Yay! Kacper znowu przed kamerą! Naprawdę uważam że materiały z jego udziałem są najciekawsze tematycznie, najbogatsze merytorycznie i najlepiej poprowadzone.
hah stary w szkole to o gamedev sie zabardzo nie nauczysz noo chyba że na studiach proponuję zaczac przygodę na własną rękę :) na początku jest ciężko ale jak się później ogarnie to kto wie może się to stac również twoim hobby jak to było w moim przypadku :)
Razer Gamer ta wiedza jest BARDZO podstawowa i jak kiedykolwiek będziesz się o tym uczyć to zajmie to mniej niż ten odcinek (11 min). Z tego materiału nie dowiedziałeś się, jak tworzy się karty graficzne, jak projektuje, jak wygląda ich użycie podczas tworzenia gry... tak krótki materiał to tylko opowiastka dla osób które nie mają pojęcia o działanie komputera (film ogólnie bardzo mi się podoba)
Szkotu Szkocki hah, dobra, nie będę się "spinać dupki" przy takim wyluzowanym Gimbie Jak ty się o TYM dopiero będziesz uczył w za 2 lata (w szkole średniej) to jesteś coś koło 1 gim ;)
Naprawdę świetny materiał - zawsze chciałam się dowiedzieć nieco więcej o sprzęcie ale nigdy nie rozumiałam tego co czytałam, a tu bam - wyjaśnione prosto i bez okrajania istotnej wiedzy (chyba).
Stary jestes mistrzem w tlumaczeniu zagadnien technologicznych i nie tylko. Wydaje sie jakbys tlumaczyl wszystko z glowy, ale domyslam sie, ze poswiecasz temu sporo czasu i serca, bysmy mogli zrozumiec o czym mowa;). Szacun! Bardzo dobrze oglada sie i slucha Twojej nauki:).
2:50 Punktów się nie obraca i nie powiększa, bo nie mają objętości. Gdyby był obracany, to oprócz koordynatów X,Y,Z miałby jeszcze trzy dodatkowe odpowiadające za rotacje wokół osi, ale wciąż, patrz punkt (pun not intended) pierwszy.
Punkty się obraca wokół innych punktów. Przy obrocie punkt zmienia tylko pozycję. Analogicznie ze skalowaniem - gdy punkty się oddalają od punktu centralnego to obiekt który tworzą się powiększa. Żeby przekształcić obiekt trzeba przekształcić każdy jego punkt poprzez przemnożenie przez macierz. Podstawowe macierze przekształceń: cpp0x.pl/kursy/Kurs-OpenGL-C++/Przeksztalcenia-geometryczne/105 Swoją drogą dziwne że na filmie nie ma nic o macierzach które są podstawą operacją wykonywaną przez kartę graficzną.
Punktu się nie obraca. :D "Obracanie" punktu względem innego punktu to wciąż przesuwanie go, a nie obracanie. :) Ja rozumiem co autor miał na myśli mówiąc o obracaniu i powiększaniu, ale to obracają się i powiększają powierzchnie tworzone przez punkty, a nie same punkty. :)
O tym, o czym mówisz na końcu, o tworzeniu mniejszych tranzystorów mówił nam kiedyś na wykładzie jeden profesor z USA, który przy tym pracował. Powiedział wtedy, że naukowcy już osiągnęli szczyt w tej kwestii, i doznali zawodu, bo stworzyli tranzystory tak małe, że razem z przepływem przez nie prądu rozrywane były wiązania elektronów i wszystko po prostu się rozpadało, więc mniejsze już nie będą. (mniejsze niż to, co mają naukowcy obecnie, a więc jeszcze jakiś czas do przemysłu będą wychodzić mniejsze, które już istnieją)
Najlepsze filmiki w waszej redakcji tworzysz Ty. Nie warto mowic o najgorszym członku waszej redakcji... Ale jak ktos bardzo by chcial wiedzieć kto moim zdaniem robi u was gonwo to opowiem. Hehe
i inne CUDA kopiując z wikipedii CUDA (ang. Compute Unified Device Architecture) - opracowana przez firmę Nvidia uniwersalna architektura procesorów wielordzeniowych (głównie kart graficznych) umożliwiająca wykorzystanie ich mocy obliczeniowej do rozwiązywania ogólnych problemów numerycznych w sposób wydajniejszy niż w tradycyjnych
Dzięki takim produkcjom jestem w stanie w pełni zrozumieć zależności wynikające z progresu miniaturyzacji oraz optymalizacji, układów czy samej budowy karty graficznej. Oczywiście w szkole operowano schematami blokowymi, które pamiętam, ale taka prezentacja jest znacznie bardziej ciekawa niż wykłady na studiach czy technikum. Przyznaję że przez te 11:24 min wytłumaczone zostały kwestie, które pomijane bądź zaniedbywane były poprzednich latach mojej wszelakiej edukacji.. Dodam iż skończyłem technikum oraz studiowałem na kierunku IT.
Bardzo podobał mi się film, swietnie to wyjasniłeś lepiej sam bym nie wytłumaczył XD ale czy nie uważasz że aby poznać mechanike gier powinno się samemu iśc w tym kierunku i samemu coś tworzyć? Czekam na odcinek dotyczący mechaniki gier pod względem skryptów metod, funkcji, zmiennych. Moim skromnym zdaniem owy odcinek powinien powstać w celu uświadomienia graczy już i tak dużo wyjaśniłleś ale to jest wciąż za mało co np. z normalmappingiem, Ambientem, Antyaliasingiem, Systemami cząsteczkowymi, wszelkimi skryptami, event systemami? Wiem że to nie jest kanał dotyczący gameDev aczkolwiek moim zdaniem ludzie powinni poznac choć podstawy mechaniki.
