Супер,молодцы! Давайте почаще новые выпуски,по возможности конечно)) А то постоянно ждёшь новый выпуск милитарного как когда-то давно ждал на выходных новые серии "Утиных историй" и "Спасателей" )))) кто в теме тот поймёт)))) как всегда лайк))))
В этом видео круто всё. Материал, ведущие (как обычно), а знание и практика гостя просто зашкаливает. Видно что парни стараются, хоть и времени у них нет особо. МОЛОДЦЫ!
Ага-ага, когда гости заявляют, что: "БМП-2 появился в результате того, что в Афганистане выяснились недостатки БМП-1...", вот тут "знания" и "проффессионализм" блистают просто. Фокус в том, что при таком варианте БМП-2 появилось бы после Афгана, к 90-м годам уже. Цикл разработки, длящийся многими годами, никак не перепрыгнуть. Фокус второй - разработка БМП-2 началась в конце 60-х, то есть за 10 лет примерно до вторжения в Афганистан. И туда попали лишь несколько экспериментальных образцов БМП-2, которую советское Министерство Обороны не особо жаловало (и серийного выпуска не ожидалось). Но восторг военных таки "пробил чёрствые сердца чиновников", и они запустили производство БМП-2. Но ведь машина уже существовала на момент вторжения в Афган, хотя попала туда лишь спустя 2-3 года с момента вторжения. Кстати, вы можете стать покруче экспертом, если поищете материалы о БМП - они есть в инете, даже и тех.документацию найти можно
Боже як ви класно розставляє все по поличких, дякую за це. Я за най сучаснішу модернізацію старих А потім всі напрацювання влити в Нову бмп бо без досвіду немає чого будувати нового.
Тарас,як шкода,що в 90-х не було такої програми,як ваша.В 1994 році служив в учебці в Євпаторії,харчування просто жахливе,а ганяли нас на "знос".Гласність-це чудова річ,особливо в Своїй країні
Бойова машина піхоти (БМП) - це зовсім не бронетранспортер (БТР), функція якого доставити десант (піхоту) до місця ведення бою та забезпечити вогневу підтримку. БМП - це бойова машина для ведення бою піхотою, яка повинна розміщуватися у змішаному бойовому порядку не позаду, а поруч з танками, а отже і мати однаковий з танками рівень захисту. А що саме розробили конструктори в СРСР та запропонували армії у вигляді БМП-1? Це був по суті гусеничний бронетранспортер з потужним озброєнням. До речі, вартість БМП-1 була практично на одному рівні з танком Т-62. У ті часи категорично проти прийняття на озброєння БМП-1 виступав Командувач Сухопутних військ маршал Радянського Союзу В.І. Чуйков. Він говорив, що закупівля БМП-1 залишить країну без штанів, і що треба закуповувати колісні БТР, багато колісних БТР. Однак промислове лоббі в ЦК КПРС вирішило по-іншому: побудували завод в Кургані та начали масово виробляти БМП-1. Але перші спроби бойового застосування на Близькому Сході показали, що машина для бою зовсім непридатна: слабе бронювання (наприклад бортова броня БМП-1 гірша за БТР-70 або БТР-80), а протимінна стійкість БМП-1 зовсім ніяка: забезпечується захист лише від протипіхотних мін та й здатність плавати досить умовна. Іменно з тих часів з'явився образливий переклад абревіатури БМП, як (братская могила пехоты). Також треба зауважити, що експлуатація гусеничних БМП досить коштовна річ, бо у машин малий у порівнянні з колісними БТР міжремонтний ресурс. Командири від піхоти їх поважали лише за те, що при зберіганні в боксі у них не спускали колеса, як у колісних БТР і бензин з баків бійці не зливали на продаж (як у БТР-60 або БТР-70), отже було менше клопоту. Однак час іде, тактика бойових дій змінилася: вже не воюють "стінка на стінку", з'явилися боєстійкі шини на колісних бойових машинах, театр військових дій (ТВД) в Європі має високу насиченість дорогами, з'явилися нові технології захисту і бойові колісні машини начали витісняти гусеничні. У колісних машин, крім мобільності, також значно вищі протимінна стійкість за рахунок повітряного проміжку, який створює шина і незрівнянно вищий міжремонтний ресурс (в рази, а то і на порядок). Також треба врахувати, що в конструкції колісних бойових машин використовуються дешеві серійні автомобільні агрегати. Усі ці "плюси" переважують вибір на користь колісних бойових машин. Отже вважаю, що у майбутньому в Збройних Силах України перевагу буде надано колісним бойовим машинам типу БТР-4. Сучасний вітчизняний БТР-4 на цей час уже переважає БМП-2 по усім бойовим і технічним характеристикам, а БМП-3 по ефективності дії комплексу озброєння (на це існують відповідні дослідження). Якщо і створювати в Україні нову БМП, то ця машина повинна бути по рівню захисту не гірше основного бойового танку. Чи поставлять таке завдання Збройні Сили перед промисловістю покаже час.
Именно так! Ни разу в боестолкновениях ни БМП-1 ни БМП-2 не действовала как ее задумывали... Все попытки идти вместе с танками в одной линии заканчивались фиаско...
Лайк перед переглядом відоса. Якраз вчора бачив колону бмп, яку везли на тралах за містом, Думаю, їх модернізували на Чезара, бо зі сторони заводу їхали. А може і ні, хто знає 🙂
Дуже дякую за підкаст. Після ваших передач настрій підвищується, апетит покращується, з дівчиною можу 4 рази за ніч, одним словом робіть стріми частіше)
Здравствуйте.Спасибо вам за вашу работу.По поводу вопроса-думаю,что лучше сосредоточится на обеспечении ВСУ БМП-1/2 и их модернизации.Разрабатывать перспективную БМП нового поколения,конечно,нужно но у нас и так куча незакрытых дыр.Нужно сосредоточится на разработке ударных БПЛА и средств ПВО,РЭБ.
Відповідь на питання Тараса: Модернізувати старе, купляти за кордоном однотипове, домовитися з чехами про ремонт УД-20! А студенти нехай вигадують роботизовані ударні комплекси та БМП нового покоління.
Ну доречі, бойовий робот Мисливець, перші прототипи були в АТО на випробуваннях ще в 16 році. В інтернеті є досить багато відео їх роботи, так що це не пустий звук і не вигадки студентів. На 7 рік війни вони модернізували і доопрацювали свої вироби непогано, можна хоч зараз приймати на озброєння.
Мені видається, що як в Токмаку була база для відновлення УТД-20 - то варто взяти наявну документацію і докупити на ЖБТЗ якогось обладнання для капітального ремонту цих двигунів. Не думаю, що там прям космічний апарат, що це не можливо. В будь-якому випадку - чехи можуть змінити ставлення через якісь резони, та й ціна навіть у лояльних іноземців завжди в декілька разів вища за ціну в відчизняного виробника.
@@ВасяПупкин-ъ6к2х на днях з'явлалсь інформації з випробувань у ДШВ, роботи ще багато у роботизованих систем. Але вони вже їздять, щось роблять, та на недостатньому рівні.
Чудовий випуск. Дуже було би цікаво побачити випуск про бронетехніку, яку виробляють приватні компанії. Такі як Українська Бронетехніка, Практика. До речі Практика дуже рекламує свої альтернативи Укроборонпромівським БТР. Що по цьому всьому, що з приватного сектору реально робоче, що є більше маркетингом і пустим самовихвалянням? Здається йдуть постійно якісь випробування, в.т. державні.
Доповідаю що Львівський бронетанковий завод освоїв ремонт бмп і бмр на базі бмп,відремонтував кілька десятків машин на початку війни та згодом відібрали можливість ремонтувати таку бронетехніку ,також робився капітальний ремонт двигунів до бмп ,і також робився капітальний ремонт кузова ,,дайте людям роботу бо завод на ладан дихає...
1. Кількість необхідна для заповнення штатної структури. Якщо її не заповнити то бойові можливості підрозділу будуть, м"яко кажучи, неоднорідними. 2. Як було зазначено, в сучасних умовах воно буде однаково горіти, без різниці якого року випуску. А от кількість машин, зробить задачу з їх знищення з застосуванням високоточної зброї, набагато більш дорогим задоволенням. 3. Машини які пройшли глибоку модернізацію будуть мати приблизно ті самі зовнішні контури як і немодернізовані зразки. Таким чином з"являється поле дешевих і дорогих цілей, яким теж можна в певній мірі маніпулувати. Наприклад ті ж самі "дохлі" корпуси можна встановлювати в якості фальш-цілей.
