Wykop Pod Dom !!! - Na jaką Głębokość go Zrobić ??? / Budowa Domu - Fundamenty (Część 3/47)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Nasz drugi Kanał: www.youtube.co...
    Moja strona www: www.BudowaDomuJ...
    Mój Kanał Karawaningowy: / kiki Świat
    Opis dla wyszukiwarek:
    Własnym transportem przywieźliśmy również 4 płyty OSB. Warto mieć zakupionych kilka sztuk, ponieważ podczas budowy na pewno się przydadzą.
    Dostawę bloczków oraz pustaków przyjmujemy na parkingu. Palety z towarem zdejmowane są z ciężarówki za pomocą podnośnika HDS. Dla informacji, skrót HDS oznacza hydrauliczny dźwig samochodowy.
    Po rozładowaniu palet, transportujemy je bliżej placu budowy. Robimy to za pomocą wózka widłowego, który w naszym przypadku udostępniła nam pobliska stolarnia.
    Po przewiezieniu palet, zamawiamy na budowę koparkę, która zrywa humus i pogłębia wykop.
    Głębokość wykopu uzależniona jest od strefy przemarzania. Nasza budowa prowadzona jest w Wielkopolsce, gdzie głębokość przemarzania gruntu wynosi 80 cm. Czyli jest to strefa pierwsza. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka strefa jest u Ciebie, Wpisz w wyszukiwarkę fraze: strefa przemarzania mapa. W odpowiedzi otrzymasz przejrzyste grafiki, z których dowiesz się na jakiej minimalnej głębokości powinny być fundamenty.
    Dla informacji: strefa pierwsza to 80 cm, strefa druga 100 cm, trzecia 120, a strefa czwarta 140 cm.
    Jak widać u nas nie ma za bardzo miejsca i ziemia składowana jest po bokach wykopu. Jeśli jednak jest taka możliwość to najlepiej wywieść humus na koniec działki, tak aby nie przeszkadzał w robotach.
    Po odjechaniu koparki, można wykop nieco dopracować i wyrównać. Robimy to już łopatami, a całość wygląda tak jak na tym ujęciu.
    Mając wykonany wykop przystępujemy do tyczenia budynku. Teoretycznie powinien to zrobić geodeta z uprawnieniami. Ponieważ po tej czynności dokonuje on wpisu do dziennika budowy, podpisuje się pod tym wpisem i przybija pieczątkę.
    W praktyce jednak możemy dogadać się z geodetą, ze sami wytyczymy budynek, a on jedynie dokona kontroli i przybije pieczątkę w dzienniku. Można, więc na tyczeniu zaoszczędzić kilkaset złotych, jeśli oczywiście geodeta pójdzie na taki układ.
    U nas nie było z tym problemu, dlatego budynek wytyczamy sami. Jest to prosta czynność i teraz pokażemy jak to zrobić.
    Na początku spójrzmy na plany. Nasz nowy budynek będzie za obecnym domem w odległości 12 metrów. Odległość te mamy zaznaczoną w tym miejscu.
    Budynek będzie szerokości 10ciu metrów i 78miu cm. Będzie miał taką samą szerokość jak istniejący dom.
    Wiedząc to przenosimy lico istniejącego budynku na wykop. Przywiązujemy sznurek do parapetu i rozciągamy go równolegle ze ścianą.
    Po wyznaczeniu tej linii, przenosimy ją na grunt. Robimy to sznurkiem z zamontowanym ciężarkiem. Jest on w kształcie stożka i wygląda tak.
    Przykładamy sznurek od ciężarka, do linii wyznaczającej ścianę. Po odznaczeniu, wbijamy w to miejsce pręt. To samo robimy przy drugim narożniku. Na wbitych prętach rozciągamy sznurek.
    Aby go zawiązać, wykonujemy pętle. Warto nauczyć się tego węzła, ponieważ bardzo często wykorzystuje się go na budowie. W ten sposób nie niszczymy sznurka murarskiego i możemy go wykorzystywać wiele razy.
    A na tym ujęciu widać wyznaczone lico prawej ściany. Do tej linii będziemy się teraz odnosić.
    Na początku wyznaczamy pierwszy narożnik. Za pomocą długiej miary, odmierzamy 12 metrów od istniejącego budynku. Gdybyśmy budowali na działce niezabudowanej, odmierzalibyśmy od granicy.
    Nasze 12 metrów, które mamy w projekcie, to odległość liczona do gotowej elewacji. Dlatego wytyczając ścianę konstrukcyjną, musimy uwzględnić ocieplenie, które tutaj przyjdzie. U nas będzie miało ono 14 cm, dlatego od budynku odmierzamy 12 metrów i 14 cm. W tym miejscu znajduje się narożnik ścian konstrukcyjnych. Wbijamy w to miejsce pręt. Od tego narożnika odmierzamy 7 metrów. Jest to długość bocznej ściany. Na rysunku mamy to zaznaczone w tym miejscu. Oczywiście 28 cm, które jest po przecinku to grubość ocieplenia, czyli 2 razy po 14 cm. Przy wytyczaniu ścian pomijamy ten wymiar.
    Przechodzimy teraz do wyznaczenia trzeciego narożnika. Od wbitego pręta odmierzamy 10 i pół metra, zgodnie z projektem. Pręt wbijamy tymczasowo. Nie mamy jeszcze ustalonego kąta prostego.
    W tym przypadku nie możemy odmierzyć 12stu metrów i 14 cm od istniejącego budynku, ponieważ przeszkadzają nam w tym ułożone palety. Dlatego wymiar ten przenosimy po granicy działki, zaznaczając go na ogrodzeniu.
    Teraz możemy rozciągnąć sznurek i przyłożyć go do narysowanej linii. Za pomocą ciężarka wyznaczamy prawidłowe położenie narożnika i wbijamy na nowo pręt. Ostatecznie kontrolujemy jeszcze, czy zachowane jest tutaj 10 i pół metra. Jeśli wszystko się zgadza, wbijamy pręt głębiej.
    Ten sam wymiar odmierzamy po drugiej stronie wykopu. Aby ostatecznie wbić ten pręt odmierzamy jeszcze 7 m, od narożnika z przodu.
    Teraz wyznaczymy jeszcze położenie ściany wewnętrznej.
    #budowadomu #fundamenty #drewno

