Bardzo udane wejście w Nowy Rok, naród bez historii to naród bez tożsamości - fotograf też powinien coś liznąć z tego kto był prekursorem ładnych zdjęć , innego spojrzenia na wszystko uczymy się cały czas bardzo pouczający odcinek miło się oglądało.
Pamiętam pierwszą wystawę A.A. w galerii ZPAF, byłem zachwycony estetyką i sposobem patrzenia na pejzaż. A teraz na półce jest jeden z albumów do którego co jakiś czas z przyjemnością zaglądam.
W akademii fotografii uczyliśmy się o Adamsie - wspaniałe czasy - wykładał Wojtek Tkaczyński - tak samo zajarany Adamsem - opowiadał o jego technikach i o własnych, które sobie sam wypracował. Oprócz Adamsa zmiażdżyły mnie też zdjęcia Sebastiao Salgado - m.in. z kopalni złota w Brazylii. Odcinek jeden z lepszych - dzięki Paweł.
Ja przeczytałem "zdjęcia z kopalni złota z Brazylii" to od razu je zobaczyłem, ja nie pamiętam nazwisk ale pamiętam zdjęcia, ta pamięć zdjęć jest czasami przeszkadzająca - robię zdjęcie, patrze na podgląd i myślę - ja znam to ujęcie, to już było, koleś musisz to zrobić inaczej. O Sebastiao Salgado też warto by było zrobić film. Dzięki i pozdrawiam.
Trafiłem na Pana kanał na yt jakoś 2-3 tygodnie temu. muszę powiedzieć że robi Pan świetną robotę. Przedstawiać wielkich fotografów, super pomysł. Mega fajny film.
Piękny materiał! Uwielbiam zdjęcia Adamsa. Jedyne do czego mogę się przyczepić to rozmiar aparatu na jego portrecie. To format zbliżony do 4x5 cali. 8x10 są znacznie większe a negatyw jest rozmiarów kartki A4 A ulubionym światłomierzem Adamsa był Pentax Digital Spotmeter które są teraz pieruńsko drogie. Lepsza alternatywa jest Reveni Labs z Canady. Pozdrawiam!
Panie Pawle, oglądnąłm prawie wszystkie Pana filmy na tym kanale. W temacie fotografii jestem żółtodziobem (chociaż już nie młodym :)) i to w jaki sposób Pan mówi o fotografii bardzo mi się podoba. Do tej pory nie trafiłem na ciekawiej robione filmy. Dziękuję, pozdrawiam i nie mogę się doczekać na kolejne.
Bardzo miło się słuchało, o Anselu dowiedziałem się jakieś 6-7 lat temu jak byłem na wczasach i przypadkiem na kiermaszu książek znalazłem książkę o nim, ale Pana wiedza o nim i jego technice fotografowania ogrom, wielki szacunek dla Pana.
Najlepszy polski youtuber fotografii.Ogrom wiedzy którą chce się dzielić jest po prostu porażający.Tak wiem ,jest Zieniu ,Jacek i inni ,ale ci mistrzowie ex aequo drugie.
Zienia się dobrze słucha, rozsądnie mówi, JacekW dobrze pokazuje - ale obaj to portreciści a fotografia to nie tylko portret. Rodzajów fotografii jest dużo, a ja oprócz tego, że chcę uczyć, to chcę pokazywać, że fotografią można się bawić, że fotografia jest fajna.
Świetny film super kanał. Dopiero odkrywam fotografię i ten kanał jest mi bardzo pomocny i interesujący. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam. Od nie dawna wierny widz.
Bardzo ciekawy oraz inspirujący materiał. Ansel Adams był i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w fotografii dlatego ważne jest by wiedzieć o nim coś więcej a pan całą wiedzę przekazał w fajny zwięzły sposób.
Nie słyszałem, żeby ktoś w Polsce tak świetnie opowiadał o Adamsie. W USA nadal świetnie się sprzedają kolejne wydania fotograficznej "Biblii" Adamsa, czyli książek The Camera, The Negative i The Print.
