ZK 240 - szpulowiec nowej ery [TOWARY MODNE 172]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 июл 2023
  • O pierwszych polskich magnetofonach nagrywających dźwięk wysokiej klasy. O konstrukcji nie będącej w końcu licencją. O pewnych nietrafionych założeniach, które mściły się przez lata.
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/smialekadam
    PayPal.Me/smialekadam
    www.paypal.com/paypalme/smial...
    oraz do subskrybowania:
    ruclips.net/user/AdamSmialek?...
    #ZK240 #magnetofon #szpulowy

Комментарии • 417

  • @adamdarski8919
    @adamdarski8919 11 месяцев назад +9

    Gdy usłyszałem, że magnetofon leżał w szafie, od razu przypomniała mi się słynna scena z Misia, gdy trener Jarząbek „mówił do szafy“. Ale na filmie w szafie tkwił ZK120.

    • @krzysztofrudnik4745
      @krzysztofrudnik4745 11 месяцев назад

      Tylko czy lampowy magnetofon nagrzałby się dostatecznie szybko... Guzikiem na szafie można było co najwyżej włączać zasilanie.

  • @JanKowalski-vi9zx
    @JanKowalski-vi9zx 11 месяцев назад +31

    Mam , posiadam czczę. Ależ to był szpan. Magnetofon stereo który gra w pozycji pionowej , wygląda (przepraszam) zajebiście i do tego wydobywa z siebie wszystkie subtelności świeżo przegranej płyty z radia razem ze świerszczem i burczeniem okolicznych neonów. Od razu człowiek zyskiwał podziw i szacunek u kolegów. A dzisiaj - smartfon , jakiś streaming , i byle jakie słuchawki. I caly nastrój szlag trafił .

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 11 месяцев назад +9

    Zapewniam pana, że BYŁY inne taśmy w ZURTach!!!! Rzecz w tym, że NIGDY nie oglądały wystaw. Głównie szwabskie BASF (nie pamiętam typu, bo czegoś mi nie pasowały) i AGFA PE 41 - bardzo, ale to bardzo dobra taśma. Nie było ich na wystawach bo były ca trzy razy taniej w ZURTach niż Pewexie. I jak ktoś znał "pana Zenka" to za "parę złotych" górką miał AGFę... I tak się opłacało. Pod koniec wujcia Gierka nasze taśmy poliestrowe z Gorzowa bardzo się poprawiły jakościowo, na tyle że AGFA przestała być takim cymesem... I za Stilon-Gorzów przyszło dawać "górkę"!! Żeby było ciekawiej, "stilonki" mniej szumiały i lepiej nosiły wysokie od AGFY! Wiem, bo ja akurat "pana Zenka" znałem, był moim kolegą ze szkoły. :)))))

    •  11 месяцев назад +2

      Oczywiście, że były, tylko nie w sklepach. Stilony AN25 były całkiem okej, tylko nietrwałe. Ale na nowej można było mieć ładny zapis bez dropoutów.

    • @tysioran
      @tysioran 11 месяцев назад +1

      Czy w magnetofonach szpulowych były stosowane inne taśmy niż typu 1 ?

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 11 месяцев назад +3

      @ A ZURTy co to było, jadłodajnie? :)))))) Ale też prawdą jest, że jak w najlepszych czasach PRLu - najgorsza kara to pozbawienie pleców i chodów. Kto nie wiedział jak i z kim gadać nigdy nie zobaczył bardzo wielu różnistych towarów, które były. Wszakże nie opuszczały zaplecza...
      Co do trwałości: do dziś w piwnicy (bo tylko tam mają chłodną, stabilną temperaturę i nie jest to piwnica w rozumieniu graciarnia - to moje archiwum taśm i płyt - glazura na ścianach, eleganckie półki, takie sprawy...), w specjalnych stalowych i hermetycznych kontenerach leżą również moje "sitlonki" i jestem pewny, że gdyby je wrzucić na sprawną 246 zagrałyby bez bólku.
      Kilka lat temu, testowałem losowo wybrane szpule i słowo daję: NIC im nie było!!!
      Jak dla mnie więc są BARDZO trwałe - wkrótce niektórym stuknie PÓŁ WIEKU!

    •  11 месяцев назад +2

      Nie stosowało się innych taśm niż żelazowe i zrobił się z tego problem w magnetofonach na taśmę półcalową (wielościeżkowych), gdy amatorzy zaczęli używać nieporównywalnie tańszej (i w zasadzie lepszej) taśmy odzyskanej z kaset VHS.

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 11 месяцев назад +3

      Plotka głosiła, że te nowe taśmy że Stilonu były na licencji lub były wręcz z RFN tylko u nas nawijane na szpule. Jaką była prawda - nie wiem, fakt, że nawet jakość pudełek się znacznie poprawiła.

  • @Pawelr98
    @Pawelr98 11 месяцев назад +4

    Zrobiłem replikę germanowej końcówki mocy z ZK240. TG70, współczesna płytka z JLC, tranzystory krzemowe współczesne ale mocniejsze niż oryginalne. Fajnie to gra.

  • @rafalwoloszyk
    @rafalwoloszyk 11 месяцев назад +9

    Magnetofon szpulowy będzie już chyba zawsze moim idealnym sprzętem muzycznym. 😊. Dziękuję za ten odcinek. Może kiedyś pojawi się ARIA? 🤗. Dziś posiadam Philipsa oraz wspomnianą Arie. Oba w kolekcjonerskim stanie. Kręcące się szpule i muzyka "którą widać" to przyjemność wyjątkowa. Celebracja słuchania analogu ,..

  • @darekf6159
    @darekf6159 11 месяцев назад +5

    Przypominają mi się lata młodości. Pierwsze klasy szkoły podstawowej 1980-1983, wtedy w Polsce był ogromy kryzys gospodarczy. Ale klasa była wtedy wyposażona w radio stereo, telewizor czarno-biały, magnetofon szpulowy, oraz odtwarzacz filmów na taśmy w szpulach (videoprojektor) nie pamiętam jakich firm to były urządzenia bo już 40 lat minęło. W połowie lat 80-tych były już zegarki elektroniczne z melodyjkami lub kalkulatorem, pojawiły się przenośne gry typu: wilk i zając oraz zagraniczne.

  • @srebrnaraczka
    @srebrnaraczka 11 месяцев назад +8

    Wspaniały temat . Jak odszukam moje 2405 i Arię, zrobię im renowację i dziesiątki taśm przypomną mi młodzieńcze lata. Pozdrawiam Pana Adama i wszystkich entuzjastów starego sprzętu.

    • @JanKowalski-vi9zx
      @JanKowalski-vi9zx 11 месяцев назад +2

      Będą przesłuchy niestety

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka 11 месяцев назад +1

      @@JanKowalski-vi9zx i to jest piękne 😂

  • @jacekkubiak3551
    @jacekkubiak3551 11 месяцев назад +4

    Miałem 246, w sklepach ich nie było, ale za 500 zł znajdowały się przy tylnych wyjściach ze sklepów... moja ZK-a kosztowałe 8500 + 500... ale ile frajdy i szczęścia...
    Dodam że moim największym mankamentem było psucie się układu napędowego przez notoryczne używanie magnetofonu w pozycji pionowej... dziękuję za fajny film

  • @liseu
    @liseu 11 месяцев назад +6

    mam 4 sztuki w kolejce do naprawy- mam nadzieję że ten film mnie zmotywuje do naprawy! :D pozdrawiam!

  • @jerzyjerzewski6162
    @jerzyjerzewski6162 11 месяцев назад +6

    W wersji stereofonicznej jedyny ładny szpulowiec polskiej produkcji i wzornictwa.
    Koncerta pominę bo bardziej przypominał swój wzorzec, zresztą to nie był powód do zarzutu, wręcz przeciwnie.
    Mój kolega dostał taki, w wersji oczywiście stereo od swego ojca, kilka dni przed 13 grudnia 1981 roku razem z kilkoma taśmami oraz głośnikami ZG 15 c, i miał go bardzo długo.
    A 12 grudnia wieczorem w "studio stereo zaprasza" nagrywał płytę Bee Gees "Living Eyes" i około północy przerwano transmisję. Długo potem miał jeszcze tą "historyczną" niedokończoną taśmę.

