TAPPING WITHOUT CHIPS - ROLL TAPS | FANAR ACADEMY | Episode 3.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 авг 2024
  • In this episode of the Fanar Academy, we will present an interesting alternative to taps, which is the roll or cold forming tap. Forming is an ideal solution for machining ductile materials so that chips are no longer an issue.
    See more:
    BLADE TYPES VS. TAP DURABILITY - CHAMFER TYPES
    • RODZAJE OSTRZY A TRWAŁ...
    HOW TO PICK A TAP? CHIP FLUTES
    • JAK DOBRAĆ GWINTOWNIK?...
    Website: www.fanar.pl/en/
    Facebook: / fabryka.narzedzi.fanar
    #fanarsa #AKADEMIAFANAR #cuttingtools #wygniatanie #mastertap #800X #fanar

Комментарии • 18

  • @esox3336
    @esox3336 Год назад +3

    Stosuję wygniataki dość często w pracy a zwłaszcza M16 . Żywotność wygniataka jest dość duża w stali o gatunku S355J2+N można zbliżyć się do 1000 gwintów na głębokość 45 mm obroty wygniataka około 120/min . Do smarowania wygniatanego gwintu używam tylko i wyłącznie terebor. Nie polecam używać zwykłego chłodziwa gdyż żywotność jest nieporównywalnie mniejsza . Zużycie narzędzia najczęściej objawia się tym że gwint jest coraz bardziej pasowny aż w końcu staje się ciasny i sprawdzian przechodni się nie wkręca . Istotną rzeczą jest tolerancja otworu , musi być dość precyzyjny i nie może odbiegać dużo od nominału max +0.10mm . Pozdrawiam

  • @grzegorzbrodala
    @grzegorzbrodala 3 года назад +1

    Świetnie że technologia obróbki stali idzie cały czas do przodu👍

  • @freddiechopin3769
    @freddiechopin3769 3 года назад +2

    Jak bardzo trudne byłoby ręczne użycie nagniataków zamiast gwintowników? Wiadomo, że jakichś ogromnych/głębokich gwintów raczej nie da rady przekręcić ręcznie, ale przy niewielkich średnicach czy głębokości opór raczej nie powinien być specjalnym problemem, więc przy założeniu, że narzędzie zostałoby wprowadzone prosto i utrzymana byłaby prostopadłość jest to w ogóle możliwe, czy po prostu praktycznie to nie wyjdzie i tyle? Jeśli użycie ręczne odpada, to może wystarczyłoby zamocować nagniatak w zwykłej wiertarce kolumnowej ustawionej na najniższe obroty? Super-sztywna z pewnością nie jest, ale za to prostopadłość i równe prowadzenie jest zapewnione.

    • @FanarPl
      @FanarPl  3 года назад +3

      Nie jest to metoda zalecana, ale da się wykonać ręcznie poprawny gwint wygniatakiem 😉
      Trzeba jednak pamiętać, że opory wygniatania są wyższe niż skrawania, stąd też będziemy mieć większe ograniczenia maksymalnej średnicy gwintu. Wygniataki wymagają również znacznie lepszego smarowania niż gwintowniki.
      Mimo wszystko podkreślamy, że wygniataki są skonstruowane z myślą o bardzo wydajnej obróbce maszynowej, szczególnie w materiałach, gdzie podczas gwintowania możemy natrafić na problemy z ewakuacją długich wiórów. Pozdrawiamy!

  • @Michjak91
    @Michjak91 5 месяцев назад

    Ciekawe 😉

  • @truckersteam487
    @truckersteam487 3 года назад

    Co będzie szybsze wygniatak M12 czy gwintownik M12 w stali nierdzewnej w seri np. 1000 szt. Jaki przykładowy posuw i obroty by Państwo zaproponowali dla optymalnego wykonania owego gwintu dla gwintownika oraz wygniataka ? Maszyna cnc o średniej sztywności materiał pręt nierdzewny ? Zaznaczę przy tym że nie chce żeby maszyna pracowała przy bardzo dużym obciążeniu wynikającym ze gwałtownej zmiany kierunku wejścia i wyjścia z materiału

  • @robertrob6547
    @robertrob6547 4 месяца назад

    Ktory gwint przeiesie wieksze obciążenie, z wygniataka, czy gwintownika? Aluminium, PA6, lub PA9. Gruboac blachy 5 mm.

