to vypadá tak parádně... ta zmínka o tichosti dřevostavby se mi líbí, jakože to jde když se chce... Těch 12 balíků, tak stane se i v lepších rodinách... :D můžete si z toho zatím postavit bunkr aby nebyla zima.
Proč místo OSB nepoužijete nějakou konstrukční desku ? Třeba Rigistabil. Splní to statickou stránku a zároveň odpadne nutnost sádroše. Rigistabil má i lepší akustické vlastnosti. Nebo jiná sádrovláknitá deska :-)
Výborná instruktáž o dřevostavbě, máte můj velký obdiv, nad přehledem a elánem jak budujete. Již delší dobu shromažďuji info o dřevostavbách. Důvod je ten, že na jaře se chceme do takové konstukce pustit. Sleduji Váš kanál, protože je vidět vaše zkušenost s tímto způsobem stavění. V mnoha věcech si myslí, že mám jasno, ale vůbec mi není jasná skladby stěny v případě difuzně otevřené konstrukce. Konkrétní skaldba, hlavně kam umístnit parobrzdnou folii, nebo desku, která má tuto funkci, prostě napsat návod, jak má být poskládaný profil, včetně tlouštěk jednotlivých vrstev, popř. i materiály, nebo přímo firmy, které toto vyrábí. Mám v tom prostě hokej. Stavbu chceme provádět svépomocí, s tím že v rodině je profesinální truhlář, který je ochoten stavbu provést. Moc děkuji za vaše informace. At se Vám daří.
Ahoj. Předně ti děkujeme za pochvalu a za podporu :-) Pokud chceš mít dům opravdu dobrý a aby se parametry přibližoval co nejvíce difúzně uzavřené skladbě, tak bych navrhoval difúzně otevřenou skladbu stěny takto směrem z interiéru: 1-sádrokarton (palubky nebo jakýkoliv jiný finish) 2-instaační předstěna 40mm vyplněná minerální izolací 0,033 3-vzduchotěsná/parobrzdná vrstva OSB 4, 15mmkterá bude mít přelepené spoje 4-nosná konstrukce 160mm vyplněná minerální izolací 0,033 5-venkovní opláštění OSB 3, 12mm BEZ přelepených spojů 6-fasádní kontaktní vata 100mm+100mm (celkem 200mm) s překrytými spoji - třeba Knauf FKD S Thermal 0,035 Pokud ti to rozpočet umožní tak použij co nejlepší materiál izolantu. V případě výběru se na mě klidně obrať. Dílu zdar :-)
@@DREVOSTAVBAsvepomoci Ahoj, moc děkuji za odpověď a za rady ohledně skladby stěny opravdu si toho moc cením. Hned v úvodu Ti přeji ať Ti vyjde výběr lidí ke spolupráci a ať Ti to dopadne podle tvých představ. Plně chápu tvou myšlenku, myslím si, že je správná, ale ty lidi ke spolupráci.......... aby to klaplo. Ještě zpět k naší stavbě, minule jsem vypálil rychle dotaz, možná bez souvislostí, ale nevěděl jsem jak zareaguješ a opravdu musím znova říci, že jsem mile překvapen. Za sebe si myslím, že věci opravdu rozumíš, proto se dotazuji. Mám shlédnuté vícekrát všechny tvé dosavadní videa a jsou mi velkou inpirací a hodně jsem na nich pochopil. Takže souvislost u mě, dřevostavba 50m2 ( důvod je chatová lokalita a její omezení ), na Vysočině, chata s pokud možno celoročním bydlením, spodek obývák s kuchyní, koupelna, chodba a TS, na crowl space v patře ložnice a záchod. Difuzně otevřená. Vytápěni krbová akumulační kamna a dotápění přímotopy. Teplá voda - bojler. Technologie co nejjedoduší, žádné moderní vychytávky. Voda vlastní studna, bude domácí vodárna, odpady vlastní jímka. Elektrika na pozemku. Projekt mám namalovaný a stále řeším tu skadbu stěny a střechy. Jak jsi doporučil, tak součtově mi to vychází přes 500 mm z důvodu ještě přidání venkovního roštu s provětráváním a dřevěného obkladu. Opravdu si myslíš, že bod 6 je nutný v této šířce, ostatním vrstvám rozumím, ta stěna celkově vyjde hrozně široká na úkor vnitřního prostoru v souvislosti se zastavěnou plochou. A ještě moc nerozumím proč se má složení přibližovat co nejvíce difúzně uzavřené skladbě. Zeptám se na rovinu, jak by jsi to poskládal pro sebe. Ceny materiálů nechci nějak ojebávat, dělám si to pro sebe, ale nemusím mít to nejdažší, jsem normální osvč, živim 2 děti a k tomu jsem čech. Omlouvám se za dlouhé psaní, ale rád bych v tom měl jasno. Dkyžtak můj soukr. email je novak.miloslav@email.cz. Moc děkuji za rady a ať se dílo daří, díky moc.
