Testing tach support with Yuriy's Android DRO application and Arduino DRO

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 окт 2024
  • This video was taken to test Yuriy's Android DRO application with simple optical tach sensor connected to Arduino to measure machine's rpm. More information about "Touch DRO" application and implementation you can find on Yuriy's Toys page (www.yuriystoys..... Arduino sketch to support tach input is on rysium.com (www.rysium.com/....
    More information and testing results are in TouchDRO Beta Testing Community on Google+

Комментарии • 5

  • @rayjones4799
    @rayjones4799 10 лет назад +1

    Cool, especially like the reflection of the chuck on the screen. I have a Shumatech DRO, but this is really appealing as I want another one now for my lathe.

  • @human2761
    @human2761 10 лет назад

    Totally Awesome !!!
    Now only if we could add SFM calculation ... for lathes .

    • @RysiuMal
      @RysiuMal  10 лет назад

      The calculation is not that difficult - we know rpm and we know the radius. The most difficult will be finding a spot on the screen to show the SFM value.

    • @Δημήτρης-η4ρ
      @Δημήτρης-η4ρ 7 лет назад

      Maybe an RPM/SFM toggle switch will do.

  • @The_Unobtainium
    @The_Unobtainium 6 лет назад

    cześć! jak myślisz czy arduino mega 2560 będzie ok aby załadować firmware użyty w 'yuri's DRO? Ma sporo przerwań zewnętrznych. Nie mam żadnego doświadczenia z prockiem użytym oryginalnie w tym projekcie dlatego kombinuję z atmelami. inne podejście to napisanie programu na arduino Nano aby obsługiwał tylko jeden enkoder i poprzez i2c przesyłał dane do hosta (inne Nano + moduł Bluetooth). Cena Nano jest taka, że i tak będzie sporo taniej kupić 4 szt/ 5 szt nano (czy jeszcze jedno do obsługi RPM) niż gotową płytkę yuri - teraz za wersję obsługującą liniały optyczne/enkodery magnetyczne woła ponad 350pln... W tej cenie można spokojnie kupić fajny czytnik DRO z aliexpress...
    5 sztuk Nano to 35pln:)
    Plus opisanego rozwiązania jest taki, że jedno Nano na oś może mieć bardzo mały i szybki kod do obsługi liniału/enkodera a do komunikacji z hostem wykorzystać można sprzętową komunikację po SPI czy I2c, która i tak jest duuużo szybsza niż potrzeba.