Tisztelt Készítők! Köszönet ezért az igényesen összeállított, rendszerezett, hiánypótló alkotásért! Rendkívül értékes anyagot sikerült összerakni, ami nem csak a katasztrófa bekövetkezéséről szól, mint a legtöbb csernobili dokumentum film, hanem a kevésbé ismert és dokumentált, a katasztrófát következő évekről, évtizedekről, személyes háttértörténetekről, olyan dolgokról, amelyek kevésbé kaptak nyilvánosságot. Ajánlom a filmet mindenkinek, akit mélyebben érdekel az egész történet, nagyobb rálátással szeretne bírni a témában!
Micsoda dokumentàció! Minden elképzelhetô forrást megnéztem a témával kapcsolatban, s fogom a jövôben is, de ez a film azt hiszem a koronája az atom-ember viszonyának valódi mivoltára! Gratulálok a szerzôknek, óriási köszönettel!
Elég sok anyagot megnéztem már a témával kapcsolatosan, de ez volt az, amelyik a leginkább magával ragadó volt számomra. Minden perce izgalmas és érdekes. Érdemes mindenkinek áldozni majd két órát arra, hogy végignézze az első perctől az utolsóig. Nagyon megéri.
Gratulálok a készítőknek! Hiánypótló a témában! Jól felépített, megfelelő szóhasználattal, jó narrációval és képi világgal ellátott, helyes információkat közlő mű lett! Tényleg le a kalappal :) Mindenkinek ajánlom aki érdeklődik a téma iránt.
Szerintem ezekről az emberekről kellene szólnia a ma Ukrajnájának, nem a Zelenszkijről és az őt körülvevő sleppről. Isten irgalmazzon ezeknek a nagyszerű embereknek. Tisztelet és főhajtás. Megdöbbentő, megható, remek dokumentumfilm lett ez a videóanyag. Köszönöm.
GEOGRÁFIAI ADALÉK 24.24: a Balaton méretezés céljából került a képre - azt illusztrálandó, hogy a zónába (2600 km2) 4-5 Balaton (592 km2) férne bele. A zóna leghosszabb átmérője megközelíti a Balaton hosszát. A csernobili atomerőmű négy blokkjának együttes mérete Tihany településhez mérhető. Csernobil az erőműtől 17km-re, Pripjaty az atomváros központja mintegy 4km-re található. Az erőmű működtetéséhez kulcsfontosságú vizet a Pripjaty folyó szolgáltatta, ami erősen szennyeződött, illetve a zóna vízgyűjtője is egyben. A meglehetősen szétterülő Pripjaty folyó a szinte tóvá szélesedő Dnyeperbe ömlik. A Dnyeper Kieven át a Fekete-tengerbe viszi vizét és a sugárzást. Az új időközben elkészült új szarkofág alapterülete (250m x 150m) akkora, hogy a három budapesti pályaudvart vagy a Hősök terét képes lenne befogadni. 100m feletti magassága 3db tízemeletes panelblokk egymás tetején.
Nagyon tetszett a film megközelítése! Olyan tisztelettel és higadtsággal kezelte az eseményeket.A zene kiváló a képi megjelenés is "szép" ha lehet ilyet mondani...fogalmazás és a narrátor is kiváló!
mai napig van olyan video amit nem lattam a katasztrofárol de eddig nagyjábol ez a legjobb nemreg ota kovetem a témat de számomra meg hihetetlen ez és egyben nagyon szomrou is
Nagyon jól elkészitett dokumentum film nem tudtam abbahagyni.De Sajnos nem esett szó benne azokról akik a világot megmentették!!A 3 búvár akik elzárták a vizet a reaktor alatt amit ha nem tesznek meg akkor hőrobbanás következtében (ami 3-5 megatonnás lehetett volna) a.maradék 3 reaktor is felrobbant volna ami 200 km-es körzetben szórta volna szét a radioaktív törmeléket,és véglegesen beszennyezett lett volna minden az élelmiszerek,a víz,és a szomszédos országok,de még Németország egy része is Azonkívül Valeríj Legasob professzorról és Scserbina államtitkár helyettesről sem esett benne szó akik nélkül nem lakoltatták volna ki Pripjaty várost és ő nélkülük nem valósulhatott meg a sikeres védekezés.Legasov professzor az aljas kgb nyomására 2 évvel a baleset után öngyilkos lett ugyanis felhívta a világ figyelmét az RBMK reaktorok hibájára miszerint az rbmk reaktor alacsony energia szintnèl instabillá vállik !!!Emiatt a kgb nem adott neki többè hangot sehol elintézték hogy ne hallja meg a világ a szavát,de viszont az rbmk reaktorokat legasob professzornak köszónhetően átalakították.Scserbina helyettes államtitkár 4 évvel a katasztrófa után meghalt rákban mert a robbanás utáni hónapokban végig a helyszínen segítette a munkálatokat Nyugodjanak békében a HŐSÖK,MIND!!!!!!!
Rengeteg a csúsztatás vagy a szépítés ami itt, mai szemmel nézve pozitív megítélésű az atomenergiával kapcsolatban. A felelőtlen nemtörődömség, az emberi élet értéktelensége jellemzi ennek a kérdésnek a megítélését még mai napig is.( Lásd. Fukusima ).Mindent széppé lehet varázsolni ha az ember magát próbálja babusgatni.
kiegyensúlyozott, normális hangvétel, jó hozáállás. Még nem láttam az amerikai sorozatból csak egy részt, de az amerikai sötét életérzést nem tudom magamévá tenni. Hiszen most is, a járvány közepén sokkal normálisabb az élet mint gondolhattuk volna és ez a film pontosan ezt a pozitív életérzést ragadja meg. Jó, tisztában vagyok vele hogy egy kicsit - vagy egészen - reklámfilm az atomenergia javára, de abból is a jobb fajta
@@malterkaroly9075 Ha gondolkozol mielőtt okoskodsz nem derül ki , hogy még egy gyártósori munkásnál is ostobább és korlátoltabb vagy. A HBO sorozata tökéletesen jól megmutatta azt, hogy miért lett akkora katasztrófa az egész.
(A Nemzeti Tudományok (Akadémiája) egy borzasztó félrefordítás volt 2012-ben, és borzasztó valóság 2019-ben.) Kiváló dokumentumfilm volt, külön köszönet, hogy nem szinkronizálták!
44:54 Tehát az van, hogy a halála azoknak az embereknek, akik élhetnének, az értelmetlenné válik, ha veszélyeztetik továbbra is az embereket! Miközben megmentettek sok millió embert! 46:15 Valamint ezzel ellentétben, értelmetlen megmagyarázzák bizonyos emberek, éppen úgy lenne értelme azoknak az embereknek a halála, akik idáig meghaltak, ha továbbra is olyan módszerrel nyernénk energiát ami szükségtelen és veszélyes! Csak nem mondja ki, vagy megmagyarázná, hogy nem veszélyes, mert tanultak belőle, és mostanra nem fordulhat elő többet ilyen! Na tehát ez a gondja az emberiségnek! Időrendi sorrendben tanulnánk egy közös problémából, majd jönnek emberek, és megmagyarázzák, hogy de ezért meg azért... mintha például ők csak abból tudnának megélhetéshez jutni, ha atomerőművet működtetnek! Nem csak ebben a témakörben okoz az ilyen gondolkozásmód problémát sok millió embernek!