@@miloslavnovak2823 aktuálně teď v zimě stavím svou chatu 30m2, bez předešlých zkušeností, skladbu difuzně otevřenou stěn i stropů jsem zvolil 1-4 skoro stejné (stěna tedy 140mm, předstěnu nevím, zda budu vyplňovat izolací), 5 dřevovláknitá deska Agepan 4PD 60mm (mimo jiné překrývá tepelné mosty), 6 odvětrávaná mezera 30mm (stěny i střechy, vyústění v hřebenu), 7 vnější palubky.
Pohrávám si s myšlenkou jestli u zděného domu dělat základy způsobem crawl space. Chci dosáhnout pasivní domu, takže v podlaze mám naplánováno 25cm polystyrenu. Projektant nechce přistoupit na plovoucí desku, vyžaduje klasické pasy. Crawl space by byla alternativa. Otázka je, jestli to má u zděného domu smysl, protože když dám betonové panely a polystyren pod ně, tak si asi vyrobím tepelný most v patě zdiva. Případně udělat takové ty "miako" stropy z polystyrenu. Ale tam je tepelný most každý ten nosník. Co ty na to? Smířit se s pasama a že HS portál nebude na úrovni podlahy, protože mi kvůli polystyrenu určitě klesne?
Crawl space bych nedělal u zděného. Nevím co vadí projektantovi na plovoucí desce. Ta si myslím je nejlepší pro pasivní zděný dům. Dát ji na 200mm XPS a tím máš dokonalej základ pro pasivní zděnáč. Mimochodem co konkrétně projektantovi vadí na desce??
@@jakubnagy8135 Co jsem tak běžně u novostaveb s takovou tloušťkou polystyrenu v podlaze viděl, tak při složení podlahy "deska > asfaltové pásy > polystyren > topení > krytina" si spojováním asfaltové izolace vyrobíš nerovnosti a podlaha ti kvůli tomu často po nějaké době sesedne i o centimetry. Potíž je v tom, že ty nevíš jestli se to stane a o kolik. Takže uděláš HS portál na čisto a tak po roce u něho můžeš mít schod. Řešením by bylo dát asfaltové pásy do desky jako mezivrstvu, ale to u mě nepůjde kvůli řešení pásů, které chci použít. Šlo by udělal to, že pod polystyren dám potěr, ale tím zbytečně navýším tloušťku podlahy a navíc stavím větší dům a ten potěr ve výsledku nebude úplně levný.
@@DREVOSTAVBAsvepomoci Dům stavím na jílovitém štěrkopísku cca od hloubky 50-80cm s klesáním pozemku cca 3%. Spodní voda je cca 5m a podle zkušenosti sousedů, kteří si udělali takový ten zapuštěný skleník se základem 80cm do hloubky, tak občas během roku stoupne až na úroveň základů. Projektant tedy tvrdí, že když dům udělám na plovoucí desce, tak si vyrobím sáňky. Nechce ani slyšet o tom, že bychom pro jeho klidné spaní udělali ve směru údajnému sáňkování třeba pas, aby se tomu zabránilo :)
Zdravím, plánujete někdy vydat seznam položek materiálu včetně cen? Je to stále stavba do milionu? Předpokládám, že pouze hrubá stavba :) Jinak Vám fandím!
dobrý den. Super video! Zajimalo by mně, jak se u dřevostaveb řeší : když si chci něco přidělat na zed? tam se nedá sádroš, ale nějak zesílená OSB deska, fermacel? nebo jak na to? ( omlouvám se možná za hloupý dotaz. Díky moc a ať se daří!
