Dziękuję za ciekawy film Pani Dario ! Nie miałem pojęcia , że te zamki na kresach dawnej Rzeczypospolitej Polskiej , istnieją i są w tak dobrym mimo wszystko stanie . Może kiedyś jak znów będzie normalnie, wybiorę się zobaczyć to na własne oczy . Serdecznie pozdrawiam !
Polacy zawsze mieli poczucie piękna To jedna z naszych cech narodowych Dzisiaj też lubimy otaczać się pięknymi rzeczami Jak będziesz w Szwecji to zobaczysz Ile piękna i bogactwa Szwedzi zrabowali podczas potopu szwedzkiego w Polsce to wręcz niemożliwe Ile w ich muzeach jest przepięknych polskich dzieł sztuki biblioteka Kopernikowska korony polskich królów przepiękne kościelne ambony dzwony ogromną kolekcja białej broni oraz zbroje rycerskie meble z pałaców książęcych To wszystko jest nie do wycenienie Jest poprostu bezcenne Pozdrawiam
Trochę to smutne widzieć te wszystkie polskie pałace i zamki na Kresach tak zaniedbane lub w ruinie. Mieszkam na zachodzie Polski, Niemcy również "zostawili" wiele budynków, pałaców i dworków, ale duża część tych budowli i przypałacowych ogrodów jest utrzymywana w dobrym stanie, odrestaurowywana. Dzięki czemu naprawdę warto je zwiedzać i oglądać, są atrakcją turystyczną, wiele ludzi je odwiedza. Myślę, że opłaca się odbudowywać takie posiadłości.
Mam kolegę z Krzemieńca koło Tarnopola , tam urodził się Juliusz Słowacki , Polski poeta , jest tam muzeum jego umienia , przez Facebooka poznałem chyba z połowę miasta
Zainteresuj się tym miastem , bo warto , mnóstwo materiałów jest o tym mieście na yutubie ,jest tam znane liceum , ruiny zamku królowej Bony , tor saneczkarski , mój kolega uprawiał saneczkarstwo , był nawet na mistrzostwach świata albo nawet na olimpiadzie , niepamiętam teraz
Zwiedzając Lwów śmieszyły mnie tabliczki informujące o zabytku. Podana jest informacja w rożnych językach ale nigdy po Polsku i oczywiście jest kiedy powstał ale nie ma nazwiska fundatora. Gdzieś mi zaginęła fotka nazwy ulicy, u góry przez tynk przebija polska nazwa a niżej jest tabliczka z nazwą ukraińską. Zamazywanie polskości tego miasta. Przykro było widzieć ulicę Stepana Bandery i Bohaterów UPA. To wszystko w ramach przyjaźni polsko ukraińskiej.
nie przesadzaj,podobnie bywa w Polsce,np.Szczecinie,Gdańsku,Wrocławiu itp. masz jakieś informacje o mieszkających tam kiedyś niemcach,czechach,tworzących to miasto, w ich językach?Jesteś zapyziałym pseudo patriotom w katolibskiej skorupie.
@@matt112fly To śmieszne. Wszystkie zabytki nie zostały zbudowane przez Ukraińców. Oni nie mają się czym pochwalić. Nawet Chmielnicki wszczął rebelię z pobudek osobistych (zatargi z Czaplińskim) i zaprzedał Ukrainę Rosji- Ugoda Perejesławska. Teraz Rosjanie idą jak po swoje. Polacy mają dylemat czy mieć granicę z wrogo nastawionymi, cywilizującymi się Ukraińcami czy z Rosyjską dziczą.
@@matt112fly gość ma rację, tak samo jest z tablicą Lema, czy napisami na lwach z Łyczakowskiego, te jebane banderowskie bydło jest wychowywane na kłamliwej polityce historycznej wcale nie gorszej od rosyjskiej. Przykładów odradzającego się szowinizmu ukraińskiego można było przed wojną mnożyć, sama wojna tylko go wzmocniła,. Swoją drogą przed wojną śpiewanie Kaliny czy hasła bandeowskie w Polsce by nie przeszły, ale teraz głupie Polaczki oddali by własne matki tej swoloczy.