    • @mpingo91
      @mpingo91 11 месяцев назад +2

      Ooo, panie, taka tasma to skarb!!!

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk 11 месяцев назад +7

    To zależy kto czego szuka. Ja pozbyłem się Studera A80 i wróciłem do ZK 120T. Powód? Sentyment do starych nagrań i brzmienia pochodzącego koniecznie z wewnętrznego głośnika 🙂

  • @koala6497
    @koala6497 7 месяцев назад +3

    Miałem kiedyś magnetofon M2405S. Pamiętam że były problemy z paskami do przewijania taśmy. Kiedy zamiast takiego oryginalnego paska użyłem uszczelkę od siłownika hydraulicznego problemy się skończyły. Taśmy orwo na tamte czasy były super,potem stilon Gorzów. Kiedy jednak kupiłem taśmę magnitnnaja lienta to takiego horroru nigdy wcześniej nie widziałem. Każda próba przewijania taśmy kończyła się że taśma w tym miejscu stawała się przezroczysta. Taśma przestawała być magnitnaja. Dzięki i pozdrawiam!

  • @kkierczak
    @kkierczak 11 месяцев назад +4

    Szacunek za odcinek !

  • @krzysztofzbytomia9553
    @krzysztofzbytomia9553 11 месяцев назад +5

    No jeszcze tasmy ORWO. Pozdrawiam

  • @riesling5771
    @riesling5771 11 месяцев назад +3

    Ok. 1972-73 widziałem takie cudo na wystawie ZURiT w niewielkim mieście powiatowym pod marką Pathe Marconi. Na tle ZK-120 robił wrażenie!

  • @rockyhunter85
    @rockyhunter85 11 месяцев назад +3

    Witam. Świetny odcinek sam posiadam magnetofon M2405S od ojca i trzeba przyznać że to kawał żelastwa . Bardzo dużo czasu zajęło mi aby doprowadzić go do stanu idealnego. Pozdrawaim

    • @hijack3
      @hijack3 11 месяцев назад

      pasuje zamiast hantli w domowej siłowni :)

  • @marcinjedrych1260
    @marcinjedrych1260 11 месяцев назад +6

    Uwielbiam Pana prowadzenie i głos, niemal jak na auli na polibudzie, serdecznie pozdrawiam i dziękuję...

  • @kaem3
    @kaem3 11 месяцев назад +7

    W latach 70-tych jak ktoś miał stereofoniczny magnetofon i radio typu "Elizabetki", "Meluzyny" czy "Kleopatry" to był kimś - do takiego kogoś się chodziło na imprezy, "domówki", itp. Kiedyś nawet w tamtych czasach gościliśmy w domu faceta, który na jeden wieczór przytargał do nas taki magnetofon z taśmami, bo my nic nie mieliśmy. Z końcem komuny, kultura radio- i audiotechniczna zaczęła umierać. A jak ktoś dzisiaj załapie bakcyla audio, to głównie po to by z pogardą patrzeć na użytkowników "badziewnych" Technicsów i Yamah. Kultura umarła - zostało gadżeciarstwo i wywyższanie się jednych nad drugimi, w stylu "ja to za darmo bym tego nie chciał". Paskudna mentalność. Każdy ma to na co go stać. Mam Technicsa i moim zdaniem gra normalnie: są basy, jest średnica, są soprany, jest stereo, itp. Niczego mi w tym sprzęcie nie brakuje, oprócz oznak naturalnego starzenia się elementów. No i anteny zbiorczej bardzo brakuje albo radia w kablówce - no ale to już problem systemowy dzisiejszych czasów, że infrastruktura odbiorcza nie nadąża za nadawczą.

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 11 месяцев назад +2

      W latach 70 nikt nie mówił "domówka".

    • @Mikexception
      @Mikexception 11 месяцев назад

      To jest odrębny temat. mody. Też mam wrażenie ze ja ja coś sobie kupuję to jedynie z tego powodu że potrzebuję to używać. I jeśli to działa ale wg mnie źle to staram się to poprawić tak żeby było dobre. Bo nie liczę w tym na producenta skoro nie umiał . Na końcu taśmy siedzieli ludzie ze swoimi prywatnymi problemami i jak "działało " to im wystarczało. Ilość działających przechodziła w premię.
      Wychodzi z tego poprawianie konstrukcji producenta aż do skutku I skutek jest zazwyczaj tak dobry że trudny do wyobrażenia Dziś poprawiłem kilka fabrycznych (de)regulacji magnetofonu który ma 37 lat i oczywiście te 37 lat (z długimi przerwami) pracował. Tyle ze nie tak jak mógł i powinien. .
      W "czasach magnetofonów" nabywcy rzadko kupowali żeby używać - bardziej żeby mieć i się pobawić, jak coś niech serwis naprawi. żeby "było dobrze" czyli zadziałało. Jakby co to się sprzedało z przebitką bo było zdobyte i wystane w kolejce. . A gdy działało ale kiepsko nabierali przekonania że w każdym razie to nie ich problem
      W dzisiejszych czasach nie ma takiej opcji - rzadko który klient wie czego potrzebuje od sprzętu a sprzęt zmienia się jak w kalejdoskopie. Jedyne na co ma wpływ to sam wybiera producenta czasem nawet tylko dealera. . To jest jedyny powód do dumy i jedyna płaszczyzna oceny do porównań. . .

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 11 месяцев назад +3

    👍👍🎥 Urządzonko z duszą! I z klasą! Szkoda, że tylko stereo... Ale ten design! A dziś? Wszystkie urządzenia podobne jedne do drugich... Ok, trochę upraszczam, ale dzisiejsze projektowanie i kiedyś, to jak dwa różne światy!

  • @scurekburek2092
    @scurekburek2092 11 месяцев назад +7

    Miałem ZK240, dostałem w 1988 w prezencie od kolegi wyjeżdżającego do nazistowa na stałe. Po kilku latach sprezentowałem Królowi Altusów (wtedy miał tylko 12 szt. Altusów i nie był Królem), by pozyskać M2405 :)

  • @maciej6024
    @maciej6024 11 месяцев назад +3

    Gratuluje Panu olbrzymiej wiedzy i podziwiam. Bardzo przyjemnie się Pana słucha.

  • @flawiuszapcik8008
    @flawiuszapcik8008 11 месяцев назад +2

    W domu mieliśmy tylko Zetkę serii 140 a i tak to było super, bo w ogóle coś mogło grać. :)

  • @paulsj4054
    @paulsj4054 11 месяцев назад +3

    Miałem ZTK 240T bawiąc się w garażu kumple fajnie gra a to już było zgrywane z komputera 300Mhz więcej dodawać nie trzeba .To były czasy Winamp na dwie karty jedna główna druga podsłuch . Póżniej fajne miksery. Trakror , Atomix MP3. pozdrawiam. 84""

  • @jaco3305
    @jaco3305 11 месяцев назад +5

    Poproszę o odcinek o Distalu. Niedawno zużyłem resztkę z 1986 roku. Klei jak za dawnych lat. Obecnie nie do dostania.

    • @k4be.
      @k4be. 11 месяцев назад

      Przynajmniej Epidian dalej jest produkowany.

    • @Radek.68
      @Radek.68 11 месяцев назад +2

      To był rewelacyjny klej. Szkoda, że przestali go produkować. Ja na szczęście mam jeszcze kilka nieotwartych opakowań i gdy mam potrzebę, to go używam.

    • @januszsomorowski162
      @januszsomorowski162 11 месяцев назад

      Jest masę klejów dwuskładnikowych wcale nie gorszych.

    •  11 месяцев назад

      Distal to zwykły klej epoksydowy, chemoutwardzalny. Jest tego mnóstwo i większość działa tak samo. Trzeba pamiętać, że one nie są wieczne i będą kleić coraz gorzej.

    • @jaco3305
      @jaco3305 11 месяцев назад +2

      @@januszsomorowski162 Te, które miałem okazję testować z pewnością były gorsze od polskiego Distala. No i górowały nad nim ceną.

