Też wolałbym rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem, albo jakiś inny dzień związany z jakimś zwycięstwem (niekoniecznie militarnym) z okresu średniowiecza lub Złotego Wieku. Idealnie podkreślało by to że Polska to stary i bogaty kulturowo kraj. Kiedyś roznawiałem z pewnym finem który uważał że Polska i Finlandia to historycznie nieważne i młode kraje, wiele osób za granicą naprawdę myśli że Polska POWSTAŁA w 1918 roku, i że wcześniej jej nie było, już lepiej jakbyśmy ustanowili Dzień Niepodległości w jakimkolwiek dniu i powiedzieli że to rocznica 966r. niż w konkretnym dniu 11 listopada w rocznicę wydarzeń z 1918. Uważam że Święto narodowe ma być taką kwintesencją danego państwa. W Polsce powinien podkreślać że jest to stary naród. A zamiast marszu powinny być aktywności związane z Polską kulturą. Np. zamiast włączać dziecku świnkę Peppe, można pójść z nimi w ciepły letni dzień na jakąś plażę, polanę, lasek i poopowiadać im jakieś staropolskie legendy, baśnie czy opowiastki o jakichś ludowych zwyczajach czy topielcach w studni. Dzień niepodległości ma być kwintesencją polskiej kultury, a Polska istniała przed 1918.
czy mówi prawdę czy nie tego na prawdę nie wie nikt i mnie to tak na prawdę średnio obchodzi. podziwiam go jednak za to, że potrafił mnie, bardzo ścisły umysł, zainteresować historią. bardzo przyjemnie się go słucha. pozdrawiam Cię Jędrek
Jestem pod wrażeniem wiedzy Pana Jędrka i jego zdolności przekazywania tej wiedzy ! :) Słucha się tego wszystkiego co ma do przekazania z wielką przyjemnością !Szkoda ,że kiedy byłam w tym roku w czasie Świąt wielkanocnych na Chojniku nie miałam przyjemności poznania osobiście tego wspaniałego człowieka ! :) Obejrzałam chyba wszystkie filmiki Pana Jędrka i czekam na kolejne !!! Pozdrawiam serdecznie Pana Panie Jędrku :)
Przec to proste - historia jako material do nauczania miala zupelnie zniknac z programow szkolnych (na Zachodzie juz tego porawie dokonano), ale widac ktos sie uparl i ostatnio pojawilo sie kilka zupelnie dobrych programow historycznych, m.in. rowniwez ten ...
Akurat tu się z panem nie zgodzę bo panszyzna 1 dzień w tygodniu to już 54 dni w roku pracy chłopa na pana do tego podatek od łana, od dymu, pobory, od soli no i na kościół 10% więc nie wiem jak wyliczono te 40 dni w roku pracy chlopa na pana, kościół i podatki.
Witaj waść . Fajnie rozświetlasz kupę rzeczy , kròtko i na temat . Co do 11ego listopada...koniec 1ej wojny światowej uwarzam rze jest to ważne , choćby o pamięć za tych co polegli ...przez jednego serba. 😉🫡
5:30 I to jest kwintesencja tego odcinka i średniowiecza: Chłop pańszyźniany najdalej w marcu zaczynał pracować na siebie a dzisiejszy robol najszybciej w lipcu. Powiedźcie kto miał lepiej?
Mówi Pan o Dniu Wolności Podatkowej ustanowionym przez Centrum Adama Smitha. Ściema totalna i samo CAS to przyznaje. Prawdziwy Dzień Wolności Podatkowej wypada najmarniej we wrześniu, co i tak nie jest do końca prawdą. Taka dygresja.
Saheryk Dlaczego czerwiec? bo oni nie wliczyli w to podatku na zus nazywając to składkami ubezpieczeniowymi. Prawdzimy dzień wolności mamy w październiku
11 listopada nie my sobie wymyśliliśmy tylko ktoś będący u władzy. Poprzednie najważniejsze święto państwowe było 22 lipca, czyli w sumie tydzień po rocznicy bitwy pod Grunwaldem. A 11 listopada nie jest dziwnym dniem, tylko dniem zawarcia rozejmu w Compiègne, co było równoznaczne z odzyskaniem po 123 latach niepodległości.
Wiadomo, że facet nie jest profesorem zwyczajnym, powie czasem jakąś nieścisłość i skacze nieco po tematach, ale jakoś człowiek nie zasypia jak się go słucha, co czyni go lepszym niż połowa nauczycieli historii w tym kraju... :-)
Szkoda że gdy ja byłem w zamku Chojnik byłem 10-letnim jełopem, który zamiast posłuchać mądrego człowieka wolał się z kolegami na drewniane miecze lać... :( Wielki szacun dla Pana Jędrzeja !!!