Dobry wieczor Bardzo dziękuję za piekny filmik z zamkami Przyblizylo mi historie Polski Piekne zabytki Pani tak pieknie opowiedziala w skrocie Widac u Pani takie duze zaangazowanie w tym co Pami robi Dziękuję
Dariu, polecam każdemu 1. Zamek na Wawelu - mieszkasz w Krakowie, więc to serce polskości na pewno widziałaś. 2. Zamek w Malborku - największy średniowieczny zamek na świecie 3.Pałac w Kozłówce k/Lublina - mało znany, ale - ja uważam - najbardziej klimatyczny pałac w Polsce /przebija nawet Nieborów/ - można połączyć wycieczkę z zamkiem w Kazimierzu n/Wisłą i zamkiem w Janowcu. Inne również są fajne i warte zobaczenia, ale te zalecałbym jako obowiązkowe. Pozdrawiam
Zaraz widać, że tam Szwedzi nie doszli. Choć w Grodnie to nieco pojechali z odbudową. Bardzo dziękuję za ten materiał. My z Polski zachodniej znamy zamki i pałace Niemieckie, które tu pozostały. A tam same perełki i historyczne miejsca, które Polacy powinni znać. A niestety nie znają.
Dario, bardzo ładnie przedstawiasz historię Polski. Masz dużą wiedzę - gratuluję.Od siebie dodam,że przodkowie z rodziny mojej żony pochodzili z rejonu Zbaraża (12 km od tego uroczego miasteczka).Mieszkały tam kolejne pokolenia, przez kilka stuleci. Domyślam się, że znali ten Zamek.Pozdrawiam serdecznie
Ciekawie opowiadasz. Lubię zwiedzać zabytki budownictwa świeckiego takie jak zamki i pałace ale i budowle sakralne takie jak kościoły, cerkwie. Mimo że moje wędrówki po Polsce i kilka wyjazdów na Ukrainę skupiały się na podziwianiu przyrody, to jak spotykam jakieś ciekawe ruiny to się nimi interesuję. Na Ukrainie byłem w Karpatach gdzie podziwiałem tamtejsza przyrodę i we Lwowie. Chciałbym też zwiedzić twierdzę Kamieniec Podolski bo nie miałem okazji i wrócić jeszcze w ukraińskie Karpaty. Lubię też rozmawiać z ludźmi w miejscach które odwiedzam, ale teraz będzie trudniej bo przed wojną rozmawiałem z nimi po rosyjsku i trochę po polsku. Edit: Szkoda że sytuacja polityczna i wojna powoduje ograniczenia w podróżowaniu na Białoruś. Tam korzystałem tylko z ruchu bezwizowego blisko granicy. Zwiedzałem Puszczę Białowieską i Grodno.
Maleńka korekta, Dario. Mówimy "... znajdujący się na terenie zamKU.", a nie 'zamkA'. ALE WSPANIAŁA NIESPODZIANKA z tymi zamkami na byłych polskich kresach! Bogu dzięki, że wiele z nich jest w dobrym stanie i szkoda, że niektóre "mają się" gorzej. Gdyby one były w ramach naszych granic, byłyby bardziej zadbane, bo tęść POLSKIEJ historii. No cóż, każda wojna to tragedie ludzkie plus utrata ziem i wszystkiego co na nich pobudowano. Jakże miły sercu Polaka temat!