  • @januszjanis3444
    @januszjanis3444 11 месяцев назад +2

    Serdecznie Pozdrawiam ❤

  • @jarosawzielinski3235
    @jarosawzielinski3235 11 месяцев назад +3

    Miałem takie dwa.Pierwszy kupiony w 1976 roku za 7,5 tysiąca. Wtedy stereofoniczy 246 kosztował 8,5 tysiąca. Po roku używania ,magnetofon został wymieniony, w ramach gwarancji, na drugi egzemplarz. Ten drugi też używałem przez rok.Oddałem go do sklepu i dostałem zwrot pieniędzy.W obu egzemplarzach było po 8 napraw gwarancyjnych. Wszystkie na tą samą usterkę. Magnetofony nie potrafiły przewinąć taśmy 18 od końca do końca.Szpule zatrzymywały się, a kółka ślizgały.Serwis nie potrafił się z tym uporać. Był to , mój koniec przygody z magnetofonami szpulowymi.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator 11 месяцев назад +1

      Te tysiące nic mi nie mówią. Ile za to można było kupić Młodych Techników?

    • @jerzyo.
      @jerzyo. 11 месяцев назад +4

      W pierwszej pracy po studiach, w '78 dostałem (już po stażu) ok. 3tys. ZK246 miałem wtedy już od kilku lat (po wieeelomiesięcznym czekaniu w kolejce "na zeszyt"...). Miałem - bo wyprosiłem, by Rodzice sprzedali fortepian! Ech...

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 11 месяцев назад

      ​@@MultiKomentatorPół litra wódki czystej wyborowej kosztowało w latach 70. 100 złotych, a 250 g masła 17,50 zł.

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 11 месяцев назад

      ​@@jerzyo.Tak było - ja w 1977 roku po stażu też dostałem 3000 zł poborów (wtedy to były kwoty netto).

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 11 месяцев назад

      @@MultiKomentator Albo wódki.

  • @mareks1284
    @mareks1284 11 месяцев назад +1

    Takie byly te magnetofony, przy korekcji chrakterystyki toru zapisu mialo sie bardzo przyjemne pasmo, co prawda mialem stereo ale budowa byla identyczna.

  • @milanlen3008
    @milanlen3008 11 месяцев назад +3

    Zgubilem Twoj kanal na pare miesiecy i Twoja dykcja :Ą,Ę,Ły strasznie mnie porazila ponownie.Mam 47lat ale pamietam jak moja babcia tak mowila.Wspomnienia wracaja te elektroniczne i te z Babcia.merci (pozdrowienia z FR)

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 11 месяцев назад

      W czasach, gdy w TVP dbano o poprawność językową i i dobre zrozumienie, to taki sposób mówienia był tam normą.

  • @Radek.68
    @Radek.68 11 месяцев назад +3

    Ten magnetofon sprzedawany był też za granicę, pod nazwą Pathé Marconi MB 954 lub Thomson MB 945. W kraju sprzedawany był pod nazwą ZK 246 (tu mono - 240), M2404 i 2405.

    • @WOJT-ip9jl
      @WOJT-ip9jl 11 месяцев назад +1

      M2405S to elektryczne zupełnie inna konstrukcja

  • @pickupwpodrozy4131
    @pickupwpodrozy4131 11 месяцев назад +2

    miałem możliwość pracy na wszystkich polskich szpulowcach.... z wyjątkiem magnetofonu KONCERT i niestety jego nie posiadam w swojej kolekcji.... technicznie urządzenie nie do zdarcia.... pasek można zastąpić oringiem.... i nadal działa z elektroniką gorzej... mimo to wiele z tych które mam są sprawne..... mimo wieku POZDRAWIAM

  • @Ponury_Grabaz
    @Ponury_Grabaz 11 месяцев назад +4

    Moj swietej pamieci ojciec,mial ten magnetofon. Z dziecinstwa,zapamietalem duza wage tego magnetofonu. Ojciec podpinal za pomoca przewodu DIN,magnetofon do telefonu i nagrywal dla mnie bajki. Kiedys bajki mozna bylo sluchac,dzwoniac na specjalny numer telefonu.

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 11 месяцев назад +1

      To dzisiaj jest łatwiej, bo wystarczy włączyć wiadomości w TVP.

    • @angelpigeon2257
      @angelpigeon2257 9 месяцев назад

      ​@@KH-lg3xc😂😂😂😂😂😂😂

  • @vintagehifi5679
    @vintagehifi5679 5 месяцев назад +2

    Dzięki za filmik!!! Panie Adamie proszę o film na temat M2405S, oraz Arii. Pozdrawiam

  • @kubanaprawia1259
    @kubanaprawia1259 11 месяцев назад +2

    No proszę. O kwestii nachodzenia się sąsiednich ścieżek to o tym co Pan mówił nie słyszałem. A ja tyle obwiniałem głowice w swoim magnetofonie, widać nie potrzebnie ;)
    Łapka w górę za film i pozdrowienia :)

    • @MegaJanekM
      @MegaJanekM 11 месяцев назад +2

      Niestety to wada głowic.Na pewno.

  • @megawhitemaster7740
    @megawhitemaster7740 11 месяцев назад +2

    fajne filmy Pan robisz.

  • @adamkowal7428
    @adamkowal7428 6 месяцев назад +1

    Kolega ma w szafie w folii kupił go akurat jak poszedł do wojska 1984 chyba a wyszedł w 1986 i już były popularne kaseciaki 😊 Praktycznie nieużywany.

  • @habitek
    @habitek 11 месяцев назад +6

    Tradycyjnie - świetny materiał. Żałuję, że kiedyś znajomy proponujący mi gratisowe oddanie tego sprzetu usłyszał odmowę.
    Ja mam Panie Adamie pytanie: czy kable odsłuchowe były wygrzewane, polaryzowane, oraz czy osadzone na kwarcowych dystansach.
    O stolik antywibracyjny i płyty magnetyczne jak i kamienie solne na głośnikach uszlachetniające brzmienie, wydobywające światło ze Sceny to chyba nie muszę pytać.
    Bo to oczywiste.

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 11 месяцев назад +2

      A maść na kondensatory gdzie ?

    •  11 месяцев назад +6

      Kable były wygrzewane czerwcowym słońcem ;)

    • @mareks1284
      @mareks1284 11 месяцев назад

      Współczuję

    • @piwex69
      @piwex69 11 месяцев назад

      Jaku kwarcowe podkładki, od dawna stosujemy hebanowe, z gwinei środkowej.

  • @kubawieczorek722
    @kubawieczorek722 11 месяцев назад +1

    22:16 co do taśmy to zależy również od jej stanu. Sam mam kilka taśm ze stilona, kilka z nich gra tak samo dobrze jak orginał, a druga część nie nagrywa najlepiej. Nagrywam na magnetofonie akai 4000db.

  • @antongotthard4413
    @antongotthard4413 11 месяцев назад +1

    Około roku 1980 roku kupiłem ZK 2405. Dźwięk miał dobry, tylko mechanizm trochę głośny. Do tego był Radmor 5102, gramofon Fryderyk z Foniki i głośniki Tonsila. Ściany pękały. Gramofon i Radmora mam do dziś, do słuchania winyli.

  • @benny_plgraciarz2714
    @benny_plgraciarz2714 11 месяцев назад +2

    dostałem kiedyś taką nową zetkę 240, rozebrałem ją i całą mechanikę przełożyłem do mechanicznie totalnie zajechanego już M2405S, dzięki czemu w końcu nie miętolił już taśmy (skos rolki co chwilę trzeba było regulować bo takie już tam luzy były, i naciąg talerzyka odwijania też wciąż a to za słaby a to za mocny był)
    osobiście też najbardziej z polskich magnetofonów lubię tą serię M2405 - są przepiękne, choć na tym się tak na prawdę zalety kończą

  • @foka2701
    @foka2701 11 месяцев назад +1

    Widzę, że w prezentowanym egzemplarzu, podobnie jak w moim starym M2405S "skrzydełko" w talerzyku szpuli nie wytrzymało.
    🙂

  • @locoloco666
    @locoloco666 11 месяцев назад +1

    16:14 - wersja na eksport. Nice.
    I mam dziwne wrazenie, że stal i węgiel były tańsze w PRL niż tranzystory

  • @piotrdmochowski9150
    @piotrdmochowski9150 11 месяцев назад +2

    Jedyny udany szpulak to "koncert".Trudno dostępny i cholernie drogi z powodu importowanych części.Jedyna konstrukcja która starała się "gonić"modele zachodnie klasy hi-fi premium😁

    •  11 месяцев назад +1

      On jest strasznie obrośnięty legendą. Owszem, dobrze to brzmi, ale to wciąż jest tylko peerelowski magnetofon.