VRAM a tekstury rzeczywiście tak jest (jestem jako tako lajkonikiem). Mam radeona 7790 2GB i w każdej grze chyba tylko poza Crysis 3 mam ustawione najlepsze tekstury i nie widzę żadnej różnicy w płynności przy zastosowaniu gorszej jakości tekstur. Ale gdy już zacznę się bawić oświetleniem, odległością rysownia szczegółów czy shaderami zaczynają się zgrzyty.
10:32 to było naprawdę kieeeedyś, kiedy była semigrafika oparta piksele wielkości liter zaszyte w ROMie. :o) Bo już nawet takie Spectrum, Atari, C64 czy Apple II wymagała obok procka specjalnego układu do wyświetlania grafiki. :o)
Tak właściwie karta graficzna to coś jak osobny komputer bo ma własną sekcje zasilania, procesor , pamięć itp ps możecie dodać więcej takich filmów jak co działa :D
Ogólnie wspomniałeś o tym, że ram posiadamy zamiast innych dysków ze względu na szybkość dostępu. Możesz z niego zrobić dysk na jakąś grę aby szybciej się ładowała, ale ta pamięć nie jest trwała (wyłaczysz zasilanie to koniec zabawy, ale system sam to wgra po ponownym uruchomieniu)
Brakuje tu jeszcze choć słowa wspomnienia o podstawowej różnicy między CPU a GPU - ten pierwszy operuje na pojedynczych liczbach, podczas, gdy GPU przystosowany jest do działań na wektorach i macierzach, którymi opisywane są sceny 3D i ich kolejne przekształcenia.
Podkręcać karty i procesory zawsze warto - bo to wydajność za darmo i fajna zabawa z loterią krzemową. Obecne karty są na ogół podkręcone fabrycznie. Co do ciepła po podkręcaniu najlepsze są modele hybrydowe, z fabrycznie zamontowanym blokiem wodnym i chłodnicą. Dla przykładu mój EVGA 1080 FTW chodzi ładnie na 2164Mhz, przy fabrycznych 1721/1860 (st/boost). Daje to kilkanaście klatek na sekundę więcej w najnowszych grach.
Dzień Dobry jestem tu z roku 2084 i dla nas 8K i 350 FPS to już retro :-). A właśnie czy macie EMULATOR tego stareńkiego xboxa Scorpio? bo microsoft niestety już upadł i nie wypuszcza już żadnych swoich produktów. Ale za to Nintendo wzieło się do roboty i wypuściło swoją nową konsolę (ze względu na to że podróżuje w czasie nie mogę powiedzieć nazwy) która jest niesamowita bo mieści się w kieszeni i jest wielkości telefonu a jej moc obliczeniowa to 124 rdzeniowy procesor CPU i 18255382 rdzeniowy procesor GPU. CPU ma 500 GB ram a GPU jeszcze nie wiem ile. A o Playstation nie wspominam bo jest także świetne. Ale reszty dowiecie się z biegiem czasu. Do Widzenia.
Witam z przyszłości, mamy rok 2021. Kart graficznych nie da się kupić, są za szybkie. Karty zmieniły swoje przeznaczenie do kopania tak zwanych kryptowalut. Trzymajcie się.
Co do trójkątów trzeba pamietac, ze niekiedy cala lokacja dookola ma tyle samo co postac glownego bohatera. Postacie (szczegolnie twarze) musza miec duzo, aby sie m.in. ladnie animowaly :)
Ja to bym chętnie zobaczyła film na temat różnicy podzespołów między konsolami( nie biorąc pod uwage oczywiście 8 generacji bo to się prawie niczym nie różni ) od PC. Nie wiele osób wie na czym ta różnica polega i czemu na konsole gry mogły być robione 5 lat nadal nie odstając tak strasznie od PC.
Nie spodziewał bym się 300fps, wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej rendertime pozostaje taki sam (chyba słowa ~@catmull'a). Jak moc wzrośnie, to wymagania wzrosną i fps pozostanie taki sam.
Twórcy gry często się chwalą wieloma efektami graficznymi w grze, a grywalność na końcu. Można podać przykład Crysis 1 (świetny engine, fizyka ) ale grywalność zwykły shooter.