Droga Dario. Z przyjemnością obejrzałem Twoje przypomnienie o naszych, polskich zamkach i pałacach na Kresach. Drobna uwaga: te zamki, pałace były budowane za czasów I RP (Rzeczypospolitej), która była Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Litewscy, rusińscy (obecnie ukraińscy i białoruscy) bojarzy i kniaziowie z chęcią, chociaż nie wszyscy, podpisywali akces do Rzeczypospolitej, która gwarantowała im wolność wyznania i sumienia. Rody, familie rusińskie i litewskie były przyjmowane do herbów naszej szlachty. I stawali się obywatelami, na równych prawach, jak Polacy wspólnego królestwa: Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przy okazji większość uzyskiwało przywileje, których nie mogliby uzyskać wcześniej... Reasumując: Polacy wnieśli duży wkład w budowę i potęgę I RP, ale nie zapominajmy o naszych partnerach i współpracownikach. ;). "Polskie" zamki i pałace, które pokazujesz Dario, tak naprawdę są zamkami Rzeczypospolitej - wspólnego państwa ludzi różnych narodowości, którzy Ją tworzyli. Pozdrawiam serdecznie😊
Bardzo fajny odcinek. Ale brakuje Zamku w Mirze na Białorusi. A jeszcze Wysoki Zamek we Lwowie. Chocim. Można prosić o odcinek nr 2? Druga dziesiątka.Pozdrawiam:)
Doceniam, że nie zakłamujesz historii. Przykre jest, że większość z tych polskich zamków i pałaców popada w ruinę. Kiedyś byłam na Krymie, zwiedziłam między innymi pałac chanów krymskich w Bakczysaraju. Był w dobrym stanie.
Dzięki za świetne wideo. Jeżeli mógłbym coś doradzić to film nazwałbym trochę inaczej... nie polskie pałace i dwory, a pałace i dwory Rzeczpospolitej. My jako Polacy musimy zacząć rozróżniać między Polską a Rzeczpospolitą. W skład Rzeczpospolitej wchodziły 3 lub 4 narody a nie tylko Polacy. Pozdrawiam serdecznie!
Wchodzily oficjalnie 2 narody - polski i litewski. Polska byla krajem dominujacym, a litewskie rody bojarow, wchodzily w polski herbarz- nie na odwrot. Byly to wiec polskie zamki, ewentualnie polsko- litewskie. Narodu bialoruskiego czy ukrainskiego nie bylo wtedy jeszcze. Radze sie troche podszkolic z prawdziwej historii, a nie z tego co opowiadaja dzis politycznie poprawni propagandysci.
Kochaniutka,śliczniutka,milutka Dario; jak dla mnie i nie tylko dla mnie jak widzę to Ty zasługujesz na przepiękny pałac. A ja byłbym twoim zakutym łbem to znaczy rycerzem i bronił cię od smoków i innych niebezpieczeństw gotowy poświęcić życie za ciebie bez mrugnięcia oka ♥️♥️♥️🥰 pozdrawiam serdecznie nasz bezcenny klejnocik
Boże, takie perły historii Rzeczpospolitej.. nie można tego jakoś lepiej ratować? Może po wojnie jakieś wspólne plany rekonstrukcji czy przywrócenia tych przepięknych obiektów?Przecież aż serce pęka kiedy dom rodzinny Sobieskiego jest w takim stanie..
Kresy wschodnie to ziemie, które nie wróciły do II Rzeczpospolitej po okresie rozbiorów. Mowa tu o takich miastach jak Smoleńsk, Homel, Żytomierz czy Humań. Wilno, Nowogródek, Równe, Lwów, Stanisławów to wschodnie województwa, które zostały zabrane Polsce na podstawie bezprawnych referendów z 1939 roku.
Niestety Ukraincy zaklamują prawdziwą historię, np. Lwowa. Kiedys pewna Ukrainka powiedziala mi, ze Polacy niczegi we Lwowie nie wybudowali. Odpowiedzialem jej, ze jest glupia i niedouczona, poza tym wypadaloby znac Ukraince historie miasta, ktore jest obecnie w granicach Ukrainy. Zauwazylem tez, ze Ukraincy pomijają fakt, ze Lwow byl ponad 400 lat polskim miastem. W jednym z ukrainskich prospektow informacyjnych przeczytalem, że miasto bylo zalozone przez ksiażat ruskich, a potem bylo czescia Cesarstwa Austro-Węgeierskiego i tyle... hahaha
Ładny i ciekawy film,większość obiektów zwiedzałem,i to kilkakrotnie.Ale na Litwie i Ukrainie spotkałem się z ordynarnym fałszowaniem historii.Dotyczy to Zbaraża i Trok.Prosze kontynuować ta tematykę.
Właściwie to ciężko powiedzieć , że te zamki są polskie. Są pozostałością po Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Większość z nich była własnością rodów ruskich. Owszem , mocno spolonizowanych (chociaż lepszym określeniem będzie zunifikowanych), ale nadal będących miejscową arystokracją.