Oczywiście masz rację, zboża Jare, Ozime i Ugór tzw. Jedna strona zawsze bez uprawy, żeby zregenerować jej składniki odżywcze Jędrek po prostu popełnił gafę, ale to się zdarza każdemu
@@TenInfi co nie zmienia faktu, że ma wiedzę historyczną większą niż 99% Polaków. ,,Żaden mistrz", ale nadal człowiek, który potrafi zaciekawić młode pokolenie czymś tak pozornie nudnym, przy czym potrafi to zrobić za pomocą języka pozbawionego wulgaryzmów, których w dzisiejszym świecie jest więcej niż kiedykolwiek....takich ludzi nam trzeba. Pozdrawiam
Gawędziarz jest od tego, żeby dobrze opowiadać historyjki. To, że przekazuje nieprawidłowe informacje nie świadczy o tym, że ma wiedzę historyczną większą niż przeciętną, tylko że łatwo łapie anegdoty bez weryfikacji ich prawdziwości.
Ja podejrzewam, że mamy święto niepodległości 11 listopada z bardzo konkretego powodu - bo miażdżąca większość naszej klasy politycznej ma pełne gacie ze strachu przez Putinem i Merkel. Więc ustanowili taki a nie inny dzień, żeby się przypadkiem nie kojarzył ze zwycięstwem nad Niemcami lub Rosją. I tak już zostało. Ale faktycznie rocznica Bitwy pod Grunwaldem byłaby logiczniejsza niż jakiś tam listopad. Ewentualnie mógłby już być ten maj, kiedy jest rocznica kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej.
@MrGrzegorz1989 Przeczytałem twój komentarz pod filmem.Co do naszego rządu zgadzam się całkowicie, ale chciałbym zauważyć, że wydajniejszym ustrojem niż monarchia byłaby autokracja lub dyktatura. Nie mielibyśmy problemów z utrzymaniem dworu królewskiego, taki jak na przykład dwór angielski.
Wreszcie coś na poziomie! Dożyliśmy niestety takich czasów, że "patryjota" to przeważnie łysy człowiek, który z pewnym adolfem na rozumki się pozamieniał. Nie wspominając już o podmianie naszego Godła Narodowego symbolem pewnego państewka ze stolicą we Włoszech. Poszerzcie trochę chłopaki swój asortyment. Szukam na przykład kalendarza 2012, takiego na pół ściany, i chętnie bym zamontował sobie coś w stylu waszych koszulek.
Narodowe Święto Niepodległości- polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległości w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Jędrek jak Ciebie lubię, tutaj dałeś ciała.
Witaj Jędrek! Z tymi dwoma mieczami z Grunwaldu, to interpretacja z Łk 22,36-38 (a nie z pierwszego rozesłania Apostołów) też nie jest do końca jednoznaczna. Pozdrawiam.
Chłop potęgą jest i basta !!! Dobrze mówisz Jędrek. Pan nowożeńcom był zobowiązany dostarczyć ze swojego lasu drzewo na budulec i dać pomoc w wystawieniu chałupy. Nowożeńcy zwolnieni byli z pańszczyzny, aż staną się samowystarczalni ( na okres chyba 3 lat). Tylko nie bardzo mi się wierzyć chce że pierwsza noc poślubna była zarezerwowana dla pana? Czy to prawda :D.
Tam gdzie była, chłop miał prawo... upolować za to sobie jelenia w pańskim lesie. Pan się mógł zabawiać z jego świeżo poślubioną małżonką przez wszystkie noce, dopóki chłop takiego jelenia nie upolował, a samej pierwszej nocy mógł ich ustrzelić ile tyko bór obdarzył i chłop zdołał do chałupy zaciągnąć! Co chłop złapał, to jego - chłop miał nie tylko dziczyznę, ale mógł także powiesić sobie poroże nad drzwiami i jeszcze być z tego dumny! Stąd mamy określenie rogaczy i stąd też mowa o przyprawianiu rogów.
5:47, podatki , chlop 16 wieczny musial pracowac 40 dni by splacici wszelkie daniny i podatki a obecnie by splacic wszekie podatki i obciazenia trzeba robic 6 miesiecy. chlop 16 wieczny 40 dni na podatki i 320 dni na siebie a obecnie to 180 dni na podatki i 180 dni na siebie 40 dni w srednioweczu a 21 wiek 180 dni na podatki, ( 40 x4,5= 180) to wychodzie ze 4,5 razy trzeba . wiecej pracowac obecnie niz chlop panszyzniany
Jak byś pomyslał to byś takich głupot nie pisał. W XVI sama pańszczyzna to 1 jeden dzień w tygodniu, a wiec na pana chlop musiał pracować 54 dni w roku do tego 10% na kościół oraz podatki od dymu, od łana oraz pobory przeważnie raz w roku no i podatek od soli.
