Groźna blaszka

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 янв 2025
  • Dziś odcinek opisujący przypadek, który zdarzył się Panu Pawłowi.
    To nic innego jak studium przypadku, który zdarza nie często, ale warto o nim opowiedzieć, bo może się komuś przydać by dostarczać budki, które są dla ptaków bezpieczne.
    W przyszłości takich odcinków pewnie będzie więcej
    Możesz wspomóc rozwój kanału i zostać jego patronem. Link do mojego profilu na Patronite: patronite.pl/p... - Dziękuję patronom za okazane wsparcie ! Dzięki wam kanał się rozwija i jest w stanie funkcjonować. Jeśli link nie zadziała można wejść na patronite.pl/ i w opcji szukaj wpisz "Ptasia strefa"
    Jeśli koniecznie chcesz się ze mną skontaktować to pisz na: Facebook strona "ptasia strefa" (strona gdzie zamiast twarzy jest logo kanału) lub: ptasiastrefa(AT)gmail.com gdzie „(AT)” należy zastąpić znakiem „@” Czas oczekiwania na odpowiedź jest bardzo zmienny, ostatnio z racji wielu wiadomości wydłużył się … Proszę nie pisać na formularz na stronie ptasiastrefa.pl (nie działa) ani na moje prywatne konto na Facebook-u (to gdzie widać moją twarz), te wiadomości trafiają do folderu „inne” i na nie, nie odpowiadam.
    !!! Uwaga w sprawach pilnych to może nie być najlepszy wybór! Mogę nie zdążyć odpowiedzieć na czas!!! Na wiadomości odpisuję co kilka - kilkanaście dni !!!
    Jeśli twoja sprawa dotyczy pisklaka lub rannego ptaka zobacz te filmy :
    • Czy naprawdę wypadł z ...
    • Jak ratować ptaki ?

Комментарии • 83

  • @czarnekonto6221
    @czarnekonto6221 Год назад +23

    Jestem panem Pawłem. :) Dzieki za poruszenie tematu Panie Jakubie - może wspólnie ocalimy choć jedno zwierzę w ten sposób. :) Zgodzę się, że dobrze byłoby dać ryfowanie od wnętrza ale komuniek wg mnie musiałby być z deski obustronnie płaskiej. W przypadku deski ryflowanej mamy dalej kliny tylko pomiędzy deską czołową a kominkiem. Żebyście mnie dobrze zrozumieli - sikora weszła cała do kominka tylko pazur zbloczył i ani w tę ani w tę. Jej nogi mają kilka centrymetrów i na tyle weszła. Z zewnątrz nie było jej zupełnie widać. Tak samo mogłaby się zablokować podczas przechodzenia w połowie gdyby odwócic kominek wykonany z deski ryflowanej. Myślałem też o sposobie Pana Jakuba - czyli po prostu deska płaska. Jeśli mam być upierdliwy to jednak wg mnie nie jest to rozwiązaniem w 100% bezpiecznym. Drewno pracuje, rozsycha, pęka, ma wycieki żywicy, wygina się przez co taka drobna szczelina może się jednak teoretycznie pojawić. Za kilka miesięcy wszystkie swoje budki (jest ich już 17) dostosuje w sugerowany przeze mnie sposób (odwórocone "U"). Niemniej jednak najważniejsze że przypadki są bardzo rzadkie a już przy zrezygnowaniu całkowicie z desek ryflowanych ograniczymy znacząco to zagrożenie więc w efekcie na skale globalną problem znika. Cieszę się że mogłem się z Wami podzielić tą informacją za pośrednictwem Pana Jakuba. Dziękuję.

    • @merkhava
      @merkhava Год назад +2

      To deska czołowa płaska i gotowe.