Niezupełnie, w czasach Rzeczpospolitej szlachta Polska i Litewska najpierw przez małżeństwa a następnie nadania przez Króla stała się szlachtą Polską. A w II Rzeczpospolitej byli obywatelami Polskimi. Nawet podczas rewolucji w Rosji tamtejsza arystokracja uciekała do Polski. Wystarczy prześledzić historie jakiegokolwiek rodu.
Aż wygooglowałem kim jest ten Daniel Chadecki (7:18). Wygląda na to że to jakis Niemiecki polityk lat 70-tych ubiegłego wieku. Chyba nie o niego Ci chodzilo wiec milo byloby jakbyś napisala gdzie rządził i w jakich latach?
Jeżeli coś było na wschodzie Ukrainy to Moskale doszczęto to rozgrabili i zniszczyli ale stawiam że raczej były to posiadłości Ukraińskiej szlachty i magnaterii nieliczne zapewnie a to ze względu na Tatrów którzy niszczyli. Przecież Ruś Kijowska nie była jakimś tam zadupiem...
Tylko że Ruś upadła 1240 roku. A jeśli mowa o szlachcie to z nadania jest to szlachta Polska. Co do zamków to wystarczy rzucić okiem na historie zamku Podhoreckiego czy pałacu w Wiśniowcu aby zobaczyć że szlachta ukrainska to spore nadużycie na co pozarym wskazuje w zasadzie historia każdego rodu.
Daria mowie to nie ze zlosliwosci, tylko zeby Ci pomoc szkolic polski jezyk. Otoz mowi sie polwysep krymski, polwysep helski i kazdy inny polwysep, a nie polwyspa.
Zdążyłem przed wojną zwiedzić wszystkie wymienione przez Ciebie zamki w Ukrainie, również w Litwie, tylko na terenach Białorusi nie zdążyłem. Bardzo ładne pamiątki, ale rzeczywiście sposób opisania zabytków jest często w stylu, który opisuje poniżej "Benedykt nieznany" i "Centurion". Mam nadzieję, że z czasem to się zmieni. Pamiętam, że pod zamkiem w Olesku kupiłem b. dobrą herbatę ziołową z tamtych terenów (b. smaczna mimo, że wyglądała jak siano), usiłowałem kupić potem w Polsce coś podobnego ale nikt tego nie sprowadza.
Dziękuję za ciekawy film Pani Dario ! Nie miałem pojęcia , że te zamki na kresach dawnej Rzeczypospolitej Polskiej , istnieją i są w tak dobrym mimo wszystko stanie . Może kiedyś jak znów będzie normalnie, wybiorę się zobaczyć to na własne oczy . Serdecznie pozdrawiam !
Polacy zawsze mieli poczucie piękna To jedna z naszych cech narodowych Dzisiaj też lubimy otaczać się pięknymi rzeczami Jak będziesz w Szwecji to zobaczysz Ile piękna i bogactwa Szwedzi zrabowali podczas potopu szwedzkiego w Polsce to wręcz niemożliwe Ile w ich muzeach jest przepięknych polskich dzieł sztuki biblioteka Kopernikowska korony polskich królów przepiękne kościelne ambony dzwony ogromną kolekcja białej broni oraz zbroje rycerskie meble z pałaców książęcych To wszystko jest nie do wycenienie Jest poprostu bezcenne Pozdrawiam
Świetna, zwięzła prezentacja kresowych zamków, tak bardzo związanych z historią Polski.
Dziękuję Daria 🙂
Dziękuję
Świetny pomysł na film, ciekawie zaprezentowane, 👍
Rzeczpospolita zawsze w sercu, dziękuję Dario za miłą podróż historyczną :)
Gratuluję wyboru tematu i doboru miejsc oraz zaprezentowanych informacji 👌👏
Dziękuję za przepiękny materiał o sprawach drogich sercu Polaka.
Bardzo interesujący materiał-dziękuję!
