci nechat chipnout. Nějakejch 220kw a 450nm jde ze série vykouzlit. :D
Záleží v jakém stavu byl motor už před úpravou :)
@ jsem neřekl,že nejde chipovat,ale že některé motory potřebují i víc,než jen úpravu map v ŘJ.Batránek si nechal chipnout Q7,po 14dnech mu vyjela ojnice blokem a škoda?Skoro cena nového auta,páč to sebou vzalo i aut.převodovku 🙂 .Nenechal si poradit,že se zároveň musí upravit i ŘJ automatu.Miluji tyhle amatéry 🙂
@@zoli10 Právě proto se ještě rozhoupávám a stále vahám ke komu pojedu. Asi ale T-power racing u Kladna. I s brzdou, ať to není jak od borců z garáže "výkon cca hodně". 😀😀
@ ano,T Power je dobrá volba,myslím si.Já auta pouze opravuji,do ŘJ se necpu,to je parketa odborníků.Nejsem opravář typu vyměňovač dílů,co jde opravit to opravím a v poslední době,kdy lidi mají málo peněz,je po tomto docela poptávka.Má to jednu výhodu,nemusím dávat záruku ,ale doposud se mi žádná oprava nevrátila 👍 .Své benzinové Mazdy jsem vylepšil i bez zásahu do ŘJ ,lítají jak ďas na to,že jsou atmosféráky,kterým osobně dávám přednost před turbem .
Mam Tiguana r.v 2017 tdi 110 kw je to vhodný motor pro chip??Moc díky za odpověd
Super, pána Cimbu rád vidim a aj 1krát :D povestny ladič škoda motorov super.. na tom som bol odchovani ... :)
Jsme rádi, že se video líbí :)
Krásně vysvětleno
Děkujeme za Váš komentář. 🙂
Ako je to s motorom 1,0TSI 81kw? Fabia3.
Super výklad 👍👍👍
Prosím máte.nekdo kontakt na toho pána chtěl bych odnej chip tuning
Od pana Jandy mám už 6 let upravenou Felicii 1.6 MPI . Dělal mi řídící jednotku a upravoval vačkovou hřídel. Na emisích v pohodě ,spotřeba klesla asi o 0.4 litru a výkon je mnohem lepší. Mám na této úpravě najeto zhruba 80 000 km a jediné co je jinak je volnoběh který je takový mírně škubavý a dále motor pracuje ve vyšší teplotě myslím tím že se rychleji zahřívá a ventilátor se v létě může urvat jak pořád běží.
Děkujeme za reakci.
@Majvald: to ale nedava fyzikalni smysl, ze se spotreba snizi a teplota (a jeste atmosferickyho motoru) zvysi :-)
@@dadazizala5271 dava, upchaty chladic
@@foobko7722 mno ja nevim ale kdyz necham stat stary atmosfericky benzinovy auto tak do minuty se sepne vetrak taky.
@@dadazizala5271 Je to trosku vetsi alchymie pokud zvednu vykon tak to ma dopad jak na teplotu chladici kapaliny tak hlavne oleje... pri malem zvednu ti se musi casto menit olej kvuli degradaci pripadne dat jina specifikace. Vetsinou jde o hustsi oleje coz nasledne diky vetsinovemu mazani roztrikem ma za nasledek vetsi namahani klikove hridele. Proto se pak prechazi na suche skrine. Tam kde je to vetsi teplotni namahani musi byt chladic oleje a vetsi ci ucinejsi chladic vody.
Měníš u toho i pístní krouzky?
jdou chipnout take vozy na CNG?popřípadě má to smysl?
Tohle video by si měli před spaním pouštět všichni ti "tuneři", kteří umí jen přidat naftu na čerpadle a hulí jim to jak černouhelná elektrárna v Mongolsku... Radost za někým takovým jet.
Dobrý den, boží mlýny v těchto případech melou docela rychle, takto bohatá směs omývá olejový film ze stěn válců , vzniká polosuché tření s následkem vyššího opotřebení. Má to progresivní průběh, motorový olej naředěný naftou nemaže zrovna dle požadavků norem. Řešil jsem motory s cca 60 000 km, které byly tak zdevastované, že díky malé kompresi nešly ani nastartovat, po demontáži žhavící svičky a použití endoskopu bylo jasno : na stěnách válce nejen, že nebyly žádné stopy po honování, ale válec byl na průměru, kam až při zdvihu chodily kroužky cca o 0,5 mm na průměru větší !
Palec nahoru jak pro pana Jandu, firmu Cimbu, tak pro portál řidiče za výběr odborníků a témat...většinu z diskutovaných témat detailně znám, ale stejně si vaše videa rád pustím a případně se i něčemu přiučím!
Děkujeme za pochvalu a přízeň.
Táto úprava má určite zmysel, pretože maximálna hodnota účinnosti motora nie je konštantná v celom rozsahu otáčok, ale len v určitej oblasti, čím sa efektívnejšie využíva väčší rozsah výkonu.
Ako sa vola firma kde pán pracuje? Rad by som sa zastavil 😁?
Děkujeme za Váš komentář, Richarde. 🙂 Jedná se o web www.cimbu.cz. ✅
Se vší úctou - 5:45 - i když jedete na plno, máte s úpravou menší spotřebu? To je přece nesmysl odporující fyzikálním zákonům. Žádné dramatické navýšení účinnosti motoru se úpravou nedocílí, rozhodně ne tak dramatické aby toto byla pravda. Sériové softwary běžných vozidel jsou naladěny na vysokou účinnost. Chiptuningové společnosti nabízející snížení spotřeby o 20 a více procent podobného jevu dosahují nesprávnou úpravou kalibračních map vstřiku paliva (jednotka hlásí palubnímu počítači vstřikovanou dávku např 50mg paliva, přitom následkem nekalibrované úpravy vstřikovač vstřikuje např. o 10% paliva více). Při správně kalibrované úpravě se sledováním aktuální postřeby v palubním počítači můžete přesvědčit, že při plném zatížení je spotřeba vyšší adekvátně navýšení točivého momentu.
Dobrý den,
správně provedený chiptuning řídí motor tak, aby pracoval s lepší účinností a nikdo zde netvrdí, že dochází k dramatickému snížení spotřeby, i když u 3,0 a 4,2 TDI v Touaregu či Q7 táhnoucí obří přívěs či loď na Jadran jde o úsporu 3l /100 km. Běžná úspora je kolem 0,5 l/100 km, prakticky platí, že čím vyšší sériová spotřeba, tím vyšší úspora. A ano je to přesně v rámci fyzikálních zákonů, když má motor větší točivý moment ( v otáčkách výkonu prakticky nikdo nejezdí ), tak při jízdě za stejných podmínek u toho auta upraveného u nás nemusíte šlapat tolik na pedál plynu, ostatně přečtěte si recenze...
