Markowa - Intrygująca wieś na podkarpaciu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 ноя 2023
  • Wciąż jedna z najbardziej niedocenianych turystycznie wsi Podkarpacia mimo dużej ilości interesujących wątków i malowniczego położenia. W Markowej, leżącej zaledwie 30 minut drogi na wschód od Rzeszowa, można podziwiać kilkadziesiąt tradycyjnych, przysłupowych chat i zachwycać się widokami podkarpackiego przedgórza.
    Powstanie i rozwój wsi Markowa w średniowieczu wiązały się z prowadzoną w okolicach Łańcuta w drugiej połowie XIV wieku akcją osadniczą. Sprzyjały jej korzystne warunki naturalne dużej kotliny, w której płynie rzeka Markówka, położonej na pograniczu Podkarpacia i Niziny Sandomierskiej. W czasach piastowskich okolice Łańcuta, Przeworska, Leżajska i Jarosławia, znajdujące się na polsko-ruskim pograniczu etnicznym, stanowiły tereny sporne między Polską a Rusią.
    Skansen w Markowej koło Łańcuta jest głównym punktem szlaku turystycznego pokazującego drewnianą zabudowę wsi. Przed laty skansen utworzyli mieszkańcy, którzy z pietyzmem odnoszą się do lokalnych zabytków. Teraz skansenem opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Zgromadzono w nim najbardziej cenne obiekty drewnianej zabudowy, tzw. domy przysłupowe, świadczące o śląskiej kolonizacji wsi w średniowieczu. Jak mówią członkowie Towarzystwa Franciszek Balawejder i Zdzisław Buras w konstrukcji przysłupowej ściany stały osobno, a dach opierał się na drewnianych słupach. Takie budownictwo charakterystyczne jest tylko dla Markowej. Podobne jest na Śląsku Łużyckim, skąd przybyli osadnicy.
    W czasie II wojny światowej za pomoc Żydom na terenie Polski okupowanej przez Niemców groziła kara śmierci, a jednak rodzina Ulmów przyjęła ich do swojego domu i zapłaciła za to najwyższą cenę. Za ten czyn zostali beatyfikowani.
    Idea utworzenia w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów (MPRŻ) pojawiła się pod koniec 2007 r. W dniu 30 VI 2008 r. Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął jednomyślnie uchwałę dotyczącą powstania placówki. W 2009 r. zadecydowano, że pieczę nad budową Muzeum będzie sprawowało Muzeum-Zamek w Łańcucie. Teren pod budowę przekazał Samorząd Gminy Markowa. Autorem projektu architektonicznego jest Mirosław Nizio. Budowa MPRŻ, prowadzona przez firmę Skanska S.A., trwała od października 2013 do października 2015 r. Muzeum zostało otwarte 17 III 2016 r.

Комментарии • 3

  • @kronemat8285
    @kronemat8285 7 месяцев назад +2

    Super film. Pozdrawia mieszkaniec Markowej.

    •  3 месяца назад +1

      ❤gorące pozdrowienia dla Pana..

  • @razorgrupamedia
    @razorgrupamedia 8 месяцев назад +3

    Wciąż jedna z najbardziej niedocenianych turystycznie wsi Podkarpacia mimo dużej ilości interesujących wątków i malowniczego położenia. W Markowej, leżącej zaledwie 30 min drogi na wschód od Rzeszowa, można podziwiać kilkadziesiąt tradycyjnych, przysłupowych chat i zachwycać się widokami podkarpackiego przedgórza...