Kolejna grupa wiekowa skorzysta z darmowej komunikacji miejskiej

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 янв 2022
  • Od 1 stycznia 2022r. kolejna grupa wiekowa będzie mogła korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską we Wrocławiu. Do zerowej opłaty uprawnieni zostali seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia.
    Do tej pory uprawnienia do bezpłatnych przejazdów MPK na wszystkich liniach mieli seniorzy w wieku 66 lat. Od nowego roku za przejazdy autobusami i tramwajami we Wrocławiu płacić już nie muszą osoby, które ukończyły 65 rok życia. Wystarczy, że podczas kontroli biletów pokażą dokument tożsamości ze zdjęciem, na którym widnieje data urodzin. Ulga dla seniorów wprowadzana jest etapami od 2017 r., kiedy to Rada Miejska Wrocławia przyjęła uchwałę dotyczącą komunikacji miejskiej.
    - W 2017 r. wprowadzono dla siedemdziesięciolatków ten przywilej i co roku obniżaliśmy ten próg. W tym roku został obniżony do 65 roku życia i jest to już ten docelowy próg, nie zamierzamy dalszych obniżek. 65 to będzie ten wiek, w którym Wrocławianie będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie - mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.
    Jednak jak podkreśla prezes MPK Wrocław bezpłatne przejazdy to nie wszystko, Miejskie Przedsiębiorstswo Komunikacyjne nie zapomina o seniorach, dlatego systematycznie wprowadza różne udogodnienia, które mają ułatwić korzystanie z komunikacji miejskiej osobom w wieku senioralnym.
    - Seniorzy są chyba bliscy sercu każdego z nas. To ludzie, którym bardzo wiele zawdzięczamy. Zawdzięczamy życie, miłość, życiowe doświadczenie. Dlatego my w MPK staramy się robić wszystko, aby w ramach tej sztafety pokoleń dla tych seniorów zrobić jak najwięcej. To nie tylko bezpłatne przejazdy dla osób, które ukończyły 65 rok życia, od tego roku to nie 66 a właśnie 65 rok życia jest to granicą dzięki której możemy podróżować bezpłatnie. Ale to także prace inwestycyjne, związane zarówno z taborem, który w tej chwili kupujemy wyłącznie niskopodłogowy, co ma ułatwić wejście do pojazdu, zajęcie w nim miejsca, wyjście z pojazdu. To także lepsze zapowiedzi głosowe, czasem głośniejsze, żeby osoby, które mają problemy ze słuchem mogły w tym tramwaju odnaleźć się lepiej. Ale to także prace na przystankach, tutaj głównie realizowane przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, ale także przy dużym wsparciu MPK. Bardzo zależy nam na tym, aby przystanki były łatwiej dostępne, tak naprawdę nie tylko dla seniorów, ale także dla matek z dziećmi czy dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Stąd wynosimy je do góry tak, aby ten dystans pomiędzy stopniem tramwaju a chodnikiem był jak najmniejszy - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.
    - Korzystam z bezpłatnych przejazdów cały czas, dlatego, że już jestem emerytką. Bez tego nie byłabym w stanie swoich spraw pozałatwiać.
    - Już od dawna korzystam, jest to bardzo duża ulga. Jeszcze dobrze by było, gdyby ba koleje miejskie była ulga.
    - W tym wieku pewnie, że korzystam, dla mnie jest to udogodnienie.
    - Miałam problem z wejściem do tramwaju na ul. Świdnickiej, na Piastowskiej i po drugiej stronie na pl. Grunwaldzkim też jest problem z wysiadaniem. Powinno być więcej podwyższonych przystanków we Wrocławiu - komentują wrocławscy seniorzy.
    Seniorzy to nie jedyna grupa, która może korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, jest to również młodzież ucząca się do 21 roku życia oraz m.in. krwiodawcy czy weterani. Na yańsze ceny biletów mogą również liczyć wszyscy ci, którzy plałcą podatki we Wrocławiu.
    Odwiedź Telewizję Echo24:
    Oficjalny portal informacyjny:
    www.echo24.tv/
    Facebook:
    / telewizjaecho24
    Twitter:
    / telewizjaecho24
    Instagram:
    / telewizjaecho24
    RUclips:
    / telewizjaecho24

Комментарии •