@@zdenekjanda5433 Zdravím, právě že tvrdí - ve videu zazní, že pokud jedete sportovně s neupraveným autem nebo sportovně s upraveným autem, je rozdíl 3 litry (což beru jako dramatické snížení). A to je to co rozporuji - při sportovní jízdě s upraveným autem bude samozřejmě spotřeba vyšší následkem vyšší vstřikované dávky a rychlejších rozjezdů. Není mi jasné, jak můžete napsat, že při jízdě za stejných podmínek "nemusíte tolik šlapat na plyn" - tento výrok bych bral od někoho nezasvěceného, ne od Vás. Oba dobře víme, že pokud řidič jede na spotřebu v částečné zátěži, v oblasti otáček nejvyššího momentu, nedostane se v tabulkách fahrwunsch, rauchbegrenzung, einspritzzeitpunkt, ladedruck atd do oblasti upravených hodnot (pokud teda sw upravoval ladič a ne garážník procentář). Při případné (i když nepotřebné) úpravě - zvýšení požadavku v tabulce fahrwunsch na vstřikovanou dávku (EDC15), popř. točivý moment (EDC16-17) sice lidově řečeno opravdu "nemusíme tolik šlapat na plyn", což ale není podstatné - podstatný je právě aktuální požadavek, ne v jaké poloze se TPS nachází.
chipujete pouze škodovky?
Mě p. Ing. Janda dělal Rapídka 1.0TSi a když jedu sám můžu doslova šlapat jak chci a prostě 5/100 je max ♥️ včera s rodinou v polsku, nákup jak kráva, 4.7/100 normální jízda (tady bych si lehkou nohou moc nepomohl, možná o 0.1/100)
Vlastním Felícii 1.6 MPI a v ní je jednotka od CIMBO i s vačkou + další moje úpravy a musím říct ze je to neskutečná raketa a co se týče spotřeby, jelikož jezdím na zážitek a ne na spotřebu tak nedokáži posoudit. Dobrá práce.
Kolik to má koní v základu a cca teď po úpravě?
Dobry den, je na pana nejaky kontakt?
Děkujeme za Váš komentář. 🙂 Kontakty na p. Jandu naleznete na webu www.cimbu.cz. ✅
Jak je to po chiptuningu s CVN (Calibration Verification Number)? To se při změně kalibrace mění. Dopočítává se pak CVN na originální? A kontroluje se to vůbec někde nebo stačí na STK projít emisema a je jim jedno, co v řídicí jednotce běží? Díky
Dobrý den, toto číslo se úpravou dat samozřejmě mění, úprava dat takovým způsobem, aby byl kontrolní součet sériový by úpravu jen prodražovalo, nicméně možná je. Na STK ho chtěl kontrolovat ministr dopravy Ťok, čím dal najevo, jak hodně je mimo. Ministerstvu by totiž musely všechny automobilky z celého světa hlásit kontrolní součty všech motorových softwarů, což by samozřejmě nebylo zadarmo. Dále by muselo ministerstvo zaměstnávat řádově stovky úředníků, kteří by dané hodnoty zadávali do systému, tím by se mohly generovat chyby, lidé, kteří by neprošli kvůli nim ME/STK by se mohli soudit atd. Konkrétně systém VW má ve Španělsku servisní server, se kterým se všechna auta, připojená on line v autorizovaném servisu spojí. Ten zkontroluje aktuální datový stav všech ECU a v případě potřeby jej přehraje aktuální verzí. Až tedy bude někdo nadávat v autorizovaném servisu, že tam má auto už týden, lidé z tohoto servisu za to rozhodně nemohou. Pokud server zjistí rozdílný kontrolní součet třeba na řídící jednotce motoru, napíše do poznámek "podezření na chiptuning ", protože si nemohou být jisti, že nedošlo k poškození dat cestou - viz předchozí věta !
Super video, ale jaký má chip vliv dlouhodobě na motor - najede místo 500 000 km jenom 250 000 km? Převodovky jsou u motoru škoda třeba u 1.5 TSI nebo 1.6 TDI do 250Nm. Musí se snížit životnost. Když koupíte nové auto, stejně nemá třeba 85kw jak píšou, ale má třeba 96 kw - viz VACULIK rapid. A po čase se výkon snižuje, aby lidi nebrblali že nemá auto 85 kw jak kupující piše.
Dobrý den, vliv chip na další komponenty budeme rozebírat v dalších videích. :)
Dobrý den,
zlepšení parametrů motoru na motor jako takový samozřejmě žádný vliv nemá, naopak u dnešních motorů lze v datech udělat spousta opatření, která životnost motoru reálně prodlužují. Rekord v nájezdu našeho zákazníka s 1,9 TDI 81 kW je 860 000 km a auto se prodalo, s 1,9 TDI 760 000 km a následoval prodej, moderní motor s DPF filtrem 570 000 km a opět se vůz prodal s originálním emisním příslušenstvím. Třeba takové pomlouvané 1,2 HTP najela v jedné firmě ( cca 20 aut ) 420 000 km a prodala se ! Životnost motorů je zásadně ovlivněna dvěma parametry : servisní péčí zahrnující včasné výměny motorového oleje ( diesel max 15 000 km, benzim max 10 000 km a vzduchového filtru. Vysoké otáčky generují síly tlačící píst s kroužky na stěnu válce, tím se zvětšuje tření a tím i opotřebení motoru. Nicméně je dobré i dieselové turbomotory i benzínová TSI jednou týdně krátkodobě vytočit na 4 000 ot/min, rozhýbete tak naklápění lopatek turbodmychadla a zabráníte zapékání pístních kroužků - příklad : ani jeden z mých zákazníků nehlásil u motoru 1,8 TSI 110 kW problém se spotřebou motorového oleje, dílem proto, že ho mění včas a nechybí tak přísady zabraňující odparu oleje a dílem proto, že jezdí svižně a tak se jim pístní kroužky zapéct nemohly. Jiná je však situace u převodů na něž má samozřejmě zvýšení točivého momentu vliv. Nicméně i sériové motory 2.0 TDI 135 a 140 kW byly montované s převodovka mi 250 N.m, a naše zkušenosti jsou takové , že s převodovkami problém není. Platí ovšem zase zásada 3 roky/ 100 000 km u mechanické převodovky a měnit olej, u DSG samozřejmě 60 000 km !!!