Trochę to smutne widzieć te wszystkie polskie pałace i zamki na Kresach tak zaniedbane lub w ruinie. Mieszkam na zachodzie Polski, Niemcy również "zostawili" wiele budynków, pałaców i dworków, ale duża część tych budowli i przypałacowych ogrodów jest utrzymywana w dobrym stanie, odrestaurowywana. Dzięki czemu naprawdę warto je zwiedzać i oglądać, są atrakcją turystyczną, wiele ludzi je odwiedza. Myślę, że opłaca się odbudowywać takie posiadłości.
Oczywiście to prawda. Ale równie przykro oglądać zrujnowane pałace i zamki niemieckie na zachodzie Polski.
Świetny materiał! 👍
Witam. ;-) Historyczne odcinki są fajne. ☝️😌😏👌
Podoba mi się różnorodność tematów na twoim kanale
Dziękuję
Mam kolegę z Krzemieńca koło Tarnopola , tam urodził się Juliusz Słowacki , Polski poeta , jest tam muzeum jego umienia , przez Facebooka poznałem chyba z połowę miasta
Zainteresuj się tym miastem , bo warto , mnóstwo materiałów jest o tym mieście na yutubie ,jest tam znane liceum , ruiny zamku królowej Bony , tor saneczkarski , mój kolega uprawiał saneczkarstwo , był nawet na mistrzostwach świata albo nawet na olimpiadzie , niepamiętam teraz
Świetny materiał i zwięzła prezentacja pozdrawiam 😘
Zwiedzając Lwów śmieszyły mnie tabliczki informujące o zabytku. Podana jest informacja w rożnych językach ale nigdy po Polsku i oczywiście jest kiedy powstał ale nie ma nazwiska fundatora. Gdzieś mi zaginęła fotka nazwy ulicy, u góry przez tynk przebija polska nazwa a niżej jest tabliczka z nazwą ukraińską. Zamazywanie polskości tego miasta. Przykro było widzieć ulicę Stepana Bandery i Bohaterów UPA. To wszystko w ramach przyjaźni polsko ukraińskiej.
nie przesadzaj,podobnie bywa w Polsce,np.Szczecinie,Gdańsku,Wrocławiu itp. masz jakieś informacje o mieszkających tam kiedyś niemcach,czechach,tworzących to miasto, w ich językach?Jesteś zapyziałym pseudo patriotom w katolibskiej skorupie.
nie popłacz się
@@matt112fly
To śmieszne. Wszystkie zabytki nie zostały zbudowane przez Ukraińców. Oni nie mają się czym pochwalić. Nawet Chmielnicki wszczął rebelię z pobudek osobistych (zatargi z Czaplińskim) i zaprzedał Ukrainę Rosji- Ugoda Perejesławska. Teraz Rosjanie idą jak po swoje. Polacy mają dylemat czy mieć granicę z wrogo nastawionymi, cywilizującymi się Ukraińcami czy z Rosyjską dziczą.
@@matt112fly gość ma rację, tak samo jest z tablicą Lema, czy napisami na lwach z Łyczakowskiego, te jebane banderowskie bydło jest wychowywane na kłamliwej polityce historycznej wcale nie gorszej od rosyjskiej. Przykładów odradzającego się szowinizmu ukraińskiego można było przed wojną mnożyć, sama wojna tylko go wzmocniła,. Swoją drogą przed wojną śpiewanie Kaliny czy hasła bandeowskie w Polsce by nie przeszły, ale teraz głupie Polaczki oddali by własne matki tej swoloczy.
@@matt112fly pasujesz tu jak pięść do nosa.
Może lepiej ci będziemy na ulicy S. Bandery ?
Myślę że byłbyś w swoim żywiole.
Film ekstra dobrze pomyślany
Dobry wieczor Bardzo dziękuję za piekny filmik z zamkami Przyblizylo mi historie Polski Piekne zabytki Pani tak pieknie opowiedziala w skrocie Widac u Pani takie duze zaangazowanie w tym co Pami robi Dziękuję
Witam serdecznie dziękuję za taki dobry materiał Pozdrawiam
Oczywiście kolejny odcinek na 6+ tematycznie jasno konkretnie i ciekawie 👍 tak trzymaj
Dariu, polecam każdemu
1. Zamek na Wawelu - mieszkasz w Krakowie, więc to serce polskości na pewno widziałaś.
2. Zamek w Malborku - największy średniowieczny zamek na świecie
3.Pałac w Kozłówce k/Lublina - mało znany, ale - ja uważam - najbardziej klimatyczny pałac w Polsce /przebija nawet Nieborów/ - można połączyć wycieczkę z zamkiem w Kazimierzu n/Wisłą i zamkiem w Janowcu.