@@okovarik3 Dělá si i takový tvrdý "betonový" sádrokarton, myslím si, že ten by asi mohl být s chemickou kotvou nebo nějakými speciálními hmožděnkami do sádroše dostatečně pevný. Jestli to ale udrží i třeba kuchyňskou linku nevím.
@@MarekMilfait my máme všude Fermacell a nemusí se řešit co kde můžu pověsit. Měl by unést až 150kg na hmoždinu. Máme na tom komplet linku, tv. Prostě vše Za mě super 👌
Tu hlučnost, respektivě lepší akustiku u dobře udělané dřevostavby můžu potvrdit. Takový Ytong 150mm má vyrazně horší akustické vlastnosti než složená stěna s nějakou měkkou pohlcující výplní. Navíc pokud máte třeba betonové stropy, případně i monolit, tak se hluk do dalších místností přenáší právě takovými detaily, které dřevostavba, už z principu toho jak se staví, nemá. U zděného domu se to řeší tak, že se třeba příčka zaseká 5 cm do obvodové stěny a mezi ně se dá nějaká pružná výplň. Na stropy sádrokartonové podhledy a betonové podlahy mezi místnostmi s měkkou dilatací. Zvuk má pak díky těmto detailům náročnější cestu do druhého pokoje. Lze tedy udělat i zdenou stavbu akusticky dobře, ale vždy ta příčka bude silnější než u dřevostavby a hodně zaleží na řešení detailů.
Odkud jste přišel na to, že dřevěné příčky jsou na tom lépe akusticky než kovové profily? Akustický katalog fermacell říká pravý opak (a zde jsou hodnoty uvedeny)!
řekl bych že pouze z finančních důvodů. Na našich stavbách dáváme všude osb 15mm jak na obvodové stěny tak na příčky z obou stran. Nejen že to celou stavbu krásně vyztuží a zpevní, pomůže to zabránit částečně šíření hluku, ale hlavně je to pro zákazníka komfortní, protože může kdekoliv, cokoliv pověsit a nemusí hledat kde má stojku nebo rastr.
Dobrý deň. Máte krásne videá z každého vášho videa mám nové vzácne vedomosti. Mám na vás prosbu či by ste mi nevedel odporučiť niejaký materiál na odhlučnenie stien.
Videl som využite OSB na stene ako imitáciu betónu. Ono sa to asi nehodí do drevodomu, alebo možno aj áno. No pre inšpiráciu zaujímavé ruclips.net/video/LS7XwjSkUz4/видео.html&t
Pekný video,jde Vám to pěkně od ruky 😊 Už se těším na pokračování 😉🙂 Mějte se a smějte se 👍
Díky moc Pavle :-) Měj se a směj se :-) Díky, že jsi s námi :-)
to vypadá tak parádně... ta zmínka o tichosti dřevostavby se mi líbí, jakože to jde když se chce...
Těch 12 balíků, tak stane se i v lepších rodinách... :D můžete si z toho zatím postavit bunkr aby nebyla zima.
