Sofka Nikolic Moj dilbere uz pratnju orkestra Paje Nikolica

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 авг 2024
  • „Sofka Nikolić--Vasiljević, kraljica Skadarlije, pevačica srpskih narodnih pesama i serenada, rođena je 1907. godine u mačvanskom selu Tabanovići, nedaleko od Šapca. Već kao devojčica pevala je po vašarima a prvi nastup imala je u jednoj kafani u Zvorniku 1923. godine. Udala se vrlo mlada za muzičara Paju Nikolića, šefa Velikog orkestra. Ubrzo nakon udaje, odlazi zajedno sa mužem u Mostar. U mostarskoj kafani Lira, pevala je prvi put Eminu u duetu sa autorom ove čuvene sevdalinke, Aleksom Šantićem. Nakon Mostara, gde je boravila čitiri godine, Sofka se nastanila u Sarajevu. Pevala je u kafani našeg poznatog vilioniste Žarka Milanovića a pratili su je orkestri Pere Jovanovića i Nikole Stojkovića. Ubrzo je prešla u Beograd. Ređala je trijumf za trijumfom. Nazivali su je kraljicom Skadarlije. Njeni veliki obožavaoci ali i prijatelji bili su, između ostalih, i Branislav Nušić, Tin Ujević, Miloje Živanović, Čica Ilija Stanković, Dobrica Milutinović... Prijateljica joj je postala i crna zvezda Džozefina Bejker. Sve do 1939. godine, gostovala je i snimala u najpoznatijim evropskim kulturnim centrima, Berlinu, Pragu, Beču, Budimpešti, Parizu, sa pratećim orkestrom od 25 muzičara pod vođstvom njenog muža Paje. Godine 1930. čuveni američki muzičar Karl Brent Cilton dosao je radi Sofke u Jugoslaviju kako bi o njoj napisao opširnu studiju. Prvu ploču sa numerama: Kolika je Jahorina planina i Kad bi znala, dilber Stano snimila je sa 19 godina, u Berlinu a svoju drugu ploču dve godine kasnije u Parizu. Prvi put Sofkino pevanje prenošeno je preko radiotalasa 11. decembra 1929. godine, a zbog velikog broja obožavalaca njene pesme, često je pozivana da nastupa u emisijama narodne muzike. Neverovatno, ali je istina da je Sofka Nikolić prva žena koja je ponela titulu najtiražnije pevačice Evrope i bila dobitnica Zlatne potkove u Parizu, a druga osoba uopšte po broju prodatih ploča, posle italijanskog tenora, Enrika Karuza. Snimila je vise od 100 ploča. Nakon smrti ćerke Marice, jedinog deteta, 1939. godine, Sofka se povukla u tugovanje. Vremenom je, nažalost, zaboravljena.

Комментарии • 70

  • @zlatazbb8330
    @zlatazbb8330 2 года назад +19

    Imala sam čast da poznajem
    Sofku u
    Bn. Do kraja su je krasili ponos i gospodstveno držane! Onjenom pevanju narod je sve rekao i iskazao zasluženo poštovanje.

  • @markowincy126
    @markowincy126 5 лет назад +21

    Šta je ovo ljudi moji...kakva lepota..

  • @MaryMary-zv6fh
    @MaryMary-zv6fh 3 года назад +16

    Nasa lepa, divna Sofka. Pokoj joj dusi. ❤️🌹💐

  • @katarinakatarinovic4854
    @katarinakatarinovic4854 2 года назад +16

    Какав глас славуја, раскошна лепота прекрасне песме, достојна царски двора,
    Српскијех владара!!!
    Сјајно Сунце, наша Софка и сердце из недара!!!

  • @jurebrekalo1611
    @jurebrekalo1611 7 месяцев назад +4

    Odmaram dušu slušajući. Sjaji vječno.

  • @zorancerkez2649
    @zorancerkez2649 9 лет назад +32

    Jaoooo. Sto je ovo dobro. Gde su danas ovakve pesme.

  • @biljanazivanovic804
    @biljanazivanovic804 Год назад +5

    Prava lepotica❤glas slavuja!!❤❤❤

  • @nedjeljkakrgovic-ki2wb
    @nedjeljkakrgovic-ki2wb Год назад +5

    Umrijecu slušajući ovu pesmu

  • @annlbih66
    @annlbih66 4 года назад +15

    Kraljica svog vremena

  • @vladimirvaneski1053
    @vladimirvaneski1053 4 года назад +15

    Bila je velika pevačica i andjeo a bila je napaćena duša.