Inne również są fajne i warte zobaczenia, ale te zalecałbym jako obowiązkowe.
Pozdrawiam
Świetny materiał 👌
Zaraz widać, że tam Szwedzi nie doszli. Choć w Grodnie to nieco pojechali z odbudową. Bardzo dziękuję za ten materiał. My z Polski zachodniej znamy zamki i pałace Niemieckie, które tu pozostały. A tam same perełki i historyczne miejsca, które Polacy powinni znać. A niestety nie znają.
Dario, bardzo ładnie przedstawiasz historię Polski. Masz dużą wiedzę - gratuluję.Od siebie dodam,że przodkowie z rodziny mojej żony pochodzili z rejonu Zbaraża (12 km od tego uroczego miasteczka).Mieszkały tam kolejne pokolenia, przez kilka stuleci. Domyślam się, że znali ten Zamek.Pozdrawiam serdecznie
Dzieki ostatnio tego szukalem pozdrawiam
Ciekawie opowiadasz. Lubię zwiedzać zabytki budownictwa świeckiego takie jak zamki i pałace ale i budowle sakralne takie jak kościoły, cerkwie. Mimo że moje wędrówki po Polsce i kilka wyjazdów na Ukrainę skupiały się na podziwianiu przyrody, to jak spotykam jakieś ciekawe ruiny to się nimi interesuję. Na Ukrainie byłem w Karpatach gdzie podziwiałem tamtejsza przyrodę i we Lwowie. Chciałbym też zwiedzić twierdzę Kamieniec Podolski bo nie miałem okazji i wrócić jeszcze w ukraińskie Karpaty. Lubię też rozmawiać z ludźmi w miejscach które odwiedzam, ale teraz będzie trudniej bo przed wojną rozmawiałem z nimi po rosyjsku i trochę po polsku. Edit: Szkoda że sytuacja polityczna i wojna powoduje ograniczenia w podróżowaniu na Białoruś. Tam korzystałem tylko z ruchu bezwizowego blisko granicy. Zwiedzałem Puszczę Białowieską i Grodno.
Maleńka korekta, Dario. Mówimy "... znajdujący się na terenie zamKU.", a nie 'zamkA'.
ALE WSPANIAŁA NIESPODZIANKA z tymi zamkami na byłych polskich kresach! Bogu dzięki, że wiele z nich jest w dobrym stanie i szkoda, że niektóre "mają się" gorzej. Gdyby one były w ramach naszych granic, byłyby bardziej zadbane, bo tęść POLSKIEJ historii. No cóż, każda wojna to tragedie ludzkie plus utrata ziem i wszystkiego co na nich pobudowano.
Jakże miły sercu Polaka temat!
Kamieniec Podolski najpiękniejszy zamek
Dareczka nr 1👍
oo nie wiedzialem o nich
Droga Dario.
Z przyjemnością obejrzałem Twoje przypomnienie o naszych, polskich zamkach i pałacach na Kresach.
Drobna uwaga: te zamki, pałace były budowane za czasów I RP (Rzeczypospolitej), która była Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Litewscy, rusińscy (obecnie ukraińscy i białoruscy) bojarzy i kniaziowie z chęcią, chociaż nie wszyscy, podpisywali akces do Rzeczypospolitej, która gwarantowała im wolność wyznania i sumienia. Rody, familie rusińskie i litewskie były przyjmowane do herbów naszej szlachty. I stawali się obywatelami, na równych prawach, jak Polacy wspólnego królestwa: Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przy okazji większość uzyskiwało przywileje, których nie mogliby uzyskać wcześniej...