problemem nie jest zrobienie mniejszego tranzystora bo spokojnie mozna wykonac go z tylko 1 atomu, a material czyli krzem ktory pozwala na osiagniecie bez chlodzenia azotem ~5ghz oraz wielkosci tranzystora ~3nm.teraz intel wprowadza 7 generacje procesorow ktore maja na tyle ''niska'' moc obliczeniowa ze niektore modele z 2 generacji przewyzszaja je moca obliczeniowa co jest skutkiem ''dobicia'' do kranca wytrzymalosci krzemu
Tranzystor z jednego atomu? To w jaki sposób chcesz go domieszkować? Problemem z ograniczeniem wielkości w tranzystorach jest to, że w związku z ich budową ( dren bramka i źródło) mamy różne domieszkowanie, tj. typu 'p' i 'n'. Domieszkowanie natomiast jest procesem kontrolowanym, aczkolwiek występują odchylenia, tzw. rozrzuty. W dawnych tranzystorach było dużo atomów i odchylenie było maksymalnie kilku procentowe co nie robiło wielkiej różnicy. Natomiast obecnie mając tranzystor z obszarami zawierającymi po kilka atomów całościowo, jeden atom domieszki więcej lub mniej znacząco wpływa na właściwości małosygnałowe tranzystora, co w przypadku dużej ilości tranzystorów procesora powoduje niestabilność działania i duże odpady produkcyjne. Rozwiązaniem jest inna budowa samego tranzystora. Kolejnym problemem, który zauważyłeś jest odprowadzanie ciepła, ale chcę dopełnić Twoją wypowiedź tym, że jakikolwiek materiał nie poradzi sobie z taką ilością ciepła, które jest generowane przez ruchy elektronów w półprzewodnikach (ładowanie i rozładowanie pojemności podczas przełączania tranzystorów), ponieważ generowane jest ciepło na poziomie zbliżającym się do ciepła powierzchni Słońca ( w dużym przybliżeniu). Pzdr
od 3 lat zajmuje sie elektronika wiec nie musisz mi mowic po co domieszkowanie, ale wracajac do 1-atomowego wynalazku tez sie kiedys mialem dyskusje jak to osiagnieto i doszedlem do wniosku najpewniej cos kombinowali ze spinem atomu, no ale z zaawansowanej fizyki kwantowej raczej bylem slaby w szkole wiec to zacne osiagniecie zostawie juz hardcorowym fizykom :) . tez kwestia cieplna w obecnych procesorach faktycznie nie jest bez znaczenia ale nie osiaga temperatury slonca gdyz zlacza polprzewodnikowe krzemowe ulegaja zniszczeniu przy ~125-150stopnie celsjusza, bardziej rozwijajac wypowiedz dodam iz kazdy material ma swoj limit pracy i dla krzemu jest to ~5ghz (80-100ghz dla idealnego pojedynczego tranzystora) po czym nastepuje lawinowy wzrost temperatury gdyz jest to jego czestotliwosc graniczna, lecz gdyby zastosowano by german czestotliwosc mogla by wynosic nawet 20ghz(zadko mam do czynienia z germanem i nie dokonca wiem jak sie zachowuje) ale przy 80 stopniach komp by szedl z dymem,ale jesli bysmy popatrzyli bardziej optymistycznie to na arsenku galu procesor mial by realne szanse na dobicie 1thz. tez poruszajac kwestie odpadow to kupujac procesor np.: i3-4130 to on nie jest produkowany jako docelowo i3-4130 tylko i7-4960x(bodaj najwyzszy model tej generacji) i dopiero pod koniec procesu produkcji jest porownywany z procesorem-matka wykonanym idealnie i na bazie jego charakrerystyki jest brany pod laser-uv i odcinane odpowiednie sekcje i stemplowany w zaleznosci od tego jak im dany egzemplarz wyszedl. na koniec dodam ze juz sa poszukiwania nowego materialu na procesory i mamy 2 kandydatow a mianowicie grafen ktory nie daje dobrych rezultatow i molibdenit ktory jest bardziej obiecujacy
Do dyskusji jeszcze dodam, że grafen nie będzie dobrym materiałem na procesory, ze względu na to, sam nie ma przerwy energetycznej ( w skrócie - nie można go przełączać) musi być czymś domieszkowany, żeby działać jak prawie tranzystor. Niestety w połączeniu z czymś innym traci swoją najważniejszą właściwość, czyli super przewodnictwo elektryczne. Grafen jednak ma duży potencjał, jeżeli chodzi o przewodnictwo cieplne (!), zwłaszcza w strukturach periodycznych, ale to nie jest opracowane w warunkach naukowych na tyle dobrze, żeby wprowadzić to do przemysłu. Molibdenitem się nie zajmowałem, więc się nie wypowiem ;)
grafen jest tragiczny na procesory z mojej wiedzy wynika ze wzmocnienie ma 1 a krzem i molibdenit 4 w dodatku ma waski punkt pracy wiec procesor musial by pracowac non stop na full moc no...ale procek mial by spokojnie z 16ghz.ale mial by za to fajne zastostosowanie do chlodzenia no bo skoro warstwa grafenu ma 1-2 atomy grubosto a uklady procesora maja strukture warstwowa tzn sa ulozone w warstwy sztuk 20 i wiecej to gdyby pomiedzy tymi warstwami walnac warstwe grafenu aby odprowadzal cieplo na zewnatrz moze by podnioslo maksymalna ilosc aktywnych tranzystorow z 15% do moze 30% na krotka mete nie trzeba by bylo zmieniac materialu ktory mamy opanowany do perfekcji i dalo by ogromny boost nowym technologia ktore by dzieki temu powstaly. po za tym grafen lepiej przewodzi prad jest nawet lepszy od srebra i palladu(podobno lepiej przewodzi przy duzych czestotliwosciach)
W teorii z grafenem właśnie wszystko wygląda pięknie. Niestety dodanie grafenu pomiędzy warstwami nie dałoby super skutków, ze względu, że musiałoby być więcej izolatora elektrycznego, żeby uniknąć zwarć, czyli wyszłoby prawie na jedno. Kolejną sprawą jest to, że mimo że przewodnictwo elektryczne grafenu jest takie cudowne to problematyczne jest tworzenie ścieżek z niego. Są dwa główne powody: ciężko nakłada się małą ilość warstw grafenu, a prążków to już w ogóle ( jednak to sprawa technologii, która mogłaby się rozwinąć), drugim powodem, który nie jest taki prosty do przeskoczenia to czystość technologiczna - układy scalone są produkowane w tzw. clean roomach i każde urządzenie przystosowane jest tam do pracy z konkretną technologią materiałową, której nie można zanieczyścić tj, technologia krzemowa (elektronika), fosforku indu (głównie fotonika), germanowa itd. W przypadku wprowadzenia do urządzenia do "wzrostu warstw" ( piec o wysokiej temperaturze, z atmosferą ochronną wypełnionej argonem i cząsteczkami warstwy osadzającej) wafla z grafenem może spowodować "zabrudzenie" tego pieca, co miało by wpływ na kolejne działania w tym urządzeniu ( kolejny problem z grafenem pomiędzy warstwami tranzystorów). Jedynym rozwiązaniem byłoby stworzenie clean roomów do technologii hybrydowej np. krzem-grafen, ale to się nikomu nie opłaca ( poza tym, według mojej wiedzy ofc nie ma do tego urządzeń). Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem mogącym przyśpieszyć pracę procesorów jest zmiana obecnych tranzystorów (polowe) na tranzystory o innej budowie, badany obecnie FINFET od intela lub tranzystory z bramką objętościową, bo nawet jeżeli będziemy znakomicie odprowadzać ciepło to dalej pozostaje problem transportu elektronów i pojemności tranzystorów polowych ( i jeszcze prądy upływności ^^).
