o. dr hab. Jan Strumiłowski - OBLICZA PIĘKNA: błogosławiony Kadłubek cz. 3. // Akademia WKN

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 июл 2024
  • Część 3. wykładu o. dr. hab. Jana Strumiłowskiego OCist - "OBLICZA PIĘKNA: Błogosławiony Kadłubek"
    ----------
    🔴PIERWSZE SPOTKANIE II EDYCJI AKADEMII WIARA-KULTURA-NAUKA!
    🔸Jest rok 1223. W Jędrzejowie umiera ksiądz, który pozostawiwszy urząd biskupa krakowskiego, osiadł w tamtejszym opactwie cystersów, znanych z surowej reguły. Choć w swoim życiu dostąpił różnorakich zaszczytów, nazywał siebie “niegodnym sługą Kościoła”. Kościoła, o który dbał, odważnie wprowadzając jako hierarcha reformy, a także propagując w Polsce nowe formy pobożności, które wierni kultywują do dzisiaj.
    🔸U początków swojego kapłaństwa rozpoczyna dzieło życia: “Kronikę Polską”, która - choć pozostała nieukończona - czyni go jednym z pierwszych polskich dziejopisarzy i autorem jednego z największych i najpopularniejszych dzieł swoich czasów.
    🔸Był inteligentny i bardzo dobrze wykształcony. Wniósł wiele do polskiej kultury prawnej i myśli politycznej. Wszak “Kronika” to opowieść o konkretnym narodzie i jego etosie.
    🔸Bł. Wincenty Kadłubek to “ojciec kultury polskiej”, patron diecezji kieleckiej i błogosławiony, który wyprosił wiernym wiele łask. W tym roku obchodzimy 800. rocznicę jego śmierci. Także Akademia Wiara-Kultura-Nauka włączyła się w te obchody poprzez spotkanie “OBLICZA PIĘKNA: Błogosławiony Kadłubek”, które odbyło się 19 października o godz. 17:00 w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.
    🔸Wykład wygłosił o. prof. Jan Strumiłowski OCist - cysters z Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie, teolog dogmatyczny, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz Katowicach, autor wielu książek, m.in. “Zachwianej hierarchii” oraz “Piękno zbawi świat?”.
    __________________
    📌O AKADEMII WIARA-KULTURA-NAUKA
    Akademia to instytucja szczególna dla kultury europejskiej. Nie tylko jest bowiem przestrzenią zdobywania wiedzy, ale i dyskusji zmierzającej do rozwoju cywilizacji. Przez wieki, również w historii Kościoła, dysputy - a nawet spory, prowadziły do krystalizacji wielkich koncepcji i były dowodem intelektualnej żywotności danego czasu. Dziś, gdy zauważamy jak rozchodzą się drogi wiary, kultury i nauki, Muzeum Diecezjalne w Kielcach wychodzi z inicjatywą wykorzystania tej idei dla ożywienia ducha wspólnego, aktywnego zmierzania do prawdy.
    Spotykamy się z zaproszonymi przedstawicielami świata nauki, kultury, sztuki i mediów. Ich prelekcjom na różnorodne tematy znajdujące się na styku wiary, kultury i nauki towarzyszy dyskusja z publicznością.
    Druga edycja Akademii Wiara-Kultura-Nauka zatytułowana "OBLICZA PIĘKNA" potrwa od października 2023 do czerwca 2024 roku. Przez cały ten rok akademicki będziemy zastanawiać się nad pięknem w różnych jego wymiarach - choć piękno to coś, co trudno jednoznacznie zdefiniować.
    Tegoroczne wykłady to pierwszy rozdział opowieści o prawdzie, dobru i pięknie. II edycja Akademii Wiara-Kultura-Nauka stanowi bowiem część cyklu o tej słynnej triadzie.
    Projekt objęty jest patronatem Biskupa Kieleckiego ks. dr. Jana Piotrowskiego.
    Ambasadorem i Mecenasem Akademii Wiara-Kultura-Nauka jest firma EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o. o.
    ➡️Więcej o Akademii Wiara-Kultura-Nauka:
    ▪️ Facebook: AkademiaWKN
    ▪️ Instagram: akademiawkn
    ▪️ X: www.x.com/AkademiaWKN

Комментарии • 1

  • @muzeum_diecezjalne_kielce
    @muzeum_diecezjalne_kielce  27 дней назад

    Zapraszamy do oglądania 1. części wykładu: ruclips.net/video/HrOBsJhdX9s/видео.html oraz 2. części: ruclips.net/video/P-hu2hFHaF8/видео.html 🙂