бмп3 просто дает большую плотность огня, и может заменить обе версии предыдущих бмп. В целом, все эти бмп бесполезны касаемо своей основной функции - доставки. Попробуйте вывести раненных на бмп2, это убожество, не рассчитанное на то, что у людей есть ноги. В итоге люки не закрыть, ноги наружу торчат. Нужно убирать массово плавучесть, и ставить единый легкий (в сравнении с обитаемой башней) без экипажный модуль вооружения. А также подымать потолок десантный и ставить апарель. Борта зашивать хотя б как на бпм2д. Тогда машины еще норм. А если еще и пихло поменять на что-то импортное, сделать ремоторизацию, то вообще гуд.
"В целом, все эти бмп бесполезны касаемо своей основной функции - доставки." Так вроде бы это у БТР ОСНОВНАЯ задача это доставка/перевозка, а у БМП основная задача это поддержка огнём, а потом уже доставка. Потому он такой мелкий, меньше пофиль-сложнее поразить. Но то что делали его для китайцев это факт, я в полном защитном снаряжении влахил в него с огромным трудом, мог только на крайнем месте находится, сразу у входа, я тогда спиной вперед впрыгивал, побратимы просто за броник подтаскивали внутрь и я кое как запихивался таким вот образом. Однако когда работает артилерия или снайпера - то лучше уж старенький БМП чем на своих двоих. Тут же дело не в том что БМП-2 это топчик, проблема в том что они на складах есть, есть запас корпусов, деталей, технологии по производству/модернизации что кратно дешевле производства новой и удобной техники. Как говаривал нач. полка - воевать нужно с тем что у тебя есть, здесь и сейчас.
@@Volodymyr_SVD потому следует работать над эргономикой и повышением бронезащиты за счет потери плавучести. Заказчик в виде военных это должен требовать в ТЗ. Наработки давно естьи по расширению десантного отсека по высоте, и аппарели, и установка разнесенной доп. брони. Это важнее плавучести.
@@1wewedf подобные изменения по трудоемкости не сильно уступают новой машине то в целом. Бронировать БМП сильней толку мало, нормальные ПТ средства держать все равно не будет, а осколки и автоматный калибр и так держит. Увеличить плотность, точность огня, средства связи и маскировки, это все достаточно экономно и быстро не можно сделать.
@@Volodymyr_SVD да нет, таки создать новую машину гораздо сложнее, чем вварить верх кормы, бонки под разнесенную, порезать ее на гидрорезе, и поставить модуль типа шквала. Машина должна держать 12.7 в круговую. А лучше 14.5 с реальных дистанций огня. И противокумулятивные решетки, чтоб сминало воронки. того более чем достаточно
Дійсно БМП-1 була першою плаваючою машиною такого класу в світі, але компоновка та застосування на мою думку, були запозичені у таких машин як Schützenpanzer SPz 11-2 Kurz та Schützenpanzer Lang HS.30
Унификация двигателей, модулей вооружения, связи, навигации при модернизации гусеничных бмп с бтр4. Убирание плавучести. Они у нас еще долго будут. Развить нормально производство именно бтр4. Потому что это колесная машина, которую не нужно тягать тралами и по железке, при этом она по компоновке и броне достаточно нормальная, и именно на ней откатывали все эти модули типа паруса. За плавучесть опять же забыть. Добавить разнесенное бронирование, и продумать нормально противо кумулятивные экраны. За рубежом из бронетехники ничего не закупать. Вообще ничего. Предприятия ВПК укрупнить. Не нормально, когда на тот же Харьков 4 бронетанковых завода, каждый из которых еле дышит, и у каждого своя администрация и вспомогательный персонал. Сведите все на единую современную производственную площадку на базе КБ. Гусеничные бмп могут быть только на базе старых танков. Упростить/облегчить/удешевить тот же парус, убрав оттуда АГС.
Работать с старыми БМП. Новые поколения - это уже бессмысленная трата денег, так как с массовым появлением ударной робототехники (в том числе автономной) - вообще не понятно что будет с бронетехникой завтра.
не могу с Вами согласиться абсолютно . Ударная робототехника еще находится в начале пути но общие тенденции уже обретают четкий контур. Скорее всего новая бмп будет выполнять роль информационного хаба . именно поэтому нам нужна новая телега , желательно плагин-гибрид, который сможет как обеспечить бесперебойную работу электроники так будет значительно экономней своих старых собратьев. Так же думаю, вы не станете спорить с те что всу нужна одна универсальная телега , а не зоопарк условно ремонтопригодных машин прошлого века
@@oleksandrdemchenko482 зачем этот сарказм? Речь про то, что можно использовать и модернизировать старые образцы БМП. Зачем вкладывать деньги и время в разработку новых БМП, если пока непонятны требования к ним в современной войне? Или по старинке готовится к прошедшей войне?? Не исключу что БМП может и умереть как техника поля боя. Одно дело когда есть тяжело вооруженный и защищённый танк с экипажем в 3 человека, а другое - машина на борту которой 10 человек с противопульной защитой. И даю 1000% что шансы в будущей войне погибнуть от какого-нибудь дрона будут многократно выше чем от стрелкотни.
@@tomtailor7663 даже и не думал сарказничать' можно и каких то полгда потратить и одну машинку разработать,глаза бояться руки делают...фантастику посмотреть,почитать,помислить..короче нужно братися и делать,без оракульства будет,не будет,тенденции говорять,завтра ваше постапок,Р.М.И.,все дрони не фукц.Р.М.Р., и???
Стосовно питання Тараса, гадаю потрібно на 70-80відсотків коштів які виділяюця на бмп витрачати на обслуговування модернизацію.. А 20-30відцотків на створення иа щакупівлю нових з подальшим переозброєнням по підрозділам. Хай нових небагато, але 1 рік 1 підрозділ переозброїти, нюнаступний рік інший підрозділ і так далі.
Але ніби БТР-4 в концепції і бойовим можливостям подібний до БМП-2. Тоб-то поки є БМП - то лишається лише комплектувати підрозділи, що їздять на вантажівках БТРами-4, але заміна особливого сенсу немає, ну хіба що вже не піддаватимуться реанімації старі машини.
@@vyacheslavperesunko Комплектувати не укомплектовані бригади бтрами, а інші з часом коли бмп вийдуть з ладу. Хоч би по броньованим машинам досягнем консенсус у військах.
На мой взгляд нужно скупить все БМП1/2 в вот таком почти новом состоянии в Европе. Чтобы все подразделения были укомплектованы и даже с запасом. Развивать сопутствующее вооружение которое обеспечит эффективное применение минимально модернизированных 1/2 (той о чём говорил Сергей). Это там защита от беспилотников, поддержка своими беспилотниками, точной артиллерией, быстрой качественной связью, взаимодействием между подразделениями на опережение врага, автоматизация. А параллельно создавать новое БМП, которое постепенно передавать в подразделения так называемые "пожарные", мобильные, те которые участвуют в международных миссиях (что позволит показать оружие в действии и для экспорта). И в процессе будущего плавно заменять 1/2 (может передавать их в тер. оборону, например) упёрто, понемногу, но регулярно на новое БМП.
БТР 4 актуальний для 0-х та 10-х років. Для сучасного та найблищого майбутнього(20-ті, 30-ті) він абсолютно беззахистний перед БПЛА, баражуючими боєприпасами та іншим.
Вау моє питання в телівізорі!!! Треба купувати БМП-1/2, ремонтувати, мінімально модернізувати і заповнювати всі штати. Їздити на жовтеньких маршрутаках Богдан в атаку, як це було в 2014, це явно не гуд ідея...