Może w przyszłości, gdy osiągniemy limit rozmiaru tranzystora przerzucimy się na komputery kwantowe. Maszyny takie dużo lepiej radzą sobie w symulacjach. Dobre czasy dla gier nastaną, powiadam.
Ciekawy materiał, chociaż mógłby być bardziej rozbudowany. Można było wspomnieć chociażby o fizycznej wielkości samego rdzenia czy o rodzajach pamięci.
Yay! Kacper znowu przed kamerą! Naprawdę uważam że materiały z jego udziałem są najciekawsze tematycznie, najbogatsze merytorycznie i najlepiej poprowadzone.
Kolejny materiał, dzięki któremu będę wiedział coś, o czym będę się uczył dopiero za rok/dwa w szkole :)
hah stary w szkole to o gamedev sie zabardzo nie nauczysz noo chyba że na studiach proponuję zaczac przygodę na własną rękę :) na początku jest ciężko ale jak się później ogarnie to kto wie może się to stac również twoim hobby jak to było w moim przypadku :)
Razer Gamer 1klasa? Przynajmniej ja jestem i sam nie moge sie doczekacr ;)
Razer Gamer ta wiedza jest BARDZO podstawowa i jak kiedykolwiek będziesz się o tym uczyć to zajmie to mniej niż ten odcinek (11 min). Z tego materiału nie dowiedziałeś się, jak tworzy się karty graficzne, jak projektuje, jak wygląda ich użycie podczas tworzenia gry... tak krótki materiał to tylko opowiastka dla osób które nie mają pojęcia o działanie komputera (film ogólnie bardzo mi się podoba)
Wojciech Bafia Masz chyba troszke bólu dupki kolezko,napij sie czegos dobrego i przestan sie tak tym emocjonowac ;)
Szkotu Szkocki hah, dobra, nie będę się "spinać dupki" przy takim wyluzowanym Gimbie
Jak ty się o TYM dopiero będziesz uczył w za 2 lata (w szkole średniej) to jesteś coś koło 1 gim ;)
Technikalia to mój ulubiony temat na TVGRY!
Naprawdę świetny materiał - zawsze chciałam się dowiedzieć nieco więcej o sprzęcie ale nigdy nie rozumiałam tego co czytałam, a tu bam - wyjaśnione prosto i bez okrajania istotnej wiedzy (chyba).
*Kiedy po tytule już wiesz że opowiadał będzie Kacper Pitala*
*I jeszcze się z tego cieszysz* Edit: Pozdrawiem cię Kacper
odchody ptaków
@@wydua wtf
Stary jestes mistrzem w tlumaczeniu zagadnien technologicznych i nie tylko. Wydaje sie jakbys tlumaczyl wszystko z glowy, ale domyslam sie, ze poswiecasz temu sporo czasu i serca, bysmy mogli zrozumiec o czym mowa;). Szacun! Bardzo dobrze oglada sie i slucha Twojej nauki:).
Super film! W końcu będę mógł świadomie wybierać podzespoły do komputera, dzięki!
tytuł sztos, gra slow nie do opisania :D zajebioza
jak to, shadery i inne cuda, cud w sensie ze cos super, cos codownego, ale CUDA to tez chyba rdzenie czy cos innego w kartach nvidii, taka gra slowna
Kacper, czemu Ty tak mało filmów robisz? Jesteś najlepszy w TVGRY.. masz najlepszą dykcję i w ogóle jesteś najlepiej przygotowany... WINCEJ!
300 klatek na sekunde? To co konsol nie będzie czy jak ?
XD
Michał Ka hehe
Po co tyle jak ludzkie oko widzi tylko 20 klatek na sekundę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Janecio1 zobacz grę na 20 a potem na 60 FPS czuć różnice płynności obrazu
Spioszek jaki Ty kurwa głupi jesteś XD no offence ale to oczywisty bait
Jak miło, że do grona kanałów robiących dobre filmy sponsorowane dołączyło tvgry :) Reszta YT-a powinna się tego nauczyć :)
2:50 Punktów się nie obraca i nie powiększa, bo nie mają objętości.
Gdyby był obracany, to oprócz koordynatów X,Y,Z miałby jeszcze trzy dodatkowe odpowiadające za rotacje wokół osi, ale wciąż, patrz punkt (pun not intended) pierwszy.