Reasumując: Polacy wnieśli duży wkład w budowę i potęgę I RP, ale nie zapominajmy o naszych partnerach i współpracownikach. ;). "Polskie" zamki i pałace, które pokazujesz Dario, tak naprawdę są zamkami Rzeczypospolitej - wspólnego państwa ludzi różnych narodowości, którzy Ją tworzyli.
Pozdrawiam serdecznie😊
Brawo Dario Pozdrawiam 🌹
Bardzo fajny odcinek. Ale brakuje Zamku w Mirze na Białorusi. A jeszcze Wysoki Zamek we Lwowie. Chocim. Można prosić o odcinek nr 2? Druga dziesiątka.Pozdrawiam:)
Doceniam, że nie zakłamujesz historii. Przykre jest, że większość z tych polskich zamków i pałaców popada w ruinę.
Kiedyś byłam na Krymie, zwiedziłam między innymi pałac chanów krymskich w Bakczysaraju. Był w dobrym stanie.
Dzięki za świetne wideo. Jeżeli mógłbym coś doradzić to film nazwałbym trochę inaczej... nie polskie pałace i dwory, a pałace i dwory Rzeczpospolitej. My jako Polacy musimy zacząć rozróżniać między Polską a Rzeczpospolitą. W skład Rzeczpospolitej wchodziły 3 lub 4 narody a nie tylko Polacy. Pozdrawiam serdecznie!
Wchodzily oficjalnie 2 narody - polski i litewski. Polska byla krajem dominujacym, a litewskie rody bojarow, wchodzily w polski herbarz- nie na odwrot. Byly to wiec polskie zamki, ewentualnie polsko- litewskie. Narodu bialoruskiego czy ukrainskiego nie bylo wtedy jeszcze. Radze sie troche podszkolic z prawdziwej historii, a nie z tego co opowiadaja dzis politycznie poprawni propagandysci.
Świetna prezentacja
Kochaniutka,śliczniutka,milutka Dario; jak dla mnie i nie tylko dla mnie jak widzę to Ty zasługujesz na przepiękny pałac. A ja byłbym twoim zakutym łbem to znaczy rycerzem i bronił cię od smoków i innych niebezpieczeństw gotowy poświęcić życie za ciebie bez mrugnięcia oka ♥️♥️♥️🥰 pozdrawiam serdecznie nasz bezcenny klejnocik
Dziękuję 😊
Cała przyjemność po mojej stronie. Za to jaka jesteś za to co robisz należą ci się komplementy i uśmiech na twarzy
Daria jesteś wspanialą mądrą dziewczyną.🤗🐞
Boże, takie perły historii Rzeczpospolitej.. nie można tego jakoś lepiej ratować? Może po wojnie jakieś wspólne plany rekonstrukcji czy przywrócenia tych przepięknych obiektów?Przecież aż serce pęka kiedy dom rodzinny Sobieskiego jest w takim stanie..
❤❤❤
💓
Kresy wschodnie to ziemie, które nie wróciły do II Rzeczpospolitej po okresie rozbiorów. Mowa tu o takich miastach jak Smoleńsk, Homel, Żytomierz czy Humań.
Wilno, Nowogródek, Równe, Lwów, Stanisławów to wschodnie województwa, które zostały zabrane Polsce na podstawie bezprawnych referendów z 1939 roku.
Niestety tak to już bywa jak ma się zagmatwaną historię i to w dodatku powiązaną z innymi narodowościami. Szkoda. Wielka szkoda...
Niestety Ukraincy zaklamują prawdziwą historię, np. Lwowa. Kiedys pewna Ukrainka powiedziala mi, ze Polacy niczegi we Lwowie nie wybudowali. Odpowiedzialem jej, ze jest glupia i niedouczona, poza tym wypadaloby znac Ukraince historie miasta, ktore jest obecnie w granicach Ukrainy. Zauwazylem tez, ze Ukraincy pomijają fakt, ze Lwow byl ponad 400 lat polskim miastem. W jednym z ukrainskich prospektow informacyjnych przeczytalem, że miasto bylo zalozone przez ksiażat ruskich, a potem bylo czescia Cesarstwa Austro-Węgeierskiego i tyle... hahaha
Ładny i ciekawy film,większość obiektów zwiedzałem,i to kilkakrotnie.Ale na Litwie i Ukrainie spotkałem się z ordynarnym fałszowaniem historii.Dotyczy to Zbaraża i Trok.Prosze kontynuować ta tematykę.