Лайк однозначно! Прекрасна робота! А щодо БМП, то годі вже зкуповувати по всій Європі совкові «бехи», вже треба створювати абсолютно нову БМП. Совковим «бешкам», а особливо першим вже по 40-50-60 років в середньому. Це вже морально та фізично застарілий мотлох. БМП-2 трохи помолодше будуть, але теж вже старі. Треба або капітально та глибоко модернізувати вже існуючі БМП-1 та БМП-2, благо, що є багато прекрасних, як на мій погляд, модернізацій цих «бешок» як від чехів і словаків, так і від наших підприємств і підприємців, або ще краще щось нове створювати та виробляти. Щодо нових проєктів по перспективним БМП для України, то у наших людей теж величезна фантазія, тому є багато проєктів з абсолютно різними ТТХ і тому також є величезний вибір відповідно.
@@РвлгарвраЛсхцдіш, краще вже по 10 штук. По вашому ми що, і через 20 років повинні будемо на цих «бехах» їздити? Вже навіть поляки зібрали прототип своєї нової БМП «Борсук». Вона в них вже зараз на випробуваннях. Угорщина німецькі БМП «Рись» закуповує. А у нас «бехи» совкові. Мені зараз 16, а через 20 років, це той самий граничний термін, коли повинні будуть ТІЛЬКИ ПОЧАТИ ЗАМІНЯТИ У НАШИХ ВІЙСЬКАХ БМП-1 ТА БМП-2, буде вже аж 36 років. І щось мені не дуже хочеться щоб мої молодші брати, майбутні племінники, можливо, мої діти та й я сам їздити на цьому мотлосі. І я тобі так скажу: у порівнянні із перспективною зброєю майбутнього що автомобіль, що автобус, що ці «бехи» совкові дорівнюють нулю. Їх усіх на «ІЗІчі» роздавлять.
Дякую за розбір питання по БМП! Було б цікаво щоб один з наступних випусків був присвячений ДОЗ. Причини невиконання, через які фактори/осіб/закони це сталось(триває). Як на мене це те що найбільш негативно, наразі, впливає на обороноздатність України.
Хлопці ,чи не хотілиб ви поговорити про те чи було чи є і чи може в України бути напрацювання по двигунам різних класів до бронетехніки адже техніки багато а двигуна свого ми не моємо ….
Теж хороше питання, тре скидатись на патреон/картку) В нас наче нічого нема окрім коматозного МЕМЗа з двигунами для самохідних лафетів, та Малишева з тракторно-танковими ТД. За бажання навіть не можна просто скомпілювати якийсь гібрид з електро-трансмісією, бо наче нема виробництва потужних електродвигунів. При тому якась невиліковна залежність від ЯМЗ.
Дуже дякую за подкаст! Ви мало не єдині, в кого можна детально і ґрунтовно дізнатись про стан речей в нашій армії. А ви можете зробить подкаст про засоби зв'язку в ЗСУ? А то мені, як людині, не дотичній до військової служби, незрозуміло, як воно там працює, чим одна радіостанція відрізняється від іншої та що, власне, окрім радіостанцій у військах є, потребується, та для чого. Впевнений, я не один такий. Тим більше, ви в відео досить часто говорите про проблеми зв'язку в ЗСУ або под прогрес в цій темі
Гарний матеріал. Дякую. Щодо питання, то ми скорше змушені, чим хочемо, підтримувати і модернізувати БМП, ті що є. Але на майбутнє необхідна заміна на техніку, яка має необхідні вогневі якості, а також краще захищає особовий склад. І важливо не помилитися, що є головним. Плавучісттю напевно можна й пожертувати.
Створення нової БМП та модернізація наявних на озброєнні БМП, повинні йти паралельно. Необхідність в новітніх БМП для України, це питання вхе давно перезріло.
Потрібна проста модернізація - поставити на корпус керовані протитанкові і протипіхотні ракети для підвищення бойової ефективності + нові приціли і засоби зв'язку для ефективнішого управління боєм. Паралельно розробляти машину нового покоління, яку б взяти на озброєння і почати масово виробляти на 40 років незалежності.
Хочется сказать, что нужно сфокусироваться на разработке и производстве своей бмп нового поколения, но опыт бтр-4 показывает, что даже если разработаем в сжатые сроки, то не сможем в адекватной перспективе перевооружить свои подразделения на нее.
А підкажіть, навіщо підрозділи, які мають БМП, переозброювати на БТР-4? Вони ж можна сказати однакові за функціоналом машини. Тий же десант, те ж озброєння, тий же захист. Ну БТР швидше на 40 км на годину на дорозі, а БМП прохідніша на полі - та й власне вся різниця, якшо абстрагуватися від різниці конструкцій.
@@vyacheslavperesunko Никто не перевооружает таким образом, разве что какие-то высокомобильные подразделения, собсна, для мобильности. В целом, у нас в принципе нехватка легкой бронетехники, по этому меняют часто обычные грузовики на выше сказанные бтр делая из мотопехоты механизированную пехоту.
@@alexanderraim7553 Нє, ну там де питання стоїть легка вантажівка чи БТР - то тут відповідь ясна. Але якшо питання - замінимо БМП на БТР-4 - то нє, сенсу тут прямого немає, бо це машини-аналоги.
@@alexanderraim7553 >>что даже если разработаем в сжатые сроки, то не сможем в адекватной перспективе перевооружить свои подразделения на нее. Поки що я з вами спорив, це ви написали. Можливо, я не зовсім вірно вас зрозумів і ви не мали наувазі повне переозброєння армії на БТР-4. Бо на мій погляд - це не має сенсу. А от комплектація нових підрозділів і заміна вибувших машин - цілком виглядає доцільним. Втім, гомеопатичний випуск БТР-4 зводить все це нанівець - вони не комплектують некомплектні в техніці підрозділи і не заміняють вибулу техніку. Так шо це все полеміка між мною й вами.
Крутий подкаст, на мою думку, враховуючи нашого ворога, зараз нам потрібно багато старих, але робочих машин, які ми будемо розкривати за допомогою електронних систем обчислення. Тому що коли ти воюєш проти орди зомбі тобі не потрібна крута плазмова гвинтівка, яка буле перетворювати зомбі в пил, тобі потрібен старий, добрий пкм з оптикою, за допомогою якого ти будеш перетворювати зомбі в друшлак з відстані абсолютної недосяжності для зомбі)))
спасибо за видео, подскажи, а будет ли расширена тема насчет перспективных украинских БТР? возможно сравнение более совершенными образцами... Возможно есть инсайды про потенциальную поставку западных образцов
Звісно треба і своє робить для своєї армії і також експортувати. Це потрібний у світі товар. Секонд-хендом теж не варто нехтувати. Щоб у випадку часткової чи загальної мобілізації знов на шкільних автобусах не довелося нам їхати)))
Такий контент потрібен! Підписка та вподобайка! Раджу вирівняти звук, в гостя перевантаження, а ведучого погано чути. Ще раджу додати другу камеру та частіше перемикати на дисплей - це додасть динаміку, краще для перегляду та утримання аудиторії.
Я человек далёкий от армии, но интересующийся. После просмотров ваших видео пораженческое настроение достигает максимума. Никакое раша-ТВ с их дикой пропагандой не даёт такого эффекта. В терапевтических целях смотрю видео из Дыры. Там Украина коварная хитрая и максимально боеспособная :)
Один з найцікавіших та найактуальніших оглядів. При усій застарілості, ЗСУ їздять на копійках та двійках, і інших наразі нема, як і грошей на закупівлю принципово нових машин.
Я б модернізовав ті, що в танкових бригадах, а потім через певну кількість років їх передав в механізовані, а в танкові вже щось нове. Не розглянули приклад Грузії. Вони щось там випускають на базі БМП 1
Думаю що нам потрібно скуповувати БМП і модернізувати самі важливі модулі (двигуни, рації, оптика). Ті сучасні БМП які зараз є у світі звісно кращі за радянські але принципово не змінювались багато років. Якщо ми будемо розроблювати нову БМП з огляду на те що є зараз то поки ми її зробимо і приймемо на озброєння то воно вже буде застарілим. При розробці нам потрібно дивитися значно в майбутьнє вивчаючи перспективні ідеї які зараз є і куди рухається ринок озброєння. Мені здаеється що в майбутьньому БМП буде мати максимальний захист як від танків (активний + динамічний) так і від керованих снарядів (птурів, дронів камікадзе, ударних дронів) але без крупнокаліберного озброєння, а в супроводі з ним повинен їхати бойовий робот який буде нести основну ударну міць і буде керуватися оператором з БМП. Так же до кожного БМП можна встановити квадрокоптер який живится дротом з генератора БМП (і матиме невелику батарею щоб повернутись на БМП в разі обриву дроту) і може вести спостереження і деякі допоміжні функції.