Punkty się obraca wokół innych punktów. Przy obrocie punkt zmienia tylko pozycję. Analogicznie ze skalowaniem - gdy punkty się oddalają od punktu centralnego to obiekt który tworzą się powiększa.
Żeby przekształcić obiekt trzeba przekształcić każdy jego punkt poprzez przemnożenie przez macierz.
Podstawowe macierze przekształceń:
cpp0x.pl/kursy/Kurs-OpenGL-C++/Przeksztalcenia-geometryczne/105
Swoją drogą dziwne że na filmie nie ma nic o macierzach które są podstawą operacją wykonywaną przez kartę graficzną.
Punktu się nie obraca. :D "Obracanie" punktu względem innego punktu to wciąż przesuwanie go, a nie obracanie. :)
Ja rozumiem co autor miał na myśli mówiąc o obracaniu i powiększaniu, ale to obracają się i powiększają powierzchnie tworzone przez punkty, a nie same punkty. :)
Takie "obracanie" punktu względem punktu dalej jest translacją, a nie rotacją.
@@Deo144 transformacją* . Translacją jest samo przesunięcie.
Uwielbiam te twoje techniczne materiały.
Super materiał! Bardzo chętnie oglądałem aż do samego końca :)
Mógłbyś także wspomnieć o wykorzystaniu kart graficznych w kopaniu Bitcoinów
nie wspomniałem, ale ujęcia w 3:50 to właśnie kopalnia Bitcoinów ;)
Doge w tych czasach jest bezwartościowy
W tych czasach nie opłaca się już być górnikiem :)
albo generowaniu hashy zabezpieczeń jak np. WPA/WPA2
albo jako grzejniki i generatory hałasu ;)
tego goscia mozna sluchac godzinami.. zajebiście wszystko tlumaczy ;] zycze wam takich nauczycieli ;D
Pozdrawiam Pana Mirka
Najlepszy typ materiałów wrzucany na ten kanał :D
Bardzo fajny materiał, miło czasem zastanowić się i dowiedzieć jak to wszystko działa "od kuchni" ;-)
Super materiał. Dzięki Kacper
Bardzo ciekawy i pouczający materiał :)
Pozdrawiam
O i takie filmy sponsorowane to ja mogę oglądać :D
Strasznie fajnie się Ciebie słucha :D Bardzo fajny masz głos! :)
Uwielbiam tego typu filmy na tym kanale
Super materiał :) dużo się dowiedziałem
O tym, o czym mówisz na końcu, o tworzeniu mniejszych tranzystorów mówił nam kiedyś na wykładzie jeden profesor z USA, który przy tym pracował. Powiedział wtedy, że naukowcy już osiągnęli szczyt w tej kwestii, i doznali zawodu, bo stworzyli tranzystory tak małe, że razem z przepływem przez nie prądu rozrywane były wiązania elektronów i wszystko po prostu się rozpadało, więc mniejsze już nie będą. (mniejsze niż to, co mają naukowcy obecnie, a więc jeszcze jakiś czas do przemysłu będą wychodzić mniejsze, które już istnieją)
Zacząłem szanować mojego GTX 460 ;P
Mówisz konkretnie i bardzo i na tyle zrozumiale, że laik taki jak jak wszystko rozumie 😉
Dzięki wielkie :D
Ogrom przydatnych informacji...
wreszcie wiem jak to działa
Niesamowicie tłumaczysz! :D
Moja pani od informatyki poleciła mi wasz kanał!
Dobry materiał Kacprze! :D
Bardzo podobają mi się materiały z tej serii :]
świetny materiał :D
bardzo mi się podobał
Najlepsze filmiki w waszej redakcji tworzysz Ty. Nie warto mowic o najgorszym członku waszej redakcji... Ale jak ktos bardzo by chcial wiedzieć kto moim zdaniem robi u was gonwo to opowiem. Hehe
uwielbiam Twoje programy :)
jak ja uwielbiam ciebie słuchać, Kacper
Ten gier słów w nazwie XD
wyjasnisz?
i inne CUDA
kopiując z wikipedii
CUDA (ang. Compute Unified Device Architecture) - opracowana przez firmę Nvidia uniwersalna architektura procesorów wielordzeniowych (głównie kart graficznych) umożliwiająca wykorzystanie ich mocy obliczeniowej do rozwiązywania ogólnych problemów numerycznych w sposób wydajniejszy niż w tradycyjnych
"Ten gier słów"????
Life Seeker chyba chodzi o Grę słów
Chyba na pewno, ale o język trzeba dbać a nie domyślać się o co chodzi ;)
takie edukacyjne odcinki to ja lubie :)
świetny materiał, dzięki
czekałem na taki materiał. Również ciekawy by był taki bardziej szczegółowy o budowie karty graficznej.
Dzięki takim produkcjom jestem w stanie w pełni zrozumieć zależności wynikające z progresu miniaturyzacji oraz optymalizacji, układów czy samej budowy karty graficznej.
Oczywiście w szkole operowano schematami blokowymi, które pamiętam, ale taka prezentacja jest znacznie bardziej ciekawa niż wykłady na studiach czy technikum.
Przyznaję że przez te 11:24 min wytłumaczone zostały kwestie, które pomijane bądź zaniedbywane były poprzednich latach mojej wszelakiej edukacji..
Dodam iż skończyłem technikum oraz studiowałem na kierunku IT.
Bardzo dobry i rzeczowy film.
Co rzuciło mi się w oczy to że styl jest trochę podobny do filmików Michaela z Vsauce, ale nie przeszkadza mi to. Świetny materiał!