  • @jsb6769
    @jsb6769 Год назад +22

    Jak tylko zobaczyłam deskę ze żłobieniem i blaszkę to wiedziałam o czym będzie ten film.
    Miałam podobną akcje ze zrobioną przez siebie budką typu p. Nie było blaszki, nie było żłobień, ale była maleńka szczelina między deską frontową a boczną. No i pewnego dnia zauważyłam, że z budki zwisa na jednej łapce, a nawet paluszku, piskle kopciuszka. Skończyło się dobrze. Pobiegłam po drabinie i uwolniłam biedaka. Szczelinę uszczelniłam na szybko wykałaczką, a po sezonie naprawiłam usterkę.

  • @kamils1839
    @kamils1839 Год назад +11

    Panie Pawle wystarczy na drzwiczkach deski dać ryflowaniem do środka wiem wygląd trochę to zepsuje ale powinno pomóc.

  • @jarosawsoszynski4082
    @jarosawsoszynski4082 Год назад +4

    Widać, trochę widać, nie widać dziękuję za poprawę humoru😁

  • @tomeksocha2410
    @tomeksocha2410 3 месяца назад

    Myślę że to jest przyczyną. Deska ryflowana i blaszka!

  • @4minuty_
    @4minuty_ Год назад +1

    łapka w górę 👍 i oglądamy 😀

  • @wiesiekpawnuk7692
    @wiesiekpawnuk7692 Год назад +7

    Witam bardzo pouczający film super ze są tacy ludzie jak ty dzięki którym przybywa budek lęgowych i którzy pokazują jak wykonać takie rzeczy pozdrawiam serdecznie 😀👍👍👍👍

  • @beatas6412
    @beatas6412 Год назад +6

    Rozbawiło mnie końcowe nawiązanie do "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" - dzięki za to :D

  • @wandziawandzia5056
    @wandziawandzia5056 Год назад +7

    Dzień dobry. Dziękuję za kolejny wspaniały i pouczający film. Serdecznie pozdrawiam z Północnej Jury 🐦🐦🐦

  • @joteres4583
    @joteres4583 Год назад +1

    obijam daszki oraz wloty blaszkami po puszkach od piwa , po odcieciu nożyczkami denek jest spora blaszka potem na zakładkę i działa latami

  • @Alkatrasek
    @Alkatrasek Год назад +3

    Możliwe też, że samo wykończenie blaszki miało swój wpływ. Obróbka gilotyną sprawia, że na krawędziach powstają ostre zadziory i taki zadzior mógł dodatkowo wciąć się w pazur.

  • @bajkierbroda
    @bajkierbroda Год назад +3

    Biedna sikora...😞 U mnie kiedyś weszła w pułapkę na szczurzyska.. Zatrzask o dziwo jej nie zmiażdżył, tylko złapał ją za nogę. Widocznie zdołała odskoczyć. Noga była cała, bo chyba po prostu zablokowała się w szczelinie zatrzasku. Gdy szybko otworzyłem, sikora po prostu odleciała. Mam nadzieję że żyła jeszcze długo.. Od tamtej pory jednak nie zastawiam już tych pułapek..

  • @lasbezsmieci607
    @lasbezsmieci607 Год назад +10

    Witam. 200 budek dużo. Ja mam 60 swoich plus 70 pod opieką i to już sporo ale nie mówię że to koniec. U mnie z blaszkami nie mam problemu. Pozdrawiam wszystkich ptasio zakreconych.🐦🐦🐦🖐️🤜🤛

    • @StigZina
      @StigZina Год назад +1

      z czego robisz blaszki? ja mam zaledwie 4-5 budek, ale co rok po dwie dowieszam, ale najgorzej mi się te blaszki dorabia, a są potrzebne, dziś dzięcioł tak walił w szpaczą budkę że z daleka było słychać, głównie o wycinanie dziur mi chodzi

    • @inkubatorlegowy7941
      @inkubatorlegowy7941 Год назад +3

      @@StigZina moim najlepszym sposobem jest kupienie sobie wiertla stopniowego. wiercenie tego w taki sposob ze zaczynam od wywiercenia 2 malych dziurek na wkrety, przykrecenia tego do deski i wiertlem stopniowym wiercenie dziurki w blaszce. na raz wierce 2-4 blaszki przykrecone wkretami. deske latwiej utrzymac i nie kaleczymy sie trzymajac blache. wiertla stopniowe sa rozne od 4 do 50mm. ja zazwyczaj uzywam tego 4-32 do wiekszosci budek wystarczy.

