@@ivanprus611 в нас поставили 13 кВт на освітлення ( десь біля 1 кВт) решта 5 кВт ще не вмикали. Страшенно як не рентабельно хоч і дизель. Але зато дармовий..
Приветствую, Вас Иван! Из длительного опыта в генерации позволю себе выразить свою точку зрения. Производитель Вейма действительно на протяжении ряда лет старается выдержать отличный баланс по соотношению цена качество. И у них это хорошо получается. Как опытный пользователь генераторов и инверторных, и классических я больше отдаю предпочтение классическим генераторам. Для себя бы классический генератор Вейма купил бы однозначно! Инверторный генератор любого производителя я уже не покупаю и не куплю. Сорри за откровенность, но продолжу. Легкий -ДА, Тихий -нет, т.к. даже начальные обороты двигателя высокие,(смотрим цифры в тех. характеристиках либо меряем), экономный -больше нет, чем да. Так как экономия достигается только в очень узком диапазоне, в планке максимального крутящего момента этого мотора. Начальные обороты инверторных генераторов данной мощности начинаюся, примерно 3400 обротов и выше. И как показала практика эксплуатации инверторных генераторов, то инверторный генератор(ИГ) с цифровой регулировкой оборотов по отношению к нагрузке, с двигателем 55см3, оказался прожорливым по сравнению с классическим генератором и двигателем 87см3. Инверторные блоки очень дорогостоящие, неремонтнопригодные, за редким исключением, крайне сложно купить в нужный моент даже за пол стоимости цены генератора. Это из практического опыта эксплуатации в режимах длительной автономии. Учитывая вышесказанное, я лично эксплуатирую классический генератор ЛОНЧИН с мотором 80см3 на пропане+аккумуляторы+ИБП синпро. Для себя таким образом получил максимальную экономическую эффективность, надёжность,, практичность, гибкость в эксплуатации. Отличное соотношение мотор/альтернатор, запас по мощности AVR в генераторе Лончин 1600 позволяют использовать его в пиках далеко за пределами указанной максимальной мощности генератора. Тем кто осознано покупает инверторные генераторы желаю удачной эксплуатации. С уважением!
Привіт. Вейма генератор не інверторний мінімум 2,5 кВт так, що питання економії все ж таки є. Інверторний блок так напевно не дешевий, але це Вейма і запчастини до неї мають бути навідміну від "польських" ноунеймів привезених бусом. Хонда дорого, за розумні гроші можна було дістати Бріг Стратіон але питання запчастин до обох залишається відкрите. На рахунок малих неінверторних їх у нас просто немає нормальних, або я щось пропустив. Є якісь там ноунейми, які продають уже на запчастини в стані "муха не сиділа".
@@ivanprus611 То, что у Веймы нет маломощных классических генераторов это недоработка конкретного производителя. Есть достаточно качественные альтернативы. Я не просто так привел в пример, качественного китайского производителя-монстра Лончин. И вот сравнение генераторов с одинаковыми по объёму мотора и будет являться корректным. И вы сами это тут же в общении подчеркнули ниже. Что не стоит ждать чуда от генераторов в которых мощность мотора равна мощности вырабатываемого электричества. 148F мотор имеет мощность 1.7 кВт при 3600 оборотов. Т.е. если говорить о вырабатываемой электрической мощности 1,8-2.3 кВт, то в комментариях Вы же сами дали уже ответ. 5,5-6 тыс оборотов инвертора ну никак не в пользу ресурсу мотора. А если еще и учитывать нагрузки равные мощности мотора, без запаса. То понятно, что износ будет в прогресии. Склеится любой генератор. При таких оборотах говорить об экономичности бессмысленно. У мотора 148F максимальный крутящий момент достигается при 3200 обротов. Что вот как раз ближе к 3000, как у классического, но никак не в пользу инверторного по экономичности. По этому я и сказал, что экономичность будет достигаться только близко к 3200 оборотам. А большинства инверторов с цифрами на логотипе... 