    • @piotrdmochowski9150
      @piotrdmochowski9150 11 месяцев назад +1

      @ Jak najbardziej aczkolwiek i tak był "marzeniem"dla posiadaczy zk120/140/240/246//opusów,arii wszelkiej maści niższej klasy sprzętu "Unitry".O Tandenbergu,Revoxie,Sony,Akai,Teac i tym podobnym nikt w tamtych czasach nawet nie marzył🧐

  • @arturgruszczynski5716
    @arturgruszczynski5716 2 месяца назад +1

    Fajny instruktaż, pozdrawiam

  • @zodiak865
    @zodiak865 11 месяцев назад +1

    Film jak zwykle super . Może by dla odmiany jakiś amplituner ,Panie Adamie np . coś z Kasprzaka ? tak mało o nich się mówi . Pozdrawiam Serdecznie

  • @taksebrzdekam...1866
    @taksebrzdekam...1866 11 месяцев назад +2

    Super. Miałem zk 140t który na taśmie basf 45 mial coś oło 15-16khz -6ddb. Jak go podgoniłem do 18cm/s to i 22khz. Tak korekcja zapis odczyt...

    • @Mikexception
      @Mikexception 11 месяцев назад +1

      Ja używałem Basf o grubości 26um i na lampowej Tesli mono i przy 9,5 cm sięgała 19 kHz - w każdym razie w głośnikach z taśmy odtwarzała pilota stereo 19 kHz przy przełączeniu na 4,5 cm jako 9,5kHz To były taśmy poliestrowe nieporównywalne z tymi starymi celuloidowymi a dźwięk był wręcz oszałamiający Teraz mam to samo z Tesla stereo a taśmy to poczciwe Shamroki - nie spotkałem tak grającego CD.

  • @bartekkowalski6408
    @bartekkowalski6408 11 месяцев назад

    Super

  • @adampaszczyca8334
    @adampaszczyca8334 11 месяцев назад +1

    Aż nagrałem test na Revoxa. Łoj, trzeba bedzie sporo kalibracji ;) O ile przy 19" zacnie, to przy niższych prędkościach ma problemy, a do tego charakterystyka prawego kanału jest inna niż lewego ;)

    • @mareks1284
      @mareks1284 11 месяцев назад

      Zgadza się na 19 chodził super

  • @supermolibden5037
    @supermolibden5037 11 месяцев назад +1

    Mechanika bez praktycznie jakichkolwiek zmian , wylądowała potem w kolejnych konstrukcjach , np w Arii. Jest mało finezyjna ale ma jedną zaletę, brak w niej krytycznego elementu który by uwalił ten magnetofon na zawsze. Piękny zewnętrznie Philips N7150 , jest wewnątrz plastikowy do bólu i jak coś tam się złamie to kaplica grobowa. Wiem bo mam , serwisuje to się napatrzyłem 😅😅

  • @user-sg8xt9kz6w
    @user-sg8xt9kz6w 11 месяцев назад +2

    Pamiętam że bardzo mnie rozczarował dzisiejszy bohater, kiedy przyszło wymienić 'isostat`a', bo ten nie chciał współpracować i zawsze miał swoje zdanie. Spodziewałem się jakiejś nowoczesnej technologii, a po zdjęciu pokrywy ukazały się części z powyginanych i tłoczonych blach jak w popularnym ZK 120. Bardzo, ale to naprawdę bardzo wtedy się rozczarowałem. Wygląd zewnętrzny tego cuda naszej elektroniki, niejako potwierdzał dość szeroką propagandę o niezwykłości polskich inżynierów, a tu taki 'zonk'... Do następnych wynalazków tej rodziny takich jak ZK 246 czy inna " Dama Pik" podchodziłem już bez żadnych emocji

  • @user-jg2eb3tg6j
    @user-jg2eb3tg6j 8 месяцев назад +2

    Hiper,supr,exta&goł,goł*dadi,cull*

  • @mateuszorlinski7334
    @mateuszorlinski7334 11 месяцев назад +3

    Zdaje się że to wyjście z separacją stereo było wykorzystywane przez przystawkę magnetofonową do Diapoli - jeden kanał dla muzyki, a drugi dla tonu (1 kHz ±25%) przerzucającego przeźrocze.

    •  11 месяцев назад

      Też.

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 11 месяцев назад +2

    Głowica w stereo często się zatykała, dotknięcie jej czymś metalowym odtykało ją. Sprzęt bardzo przeciętny, zbyt przekombinowany mechanicznie i awaryjny

  • @marcinbrzezinski2901
    @marcinbrzezinski2901 11 месяцев назад

    W latach 70. I 80, za Szczepańskiego, byłem operatorem kamery w TVP. I rzecxywiście stać mnie bylo na owy ZK-246, ale później na już nie pamiętam nazwy, następny model super hi-fi w szarej obudowie 18 cm/sek. Ale krok później, nabyłem cały zestaw Technicsa, equalaizer, wzmacniacz, magnetofon z 4. głowicami szklanymi, i gramofon. Ciekawostką jest, iż cały ten sprzęt był obsługiwany przez wspaniałe z Tonsilu. Gdy w Technicksie dsłem basy, np.Blood Sweet Tears, to drżały szyby,!

  • @adamwojcik8634
    @adamwojcik8634 11 месяцев назад +2

    Czyste ASMR 😮

  • @marcinbrzezinski2901
    @marcinbrzezinski2901 11 месяцев назад +3

    Dodam jeszcze jedno, aby przypomnieć Państwu, nasze czasy, moim pierwszym sprzętem był cud magnetofon Tonette, ciężki, lampowy, ale niezawodny, pamiętam jak ustawieniu mikrofonu, nagrywałem listę przebojów Rozgłośni Harcerskiej, później podłączałem super gramofon z łódzkiej Fonici, i miałem wspaniały zestaw, to były lata 70/74, czy ktoś z Państwa pamięta i się podzieli wspomnieniami?

    • @piotrsamborski5465
      @piotrsamborski5465 11 месяцев назад

      MIalem tez Tonette przed 1970 rokiem.

    • @jerzyo.tak-ten
      @jerzyo.tak-ten 11 месяцев назад

      Jeśli "Rozgłośnia Harcerska" - to pasmo UKF. Jeśli UKF, to wszystkie(?) odbiorniki z tym pasmem - miały WYjście liniowe (wtedy w PRL-u realizowane gniazdkiem DIN). Tonetka zaś miała WEjście liniowe do nagrywania - więc wystarczyło połączyć je kablem (były w każdym sklepie ZURT, lub dostępne u [prawie]każdego ucznia technikum). Nagrywanie dźwięku z radia za pomocą mikrofonu słuchającego głośnika... toż to dramat jakiś! Zdroworozsądkowy, techniczny i... dźwiękowy.

    • @marcinbrzezinski2901
      @marcinbrzezinski2901 11 месяцев назад

      @@jerzyo.tak-ten Wiem o czym piszę, mieszkałem w W-ie, jedyną dostępną częstotliwośccią były fale krótkie, na których nadawała RH, o UKF, dopiero myślano, o program drugi PR zaczął nadawać na falach UKF, w technologii stereo!

    • @jerzyo.tak-ten
      @jerzyo.tak-ten 11 месяцев назад

      @@marcinbrzezinski2901 "...w W-ie, jedyną dostępną częstotliwością były fale krótkie..." - "Wiem o czym piszę..." - noo, cóż... OK! Pozdrawiam.