Pěkná práce
Děkuji za veškeré info
No už to chytá nějakou podobu dobře vy jedete. Mějte se a smějte se :-) :-)
To už vyzerá ako steny arzenál náradia máš dobrý dobre som si všimol ta stolná pila je bosch majte sa pekne a robte niečo super 👌 to deláte 😄😄😄❄️
Proč místo OSB nepoužijete nějakou konstrukční desku ? Třeba Rigistabil. Splní to statickou stránku a zároveň odpadne nutnost sádroše. Rigistabil má i lepší akustické vlastnosti. Nebo jiná sádrovláknitá deska :-)
Dobrá práce ať se podaří podle představ. 😀👍
Pěkná práce
Výborná instruktáž o dřevostavbě, máte můj velký obdiv, nad přehledem a elánem jak budujete. Již delší dobu shromažďuji info o dřevostavbách. Důvod je ten, že na jaře se chceme do takové konstukce pustit. Sleduji Váš kanál, protože je vidět vaše zkušenost s tímto způsobem stavění. V mnoha věcech si myslí, že mám jasno, ale vůbec mi není jasná skladby stěny v případě difuzně otevřené konstrukce. Konkrétní skaldba, hlavně kam umístnit parobrzdnou folii, nebo desku, která má tuto funkci, prostě napsat návod, jak má být poskládaný profil, včetně tlouštěk jednotlivých vrstev, popř. i materiály, nebo přímo firmy, které toto vyrábí. Mám v tom prostě hokej. Stavbu chceme provádět svépomocí, s tím že v rodině je profesinální truhlář, který je ochoten stavbu provést. Moc děkuji za vaše informace. At se Vám daří.
Ahoj. Předně ti děkujeme za pochvalu a za podporu :-) Pokud chceš mít dům opravdu dobrý a aby se parametry přibližoval co nejvíce difúzně uzavřené skladbě, tak bych navrhoval difúzně otevřenou skladbu stěny takto směrem z interiéru:
1-sádrokarton (palubky nebo jakýkoliv jiný finish)
2-instaační předstěna 40mm vyplněná minerální izolací 0,033
3-vzduchotěsná/parobrzdná vrstva OSB 4, 15mmkterá bude mít přelepené spoje
4-nosná konstrukce 160mm vyplněná minerální izolací 0,033
5-venkovní opláštění OSB 3, 12mm BEZ přelepených spojů
6-fasádní kontaktní vata 100mm+100mm (celkem 200mm) s překrytými spoji - třeba Knauf FKD S Thermal 0,035
Pokud ti to rozpočet umožní tak použij co nejlepší materiál izolantu. V případě výběru se na mě klidně obrať. Dílu zdar :-)
@@DREVOSTAVBAsvepomoci Ahoj, moc děkuji za odpověď a za rady ohledně skladby stěny opravdu si toho moc cením. Hned v úvodu Ti přeji ať Ti vyjde výběr lidí ke spolupráci a ať Ti to dopadne podle tvých představ. Plně chápu tvou myšlenku, myslím si, že je správná, ale ty lidi ke spolupráci.......... aby to klaplo.
Ještě zpět k naší stavbě, minule jsem vypálil rychle dotaz, možná bez souvislostí, ale nevěděl jsem jak zareaguješ a opravdu musím znova říci, že jsem mile překvapen. Za sebe si myslím, že věci opravdu rozumíš, proto se dotazuji. Mám shlédnuté vícekrát všechny tvé dosavadní videa a jsou mi velkou inpirací a hodně jsem na nich pochopil.
Takže souvislost u mě, dřevostavba 50m2 ( důvod je chatová lokalita a její omezení ), na Vysočině, chata s pokud možno celoročním bydlením, spodek obývák s kuchyní, koupelna, chodba a TS, na crowl space v patře ložnice a záchod. Difuzně otevřená. Vytápěni krbová akumulační kamna a dotápění přímotopy. Teplá voda - bojler. Technologie co nejjedoduší, žádné moderní vychytávky. Voda vlastní studna, bude domácí vodárna, odpady vlastní jímka. Elektrika na pozemku. Projekt mám namalovaný a stále řeším tu skadbu stěny a střechy. Jak jsi doporučil, tak součtově mi to vychází přes 500 mm z důvodu ještě přidání venkovního roštu s provětráváním a dřevěného obkladu. Opravdu si myslíš, že bod 6 je nutný v této šířce, ostatním vrstvám rozumím, ta stěna celkově vyjde hrozně široká na úkor vnitřního prostoru v souvislosti se zastavěnou plochou. A ještě moc nerozumím proč se má složení přibližovat co nejvíce difúzně uzavřené skladbě. Zeptám se na rovinu, jak by jsi to poskládal pro sebe. Ceny materiálů nechci nějak ojebávat, dělám si to pro sebe, ale nemusím mít to nejdažší, jsem normální osvč, živim 2 děti a k tomu jsem čech. Omlouvám se za dlouhé psaní, ale rád bych v tom měl jasno. Dkyžtak můj soukr. email je novak.miloslav@email.cz. Moc děkuji za rady a ať se dílo daří, díky moc.