  • @niepamietam
    @niepamietam 3 года назад +2

    Witam.
    Czy wygniatanie otworów pod gwint M4 w blachach nierdzewnych #1mm, w celu przygotowania pod montaż skręcany obudowy, to dobry pomysł ?
    Szukam alternatywy dla składania obudów blaszanych przez skręcanie, tak aby ograniczyć ilość procesów.
    Blacha po paleniu i gięciu z wyciętymi laserowo otworami.
    Szukam procesu dla takiego wykonywania gwintu w blasze 1mm, aby gwint był mocniejszy niż standardowo wycinany/gwintowany narzynkami.
    W blachach #1mm jest go po prostu za mało zwojów aby był wytrzymały i odporny na demontaż i ponowny montaż bez zerwania.
    pozdrawiam

    • @FanarPl
      @FanarPl  3 года назад +1

      Ścianka o grubości 1mm przy takim gwincie może okazać się zbyt cienka dla wykonania wytrzymałego połączenia. W tym przypadku zalecilibyśmy wiercenie termiczne otworu (flow drilling) w blasze, które dodatkowo tworzy kołnierz z materiału obrabianego, następnie można w tak wykonanym otworze wykonać gwint wygniatakiem. Pozdrawiamy!

    • @niepamietam
      @niepamietam 3 года назад

      @@FanarPl dziękuję za odpowiedź.

  • @easydor007
    @easydor007 4 года назад +1

    Bardzo ciekawa i pouczająca seria odcinków z cyklu akademia fanar. Czy wygniataki można stosować w oprawkach do gwintowania z zabierakami szybkowymiennymi, czy do tego trzeba mieć jakieś specjalne uchwyty narzędziowe z mocniejszym sprzęgłem przeciążeniowym?

    • @FanarPl
      @FanarPl  4 года назад +3

      Tak, można stosować przy wygniataniu zabieraki szybkowymienne, trzeba jednak ustawić wyższy moment na sprzęgle.
      Można przyjąć, że stosując nowoczesne narzędzia i odpowiednio dobrane chłodziwo dobrej jakości, należy spodziewać się wyższego momentu do ~30% w porównaniu ze skrawaniem. Zakładając, że warunki jak i chłodziwo jest dobrej jakości, bezpiecznie będzie przyjąć 1,5x większy moment od podanego dla gwintowników w tabeli w informacjach technicznych katalogu FANAR s. 257 (ustawiony moment weryfikuje się kluczem dynamometrycznym) www.fanar.pl/wp-content/uploads/2020/03/catalogue_no18_pl.pdf.
      Istnieje również możliwość mocowania na sztywno lub z minimalną kompensacją w oprawce MasterSync.

  • @yorqe
    @yorqe 2 года назад +1

    Który z Waszych wygniataków będzie najlepszy to wygniatania gwintu M4 w tytanie? Maszyna to Haas VF4.

    • @FanarPl
      @FanarPl  2 года назад +1

      W ofercie posiadamy jeden typ wygniataków „WGN” z rowkiem smarnym (SR) lub bez rowka, który występuje w różnych odmianach: niepowlekany, w powłoce TN2 i w powłoce TC.
      Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłby wygniatak WGN SR TC (INDEX C4-925005-0040), dodatkowo jako chłodzenie/smarowanie zalecilibyśmy zalanie otworu przed wygniataniem środkiem smarnym, który jest w naszej ofercie „Terebor” (INDEX T0-100110-0250).
      👉 www.fanar.pl/produkty/narzedzia-do-gwintow/wygniataki/c-sr-tc-din-371/

    • @yorqe
      @yorqe 2 года назад

      @@FanarPl A co z parametrami wykonywania gwintu takim wygniatakiem? Jakie obroty powinienem ustawić na maszynie aby wykonać gwint M4 w tytanie? Pozdrawiam

  • @RKprojecttv
    @RKprojecttv 3 года назад +1

    w żeliwie sferoidalnym można stosować wygniataki?

    • @FanarPl
      @FanarPl  3 года назад +1

      Wygniataki najlepiej spisują się w materiałach ciągliwych, czyli dających długi wiór podczas obróbki (np. aluminium, stale o twardości do ok. 30 HRC, w tym nierdzewne). Nie zalecamy ich stosowania w żeliwach.

    • @RKprojecttv
      @RKprojecttv 3 года назад

      @@FanarPl dziękuję za odpowiedź, ja tak bardziej z ciekawości niż potrzeby 🙂