На мой взгляд следует в первую очередь насытить войска БМП 1/2, освоить полноценный ремонт, и что бы они реально были на ходу в боеспособном состоянии, если смотреть на перспективы ближайшего развития, то это покупка однотипных у стран бывшего ВД в хорошем состоянии. Если долгосрочная перспектива то это более дорогие БМП следующего поколения, типа Кевлар-Е, их будет меньше, они дороже, но количественную проблему закроют те самые БМП 1/2 которые будут в наличии.
Що закуповувати на Заході ? У Харкові створено 2 важкі Бмп на базі т-64. Цей напрямок з розширенням бази до т 72 т-55,т80, оплот, і потрібно розробляти + нові модулі + 90мм гармата. /без калькулятору /на мою думку Тарасе.
Цілком згоден про закупівлю БМП-1/2 за кордоном. З приводу запитання про майбутнє БМП. Було розроблено БМПВ-64 на базі корпусу і ходової танка т-64. Звісно, за умов війни, переводити танковий корпус є великою дурньою, ліпше відновити з модернізацією танк до "Краба" чи т-64 2017. Але ось питання - чи не варто раз танки переходять на двигун 6тд, наявні 5тдфм використати разом з підвіскою в БМПВ-64 з новим корпусом (який куди простіший за корпус танка), зробити машину по типу модернізації БМП-1 від НПО "Практика" - тоб-то з подвійним дном, а грузопід'ємність елементів ходової і двигун дозволить цій бмп бути вагою 35-40 тон без особливих проблем. Використати для неї модуль "парус" і наробки по БТР-4, забронювати дз з елементами ХСЧКВ і ось в такому вигляді мати БМП з високим рівнем захисту на відпрацьваній ходовій і моторі власного випуску з вкладеннями лише в сам корпус, модуль "Парус", і модулі ХСЧКВ. Цікаво, чи розглядав хто-небуть подібний підхід і якщо так - то яких висновків дійшли в результаті. Все ж навіть здається в 2019 році були статті фінансування на цю машину. Завчасно дякую за відповідь
Життя солдат - це приорітет і модернізація та новий модуль може дати багато шансів для життя. Нам кугуари канадські пропонували і який результат? Життя мало вартує наших хлопців
Вітаю МІЛІТАРНИЙ! Мабуть краще закуповувати більше своїх сучасних БТР з різними бойовими модулями, а ніж старі БМП за кордоном. Задачі вони виконують +/- однакові, але це буде оновлення парку своїми бойовими машинами. А для доправлення бк і інших вантажів по бездоріжжю, було б непогано відновити виробництво МТЛБ з сучасними трансмісією і бойовим модулем.
Мне 40 лет. 20 лет назад когда служил в ВСУ имел возможность поездить на ВМП 1-2. На ВМП 3 только делал фото(Это было в !-ой танковой бригаде) Комбату Кобелянскому огромный ПРИВЕТ!!! И командиру 1-ой танковой бригады Танцюра.Привет!!!
Нахіба вкладатись у те що не відповідає потребам сучасності? Як є гроші, то треба їх вкладати у розвиток сучасної бронетехніки, так би мовити інвестувати. Можна розробити якусь сучасну, багато функціональну платформу, під різні потреби, різні модулі.
бмп крайне неудобная для десанта. Когда нормальные мужики а не гномы безногие. Это гробина. И если тула сложить баулы, места для десанта там нет. Все сидят верхом. НА правах такого ездока 14-15 годов. Нам нужны кразы бортовые с бронекабиной, чтоб обеспечивать логистику обозную. и те же бтр4, с нормальными движками и поставленной апарелью. Остальное -просто вынужденная мера
@@EasyPeasyLemonSqueezyXD нет, не факт что лучше, как по мне. Доводилось и на копейке трофейной ( именно ваз) перееханой бмп ездить. Одна проблема - колеса часто менять, и двери выкинуть. Внутри бмп совковых нормальных мужиков (не толстых) со снарягой все равно не разместить, и покатаешь их часа два по жаре, и они уже кисель. А сидеть верхом на броне - это хрень и в плане безопасности, и в плане удобства, и весь грязный как черт, стволы клинит, от пыли, даж если не смазывать. Вещи никакие не взять, если только весь десант забить, и доступа к ним нет, и вечно все в соляре. Так что полноприводный бортовой грузовик куда интереснее. Особенно если на борта навесить бронещитки...главное шоб не отвалились. БМП хвалят походу лишь те, кто не ездил в ней в качестве десанта, тем паче на боевые. В качестве огневой поддержки, и доставки БК машина вполне приемлема, если исправна. Но не людей возить.
расскажите где хоть раз пригодилась эта массовая плавучесть, внедренная в легкую бронетехнику. На практике. Мне такие случаи в Украине не известны. Считаю эту опцию крайне вредной.
Дякую хлопці за цікавий контент, хай щастить!!!
Супер,молодцы! Давайте почаще новые выпуски,по возможности конечно)) А то постоянно ждёшь новый выпуск милитарного как когда-то давно ждал на выходных новые серии "Утиных историй" и "Спасателей" )))) кто в теме тот поймёт)))) как всегда лайк))))
брат ,я пон :)))) сам ждун:)))
Чип - чип - чип - чип и Дейл к вам спешат)))
jak zawsze świetny program, pozdrawiam
Polska strong :)
главный плюс этой машины для нас в том, что она со своим калибром не противоречит минским договорнякам
Дякую,Слава Україні!!!!!
Героям слава!
Дякую за цікавий матеріал
В этом видео круто всё. Материал, ведущие (как обычно), а знание и практика гостя просто зашкаливает. Видно что парни стараются, хоть и времени у них нет особо. МОЛОДЦЫ!
Ага-ага, когда гости заявляют, что: "БМП-2 появился в результате того, что в Афганистане выяснились недостатки БМП-1...", вот тут "знания" и "проффессионализм" блистают просто. Фокус в том, что при таком варианте БМП-2 появилось бы после Афгана, к 90-м годам уже. Цикл разработки, длящийся многими годами, никак не перепрыгнуть.
Фокус второй - разработка БМП-2 началась в конце 60-х, то есть за 10 лет примерно до вторжения в Афганистан. И туда попали лишь несколько экспериментальных образцов БМП-2, которую советское Министерство Обороны не особо жаловало (и серийного выпуска не ожидалось).
Но восторг военных таки "пробил чёрствые сердца чиновников", и они запустили производство БМП-2.
Но ведь машина уже существовала на момент вторжения в Афган, хотя попала туда лишь спустя 2-3 года с момента вторжения.
Кстати, вы можете стать покруче экспертом, если поищете материалы о БМП - они есть в инете, даже и тех.документацию найти можно
Боже як ви класно розставляє все по поличких, дякую за це. Я за най сучаснішу модернізацію старих А потім всі напрацювання влити в Нову бмп бо без досвіду немає чого будувати нового.
Дякую за відос 💪
Тарас,як шкода,що в 90-х не було такої програми,як ваша.В 1994 році служив в учебці в Євпаторії,харчування просто жахливе,а ганяли нас на "знос".Гласність-це чудова річ,особливо в Своїй країні
МІЛІТАРНИЙ , дякую за цікавий випуск. Ставлю вподобайку .
Велика Пошана і Подяка.