Köszönet a filmert. Nagyon szimpatikusok a megszolalok, föleg az uj "atomvaros" polgarmestere. Gratulalok neki. Nagyon szeretek fotozni, ilyen szempontbol nagyon jo lenne egyszer eljutni a regi varosba.
1:07:46 hogyan szűrődik be a fény??? Ha nincs ablak csak állitólag beton szarkofág??? Vagyis aki volt már sötét szobában tudja, ahol a fény beszökik ott rés van!! Vagyis ahol a fény bejut, kijut a sugárzás is. Érdekes és félelmetes ez,.
Aki olvasta Orwell 1984 könyvét, vagy látta a filmet, annak nem ismeretlen ez a mentalitás( mármint a sajtó által az információ áramoltatására gondolok). A "csökkentjük a csoki fejadagot helyett emeljük a fejadagot egy jóval alacsonyabb mennyiségről" típusú hírekről beszélek. Emberünk pedig nyilván tagadni fogja, hogy van bármilyen, a zónához köthető betegsége.
Engem 1987-ben szippantott be a hadsereg. Meglepő, de pont a csernobili atomerőmű katasztrófájának éjszakáján szunyókáltunk egy emlékmű alatt a Csehszlovák autópályán egy emlékmű alatt 1986-ban. A sereg meglepően a Sugár Értékelő és Tájékoztató Központba helyezett el, röviden (SÉTK). A "zóna" amiben élünk, nem ért véget az atomerőmű 30 km-es körzeténél. Együtt kell vele élnünk. Milyen érdekes, gamikor nekem tanították a Plutónium felezési idejét még 245.000 év volt.... mostanra a filmszerint (és a wikipédia szerint is lecsökkent 42.000 évre) A sugárzás ellen nincs mit tenni, vele együtt kell élni vagy halni. Mellesleg segíti a mutációt.... abból sokszor érdekes pozitív fejlődési folyamatok indulnak meg....
@@sedanumil1095 Korrekt kérdés, így van... Annyit megemlítenék, nem létezik pozitív, vagy negatív mutáció (csak mutáció van), az egyik túlélő, a másik nem.... Ráadásul a mutáció mértéke is érdekes...
5 лет назад+6
1:21:53 Ha olyan szigorúan őrzött a Zóna. akkor hogyan törhettek be a fosztogatók a boltokba ?
Jó film, az atomenergiáról és annak hasznosságáról/környezetre gyakorolt hatásról beszélni kell! Mind két oldalnak le kell venni a szemellenzőt. Szerintem ma 2019-ben nem vagyunk még ott hogy teljes mértékben csak a jót "hasznosítsuk" az atomenergiából. A legnagyobb baj az, ha lerakunk valahova egy reaktort, 40 évig teljesen elássuk a környezetre gyakorolt hatását... persze ezen felül ott a kockázat egy üzemzavar eshetőségére is. De vegyük ki a képletből hogy lenne még egy Fukushima , vagy Csernobil. Az a baj ezzel a dokumentumfilmmel, hogy amolyan "sírva vigadunk", a végén pedig kimondja hogy az atomenergia nem pótolható, ezért nincs alternatívája. A mérlegre tesszük egy jól működő reaktor környezetei hatásait már akkor elkezd kételkedni az ember. A munkások ruházatától kezdve az erőművekben használt csavarokat stb préselt hordókba kell rakni és beásni a föld alá. Amit őrizni kell, tárolni stb több 100!!! évig, ha kiszolgált a reaktor azzal a több 10e tonna sugárzó egységgel mi lesz??, A németeknél 20 éve bontanak reaktort, és még most sem bontották el. 1x1 méteres darabra kell aprítani, savba mártani (lemarja a részecskéket), és csak úgy lehet elszállítani. Szerintem az atomenergia jelenleg nem megoldás, a teljesítménye hatalmas, ameddig működik jó. Csak egy napaelem is 30 évig használható ha meg elromlik beolvasztjuk, nincs sugárzás, újrahasznosítható stb.
Soha nem vonnám kétségbe a Paksi Atomerőműben dolgozó személyek szakértelmét. Csak azt is látni kellene, hogy kikkel szeretnénk új atomerőművet építeni. És köszönöm a kommented, ennek hatására megnéztem, hogy ki a videó feltöltője. Igen erős kormányközeli és Oroszországhoz köthető személy Anton Bendarzsevszkij. Ez szintén sok mindent elmond. 😉
@@zoard1993 Kik építenek Pakson atomerőművet? Akik Pl. Európa háromnegyedében építettek! Franciaország gyakorlatilag atomnagyhatalom, és ott is vannak szép számmal orosz erőművek! Várom a válaszod okoska, hogy mégis kinek kellene építeni!
Atomerőművet? Leginkább senkinek! Eredetileg ugye színtisztán Oroszokkal szerettük volna felhúzni Paks kettőt. Csak ez nem tetszett az EU-nak. Végül megegyeztünk, hogy európai nagyvállalatok is kapnak majd közbeszerzéseket. Csakhogy már akkora késésben van az egész projekt, hogy legkorábban 2027-28-ban kezdhetnek áramot termelni az új blokkok. Ebből is látszik, hogy az Európai Unió korrupt és rövidlátó - Orbán Viktor korrupt és autoriter.
@@zoard1993 A paksi atomerőmű teljesen más konstrukció, mint a csernobili atomerőmű volt. A VVER és az RBMK reaktorok között hatalmas különbségek vannak,a biztonság tekintetében. A VVER javára. A Paksra tervezett új VVER-1200-as konstrukció a világon elsőként kapta meg a "3+" generációs minősítést a nemzetközi atomenergia ügynökségtől. Vagyis a világ egyik legbiztonságosabb atomerőmű típusa. Atomerőművet pedig annyira nem épít "senki", hogy jelenleg 42 atomerőmű áll tervezés/építés alatt, világszerte. Ebből 36 erőművet a Roszatom épít, túlnyomó részt külföldön.
@@gezagombas6290 A baj csak akkor kezdődik, ha netán egy természeti katasztrófa eredményeképpen a reaktorblokk szerkezetileg sérül. Lásd: Fukusima 2011 - földrengés És ahogy az kiderült, közvetlen egy törésvonalra tervezték Paks 2-nek a megépítését. 😕
246 000 évig sugároz az az anyag ami a reaktorban van, ha ez a idő letelik, akkor meg nyugodtan lehet aludni a 4-es reaktorban is ! Addig viszony sugároz !!!!! Azt a területet sikerült úgy elbasz..ni, hogy ott több százezer éven át ne lehessen élni, s ez durva.. !