2300..., начальные обороты от 3400 оборотов. Хонда инверторная с мотором 98 см3 имела номинальную мощность 1,6 кВт , максимальную 2 кВт. Вейма передала привет Хонде и с 80см3 сняла максимум 2.3. Рад за их сильный маркетинг. На классический генератор Лончин номинальной мощностью 850 Вт устанавливается аналогичный мотор 148F-2. максимальная мощность заявленная производителем 900 Вт. Позиционируется как профессиональный класс и вес 28кг!!!! Что подчеркивает наличие качественного медного альтернатора с правильным сечением провода обмотки и термостойкого качественного лака. Имеет AVR до 3,5 кВт ! Все эти достоинства позволяют получить в пике кратковременные запредельные пусковые нагрузки. В моем случае, при типичной вечерней нагрузке 300 Вт, топливо пропан, я включаю насос в скважине Водолей 500 Вт, пусковая 1 кВт. И пуск происходит стабильно, ничего не горит, не ломается. Учитывая 100% запас мощности мотора, по отношению к заявленной номинальной мощности идеально держит параметры напряжения и частоты 50Гц. Вот этот честный генератор, от производителя -монстра, мне обошёлся 240S. с учётом сложной логистики ко мне. Еще и предлагали гарантию, первый запуск. Я сказал, ничего не надо, кинул коробку в машину и уехал. Уже было два Лончина. Качество бомба, по нормальной цене. Опять же много современных электроприборов имеют импульсные блоки питания и идеальный чистый синус нужен крайне ограниченно. Дом не операционная. В моём случае от ИБП с чистым синусом питается только энергоэффективный циркуляционный насос, потребляя 3-4 Вт и это в то время когда не работает генератор. Рекламу Лончин в Украине встречал в роликах свежих, не сильно давно. Всем нам мира, доступных, надёжных источников электроэнергии. С ув.
Важко сказати, коли не бачив підробки. Зараз за цим не слідкую, тому може лише порекомендувати спиратись на провіреного продавця з невеликим асортиментом товарів, а не де все підряд насипано на сайтах. vladgreenline.com/ua/p826159102-generator-kvt-benzinovij.html
@@Vovasad1967 котел так, але треба заземляти один з виходів генератора. Насоси працюють і від 2,5 кВт, але тут треба дивитись характеристики - китайських потужність максимальна вказана 1,5-2 кВт, в оригінальних італійських номінальна 0,9-1,1 кВт то якраз тих 1,1 генератор 2,5 кВт може і не потягнути в момент пуску
Що маєте на увазі недорогий? Чув що до Нового року були підвальні китайські з ось такими прапорами 🇩🇪 сягнули ціни 28 тис грн. Попрацювали вони в кого 5 годин, в кого 2. Тепер їх продають по 8-12 тис. Якщо враховувати їхній ресурс то це всеодно виходять найдорожчі генератори, які мені довелось бачити. Хонда навіть близько не стоїть))) Вейма 3,2 кВт має ресурс трохи більше 1000 мотогодин, ціна 20 тис. Як на мене ціна/ресурс найкраща пропорція.
@@ВовкаК Я варіанти де ніхто не відповідає за якість і не надає жодних гарантій, а просто продає з буса не можу рекомендувати для розгляду. Є Вейма, є Ліфан, є багато інших непоганих брендів, які купують в них і продають, як своє виробництва. На худий кінець це може бути Китай, але таких за який хоч хтось несе відповідальність ДніпроМ, RZTK. Але повірте не така страшна ціна генератора, як шкода яку він може нанести коли він зовсім дно і вартість одної кіловат годин, яку він видає. На рахунок останнього зроблю ролик.
@@ВовкаК Є ще варіант у Вейми 2,5 кВт за 17 тис, ще ніхто не жалівся, що потужності не вистачає. Хіба, що стоїть глибинний фірмовий насос. В того заявлена потужність хоч і порядку 1 кВт, але для старту такого генератора може не вистачити. Китайські із заявленою потужністю 2 кВт крутить аж гай шумить
@@ivanprus611 у мене є на 2квт.Хватає і на водолей1,2- 32у з потужністю 1250вт.Холодильники телевізор. А от на масляний доільний аппарат ні.Ось і хотілось би повноцінні 3квт потужністі.Але дивлюся огляди генератори 3000-3500а видають повноцінні 2квт .Інверторний трохи побаююся дуже складний в ремонті.