Tak některé motory už chipnout nejdou :D Jsou z výroby nadoraz :DDD Ano, špatný chip výrazně snižuje životnost motoru.
Nějak mi ta teorie nesedí , N95 a N98 motor s N95 který je výhřevnější má tendenci k předzápalu což podle logiky tohoto videa líp prohoří atd. Jenže když jedu delší trasu tankuji N98 která lze více stlačit a tedy při zápalu dá větší tlak na píst a to je ten výkon navíc co mi na delší cestě ušetří palivo nebo jinak zvedne výkon pro lepší předjíždění. Důležitý parametr pro možné zvednutí výkonu je kompresní poměr ,složení zápalné směsi taky udělá své a to se nebavíme o turbu ! Chip tuning na motor bez turba je tak trochu složitější a méně efektivnější . Mě by spíš zajímalo jestli jde vyladit motor 1.6 GDI 99kW(Kia Carens) pro město a okrsky , nejde ani tak o maximálku ale spíš úspora paliva .
N95 není výhřevnější a díky biolihu má běžně 97 oktanů. Výhřevnější je samozřejmě N98 či N100, pokud ovšem není v podzemním tanku měsíce, protože ho kvůli ceně málo kdo tankuje. Moje doporučení je BA N95 a octane buster od kohokoliv ! Nelze zaměňovat sklon k detonačnímu spalování s rychlostí hoření ve spalovacím prostoru se může zvýšit sklon k detonacím třeba od rozpáleného karbonu na hlavě či pístu...
@@zdenekjanda5433 píšete nesmysly , chce to neco nastudovat o benzínu. N95 je výhřevnější a proto trpi na predzapal , palivo ochlazuje píst takže nehori od karbonu , doba hoření 95 je delší proto výhřevnější , 98 ma smysl u vetsi komprese a tedy hoří kratsi dobu ! Opravdu nepiste sem když tomu nerozumíte !
Nemá někdo zkušenost s úpravou ŘJ od pana Jandy u Fabie 1,4MPi 50kW AQW? Jak se to chová, vliv na spotřebu při běžné jízdě atd.? Zajímal by mě i vliv na životnost při běžné jízdě, zda na to má úprava nějaký vliv. Děkuji :)
Pokud vam jde o spotrebu tak je to zbytecne... a pokud o vykon tak taktez... protoze to stoji balik naladit takovy motor na slusny vykon... takze levneji seznete auto s daleko vetsim vykonem... pokud to mate jako konicek tak bezte do toho ;)
@@dantealigieri2268 auto beru jako zálibu (takový projekt), takže jakékoli zlepšení poměru výkon/spotřeba uvítám. Na to mi 3500Kč za úpravu ŘJ této motorizace přijde jako přijatelný peníz. Otázka je, aby se to nepodepsalo na životnosti a za 2 roky se ten motor nevysypal, o to mi hlavně jde.
@@oldanosek8467 Koukal jsem na jejich veb tam je ten narust vykonu docela maly. Nicmene co se tyce spolehlivosti tak vam to nikdo nezaruci. Musel by to motorar vzevrubne prohlidnout a to by stalo vic nez chip. Jinak obecne za me nelze zvysovat vykon na ukor spotreby... ba naopak se motory spise podlazuji. Treba volvi 2.0t ktery jsem mival byl jak 120kw tak 147kw a rekl bych ze ten 120kw byl lip nalazeny. Ten 147kw se rad pridiral. Potreboval peci nebo dodatecne upravy...
@@oldanosek8467 Já bych se na to u Fabie vykašlal, protože ta je dost těžká a zvýšení výkonu asi nebude u tohodle motoru tak velký, takže při hmotnosti Fabie nebude asi moc poznat. To už by stálo asi za to vzít Favorit nebo Felicii, protože to jsou lehká auta a každej koník bude hoidně znát a bude mít člověk i větší radost z jízdy. A pokud je to MPi vycházející z Felicie a Favoritu, tak u pana Jadny bych se asi nebál, on je v tomhle již zažitá a ověřená veličina a navíc ty motory jsou hodně blbuvzdorný.
Pokud je to motor OHV, tak mám stejný ve Fabii Combi a před chipem byl děsně líný, nešel po plynu, maximálka tak 125 km/hod. Prostě katastrofa. Chipnuto mám víc jak 7 let a jsem rád, že jsem do toho šel. Volnoběh je klidnější, spotřeba stejná a na dálnici se konečně nemusím bát předjet kamion. Auto jede klidně 150 km/hod. Ono to třeba přidá jen 4 - 5 kW, ale motor má úplně jinou charakteristiku. Jde výborně do otáček, jde rychle po plynu. Když jsem srovnal moji Fábii s motorem 1,4 od koncernu, tak se teď po chipu chová podobně. Ze začátku jsem si nemohl zvyknout na citlivost plynového pedálu, ale sportovní sériové Fábie to tak mají standardně. Zlepšila se i prodleva plynu, na kterou první Fábie velmi trpěly. Jak je to s životností? Asi tak, že si musíš uvědomit, že ji nemůžeš pořád honit na 150 km/hod, protože to jede. Pokud budeš jezdit s citem, chip motoru neublíží. Po chipu se bude motor trochu víc ohřívat, takže v létě častěji sepne ventilátor. Je dobré mít v pořádku rozvody, protože to zvyšuje spotřebu i o 1 litr/100km. Chipoval jsem v jiné firmě a měl jsem na výběr 3 možnosti, zvolil jsem prostřední možnost s názvem optimal.
Uz vidim keci okolo toho, ze ake su zle vzduchove sportove filtre, ano tie lacne mozu, ale kvalitne su daleko lepsie a maju vacsi zmysel, ako tie seriove filtre, ak chce majtel auta zvysovat vykon, velmi dolezite je mat sportovy filter a nie seriovy ten si mozu kludne nechat pri seriovom vykone...
Nie je to len o tom športovom filtry samotnom, dôležité je ako doriešiš prívod vzduchu k tomu filtru. Ak si dáš na tom záležať aby to ťahalo studený vzduch zvonka a nie horúci od motora tak tomu motoru rozhodne pomôžeš ale ak to spravíš ako vídam v 95% že sa len odmontuje vzduchový box a pleskne nakoniec potrubia filter, tak si viac uškodíš ako pomôžeš.