    • @marcinbrzezinski2901
      @marcinbrzezinski2901 11 месяцев назад

      @@jerzyo.tak-ten RH nadawałą z ulicy Konopnickiej, i mieli tylko nadajnik krótkofalowy, wówczas o UKF nie było mowy!

  • @andrzej4512
    @andrzej4512 11 месяцев назад

    Tyle superlatyw to nie słyszałem w ostatnich 10 filmach razem wziętych. :)

    •  11 месяцев назад

      Niestety staram się być obiektywny. Niestety - bo rzadko mam okazję chwalić polskie produkty z tamtych lat.

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 11 месяцев назад

      @ Mam swoje lata, pamiętam jak to wtedy wyglądało. Obiektywność ma swoją cenę i łamie serce sentymentowi. Bylejakość dobijała trudności niemiłosiernie i wychodziło co się udało. Pozdrawiam.
      Obiektywność cenię, choć czasem mi przykro że wychodziło tak źle.
      Wolę jednak obiektywnie niż z mydlinami na oczach.
      Wtedy takie perełki cieszą bardziej!

  • @adamdarski8919
    @adamdarski8919 11 месяцев назад +3

    Cóż, nawet przy wyższej prędkości przesuwu jakość odtwarzania nie powala, a przy niższej jest tragedia - choć ta niższa to przecież dwukrotna prędkość taśmy w kasecie. Zapewne bardziej winna jest tu beznadziejna taśma, a mniej sam magnetofon z jego finezją czołgu T-72. Koszmarne pudło. Rączka była niezbędna żeby w ogóle toto jakoś dźwignąć, inaczej mogłoby upaść na stopę powodując poważny uraz kostny.

    • @Mikexception
      @Mikexception 11 месяцев назад

      Jakość odtwarzania byłaby znacznie wyższa gdyby nagranie było zrobione przy nowej głowicy.. Ten kanał pokazuje stan jaki jest stan urządzeń po latach.

  • @leososa6976
    @leososa6976 11 месяцев назад +2

    Siódmy.

  • @piotr433
    @piotr433 5 месяцев назад +2

    13:37 Może wiesz, dlaczego w M2405S gumowe kółko reduktora obrotów ma na górnej stronie naklejony pierścień z filcu? Niczego nie dotyka.

  • @TheAndrew3777
    @TheAndrew3777 7 месяцев назад +2

    Super super super ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @robertmajewski4486
    @robertmajewski4486 11 месяцев назад +1

    Witam.Kiedy widze pana audycje i komentarze to zaraz chce do pana napisać swoje zdanie na różne tematy. Tak to działa w naturze iż "mądry" człowiek chce tak mocno odbić piłeczkę przeciwmika aż przeleci przez siatkę jego rakiety. Czy jest możliwe przebicie pana rakiety? Chociaż raz :))

  • @TheWojtazf
    @TheWojtazf 11 месяцев назад +1

    Bardio ładnie pan Adam wypada w telewizji

  • @rysiumag
    @rysiumag 11 месяцев назад +2

    Mam Opus MS2425 super sprzęt polecam

  • @robertmajewski4486
    @robertmajewski4486 11 месяцев назад +3

    Witam. Dawno pana nie widziałem. no i coż ? powiem panu że w mojej okolicy "kaseciaki" znów są używane. Takie duże z CD na ogromne baterie. No i coż ... może bym pohejtowal ale to też mi nie wychodzi :) Panie Adamie a co pan mysli o sztucznej inteligięcji ? Rozwój czy zagrożenie ? w Japonji już sprzedaję się małe bardzo mądre robociki ktore są rodzajem smartfona. Owy robot ma w "brzuchu" miejsce na smartfona. Podlacza sie robot do fona . Wszystkim mozna sterować poprostu mowiac do niego. Jest podlaczony z netem i w ten sposob mamy "wszystko". W Japonji jest to hit ! Robocik mily uprzejmy. jednak wielu ludzi mowi iż cofamy się a nie idziemy do przodu. Igor Witkowski powiedzial ostatnio na prelekcji iż czlowiek juz wyczerpal zasoby swej inteligencji jako takiej . Dalej beda konstruowac wszystko maszyny. Oczywiscie maszyny tworzy czlowiek Tego procesu nie da się już zatrzymać. Mowi sie rownież ; eee jakos to bedzie . moze za 30 lat zrobi ktos program - Tajemnice czlowieka z prlu i graficznie iluzorycznie pan Adam Śmialek bedzie jak żywy :)

    •  11 месяцев назад

      I rozwój, i zagrożenie - jak z każdym wynalazkiem. Jak znam życie, nie będzie niczego spektakularnego, ot - po prostu przyzwyczaimy się, jak przyzwyczailiśmy się do ludzi idących jak zombi wpatrzonych w małą deseczkę do krojenia cebuli, do tego gadających do siebie :) Na świecie zawsze było tak, że mniejszość szła do przodu, a większość się cofała, więc nic nowego w tej materii nas nie czeka. A za 30 lat to ja już będę raczej tylko wirtualny, ale nie sądzę, żeby ktoś chciał mnie wtedy oglądać.

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 11 месяцев назад

      @ Inni wirtualsi z serii do 1959!

    • @pogodanaprzygode
      @pogodanaprzygode 11 месяцев назад +3

      I w tym odcinku za 30 lat następca Adama Śmiałka rozkroi przykładowego człowieka (otrzymanego od jakiegoś robota-kolekcjonera) na pół, aby omówić, co jest w środku: ""Nieco po lewej, pod płucami mamy wątrobę - ale te w PRL-u często się psuły, podobnie jak ich radzieckie odpowiedniki".

  • @krzysztofrudnik4745
    @krzysztofrudnik4745 11 месяцев назад +1

    Właśnie trochę odnowiłem moją M2408SD (Aria) - wymiana pasków, amortyzatorów silnika, smarowanie.

  • @Pablo85395
    @Pablo85395 11 месяцев назад +1

    7:37 Milli Vanilli - Blame it on the rain :⁠-⁠)

  • @KaraMustafa1986
    @KaraMustafa1986 11 месяцев назад +2

    👍👍👍

  • @sq2lyc
    @sq2lyc 11 месяцев назад +3

    Panie Adamie - mój kolega miał miał "przedpremierowo" ZK-240 wyprodukowanego przez firmę Thomson. Także niestety - też licencja... Pamiętam logo tej firmy na płycie czołowej.

    • @Wiktor_Brogowski
      @Wiktor_Brogowski 11 месяцев назад +1

      ZK-240 i późniejsze wariacje to była z tego co wiem polska konstrukcja zrobiona na bazie mocno podrasowanego mechanizmu ZK-120/140, natomiast za granicą sprzedawano ją pod różnymi markami.
      EDIT: Przypomniałem sobie że można było ten magnetofon kupić także jako Pathe-Marconi

    • @marcinbrzezinski2901
      @marcinbrzezinski2901 8 месяцев назад +1

      @@Wiktor_Brogowski To nie była licencja.

    • @Wiktor_Brogowski
      @Wiktor_Brogowski 8 месяцев назад +1

      @@marcinbrzezinski2901 Nie napisałem że to był licencyjny magnetofon tylko że wykorzystano mechanizm z ZK120/140 i go gruntownie przeprojektowano. Reszta tj. Elektronika i obudowa to już polski projekt

    • @MikiFiki-tr6ce
      @MikiFiki-tr6ce 3 месяца назад +1

      To nie była produkcja Thomson. Unitra dużo produkowała na export, trzeba było jakoś spłacić pożyczki Gierka. Używała wtedy brandów znanych na tamtejszych rynkach. Czasem coś wypadało z kontroli jakości i trafiało na kraj z takimi logotypami.

  • @Atakum_Travel
    @Atakum_Travel 5 месяцев назад +3

    Ciekawy fakt - w zwiąyku radzieckiem istneli szpilowcy bardzo wysokiej klasy z mechanizmem rodziemej produkcji. Np. Olimp-001. Nie pamiętam co do jakości wykonania mechanizmów, ale nagrywali naprawde niezle. Magnetofony kasetowe lub gramofony byli do dupy. W ostatnich często używali obrotnicy Unitra. Bylły dużo lepsze od radzieckich. Na magnetofony kasetowe byli używane mechanizmy importowane. Japońskie na wysoką klasę i więgierskie na zwykłe.