Nincsenek szavaim... Hihetetlen , hogy titokban akarták tartani.. Minden tiszteletem azoknak akik próbáltak TENNI valamit,akármit… Nyugodjanak békében akik áldozatokká váltak-akár tudtak a veszélyről-akár nem. Soha többet nem szabad ilyesminek megtörténni!!!! :" /
Végefőcím zene: Daniel Alexis Pemberton - Autumnal Rhythms, nem tévesztendő össze Daniel Pemberton ismert filmzene szerzővel... ruclips.net/video/F-dNLpt8Kro/видео.html
Csernobilról nekem dióhéjban ennyi jut az eszembe: *A modern idők Bábel tornya.* Az ember túlságosan sokat akart, túlságosan elrugaszkodott a valóságtól, már semmi sem számított, mint a hatalom. "Istenesdit" akart játszani és egy olyan erőt próbált az uralma alá hajtani, amihez végül túlságosan is kevésnek bizonyult és súlyos árat fizetett érte. A csernobili katasztrófáért nem csak az atomerőműben dolgozók gondatlansága, hanem kollektívan az egész kommunista rezsim felelősségre vonható. Az erőmű alapból egy rossz konstrukció. A tervezésnél nyilvánvaló hogy elsősorban azt nézték, mennyire lesz hatékony az atomfegyverek gyártásánál, emellett mennyire költséghatékony és nem azt, hogy mennyire biztonságos ill. milyen súlyos veszélyforrásokat rejt magában. Hiába állt tanulságul előttük a Kistim-tragédia (ami súlyosságban még Csernobilt is felülmúlta) vagy a közelmúltban bekövetkezett amerikai Three Mile Island katasztrófa. Egyszerűen annyira figyelmen kívül hagytak minden biztonsági kockázatot, annyira a hatalom és a presztízs állt mindenek előtt, hogy szinte csoda lett volna, ha nem történik semmi. A pénzt annyira sajnálták, hogy még a reaktor tetejét sem tűzálló anyagból építették, mert túl drága lett volna (elképzelhető mit spóroltak a biztonsági rendszereknél). Az még csak hab a tortán, ami a katasztrófa után történt. Szerintem bőven elmond mindent az egészről, hogy Gorbacsov sem a párton belül, hanem a svédektől szerzett tudomást a balesetről. A kommunisták pedig annyira titokban akarták tartani a dolgokat a világ előtt, hogy inkább többezer embert (likvidátort) küldtek a biztos halálba, hogy majd ők takarítsák el az ő mocskukat. Nekem, amikor eszembe jut Csernobil, mindig eszembe jutnak ezek az emberek, akik hihetetlen hősiességgel és hatalmas áldozatokkal, SAJÁT ÖNSZÁNTUKBÓL mentek a biztos halálba csak azért, hogy sok más ember életét megmentsék. A legszomorúbb az egészben az, hogy ezek közül akik életben maradtak, szinte szó szerint "ki dobták őket a kukába", mint egy használhatatlan szemétdarabot. (Ahogy ez a mocskos kommunista patkányoktól elvárható.)
@@JenoneMenczo 957-ben történt Majakban, Oroszország Cseljabinszki területén. A ruszkik elsősorban urándúsítás céljából hoztak létre ott atomreaktort, másodsorban nukleáris fegyverekhez szükséges plutónium előállításához. Az egész terület ezért el volt zárva a külvilág elől és még a térképeken sem szerepelt. Minden ami ott történt, szigorúan titkos volt. Ezért arról sem volt tudomása senkinek, hogy a közelben lévő Tecsa-folyó vizét közvetlenül a reaktorba vezették hűtés céljából, az erősen szennyezett vizet pedig visszaengedték a folyóba, ráadásul éveken keresztül! A folyó egyébként 120 000 fős régió ivóvízbázisa, és az Ob folyóba ömlik. A legdurvább dolog mégis az 1957-es baleset volt, amikor a radioaktív hulladékokkal teli 250 köbméteres lezárt tartály felrobbant. A katasztrófa következményeként körülbelül 1 millió curie radioaktív anyag szabadult fel (duplája a csernobili katasztrófának) és szóródott szét, beborítva több mint 20 ezer négyzetkilométernyi területet, amelynek 217 településén 270 ezer ember élt. A katasztrófa következtében az első tíz napban több mint kétszázan haltak meg. A becslések szerint 250 ezer embert érhetett súlyos betegségeket vagy halált okozó sugárdózisa. Ez a folyamat pedig mind a mai napig tart! Később a szomszédos Karacsáj-tóba vezették a hűtővizet és ide dobták a radioaktív hulladékokat is. Egy 1968-as évi kiszáradáskor a Karacsáj-tóban leülepedett kiszáradt súlyosan szennyezett iszapot felkapta a szél és kb. 25 000 km²-nyi területen szétszórta radioaktív szennyeződésével együtt. (Mellesleg a tó és környéke jelenleg az egyik legsúlyosabban szennyező helyek közé tartozik a bolygón, ahol az ember akár 1 órán belül is halálos sugárdózist kaphat.) Pripjaty lakossága aránylag szerencsésnek mondható, mert őket még "idejében" kimenekítették. Az '57-es tragédia sugárszennyezett területeit részben, vagy egyáltalán nem evakuálták és nem is figyelmeztették az ott élő embereket. Azokat pedig - akik szemtanúi voltak az eseményeknek - titoktartásra kötelezték. Az orosz kormány a mai napig igyekszik eltitkolni a részleteket és nem hajlandó kártérítést sem fizetni az embereknek (szinte nem is vesz róluk és a szennyezett térségről tudomást). Sokan még mindig kénytelenek a sugárszennyezett régióban élni és szenvedni a súlyos következmények miatt.
Kedves Hölgyem! Nem kell. Egyszerű, a megoldás. Ki kell kapcsolni, és többé nem kell bekapcsolni a mosógépet, TV-t, számítógépet, elektromos tűzhelyet, klímaberendezést, közvilágítást, díszkivilágítást, le kell állítani a villamosokat, a villanymozdonyokat, és nem lesz szükség a paksi atomerőműre. Vállalja valaki?
Még ahhoz a nemzedékhez tartozom, amelynek kötelezö volt az orosz. Akkor nagyon utáltam, de most zene füleimnek, különösen, amiért nagyjából értem. Most az angol hasogatja a fülem, hiába tanultam annak idején nagy lelkesedéssel a szabadság nyelvét.
A felezési idő az az időtartam, amely alatt a bomló magok száma a kezdeti érték felére csökken. A felezési idő független az életkortól, hőmérséklettől, kémiai állapottól stb., csak attól függ, hogy melyik izotópról van szó.
Tehát akkor a felezési idő leteltével még egyszer annyi idő van hátra, hogy teljesen megszűnjön? Ez igazán bíztató. Régen mindenhol lehetett dohányozni, nem problémázott ezen senki. Még talán a kórházakban is.
@@encsikedh Nem. Ha van egy egységnyi anyag, akkor a felezési idő után lesz fél egységnyi. Újabb felezési idő után negyed egységnyi aztán még egy felezési idő után nyolcad egységnyi, és így tovább.
@@zsolttorrent672! Egyik sem robbant fel? Hm... én és sokan kettőről is tudunk. Mindjárt itt van ez a film is amire te itt reagáltál a Chernobil. Vagy ezt nevezed te normális működésnek? Filmbe Fukusimát is említik. Te ezekről nem hallottál? Néhány kisebb balesetet meg titkolják.
