Omezení cukru a uvalít daň v cukru nápoji a sladkostí

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 июл 2024
  • Za limonády slavných značek a další sladké nápoje si Češi možná v budoucnu připlatí. Členové Národní ekonomické rady vlády vidí v jejich vyšším zdanění zdroj přilepšení pro státní rozpočet. Podporu návrhu, primárně kvůli zdravotním dopadům na stále více tloustnoucí Česko, vyjádřil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Spotřební daň na sladké nápoje chce prosadit ještě do dalších sněmovních voleb. Do rozpočtu by to mohlo přinést miliardy korun. Navíc, jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, zdražení skutečně v boji proti obezitě pomáhá a lidé nápoje nakupují méně. Obezitou v Česku trpí více než polovina dospělých a čtvrtina dětí.
    Podle reportu Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2023 mělo spotřební daně na sladké sycené nápoje zavedeno 105 zemí světa. „Tyto nápoje představují globálně vůbec nejprodávanější druh sladkých nápojů. Nejvyšší pokrytí vykazuje africký region, kde spotřební daň na slazené sycené nápoje uplatňuje 78,7 procenta zemí, následuje region Severní a Jižní Ameriky, šedesát procent, a region východního Středomoří s padesáti procenty zemí,“ shrnuje dokument WHO.
    V případě Evropy spotřební daň na limonády a jiné sycené sladké nápoje uplatňuje necelých 36 procent zemí. Pokud Česko daň skutečně zavede, zařadí se po bok Francie, Itálie, zemí Beneluxu i Polska. Členové Národní ekonomické rady vlády u spotřební daně skloňují několik věcí. Kromě přísunu dalších peněz do státního rozpočtu pracují se sladkými nápoji i jako s jednou z příčin obezity a s ní spojené řady zdravotních potíží, které odčerpávají peníze ze zdravotnictví.

Комментарии • 2