Комментарии • 26

  • @aaaaaa-iq4gw
    @aaaaaa-iq4gw 5 лет назад +8

    To tyczenie to fuszerka. Może romb wytyczyliście. 😀. Kąty proste w domu były? 😉

    • @karolku3136
      @karolku3136 4 года назад

      żeby przekątne na koniec jeszcze sprawdzili to mogło by się to obronić

  • @dariusz_k._ladziak
    @dariusz_k._ladziak 2 года назад +2

    I mamy budynek na planie równoległoboku... Gdzie sprawdzenie (i ewentualna korekta) przekątnych?

  • @tomaszekww
    @tomaszekww 17 дней назад

    Przecież to stary kanał kamila z kiki świat i jego ojca! Przez przypadek to odkryłem

  • @marlenaboron1987
    @marlenaboron1987 Год назад +1

    FAJNY
    DOM🏠

  • @Alfica_kocica_w_2_4_JTD
    @Alfica_kocica_w_2_4_JTD 5 лет назад +3

    To akurat jest ładowarka

  • @karolku3136
    @karolku3136 4 года назад +1

    ciekawe jak przekątne

  • @grzegorzjurzak1121
    @grzegorzjurzak1121 5 лет назад +7

    Proponuje wszystkich oglądających przenieść się na kanał #łukaszbudowlaniec gdzie krok po kroku jest wyjasniona budowa domu w sposób przejrzysty i zgodnie z dzisiejszymi technologiami a nie prl jak tutaj. Z całym szacunkiem Kiki lepiej pokazuj karawaning. POZDRO

    • @krissharp9983
      @krissharp9983 5 лет назад +2

      Nie, dziękuję.

    • @Alfica_kocica_w_2_4_JTD
      @Alfica_kocica_w_2_4_JTD 5 лет назад +2

      Materiał ten był nagrywany kilka lat temu, około 2012 więc technologie mogły ulec zmianie poza tym TO JEST DOM DWU PIĘTROWY ! Łukasz jest budowlańce wybudował kilkanaście domów zna się na rzeczy, moim zdaniem nie ma co porównywać kamila do Łukasza. Film ten pochodzi z video poradnika który było można do niedawna zakupić

    • @jasmalgosia7600
      @jasmalgosia7600 5 лет назад +1

      A co ty pies na posylki? To zaszczekaj. lukaszbudowlaniec zna sie na budowlance jak ja na balecie, to co tu jest zaprezentowane to inna liga.

    • @grzegorzjurzak1121
      @grzegorzjurzak1121 5 лет назад +3

      @@jasmalgosia7600 widocznie jesteś dobrą obietnicą

    • @jasmalgosia7600
      @jasmalgosia7600 5 лет назад

      @@grzegorzjurzak1121 twoja stara

  • @dominiks06
    @dominiks06 5 лет назад +1

    Kiedy będzie nowy odcinek na kiki świat ? Pozdrawiam serdecznie

  • @bartomiejjan4186
    @bartomiejjan4186 Год назад

    a przekątna ?

  • @uzytkownik191
    @uzytkownik191 Год назад

    Ciekawe który geodeta podpisze takie tyczenie 😂