Бойова машина піхоти (БМП) - це зовсім не бронетранспортер (БТР), функція якого доставити десант (піхоту) до місця ведення бою та забезпечити вогневу підтримку. БМП - це бойова машина для ведення бою піхотою, яка повинна розміщуватися у змішаному бойовому порядку не позаду, а поруч з танками, а отже і мати однаковий з танками рівень захисту. А що саме розробили конструктори в СРСР та запропонували армії у вигляді БМП-1? Це був по суті гусеничний бронетранспортер з потужним озброєнням. До речі, вартість БМП-1 була практично на одному рівні з танком Т-62. У ті часи категорично проти прийняття на озброєння БМП-1 виступав Командувач Сухопутних військ маршал Радянського Союзу В.І. Чуйков. Він говорив, що закупівля БМП-1 залишить країну без штанів, і що треба закуповувати колісні БТР, багато колісних БТР. Однак промислове лоббі в ЦК КПРС вирішило по-іншому: побудували завод в Кургані та начали масово виробляти БМП-1. Але перші спроби бойового застосування на Близькому Сході показали, що машина для бою зовсім непридатна: слабе бронювання (наприклад бортова броня БМП-1 гірша за БТР-70 або БТР-80), а протимінна стійкість БМП-1 зовсім ніяка: забезпечується захист лише від протипіхотних мін та й здатність плавати досить умовна. Іменно з тих часів з'явився образливий переклад абревіатури БМП, як (братская могила пехоты). Також треба зауважити, що експлуатація гусеничних БМП досить коштовна річ, бо у машин малий у порівнянні з колісними БТР міжремонтний ресурс. Командири від піхоти їх поважали лише за те, що при зберіганні в боксі у них не спускали колеса, як у колісних БТР і бензин з баків бійці не зливали на продаж (як у БТР-60 або БТР-70), отже було менше клопоту. Однак час іде, тактика бойових дій змінилася: вже не воюють "стінка на стінку", з'явилися боєстійкі шини на колісних бойових машинах, театр військових дій (ТВД) в Європі має високу насиченість дорогами, з'явилися нові технології захисту і бойові колісні машини начали витісняти гусеничні. У колісних машин, крім мобільності, також значно вищі протимінна стійкість за рахунок повітряного проміжку, який створює шина і незрівнянно вищий міжремонтний ресурс (в рази, а то і на порядок). Також треба врахувати, що в конструкції колісних бойових машин використовуються дешеві серійні автомобільні агрегати. Усі ці "плюси" переважують вибір на користь колісних бойових машин. Отже вважаю, що у майбутньому в Збройних Силах України перевагу буде надано колісним бойовим машинам типу БТР-4. Сучасний вітчизняний БТР-4 на цей час уже переважає БМП-2 по усім бойовим і технічним характеристикам, а БМП-3 по ефективності дії комплексу озброєння (на це існують відповідні дослідження). Якщо і створювати в Україні нову БМП, то ця машина повинна бути по рівню захисту не гірше основного бойового танку. Чи поставлять таке завдання Збройні Сили перед промисловістю покаже час.
Дякуємо за змістовний коментар по темі
Именно так! Ни разу в боестолкновениях ни БМП-1 ни БМП-2 не действовала как ее задумывали... Все попытки идти вместе с танками в одной линии заканчивались фиаско...
Лайк перед переглядом відоса.
Якраз вчора бачив колону бмп, яку везли на тралах за містом, Думаю, їх модернізували на Чезара, бо зі сторони заводу їхали. А може і ні, хто знає 🙂
Лайк треба ставити на половині відео чи в кінці, на початку він може зашкодити видачі(тіпа боти дивились).
@@chocolatecht не знав про таке. Дякую, буду тепер після перегляду лайк ставити.
Також цікаві напрацювання у чехів: машина розвідки, медичка, 120мм міномет, звязку чи шасі під зенітки.
Як бмп самі чехи відмовилися
Дуже дякую за підкаст. Після ваших передач настрій підвищується, апетит покращується, з дівчиною можу 4 рази за ніч, одним словом робіть стріми частіше)
Ого! 4 рази за ніч! Та то в тебе просто підвищені лібідо та потенція!
Вподобайка каналу и подяка ведущим и гостю.
Здравствуйте.Спасибо вам за вашу работу.По поводу вопроса-думаю,что лучше сосредоточится на обеспечении ВСУ БМП-1/2 и их модернизации.Разрабатывать перспективную БМП нового поколения,конечно,нужно но у нас и так куча незакрытых дыр.Нужно сосредоточится на разработке ударных БПЛА и средств ПВО,РЭБ.
Коментар для просування відео. Хлопці! Ви молодці!
Відповідь на питання Тараса: Модернізувати старе, купляти за кордоном однотипове, домовитися з чехами про ремонт УД-20! А студенти нехай вигадують роботизовані ударні комплекси та БМП нового покоління.
Важко не погодитися .
Ну доречі, бойовий робот Мисливець, перші прототипи були в АТО на випробуваннях ще в 16 році.
В інтернеті є досить багато відео їх роботи, так що це не пустий звук і не вигадки студентів.
На 7 рік війни вони модернізували і доопрацювали свої вироби непогано, можна хоч зараз приймати на озброєння.
Мені видається, що як в Токмаку була база для відновлення УТД-20 - то варто взяти наявну документацію і докупити на ЖБТЗ якогось обладнання для капітального ремонту цих двигунів. Не думаю, що там прям космічний апарат, що це не можливо. В будь-якому випадку - чехи можуть змінити ставлення через якісь резони, та й ціна навіть у лояльних іноземців завжди в декілька разів вища за ціну в відчизняного виробника.
@@ВасяПупкин-ъ6к2х на днях з'явлалсь інформації з випробувань у ДШВ, роботи ще багато у роботизованих систем. Але вони вже їздять, щось роблять, та на недостатньому рівні.
Какие чехи,а Харьков на что???
Чудовий випуск.
Дуже було би цікаво побачити випуск про бронетехніку, яку виробляють приватні компанії. Такі як Українська Бронетехніка, Практика. До речі Практика дуже рекламує свої альтернативи Укроборонпромівським БТР. Що по цьому всьому, що з приватного сектору реально робоче, що є більше маркетингом і пустим самовихвалянням? Здається йдуть постійно якісь випробування, в.т. державні.
Дякую Тарасу, що запитав про уніфікацію! Все цікаво.
На мою думку варто в модернізацію і уніфікацію. БМП не пріоритет.
Можна один з наступних подкастів зробити про бойові гелікоптери що є що може бути і наскільки вони взагалі в нашій війні потрібні
Буде але пізніше.
Які ж ви офігенні, це просто щось неймовірне
Тоталітарка радує подкастами, дякую)
Дякую за цікаву бесіду.
Було дуже цікаво! Дякую дуже!
Дякуємо за інформацію!
Доповідаю що Львівський бронетанковий завод освоїв ремонт бмп і бмр на базі бмп,відремонтував кілька десятків машин на початку війни та згодом відібрали можливість ремонтувати таку бронетехніку ,також робився капітальний ремонт двигунів до бмп ,і також робився капітальний ремонт кузова ,,дайте людям роботу бо завод на ладан дихає...
Менше ляпай язиком! Йде війна ідіот!
цікаво як вони могли робити капремонт двигунів до БМП, якщо у них немає обладнання для цього
@@sashamalenko1466 Дядько Максим ?
@@sashamalenko1466 десь так само, мабуть, як ті мотори "капіталить" рембат.
Дякую, дуже цікава тема!
Супер👍👍👍 дякую за вашу роботу
Я за масовість. Але і за постійний «підкорм бичків»))
Слава Україні
1. Кількість необхідна для заповнення штатної структури. Якщо її не заповнити то бойові можливості підрозділу будуть, м"яко кажучи, неоднорідними.
2. Як було зазначено, в сучасних умовах воно буде однаково горіти, без різниці якого року випуску. А от кількість машин, зробить задачу з їх знищення з застосуванням високоточної зброї, набагато більш дорогим задоволенням.
3. Машини які пройшли глибоку модернізацію будуть мати приблизно ті самі зовнішні контури як і немодернізовані зразки. Таким чином з"являється поле дешевих і дорогих цілей, яким теж можна в певній мірі маніпулувати. Наприклад ті ж самі "дохлі" корпуси можна встановлювати в якості фальш-цілей.
Лайк
бмп3 просто дает большую плотность огня, и может заменить обе версии предыдущих бмп. В целом, все эти бмп бесполезны касаемо своей основной функции - доставки. Попробуйте вывести раненных на бмп2, это убожество, не рассчитанное на то, что у людей есть ноги. В итоге люки не закрыть, ноги наружу торчат. Нужно убирать массово плавучесть, и ставить единый легкий (в сравнении с обитаемой башней) без экипажный модуль вооружения. А также подымать потолок десантный и ставить апарель. Борта зашивать хотя б как на бпм2д. Тогда машины еще норм. А если еще и пихло поменять на что-то импортное, сделать ремоторизацию, то вообще гуд.
"В целом, все эти бмп бесполезны касаемо своей основной функции - доставки."