    • @piotr433
      @piotr433 5 месяцев назад

      Nie wszystkie gramofony były do dupy. Np. Elektronika-017 (produkowana od połowy lat 80.) byłą bardzo dostojnym jak na demoludy sprzętem, z bezpośrednim napędem, stabilizacją kwarcową i elektromagnetycznym sterowaniem, w odlewanym korpusie aluminiowym. Ale w latach 70. mechanizmy Unitry w radzieckiej obudowie (Wiega-106 z różnymi wersjami G600) faktycznie zrobiły rewolucję, proponując dobrą jakość za rozsądne pieniądze. Przedtem był albo chłam, albo coś za kilka krajowych.

    • @Atakum_Travel
      @Atakum_Travel 5 месяцев назад

      @@piotr433 Racja- Jeszsze był jakiś Korvet, ale to byli strasznie drogie urządzenia.

    • @piotr433
      @piotr433 5 месяцев назад

      @@Atakum_Travel Poza ceną - Korwet wyglądał kosmicznie, ale gorzej było z funkcjonalnością, układanie płyty na żebrach nie zapewniało wystarczającej stabilności, a duża kula z olejem w środku działała jak mikrofon. Bardzo ciekawą konstrukcją był Epos-001, w którym wszystko zapewniały pola magnetyczne, w tym docisk igły. Kosztował jakieś 3,5 średnie krajowe. Były także fajne wkładki gramofonowe, np. GZM-043, a później - na licencji Ortofona GZM-055/155. Osobiście posiadam Elektronikę-017 kupioną w 1987 roku i działa nadal. Z serwisowania były tylko przyciski i czyszczenie/smarowanie. Oraz wymieniłem zasilacz, bo zawierał błąd konstrukcyjny i siał zakłócenia.

    • @Atakum_Travel
      @Atakum_Travel 5 месяцев назад

      @@piotr433 Fajne doświadczenia.Dziękuję i pozdrowiam

    • @MikiFiki-tr6ce
      @MikiFiki-tr6ce 3 месяца назад

      Ja mam do dzisiaj kupiony w Odessie kaseciak OREL MP-101 S-1 /pisownia polska/. Jakość dźwięku całkiem OK, ale nie używam już dawno, ciągle się psuła elektronika, często coś nie kontaktowało. W środku bardzo rozbudowany, dużo płyt PCB.

  • @hijack3
    @hijack3 11 месяцев назад +4

    posiadam 2405 Stereo w domu i nadal na chodzie

  • @cls2of602
    @cls2of602 7 месяцев назад +1

    miałem też taki model,a raczej mój tata i nie był to ZK... chyba Grundig

  • @CeZero4
    @CeZero4 11 месяцев назад +1

    Ja mam wiekszosc tasm ORWO. Takie dostalem z magnetofonem od cioci kilka dekad temu.

  • @kala-re-pah958
    @kala-re-pah958 11 месяцев назад +1

    Zawsze byłem święcie przekonany że mechanika tych magnetofonów pochodziła od Thomsona.
    Przed serią 200 produkowano już w Polsce szpulowce ze znacznie lepszymi parametrami niż ZK 120, dwoma prędkościami taśmy, dużymi szpulami, a nawet z auto-reverse, tyle że manualnym.

  • @paweosinski4259
    @paweosinski4259 11 месяцев назад +2

    mam jeszcze jakieś części do tego i serwisówkę.

  • @cyberneticus7941
    @cyberneticus7941 11 месяцев назад +1

    W latach 80tych miałem ZK 146 Stereo

    • @MikiFiki-tr6ce
      @MikiFiki-tr6ce 3 месяца назад +1

      Ja mam do dzisiaj taką ZK'ę. Przygarnąłem od kolegi, który porządkował przysłowiowy strych.

  • @NowakowskiRobert1969
    @NowakowskiRobert1969 11 месяцев назад +3

    Moi Drodzy, ja N.R.3.reperowalem dla Ludzi ❤bardzo dużo sprzętu RTV w tym także Magnetofony Szpulowe i Kasetowe. Pozdrawiam Serdecznie Wszystkich Ludzi ❤️ N.R.3.(to ja Nowakowski Robert Hybryda 2w1 prawdopodobnie 3 Osoba Trójcy Świętej ?!) 3 = 1 🕊️❤️👼

  • @janmos5178
    @janmos5178 11 месяцев назад +3

    Świetny filmik. Poza jednym. ZK 120 nie był nie tyle mocno aż tak mocno opóźniony bo w 1968 nie była to aż tak przestarzała konstrukcja, tyle,że nawet w ofercie swojego twórcy i licencjodawcy Grundiga był to tani jak na tamte czasy, magnetofon klasy popularnej nie hi-fi ani w jakości dźwięku ani w konstrukcji ani w wyposażeniu. W takim UK jego zmodyfikowana wersja TK 121 w testach otrzymywała dobre oceny jeszcze w 1970. Ale w swojej klasie cenowej i jakościowej. Nikt w RFN w 1966 nie traktował tego jako sprzęt wysokiej klasy. To jakby się oburzać i porównywać VW Garbusa nawet do Forda Taunusa 17-20M. Owszem to się też starzało ale podstawowy problem nie w tym tkwił.

  • @artofwar3992
    @artofwar3992 11 месяцев назад +4

    Mi sie najbardziej podoba Tonette po prostu nie pasuje do czasu i miejsca siermiężnej Gomułki i do demoludów

    • @kaem3
      @kaem3 11 месяцев назад

      Krzysztof Cugowski w programie "To był rok!" stwierdził, że "tonetka" do niczego się nie nadawała...

    • @patrykn.5971
      @patrykn.5971 11 месяцев назад

      ​@@kaem3Właściciel karczmy w Jaworkach twierdzi, że Cugowski się do niczego nie nadaje.

    • @Mikexception
      @Mikexception 11 месяцев назад

      @@kaem3 Gdyby jej dać poliestrowe taśmy pewnie byłoby znacznie lepiej ale za Tonetki ich nie było.

  • @mariuszrl1143
    @mariuszrl1143 11 месяцев назад +1

    Tak jakoś w 1979 roku mój starszy brat kupił sobie ZK 246 ! To była maszyna ! 😁
    W latach 90 tych przejąłem go ... ale ,,zaginął,, mi podczas przeprowadzek ... bo pilnowałem tylko wierzy Technicsa i Aplitunera Radmora ... teraz żałuję, że go ,,zgubiłem,, 😪😪😪
    Ale Radmor i część wierzy Technicsa nadal mam ... tylko teraz podłączone do sprzętu Primare 😊

  • @abc-ng8vt
    @abc-ng8vt 11 месяцев назад

    👍

  • @thecriss88
    @thecriss88 11 месяцев назад +4

    Proszę o udostępnienie nagrań propagandowych pokazanych w tym odcinku! Zakładam, że prawa autorskie wygasły, a dobrze by było gdyby przyszłe pokolenia miały okazję zrozumieć istotę problemu.

    •  11 месяцев назад +2

      Już dawno jest udostępniona: archive.org/details/rozwoj_spoleczno_gospodarczy_PRL_1971_1975

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 11 месяцев назад

      Rozumiem, że pojęcie " magnetofon z demobilu" że był on na wyposażeniu pionu polityczno-wychowawczych w jakiejś jednostce wojskowej?

    •  11 месяцев назад +1

      Miał jakieś sygnatury z jednostki plus sprzedawca zapewniał, że tam to pozyskał.

    • @hijack3
      @hijack3 11 месяцев назад

      słowo "propaganda" jest zdecydowanie nad-używane względem dokumentów PRLu. Dziękuję za zgrywkę, świetny głos!

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 11 месяцев назад

      @@hijack3 Jeśli to były taśmy pionu politycznego LWP to zdecydowanie to jest wzorcowa propagandą. Przy tym, co produkowano w tym zakresie w LWP tygodnik "Polityka" był organem "Paryskiej Kultury".