Bardzo podobał mi się film, swietnie to wyjasniłeś lepiej sam bym nie wytłumaczył XD ale czy nie uważasz że aby poznać mechanike gier powinno się samemu iśc w tym kierunku i samemu coś tworzyć? Czekam na odcinek dotyczący mechaniki gier pod względem skryptów metod, funkcji, zmiennych. Moim skromnym zdaniem owy odcinek powinien powstać w celu uświadomienia graczy już i tak dużo wyjaśniłleś ale to jest wciąż za mało co np. z normalmappingiem, Ambientem, Antyaliasingiem, Systemami cząsteczkowymi, wszelkimi skryptami, event systemami? Wiem że to nie jest kanał dotyczący gameDev aczkolwiek moim zdaniem ludzie powinni poznac choć podstawy mechaniki.
masz rację ten kanał nie jest o takiej tematyce , skoro sie takimi rzeczami interesujesz radzę poszukać innego kanału
Aczkolwiek wkońcu to jest kanał o grach więc wydaje mi się że fajnie by było znać choć podstawy...
TetraHydro21 ja jestem za
Bardzo ładnie wytłumaczone
ach jak to fajnie sprawdzić stare filmy
Niesamowity odcinek!
Bardzo wartościowy film.
VRAM a tekstury rzeczywiście tak jest (jestem jako tako lajkonikiem). Mam radeona 7790 2GB i w każdej grze chyba tylko poza Crysis 3 mam ustawione najlepsze tekstury i nie widzę żadnej różnicy w płynności przy zastosowaniu gorszej jakości tekstur. Ale gdy już zacznę się bawić oświetleniem, odległością rysownia szczegółów czy shaderami zaczynają się zgrzyty.
ja mam 1Gb w mojej 750 i już zaczynam zauważać problemy z jakością tekstur/Wydajnością mojej karty w nowszych grach.
10:32 to było naprawdę kieeeedyś, kiedy była semigrafika oparta piksele wielkości liter zaszyte w ROMie. :o)
Bo już nawet takie Spectrum, Atari, C64 czy Apple II wymagała obok procka specjalnego układu do wyświetlania grafiki. :o)
Super materiał!
Dobra, powiem to. Na tym kanale czekam właśnie tylko na Twoje filmy :) Pozdrawiam.
To że każdy może mieć brodę, nie znaczy że każdy powinnien mieć. Spoko materiał. Ogól się, Pozdro
Tak właściwie karta graficzna to coś jak osobny komputer bo ma własną sekcje zasilania, procesor , pamięć itp
ps możecie dodać więcej takich filmów jak co działa :D
jeszcze brakuje tego, żeby karta graficzna miała kartę graficzną XD
Dziękuję I pozdrawiam
Jakiś czas temu, powstał podobny materiał u was na kanale.
się powodzi w TVGry :P takie laptopy... ho ho :)
Świetny odcinek :D
Mój ulubiony prowadzący z moimi ulubionymi tematami
Fajny, merytoryczny materiał. Zastanawia mnie w sumie jedno. Gdzie są przetrzymywane dane na temat punktów wierzchołków? VRAM? RAM? Jakiś CACHE GPU?
Bardzo ciekawe dzięki
Interesujący materiał - jeszcze przed włączeniem wiedziałem, że Kacper będzie go prowadził. Jedny sensowny redaktor TVGRY.
więcej takich materiałów!
Świetny materiał
Super materiał :)
Świetnie wyjaśnione :)
11:10 najlepsze życzenia jakie kiedykolwiek dostałem 😊
Ogólnie wspomniałeś o tym, że ram posiadamy zamiast innych dysków ze względu na szybkość dostępu. Możesz z niego zrobić dysk na jakąś grę aby szybciej się ładowała, ale ta pamięć nie jest trwała (wyłaczysz zasilanie to koniec zabawy, ale system sam to wgra po ponownym uruchomieniu)
dobry film jak zawsze :D dam ci rade ..ogol się XD tak gęsta broda strasznie postarza :P
bardzo dobry materiał
Brakowało mi takich materiałów.
Brakuje tu jeszcze choć słowa wspomnienia o podstawowej różnicy między CPU a GPU - ten pierwszy operuje na pojedynczych liczbach, podczas, gdy GPU przystosowany jest do działań na wektorach i macierzach, którymi opisywane są sceny 3D i ich kolejne przekształcenia.
ciekawy material
ciekawie opowiedziane, ale uszy więdną przy 6:06 - "bardziej optymalne", czyli... jakie?
Podkręcać karty i procesory zawsze warto - bo to wydajność za darmo i fajna zabawa z loterią krzemową. Obecne karty są na ogół podkręcone fabrycznie. Co do ciepła po podkręcaniu najlepsze są modele hybrydowe, z fabrycznie zamontowanym blokiem wodnym i chłodnicą. Dla przykładu mój EVGA 1080 FTW chodzi ładnie na 2164Mhz, przy fabrycznych 1721/1860 (st/boost). Daje to kilkanaście klatek na sekundę więcej w najnowszych grach.