Так вроде бы это у БТР ОСНОВНАЯ задача это доставка/перевозка, а у БМП основная задача это поддержка огнём, а потом уже доставка. Потому он такой мелкий, меньше пофиль-сложнее поразить.
Но то что делали его для китайцев это факт, я в полном защитном снаряжении влахил в него с огромным трудом, мог только на крайнем месте находится, сразу у входа, я тогда спиной вперед впрыгивал, побратимы просто за броник подтаскивали внутрь и я кое как запихивался таким вот образом.
Однако когда работает артилерия или снайпера - то лучше уж старенький БМП чем на своих двоих.
Тут же дело не в том что БМП-2 это топчик, проблема в том что они на складах есть, есть запас корпусов, деталей, технологии по производству/модернизации что кратно дешевле производства новой и удобной техники.
Как говаривал нач. полка - воевать нужно с тем что у тебя есть, здесь и сейчас.
@@Volodymyr_SVD потому следует работать над эргономикой и повышением бронезащиты за счет потери плавучести. Заказчик в виде военных это должен требовать в ТЗ. Наработки давно естьи по расширению десантного отсека по высоте, и аппарели, и установка разнесенной доп. брони. Это важнее плавучести.
@@1wewedf подобные изменения по трудоемкости не сильно уступают новой машине то в целом.
Бронировать БМП сильней толку мало, нормальные ПТ средства держать все равно не будет, а осколки и автоматный калибр и так держит. Увеличить плотность, точность огня, средства связи и маскировки, это все достаточно экономно и быстро не можно сделать.
@@Volodymyr_SVD да нет, таки создать новую машину гораздо сложнее, чем вварить верх кормы, бонки под разнесенную, порезать ее на гидрорезе, и поставить модуль типа шквала. Машина должна держать 12.7 в круговую. А лучше 14.5 с реальных дистанций огня. И противокумулятивные решетки, чтоб сминало воронки. того более чем достаточно
Розумно!
Предпосылка українською буде передумова.
Будьмо українцями !
Слава Україні !
Вас дуже приємно слухати, але дуже класно що даєте більше сказати гостеві
Молодцы ребята!Слава Украине!
Час показав і доказав ліпше багато хоч і нижчої якості ніж мало але вищої якості. Дякую за подкаст хлопці.
Як завжди перфектно. Можливо зробите тему про безпілотники. Про вже існуючі і перспективні розробки. Дякую
Дійсно БМП-1 була першою плаваючою машиною такого класу в світі, але компоновка та застосування на мою думку, були запозичені у таких машин як Schützenpanzer SPz 11-2 Kurz та Schützenpanzer Lang HS.30
Дякую за відео 👍👍
Дякую вам, цей коммент для підвищення українського кентенту в Ютуб. Слава Україні 🇺🇦❤.
Топ контент!
Унификация двигателей, модулей вооружения, связи, навигации при модернизации гусеничных бмп с бтр4. Убирание плавучести. Они у нас еще долго будут. Развить нормально производство именно бтр4. Потому что это колесная машина, которую не нужно тягать тралами и по железке, при этом она по компоновке и броне достаточно нормальная, и именно на ней откатывали все эти модули типа паруса. За плавучесть опять же забыть. Добавить разнесенное бронирование, и продумать нормально противо кумулятивные экраны. За рубежом из бронетехники ничего не закупать. Вообще ничего. Предприятия ВПК укрупнить. Не нормально, когда на тот же Харьков 4 бронетанковых завода, каждый из которых еле дышит, и у каждого своя администрация и вспомогательный персонал. Сведите все на единую современную производственную площадку на базе КБ. Гусеничные бмп могут быть только на базе старых танков. Упростить/облегчить/удешевить тот же парус, убрав оттуда АГС.
А чё АГС убирать?
@@10mira дешевле башня, легче.
Работать с старыми БМП. Новые поколения - это уже бессмысленная трата денег, так как с массовым появлением ударной робототехники (в том числе автономной) - вообще не понятно что будет с бронетехникой завтра.
не могу с Вами согласиться абсолютно . Ударная робототехника еще находится в начале пути но общие тенденции уже обретают четкий контур. Скорее всего новая бмп будет выполнять роль информационного хаба . именно поэтому нам нужна новая телега , желательно плагин-гибрид, который сможет как обеспечить бесперебойную работу электроники так будет значительно экономней своих старых собратьев. Так же думаю, вы не станете спорить с те что всу нужна одна универсальная телега , а не зоопарк условно ремонтопригодных машин прошлого века
та да ось так візьмуть і зникнуть всі спалять,будуть ще,років так 30..
@@oleksandrdemchenko482 зачем этот сарказм? Речь про то, что можно использовать и модернизировать старые образцы БМП. Зачем вкладывать деньги и время в разработку новых БМП, если пока непонятны требования к ним в современной войне? Или по старинке готовится к прошедшей войне?? Не исключу что БМП может и умереть как техника поля боя. Одно дело когда есть тяжело вооруженный и защищённый танк с экипажем в 3 человека, а другое - машина на борту которой 10 человек с противопульной защитой. И даю 1000% что шансы в будущей войне погибнуть от какого-нибудь дрона будут многократно выше чем от стрелкотни.
@@tomtailor7663 даже и не думал сарказничать' можно и каких то полгда потратить и одну машинку разработать,глаза бояться руки делают...фантастику посмотреть,почитать,помислить..короче нужно братися и делать,без оракульства будет,не будет,тенденции говорять,завтра ваше постапок,Р.М.И.,все дрони не фукц.Р.М.Р., и???
Супер. Лайк.
Стосовного Вашого запитання: в наших реаліях краще закупівлі б/в техніки.
Лайк в підтримку каналу!
Дякую за вашу працю.
Просто вподобайка!
Щиро дякую за працю.
Я вважаю що потрібно тягнути за вуха наш військово промисловий комплекс, щоб він вийшов на рівень Чехії у виготовленні БМП.
+Saykes1994
Як не тягни цих довбнів але совковий менталітет та підхід до роботи все зіпсує - лише здорова конкуренція може змінити ситуацію.
@@YToooFU То хай ці 90% працюють на тих, для кого це не сатанизм, власне це вже є явочним порядком.
Стосовно питання Тараса, гадаю потрібно на 70-80відсотків коштів які виділяюця на бмп витрачати на обслуговування модернизацію.. А 20-30відцотків на створення иа щакупівлю нових з подальшим переозброєнням по підрозділам. Хай нових небагато, але 1 рік 1 підрозділ переозброїти, нюнаступний рік інший підрозділ і так далі.
сучасна БМП буде кілька мільйонів доларів США.
З бюджетом треба буде по 1 шт. в рік купляти
Краще вже вкладатись у бтр. Тим самим забезпечити як механізовані так і моторизовані бригади одним зразком бронетехніки.
Але ніби БТР-4 в концепції і бойовим можливостям подібний до БМП-2. Тоб-то поки є БМП - то лишається лише комплектувати підрозділи, що їздять на вантажівках БТРами-4, але заміна особливого сенсу немає, ну хіба що вже не піддаватимуться реанімації старі машини.
@@vyacheslavperesunko Комплектувати не укомплектовані бригади бтрами, а інші з часом коли бмп вийдуть з ладу. Хоч би по броньованим машинам досягнем консенсус у військах.
@@andriepylypchuk4341 так, звісно, погоджуся.
На мой взгляд нужно скупить все БМП1/2 в вот таком почти новом состоянии в Европе. Чтобы все подразделения были укомплектованы и даже с запасом. Развивать сопутствующее вооружение которое обеспечит эффективное применение минимально модернизированных 1/2 (той о чём говорил Сергей). Это там защита от беспилотников, поддержка своими беспилотниками, точной артиллерией, быстрой качественной связью, взаимодействием между подразделениями на опережение врага, автоматизация. А параллельно создавать новое БМП, которое постепенно передавать в подразделения так называемые "пожарные", мобильные, те которые участвуют в международных миссиях (что позволит показать оружие в действии и для экспорта). И в процессе будущего плавно заменять 1/2 (может передавать их в тер. оборону, например) упёрто, понемногу, но регулярно на новое БМП.
1/2 рано списувати, за насправді адекватного підходу, IMHO...