Filtr sam o sobe nic nezvysuje ale meni lehce charakteristiku stejne jako jiny vyfuk... ale pozor motor je seriove staveny na nejaky odpor treba vyfuku ;)
Dobrý den,
zrovna dnes jsem čistil škrtící klapku po takovém filtru !!! Když skrz sportovní filtr prakticky vidíte, může odfiltrovat prach velikosti mikronů ? Ostatně " sportovní" hovoří samo za sebe. Pokud jdete závodit na sprint, dejte si tam na těch pár jízd správně tepelně odstíněný vzduchový sportovní filtr, na cestu domů, kdy se v dnešním suchu může řádně prášit ale vraťte ten sériový...
Ako sú po úprave na tom emisie??? Nafta/benzín
Dobrý den, video o emisích budeme publikovat již brzy :)
Ty na ME/STK bez problémů, naopak zpravidla námi upravené motory vycházejí lepší...
@@zdenekjanda5433po úprave jednotky sa zvýši aj hodnota DUSIKU zo spalín ktorá sa na emisnej kontrole v Európe nemera????
Vliv na životnost motoru, převodovky atd. ?
Je potřeba si zjistit na co je motor, převodovka atd stavěná. Obecně bych řekl, že člověk nic nezkazí navyšováním výkonu na slabých verzích motorů, které se dělají i ve vyšších výkonech. Hardware je v drtivé většině případů stejný a výkon je omezen pouze softem. Pak se dá předpokládat, že vše vydrží. Opatrný bych byl s navyšováním výkonu na nejvýkonnějších variantách, tam už může dojít k poškození nebo zkrácení životnosti dílů, které na to nejsou dimenzované.
V dalších videích se tomuto tématu budeme věnovat :)
zalezi co je to za vuz a kolik se jde nahoru :) treba i zivotnost poloos je ta tam :) treba ja na svem ciste teoreticky muzu jit o 100-120kw a dalsich 150nm ale ty poloosy se budou menit jak desticky :D A pokud to udelam tak bez samosvoru to sotva udrzim na ceste a taky bych nemusel zabrazdit... takze do predu min 360 kotouce a ty zas budou hybat se zavesenim takze to asi taky nebude uplne koser no a nakonec clovek zjisti ze v tom zhucel tak za 300-400 tisic :D
@@PortalRidice Skvělé! Důvod k odběru :).
A jak je to s emisema ? Pokud je to neudělá má vůbec chip smysl ?
Dobrý den, video o emisích budeme publikovat již brzy :)
S emisemi není problém, za těch 29 let, co to děláme jsme nic takového nezaznamenali, naopak s novým standardem emisí v letošním roce je často na nás kladen požadavek u s=riových aut např. na zvýšení volnoběhu, protože ho buď někdo do systému někdo špatně zadal, nebo ho výrobce uvádí chybně v rozporu s reálem.
Zdravím vás, aký máte názor alebo skúsenosť s chipnutim motora 1.2 TSI 81kw benzín. Sú to benzínové motory od koncernu - octavia,fabia,rapid,golf atď.
130-140k 230-250nm
To vůbec ani nedělej......
:-D kdyby jsi koupil pořádné auto tak to nemusíš řešit, hlavně ty TSIčka jsou bída motory, tady se nevyplatí nic ladit ;-)
Prakticky, pokud chcete zajistit dlouhou životnost motoru bez nadměrných nákladů je to nutnost, vedle zlepšení parametrů motoru zamezíme i zanášení sacího traktu sazemi...
prave ta vyssi tepota po upravach je asi dost problem, proto to automobilka ma nejak nastaveny.... hadam ze vyssi teplota spalovani vic namaha ruzne casti motoru... teplejsi olej bude mozna hur mazat, nebo rychleji ztracet sve vlastnosti , turbo se muze prehrivat... vyfukove plyny moc horke, takze kat dostane asi trochu zabrat..... automaticke prevodovky jsou taky dost casto konstruovane na nejaky kroutici moment a po chiptuzingu budou vic trpet... ( specialne DSG)
Dobrý den, při profesionální tvorbě dat se samozřejmě sledují celé balíčky teplot, samozřejmě i teplota výfukových plynů ! To samozřejmě ale nelze provádět na válcové stolici za dopoledne !!!
Potřeboval bych zvýšit výkon na tdi 77 kw u Seata Toledo. Na běžný ježdění dobrý, ale když mam naložený auto, tak už by to chtělo trošku vyšší výkon...
Chceš auto s vyšším výkonom? Tak si ho proste kúp...
@@jurajalan3567 Nesmysl... Nechci přidat 100 koní, ale aby současný auto mělo třeba lepší průběh výkonové křivky, na to nepotřebuju jiný auto 👍
Stačí zvýšiť na hodnotu tak medzi 81 az 84kw
Super videjko ale nepovedal to zle? Ked mam seriove auto s turbom co ma napr. 100kw a nachipujem ho na 120kw tak dajme tomu pri normalnej jazde bude mat auto spotrebu rovnaku mozno to nacipova o par dcl mensiu ale pri sportovej jazde bude nacipovane zrat podstatne viac a nie ze bude zrat menej tym ze je efektivnejsie. Ved benzinove turbo motory zeru neakutocne ked to porovnam s atmosférou.
Nie, to čo povedal dáva logiku lebo sám vraví že množstvo vstrekovaného paliva pred a po sa nemení (neupravuje), mení sa tlak a predvstrek - čiže ak to spravíš správne rovnaké množstvo paliva ti lepšie prehorí a tým pádom vygeneruje väčšiu silu pôsobiacu na piest = vyšší Mk. Čiže dám sem príklad, pri povedzme 2000 RPM kde dosahuje tvôj motor najvyšší Mk sa dostaneš z pôvodných 200 Nm na 250 Nm (príklad neber doslovne). A ak uvažuješ že pred úpravou si na pohyb vpred potreboval povedzme 150 Nm, ktoré motor generoval pri 1800 RPM tak po úprave ich bude generovať už pri 1600 RPM čiže namiesto 3ky môžeš ísť na 4ke kde budeš mať tých 1600 RPM. A keď si dáš do porovnania1800 x vstrekované množstvo paliva (situácia pred úpravou) a 1600 x vstrekované množstvo paliva (situácia po úprave) (to vstrekované množstvo paliva uvažuj že je konštanta, premenná sú len RPM) tak ti vyjdu dve čísla a ak chápeš kam s tým smerujem po úprave ti vyjde číslo menšie ako pred úpravou. Pre lepšie znázornenie tu dám príklad kde bude vstrekované množstvo 6.5mg na otáčku teda 1800x6.5 = 11 700mg = 0,017Kg : hustota benzínu (wiki 0.72 Kg/dm3) = 0.023 dm3 alebo ak chceš L. Toľko paliva minieš za minútu jazdy pri 1800RPM. no a príklad po úprave 1600x6.5 = 10 400mg= 0,0104 KG :0,72 = 0,014 periodických L. Toto je ale veľmi veľmi špecifický príklad že ideš v oboch situáciach konštantným štýlom jazdy, pod konštatným zaťažením a konštantnou rýchlosťou aby si môhol uvažovať vstrekovanú dávku ako konštantu . Preto je to v reále rozdiel len pár dcl pretože nikdy nejdeš 2x úplne rovnako a za ďalšie je tam tisíc ďalších premenných ktoré sa menia a ovplyvňujú výslednú spotrebu. Toto je len ukážka ako to funguje tým úplne najjednoduchším spôsobom. A druhá vec benzínové motory s turbom vôbec nežerú viac ako atmosféra. Je to presne naopak. Ja sa s vw polo 1.2 tsi 77kw povedzme pod tým zaťažením teda jazda na dialnici 130 kmh pohybujem so spotrebou na úrovni 6L. Na druhom aute hyundai accent 1.4 atmosféra 71kw sa tá spotreba hýbe okolo 9L. Jasne zas je tam X faktorov čo to ovplyvňujú to je zase nadlho vysvetlovania ale oturbené benzíny žerú podstatne menej dohľadaj si to na nete. Hlavne si porovnávaj dve aspoň váhovo a výkonovo podobné autá kde jedno bude oturbené a druhé nie, nie že ideš porovnávať fábiu 1.4 MPI s octaviou 2.0 TFSI.