@@miloslavnovak2823 aktuálně teď v zimě stavím svou chatu 30m2, bez předešlých zkušeností, skladbu difuzně otevřenou stěn i stropů jsem zvolil 1-4 skoro stejné (stěna tedy 140mm, předstěnu nevím, zda budu vyplňovat izolací), 5 dřevovláknitá deska Agepan 4PD 60mm (mimo jiné překrývá tepelné mosty), 6 odvětrávaná mezera 30mm (stěny i střechy, vyústění v hřebenu), 7 vnější palubky.
Tak
... Ale inak veľmi veľmi dobré! Odber!!!
Zamestnaj Krásenského
ten pořád jen otevírá pivo 😀
Dobrá práce draku ! 😀 Jste šikovní jen tak dále
Jaký máte rozměr hranolů ze kterých máte postavené obvodové zdi? Děkuji za odpověď.
Nevyšlo by lacnejšie rigistabil namiesto OSB? Alebo sadrokartón?
Paradáda! Občas som si všimol, že spoj OSBčiek nebol priamo na KVHčku ale mimo. Nevadí to?
Jak je to taky s prenosem hluku po podlaze? Prenasi se to po crowlspace?
Zdravím, líbí se mi jak to máte vyřešené, za kolik prodáte projekt? 😂😂
Pohrávám si s myšlenkou jestli u zděného domu dělat základy způsobem crawl space. Chci dosáhnout pasivní domu, takže v podlaze mám naplánováno 25cm polystyrenu. Projektant nechce přistoupit na plovoucí desku, vyžaduje klasické pasy. Crawl space by byla alternativa. Otázka je, jestli to má u zděného domu smysl, protože když dám betonové panely a polystyren pod ně, tak si asi vyrobím tepelný most v patě zdiva. Případně udělat takové ty "miako" stropy z polystyrenu. Ale tam je tepelný most každý ten nosník. Co ty na to? Smířit se s pasama a že HS portál nebude na úrovni podlahy, protože mi kvůli polystyrenu určitě klesne?
Crawl space bych nedělal u zděného. Nevím co vadí projektantovi na plovoucí desce. Ta si myslím je nejlepší pro pasivní zděný dům. Dát ji na 200mm XPS a tím máš dokonalej základ pro pasivní zděnáč. Mimochodem co konkrétně projektantovi vadí na desce??
@@jakubnagy8135 Co jsem tak běžně u novostaveb s takovou tloušťkou polystyrenu v podlaze viděl, tak při složení podlahy "deska > asfaltové pásy > polystyren > topení > krytina" si spojováním asfaltové izolace vyrobíš nerovnosti a podlaha ti kvůli tomu často po nějaké době sesedne i o centimetry. Potíž je v tom, že ty nevíš jestli se to stane a o kolik. Takže uděláš HS portál na čisto a tak po roce u něho můžeš mít schod. Řešením by bylo dát asfaltové pásy do desky jako mezivrstvu, ale to u mě nepůjde kvůli řešení pásů, které chci použít. Šlo by udělal to, že pod polystyren dám potěr, ale tím zbytečně navýším tloušťku podlahy a navíc stavím větší dům a ten potěr ve výsledku nebude úplně levný.
@@DREVOSTAVBAsvepomoci Dům stavím na jílovitém štěrkopísku cca od hloubky 50-80cm s klesáním pozemku cca 3%. Spodní voda je cca 5m a podle zkušenosti sousedů, kteří si udělali takový ten zapuštěný skleník se základem 80cm do hloubky, tak občas během roku stoupne až na úroveň základů.