  • @marinko1887
    @marinko1887 7 лет назад +26

    danas samo smeće gledamo i slušamo,čast izuzecima koje mogu nabrojati s prstima jedne ruke

  • @donnazivo
    @donnazivo 4 года назад +14

    Sad znam odakle dolazi ovo Aman, fenomenalno

  • @zoricagavrilovska1498
    @zoricagavrilovska1498 Год назад +4

    Glas slavija ,vrhunsko pevanje..
    Naklon do pot ovoj carici,lepotici ,pevici👑👑👑💐

  • @biljanakrstic4299
    @biljanakrstic4299 8 лет назад +34

    bravo, bravo i bravo, koliko duse u ovom andjelu

  • @aleksandarkolarevic7559
    @aleksandarkolarevic7559 9 лет назад +28

    veliki glas i velika pevačica.

  • @filippelevic9673
    @filippelevic9673 5 лет назад +17

    Beograd, Novembar 1927

  • @nebojsailic8090
    @nebojsailic8090 9 лет назад +25

    Izvrsna interpretacija.

  • @user-ee8pu4kq9k
    @user-ee8pu4kq9k 4 года назад +14

    ПРЕДИВНО 🎶❤🎶❤🎶

  • @bobannikolic2132
    @bobannikolic2132 8 лет назад +25

    Mmmmmm E ovo se zove Umetnost... ;)

  • @jelenabodrazic522
    @jelenabodrazic522 3 года назад +9

    Ovo je umece!

  • @radmilastefic4913
    @radmilastefic4913 Год назад +3

    HVALA ZA VIDEO... LEPO 🌸🌸🌸🌸🌸

  • @goranzivojinovic8995
    @goranzivojinovic8995 3 месяца назад

    Legenda!!!

  • @miotodorovic6853
    @miotodorovic6853 6 лет назад +12

    Ja mislim da je ovaj snimak od 1930 godine 💖💖

  • @velikisultan2159
    @velikisultan2159 3 года назад +6

    Sofka Nikolic je bila pjevacica sevdaha i romansi , najmanje je bila pjevacica srpskih narodnih pjesama, jer su se u Srbiji u to vrijeme pjevale bosanske pjesme sevdalinke, a srpske narodne pjesme su zivjele u selima isti slucaj je i sa bosanskim narodnim pjesmama, tek nakon 1945 se pocinju snimati na ploce i emitovati na radiju. Sevdah je do 1945 godine bio vrsta kulturne muzike poput , dvorske muzike u Austriji opera itd. Neke narodne pjesme su usle u sevdah pjesme i cesto se moze u sevdahu pronaci 2 do 3 verzije texta.

    • @velikisultan2159
      @velikisultan2159 3 года назад +4

      @Dalibor Prva stvar ja sam etnomuzikolog danasnje instrumente u orkestrima donijeli su Austrougari kako u Bosni tako i u Hrvatskoj i Srbiji. Instrumenti koji su se prije toga koristili su Gusle, Dvojnice, Frule, Sargije, Sazovi, Zurle u nekim dijelovima Hrvatske tamburice itd.
      Izvorna muzika Bosne je koristila frule, Zurle, Goceve, Daire, Sargije, Sazove, Gusle , Sevdah se iskljucivo pjevao uz kucanjem uz saz. Srpska muzika uz orkestre je imala uticaj iz Bosne, a ne obratno. Bosna i Hercegovina je danas sacuvala pored Sevdaha i izvornu muziku narocito Posavina i sjeveroistocna Bosna. Hercegovina i Krajina imaju takodje svoju izvornu muziku pored Sevdaha to su horski spjevovi Gange itd. Izvorna muzika je bila seoska muzika ,u Srbiji su to bile gusle, Sevdah je bio kulturna muzika za bogatu stalez. od 1910 i malo prije pod uticajem nekih kompozitora sevdah dobija drugaciji aranzman, kao sto je dobio posle 1945. Tri su vrste pjevanja i nacina sevdaha , a to su Bosanski, Sandzacki i Vranjanski ostalih nacina nema. Razlika u pjevanju sevdaha u Bosni i Srbiji je ogromna , jer srbijanci danasnji ne znaju donijeti i ispjevati sevdah. Ja bih te zamolio da pronadjes negdje gdje sam ja rekao da je sevdah iskljucivo muslimanska muzika , ako si nacionalista to je tvoj problem sevdah jeste nastao pretezno u muslimanskim sredinama, ali to ne znaci da pripada muslimanima. U slavenskim jezicima nema turcizama vec se radi o Perzijizmima. Nakon 1945 muzika postaje dio drustvene zajednici , do tada ona se izvodila u zatvorenim prostorima tj. nije bila pristupna svakome. Studijski snimci su nesto sasvim drugo , jer se radi o aranzmanima, a ne o izvornom nacinu pjevanja. Romanse i Sevdah su imale znacaj do kraja 60 ih godina. Nemoj da pricas o necemu u sto nisi upucen, Srbija je bila primitivna u muzickom smislu za Bosnu koja je bila kolijevka dobre muzike, takodje i u instrumentalnom smislu. Bosna je na balkanu kolijevka orijentalizma , jer je iz nje vrsen uticaj na ostale zemlje.