  • @terminus_666
    @terminus_666 11 месяцев назад

    Ok.

  • @jerzynow
    @jerzynow Месяц назад

    Miałem M2405 s to bylo coś fajnie grał 😂

  • @01001000010101000100
    @01001000010101000100 11 месяцев назад +4

    Zasypianie przy muzyce? Jak to ustrojstwo włączało auto stop, to robiło za przeproszeniem "JEB!" ;) Tylko głuchy mógł się nie obudzić ;)

    •  11 месяцев назад +1

      W ZK125/145 po prostu odłączało się zasilanie, też był stuk, ale cichy.

  • @k4be.
    @k4be. 11 месяцев назад +3

    Słabe przenoszenie wysokich tonów przy 9,5cm/s może wynikać z wytartej już głowicy. Albo wyjątkowo marnej taśmy. Zazwyczaj było lepiej.

    • @Mikexception
      @Mikexception 11 месяцев назад

      Zgadzam się - nagrywałem na ZK240 z radia i jeśli pominąć pokręcony przez kogoś albo przez producenta skos głowicy to pasmo radiowe do 16 kHz na ucho nic nie traciło wysokich Miałem dobrze opanowana różnicę pomiędzy radiem w Warszawy do ok 10 kHz i lokalnym do 16 kHz

  • @MrocznyTechnik
    @MrocznyTechnik 11 месяцев назад +6

    A ja myślałem, ze ZK240 to dwa ZK120 sklejone butaprenem :d

  • @piwex69
    @piwex69 11 месяцев назад +2

    Magnetofon jest tak dojrzale zaprojektowany, jednocześnie z taką lekkością, że to nie może być ani polska ani niemiecka konstrukcja. To krzyczy: "Thomson", ale dowodów nie mam. Mówię tak porównując z MK-125.

    • @janmos5178
      @janmos5178 11 месяцев назад +2

      To jest raczej Unitra.

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc 11 месяцев назад

      Tak, bo Polacy, to durnie i niczego nie potrafią.

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 10 месяцев назад +3

    jak się dogadam z belzebubem to nie będzię odwrotu

  • @janmos5178
    @janmos5178 11 месяцев назад +1

    Także aktualizując np Ducretet Thomson MB 582 datowany na 1968 inaczej wygląda. MB 170 bez daty ale popisany Made in France też jest inny..Można wygooglać.

    • @maniekmickiewicz
      @maniekmickiewicz 11 месяцев назад

      Na przykład ten wpis jest bardzo na temat. Co autor (wpisu) miał na myśli, tego chyba on sam nie wie.

    • @janmos5178
      @janmos5178 11 месяцев назад

      @@maniekmickiewicz Widzę,że usiłujesz dalej bezskutecznie kontratakować ale ci to nadal nie wychodzi. Sam nie wiesz co robisz.

    • @maniekmickiewicz
      @maniekmickiewicz 11 месяцев назад

      @@janmos5178 Ależ skąd. Ja tylko nie mogę pojąć mądrości zawartej w tym wpisie.

    • @janmos5178
      @janmos5178 11 месяцев назад

      @@maniekmickiewicz Ja zaś nie mogę pojąć jak można być tak naiwnym jak ty ,żeby taki bełkot brać za swoją siłę. Jak ty to czynisz. Inni jakoś z tym postem nie mieli problemów tylko ty jeden. Widzę ,że usiłujesz nasilić kwestie ad personam z poprzedniej dyskusji ale ci to nie wychodzi. I nadal brniesz w swoje błoto.

    • @maniekmickiewicz
      @maniekmickiewicz 11 месяцев назад

      @@janmos5178 Jak chcesz przeczytać bełkot, przeczytaj swój wpis. Co on wnosi do tematu? Czy on ma cokolwiek wspólnego z filmem? Żenuła, jak mawiają Francuzi (ci od Thomsona).

  • @wojtas-4
    @wojtas-4 11 месяцев назад +6

    Gdyby porównać na dzisiejsze zarobki, taki sprzęt kosztował by obecnie min. 15 000 ZŁ😱

    •  11 месяцев назад +12

      No i właśnie zrobiła się afera, bo reaktywowana (?) Unitra tak się wycenia, a wszyscy w szoku, gdy tymczasem takie były ceny w peerelu.

    • @michakisielewski2484
      @michakisielewski2484 11 месяцев назад

      Jakby te ceny odnieść do dolara/złota to tak wychodzi

    •  11 месяцев назад +5

      Do zarobków przede wszystkim.

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 11 месяцев назад +1

      Pamiętam, że gdy ten magnetofon i późniejsza wersja stereo pojawiły się w sprzedaży - były całkowicie poza moim zasięgiem finansowym.

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 11 месяцев назад

      Pasowało by przetestować taki nowy sprzęt tzw. UNITRY, bo jakoś nie wierzę w zapewnienia producenta o jego "zajebistości", choć cena wskazuje na taką możliwość. Jednak producent jakoś wzdraga się przed takim pojedynkiem już nawet nie ze sprzętem audiofilskim ale nawet bardziej dostępnymi klockami audio Denona czy Marantza. A w zapewnienia o jego doskonałości nie wierzę tak samo jak o elektryku ze śląska, polskich lotach w kosmos a nawet w galaktyczny port lotniczy.@

  • @Harry_z_Tybetu_
    @Harry_z_Tybetu_ 11 месяцев назад +2

    Trzysetny!!! (W/g wyświetleń 😁).

  • @wojtasdezk
    @wojtasdezk 11 месяцев назад +4

    Ja je wszystkie nazywam pieszczotliwie zjadaczami taśmy. Nie wiem czy przesadzę gdy stwierdzę że co najmniej połowa egzemplarzy które do mnie trafiały posiadały "własne" taśmy z kompletnie zniszczonymi początkami z obu stron, nieraz po kilkanaście minut "w głąb" taśmy. "Zjadanie" polegało na zawijaniu dolnej części taśmy na "lewą stronę" na szerokości nawet do 1mm. Czym to skutkuje chyba wiadomo ;) Taśmy niestety zniszczone bezpowrotnie.

    • @wooowoo6291
      @wooowoo6291 11 месяцев назад +2

      O ile pamiętam (miałem szpulowce jakieś 25-40 lat temu) problem dotyczył głównie polskich i ORWO-wskich taśm. Te nieliczne BASF-y czy AGFA-y, na które wydawałem wszystkie oszczędności, sprawowały się lepiej. Jedna uwaga: bardzo dbałem o czystość rolek i wałków. Większy problem bywał z wyhamowaniem taśm po przewijaniu. Trzeba było być czujnym, żeby nie zrobiło pętli i nie nawinęło jej na rolkę. W ogóle, nigdy przedtem ani nigdy potem nie wykonywałem na żadnym sprzęcie podstawowych czynności z takim wewnętrznym napięciem i drżeniem, jak na polskich szpulowcach :) Doceniłem to dopiero, gdy przez krótką chwilę posiadałem Technicsa i Akai. Obsługa japończyków nie dostarczała nawet procenta tych emocji :)

    •  11 месяцев назад +2

      To był głównie problem braku geometrii wałka i osi, walczyłem z tym wiecznie, zwłaszcza w 2405, który musiał mieć chyba zwichrowany wózek. W Ariach miałem lepiej, ale czasem taśma zjeżdżała i było po taśmie. Tzn. zawsze już w tym miejscu słychać było zaniki góry pasma.

    • @wojtasdezk
      @wojtasdezk 11 месяцев назад +3

      @ tak, w kilku też wystarczyło zluzować docisk filcowego sprzęgła, bo problem wynikał z tego, że talerzyk odpowiedzialny za zwijanie taśmy podczas "play" zwijal taśmę z taką ogromną siłą, że niemal wyrywał ją po prostu spod rolki dociskowej. Bywały szpule ORWO - te z "pustym" - niewzmocnionym bębnem które ulegały zgnieceniu pod presją nacisku kolejnych zwojów zbyt mocno napiętej taśmy po użyciu w takim magnetofonie.