Дуже цікаво.🇺🇦🔥
цікаво слухати
Перехід на БТР 4 та наступне поколіннч , виробнициво в нас це робочі місця і зп . Підтримка стврої техніки вийде коштовною , крвще закупити Стугну
БТР 4 актуальний для 0-х та 10-х років. Для сучасного та найблищого майбутнього(20-ті, 30-ті) він абсолютно беззахистний перед БПЛА, баражуючими боєприпасами та іншим.
@@jackjones7275 Не всі противники мають ударні бпла , танки також немають зверху активного захисту .
Лайк .Дуже цікаво ,молодці
Вау моє питання в телівізорі!!!
Треба купувати БМП-1/2, ремонтувати, мінімально модернізувати і заповнювати всі штати. Їздити на жовтеньких маршрутаках Богдан в атаку, як це було в 2014, це явно не гуд ідея...
Лайк однозначно! Прекрасна робота! А щодо БМП, то годі вже зкуповувати по всій Європі совкові «бехи», вже треба створювати абсолютно нову БМП. Совковим «бешкам», а особливо першим вже по 40-50-60 років в середньому. Це вже морально та фізично застарілий мотлох. БМП-2 трохи помолодше будуть, але теж вже старі. Треба або капітально та глибоко модернізувати вже існуючі БМП-1 та БМП-2, благо, що є багато прекрасних, як на мій погляд, модернізацій цих «бешок» як від чехів і словаків, так і від наших підприємств і підприємців, або ще краще щось нове створювати та виробляти. Щодо нових проєктів по перспективним БМП для України, то у наших людей теж величезна фантазія, тому є багато проєктів з абсолютно різними ТТХ і тому також є величезний вибір відповідно.
Сучасну бмп треба ще розробити і закуповувати їх будуть по 10 штук , бмп1 краща за автомобіль .
@@РвлгарвраЛсхцдіш, краще вже по 10 штук. По вашому ми що, і через 20 років повинні будемо на цих «бехах» їздити? Вже навіть поляки зібрали прототип своєї нової БМП «Борсук». Вона в них вже зараз на випробуваннях. Угорщина німецькі БМП «Рись» закуповує. А у нас «бехи» совкові. Мені зараз 16, а через 20 років, це той самий граничний термін, коли повинні будуть ТІЛЬКИ ПОЧАТИ ЗАМІНЯТИ У НАШИХ ВІЙСЬКАХ БМП-1 ТА БМП-2, буде вже аж 36 років. І щось мені не дуже хочеться щоб мої молодші брати, майбутні племінники, можливо, мої діти та й я сам їздити на цьому мотлосі. І я тобі так скажу: у порівнянні із перспективною зброєю майбутнього що автомобіль, що автобус, що ці «бехи» совкові дорівнюють нулю. Їх усіх на «ІЗІчі» роздавлять.
@@Colonel_General В навіть поляків буджет армії суттєво більший .
@@Colonel_General В рашки БМП 2 також по кількості переважає .
але в них ще є бмп3 і бмп4
Дякую за розбір питання по БМП!
Було б цікаво щоб один з наступних випусків був присвячений ДОЗ. Причини невиконання, через які фактори/осіб/закони це сталось(триває). Як на мене це те що найбільш негативно, наразі, впливає на обороноздатність України.
Хлопці ,чи не хотілиб ви поговорити про те чи було чи є і чи може в України бути напрацювання по двигунам різних класів до бронетехніки адже техніки багато а двигуна свого ми не моємо ….
Теж хороше питання, тре скидатись на патреон/картку)
В нас наче нічого нема окрім коматозного МЕМЗа з двигунами для самохідних лафетів, та Малишева з тракторно-танковими ТД. За бажання навіть не можна просто скомпілювати якийсь гібрид з електро-трансмісією, бо наче нема виробництва потужних електродвигунів. При тому якась невиліковна залежність від ЯМЗ.
Дуже дякую за подкаст! Ви мало не єдині, в кого можна детально і ґрунтовно дізнатись про стан речей в нашій армії.
А ви можете зробить подкаст про засоби зв'язку в ЗСУ? А то мені, як людині, не дотичній до військової служби, незрозуміло, як воно там працює, чим одна радіостанція відрізняється від іншої та що, власне, окрім радіостанцій у військах є, потребується, та для чого. Впевнений, я не один такий. Тим більше, ви в відео досить часто говорите про проблеми зв'язку в ЗСУ або под прогрес в цій темі
Гарний матеріал. Дякую.
Щодо питання, то ми скорше змушені, чим хочемо, підтримувати і модернізувати БМП, ті що є. Але на майбутнє необхідна заміна на техніку, яка має необхідні вогневі якості, а також краще захищає особовий склад. І важливо не помилитися, що є головним. Плавучісттю напевно можна й пожертувати.
Дякую за цікавку.
Створення нової БМП та модернізація наявних на озброєнні БМП, повинні йти паралельно. Необхідність в новітніх БМП для України, це питання вхе давно перезріло.
++
Краще зробити акцент на закупівлі бтр 3 або 4. Так мі закриємо нішу бтр + вони по вогневій міці краще за наявні бмп
Гроші
Так если на БМП денег нет а новые БТР в 4-5 раз дороже
@@максиммаксим-т7к это откуда такие цифры?)
@@General_Chichilla Из открытых источников , это не военная тайна , у вас другие цифры кто то продаёт БТР 3 или 4 по 200 штук баксов ?
@@максиммаксим-т7к бтр3 стоит +-1 лям$
А где вы нашли стоимость новой бмп за 200к я хз 🤷♂️
дякую за випуск!
Найкращі шведські бмп
Бро БТРи буде відео?
Потрібна проста модернізація - поставити на корпус керовані протитанкові і протипіхотні ракети для підвищення бойової ефективності + нові приціли і засоби зв'язку для ефективнішого управління боєм. Паралельно розробляти машину нового покоління, яку б взяти на озброєння і почати масово виробляти на 40 років незалежності.
дякую
Хочется сказать, что нужно сфокусироваться на разработке и производстве своей бмп нового поколения, но опыт бтр-4 показывает, что даже если разработаем в сжатые сроки, то не сможем в адекватной перспективе перевооружить свои подразделения на нее.
А підкажіть, навіщо підрозділи, які мають БМП, переозброювати на БТР-4? Вони ж можна сказати однакові за функціоналом машини. Тий же десант, те ж озброєння, тий же захист. Ну БТР швидше на 40 км на годину на дорозі, а БМП прохідніша на полі - та й власне вся різниця, якшо абстрагуватися від різниці конструкцій.
@@vyacheslavperesunko Никто не перевооружает таким образом, разве что какие-то высокомобильные подразделения, собсна, для мобильности.
В целом, у нас в принципе нехватка легкой бронетехники, по этому меняют часто обычные грузовики на выше сказанные бтр делая из мотопехоты механизированную пехоту.
@@alexanderraim7553 Нє, ну там де питання стоїть легка вантажівка чи БТР - то тут відповідь ясна. Але якшо питання - замінимо БМП на БТР-4 - то нє, сенсу тут прямого немає, бо це машини-аналоги.
@@vyacheslavperesunko а кто вам сказал, что так делают?
@@alexanderraim7553 >>что даже если разработаем в сжатые сроки, то не сможем в адекватной перспективе перевооружить свои подразделения на нее.
Поки що я з вами спорив, це ви написали. Можливо, я не зовсім вірно вас зрозумів і ви не мали наувазі повне переозброєння армії на БТР-4. Бо на мій погляд - це не має сенсу. А от комплектація нових підрозділів і заміна вибувших машин - цілком виглядає доцільним. Втім, гомеопатичний випуск БТР-4 зводить все це нанівець - вони не комплектують некомплектні в техніці підрозділи і не заміняють вибулу техніку. Так шо це все полеміка між мною й вами.
Крутий подкаст, на мою думку, враховуючи нашого ворога, зараз нам потрібно багато старих, але робочих машин, які ми будемо розкривати за допомогою електронних систем обчислення. Тому що коли ти воюєш проти орди зомбі тобі не потрібна крута плазмова гвинтівка, яка буле перетворювати зомбі в пил, тобі потрібен старий, добрий пкм з оптикою, за допомогою якого ти будеш перетворювати зомбі в друшлак з відстані абсолютної недосяжності для зомбі)))
Дякую Вам за вашу працю .