    • @velikisultan2159
      @velikisultan2159 3 года назад

      @UCUM7u_AZbxteinxeSzLE9oQ sine lijeci se

    • @velikisultan2159
      @velikisultan2159 3 года назад

      @Dalibor druze istrazi ,a onda se dodji raspravljat. Sevdah je bio kulturna muzika prve polovice 20st. Nema necega sto se zove srpski sevdah ili sumadijski vojvodjanski, vranjanski da , bosanski, sandzacki i crnogorski. Bosanski sevdah je dominantan nad ostalim, jer je u bosni bio vezan za zivotni stil , mi i danas imamo taj merak u nesto manjem obimu ,ali i danas zivi . Kada dodjes da se raspravljas , prvo istrazi ja nisam nikakav kvazi-etnomuzikolog vec etnomuzikolog sa diplomom stecenej na Sarajevskoj muzickoj akademiji. Nema sevdah nikakvu vezu sa religijama i sl. Austrougari dovode sa sobom upotrebu drugih instrumenata u sevdahu itd. do austrougara se kucalo uz saz i pjevalo nazalno. Pozz

    • @pokie007
      @pokie007 3 года назад +1

      " isti slucaj je i sa bosanskim narodnim pjesmama, tek nakon 1945 se pocinju snimati na ploce i emitovati na radiju" Ovo nije bas razumljivo. Pogledajte radove Risto Pekka Pennanen-a. Snimalo se i pre I svetskog rata! Dalje, Mijat Mijatovic je snimao jos 1910. godine.

    • @velikisultan2159
      @velikisultan2159 3 года назад

      @@pokie007 snimanje i radio produkcije tog vremena Jugoslavije kad ima oko 1000 gramofona nista uopste ne znaci. Muzika prije 2 sv. rata je bila dostupna samo bogatoj stalezi zivot u kafani je zahtjevao mnogo vise od pijanstva tj. zahtjevao stalez i novac nisu to bile birtije takav nacin zivota se zadrzao cak do kraja 60ih godina. Radna klasa je provodila vrijeme u birtijama gdje se slusao sasvim drugacija muzika u bosni su to bile izvorne pjesme uz saz i sargije, goceve i zurle itd. Radio posle 1945 donosi zakone mjenja autohtonost muzike i texta, uvodi aranzmane i sve to na osnovu ideologije tog vremena , gubi se orginalnost itd. Vi uopste nemate predstavu razlikovati vremenske periode dodjete komentarisati i pisete gluposti. Imaju snimci sevdaha iz kraja 19 st. ali su to snimci pravljeni u te namjene sa kicom tj. ne radi se o authtonom pjevanju koje jasno ima svoja pravila i na osnovu tih pravila se razlikuje koja pjesma kome pripada , sevdah se ne razlikuje po textu kao sto vas 99% ovdje komentarise vec po melodijskoj liniji i nacinom pjevanja , Sandzacki sevdah je slican Bosanskom ali mu je razlika u prekidima rijeci i akcentima, u Bosanskom sevdahu se pjeva melizmaticno bez prekida recenice

  • @barijus
    @barijus 12 лет назад +14

    BRAVO

  • @bobareddog226
    @bobareddog226 9 лет назад +20

    fantasticna interpretacija...

  • @BegoneG
    @BegoneG 6 лет назад +11

    шикарно

  • @xleopardgamerx9791
    @xleopardgamerx9791 11 лет назад +10

    Super!

  • @radovanlazic8315
    @radovanlazic8315 2 года назад +9

    KOJA LEPOTA OD GLASA, KOJA DRAMATURGIJA...OVA PEVACICA PLENI SVOJIM PRELEPIM GLASOM, TOLIKO DA JOJ SE I DUSA MOZE OPIPATI DOK PEVA.
    PREDIVNO, PREDIVNO, PREDIVNO... Rasa.