    • @Mikexception
      @Mikexception 11 месяцев назад +1

      @@wojtasdezk Można mieć pretensje do producentów i projektantów ale tak naprawdę to kłopoty z i regulacjami doginaniem metodą "aby było dobrze" należy adresować do nabywców .
      Moda na pionowo odtwarzające magnetofony pojawiła się z trzech powodów a żaden nie był związany z podniesieniem jakości tylko odwrotnie. - jeden to postawienie w pionie dawało oszczędność powierzchni półki, drugi to wyglądało to jak w studio nagraniowym co utwierdzało użytkownika że nic lepszego nie ma. a trzeci to że po poczciwym poziomym nowocześniejsze musiało być jakieś inne czyli pionowe.
      Niestety ta moda spowodowała powstanie różnych uproszczeń w rodzaju jeden moment zwijający dla wszystkich szpul i nawinięć taśmy. Ten moment jest nastawialny przynajmniej w mojej Tesli B 115 i 116 ale to jest zawsze pewna filozofia bo to zależy od wielu czynników a poza tym w miarę upływu czasu potrafi się zmutować. Profesjonalne rozwiązanie jest w niemieckim Uherze ale tam są do tego łożyska kulkowe i prawdziwa pełna automatyka naciągu. A tu na brązowych łożyskach wszystko trze i się zakłóca. .

    • @wojtasdezk
      @wojtasdezk 11 месяцев назад +1

      @@Mikexception Wszystkie te modele ZK24xx i MS24xx (chyba z wyjątkiem 2425, bo coś tam dodano ;) )nie miały co prawda regulowanego dynamicznie momentu od strony zwijania, ale ogólnie był regulowany i to w zasadzie powinno wystarczyć w sprzęcie takiej klasy.
      To oczywiście kwestia gustu, ale do mnie zawsze bardziej przemawiała estetyka Grundiga. I chyba dobrze wyszło, bo taśmy są nadal całe i można ich słuchać i jakość dźwięku którą dysponuje TK120Continental i ZK120T których używam do dziś nie jest wcale tak tragiczna jak zmierzona na tym wyeksplowatowanym rupieciu z przetartym rdzeniem głowicy (ZK120) na którym zrobiono moim zdaniem dość subiektywny test jakiś czas temu na tym kanale ;) Mam lapiej nagrane taśmy ORWO CR40 (z lat 50) niż tutaj Stilon poliestrowa ;) - nagranie jest oczywiscie świeższe - z lat 70 wykonane ZK120.
      Do taśm 4-ścieżkowych oraz stereo mam Revoxa A77 + A78. Serdecznie pozdrawiam pasjonatów! :)

  • @andrzejandrzejak633
    @andrzejandrzejak633 11 месяцев назад +2

    Posiadam następcę, DAMĘ PIK z r1980.

  • @wooowoo6291
    @wooowoo6291 11 месяцев назад +1

    Pasmo 16 kHz w wersji „eko”? Jestem pod wrażeniem. Miałem ale nie zdawałem sobie sprawy.

    • @kala-re-pah958
      @kala-re-pah958 11 месяцев назад

      zobacz parametry Tonette z początku lat 60. - w dole pasma nawet stawiała ten magnetofon do kąta, no ale wiadomo, ciepłe lampowe brzmianie xD

    • @adamstan84
      @adamstan84 11 месяцев назад +1

      Tylko przy dobrej taśmie i głowicy oraz - przede wszystkim - filcowym pasku dociskowym w idealnym stanie ;)

    • @wooowoo6291
      @wooowoo6291 11 месяцев назад

      @@adamstan84 Ale jednak. Choć już na słuch w latach 90. wiedziałem, że zrobiłem głupotę zamieniając go na kaseciak bodajże Magmora. Potem wróciłem do szpul, jednak żadna z „wypożyczalni” CD nie chciała zgrywać na szpulę. Pamiętasz? Wylądowałem na kaseciaku Technicsa z dbx. Jednak to już było nie to. Nawet teraz, mając sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy, skrycie wzdycham do Koncertu brachola w dziwnej, wojskowej kolorystyce.

    • @wooowoo6291
      @wooowoo6291 11 месяцев назад +1

      @@kala-re-pah958 Zawsze uważałem szpulowe za najlepsze źródło do czasów rozwiniętego CD.

    • @gabriel0XD
      @gabriel0XD 11 месяцев назад

      @@wooowoo6291 Śmiem twierdzić że gramofon lepiej brzmiał. Lecz uniwersalność szpulowca i możliwość nagrywania, odporność na transport stawiały go wysoko.

  • @naprawaglosnikowczorny
    @naprawaglosnikowczorny 11 месяцев назад +1

    Wersja stereofoniczna ZK 246 to udany magnetofony szpulowe produkowane w Polsce.

  • @kolo4079
    @kolo4079 11 месяцев назад +3

    Może coś o Arii Concercie i Opisy???Co do sygnału testowego na 19 cm/s niema tragedii jak na tamte czasy było ok nie można porównywać jakości z 50 lat wstecz??? Mam rację 🤔

    •  11 месяцев назад +5

      Dlaczego nie można? Fajnie jest posłuchać jak tak stary sprzęt radzi sobie z nagraniami współczesnymi. Aria i Koncert wystąpią jak mi w łapy wpadną.

    • @kolo4079
      @kolo4079 11 месяцев назад

      @ oby 🙂Na tamte czasy grał Ok

  • @michaborowski9122
    @michaborowski9122 11 месяцев назад +2

    A muzyka na szpuli już zdecydowanie nie z epoki. Dla pytających Topone Ciao Italia.

    • @sp3sfzslawek555
      @sp3sfzslawek555 11 месяцев назад

      przepraszam, mowa o tym co słychać w tle nagrania testowego, chyba od tyłu?

    • @michaborowski9122
      @michaborowski9122 11 месяцев назад

      @@sp3sfzslawek555 nie to akurat chwilkę słychać normalnie, ale Pan ściszył zaraz.

  • @pirat1981
    @pirat1981 11 месяцев назад +2

    Mój mk... 250 chyba jak nagrywał to był szum jakby grzmiało.

  • @mirekg6904
    @mirekg6904 11 месяцев назад +2

    Posiadałem przez długie lata M2405S, zbudowany na bazie ZK240, tylko nowszy był. Nie była to polska myśl techniczna (MB629), jak zwykle niestety. Dziękuję i pozdrawiam :)

    • @janmos5178
      @janmos5178 11 месяцев назад +1

      MB 629 to racze nasza Unitra pod Thomsonem.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 11 месяцев назад +4

      Mój stary pracował w biurze konstrukcyjnym ZRK w tamtym czasie. Zapewniam, że było tak jak powiedział pan Adam: POLSKA konstrukcja, bazująca na sprawdzonych rozwiązaniach światowych firm w ten sposób, że nie były to zrzynki w ryj, tylko wykorzystanie sprawdzonych koncepcji mechanicznych. Elektronika to klasyka techniki półprzewodnikowej - nikt tu Ameryki nie odkrywał. Ale też nikt nie szedł na łatwiznę, porządny projekt w założonym budżecie, bazujący na polskich podzespołach. Na ile była to dobra robota świadczy fakt, że o ile ktoś tego sprzętu nie zdemolował przez głupotę, gra do dziś - co najwyżej wymaga konserwacji NORMALNEJ dla tego typu urządzeń. 90% produkcji na eksport!!!!

    • @janmos5178
      @janmos5178 11 месяцев назад +1

      @@andrzej3511 Tak.

    • @jerzyo.
      @jerzyo. 11 месяцев назад

      @@janmos5178 oczywiście, ale nie Unitra tylko Kasprzak. Unitra to nazwa Zjednoczenia(!), urzędowej czapy - a nie żadnej z polskich Firm.

    • @janmos5178
      @janmos5178 11 месяцев назад

      @@jerzyo. Tak.

  • @jerzy7118
    @jerzy7118 11 месяцев назад +1

    Haa I had one. At that time it was great, oh how much was recorded from Polish radio 3; Mann and Gaszyński.😪