Лайк !!!👍🇺🇦
спасибо за видео, подскажи, а будет ли расширена тема насчет перспективных украинских БТР? возможно сравнение более совершенными образцами... Возможно есть инсайды про потенциальную поставку западных образцов
Буде про старі БТРи та про БТРи майбутнього.
Звісно треба і своє робить для своєї армії і також експортувати. Це потрібний у світі товар. Секонд-хендом теж не варто нехтувати. Щоб у випадку часткової чи загальної мобілізації знов на шкільних автобусах не довелося нам їхати)))
Такий контент потрібен! Підписка та вподобайка! Раджу вирівняти звук, в гостя перевантаження, а ведучого погано чути.
Ще раджу додати другу камеру та частіше перемикати на дисплей - це додасть динаміку, краще для перегляду та утримання аудиторії.
Я человек далёкий от армии, но интересующийся. После просмотров ваших видео пораженческое настроение достигает максимума. Никакое раша-ТВ с их дикой пропагандой не даёт такого эффекта. В терапевтических целях смотрю видео из Дыры. Там Украина коварная хитрая и максимально боеспособная :)
Дуже дивно, особливо щодо цього епізоду) Ми намагаємося спиратися на реальність, а не накручувати емоції.
Один з найцікавіших та найактуальніших оглядів.
При усій застарілості, ЗСУ їздять на копійках та двійках, і інших наразі нема, як і грошей на закупівлю принципово нових машин.
Я б модернізовав ті, що в танкових бригадах, а потім через певну кількість років їх передав в механізовані, а в танкові вже щось нове.
Не розглянули приклад Грузії. Вони щось там випускають на базі БМП 1
Круто, молодці, зніміть ще інтервью про кулеметників
Ремонт і модернізація Бмп це суворі реалії.
Думаю що нам потрібно скуповувати БМП і модернізувати самі важливі модулі (двигуни, рації, оптика). Ті сучасні БМП які зараз є у світі звісно кращі за радянські але принципово не змінювались багато років. Якщо ми будемо розроблювати нову БМП з огляду на те що є зараз то поки ми її зробимо і приймемо на озброєння то воно вже буде застарілим. При розробці нам потрібно дивитися значно в майбутьнє вивчаючи перспективні ідеї які зараз є і куди рухається ринок озброєння. Мені здаеється що в майбутьньому БМП буде мати максимальний захист як від танків (активний + динамічний) так і від керованих снарядів (птурів, дронів камікадзе, ударних дронів) але без крупнокаліберного озброєння, а в супроводі з ним повинен їхати бойовий робот який буде нести основну ударну міць і буде керуватися оператором з БМП. Так же до кожного БМП можна встановити квадрокоптер який живится дротом з генератора БМП (і матиме невелику батарею щоб повернутись на БМП в разі обриву дроту) і може вести спостереження і деякі допоміжні функції.
На мой взгляд следует в первую очередь насытить войска БМП 1/2, освоить полноценный ремонт, и что бы они реально были на ходу в боеспособном состоянии, если смотреть на перспективы ближайшего развития, то это покупка однотипных у стран бывшего ВД в хорошем состоянии.
Если долгосрочная перспектива то это более дорогие БМП следующего поколения, типа Кевлар-Е, их будет меньше, они дороже, но количественную проблему закроют те самые БМП 1/2 которые будут в наличии.
Так .
Що закуповувати на Заході ? У Харкові створено 2 важкі Бмп на базі т-64. Цей напрямок з розширенням бази до т 72 т-55,т80, оплот, і потрібно розробляти + нові модулі + 90мм гармата. /без калькулятору /на мою думку Тарасе.
Цілком згоден про закупівлю БМП-1/2 за кордоном.
З приводу запитання про майбутнє БМП. Було розроблено БМПВ-64 на базі корпусу і ходової танка т-64. Звісно, за умов війни, переводити танковий корпус є великою дурньою, ліпше відновити з модернізацією танк до "Краба" чи т-64 2017. Але ось питання - чи не варто раз танки переходять на двигун 6тд, наявні 5тдфм використати разом з підвіскою в БМПВ-64 з новим корпусом (який куди простіший за корпус танка), зробити машину по типу модернізації БМП-1 від НПО "Практика" - тоб-то з подвійним дном, а грузопід'ємність елементів ходової і двигун дозволить цій бмп бути вагою 35-40 тон без особливих проблем. Використати для неї модуль "парус" і наробки по БТР-4, забронювати дз з елементами ХСЧКВ і ось в такому вигляді мати БМП з високим рівнем захисту на відпрацьваній ходовій і моторі власного випуску з вкладеннями лише в сам корпус, модуль "Парус", і модулі ХСЧКВ. Цікаво, чи розглядав хто-небуть подібний підхід і якщо так - то яких висновків дійшли в результаті. Все ж навіть здається в 2019 році були статті фінансування на цю машину. Завчасно дякую за відповідь
Только вклучил в наушниках послушать между делом, сорвалось. Придётся потом посмотреть.
Життя солдат - це приорітет і модернізація та новий модуль може дати багато шансів для життя. Нам кугуари канадські пропонували і який результат? Життя мало вартує наших хлопців
Вітаю МІЛІТАРНИЙ! Мабуть краще закуповувати більше своїх сучасних БТР з різними бойовими модулями, а ніж старі БМП за кордоном. Задачі вони виконують +/- однакові, але це буде оновлення парку своїми бойовими машинами. А для доправлення бк і інших вантажів по бездоріжжю, було б непогано відновити виробництво МТЛБ з сучасними трансмісією і бойовим модулем.
А чим укомплектувати підрозділ з бмп1?
Трохи не по темі, але питання важливе .
Як ви прокоментуєте те що зараз відбувається між Командуванням Сил логістики та МінОборони?
Я за модернізацію.
Гадаю, БМП можна розшифровувати, як Бойовий Мул Піхоти 🙂
Або Братська Могила Піхоти
@@Пан_Коцький зато оно не тонет.🙂
Боевой мул - это моталыга. А БМП - братская могила, сиречь консервная банка.
Мне 40 лет. 20 лет назад когда служил в ВСУ имел возможность поездить на ВМП 1-2. На ВМП 3 только делал фото(Это было в !-ой танковой бригаде) Комбату Кобелянскому огромный ПРИВЕТ!!! И командиру 1-ой танковой бригады Танцюра.Привет!!!
Нахіба вкладатись у те що не відповідає потребам сучасності? Як є гроші, то треба їх вкладати у розвиток сучасної бронетехніки, так би мовити інвестувати. Можна розробити якусь сучасну, багато функціональну платформу, під різні потреби, різні модулі.
бмп крайне неудобная для десанта. Когда нормальные мужики а не гномы безногие. Это гробина. И если тула сложить баулы, места для десанта там нет. Все сидят верхом. НА правах такого ездока 14-15 годов. Нам нужны кразы бортовые с бронекабиной, чтоб обеспечивать логистику обозную. и те же бтр4, с нормальными движками и поставленной апарелью. Остальное -просто вынужденная мера
@@EasyPeasyLemonSqueezyXD нет, не факт что лучше, как по мне. Доводилось и на копейке трофейной ( именно ваз) перееханой бмп ездить. Одна проблема - колеса часто менять, и двери выкинуть. Внутри бмп совковых нормальных мужиков (не толстых) со снарягой все равно не разместить, и покатаешь их часа два по жаре, и они уже кисель. А сидеть верхом на броне - это хрень и в плане безопасности, и в плане удобства, и весь грязный как черт, стволы клинит, от пыли, даж если не смазывать. Вещи никакие не взять, если только весь десант забить, и доступа к ним нет, и вечно все в соляре. Так что полноприводный бортовой грузовик куда интереснее. Особенно если на борта навесить бронещитки...главное шоб не отвалились. БМП хвалят походу лишь те, кто не ездил в ней в качестве десанта, тем паче на боевые. В качестве огневой поддержки, и доставки БК машина вполне приемлема, если исправна. Но не людей возить.
расскажите где хоть раз пригодилась эта массовая плавучесть, внедренная в легкую бронетехнику. На практике. Мне такие случаи в Украине не известны. Считаю эту опцию крайне вредной.
А чому ви озвучуєте координати ремонтних підприємств???