Dzień Dobry jestem tu z roku 2084 i dla nas 8K i 350 FPS to już retro :-). A właśnie czy macie EMULATOR tego stareńkiego xboxa Scorpio? bo microsoft niestety już upadł i nie wypuszcza już żadnych swoich produktów. Ale za to Nintendo wzieło się do roboty i wypuściło swoją nową konsolę (ze względu na to że podróżuje w czasie nie mogę powiedzieć nazwy) która jest niesamowita bo mieści się w kieszeni i jest wielkości telefonu a jej moc obliczeniowa to 124 rdzeniowy procesor CPU i 18255382 rdzeniowy procesor GPU. CPU ma 500 GB ram a GPU jeszcze nie wiem ile. A o Playstation nie wspominam bo jest także świetne. Ale reszty dowiecie się z biegiem czasu. Do Widzenia.
dzięki wielkie dzięki tobie już wiem jak działa karta graficzna wreszcir
Witam z przyszłości, mamy rok 2021. Kart graficznych nie da się kupić, są za szybkie. Karty zmieniły swoje przeznaczenie do kopania tak zwanych kryptowalut. Trzymajcie się.
... gra w 8k i 300 klatkach na sekunde. Hahaha! Swietny material, dzieki i pozdrawiam!
Co do trójkątów trzeba pamietac, ze niekiedy cala lokacja dookola ma tyle samo co postac glownego bohatera. Postacie (szczegolnie twarze) musza miec duzo, aby sie m.in. ladnie animowaly :)
Wyszło na to, że najważniejsza jest termodynamika. Fajny materiał.
Chociaż połowy rzeczy i tak nie rozumiem to lubię tą serie :D
O skalowanie tranzystorów nie trzeba się mocno martwić. Prawo Moore'a robi robote :p
Ja to bym chętnie zobaczyła film na temat różnicy podzespołów między konsolami( nie biorąc pod uwage oczywiście 8 generacji bo to się prawie niczym nie różni ) od PC. Nie wiele osób wie na czym ta różnica polega i czemu na konsole gry mogły być robione 5 lat nadal nie odstając tak strasznie od PC.
A propos pytania na końcu odcinka polecam obczajić czym jest grafen
płyty główne są wyposażone w procesory graficzne? Ty sam siebie słyszysz?
bardzo fajny film teraz CPU a potem ram
przy oglądaniu tego materiału po prostu zaniemówiłem.. nie wiem co powiedziec ale materiał świetnie wytłumaczony
Dobry głos, dobra broda ;-)
Dawno tu nie zaglądałem. Kacper co to za broda?!
Nie spodziewał bym się 300fps, wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej rendertime pozostaje taki sam (chyba słowa ~@catmull'a).
Jak moc wzrośnie, to wymagania wzrosną i fps pozostanie taki sam.
Twórcy gry często się chwalą wieloma efektami graficznymi w grze, a grywalność na końcu. Można podać przykład Crysis 1 (świetny engine, fizyka ) ale grywalność zwykły shooter.
mógłbys wspomnieć też o korzystaniu z dwóch kart graficznych
problemem nie jest zrobienie mniejszego tranzystora bo spokojnie mozna wykonac go z tylko 1 atomu, a material czyli krzem ktory pozwala na osiagniecie bez chlodzenia azotem ~5ghz oraz wielkosci tranzystora ~3nm.teraz intel wprowadza 7 generacje procesorow ktore maja na tyle ''niska'' moc obliczeniowa ze niektore modele z 2 generacji przewyzszaja je moca obliczeniowa co jest skutkiem ''dobicia'' do kranca wytrzymalosci krzemu
Tranzystor z jednego atomu? To w jaki sposób chcesz go domieszkować? Problemem z ograniczeniem wielkości w tranzystorach jest to, że w związku z ich budową ( dren bramka i źródło) mamy różne domieszkowanie, tj. typu 'p' i 'n'. Domieszkowanie natomiast jest procesem kontrolowanym, aczkolwiek występują odchylenia, tzw. rozrzuty. W dawnych tranzystorach było dużo atomów i odchylenie było maksymalnie kilku procentowe co nie robiło wielkiej różnicy. Natomiast obecnie mając tranzystor z obszarami zawierającymi po kilka atomów całościowo, jeden atom domieszki więcej lub mniej znacząco wpływa na właściwości małosygnałowe tranzystora, co w przypadku dużej ilości tranzystorów procesora powoduje niestabilność działania i duże odpady produkcyjne. Rozwiązaniem jest inna budowa samego tranzystora. Kolejnym problemem, który zauważyłeś jest odprowadzanie ciepła, ale chcę dopełnić Twoją wypowiedź tym, że jakikolwiek materiał nie poradzi sobie z taką ilością ciepła, które jest generowane przez ruchy elektronów w półprzewodnikach (ładowanie i rozładowanie pojemności podczas przełączania tranzystorów), ponieważ generowane jest ciepło na poziomie zbliżającym się do ciepła powierzchni Słońca ( w dużym przybliżeniu). Pzdr
od 3 lat zajmuje sie elektronika wiec nie musisz mi mowic po co domieszkowanie, ale wracajac do 1-atomowego wynalazku tez sie kiedys mialem dyskusje jak to osiagnieto i doszedlem do wniosku najpewniej cos kombinowali ze spinem atomu, no ale z zaawansowanej fizyki kwantowej raczej bylem slaby w szkole wiec to zacne osiagniecie zostawie juz hardcorowym fizykom :) . tez kwestia cieplna w obecnych procesorach faktycznie nie jest bez znaczenia ale nie osiaga temperatury slonca gdyz zlacza polprzewodnikowe krzemowe ulegaja zniszczeniu przy ~125-150stopnie celsjusza, bardziej rozwijajac wypowiedz dodam iz kazdy material ma swoj limit pracy i dla krzemu jest to ~5ghz (80-100ghz dla idealnego pojedynczego tranzystora) po czym nastepuje lawinowy wzrost temperatury gdyz jest to jego czestotliwosc graniczna, lecz gdyby zastosowano by german czestotliwosc mogla by wynosic nawet 20ghz(zadko mam do czynienia z germanem i nie dokonca wiem jak sie zachowuje) ale przy 80 stopniach komp by szedl z dymem,ale jesli bysmy popatrzyli bardziej optymistycznie to na arsenku galu procesor mial by realne szanse na dobicie 1thz. tez poruszajac kwestie odpadow to kupujac procesor np.: i3-4130 to on nie jest produkowany jako docelowo i3-4130 tylko i7-4960x(bodaj najwyzszy model tej generacji) i dopiero pod koniec procesu produkcji jest porownywany z procesorem-matka wykonanym idealnie i na bazie jego charakrerystyki jest brany pod laser-uv i odcinane odpowiednie sekcje i stemplowany w zaleznosci od tego jak im dany egzemplarz wyszedl.