@@jakubharvanec9755 No to co si napisal to chapem s tym suhlasim ale ten hyundai bol zaostali motor tak to neporovnavaj ani sakza 9l chodis s atmosferu 3.0 bmw.
@@Peterrrpn Šak áno ja sa nehádam je to stará klasika tak je jasné že to žerie, tak toto porovnanie môžeš spraviť napr. Na 1.4 MPI 59kw a 1.4 TSI 90kw octavii 2. Spotreba je lepšia u tsi cca o pol litra a výkonovo je to TSI úplne niekde inde. A je to rovnaký obsah motora a rovnaké auto.
@@jakubharvanec9755 stym tiez suhlasim len nemozem to najst proste videl som porovnamie 3valcov a 4 valcov ecoboost od fordu a ine oturbene auta plus klasicke atmosfery toyoty hondy mazdy a vyslo to tak ze pri beznej jazde a uspornej boli oturbene motory uspornejsie ale pri sportovej jazde tie auta zrali ovela viac ako atmosfery. Islo o porovnanie cca rovnako vykonnych aut jasne turba mali vyssie krutaky a mensie objemy ale vykon bol cca porovnatelny. A ked chce clovek vykon tak ako hovoril hore treba otacky a viac vzduchu ale treba aj palivo. Sak predsa 400konovi 2liter nemoze brat tolko paliva ako 200konovi.
@@Peterrrpn Áno ale tuna pán robí optimalizáciu spaľovacieho procesu bez zmeny vstrekovaného množstva. Jasné že 400 koňoví 2 liter bude brať aj viac paliva ako 200 koňoví to je pravda. Optimalizáciou by si ten 200 koňoví dostal tak na 240 max. podľa mojho názoru.
Přesně jak tam bylo řečeno 😄 Mám Octavii 66kW s chipem na 88kw a dříve jsem si jezdil cca 80 - 90km/hod. Dnes s úpravou to auto jede stovkou a pocitově se ten motor ani nesnaží. Dříve jsem u stovky slyšel jak se skoro trápí. 4. a 5. stupeň dříve do konce skoro nezabiraly a teď můžu jet na 5tku od 65 i do strmeho kopce.
To zní aspoň jako slušný nárůst výkonu. U mého auta nabízí navýšení o 5 kW, to mi přijde skoro zbytečně vyhozené peníze :)
Chtěl bych vidět video o těch filtrech.
Video o filtrech budeme publikovat co nevidět :)
Bylo nějakej rok zpět v autosalonu na primě,nejlepčí je samozřejmě originál ty sportovní jsou absolutně k ničemu.
@@romankral7343 Taky si to myslím, akorát bych to chtěl vidět od někoho kdo v tom má fakt zkušenosti ať to můžu ukázat.
Myslím to tak jakože originál filtr propouští maximum vzduchu pro konkrétní auto s minimem nečistot zatím sportovní asi víc vzduchu ale bohužel s prachem atd.Uvidíme co na to odborníci ve videu taky se těším.
@@romankral7343 KN filtry jsou tu opravdu dlouho a nikdy ten filtr nezničil povrch válců či píst! 99,9% částeček které propustí tak shoří a vyletí ven výfukem ;-) zbytek setře olej do filtru. Daleko horší je jak lidé jezdí s motory s turbem a jaký servis mu dávají .
Jaký je optimální výkon octavia 1.9 tdi 81kw asv?
Dobrý den,
u tohoto typu automobilu, stejně jako u Fabie I s TDI motory se naráží na problém nedokonale chlazeného intercooleru. Ten se nejvíce projeví na válcové zkušebně, kde u Fabie RS měřené na válcích a za jízdy byl rozdíl až 30 kW. Takže řekněme, že tento motor může mít bez problém 130 kW a 400 N.m, ale na válcích je nenaměříte a u Oct I s rotačním čerpadlem ani ve voze ne, protože tento motor nemá motorový managment s čidlem úhlového zrychlení na klikovém hřídeli, díky kterému je ECU motoru v jeden každý okamžik počítat aktuální točivý moment a přes otáčky samozřejmě i výkon.
97-100kw
5:46 Buď se pan Janda spletl, vědomě kecá nebo jsem ho nepochopil. Fyzikálně (a praxe to dokazuje) je to nesmysl. Pokud pojedu naplno - budu používat plný výkon, který je u upraveného vozu vyšší, tak spotřeba jde nahoru. Ano, vyšší účinnost měrnou spotřebu sníží, ale chiptuningem se nikdy nezvýší účinnost tak, aby při "plném" spotřeba klesla. Jezdím s upravenou 1,9 TDI ASV jeden "dlouhý, táhlý" a na plný na nejvyšší kvalt mi ukazoval pc okamžitou spotřebu 14-15 l/100 před úpravou. Při stejné rychlosti a stejných podmínkách to nyní ukazuje přes 18 a pokud auto honím, tak spotřeba je na obvyklé trase (jezdím ji denně několik desítek let) citelně vyšší než před úpravou.
Dlouhodobý průměr je však nižší než před úpravou, to ano. Ale zde hovoří o plném využívání výkonu a ta energie (byť o něco malinko vyšší účinnost) není ve vzduchu, ale v palivu a pokud mám o 25% vyšší výkon, no tak si to 25% paliva (mínus vyšší účinnost) vezme víc.