    • @lasbezsmieci607
      @lasbezsmieci607 Год назад

      @@StigZina najczęściej jest to blaszka aluminiowa 0.5 mm i wiertło stożek stopniowe (zwał jak zwał ) i daje radę.

    • @StigZina
      @StigZina Год назад

      @@inkubatorlegowy7941 tez wiercilem wiertlem stopniowym ale meczace to bylo, byc moze dlatego ze uzywalem solidnej blachy z "domowego" zlomu, widze ze nikt tu prochu nie wymyslil i najprostszy sposob z tym wiertlem jest najlepszy tylko jaka blacha licha mi potrzebna, ja jeszcze maluje blache zeby miala ciemniejszy kolor bo mialem biala i mi sie wydawalo ze moze jakas odstraszajaca byc, bardzo dziekuje za sugestie, powodzenia

    • @theghost_one
      @theghost_one Год назад

      ja też dopiero zaczynam przygodę z budkami, póki co mam na razie 8 ( głownie remontowane stare budki albo poprawione kupne) ale chce ruszyć z produkcją dla znajomych, co do blaszek to na początku bawiłem się z dekielkami od puszek po farbach ale to była udręka, używałem też mosiężnej ale szkoda trochę materiału, ale nie dawno udalo się mojej mamie załatwić w pracy wycięte otwory w większych pierścieniach aluminiowych. Może właśnie popytaj po znajomych czy ktoś miałby taką możliwość załatwić Ci takie wycięte blaszki?
      za to mam pytanie do Ciebie takie, ska głównie bierzesz deski? tartak czy jakoś inaczej? bo w sklepach raz że są cienkie to dwa że nie takie szerokie jak na budkę potrzeba, pozdrawiam
      @@StigZina

  • @kasiamach2572
    @kasiamach2572 Год назад +1

    Ja również od razu winilam za wypadek żlobienia. Zanim jeszcze Pan o tym wspomniał. Dobrze, że był to izolowany przyoadek, ktory skłonił do poprawek. Choć tej jednej bidulki tez oczywiscie szkoda.

  • @paulinadadziak.2930
    @paulinadadziak.2930 Год назад +3

    Fajny odcinek filmiku zrobiłas ptasia sfero z tą niebezpieczna dla ptaków blaszka. Pozdrawiam Serdecznie.

  • @piotrgmiter2833
    @piotrgmiter2833 Год назад +1

    Hej, jak zwykle fajnie było wysłuchać tych informacji...

  • @idkwhatimdoin1365
    @idkwhatimdoin1365 Год назад +3

    Dziękuję za ten informacyjny materiał. : )
    A jak już mówimy o zabezpieczaniu budek... Wiem, że nie przepada Pan za budkami typu P, ale może warto by było stworzyć materiał, w którym przyjrzelibyśmy się sposobom jak prawidłowo wieszać i zabezpieczyć budki typu P?
    Posiadanie w ogrodzie miejsca dla dziuplaków (sikor, wróbli, czy np.dudków) jest jak najbardziej na plus, ale warto, by było mieć bezpieczne miejsce w ogrodzie dla pliszki siwej, kopciuszka, czy muchołówki albo innych półdziuplaków. : )
    W szczególności, że kopciuszki mają tendencję do zakładania gniazd w najdziwniejszych możliwych miejscach. .-. Może jakby miały naszykowane nieopodal budki nie traciłyby niepotrzebnie lęgów lub jeszcze pustych gniazd.

  • @monikam3897
    @monikam3897 Год назад +1

    Ma pan rację, te deski żłobione są nietrafione. Z tego co widzę, poza tym blaszki u pana sa 1-2 mm wieksze od drewnianego otworu, to tez moze pomagać.