na koniec dodam ze juz sa poszukiwania nowego materialu na procesory i mamy 2 kandydatow a mianowicie grafen ktory nie daje dobrych rezultatow i molibdenit ktory jest bardziej obiecujacy
Do dyskusji jeszcze dodam, że grafen nie będzie dobrym materiałem na procesory, ze względu na to, sam nie ma przerwy energetycznej ( w skrócie - nie można go przełączać) musi być czymś domieszkowany, żeby działać jak prawie tranzystor. Niestety w połączeniu z czymś innym traci swoją najważniejszą właściwość, czyli super przewodnictwo elektryczne. Grafen jednak ma duży potencjał, jeżeli chodzi o przewodnictwo cieplne (!), zwłaszcza w strukturach periodycznych, ale to nie jest opracowane w warunkach naukowych na tyle dobrze, żeby wprowadzić to do przemysłu. Molibdenitem się nie zajmowałem, więc się nie wypowiem ;)
grafen jest tragiczny na procesory z mojej wiedzy wynika ze wzmocnienie ma 1 a krzem i molibdenit 4 w dodatku ma waski punkt pracy wiec procesor musial by pracowac non stop na full moc no...ale procek mial by spokojnie z 16ghz.ale mial by za to fajne zastostosowanie do chlodzenia no bo skoro warstwa grafenu ma 1-2 atomy grubosto a uklady procesora maja strukture warstwowa tzn sa ulozone w warstwy sztuk 20 i wiecej to gdyby pomiedzy tymi warstwami walnac warstwe grafenu aby odprowadzal cieplo na zewnatrz moze by podnioslo maksymalna ilosc aktywnych tranzystorow z 15% do moze 30% na krotka mete nie trzeba by bylo zmieniac materialu ktory mamy opanowany do perfekcji i dalo by ogromny boost nowym technologia ktore by dzieki temu powstaly.
po za tym grafen lepiej przewodzi prad jest nawet lepszy od srebra i palladu(podobno lepiej przewodzi przy duzych czestotliwosciach)
W teorii z grafenem właśnie wszystko wygląda pięknie. Niestety dodanie grafenu pomiędzy warstwami nie dałoby super skutków, ze względu, że musiałoby być więcej izolatora elektrycznego, żeby uniknąć zwarć, czyli wyszłoby prawie na jedno. Kolejną sprawą jest to, że mimo że przewodnictwo elektryczne grafenu jest takie cudowne to problematyczne jest tworzenie ścieżek z niego. Są dwa główne powody: ciężko nakłada się małą ilość warstw grafenu, a prążków to już w ogóle ( jednak to sprawa technologii, która mogłaby się rozwinąć), drugim powodem, który nie jest taki prosty do przeskoczenia to czystość technologiczna - układy scalone są produkowane w tzw. clean roomach i każde urządzenie przystosowane jest tam do pracy z konkretną technologią materiałową, której nie można zanieczyścić tj, technologia krzemowa (elektronika), fosforku indu (głównie fotonika), germanowa itd. W przypadku wprowadzenia do urządzenia do "wzrostu warstw" ( piec o wysokiej temperaturze, z atmosferą ochronną wypełnionej argonem i cząsteczkami warstwy osadzającej) wafla z grafenem może spowodować "zabrudzenie" tego pieca, co miało by wpływ na kolejne działania w tym urządzeniu ( kolejny problem z grafenem pomiędzy warstwami tranzystorów). Jedynym rozwiązaniem byłoby stworzenie clean roomów do technologii hybrydowej np. krzem-grafen, ale to się nikomu nie opłaca ( poza tym, według mojej wiedzy ofc nie ma do tego urządzeń). Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem mogącym przyśpieszyć pracę procesorów jest zmiana obecnych tranzystorów (polowe) na tranzystory o innej budowie, badany obecnie FINFET od intela lub tranzystory z bramką objętościową, bo nawet jeżeli będziemy znakomicie odprowadzać ciepło to dalej pozostaje problem transportu elektronów i pojemności tranzystorów polowych ( i jeszcze prądy upływności ^^).
Może w przyszłości, gdy osiągniemy limit rozmiaru tranzystora przerzucimy się na komputery kwantowe. Maszyny takie dużo lepiej radzą sobie w symulacjach. Dobre czasy dla gier nastaną, powiadam.
szanuję
Ciekawy materiał, chociaż mógłby być bardziej rozbudowany. Można było wspomnieć chociażby o fizycznej wielkości samego rdzenia czy o rodzajach pamięci.
8k chętnie, ale 300 klatek nie musi być ;-D Fajny odcinek
2:13 wie ktoś coto za gra?
Kojarze ją ale nie pamiętam tytułu
7:25 - Jak brzmi tytuł tej gry ?