Panie Jedrku, swietna decyzja. Nareszcie wiele ludzi dowie sie co tam sie dzialo naprawde w tym sredniowieczu. Trzymam kciuki, powodzenia i zycze wielu sluchaczy :)
odnośnie szybek z rogu ,, róg składa sie z tysiecy cieniutkich warstw,,, rozdzielenie tych warstw powoduje ze mamy w miare mocna przezroczysta szybke,,, rodzielic mozna umiejetnie podgrzewajac róg,,,wtedy sie rozłozy jak kartki w ksiązce
święto Odzyskania Niepodległości.. To nie tak że wymyślono sobie że w tej dacie ma paść. Było to kilka dat zbliżonych do 11 listopada. Każda gmina, powiat w innym terminie odbierał ów wolność. Jednak ta data jest średnią. Dlatego w tym czasie mamy święto.. A bo stany a o francja mają to święto w lato.... My w lato nie walczyliśmy, walczyliśmy kiedy była okazja do wolności!
Będzie ich do tego wiodła naturalna ludzka wola życia. Byli zmuszeni do szukania korzonków, jagód w lasach, suszyli perz i robili z niego placki. Oczywiście działo się to w czasach większej klęski głodowej. Ostatnia taka miała miejsce bodaj w 1847 roku tuż po Rabacji. 4:58 nie będę oceniał ludzi w tym samego Kostki-Napierskiego. Jednak wiadomo o paru innych powstaniach chłopskich: na Żmudzi, Wielkopolsce, Podhalu, nie wspominając o przytoczonej już wcześniej Rabacji.
W takim razie polecam serdecznie prof Jawora z UMCS w Lublinie. Dla niego 100x wązniejsze było wynalezienie radła niż bitwa pod Grunwaldem, a Jego wykłady są bardzo inspirujące
Święto odzyskania niepodległości powinno być 7 października w rocznicę ogłoszenia niepodległości Polski przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego - myślałem, że pan do tego dąży mówiąc o 11 XI. Październik to piękny miesiąc i data stosowniejsza do świętowania ;). Może jak dożyjemy prawdziwie wolnej (od socjalizmu, układów okrągłostołowo-magdalenkowych, panoszenia się UE itp) Polski, to będzie to dobrym momentem na zmianę dnia odzyskania niepodległości na tę właściwą :).
Średniowiecze to coś innego niż wiek XVIII czy XIX . Różnica bardzo duża i lektury opisują los chłopa właśnie w czasie ostatnich trzech stuleci nie średniowiecza
Z panem Jędrkiem nie tak łatwo się spotkać. Potrzeba przede wszystkim pieniędzy na dojazd i czasu, aby to zrobić. Poza tym po co miałbym z nim konwersować? Przedstawiam swoją wersję historii. Tak Rabacja wybuchła z "błogosławieństwa" Austriaków, oni wykorzystali tą nienawiść Chłopów do Szlachty. Zresztą byli rzeczywiście dobrymi patriotami, skoro doprowadzili do upadku Rzeczypospolitej. Poprzez liberu veto i inne przywileje.
Moim marzeniem jest, aby każdy nauczyciel Historii opowiadał w ten sposób, a nie jedynie suche daty, jak to jest teraz w szkołach. Nigdy nie lubiłem tych lekcji;/ Polski system edukacji, jak i większość nauczycieli potrafi zrazić do każdego przedmiotu.
Tak myślałem, co ciekawe to w serialu "Czarne Chmury" nawet za PRL nie pokazywano chłopów jakoś upodlonych, nawet powiedziałbym że stosunek głównych bohaterów do napotkanych chłopów i mieszczan był wzorowy.
Nikogo nie pouczam, ani nie zarzucam nikomu niewiedzy. Po prostu przedstawiam mój pogląd na tą sprawę. Doktoratu nie mam pan Jędrek z tego co się orientuję też nie ma.
Świetny materiał. ;) A co do 11 listopada to bardzo dobrze, że jest to święto narodowe, kiedyś istotnie był pomysł, aby obchodzić je 15 lipca, ale na szczęście został odrzucony. Dlaczego na szczęście? Ponieważ ta propozycja padła po to aby świętem narodowym "nie drażnić" naszych sąsiadów. Bo mimo wszystko wygrana przez nas bitwa pod Grunwaldem nie jest dla nich tak gorzka do przełknięcia, jak odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach i pokazanie, że wszyscy nasi zaborcy przegrali, a Rzeczpospolita przetrwała i zwyciężyła. ;)
1:50 Gwoli ścisłości - trójpolówka działa na zasadzie: 2/3 ziemi jest uprawiane, a tylko 1/3 leży odłogiem. Chyba, że w tej kwestii historia powszechnie nauczana również kłamie...