Dobrý den,
klasická hospodská logika, bez urážky. Motor po úpravě SW i při plném výkonu pracuje s větší účinností, takže čím vyšší je v daném režimu spotřeba u sériové verze , tím větší úspora je po úpravě dat u nás. Jako příklad mohu dát zákazníky, tahající lodě a těžké karavany do Chorvatska a poslední dobou i úpravy obytných automobilů, kde díky homologačním emisím zvítězily malé motory, které sice lépe splní homologační emise, ale o to hůře si potom vedou v samotném provozu. K Vaší zkušenosti : parametry spotřeby a pod, zobrazující se na přístrojové desce nemůžete brát jako správné, jedná se o hodnoty vypočtené a aby byly správně, musely by se upravovat i data pro jejich výpočet, což by jejich modifikaci jen prodražovalo. Ostatně, fakt že Vám teploměr chladící kapaliny ukazuje nesmysly, Vám také nevadí... No a konečně není chiptuning, jako chiptunig !
@@zdenekjanda5433 S poslední větou plně souhlasím a proto mám sw od Zdeňka Hájka. Po jeho úpravě mi počítač spotřeby ukazuje přesněji než originál (nyní odchylka - 0,2l/100km) - spotřebu dlouhodobě sleduji přes spritmonitor. Nehádám se s Vámi, že má motor vyšší účinnost. To má, ale rozhodně ta účinnost není tak velká, aby při plném (a vyšším) výkonu byla spotřeba nižší. Nemyslím částečné, ale plné zatížení.
Dám příklad: série - zatížení 100%, výkon 100%, spotřeba 100%.
úprava - zatížení 100%, výkon 130%, spotřeba 120%.
Takže sice se dá říct, že je o 10% (cca) účinnější, ale přesto celkově zbaští o 20% víc.
Ale pořád se bavím o okamžité spotřebě při maximálním zatížení a výkonu. V reálu se maximální výkon používá sporadicky, takže ve výsledku je PRŮMĚRNÁ spotřeba nižší - samozřejmě, až se zákazník nabaží výkonu a začne jezdit jako dřív. Už si rozumíme?
Asi se ptám jako blbec ale kde poptat chiptuning u vás. ?
Když jsou jen pozitivní věci, proč to nedělají hned z výroby? :-)
Pan to rikal hned nazacatku
Na toto téma bude samostatné video :)
Emise, poplatky, politika typu Škoda nemůže být lepší než VW atd...důvodů je spousta
@@DEFF3R Snad bych jen opravil na homologační emise a dodal marketing , třeba 44 a 55 kW 1,0 MPI v Citigo je stejný motor, jen ten slabší má výkon omezený tím, že neotvírá na plno škrtící klapku i když šlapete pedál plynu na podlahu, protože Vy jen dáváte povel ECU motoru. Stejný je stav u motorů 1,2 TSI 63/77 a 66/85 kW atd....
Má vůbec smysl chipovat starší auto 1.4 MPI 55 kW (V8), když i optimistické verze počítají s navýšením o 5 kW a 10 Nm? Pozná se to vůbec, nebo jen vyhozené peníze???
Nic nove som sa nedozvedel. Furt to iste a nic nezaujimave
Super popis. Ďakujem len tak ďalej 👍 Otázočka, je podľa Vás chiptuning vhodný pre benzinový motor 1,5TSI 110kW (kod DPC) ? Nie je úž teraz ten motor konštrukčne na hrane?
1) sú dosť odolné piesty na zvýsene teplo a piestne krúžky a medzi kruzkove "priestory"?
2) čo by na to povedali valce, ktoré sú bez vložiek a namiesto nich je len plazmaticky naneseny tvrdokov vs vyssie teploty a tlak v kombinacii s riedkym olejom 0W20... (niektoré motory od BMW z tým mali už po 100 000km problem s nizkou kompresiou pre opotrebenie ak sa nemýlim).
3) katalizatory sú dva za sebou - prvý pri 1,5 TSI je funkcný aj ako filter pevných častíc... Pri vyssich teplotach bude len lepsie fungovat, alebo sa moze aj poskodiť napr. prehriatím a na emisnej hrozí problem?
4) Rýchlejšie reakcie motora mozu tiez jemne vic namáhať rozvody - je to zanedbateľné navýšenie?
5) a čo výfukové ventili a vyssia teplota už teraz sú od koncernu VW upravene (dute a naplnené skvapalneným sodíkom) pre lepšie znášanie tepla.
V rodine máme dva tieto motory preto ma to veľmi zaujíma...
6) po chiptuningu odporúčam jazdiť už len na 100octan a riadne dochladzovať.
Ďakujem za odbornú radu🙏👌
Prosim Váš názor 🧐
Žádný motor jakýkoliv není od vyrobce nastaven na konstrukční maximum. 1.5tsi 110kw neni veliky vykon na jedna apul litru. Dříve byla 1.4tsi 132kw a taky se nechala tunit. 1.5tsi bez problémů zvládne+20% výkonu a ani se nehnou emise
@@bashingCZ dikes za názor 👍 je mi jasne že kazdy motor ma rezervu.
Príklad, jeden je vydarenejsi a robustny vzorom je 2,0TSI EA888 s cca 300PS a zvladne cca 500PS,
ale taka 1,5 TSI urcite nema taký potencial ( % ) na bezpecné zvýsenie výkonu... Niektore dokonca su uz od vyroby aj bez chiptuningu katastrofa...
Ked som pisal do Profituningu svk asi pred rokom, tiez nemali velke skusenosti este z odladovaním konkretnej tednotky 1,5TSI 110kW.
Ale ciastocne mám info, ze sa robila limitovana edicia asi skody scala 1,5TSI "monte carlo" pre rakusanov s vykonom seria okolo 180PS a tu by ma zaujimalo ci vyrobca menil len software alebo aj hardware motora.
Nechci laborovat...
@@rastislavgruber8569 jen sw
@@bashingCZ dik super info ! 🙂
@@rastislavgruber8569 udělali to úplně jednoduše. Zvedli otáčky při kterych je dostupný max moment cca o 500. Prostě to turbo co v normální 1.5 tlačí na 65% tak v té upravené tlačí na 75% vzduchu co dokáže
Prosím co je to za pana?????
