Szoptatás az első hetekben - Mi nem klappol?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 янв 2025

Комментарии • 5

  • @8golem373
    @8golem373 3 дня назад

    Kedves Petra! Elmondtad, ami az optimális és ami a tankönyvekben van. De! A születések harmada, fele császárral törtenik, a tej nem lövell be gyorsan, sok esetben a császár következtében zavarok is kialakulhatnak, aminek az az eredménye, hogy a baba napokig, akár két hétig vagy akár hosszabb ideig is el van választva az anyjától és ha mondjuk inkubátorra van szükség, akkor csak 3 óránként kapja meg a babát 20-30 perc szoptatásra. Közötte meg a kórházi dolgozók tolják a babának a cumit, hogy ne sírjon és cumisüvegben a kaját. (Főleg, ha olyan helyen van a baba (pl NIC, PIC), ahol látogatni is csak korlátozottan lehet.) Persze ilyenkor mondjuk egy adaptációs zavaros baba nem tud - mert nem tanult meg - szopni, és ha szopizik is, nem gyarapodik. És még mindig a kórházban vagyunk! Ekkor jön a zsarolás, hogy addig ki nem engedik a kórházból, amíg vissza nem nyeri a születési súlyát. Ekkor már a baba 3 óránként szopizik (de hiába, mert nem hízik és természetesen már bimbóvédővel) az anya fej, mint a barom és méricskél és tolja az előírt mennyiségű tápot - természetesen cumisüvegből, mert a fél órába az fér bele és mert ki akar jutni a kórházból.
    Amikor végre otthon vannak, akkor jön a harc, hogy hogyan lehet ezt a sok szoptatási kárt helyre hozni. És akkor jön a következő lépcső, hogy a baba még mindig nem tanult meg szopizni, hiába a bimbóvédő és nem gyarapszik. Előkerül a mérleg és a baba 4-6 hetes korában már jön a mérlegfrász, mert a babának ennyit KELL gyarapodnia és mivel az csak pótlással érhető el, minden étkezéskor annyi tápot KELL ennie.
    És bár a fent leírt nagyon tipikus, nincs segítség, hogy ezt a rombolást hogyan lehet visszaállítani kizárólagos szoptatásra.
    Csinálnál erről esetleg egy podcastot? Köszönöm 🧚

    • @PetraZPodcast
      @PetraZPodcast  2 дня назад

      Nagyon fontos a kérdés, köszi, hogy szóba hoztad! Válaszolok rá majd bővebben! ❤️

    • @8golem373
      @8golem373 День назад

      ​@@PetraZPodcastKöszönöm szépen! Főleg annak tükrében lenne nagyon hasznos a segítség, hogy számos esetben kell ilyenkor a babának pótlást adni. De ha jól tudom, az a táblázat, hogy egy X korú babának hány ml-t kell ennie, kizárólag a táppal etetett babákra érvényes, hiszen az anyatej összetétele és tápanyag tartalma folyamatosan változó. Namármost - ha nem tévedek - akkor ezért hibás az a megközelítés, hogy méregetjük a babát szoptatás előtt és után és ahhoz viszonyítva adjuk a pótlást, hogy az elvárt ml mennyiség meglegyen.
      Hová vezet ez hosszútávon???
      Bár nem vagyok szakértője a témának, csak a józan paraszti eszemet használom, de azt gondolom, hogy sürgősen rendet kellene tenni a témában, mert nem véletlen az, hogy egyre több gyerek lesz elhízott. Én még azt is meg merem kockáztatni, hogy a gyökerek ide vezethetők vissza, hogy a fenti értelmezés miatt a babákat kimondottan megtömik, túletetik, a kialakult zsírsejteket ezzel negatívan befolyásolva és ezzel elindul a baba egy olyan úton, aminek a vége a korai elhízás és a cukorbetegség. Különösen, hogy most már egyre többször ajánlanak az orvosok (!!! akiknek tudniuk kellene, hogy mennyire káros!) a nem tankönyv szerinti módon gyarapodó babák részére maltodextrin tartalmú kiegészítőket, ami rendkívül károsan hat az inzulinválaszra a nagyon magas glikémiás indexe miatt.
      Azt gondolom, hogy egy ilyen kérdésben a részletek tisztázása nagy segítség lenne és a csatornád nézettségét is megdobná, mert ezzel a témával senki nem foglalkozik.
      Köszönöm 🧚

    • @PetraZPodcast
      @PetraZPodcast  День назад

      @8golem373 Igen, ennek egészen biztosan van szerepe a későbbi túlsúlyban. Az anyatejes táplálás kifejezett védőfaktor ebben, akkor is, ha a baba piciként az anyatejtől nagyon gyorsan gyarapszik és gömbölyödik.
      Ha esetleg te lennél most ebbe a helyzetben a kisbabáddal, mindenképp ajánlom, hogy keress fel szoptatási tanácsadót.
      Ha rám írsz az Instán privátban, ajánlok neked olyat, aki gyerekorvos rezidens mellette. ❤️

    • @8golem373
      @8golem373 День назад

      @@PetraZPodcast Köszönöm szépen!
      Azt látom, hogy sajnos ez lett a bevett gyakorlat és senki nem kérdőjelezi meg, hogy ez jó e, vagy hogy a későbbiekben mi lehet majd a következménye. Azt látom, hogy az anyukák kínlódnak, a babák meg egyre korábban egyre rosszabbul néznek ki és ha az anyukák akarnak is szoptatni,ha maguk nem járnak utána, akkor nincs hatékony segítség. És mivel ez lett az intézményesített gyakorlat, ezt mindenki elfogadja, mert "az orvos mondta", meg mert "a kórházban is így kellett csinálni" és kialakul egy ördögi kör, aminek az a vége, hogy pár hónap múlva kb minden gyerek tápos lesz. Csak kicsit meg kellene piszkálni az állóvizet, de ezt csak olyan tudja megtenni, aki szakmabeli. Én sajnos nem vagyok az, csak szomorúan látom a rossz felé vezető tendenciát.