Prawdopodobnie nie było tylu powstań gdyż: albo nie zostały one zapisane i zapamiętane ze względu na "małość" przykładowo. Kolejnym powodem dla braku powstań jest słaba komunikacja między wsiami (Chłopi zazwyczaj nie mogli opuścić wsi w której się urodzili). 5:40 nie da się dokładnie wylliczyć ile dni musiał Chłop pracować, wszystko zależało od epoki i pana. 5:57 to już ewidentna nieprawda...
Też nie wiem czemu 11 listopada to u nas święto narodowe, przecież w tym dniu nie odzyskaliśmy niepodległości. Jedynie rada regencyjna ( wybrana przez niemców i austraków ) Przekazała władze wojskową wypuszczonego z więzienia Piłsudzkiemu. Gdzie tu odzyskanie niepodległości ? :) To już prędzej w dniu powołania (przez zaborców) rady regencyjnej
Jędrek to czuje sie w takich klimatach jak ryba w wodzie. Wciela w to siebie, śmiesznie to wychodzi. Piontka dla Jędrka
Też wolałbym rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem, albo jakiś inny dzień związany z jakimś zwycięstwem (niekoniecznie militarnym) z okresu średniowiecza lub Złotego Wieku. Idealnie podkreślało by to że Polska to stary i bogaty kulturowo kraj. Kiedyś roznawiałem z pewnym finem który uważał że Polska i Finlandia to historycznie nieważne i młode kraje, wiele osób za granicą naprawdę myśli że Polska POWSTAŁA w 1918 roku, i że wcześniej jej nie było, już lepiej jakbyśmy ustanowili Dzień Niepodległości w jakimkolwiek dniu i powiedzieli że to rocznica 966r. niż w konkretnym dniu 11 listopada w rocznicę wydarzeń z 1918. Uważam że Święto narodowe ma być taką kwintesencją danego państwa. W Polsce powinien podkreślać że jest to stary naród. A zamiast marszu powinny być aktywności związane z Polską kulturą. Np. zamiast włączać dziecku świnkę Peppe, można pójść z nimi w ciepły letni dzień na jakąś plażę, polanę, lasek i poopowiadać im jakieś staropolskie legendy, baśnie czy opowiastki o jakichś ludowych zwyczajach czy topielcach w studni. Dzień niepodległości ma być kwintesencją polskiej kultury, a Polska istniała przed 1918.
Staropolskie legendy to bym sobie odpuścił, ale ogólnie to masz rację - święto powinno podkreślić ciągłość historyczną kraju.
żydy na to nie pozwolą.
Dzien niepodleglosci 28 czerwiec 1919 rok jak ktos nie wie 👍
Super ! W końcu jakiś konkretny kanał na YouTubie o historii :)
Pan Jędrek wygląda jak Kapitan Price z Call of Duty :P
Oprócz tego zajebisty gość I przyjemnie się go słucha
o kurwa koles, trafiles fhói. okejka za poprawienie mi humooooru :D
Soap tam robi za odźwiernego ;)
Mamy 2023 i leci "enty" maraton z Jedrkiem :). Tuch opowiesci nie da sie od tak przestac ogladac i sluchac.
Dziękuję za kilka mądrych słów o średniowieczu :)
Fajnie Pan opowiada o historii podobnie ja Cejrowski o podróżach super tak trzymac
Pan Jędrek jest bardzo fajny przyjemnie się go słucha:)
czy mówi prawdę czy nie tego na prawdę nie wie nikt i mnie to tak na prawdę średnio obchodzi. podziwiam go jednak za to, że potrafił mnie, bardzo ścisły umysł, zainteresować historią. bardzo przyjemnie się go słucha. pozdrawiam Cię Jędrek
Jestem pod wrażeniem wiedzy Pana Jędrka i jego zdolności przekazywania tej wiedzy ! :) Słucha się tego wszystkiego co ma do przekazania z wielką przyjemnością !Szkoda ,że kiedy byłam w tym roku w czasie Świąt wielkanocnych na Chojniku nie miałam przyjemności poznania osobiście tego wspaniałego człowieka ! :) Obejrzałam chyba wszystkie filmiki Pana Jędrka i czekam na kolejne !!! Pozdrawiam serdecznie
Pana Panie Jędrku :)
Pan Jędrek górą!!!!!!!
Bardzo mi się podobają pańskie programy, pozdrawiam.
Halo algorytmy youtube, dlaczego pokazujecie mi ten świetny materiał dopiero w 2020?!