Мої вітання.Якщо поміняти плату управління з другої моделі-буде працювати? Нічого регулювати нетреба?Ви чоловік технічно грамотний,що порадите.На мою модель запчастин в Україні не має.Роз'єми 1в1.
З теоретичної витрати думаю все по класиці 1 л бензину на вироблення 2 кВт*год роботи, а ось яка мінімальна витрата палива при невеликих навантаження це вже питання, яке потребує реальних замірів, які ще не доводить проводити. Надіюсь на 1 л бензину на 2,5 год роботи в режимі 500 Вати (телевізор,світло, холодильник)
@@АлександрШ-г4д в мене там тепла підлога увімкнута))) Потужності таких генераторів якраз вистачає для електрочайника, так що на котел точно вистачить.
Продуктивний. Дякую. Давно хотів побачити
Гонка за потужністю стала неактуальною. Все впирається в економічність. Навіть економія 300 мл/год бензину це серйозна сума набігає.
@@ivanprus611 в нас поставили 13 кВт на освітлення ( десь біля 1 кВт) решта 5 кВт ще не вмикали. Страшенно як не рентабельно хоч і дизель. Але зато дармовий..
@@ИванРудень хоч з водяним охолодженням?
@@ivanprus611 повітряного. 2 циліндровий
Привіт друже Дякую за чудову інформацію генератор мені дуже сподобався нехай служить багато років👍🤝🇺🇦
Дякую
Слава Україні 🇺🇦. Вітаю вас та бажаю вам міцного здоров'я, дякую за інформативне відео . Всім мирного неба.
Героям слава. 👊
Дякую
Приветствую, Вас Иван! Из длительного опыта в генерации позволю себе выразить свою точку зрения. Производитель Вейма действительно на протяжении ряда лет старается выдержать отличный баланс по соотношению цена качество. И у них это хорошо получается. Как опытный пользователь генераторов и инверторных, и классических я больше отдаю предпочтение классическим генераторам. Для себя бы классический генератор Вейма купил бы однозначно! Инверторный генератор любого производителя я уже не покупаю и не куплю. Сорри за откровенность, но продолжу. Легкий -ДА, Тихий -нет, т.к. даже начальные обороты двигателя высокие,(смотрим цифры в тех. характеристиках либо меряем), экономный -больше нет, чем да. Так как экономия достигается только в очень узком диапазоне, в планке максимального крутящего момента этого мотора. Начальные обороты инверторных генераторов данной мощности начинаюся, примерно 3400 обротов и выше. И как показала практика эксплуатации инверторных генераторов, то инверторный генератор(ИГ) с цифровой регулировкой оборотов по отношению к нагрузке, с двигателем 55см3, оказался прожорливым по сравнению с классическим генератором и двигателем 87см3. Инверторные блоки очень дорогостоящие, неремонтнопригодные, за редким исключением, крайне сложно купить в нужный моент даже за пол стоимости цены генератора. Это из практического опыта эксплуатации в режимах длительной автономии. Учитывая вышесказанное, я лично эксплуатирую классический генератор ЛОНЧИН с мотором 80см3 на пропане+аккумуляторы+ИБП синпро. Для себя таким образом получил максимальную экономическую эффективность, надёжность,, практичность, гибкость в эксплуатации. Отличное соотношение мотор/альтернатор, запас по мощности AVR в генераторе Лончин 1600 позволяют использовать его в пиках далеко за пределами указанной максимальной мощности генератора.
Тем кто осознано покупает инверторные генераторы желаю удачной эксплуатации. С уважением!
Привіт.
Вейма генератор не інверторний мінімум 2,5 кВт так, що питання економії все ж таки є.
Інверторний блок так напевно не дешевий, але це Вейма і запчастини до неї мають бути навідміну від "польських" ноунеймів привезених бусом.
Хонда дорого, за розумні гроші можна було дістати Бріг Стратіон але питання запчастин до обох залишається відкрите.