Egy Szovjetúnió nevű országban nem robbanhat fel egy atomerőmű, főleg amit Leninről neveztek el. Ha meg mégis (mert lebuktak), már nem fognak tán olyan gyengének látszani, hogy segítséget kelljen kérniük, hisz ők szuperhatalom... Akkoriban fontosabb volt a saját seggük, minthogy belássák mekkora bajt okoztak.
@@zsuzsannakoczka9303 A magyar rádió 1-2 nap múlva bemondta, hogy az atomerőműben éjszakai karbantartás során kisebbfajta vegyi robbanás történt. De semmi komoly probléma nincs.
Ja és én láttam láthatóvá tett aktivitást...alfa, béta, gamma részecskéket. Alexander gyakorlatilag egy mini darázsgránát támadásnak, és ennek következményeképpen rettenetes gén károsodásnak tette ki magát. Nagyon súlyos következményekkel néz szembe bárki pár szarkofág látogatás után.
Ez mekkora ökörség, ott pihen a hasadóanyag, nem lehet hova tenni, de nem dolgozik, körülötte a nagy lerohadóban lévő zombierőmű, ami ezért kintről kapja a hűtéshez, világításhoz, fűtéshez, rendszerekhez, stb az áramot. Vicc.
Egyetlen óra ott a tetőn?? Ezt kicsit jobban át kellett volna gondolni. Max 3 perc alatt halálos dózist kapott aki ott volt ( a reaktor közelében 10-15000 röntgen volt a sugárzás , 400 már bőven halálos dózisnak számított..)
Ez a legszörnyűbb atomrobbanás amit ismerek.Borzalmas lehetett azoknak akik ottan laktak akkor.Azt monták igen de már nem költözhetnek oda visza egy ideig.a Sugárzás elpusztit mindnent
A polgármester szimpatikus ember. Ő tényleg a városban élők érdekét nézi és képviseli. Magyarországon is ilyen emberekre lenne szükség.
Tisztelt Készítők! Köszönet ezért az igényesen összeállított, rendszerezett, hiánypótló alkotásért! Rendkívül értékes anyagot sikerült összerakni, ami nem csak a katasztrófa bekövetkezéséről szól, mint a legtöbb csernobili dokumentum film, hanem a kevésbé ismert és dokumentált, a katasztrófát következő évekről, évtizedekről, személyes háttértörténetekről, olyan dolgokról, amelyek kevésbé kaptak nyilvánosságot. Ajánlom a filmet mindenkinek, akit mélyebben érdekel az egész történet, nagyobb rálátással szeretne bírni a témában!
Ne itt trollkodjál már hülye gyerek! a szórakozni nem lehet ilyen tragikus témában tibike .
Hihetetlenül szuper lett ez az összeszedett, minden eseményt magába foglaló dokumentumfilm!
Micsoda dokumentàció! Minden elképzelhetô forrást megnéztem a témával kapcsolatban, s fogom a jövôben is, de ez a film azt hiszem a koronája az atom-ember viszonyának valódi mivoltára! Gratulálok a szerzôknek, óriási köszönettel!
Egy nagyszerű film, egy nagyszerű embernek!
Nagyon igényesen összeállított videó.'86 májusában születtem,relatív közel Ukrajnához,régóta foglalkoztat minden,ami ezzel kapcsolatos.
Apámmal dolgoztunk a kertben Vajdaságban Szabadkán, mikor a szabadeurópa rádió bemondta, hogy baj történt Csernobilban. 19 éves voltam.
Köszönjük a feltöltést. Nagyszerű dokumentumfilm. Sajnálatos, hogy mindez megtörtént.
Lenyűgöző film. Elképesztő ez az egész. Megigézett. Köszönöm szépen a feltöltését.
Köszönjük szépen!
Elég sok anyagot megnéztem már a témával kapcsolatosan, de ez volt az, amelyik a leginkább magával ragadó volt számomra. Minden perce izgalmas és érdekes. Érdemes mindenkinek áldozni majd két órát arra, hogy végignézze az első perctől az utolsóig. Nagyon megéri.
Nezed az ejdzsbiijo go-t mi? :D
@@Nickker4 Nézem bizony :D De a téma már régebb óta foglalkoztat.
Nagyszerű dokumentumfilm, köszönöm a feltöltést!
Nagyszerű dokumentumfilm! Köszönöm szépen a feltöltést! (Azóta elkészült egy friss dokumentumfilm sorozat a témában.Érdemes végignézni.)
Nagyon szépen koszonom a dokumentum film készítoinek. Bárki bármit mond, én meghajolok az Orosz nép bátorsága, hazaszeretete és hosiessége elott....
Ukrán
Volt ott ukrán orosz belorusz MAGYAR.....
@@szglazer igen, ez így igaz.
Fantasztikus film volt. Nagyon sok Csernobillal kapcsolatos filmet megnéztem már de ez szerintem a legkíválóbb. Köszönet érte!
Kiváló alkotás, köszönöm!
Nagyon igényes film lett, sok újdonság hangzott el számomra. Köszi.
Nekem nagypapámat kivezényelték Pripjatyba. Egyhuzamban 7 hónapot töltött kint és tavaly halt meg rákban. Brutális ami ott folyt.
Isten nyugosztalja. az én nagypapámat is kivezényelték de ő sajnos soha nem tért haza'
+Biló Dilo Istenem bele szakad a szívem! Nagyon sajnálom komojan nem vicc nem szarkazmus!!!!!!!
A nagyapád egy igazi hős volt és azok is akik ott dolgoztak.
Büszke lehetsz rá mindenki hős aki ott dolgozot!
Sajnalom, reszvetem!
ott voltam a bemutaton. nagyon jo film, azota vagy otszor megneztem a neten is. koszonjuk!!!
Gratulálok a készítőknek! Hiánypótló a témában! Jól felépített, megfelelő szóhasználattal, jó narrációval és képi világgal ellátott, helyes információkat közlő mű lett! Tényleg le a kalappal :) Mindenkinek ajánlom aki érdeklődik a téma iránt.
Nem kapok szikrát, annyira jól megmutat egy másik perspektívát az egészről!
i guess it's kinda randomly asking but does anyone know of a good place to watch new series online?
@@prak338 Ft
Nagyon szomorú esemény,fôleg azoknak akik ezt átélték
Kivaló dokumentumfilm. Koszönöm.
Nagyon-nagyon jó dokumentum film!Köszönjük az elkészitöknek!
Nagyszerű film. Nagyon informatív. Grat!
Szerintem ezekről az emberekről kellene szólnia a ma Ukrajnájának, nem a Zelenszkijről és az őt körülvevő sleppről. Isten irgalmazzon ezeknek a nagyszerű embereknek. Tisztelet és főhajtás. Megdöbbentő, megható, remek dokumentumfilm lett ez a videóanyag. Köszönöm.
Nagyon érdekes film.Mindenkinek ajánlom.Én vagy 13-szor néztem meg.Gratulálok a készítőnek.👏👏👏
Gratulálok a készítőknek!! Több-százszor láttam!! Megunhatatlan!!!
hogy nem unod meg a több száz megnézés alatt?
GEOGRÁFIAI ADALÉK
24.24: a Balaton méretezés céljából került a képre - azt illusztrálandó, hogy a zónába (2600 km2) 4-5 Balaton (592 km2) férne bele.