Przec to proste - historia jako material do nauczania miala zupelnie zniknac z programow szkolnych (na Zachodzie juz tego porawie dokonano), ale widac ktos sie uparl i ostatnio pojawilo sie kilka zupelnie dobrych programow historycznych, m.in. rowniwez ten ...
Niesamowity człowiek:) Gdybym tylko miał takiego nauczyciela na historii...
Bardzo ciekawie i ciepło Pan opowiada :) , naturalnie i bez naciągania - lubie tak, i za to daje paluch w góre. Lubie takie ciekawostki. Pozdrawiam.
Dziękuję za przypomnienie. Jak w sam raz, już szykuję.
2020 ! Święto Niepodległości nadal w Listopadzie.
Kolejny świetny odcinek 🙂
Zamek Chojnik, piękne miejsce!
człowiek dużo więcej pracuje na podatki niz chłop w xv w, ale praca jest bardzej wydajna więc rozchodzi się po kościach:)
Akurat tu się z panem nie zgodzę bo panszyzna 1 dzień w tygodniu to już 54 dni w roku pracy chłopa na pana do tego podatek od łana, od dymu, pobory, od soli no i na kościół 10% więc nie wiem jak wyliczono te 40 dni w roku pracy chlopa na pana, kościół i podatki.
Witaj waść .
Fajnie rozświetlasz kupę rzeczy , kròtko i na temat .
Co do 11ego listopada...koniec 1ej wojny światowej uwarzam rze jest to ważne , choćby o pamięć za tych co polegli ...przez jednego serba. 😉🫡
Kto odpala maraton Jedrka? 2019 :D
Jeszcze kilka i wszystkie będą zaliczone :)
Nawet w 2020 :D średnio raz w roku robię taki maraton
Już widziałem wszystko po 10 razy, jakaś nowa seria z Jędrkiem by się przydała, chociaż wiem, że szanse marne.
Bish Bish surge wrzuciło zwiastun dla nowej serii
@@sebatadych8333 słodko :)
SUPER@@CIEKAWE I EMOCJONUJĄCE@@ A DA SIĘ ZGŁĘBIĆ LEGENDE CZŁOWIEKA W ŻELAZNEJ MASCE??? TOBYŁ D'ARTANIAN??CZY FILIP-BRAT LUDWIKA,KRÓLA FRANCJI??
5:30 I to jest kwintesencja tego odcinka i średniowiecza:
Chłop pańszyźniany najdalej w marcu zaczynał pracować na siebie a dzisiejszy robol najszybciej w lipcu.
Powiedźcie kto miał lepiej?
Tylko że chłop poza wojskiem, które go broniło nie miał w zasadzie nic od tego państwa, a dzisiaj zdecydowana większość wydatków to dobra publiczne
@@horator5995 a szlachta jakie dobra publiczne miała?
Darmowe studia? Służba zdrowia? Bilans się zeruje.
2021 słucham tego 10 raz i nadal mnie ciekawi
To może czas przywrócić to święto do Polskiego Kalendarza?
Super jak zawsze. I nie mogę się już doczekać na kolejny odcinek :)
Miło i przyjemnie spędziłem tą minute słuchając o chłopch.
Moment.. to było 7min :D
Sympatyczny człowiek, fajne się go słucha, w dodatku ma super wąsy jak Marszałek Piłsudski
wincyj wincyj Jędrka, miło się go słucha
Czekam na więcej!
Fajnie jakby takie cos do szkol trafilo ;D
Bardzo przyjemnie sie slucha ;D
Mówi Pan o Dniu Wolności Podatkowej ustanowionym przez Centrum Adama Smitha. Ściema totalna i samo CAS to przyznaje. Prawdziwy Dzień Wolności Podatkowej wypada najmarniej we wrześniu, co i tak nie jest do końca prawdą. Taka dygresja.
Saheryk Dlaczego czerwiec? bo oni nie wliczyli w to podatku na zus nazywając to składkami ubezpieczeniowymi. Prawdzimy dzień wolności mamy w październiku
11 listopada nie my sobie wymyśliliśmy tylko ktoś będący u władzy. Poprzednie najważniejsze święto państwowe było 22 lipca, czyli w sumie tydzień po rocznicy bitwy pod Grunwaldem. A 11 listopada nie jest dziwnym dniem, tylko dniem zawarcia rozejmu w Compiègne, co było równoznaczne z odzyskaniem po 123 latach niepodległości.
Wiadomo, że facet nie jest profesorem zwyczajnym, powie czasem jakąś nieścisłość i skacze nieco po tematach, ale jakoś człowiek nie zasypia jak się go słucha, co czyni go lepszym niż połowa nauczycieli historii w tym kraju... :-)
Szkoda że gdy ja byłem w zamku Chojnik byłem 10-letnim jełopem, który zamiast posłuchać mądrego człowieka wolał się z kolegami na drewniane miecze lać... :( Wielki szacun dla Pana Jędrzeja !!!