  • @beatakozlowska2719
    @beatakozlowska2719 Год назад +2

    Jeszcze raz dziekuje za BIRDnet ap. Jestem zafascynowana

  • @g.n7194
    @g.n7194 Год назад +2

    U mnie w budkach są wloty z podwójnej grubości deski i dzięcioł by miał więcej pracy oraz kuna czy łasica będzie miała problem 🤔 by łapę wcisnąć 🤔

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  Год назад

      Włącz budkach gdzie przednia ścianka ma 4 cm plus komitet wylotowy dodatkowe 2 dzięcioł potrafi przekuć się na wylot. Na szczęście robi to jesienią kiedy nie ma młodych. Myślę że latem, kiedy sam karmi swoje młode nie miałby na to tyle czasu... Niebawem zrobię film na ten temat . Pozdrawiam serdecznie

  • @szymonznany9348
    @szymonznany9348 Год назад

    Jeżeli deski frezowane i przybijamy blachę na wlot , to pomiziać palcem. Wystarczy otwór wlotowy pomiziać ,czyli pozbyć się szczeliny pomiędzy blachą a budką .Silikonem lub akrylem , gipsem betonem i pazur w szczelinę nie wejdzie.

  • @MrCzesany
    @MrCzesany Год назад

    Świetny film ! Nigdy bym nie pomyślał o takim problemie. Budki Pana Pawła są ładne a nieszczęsne szczeliny ja bym zasilikonował.

  • @grzegorzdeptua7050
    @grzegorzdeptua7050 Год назад

    Wystarczyło czoło budki odwróci ryflowanie do środka i problem by znilk Panie Pawle

  • @grzegorzp.8163
    @grzegorzp.8163 Год назад +1

    Ja w zeszłym roku miałem zdarzenie że sikory wleciały przez niewielkie okienko wentylacyjne do pomieszczenia gospodarczego i zgineły (3 ptaszki)w środku na
    dużym oknie. Zabezpieczyłem natychmiast siatką okienko które muszę mieć otwarte.

  • @arqus6522
    @arqus6522 Год назад +3

    Witam pana! Kiedy pan odwiedzi pana Grzegorza zielone pogotowie i nagracie znowu jakiś film planuję pan coś?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  Год назад +1

      Nie wiem, choć jestem w kontakcie z Panem Grzegorzem. Dzięki jego poradom udało mi się skutecznie poszczepić stare odmiany jabłoni tym samym zachować klon drzewa, które sadził mój pradziadek zaraz po wojnie i które w tym roku uschło ze starości... Jeśli pan Grzegorz będzie miał chęci i co ważniejsze siły by coś razem nagrać jestem do dyspozycji :)

  • @piorab
    @piorab Год назад

    Bardzo ciekawy temat. Też od razu pomyślałem, że to przez ryfle.

  • @januszwozniak3866
    @januszwozniak3866 Год назад

    Należę do wieloletnich " dokarmiaczy ptaków". Co do budek lęgowych to przychylam się do sugestii prowadzącego kanał. Ważne jest aby stworzyć zimą takie warunki ptakom żeby przetrwały.One z nawiązką odwdzięczą się wiosną . Pozdrawiam .

  • @grzegorztomaszewski3502
    @grzegorztomaszewski3502 Год назад

    Moja kotka zaklinowała się w pół. Oddychanie stało się problematyczne. I choć byłem w domu spostrzegłem to, gdy opadła już całkowicie z sił. Oczywiście "uratowałem" ją i żyje do dziś, choć pewnie niewiele czasu ma przed sobą, bo jest stara. Od tamtej pory MOJA KOTKA JEST MĄDRA :). Nigdy więcej nie próbowała nawet podejść do uchylonego okna...