A zóna leghosszabb átmérője megközelíti a Balaton hosszát. A csernobili atomerőmű négy blokkjának együttes mérete Tihany településhez mérhető.
Csernobil az erőműtől 17km-re, Pripjaty az atomváros központja mintegy 4km-re található. Az erőmű működtetéséhez kulcsfontosságú vizet a Pripjaty folyó szolgáltatta, ami erősen szennyeződött, illetve a zóna vízgyűjtője is egyben. A meglehetősen szétterülő Pripjaty folyó a szinte tóvá szélesedő Dnyeperbe ömlik. A Dnyeper Kieven át a Fekete-tengerbe viszi vizét és a sugárzást.
Az új időközben elkészült új szarkofág alapterülete (250m x 150m) akkora, hogy a három budapesti pályaudvart vagy a Hősök terét képes lenne befogadni. 100m feletti magassága 3db tízemeletes panelblokk egymás tetején.
Nagyon tetszett a film megközelítése! Olyan tisztelettel és higadtsággal kezelte az eseményeket.A zene kiváló a képi megjelenés is "szép" ha lehet ilyet mondani...fogalmazás és a narrátor is kiváló!
Nagyon jol elkeszitett film, koszonjuk!
Hihetetlen jó dokufilm, köszönöm!
Nagyon jó hogy nem szinkronizálták és az összeállítás is jó👏👏👏
mai napig van olyan video amit nem lattam a katasztrofárol de eddig nagyjábol ez a legjobb nemreg ota kovetem a témat de számomra meg hihetetlen ez és egyben nagyon szomrou is
Kitűnő film! Nagy köszönet a készítőknek!
Nagyon jól elkészitett dokumentum film nem tudtam abbahagyni.De Sajnos nem esett szó benne azokról akik a világot megmentették!!A 3 búvár akik elzárták a vizet a reaktor alatt amit ha nem tesznek meg akkor hőrobbanás következtében (ami 3-5 megatonnás lehetett volna) a.maradék 3 reaktor is felrobbant volna ami 200 km-es körzetben szórta volna szét a radioaktív törmeléket,és véglegesen beszennyezett lett volna minden az élelmiszerek,a víz,és a szomszédos országok,de még Németország egy része is
Azonkívül Valeríj Legasob professzorról és Scserbina államtitkár helyettesről sem esett benne szó akik nélkül nem lakoltatták volna ki Pripjaty várost és ő nélkülük nem valósulhatott meg a sikeres védekezés.Legasov professzor az aljas kgb nyomására 2 évvel a baleset után öngyilkos lett ugyanis felhívta a világ figyelmét az RBMK reaktorok hibájára miszerint az rbmk reaktor alacsony energia szintnèl instabillá vállik !!!Emiatt a kgb nem adott neki többè hangot sehol elintézték hogy ne hallja meg a világ a szavát,de viszont az rbmk reaktorokat legasob professzornak köszónhetően átalakították.Scserbina helyettes államtitkár 4 évvel a katasztrófa után meghalt rákban mert a robbanás utáni hónapokban végig a helyszínen segítette a munkálatokat
Nyugodjanak békében a HŐSÖK,MIND!!!!!!!
Nagyon korrekt dokumentálás, köszönöm!
Köszönöm a feltöltést.....
Sírva néztem végig.
szegény. : /
Szomorúan néztem végig,
mert ez a szomorú valóság..🙏
és milyen tanácsot adsz ebben a szomorú világban?
Rengeteg a csúsztatás vagy a szépítés ami itt, mai szemmel nézve pozitív megítélésű az atomenergiával kapcsolatban. A felelőtlen nemtörődömség, az emberi élet értéktelensége jellemzi ennek a kérdésnek a megítélését még mai napig is.( Lásd. Fukusima ).Mindent széppé lehet varázsolni ha az ember magát próbálja babusgatni.
kiegyensúlyozott, normális hangvétel, jó hozáállás. Még nem láttam az amerikai sorozatból csak egy részt, de az amerikai sötét életérzést nem tudom magamévá tenni. Hiszen most is, a járvány közepén sokkal normálisabb az élet mint gondolhattuk volna és ez a film pontosan ezt a pozitív életérzést ragadja meg. Jó, tisztában vagyok vele hogy egy kicsit - vagy egészen - reklámfilm az atomenergia javára, de abból is a jobb fajta
Ajánlatos megnézni az új HBO sorozatot Csernobylról nagyon jól van megcsinálva.
Ne itt trollkodjál már hülye gyerek!!! Szórakozni máshol kène karcsika,pomt nem egy ilyen témájú tragikus balesetnèl!!!
@@malterkaroly9075 hát ha megnéznéd sokban nem tér el az eredeti történttől.....hülye gyerek...
@@malterkaroly9075 Ha gondolkozol mielőtt okoskodsz nem derül ki , hogy még egy gyártósori munkásnál is ostobább és korlátoltabb vagy. A HBO sorozata tökéletesen jól megmutatta azt, hogy miért lett akkora katasztrófa az egész.
@@dbczygamer4865 ostoba.
@@Roland3pont aki itt ostoba az te vagy nem mas egy sorozat ami nagyjabol be mutatja mi tortent nem pedig azt ami valojaban tortent
Szépen összeszedett dokumentumfilm.
te egy dalton fivér vagy?
Egy nagyon jól sikerült komoly dokumentumfilm!Gratulálok a készitőknek!
köszönöm szépen a feltöltést!
Kifejezetten örülök neki, hogy nem szinkronizálták. Lehetett hallgatni, gyakorolni az élő nyelvet.
igen, valamint a metakommunikációs verbális artikulációt is.
@E-Media 2019 mi olyan vicces?
Már aki tud oroszul
Jó volt köszönöm, hogy elérhetővé tettétek =)
Jo kis film. Elgondolkodtato.
(A Nemzeti Tudományok (Akadémiája) egy borzasztó félrefordítás volt 2012-ben, és borzasztó valóság 2019-ben.) Kiváló dokumentumfilm volt, külön köszönet, hogy nem szinkronizálták!
44:54 Tehát az van, hogy a halála azoknak az embereknek, akik élhetnének, az értelmetlenné válik, ha veszélyeztetik továbbra is az embereket! Miközben megmentettek sok millió embert!
46:15 Valamint ezzel ellentétben, értelmetlen megmagyarázzák bizonyos emberek, éppen úgy lenne értelme azoknak az embereknek a halála, akik idáig meghaltak, ha továbbra is olyan módszerrel nyernénk energiát ami szükségtelen és veszélyes! Csak nem mondja ki, vagy megmagyarázná, hogy nem veszélyes, mert tanultak belőle, és mostanra nem fordulhat elő többet ilyen!
Na tehát ez a gondja az emberiségnek! Időrendi sorrendben tanulnánk egy közös problémából, majd jönnek emberek, és megmagyarázzák, hogy de ezért meg azért... mintha például ők csak abból tudnának megélhetéshez jutni, ha atomerőművet működtetnek! Nem csak ebben a témakörben okoz az ilyen gondolkozásmód problémát sok millió embernek!
Nagyon jó film,respect!
Köszönet a filmert. Nagyon szimpatikusok a megszolalok, föleg az uj "atomvaros" polgarmestere. Gratulalok neki.