Projektant tedy tvrdí, že když dům udělám na plovoucí desce, tak si vyrobím sáňky. Nechce ani slyšet o tom, že bychom pro jeho klidné spaní udělali ve směru údajnému sáňkování třeba pas, aby se tomu zabránilo :)
Zdravím. Můžu zaklopit příčky OSB z každé strany. Kvůli uchycení nábytku atd.? Nevadí OSB v interiéru? Líbí se mi ten materiál. Díky za odpověď.
Zdravím, plánujete někdy vydat seznam položek materiálu včetně cen?
Je to stále stavba do milionu? Předpokládám, že pouze hrubá stavba :)
Jinak Vám fandím!
dobrý den.
Super video! Zajimalo by mně, jak se u dřevostaveb řeší : když si chci něco přidělat na zed? tam se nedá sádroš, ale nějak zesílená OSB deska, fermacel? nebo jak na to? ( omlouvám se možná za hloupý dotaz.
Díky moc a ať se daří!
@@okovarik3 Dělá si i takový tvrdý "betonový" sádrokarton, myslím si, že ten by asi mohl být s chemickou kotvou nebo nějakými speciálními hmožděnkami do sádroše dostatečně pevný. Jestli to ale udrží i třeba kuchyňskou linku nevím.
@@MarekMilfait my máme všude Fermacell a nemusí se řešit co kde můžu pověsit. Měl by unést až 150kg na hmoždinu. Máme na tom komplet linku, tv. Prostě vše
Za mě super 👌
Tu hlučnost, respektivě lepší akustiku u dobře udělané dřevostavby můžu potvrdit. Takový Ytong 150mm má vyrazně horší akustické vlastnosti než složená stěna s nějakou měkkou pohlcující výplní. Navíc pokud máte třeba betonové stropy, případně i monolit, tak se hluk do dalších místností přenáší právě takovými detaily, které dřevostavba, už z principu toho jak se staví, nemá. U zděného domu se to řeší tak, že se třeba příčka zaseká 5 cm do obvodové stěny a mezi ně se dá nějaká pružná výplň. Na stropy sádrokartonové podhledy a betonové podlahy mezi místnostmi s měkkou dilatací. Zvuk má pak díky těmto detailům náročnější cestu do druhého pokoje. Lze tedy udělat i zdenou stavbu akusticky dobře, ale vždy ta příčka bude silnější než u dřevostavby a hodně zaleží na řešení detailů.
... jak to vypadá se střechou? Zima je bohužel tady :(
Kolik je rozpočet, když si to takhle člověk dělá sám ?
Odkud jste přišel na to, že dřevěné příčky jsou na tom lépe akusticky než kovové profily? Akustický katalog fermacell říká pravý opak (a zde jsou hodnoty uvedeny)!
Ty to víš z katalogu, ja z praxe :-D
proc nebude zaklop pricek z obou stran sadra+osb | osb + sadra ?
řekl bych že pouze z finančních důvodů. Na našich stavbách dáváme všude osb 15mm jak na obvodové stěny tak na příčky z obou stran. Nejen že to celou stavbu krásně vyztuží a zpevní, pomůže to zabránit částečně šíření hluku, ale hlavně je to pro zákazníka komfortní, protože může kdekoliv, cokoliv pověsit a nemusí hledat kde má stojku nebo rastr.
Vypadá to pěkně, ale takový barák už asi nebude do 1M be?
to ne no :-D
Dobrý deň.
Máte krásne videá z každého vášho videa mám nové vzácne vedomosti.
Mám na vás prosbu či by ste mi nevedel odporučiť niejaký materiál na odhlučnenie stien.
Otázka: prečo nie je parotesna fólia aj nad priečkami respektíve ako bude zabezpečená vzduchotesnost
Videl som využite OSB na stene ako imitáciu betónu. Ono sa to asi nehodí do drevodomu, alebo možno aj áno. No pre inšpiráciu zaujímavé ruclips.net/video/LS7XwjSkUz4/видео.html&t
Načo sú tam OSB dosky?