На рахунок малих неінверторних їх у нас просто немає нормальних, або я щось пропустив. Є якісь там ноунейми, які продають уже на запчастини в стані "муха не сиділа".
@@ivanprus611 То, что у Веймы нет маломощных классических генераторов это недоработка конкретного производителя. Есть достаточно качественные альтернативы. Я не просто так привел в пример, качественного китайского производителя-монстра Лончин. И вот сравнение генераторов с одинаковыми по объёму мотора и будет являться корректным. И вы сами это тут же в общении подчеркнули ниже. Что не стоит ждать чуда от генераторов в которых мощность мотора равна мощности вырабатываемого электричества. 148F мотор имеет мощность 1.7 кВт при 3600 оборотов. Т.е. если говорить о вырабатываемой электрической мощности 1,8-2.3 кВт, то в комментариях Вы же сами дали уже ответ. 5,5-6 тыс оборотов инвертора ну никак не в пользу ресурсу мотора. А если еще и учитывать нагрузки равные мощности мотора, без запаса. То понятно, что износ будет в прогресии. Склеится любой генератор. При таких оборотах говорить об экономичности бессмысленно. У мотора 148F максимальный крутящий момент достигается при 3200 обротов. Что вот как раз ближе к 3000, как у классического, но никак не в пользу инверторного по экономичности. По этому я и сказал, что экономичность будет достигаться только близко к 3200 оборотам. А большинства инверторов с цифрами на логотипе... 2300..., начальные обороты от 3400 оборотов. Хонда инверторная с мотором 98 см3 имела номинальную мощность 1,6 кВт , максимальную 2 кВт. Вейма передала привет Хонде и с 80см3 сняла максимум 2.3. Рад за их сильный маркетинг.
На классический генератор Лончин номинальной мощностью 850 Вт устанавливается аналогичный мотор 148F-2. максимальная мощность заявленная производителем 900 Вт. Позиционируется как профессиональный класс и вес 28кг!!!! Что подчеркивает наличие качественного медного альтернатора с правильным сечением провода обмотки и термостойкого качественного лака. Имеет AVR до 3,5 кВт ! Все эти достоинства позволяют получить в пике кратковременные запредельные пусковые нагрузки. В моем случае, при типичной вечерней нагрузке 300 Вт, топливо пропан, я включаю насос в скважине Водолей 500 Вт, пусковая 1 кВт. И пуск происходит стабильно, ничего не горит, не ломается. Учитывая 100% запас мощности мотора, по отношению к заявленной номинальной мощности идеально держит параметры напряжения и частоты 50Гц. Вот этот честный генератор, от производителя -монстра, мне обошёлся 240S. с учётом сложной логистики ко мне. Еще и предлагали гарантию, первый запуск. Я сказал, ничего не надо, кинул коробку в машину и уехал. Уже было два Лончина. Качество бомба, по нормальной цене.
Опять же много современных электроприборов имеют импульсные блоки питания и идеальный чистый синус нужен крайне ограниченно. Дом не операционная. В моём случае от ИБП с чистым синусом питается только энергоэффективный циркуляционный насос, потребляя 3-4 Вт и это в то время когда не работает генератор.
Рекламу Лончин в Украине встречал в роликах свежих, не сильно давно.
Всем нам мира, доступных, надёжных источников электроэнергии. С ув.
и еще и красивый ))
А це вже серйозна перевага над Хондою )))
honda.com.ua/ru/generator-invertorniy-honda-eu-22-it-e/
@@ivanprus611 тоже красивый )))
Цікаво! А як два генератора між собою синхронізуються, при паралельній роботі? 🤔
Завдяки інверторному блоку це робиться просто. Таке використали більш імениті виробники, щоб закрити пусту нішу генератори потужністю 4 кВт
@@ivanprus611 цікава машинка получається 👍
Как по мне так он очень шумный по вилео?
Добрий вечір. Хочу придбати бензогенератор Вейма 3.2 квт . Які відмінності оригіналу від підробки?
Важко сказати, коли не бачив підробки.