🥰😍
Właściwie to ciężko powiedzieć , że te zamki są polskie. Są pozostałością po Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Większość z nich była własnością rodów ruskich. Owszem , mocno spolonizowanych (chociaż lepszym określeniem będzie zunifikowanych), ale nadal będących miejscową arystokracją.
Niezupełnie, w czasach Rzeczpospolitej szlachta Polska i Litewska najpierw przez małżeństwa a następnie nadania przez Króla stała się szlachtą Polską. A w II Rzeczpospolitej byli obywatelami Polskimi. Nawet podczas rewolucji w Rosji tamtejsza arystokracja uciekała do Polski. Wystarczy prześledzić historie jakiegokolwiek rodu.
Aż wygooglowałem kim jest ten Daniel Chadecki (7:18). Wygląda na to że to jakis Niemiecki polityk lat 70-tych ubiegłego wieku. Chyba nie o niego Ci chodzilo wiec milo byloby jakbyś napisala gdzie rządził i w jakich latach?
Historia zamku w Chocimiu sięga czasów Daniela Halickiego.
Przecież autorka wyraźnie powiedziała.
Jeżeli coś było na wschodzie Ukrainy to Moskale doszczęto to rozgrabili i zniszczyli ale stawiam że raczej były to posiadłości Ukraińskiej szlachty i magnaterii nieliczne zapewnie a to ze względu na Tatrów którzy niszczyli. Przecież Ruś Kijowska nie była jakimś tam zadupiem...
Tylko że Ruś upadła 1240 roku. A jeśli mowa o szlachcie to z nadania jest to szlachta Polska. Co do zamków to wystarczy rzucić okiem na historie zamku Podhoreckiego czy pałacu w Wiśniowcu aby zobaczyć że szlachta ukrainska to spore nadużycie na co pozarym wskazuje w zasadzie historia każdego rodu.
Daria mowie to nie ze zlosliwosci, tylko zeby Ci pomoc szkolic polski jezyk. Otoz mowi sie polwysep krymski, polwysep helski i kazdy inny polwysep, a nie polwyspa.
Dziękuję😉 zawsze myślałam, że to rodzaj żeński półwyspa)
BrawDario
Zdążyłem przed wojną zwiedzić wszystkie wymienione przez Ciebie zamki w Ukrainie, również w Litwie, tylko na terenach Białorusi nie zdążyłem. Bardzo ładne pamiątki, ale rzeczywiście sposób opisania zabytków jest często w stylu, który opisuje poniżej "Benedykt nieznany" i "Centurion". Mam nadzieję, że z czasem to się zmieni. Pamiętam, że pod zamkiem w Olesku kupiłem b. dobrą herbatę ziołową z tamtych terenów (b. smaczna mimo, że wyglądała jak siano), usiłowałem kupić potem w Polsce coś podobnego ale nikt tego nie sprowadza.
Na Ukrainie, na Litwie, na Mazurach, na Pojezierzu, na Mazurach , na Polesiu, na Kujawach, na Śląsku,
na Morawach,
na Mazowszu, na Łotwie.
a słyszała Pani że zamek w Bar ma być odbudowany ....przynajmniej taki był plan przed wojna ... no i ogrody w Humań ...warte zwiedzania
Daria, mam pochodzenie Polsko-Litewsko-Bialorusko-Ukraińskie 😀👍
Ja und ?🤔
jestes international i mozesz zostac w ostatecznie prawdziwym rosjaninem z np, soczi
Mama polka, ojciec litwin z rodzina białoruski -ukrainska
Wem interessiert das?
I tak wiadomo, że te zamki i pałace zbudowali Rosjanie.
Powinniśmy odbić tereny Ukrainy, Białorusi bo są zaangażowane w wojnie z Rosją. Nie wiem na co my czekamy.
Bialorus to zwiazek z Litwa, nam nic do niej.