Děkujeme za Váš komentář, Jakube. 🙂 Pan Janda je z firmy www.cimbu.cz. ✅
Ten filtr by mě zajímal. 6 let mám KN vložku a zatím to jezdí. Motor by měl přežit korozi auta. Sání není pokryto nečistotami a ani váha vzduchu nemá na sobě nějaký olejový film z oleje z filtru. Na výkon to vliv má minimální ale při plně otevřené klapce, tam zákonitě víc vzduchu jde.
a na jakém motoru NA nebo s turbem? U NA je to za mě nesmysl (pokud nejde o jednotku kterou výrobce schválně omezil např dorazem na klapce) protože motor si vezme jen tolik vzduchu kolik potřebuje a to vyplívá jak moc a jak dlouho se otevře sací ventil. Výrobce bude mít dobře spočítaný průtok, hustotu nasávaného vzduchu a podle toho oddladěnou mapu. Jednotka se snaží směs vždy míchat tak aby měla správný poměr paliva/vzduchu a zároveň i časování zápalu aby to bylo co něj efektivní. Pokud tam sportovním filtrem necháš proudit více vzduchu tak se může stát že naopak výkon půjde dolů protože jednotka nemusí tolik vzduchu zregulovat a budeš mít jen chudší směs. Celkem se to potvrzuje i na měření výkonů když se porovnávají sportovní/původní filtry téměř vždy vyhraje původní. Zajímavost je i test bez filtru kdy má auto paradoxně nejnižší výkon :)
Video o filtrech bude již brzy :)
@@ZbynekStekl Tvl maš stejný motor jak já ALDA. A nesmysl to není. Papírák propustí méně vzzduchu. Ano jak píšeš jednotka si dle MAF zjistí kolik vzduchu protéká a podle toho upraví benzín. Nestane se že by dávala méně benzínu když vidí kolik tam teče vzduchu. Možná u auta které má omezený max průtok benzínu, ale ne u 20 let starých jebek co máme my.
Takhle to zni jako pohádka, bohužel to tak jednoduché není a s tou spotřebou také ne. Ale základní pojmy a mýty si myslím že se tu vysvětlili. Takže 👍
Jen taková malá poznámka, můžou chipnutá auta do běžného provozu?
Ano, zatím můžou. :))
@@Martin5trunc Hmm, mě dali papír že se nesmí, ale to dávají asi všem. Nikdo to na technické nepozná.
Nechal jsem si u něho načipovat Yeti 1,8 tsi 118 kw na údajných 154 kw. Naprosto vyhozených 20 000 Kč. Jede prakticky stejně jako originál. Toť moje zkušenost.
Ekočip=větší množství chudší směsi , powerčip=větší množstvý bohatší směsi, ideálně TDI max.plnění od nejnižších otáček chudou směsí, od 2,5t. otáček maximální plnící tlak + palivo( zas aby to nedýmilo) dobrej čip znamená, že to jede lépe od spoda a tahné až do konce otáčkoměru dle velikosti a možnosti plnění turba.
Velké turbo=výkon ve středních a vyších otáčkách ale od spodu to nešetří,prostě to velké turbo se v nizkých točkách neroztočí, ale natlačí konec, malé turbo jede krásně a šetří od spoda, ale na konci už nemá sílu.
Krásně řečeno pánem, po čipu je spotřeba v noze. Jste schopen šetřit, popřipadě větší dybanika za stejnou spotřebu, nebo využíváte výkon, což je návykové a pak to prostě papá.
Přesně tak, pochvalu předáme. :)
Dobrý den,
neexistuje žádný eko, standart a power chip, jsou to jen naprosté nesmysly, nebo neznalost lidí, co to nabízejí, marketing vládne světem... Viz mé příspěvky výše !
Kontakt na Pána?
Dobrý deň prajem. Som rád, že ste si pozvali Mr.cimbu 👍. Mne upravil fabie 1 TDI a max spokojnosť zatím 10.000km. Je to dr. motorov. Je mi ľúto, že ste mi pán Anger neodpovedali na otázku ohľadom výmeny kkk turbo za Garret 1749 VB, keď pán Vám písal, že po výmene turba za Garret mu stúpol výkon aj Nm. Možno by mi vedel odpovedať p. Hájek. Aj tak Vaše videá sú super. Martin Pekař
Jen samotna vymena nepomuze, musi se domapovat i plnici tlak a taky adekvatne prepracovat chlazeni a vymenit MAP senzor pro vetsi rozsah snimani tlaku. Fabie ma vseobecne velky problem s chlazenim plniciho tlaku.
Ja som menil na fabii 19tdi ATD kkk za 1749 z ARLka, vsetko pasuje az na vystup z turba, treba tam mat specialny nadstavec a trosku prerobit nanovo vedenie, ak sa to pravy vsetko ok, no potom uz len upravit RJ, na svoje fabii som mal 190k 400nm ale samozrejme boli tam vacsie upravy okolo motora
@@zdenekhajek94 Dobrý deň prajem Mr.Cimbu. Ďakujem za odpoveď, ani som nečakal odpoveď od Vás. Takže keby som zohnal od pána Angera také repasované turbo (proste jemu verím), tak by sme sa stretli znovu v Břeclavi? Proste či by to malo význam zameniť turbo a autu to pomohlo? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný víkend. Martin Pekař
@@martinpekar3868 ja nejsem MR.Cimbu. Ten moc nebude vedet o cem jsem mluvil. 😀
@@zdenekhajek94 prepáčte prosím, som sa zmýlil. Na podzim som si vyberal na chip medzi Vami a p. Jandou, tak asi preto. Aj tak sa Vás spýtam, či si myslíte, že má význam zameniť turbo za Garret. Mgr.cimbu mi menil ECU "bez formalít", takže vraj 135kw a 410Nm. Moje originálne turbo je v poriadku. Rád prídem aj na Moravu (Český Těšín myslím). Ešte raz prosím prepáčte. Martin Pekař
Konecne nieco a niekto kto vie o com hovori....VW FORUM čiperi prave zhorili :D :D
Otázka za milion k spotřebě paliva. Dnes když se každy gram co2 platí milióny a automobilky hledají jak snížit spotřebu a jdou až tak daleko že zmenšují palivové nádrže a odlehcuji i sedačky, tak určitě neudělají motor žravější schválně. A že by to delalili z nevedomosri všichni ti inženýři a ladiči i v Motorsport tak tomu uvěří jenom blázen. Odpověď je taková, že ciptuning rozhodí emise hlavně tedy NOx které se u nás nemeri a někteří zvednou i tu kourivost a vykuchaji všechno pryč. Potom dojde ke zvýšení výkonu a snížení spotřeby, jinak jsou ty motory na maximech v limitech emisií. A na tisíc procent žádný zájemce o čiptuning neřeší emise.