Зараз за цим не слідкую, тому може лише порекомендувати спиратись на провіреного продавця з невеликим асортиментом товарів, а не де все підряд насипано на сайтах.
vladgreenline.com/ua/p826159102-generator-kvt-benzinovij.html
@@ivanprus611 Дякую за відповідь , а чи працюватиме від цього 3.2 насос на котел ?
@@Vovasad1967 котел так, але треба заземляти один з виходів генератора. Насоси працюють і від 2,5 кВт, але тут треба дивитись характеристики - китайських потужність максимальна вказана 1,5-2 кВт, в оригінальних італійських номінальна 0,9-1,1 кВт то якраз тих 1,1 генератор 2,5 кВт може і не потягнути в момент пуску
Який посовітуєте бензогенератор щоб не дорогий і 3квт потужності?
Що маєте на увазі недорогий? Чув що до Нового року були підвальні китайські з ось такими прапорами 🇩🇪 сягнули ціни 28 тис грн. Попрацювали вони в кого 5 годин, в кого 2. Тепер їх продають по 8-12 тис. Якщо враховувати їхній ресурс то це всеодно виходять найдорожчі генератори, які мені довелось бачити. Хонда навіть близько не стоїть)))
Вейма 3,2 кВт має ресурс трохи більше 1000 мотогодин, ціна 20 тис. Як на мене ціна/ресурс найкраща пропорція.
@@ivanprus611 на олх дуже багато пропозицій крафт дель 160. 162.
Інверторних BASS polska.та GTM.
Що вибрати не знаю.
Ціна упала зараз дуже.
@@ВовкаК Я варіанти де ніхто не відповідає за якість і не надає жодних гарантій, а просто продає з буса не можу рекомендувати для розгляду.
Є Вейма, є Ліфан, є багато інших непоганих брендів, які купують в них і продають, як своє виробництва. На худий кінець це може бути Китай, але таких за який хоч хтось несе відповідальність ДніпроМ, RZTK.
Але повірте не така страшна ціна генератора, як шкода яку він може нанести коли він зовсім дно і вартість одної кіловат годин, яку він видає. На рахунок останнього зроблю ролик.
@@ВовкаК Є ще варіант у Вейми 2,5 кВт за 17 тис, ще ніхто не жалівся, що потужності не вистачає. Хіба, що стоїть глибинний фірмовий насос. В того заявлена потужність хоч і порядку 1 кВт, але для старту такого генератора може не вистачити. Китайські із заявленою потужністю 2 кВт крутить аж гай шумить
@@ivanprus611 у мене є на 2квт.Хватає і на водолей1,2- 32у з потужністю 1250вт.Холодильники телевізор.
А от на масляний доільний аппарат ні.Ось і хотілось би повноцінні 3квт потужністі.Але дивлюся огляди генератори 3000-3500а видають повноцінні 2квт .Інверторний трохи побаююся дуже складний в ремонті.
так є вихід на 12В?
Ні немає. Два USB. порти і все. Також є підсвітка панелі, яку відразу не помітив
Мої вітання.Якщо поміняти плату управління з другої моделі-буде працювати? Нічого регулювати нетреба?Ви чоловік технічно грамотний,що порадите.На мою модель запчастин в Україні не має.Роз'єми 1в1.
Це нова від Вейми модель її ніхто ще не розбирав.
Не думаю, що там є велика різниця, хіба трохи в розмірі, а не принципу дії.
@@ivanprus611 можна вам на вайбер скинути фото?
@@ОлексійБараннік можна, але я поки не маю змоги розібрати свого чи подібного генератора.
Відремонтували мою плату.булаточка в харкові.5000 грн.
Який реальний розхід пального?
З теоретичної витрати думаю все по класиці 1 л бензину на вироблення 2 кВт*год роботи, а ось яка мінімальна витрата палива при невеликих навантаження це вже питання, яке потребує реальних замірів, які ще не доводить проводити. Надіюсь на 1 л бензину на 2,5 год роботи в режимі 500 Вати (телевізор,світло, холодильник)
@@ivanprus611 вистачить потужності, щоб запустити котел двухконтурний?
@@АлександрШ-г4д в мене там тепла підлога увімкнута)))
Потужності таких генераторів якраз вистачає для електрочайника, так що на котел точно вистачить.
👍