Bardzo ciekawy materiał,czekam na nastepne odcinki!
Super opowieść 🚀
Gość ma wiedzę. Szacun.
@TheDzigi94 kolejne odcinki planujemy umieszczać raz w tygodniu.
dawać więcej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kurdę jak ja na to czekałem. Pozdro Jędrek ;]
Brawa dla tego pana
Kto by nie chcial mieć takiego nauczyciela historii w szkole?
@Kajkes nie popełnił błędu - 1/3 leży, 1/3 zboża ozime, 1/3 letnie... czyli w danym momencie faktycznie 2/3 leżą nie uprawiane :)
Jędrek wracaj i opowiadaj dalej
Miło posłuchać zajmujące i ciekawe
Trójpolówka to nie "dwie trzecie ziemi leżą odłogiem", ale jedna trzecia. Dwie trzecie są uprawiane.
Oczywiście masz rację, zboża Jare, Ozime i Ugór tzw. Jedna strona zawsze bez uprawy, żeby zregenerować jej składniki odżywcze
Jędrek po prostu popełnił gafę, ale to się zdarza każdemu
Szanowny Panie trojpolowka to 2/3 pól uprawiano a 1/3 odpoczywała, aż mi trochę wstyd poprawiać przejezyczenie takiego mistrza.
To jest gawędziarz, a nie historyk. Żaden mistrz.
@@TenInfi co nie zmienia faktu, że ma wiedzę historyczną większą niż 99% Polaków. ,,Żaden mistrz", ale nadal człowiek, który potrafi zaciekawić młode pokolenie czymś tak pozornie nudnym, przy czym potrafi to zrobić za pomocą języka pozbawionego wulgaryzmów, których w dzisiejszym świecie jest więcej niż kiedykolwiek....takich ludzi nam trzeba. Pozdrawiam
Gawędziarz jest od tego, żeby dobrze opowiadać historyjki. To, że przekazuje nieprawidłowe informacje nie świadczy o tym, że ma wiedzę historyczną większą niż przeciętną, tylko że łatwo łapie anegdoty bez weryfikacji ich prawdziwości.
Ja podejrzewam, że mamy święto niepodległości 11 listopada z bardzo konkretego powodu - bo miażdżąca większość naszej klasy politycznej ma pełne gacie ze strachu przez Putinem i Merkel. Więc ustanowili taki a nie inny dzień, żeby się przypadkiem nie kojarzył ze zwycięstwem nad Niemcami lub Rosją. I tak już zostało.
Ale faktycznie rocznica Bitwy pod Grunwaldem byłaby logiczniejsza niż jakiś tam listopad. Ewentualnie mógłby już być ten maj, kiedy jest rocznica kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej.
@MrGrzegorz1989 Przeczytałem twój komentarz pod filmem.Co do naszego rządu zgadzam się całkowicie, ale chciałbym zauważyć, że wydajniejszym ustrojem niż monarchia byłaby autokracja lub dyktatura. Nie mielibyśmy problemów z utrzymaniem dworu królewskiego, taki jak na przykład dwór angielski.
Wreszcie coś na poziomie!
Dożyliśmy niestety takich czasów, że "patryjota" to przeważnie łysy człowiek, który z pewnym adolfem na rozumki się pozamieniał. Nie wspominając już o podmianie naszego Godła Narodowego symbolem pewnego państewka ze stolicą we Włoszech.
Poszerzcie trochę chłopaki swój asortyment. Szukam na przykład kalendarza 2012, takiego na pół ściany, i chętnie bym zamontował sobie coś w stylu waszych koszulek.
Super gość
super gośc ciekawie opowiada
Moje okolice
Prawdziwie Sarmackie wąsy Panie Jędrku : )
rewelacja !
Uwielbiam tego kolesia. Mało kto potrafi mnie aż tak wkręcić w opowieść jak Jędrek.
Narodowe Święto Niepodległości- polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległości w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.
Jędrek jak Ciebie lubię, tutaj dałeś ciała.
Pan Jędrek powinien mieć swój program na Discovery :)
Gdzie można kupić porządnie zrobione, zgodne historycznie repliki broni średniowiecznej?
Jakie książki o historii pan poleca?
Witaj Jędrek! Z tymi dwoma mieczami z Grunwaldu, to interpretacja z Łk 22,36-38 (a nie z pierwszego rozesłania Apostołów) też nie jest do końca jednoznaczna. Pozdrawiam.