Druhá věc je taky myslim si v tom, že když si někdo chipne motor, tak je to člověk, který alespoň něco málo o autech ví a je schopen alespoň trochu požadavkům auta naslouchat. Prostě to není ten nejtupější pouhý uživatel, tedy takový člověk například dovede pochopit, že s motorem majícím upravený předstih prostě není ideální dávat plný plyn v 1500 otáčkách (detonace) a nebo když, tak tankovat víceoktanové palivo, které je na detonační spalování méně náchylné. S takovým uživatelem opravdu načipované auto může vykazovat vyšší účinnost při srovnatelné životnosti - ale automobilky tento uživatelský "komfort" nemají - ty musí předpokládat, že majitel neumí do 5 počítat a s autem bude zacházet tim nejhoršim možnym způsobem a přesto to auto musí určité kilometry vydržet, z toho důvodu prostě naladění sériového motoru musí být uděláno řekněme konzervativněji, aby těch 100 tisíc vydržel i s tim nejhoršim prasetem za volantem a za to se platí nižší účinností.
@@acestealman tak podle toho pana co je v Brně o 20min dřív bych to typnul na totálního neznalu techniky
@@niccots Tenhle příběh jsem já osobně považoval spíš za fikci, která měla za úkol tu problematiku vysvětlit. Nějak mě nanapadlo, že by to mohla být realita :) Ale samozřejmě máte pravdu v tom, že výjimka se vždycky najde. Každopádně si myslim, že když vezmete 1000 lidí mající chip tuning a 1000 lidí nemajících chiptuning, tak průměrná technická znalost a určitý "vztah k autům" bude v té první skupině významnější.
Podľa mňa je chip tuning kravina. To mechanik z dielne vie lepšie ako samotný výrobca!!!??? Rozlišuje takú 1.9 a 2.0!? Prečo výrobca dimenzuje ten prvý na taký a druhý na iný výkon? Blbec povie. Lebo ten druhý má vyšší obsah však? A nieje to náhodou inou zliatinou motora??? Každý motor má svoju špecifickú zliatinu. Noa výkon!? Sa rovná Spotrebe!!! Ako môže motor pri vyššom výkone žrať menej???😅
Dobrý den, dovolím si s Vámi nesouhlasit, v dnešní době je mnoho softwarových cest, jak životnost motoru naopak prodloužit, rekord je zatím 860 000 km na 1,9 TDI 81 kW a auto se prodalo... Samozřejmě však záleží, jestli vyberete kvalitní chiptuningovou firmu. U obuvi na první pohled poznáte papírové boty do rakve od těch ručně šitých, v případě úprav SW ECU motoru to tak není. Když se podíváte na mé odpovědi výše, dostanete informaci, jak je to s těmi slitinami v motoru. A nakonec, správně provedený chiptuning "škodí" maximálně tak převodům, pokud je opravdu správně provedený, tak ani těm ne !!!
@@zdenekjanda5433 toto je rekord???
Heh, treba ford 2.0TDCI 110kw a 132kw jsou do posledniho sroubku identicke a lisi se jenom softwarem.
Dimenzovani na ruzne vykony je z duvodu marketingovych.
Me.osobne.klesla.spotreba po chipu hlavne z duvodu, ze se zvysil kroutak v nizkych otackach a uz neni potreba motor vytacet.
samozrejme že je to kravina, ale predsa predajca melonov ti nepovie že melon je nechutný ne?
v podstate je uplne jasné že chiptuning znižuje životnosť motora a ostatnych komponentov a uplna blbosť je že 130kw auto na WOT pojde o 3L menej ako 110kw auto...
koho to zaujima môže si nastudovať rozhovor s inžinierom BMW čo 20 rokov pracoval na navrhovaní motorov - Philipp Stalzer..
@@StandaBlabol 110kw a 132kw verzia maju rozdielnu kvalitu materialov - preto je 110kw verzia lacnejšia - lebo je lacnejšia na vyrobu skrz použite materialy.. alebo si si myslel že vybabreš s vyrobcom a kupiš si rovnaky motor za menej?
Tohle miluju prvni si koupite auto co ma vykon 40kw a hned po tom co si to koupíte tak hned uvazujete nad Chiptuning protože ty vase jednolitrove fabie hovno jedou😂😂😂😂 si kupte rovnou silne auto a ne sracku
Diesel musí dymic
Taky mám zkušenost s pánem, arogantnejšího člověka jsem neviděl..sám nabízi chiptuning za bůh ví kolik peněz..sám brzdu nemá aby danný motor odladil, ale hlavně se chvástat, tim, že jeho programy jsou nejlepší..prosím Vás tento člověk se věnuje 20 let starým autum..ty možná umí, ale o novych motorech ví prd..větší aroganci jsem u tohohle rádoby frajera neviděl..jedná s vámi, jako by jste byli povl..když jsem se ho tehdy na něco zeptal..opovrhoval otazkami, a mluvil jen o sobě..když zjistil, že neumí odpověděť asi nečekal tak chytrou otázku, tak se usmál na své kolegy a zase si mluvil o sobě..škoda, že toho člověka neznáte osobně pač by jste o něm takto tady nepsali v♥
Kluci, nechci nějak prudit, video dobré, nicméně čipování dělají v kdejakém městě, to dnes není nic ojedinělého.
Většinou se dělají třeba tři verze čipu, od malého, středního a velkého. Zákazník si to vyzkouší a řekne co se mu zamlouvá.
Dobrý den,
právě podle toho, že firmy nabízejí více druhů úprav, poznáte ty , nevím, jak to nazvat, méně fundované. Trocha teorie : Když chci dosáhnout co nejnižší spotřebu, musím maximálně - v možnostech transmisí a turbodmychadla - zvýšit točivý moment. Výkon motoru je teoretická hodnota, která se nedá přímo změřit ( definovaná jako práce za čas ), která se počítá právě z otáček a točivého momentu. Je li tedy na daných otáčkách maximální točivý moment, pak je tam i maximální výkon. Ještě jsem nepochopil, jestli tomu daní lidé nerozumí, nebo jde o podvodný marketing, každopádně takové firmy vřele nedoporučuji. To, že na válcích měří " přímo" výkon motoru není nic jiného, že computer válcové zkušebny naměřený točivý moment přepočítává na výkon !
Obávám se, že hodně firem auto vůbec na válce nedá. Mají vyzkoušené o kolik mají zvednout mapy na konkrétním motoru a tak to udělají. Víc je nezajímá. Ano, často jsou 3 možnosti chipu. Viděl jsem na vlastní oči i firmu, která chipuje přímo u zákazníka doma v garáži.