  • @marekorentraich454
    @marekorentraich454 Год назад

    Ryglem do środka. Klej,silikon pod blaszkę. Kawałek gumy lub materiału. O czym toczymy. Pozdrawiam

  • @juliuszpietrasik1085
    @juliuszpietrasik1085 Год назад

    Ja nie stosuję zadnych blaszek. Mam kilkadziesiąt budek. Przegotowany mam serwisowy zestaw klocków wlotowych. Podczas regularnych kontroli w razie porzeby szybko wykrecam rizdziobany klocek z otworem i przykrecam nowy. Zwykle kilka budek jedt do poprawy raz w roku podczas czyszxzenia i serwisu.Ale to też kwestia ilości dzięciołów na danym terenie. Jakby mialy stale rozkuwac to blaszka raz założona zapewnia spokój na lata

  • @J3RZYK1
    @J3RZYK1 Год назад +1

    może pan nagrać coś o dzieciołach bo ostatnia moją babcie na działce odwiedził dzięcioł zielony

  • @zabanic2623
    @zabanic2623 Год назад

    Moj przypadek był z jerzykiem. Kiedyś wleciał na strych i zaklinował sie pazurem miedzy oknem a drewnem ale na sczescie wszedłem tam w pore i poleciał szczęśliwie ;)

  • @ekorych
    @ekorych Год назад +1

    Kupiłem budki drewniane, gotowe typu A, polakierowałem z wierzchu lakierem akrylowym bezbarwnym i zamocowałem na ok 3-3,5 metrach nad ziemią w koronie drzew owocowych (grusza wiścia) ok 10 -15 m od budynku. Chciałem wyprowadzić gniazdujące w otworach gzymsu ceglanego wróble do budek i wyremontować budynek. Niestety wróble nie są budkami w ogóle zainteresowane, a jedną z 10 budek zajęła sikorka. Pomimo zalepienia otworów w gzymsie budki są puste. Jaki błąd popełniam? Czy budki sosnowe są dobrym siedliskiem dla wróblowatych? Czy rozmiar A jest odpowiedni? Czy może za nisko są powieszone, mam problem z serwisowaniem wyżej powieszonych budek.

    • @Alkatrasek
      @Alkatrasek Год назад

      Sikory potrzebują trochę mniej miejsca niż wróblaki. Niektórzy rozróżniają w ogóle typ A1 dla sikor i A2 dla wróblaków właśnie. Swoją pierwszą budkę zbudowałem zdecydowanie przewymiarowaną jak na A, ale z otworem niedużym i od razu mazurki w niej zamieszkały, a wysokość była koło 4 metrów. Może to jest powód.

  • @J3RZYK1
    @J3RZYK1 Год назад

    ja kiedyś na strychu na który prawie wogóle nie wchodze stał sobie taki duży dzban,donica i tam w środku był ledwo żyjący jerzyk i szczątki drugiego najprawdobodobniej tam wleciały i utkneły tego ledwo żyjącego wypóściłęm a drugiego no szkoda jerzyka . a tak w ogóle to super film 😇

  • @hashimoto5575
    @hashimoto5575 Год назад +1

    👍

  • @arqus6522
    @arqus6522 Год назад

    Mam pytanie mam budkę lęgowa dla szpaka typ B powiesiłem ją na końcu działki czy szpak będzie brał pożywienie blisko budki czy na całej działce będzie szukał pożywienia?

  • @arqus6522
    @arqus6522 Год назад

    Gdzie można kupić takie budki lęgowe może pan podesłać stronę z takimi budkami typu A proszę!!

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  Год назад

      Kiedyś robił mój tata (ptasieogrody), ale zamknał firmę. 3 firmy robiące bardzo dobre budki: ussuri.pl, budkilęgowe.pl i nestbox24.pl

  • @Aciek25
    @Aciek25 Год назад

    Końcówka jak z Asteriks i Obeliks misja Kleopatra

  • @perfekt50
    @perfekt50 Год назад

    Ja dolozylem nakladki z drewna debowego, dosc grube, na klej i gozdzie mosiezne

    • @maikyl1
      @maikyl1 10 месяцев назад

      Mam kilka takich. Kominki dębowe i jesionowe z desek podłogowych. W jeden sezon dzięcioł dębowi nie da rady ale w dwa bez problemów... niestety.

