Formowanie korony jabłoni - odginanie pędów zamiast przycinania.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 июн 2023
  • Cześć, w tym filmie chciałem pokazać jak zamiast cięcia jabłoni można odginając pędy formować koronę w stylu korony prawie naturalnej. Przyginanie pędów ma liczne zalety w porównaniu do cięcia - hamuje wzrost drzewka, powoduje wcześniejsze wchodzenie w owocowanie. Pędy najlepiej odginać w maju i czerwcu. Niektóre nadmiarowe, tegoroczne pędy możemy w tym czasie usuwać.
  • ХоббиХобби

Комментарии • 9

  • @bezamalachit5133
    @bezamalachit5133 Год назад

    Ciekawy materiał. 14 dni to chyba dość krótko, żeby na trwałe odgiąć te gałązki. Będę próbować. Dziękuję

    • @OdSaduDoCydru
      @OdSaduDoCydru  Год назад

      Przy zdejmowaniu klamerek gałęzie nie odgięły się, więc chyba 2 tygodnie wystarczą. Dalsze części gałęzi (te dalej od przewodnika) mogą wraz ze wzrostem znowu kierować się ku górze i wtedy będzie trzeba ciężarkami przyginać do dołu

  • @jankowal1393
    @jankowal1393 6 месяцев назад +1

    Przy tym pierwszym drzewku mimo odgięcia dwóch górnych gałęzi konkurujących z przewodnikiem problem i tak pozostał , bo są one dużo silniejsze niż te poniżej a do tego takiej samej grubości co przewodnik , więc będą silnie rosnąć.

    • @OdSaduDoCydru
      @OdSaduDoCydru  6 месяцев назад

      Pędy rosnące pionowo do góry wzajemnie się zacieniają i konkurują ze sobą o słońce (oczywiście nie na tym etapie, ale za kilka lat jak będzie więcej rozgałęzień) co powoduje że rosną do góry żeby nie być zacienionymi, żeby "złapać" jak najwięcej słońca. Gdy nie ma pędów konkurujących nie muszą całej swojej energii przeznaczać na wzrost pionowo do góry bo mają miejsce na rozrost na boki i wydawanie owoców. To powoduje spowolnienie wzrostu drzewa i przyśpiesza owocowanie.

  • @jankowal1393
    @jankowal1393 6 месяцев назад

    Wzrostu całego drzewa nie hamujemy , bo przewodnik rośnie dalej , jak gdyby nigdy nic.

  • @tomislav3540
    @tomislav3540 4 месяца назад

    Co wiesz o prowadzeniu jabłoni pod kątem 45 stopni co 75 cm. Zobaczysz o co mi chodzi w 7-8 min. filmu, który wyszukasz po yeQwqMA-UMQ

  • @krzysztofsawicki3636
    @krzysztofsawicki3636 4 месяца назад

    Błąd Błąd tak nie można drzewka prowadzić po pierwsze podkładka A2 się nie nadaje bo jest silnie rosnaca późno owocuje i słabo rośnie te dwie gałęzie powinny być obcięte na czop bo konkurują z przewodnikiem na tych odgiętych gałęziach wystrzeli mnóstwo niepotrzebnych wilków będzie produkcja drewna a nie owoców, polecam dla działkowców podkładkę M26

    • @OdSaduDoCydru
      @OdSaduDoCydru  4 месяца назад +1

      Tak podkładka A2 jest silnie rosnąca i późno wchodzi w okres owocowania to są ewidentne wady, ale za to ma też sporo zalet - drzewo może na niej rosnąć nawet 100 lat(tutaj też dużo zależy od odmiany), drzewo głęboko się korzeni - nie trzeba palików do podtrzymywania drzewa jak w przypadku M26 lub M9, jest bardziej odporne na susze bo korzenie sięgają głębiej i mogą z większej głębokości pobierać wodę(M26 jest wrażliwa na suszę i nie lubi podmokłych terenów) i składniki odżywcze. Dodatkowo podkładka A2 ma większą odporność na zgniliznę korzeni. Dla działkowca na działkę 200m2 lub 300m2 też bardziej polecałbym M26, ale ja prowadzę sad w stylu "Stary przydomowy sad" i chce żeby drzewa były duże, nawet jeśli miałbym mieć trochę mniejsze zbiory i dużo przycinania gałęzi co roku. Moim zdaniem technika z odginaniem pędów jest prawidłowa i powinna spowodować przyśpieszenie wejścia w owocowanie, ale czas pokaże.

    • @tomislav3540
      @tomislav3540 4 месяца назад

      Może wiesz gdzie lub pomożesz zdobyć podkładki G214, G969 oraz G890 z serii Geneva by je móc przetestować na kilkunastu starych odmianach?