Szkoda że nie ma więcej odcinków :(
kiedy będą w końcu nowe odcinki..?????????? ;p
Jędrek to dobro narodowe RP👌👍😉😘
dzięki Jędrku za moc pozytywnych wibracji.
Chłop potęgą jest i basta !!! Dobrze mówisz Jędrek. Pan nowożeńcom był zobowiązany dostarczyć ze swojego lasu drzewo na budulec i dać pomoc w wystawieniu chałupy. Nowożeńcy zwolnieni byli z pańszczyzny, aż staną się samowystarczalni ( na okres chyba 3 lat). Tylko nie bardzo mi się wierzyć chce że pierwsza noc poślubna była zarezerwowana dla pana? Czy to prawda :D.
Tam gdzie była, chłop miał prawo... upolować za to sobie jelenia w pańskim lesie. Pan się mógł zabawiać z jego świeżo poślubioną małżonką przez wszystkie noce, dopóki chłop takiego jelenia nie upolował, a samej pierwszej nocy mógł ich ustrzelić ile tyko bór obdarzył i chłop zdołał do chałupy zaciągnąć! Co chłop złapał, to jego - chłop miał nie tylko dziczyznę, ale mógł także powiesić sobie poroże nad drzwiami i jeszcze być z tego dumny! Stąd mamy określenie rogaczy i stąd też mowa o przyprawianiu rogów.
szacunek dla Pana
uwielbiam tego człowieka, słuchanie go to poezja dla moich uszu, ahh:)
super ile tu jest historii w szkole tego niema a powinno a nie że ja sie po latach dowiaduje co i jak było na prawdę
Od dziś 15 lipca będzie mim wolnym dniem od szkoły, niedługo pracy :D - Tak mi dopomóż Bóg!
gratuluję Szturmierz, gratuluję.
5:47, podatki , chlop 16 wieczny musial pracowac 40 dni by splacici wszelkie daniny i podatki a obecnie by splacic wszekie podatki i obciazenia trzeba robic 6 miesiecy. chlop 16 wieczny 40 dni na podatki i 320 dni na siebie a obecnie to 180 dni na podatki i 180 dni na siebie 40 dni w srednioweczu a 21 wiek 180 dni na podatki, ( 40 x4,5= 180) to wychodzie ze 4,5 razy trzeba . wiecej pracowac obecnie niz chlop panszyzniany
Jak byś pomyslał to byś takich głupot nie pisał. W XVI sama pańszczyzna to 1 jeden dzień w tygodniu, a wiec na pana chlop musiał pracować 54 dni w roku do tego 10% na kościół oraz podatki od dymu, od łana oraz pobory przeważnie raz w roku no i podatek od soli.
@trepanator100 Jędrek rozbił licznik YT z liczbą wyświetleń:) W tej chwili jest już prawie 70 tys.!
a juz pol miliona
Historia z tym człowiekiem.. I od razu sen na lekcji byłby rzadkością.
Lubie twoje podejście
Panie Jedrku, swietna decyzja. Nareszcie wiele ludzi dowie sie co tam sie dzialo naprawde w tym sredniowieczu. Trzymam kciuki, powodzenia i zycze wielu sluchaczy :)
odnośnie szybek z rogu ,, róg składa sie z tysiecy cieniutkich warstw,,, rozdzielenie tych warstw powoduje ze mamy w miare mocna przezroczysta szybke,,, rodzielic mozna umiejetnie podgrzewajac róg,,,wtedy sie rozłozy jak kartki w ksiązce
święto Odzyskania Niepodległości.. To nie tak że wymyślono sobie że w tej dacie ma paść. Było to kilka dat zbliżonych do 11 listopada. Każda gmina, powiat w innym terminie odbierał ów wolność. Jednak ta data jest średnią. Dlatego w tym czasie mamy święto.. A bo stany a o francja mają to święto w lato.... My w lato nie walczyliśmy, walczyliśmy kiedy była okazja do wolności!
No właśnie chyba dr Bartosiak pana posłuchał odnośnie święta narodowego bo powiedział dokładnie to samo
Będzie ich do tego wiodła naturalna ludzka wola życia. Byli zmuszeni do szukania korzonków, jagód w lasach, suszyli perz i robili z niego placki. Oczywiście działo się to w czasach większej klęski głodowej. Ostatnia taka miała miejsce bodaj w 1847 roku tuż po Rabacji. 4:58 nie będę oceniał ludzi w tym samego Kostki-Napierskiego. Jednak wiadomo o paru innych powstaniach chłopskich: na Żmudzi, Wielkopolsce, Podhalu, nie wspominając o przytoczonej już wcześniej Rabacji.
2023 !