  • @bazej2751
    @bazej2751 Год назад

    Dzień dobry, gdzie można kupić gotowe blaszki?

  • @andrzejkozinski6176
    @andrzejkozinski6176 8 месяцев назад +1

    Można blaszkę na silikon i w kręty i nie będzie szczelin na otworze

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 месяцев назад +1

      Słusznie ! Nie wpadłem na to wcześniej zapewne wypełniacz akrylowy też by się sprawdził. Dziękuję za pomysł pozdrawiam serdecznie

  • @majkwazowski5422
    @majkwazowski5422 Год назад +1

    O co chodzi z tymi zabezpieczeniami przed dzięciołami?

    • @bajkierbroda
      @bajkierbroda Год назад +1

      Dzięcioł potrafi rozdziobać otwór, aby wejść do budki i zamordować i zjeść pisklęta.. Taka to "wspaniała" przyroda..

    • @ReqImrik
      @ReqImrik Год назад +1

      ​@@bajkierbroda a po co ta złośliwość w stosunku do przyrody? Wszystko ma swoje miejsce i jest potrzebne. Czy chciałbyś aby wytepic dzięcioły bo potrafią zjeść pisklęta? A co z drapieżnikami? Też do wytepiania?

    • @bajkierbroda
      @bajkierbroda Год назад

      @@ReqImrik Niczego nie tępię, ani nie mam zamiaru. Mam prawo wyrazić własne spostrzeżenie. W moim odczuciu, nie ma niczego wspaniałego w zadawaniu bólu i cierpienia.

    • @ReqImrik
      @ReqImrik Год назад

      @@bajkierbroda nigdzie nie napisałem że to jest wspaniałe. To jest tylko normalna kolej rzeczy, mało przyjemna, brutalna ale naturalna. Oczywiście masz prawo do własnego zdania i bardzo dobrze ze go masz.
      BTW. dlaczego uważasz że zwierzęta specjalnie zadają bol i cierpienie?

    • @bajkierbroda
      @bajkierbroda Год назад

      @@ReqImrik Nie twierdzę że zadają ból specjalnie. Tak się ewolucyjnie wyspecjalizowały żyjąc na tej planecie. Możliwe że nie mają tak rozwiniętej świadomości, aby zastanawiać się czym jest ból ofiary. Mordują aby przeżyć. Choć niektóre gatunki potrafią zabijać dla zwykłej jakby rozrywki.. Chyba nigdy nie poznamy zwierzęcych myśli, aby dowiedzieć się, co tak do końca kryje się w ich głowach..

  • @dziewczynaa
    @dziewczynaa 8 месяцев назад

    Cxy Panowie moga sprzedawac takie budki ? Chcialabym zawiesic kilka ,ale nie umiem takich ani zrobic ,ani obic blaszka…nie te moce 😊

  • @szatanzpieka8230
    @szatanzpieka8230 Год назад

    To na pewno te ryflowania

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 Год назад

    a ja się zastanawiam czy te okucia wejścia do budki są konieczne, myślę, że wątpię...

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  Год назад

      Wczoraj kolega podesłał mi sporo fotek budek, kótre własnie rozkuł bardzo ambitny dzięcioł. Z pewnością nie może zostać budka, w której dzięcioł powiększył otwór, bo to gwarantuje straty w pisklętach w koeljnych sezonach. W takiej sytuacji wyjścia są dwa: 1. regularnie zmianiemay przednią ściankę budki 2. dajemy okucie. Co kto woli :) Oczywiście są mniejsca gdzie dziecioły nie interesują się powiększaniem otworów (zazwyczaj do czasu ;) ) Pozdrawiam serdecznie

    • @miroslawamarcinkowska1953
      @miroslawamarcinkowska1953 Год назад

      @@ptasiastrefa dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, pozdrowienia odwzajemniam niemniej serdeczne