Nagyon szeretek fotozni, ilyen szempontbol nagyon jo lenne egyszer eljutni a regi varosba.
Nagyon jó ! ajánlom mindenkinek
Minden elismerésem a film készítőjének!!!
Jártam itt! Lèlegzetelláltò hely!✌🏻
S. T. Szó szerint 😃
@@atisskozma1164 xd
De jó lehet egy ilyen túra!
Nagyon jó és érdekes film.
Most találtam rá a videóra, nagyon jó lett!
1:07:46 hogyan szűrődik be a fény??? Ha nincs ablak csak állitólag beton szarkofág??? Vagyis aki volt már sötét szobában tudja, ahol a fény beszökik ott rés van!! Vagyis ahol a fény bejut, kijut a sugárzás is. Érdekes és félelmetes ez,.
10 pont! Nagyon jó film!
Aki olvasta Orwell 1984 könyvét, vagy látta a filmet, annak nem ismeretlen ez a mentalitás( mármint a sajtó által az információ áramoltatására gondolok). A "csökkentjük a csoki fejadagot helyett emeljük a fejadagot egy jóval alacsonyabb mennyiségről" típusú hírekről beszélek.
Emberünk pedig nyilván tagadni fogja, hogy van bármilyen, a zónához köthető betegsége.
nagyon érdekes ez a téma
Engem 1987-ben szippantott be a hadsereg. Meglepő, de pont a csernobili atomerőmű katasztrófájának éjszakáján szunyókáltunk egy emlékmű alatt a Csehszlovák autópályán egy emlékmű alatt 1986-ban. A sereg meglepően a Sugár Értékelő és Tájékoztató Központba helyezett el, röviden (SÉTK). A "zóna" amiben élünk, nem ért véget az atomerőmű 30 km-es körzeténél. Együtt kell vele élnünk. Milyen érdekes, gamikor nekem tanították a Plutónium felezési idejét még 245.000 év volt.... mostanra a filmszerint (és a wikipédia szerint is lecsökkent 42.000 évre) A sugárzás ellen nincs mit tenni, vele együtt kell élni vagy halni. Mellesleg segíti a mutációt.... abból sokszor érdekes pozitív fejlődési folyamatok indulnak meg....
Zsolt Lovas a különböző plutónium izotpópoknak különbözik a felezési idejük is
a pozitiv mutációt evolúciónak hivják. nem?^^ bocsi. csak kérdem
@@kovkrish Igaz, de nem annyira különböző...
@@sedanumil1095 Korrekt kérdés, így van... Annyit megemlítenék, nem létezik pozitív, vagy negatív mutáció (csak mutáció van), az egyik túlélő, a másik nem.... Ráadásul a mutáció mértéke is érdekes...
1:21:53 Ha olyan szigorúan őrzött a Zóna. akkor hogyan törhettek be a fosztogatók a boltokba ?
Jó film, az atomenergiáról és annak hasznosságáról/környezetre gyakorolt hatásról beszélni kell! Mind két oldalnak le kell venni a szemellenzőt. Szerintem ma 2019-ben nem vagyunk még ott hogy teljes mértékben csak a jót "hasznosítsuk" az atomenergiából. A legnagyobb baj az, ha lerakunk valahova egy reaktort, 40 évig teljesen elássuk a környezetre gyakorolt hatását... persze ezen felül ott a kockázat egy üzemzavar eshetőségére is. De vegyük ki a képletből hogy lenne még egy Fukushima , vagy Csernobil. Az a baj ezzel a dokumentumfilmmel, hogy amolyan "sírva vigadunk", a végén pedig kimondja hogy az atomenergia nem pótolható, ezért nincs alternatívája. A mérlegre tesszük egy jól működő reaktor környezetei hatásait már akkor elkezd kételkedni az ember. A munkások ruházatától kezdve az erőművekben használt csavarokat stb préselt hordókba kell rakni és beásni a föld alá. Amit őrizni kell, tárolni stb több 100!!! évig, ha kiszolgált a reaktor azzal a több 10e tonna sugárzó egységgel mi lesz??, A németeknél 20 éve bontanak reaktort, és még most sem bontották el. 1x1 méteres darabra kell aprítani, savba mártani (lemarja a részecskéket), és csak úgy lehet elszállítani. Szerintem az atomenergia jelenleg nem megoldás, a teljesítménye hatalmas, ameddig működik jó. Csak egy napaelem is 30 évig használható ha meg elromlik beolvasztjuk, nincs sugárzás, újrahasznosítható stb.
If you were looking for an english comment here it is. My question is , is the man that took the footage still alive and well ?
Yes, he is. His father - who was one of leaders of the Chernobyl facility after the catastrophe is also alive. They might have real good genetics
Fő támogató:
MVM Paksi Atomerőmű Zrt.
Ez mindent elmond a film befejezéséről!
Soha nem vonnám kétségbe a Paksi Atomerőműben dolgozó személyek szakértelmét.
Csak azt is látni kellene, hogy kikkel szeretnénk új atomerőművet építeni. És köszönöm a kommented, ennek hatására megnéztem, hogy ki a videó feltöltője.
Igen erős kormányközeli és Oroszországhoz köthető személy Anton Bendarzsevszkij. Ez szintén sok mindent elmond. 😉
@@zoard1993 Kik építenek Pakson atomerőművet? Akik Pl. Európa háromnegyedében építettek! Franciaország gyakorlatilag atomnagyhatalom, és ott is vannak szép számmal orosz erőművek! Várom a válaszod okoska, hogy mégis kinek kellene építeni!
Atomerőművet? Leginkább senkinek!
Eredetileg ugye színtisztán Oroszokkal szerettük volna felhúzni Paks kettőt. Csak ez nem tetszett az EU-nak. Végül megegyeztünk, hogy európai nagyvállalatok is kapnak majd közbeszerzéseket. Csakhogy már akkora késésben van az egész projekt, hogy legkorábban 2027-28-ban kezdhetnek áramot termelni az új blokkok.
Ebből is látszik, hogy az Európai Unió korrupt és rövidlátó - Orbán Viktor korrupt és autoriter.
@@zoard1993 A paksi atomerőmű teljesen más konstrukció, mint a csernobili atomerőmű volt. A VVER és az RBMK reaktorok között hatalmas különbségek vannak,a biztonság tekintetében. A VVER javára. A Paksra tervezett új VVER-1200-as konstrukció a világon elsőként kapta meg a "3+" generációs minősítést a nemzetközi atomenergia ügynökségtől. Vagyis a világ egyik legbiztonságosabb atomerőmű típusa. Atomerőművet pedig annyira nem épít "senki", hogy jelenleg 42 atomerőmű áll tervezés/építés alatt, világszerte. Ebből 36 erőművet a Roszatom épít, túlnyomó részt külföldön.
@@gezagombas6290 A baj csak akkor kezdődik, ha netán egy természeti katasztrófa eredményeképpen a reaktorblokk szerkezetileg sérül.
Lásd: Fukusima 2011 - földrengés
És ahogy az kiderült, közvetlen egy törésvonalra tervezték Paks 2-nek a megépítését.
😕
Végülis tényleg csak ideiglenes kitelepítés... Úgy nagyjából 100 000 év múlva mindenki visszatérhet.