  • @spaseuzelac5648
    @spaseuzelac5648 4 года назад +17

    То је то дивно старо пјевање...

  • @ljiljamitricevic2375
    @ljiljamitricevic2375 4 года назад +4

    Lepo...

  • @ivanfilcich8287
    @ivanfilcich8287 3 года назад +2

    Ona je moja Lili Langtree!

  • @mijobozic5704
    @mijobozic5704 Год назад +4

    Glas primadone.

  • @vrod2144
    @vrod2144 11 лет назад +14

    Zna li se godina ovog snimka? Sjajan upload!

    • @petarkonstantinovic9576
      @petarkonstantinovic9576 7 лет назад +12

      misim da je 1926 godine a cojle manojle izdata 1927 godine ako ne onda orbnuto znam samo da je jedna pesma
      starija od druge godinu dana.sve pise na njenoj ploci mislim muzickoj
      .

    • @pokie007
      @pokie007 2 года назад +3

      @@petarkonstantinovic9576 Na zalost, na predratnim shellac plocama obicno NE PISE godina snimanja ili izdavanja. Ovo je snimak sa HMV ploce AM1072 (ili Office of War QC3592 47), Datum snimanja je 30.11.1927. snimljeno u Beogradu. Matrica bi trebalo da je: BK-2615

  • @nikolae631
    @nikolae631 4 года назад +8

    Непревазиђен с Софка

  • @AlenbtgMepstoen
    @AlenbtgMepstoen Год назад +1

    Кафана Жарка Милановића? У Сарајеву? Он је ваљда рођен у Мионици. Живео је највећим делом у Београду.
    Жарков оркестар јесте повремено пратио Софку, постоје плоче и записи. Али први пут чујем да је Жарко имао кафану, и то још у Сарајеву. Да ли је то тачно?

    • @AleksaZarev-nl4qs
      @AleksaZarev-nl4qs Год назад +1

      Gospodin Žarko Milanović je rođen u Mionici, jer su mu roditelji kao učitelji bili na službi u M-ci. Rođen je 1920-te i već posle nekoliko godina roditelji prelaze na rad u Beograd. Uči u MŠ "Stankovič" kod prof. Živorada Grbiča, a već 1939-te nastupa sa svojim triom mislim 2× nedeljno uživo na Radio Beogradu.
      G-din Žarko nije nikad imao kafanu, pa ni u Sarajevu. Carevac je jedno vreme ako se ne varam držao "Carevčevu kasinu" na Čuburi, gde je posle Radio Bgd uveče svirao sa muzičarima za "svoju dušu".
      Žarko je 1962-te sa Sofkom snimio za RBGD snimio "Cojle Manojle" i još nekoliko pesama pored nekih svirki uživno. To su nekako prvi javni nastupi Sofkini posle rata, jer posle smrti ćerke Marinele 1939. dugo nije želela da stane za mikrofon.
      S poštovanjem!

  • @mijobozic5704
    @mijobozic5704 Год назад +1

    Glas dostojan primadone.

  • @BorisGrkovic
    @BorisGrkovic 11 лет назад +5

    +++

  • @srdjankanazir1825
    @srdjankanazir1825 2 года назад +4

    Непоновљиво.

  • @gezakovac9368
    @gezakovac9368 Год назад +3

    ONJE JE JAKO LOSA PJEVACICA AL BILA BJE NAJBOLJA JER NIE BILO PJEVACICE U ONO VRJEME

    • @stefanijakrivaja6068
      @stefanijakrivaja6068 Год назад

      Osrednja pjevačica, ali ima lijep vokal

    • @stojanpena9848
      @stojanpena9848 12 дней назад

      Celo vreme hoću da napišem da je ovo sprdnja od pevanja, Al fala bogu da još neko čuje, ovo je mjaukanje povikivanje i stenjanje, nikakva umjetnost.

  • @boraercegovac2626
    @boraercegovac2626 Год назад +2

    Svaka joj čast!

  • @draskogligic7123
    @draskogligic7123 Год назад

    Divna pjevačica najbolja od svih neka te anđeli čuvaju

  • @merima422
    @merima422 11 месяцев назад +1

    Diva

  • @ninockaninocka9737
    @ninockaninocka9737 Год назад

    Predivno glas slavuj

  • @ninockaninocka9737
    @ninockaninocka9737 Год назад

    Bbez komentara predivno

  • @stojanpena9848
    @stojanpena9848 10 дней назад

    To je sprdnja od pevanja, Daleko je to od lepog pevanja, to je kreveljenje i naricanje, vi se divite apsolutnoj nuli od pevanja