  • @annabekter
    @annabekter Год назад

    Mam pytanie czy polecalby pan pomalowac budki dla sikorek,rudzika czy szczyzyka jesli tak to dokladnie jaka farba?Oczywiscie pozdrawiam z londynu

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  Год назад

      To jest jedno z trudniejszych pytań :) problem w tym że nie ma badań dokładnie sprawdzających ewentualną szkodliwość farb takich jak chociażby drewnochron na ptaki. Wielu specjalistów sugeruję żeby stosować środki naturalne unikać tych zawierających preparaty biobójcze (przeciwko owadom szkodnikom drewna). Dobre mogą być naturalne oleje do drewna a także glazura stosowana w pszczelarstwie (jej akurat nigdy nie stosowałem, ale skoro nie szkodzi pszczołom.... ) Kolor można nadać bejcą na bazie wody... To taka sugestia politycznie poprawna. Część moich budek jest potraktowana z zewnątrz drewnochronem i nie widać żeby jakoś szkodziło to ptakom ale bez dokładnych badań pewności mieć nie można.... pozdrawiam serdecznie

  • @dzack
    @dzack Год назад +1

    Otwor blaszki zrobic ciut wiekszy niz otwor w desce. Zrezygnowac z deski ryflowanej zlobionej.

  • @jerzyk7183
    @jerzyk7183 Год назад

    Wystarczy pod blaszkę montować kominek.

  • @gancarzpl
    @gancarzpl Год назад

    Dlaczego odmawiać dzięciołom zasiedlenia jakiejkolwiek budki? Jaki jest tego cel? Czy to nie mija się z chęcią pomocy ptakom?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  Год назад +1

      Świetne pytanie :) będę kręcił film o tym. Problem nie w tym że dzięcioł zanocuje w budce tylko w tym, że jak w rozbitej budce zamieszkają inne ptaki to z dużym prawdopodobieństwem zginą zjedzone przez drapieżniki... Z drugiej strony dzięcioł to dziuplak pierwotny tj sam sobie wykuwa dziuple. Drzew mu nie brakuje, nie potrzebuje naszej pomocy. Jakby się wziął do roboty to i budek w lesie nie trzebaby było wieszać. A on chce na łatwiznę iść ;) pozdrawiam serdecznie

    • @gancarzpl
      @gancarzpl Год назад

      @@ptasiastrefa Dziękuje za tak szczegółową odpowiedz.

  • @wiesawszwedka845
    @wiesawszwedka845 Год назад +1

    To wina ryflowania.

  • @a_j130
    @a_j130 Год назад +1

    E ale deska ma ryfl a z jednej strony !!!! chyba?
    TO MOŻE RYLEL DO ŚRODKA!!!!

  • @mijjac777
    @mijjac777 Год назад

    Chyba drewniany klocek z otworem jest lepszy

  • @Iwonawr
    @Iwonawr Год назад

    Uszczelnić wodoodpornym silikonem lub jakimś innym odpowiednim uszczelniaczem.

  • @mariarozbicka1158
    @mariarozbicka1158 Год назад

    Panie Pawle A ja proponuję braci rodzeń. Wsz dobrego

  • @Gaad1314
    @Gaad1314 Год назад

    toc zagipsujesz i gotowe. tudziesz wez pan odwroc te deske i tyz bedzdzie

  • @merkhava
    @merkhava Год назад

    Wkręty nierdzewne, tak też do montażu w drzewie. Gniazdo torx, nie na krzyżykowy śrubokręt.

  • @BabciaSyluczka
    @BabciaSyluczka Год назад

    Deski tarasowe (ryflowane lub nie) są impregnowane bardzo szkodliwymi preparatami.nie można ich stosować w pomieszczeniach zamkniętych.
    Budka jest pomieszczeniem zamkniętym i stosowanie tych desek jest błędem.
    Lepiej używać desek bez impregnacji, krótszy okres eksploatacji, ale zdrowiej dla ptaków.
    Pozdrawiam wszystkich.

  • @wodzimierzkarpinski2021
    @wodzimierzkarpinski2021 Год назад

    👍