@cvbnm8053 az tuti...
Há mi az a 10.000 év mindjá' itt van
felezési idő. ok.
246 000 évig sugároz az az anyag ami a reaktorban van, ha ez a idő letelik, akkor meg nyugodtan lehet aludni a 4-es reaktorban is ! Addig viszony sugároz !!!!! Azt a területet sikerült úgy elbasz..ni, hogy ott több százezer éven át ne lehessen élni, s ez durva.. !
Tisztelet! ;)
Szép videó!
Nincsenek szavaim... Hihetetlen , hogy titokban akarták tartani.. Minden tiszteletem azoknak akik próbáltak TENNI valamit,akármit… Nyugodjanak békében akik áldozatokká váltak-akár tudtak a veszélyről-akár nem. Soha többet nem szabad ilyesminek megtörténni!!!! :" /
06:14 "Vagy a reaktort megtervező soviet atomtudósok". Ők tudtak a bajról csak el lett titkolva.
tervezem a várost megnezi saját szemmel lássam
hátborzongató lehet
Cserno Bill veszélyes és alattomos, csak óvatosan
@@czvetkobandi az Csernobil. Nem Cserno Bill
Végefőcím zene: Daniel Alexis Pemberton - Autumnal Rhythms, nem tévesztendő össze Daniel Pemberton ismert filmzene szerzővel...
ruclips.net/video/F-dNLpt8Kro/видео.html
26.04.2020. 1:25 Nyugodjanak Békében akik elhunytak ebben a borzalmas balesetben! :( 'a nővérem emlékére aki ez miatt nem születhetett meg'!
Csernobilról nekem dióhéjban ennyi jut az eszembe: *A modern idők Bábel tornya.* Az ember túlságosan sokat akart, túlságosan elrugaszkodott a valóságtól, már semmi sem számított, mint a hatalom. "Istenesdit" akart játszani és egy olyan erőt próbált az uralma alá hajtani, amihez végül túlságosan is kevésnek bizonyult és súlyos árat fizetett érte. A csernobili katasztrófáért nem csak az atomerőműben dolgozók gondatlansága, hanem kollektívan az egész kommunista rezsim felelősségre vonható. Az erőmű alapból egy rossz konstrukció. A tervezésnél nyilvánvaló hogy elsősorban azt nézték, mennyire lesz hatékony az atomfegyverek gyártásánál, emellett mennyire költséghatékony és nem azt, hogy mennyire biztonságos ill. milyen súlyos veszélyforrásokat rejt magában. Hiába állt tanulságul előttük a Kistim-tragédia (ami súlyosságban még Csernobilt is felülmúlta) vagy a közelmúltban bekövetkezett amerikai Three Mile Island katasztrófa. Egyszerűen annyira figyelmen kívül hagytak minden biztonsági kockázatot, annyira a hatalom és a presztízs állt mindenek előtt, hogy szinte csoda lett volna, ha nem történik semmi. A pénzt annyira sajnálták, hogy még a reaktor tetejét sem tűzálló anyagból építették, mert túl drága lett volna (elképzelhető mit spóroltak a biztonsági rendszereknél). Az még csak hab a tortán, ami a katasztrófa után történt. Szerintem bőven elmond mindent az egészről, hogy Gorbacsov sem a párton belül, hanem a svédektől szerzett tudomást a balesetről. A kommunisták pedig annyira titokban akarták tartani a dolgokat a világ előtt, hogy inkább többezer embert (likvidátort) küldtek a biztos halálba, hogy majd ők takarítsák el az ő mocskukat. Nekem, amikor eszembe jut Csernobil, mindig eszembe jutnak ezek az emberek, akik hihetetlen hősiességgel és hatalmas áldozatokkal, SAJÁT ÖNSZÁNTUKBÓL mentek a biztos halálba csak azért, hogy sok más ember életét megmentsék. A legszomorúbb az egészben az, hogy ezek közül akik életben maradtak, szinte szó szerint "ki dobták őket a kukába", mint egy használhatatlan szemétdarabot. (Ahogy ez a mocskos kommunista patkányoktól elvárható.)
Bocsi,megkérdezhetem,hogy a Kistim tragédia és a másik is,amiről írtál,hol történt és hogyan?Érdekelne!Köszi.
@@JenoneMenczo 957-ben történt Majakban, Oroszország Cseljabinszki területén. A ruszkik elsősorban urándúsítás céljából hoztak létre ott atomreaktort, másodsorban nukleáris fegyverekhez szükséges plutónium előállításához. Az egész terület ezért el volt zárva a külvilág elől és még a térképeken sem szerepelt. Minden ami ott történt, szigorúan titkos volt. Ezért arról sem volt tudomása senkinek, hogy a közelben lévő Tecsa-folyó vizét közvetlenül a reaktorba vezették hűtés céljából, az erősen szennyezett vizet pedig visszaengedték a folyóba, ráadásul éveken keresztül! A folyó egyébként 120 000 fős régió ivóvízbázisa, és az Ob folyóba ömlik. A legdurvább dolog mégis az 1957-es baleset volt, amikor a radioaktív hulladékokkal teli 250 köbméteres lezárt tartály felrobbant. A katasztrófa következményeként körülbelül 1 millió curie radioaktív anyag szabadult fel (duplája a csernobili katasztrófának) és szóródott szét, beborítva több mint 20 ezer négyzetkilométernyi területet, amelynek 217 településén 270 ezer ember élt. A katasztrófa következtében az első tíz napban több mint kétszázan haltak meg. A becslések szerint 250 ezer embert érhetett súlyos betegségeket vagy halált okozó sugárdózisa. Ez a folyamat pedig mind a mai napig tart! Később a szomszédos Karacsáj-tóba vezették a hűtővizet és ide dobták a radioaktív hulladékokat is. Egy 1968-as évi kiszáradáskor a Karacsáj-tóban leülepedett kiszáradt súlyosan szennyezett iszapot felkapta a szél és kb. 25 000 km²-nyi területen szétszórta radioaktív szennyeződésével együtt. (Mellesleg a tó és környéke jelenleg az egyik legsúlyosabban szennyező helyek közé tartozik a bolygón, ahol az ember akár 1 órán belül is halálos sugárdózist kaphat.) Pripjaty lakossága aránylag szerencsésnek mondható, mert őket még "idejében" kimenekítették. Az '57-es tragédia sugárszennyezett területeit részben, vagy egyáltalán nem evakuálták és nem is figyelmeztették az ott élő embereket. Azokat pedig - akik szemtanúi voltak az eseményeknek - titoktartásra kötelezték. Az orosz kormány a mai napig igyekszik eltitkolni a részleteket és nem hajlandó kártérítést sem fizetni az embereknek (szinte nem is vesz róluk és a szennyezett térségről tudomást). Sokan még mindig kénytelenek a sugárszennyezett régióban élni és szenvedni a súlyos következmények miatt.
www.portfolio.hu/vallalatok/ez-volt-a-vilag-10-legsulyosabb-nuklearis-katasztrofaja.250417.html
31:42 től ez melyik zene, segíteni valaki?
Ez nagyon szomorú😢
....a narrátor hasonlóan beszél,mint Forrest Gump szinkronhangja....vagy talán ô lenne az ??? nagyon szimpatikus !!!