W takim razie polecam serdecznie prof Jawora z UMCS w Lublinie. Dla niego 100x wązniejsze było wynalezienie radła niż bitwa pod Grunwaldem, a Jego wykłady są bardzo inspirujące
Święto odzyskania niepodległości powinno być 7 października w rocznicę ogłoszenia niepodległości Polski przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego - myślałem, że pan do tego dąży mówiąc o 11 XI. Październik to piękny miesiąc i data stosowniejsza do świętowania ;). Może jak dożyjemy prawdziwie wolnej (od socjalizmu, układów okrągłostołowo-magdalenkowych, panoszenia się UE itp) Polski, to będzie to dobrym momentem na zmianę dnia odzyskania niepodległości na tę właściwą :).
Gdzie jest teraz Jędrek?
Średniowiecze to coś innego niż wiek XVIII czy XIX . Różnica bardzo duża i lektury opisują los chłopa właśnie w czasie ostatnich trzech stuleci nie średniowiecza
Z panem Jędrkiem nie tak łatwo się spotkać. Potrzeba przede wszystkim pieniędzy na dojazd i czasu, aby to zrobić. Poza tym po co miałbym z nim konwersować? Przedstawiam swoją wersję historii. Tak Rabacja wybuchła z "błogosławieństwa" Austriaków, oni wykorzystali tą nienawiść Chłopów do Szlachty. Zresztą byli rzeczywiście dobrymi patriotami, skoro doprowadzili do upadku Rzeczypospolitej. Poprzez liberu veto i inne przywileje.
Chłop w Polsce miał tragicznie w XVII i XVIII wieku,w Galicji do połowy XIX wieku,ale nie w średniowieczu
historia historią ale jakie zajebiste ma ten pan wąsy!!
Moim marzeniem jest, aby każdy nauczyciel Historii opowiadał w ten sposób, a nie jedynie suche daty, jak to jest teraz w szkołach.
Nigdy nie lubiłem tych lekcji;/ Polski system edukacji, jak i większość nauczycieli potrafi zrazić do każdego przedmiotu.
W końcu! Czemu nauczyciele tak nie umieją zaciekawić na historii...
Dobre 😄👍
Tak myślałem, co ciekawe to w serialu "Czarne Chmury" nawet za PRL nie pokazywano chłopów jakoś upodlonych, nawet powiedziałbym że stosunek głównych bohaterów do napotkanych chłopów i mieszczan był wzorowy.
Nikogo nie pouczam, ani nie zarzucam nikomu niewiedzy. Po prostu przedstawiam mój pogląd na tą sprawę. Doktoratu nie mam pan Jędrek z tego co się orientuję też nie ma.
Świetny materiał. ;)
A co do 11 listopada to bardzo dobrze, że jest to święto narodowe, kiedyś istotnie był pomysł, aby obchodzić je 15 lipca, ale na szczęście został odrzucony. Dlaczego na szczęście? Ponieważ ta propozycja padła po to aby świętem narodowym "nie drażnić" naszych sąsiadów. Bo mimo wszystko wygrana przez nas bitwa pod Grunwaldem nie jest dla nich tak gorzka do przełknięcia, jak odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach i pokazanie, że wszyscy nasi zaborcy przegrali, a Rzeczpospolita przetrwała i zwyciężyła. ;)
Niepodległość Polska odzyskała 7 października gdy rada regencyjna ogłosiła niepodległość.
Ucz mnie mistrzu!
Wołąszczański, Jędrek, Drewniak, Irytujący Historyk :3
1:50 Gwoli ścisłości - trójpolówka działa na zasadzie: 2/3 ziemi jest uprawiane, a tylko 1/3 leży odłogiem. Chyba, że w tej kwestii historia powszechnie nauczana również kłamie...
Prawdopodobnie nie było tylu powstań gdyż: albo nie zostały one zapisane i zapamiętane ze względu na "małość" przykładowo. Kolejnym powodem dla braku powstań jest słaba komunikacja między wsiami (Chłopi zazwyczaj nie mogli opuścić wsi w której się urodzili). 5:40 nie da się dokładnie wylliczyć ile dni musiał Chłop pracować, wszystko zależało od epoki i pana. 5:57 to już ewidentna nieprawda...
Kur bylem tam pod koniec maja i go nie widzialem (ogromna strata ;( )
@surgepolonia Tylko mikrofon coś wam szwankuje ;)
Też nie wiem czemu 11 listopada to u nas święto narodowe, przecież w tym dniu nie odzyskaliśmy niepodległości. Jedynie rada regencyjna ( wybrana przez niemców i austraków ) Przekazała władze wojskową wypuszczonego z więzienia Piłsudzkiemu. Gdzie tu odzyskanie niepodległości ? :) To już prędzej w dniu powołania (przez zaborców) rady regencyjnej