Te Bubik István-ra gondolsz, aki sajnos 2004-ben elhunyt. Ez a dokumentumfilm 2012-ben készült. A narrátor pedig nekem inkább Szellő Istvánnak tűnik.
Ma is döbbenet!és nekünk Paks2 kell!
igen csókolom, kell, tessék a film végét megnézni, és ne tessék butaságok miatt hőbörögni, csókolom
minek örül a néni?
Kedves Hölgyem! Nem kell. Egyszerű, a megoldás. Ki kell kapcsolni, és többé nem kell bekapcsolni a mosógépet, TV-t, számítógépet, elektromos tűzhelyet, klímaberendezést, közvilágítást, díszkivilágítást, le kell állítani a villamosokat, a villanymozdonyokat, és nem lesz szükség a paksi atomerőműre. Vállalja valaki?
Nagyon jó
Még ahhoz a nemzedékhez tartozom, amelynek kötelezö volt az orosz. Akkor nagyon utáltam, de most zene füleimnek, különösen, amiért nagyjából értem. Most az angol hasogatja a fülem, hiába tanultam annak idején nagy lelkesedéssel a szabadság nyelvét.
Jaaa... hogy öröksége!! Azt hittem ÖKÖRSÉGE. :) Szerintem találóbb.
24,20-nál a bal alsó sarokban ott van a Balaton térképe, 20 másodpercig látszik. Miért van ott?
Senki Alfonz méret viszonyítás végett
Ide hogy lehet bejutni??
35:48 Tulajdonképpen mi az a "felezési idő" ? 45:56 Egy atomerőműben nem tilos a dohányzás ?
A felezési idő az az időtartam, amely alatt a bomló magok száma a kezdeti érték felére csökken. A felezési idő független az életkortól, hőmérséklettől, kémiai állapottól stb., csak attól függ, hogy melyik izotópról van szó.
Tehát akkor a felezési idő leteltével még egyszer annyi idő van hátra, hogy teljesen megszűnjön? Ez igazán bíztató. Régen mindenhol lehetett dohányozni, nem problémázott ezen senki. Még talán a kórházakban is.
@@encsikedh nem, a felezési idő exponenciális. Azaz a 2szer annyi idő alatt sem lesz 0 a sugárzás.
@@encsikedh Nem. Ha van egy egységnyi anyag, akkor a felezési idő után lesz fél egységnyi. Újabb felezési idő után negyed egységnyi aztán még egy felezési idő után nyolcad egységnyi, és így tovább.
Csak biztosítékok vannak - biztonság nincs és nem is lesz soha az Atomerômûvekben !!!
Otto Tarjan Persze. Több száz van a világon és szerencsére egyik sem robbant fel és problémamentesen működik.
@@zsolttorrent672! Egyik sem robbant fel? Hm... én és sokan kettőről is tudunk. Mindjárt itt van ez a film is amire te itt reagáltál a Chernobil. Vagy ezt nevezed te normális működésnek? Filmbe Fukusimát is említik. Te ezekről nem hallottál? Néhány kisebb balesetet meg titkolják.
@@zsolttorrent672 www.portfolio.hu/vallalatok/ez-volt-a-vilag-10-legsulyosabb-nuklearis-katasztrofaja.250417.html
Informalis, jo film, bar a Belarusz helyett, ha mar mindent magyarul mondtak, akkor hasznalhattak volna a Feheroroszorszagot....
"Ha egyedül vagy benn, ordibálhatsz akár mennyit..."
Ja
Amig van hangod
A titkolodzásnak mi volt az értelme ? kérdem én ?
hát szégyeljék magukat
s miért nem kértek segítséget ?
Mert Ők a NAGY SZOVJETUNIÓ voltak. Egeszséges egoval ugye...
Egy Szovjetúnió nevű országban nem robbanhat fel egy atomerőmű, főleg amit Leninről neveztek el. Ha meg mégis (mert lebuktak), már nem fognak tán olyan gyengének látszani, hogy segítséget kelljen kérniük, hisz ők szuperhatalom... Akkoriban fontosabb volt a saját seggük, minthogy belássák mekkora bajt okoztak.
Apu akkor a TVK biztonságtechnikai vezetője volt. Csak akkora volt a titkolózás, hogy ők már a baleset napján tudtak a történtekről...
@@zsuzsannakoczka9303 A magyar rádió 1-2 nap múlva bemondta, hogy az atomerőműben éjszakai karbantartás során kisebbfajta vegyi robbanás történt. De semmi komoly probléma nincs.
@@pirosszirom8998 a kiiemelt vegyi üzemek vezetői tudtak rlamert nem a rádióból elhiheted. Tudom maradjunk annyiban...
Ja és én láttam láthatóvá tett aktivitást...alfa, béta, gamma részecskéket.
Alexander gyakorlatilag egy mini darázsgránát támadásnak, és ennek következményeképpen rettenetes gén károsodásnak tette ki magát.
Nagyon súlyos következményekkel néz szembe bárki pár szarkofág látogatás után.
jó videó
Minden elismerésem a film készítőinek.
24:24 a Balaton fotó a sarokban miért van ott???😕
Méret aránynak.
hogy nagyjából el tudd képzelni mekkora a terület, ez tényleg nem ment elsőre? :D
Most, 2019-ben mi van azzal az új burkolattal?
2016-ban elkészült és átadták. Neten fent van.
@@samukriszti5992 köszi az infót!
Ez mekkora ökörség, ott pihen a hasadóanyag, nem lehet hova tenni, de nem dolgozik, körülötte a nagy lerohadóban lévő zombierőmű, ami ezért kintről kapja a hűtéshez, világításhoz, fűtéshez, rendszerekhez, stb az áramot. Vicc.
1:22:40 khm :D És Észak Koreával mi van az nem a földön van? :D
Szovjetunióról beszél, nem a kommunizmusról...
nem tudom, vajon hasonló magyarországi polgármestert találnánk e?? Olyat, aki pont azt teszi, amiért megválasztották...
persze, mészáros lőrinc.
Egyetlen óra ott a tetőn?? Ezt kicsit jobban át kellett volna gondolni. Max 3 perc alatt halálos dózist kapott aki ott volt ( a reaktor közelében 10-15000 röntgen volt a sugárzás , 400 már bőven halálos dózisnak számított..)
Szomorú lehetett az 1986 os év
Rák eszi a gyomrunkat azota is csendbe
@Balage78Szfvar Nyugatabbra több volt szerencsénkre!Azért kaptunk belföld böven!😕
Felháborító! 1981-ben születtem. Borsod megye
Így jártál.... Nemtudsz mitcsinálni
Jól hallom, hogy Szellő István a narrátor?
Gyukity István volt a narrátor, korábban szerkesztő és műsorvezető az MTVA-nál. Sajnos néhány éve elhunyt.
Ez a legszörnyűbb atomrobbanás amit ismerek.Borzalmas lehetett azoknak akik ottan laktak akkor.Azt monták igen de már nem költözhetnek oda visza egy ideig.a Sugárzás elpusztit mindnent
Én papàm volt ot az atomerőmű Ben a reaktor 4 nél Csernobil ban