Jak tego dobrze się słuchało. :) Portret i kilka jego fotografii widziałem ale historia jakby nie patrzeć Mistrza (tamten czas, możliwości, ciężar sprzętu i te spojrzenie a potem widzenie zdjęcia w głowie ) jest niesamowita. Słyszałem często ale zawsze brzmiało jak abstrakcja a dziś? Daleko do tego wszystkiego oczywiście ale czasem... i tu moje pytanie czy Ty sam i inni też macie tak, że zaczynacie widzieć kadrem, przeszkadza wam to w nietypowych sytuacjach? (może to już choroba?) ;) "zawieszam się" jak coś zobaczę na kilka sekund nawet jak ludzie przechodzą i jakby nie widzieli np. w pracy. Moje stanowisko blisko magazynu i mają tam wielkie wąskie ale wysokie okno(taki pasek) ściana szara blacha a w tym okiennym pasku zachód słońca od góry ciemny granat przechodzi w magente, przy samej linii pagórka złoty od słońca a przez te wszystkie kolory przebija się czarna długa latarnia z żółtym światłem na granacie latarnia... kolega zapytał"coś się stało, dobrze się czujesz?" bo w tym czasie wszyscy szli na przerwę a ja jedyny stałem gapiąc się na ścianę. Zapytałem "widzisz te kolory? No spoko idę na fajkę..." a ja żałuję w tych momentach, że nie mam aparatu przy sobie i wolałbym być na zewnątrz a nie w "korpo"-blaszaku. Zachwyt "pierdołą jak jest ładna" to chyba ok? Chyba brakuje mi aparatu w rękach i wiosny.(rozpisałem się przepraszam) Pisząc byłem ciekaw czy też tak macie? Ps. świetny materiał i czekam na historię o kolejnym inspirującym Fotografie.
Też tak miewałem, teraz mniej. Ale u mnie są fazy fascynacji fotografią, ona przechodzi i po paru, parunastu miesiącach, czasem dłużej znów wraca. Teraz właśnie tak się zaczyna dziać. Trafiłem na ten kanał, fajnie opowiada jego pomysłodawca. Większość technicznych kwestii jeśli chodzi o sprzęt jest mi znana ale i tak fajnie się słucha, szczególnie jak mniej o technice a więcej o emocjach, ludziach, jak w tym odcinku, super. Technika to tylko parę kwestii które trzeba zrozumieć a cała sztuka dobrej fotografii to umiejętność zauważenia tego czego inni często nie widzą. Oczywiście jeśli chodzi o samodzielne wywoływanie z takimi efektami jak Adams to już nie kwestia spędzenia godziny w ciemni tylko duże doświadczenie, trochę jest do opanowania. Pozdrawiam wszystkich którzy tu zaglądają,
"Naświetlaj na cienie, wywołuj na światła..."- Ansel Adams... postanowiłem sprawdzić 🙂Panie Pawle- wczoraj prześwietliłem całą rolkę Kentmere Pan400 o 2 EV w scenach skrajnie kontrastowych (słoneczny dzień). Wołane będzie w R09 One Shot (1+50, 17min) Doradzi Pan, o ile skrócić czas wywoływania, żeby wyciągnąć szczegóły że świateł? Jak Pan kiedyś powiedział: "dopóki nie wywołasz negatywu, to prawdopodobnie najlepsze zdjęcia w Twoim życiu.."- dlatego wolę zapytać Pana, żeby mieć przynajmniej minimum pewności, że nie zepsuję swoich "najlepszych w życiu" zdjęć 🙂. Pozdrawiam
Pan Mądrala, autor kanału, nie potrafi wytłumaczyć, że ta zasada odnosi się do pojedynczych klisz wielkiego??? Potem przychodzą ludzie z filmem zwojowym i "naświetlają na cienie"... To ma sens tylko wtedy, gdy na całym filmie robisz jeden kadr - a to przecież bez sensu, nie? Nie da się wywołać pojedynczej klatki z błony zwijanej!!!
Czy zrobisz kiedyś film o wykorzystaniu Blendy? Wspominałeś kiedyś o nich w filmie o akcesoriach które sprawią że zdjęcia będą lepsze, ostatnio nabyłem sobie taką blende i nie wiem jak ją ciekawie wykożystać...
Hasselblad? Hasselblad był wyłącznie w formacie kwadratowym 6x6 cm. Po za tym w systemie Hasselblada nigdy nie było obiektywu o ogniskowej 135 mm (tzn. był, ale makro a więc raczej nie nadawał się do tego typu fotografii), ani 200 mm…
Panie Pawle. Może coś o twórczości Ernsta Haasa. To mój ulubiony Fotograf (przez duże F), którego twórczość też była prekursorska na owe czasy. Myślę, że warto przybliżyć jego niezwykłą sylwetkę i twórczość. Tomek
Czepianie się Adamsa do zdjęć jakie wydał w albumach to jak czepianie się do dzieci garbatych, że są proste... Jakieś może materiały źródłowe do tych historii?
Panie Pawle, dziękuję za ten film :) Jestem ciekaw - co Pan myśli o metodach kompozycyjnych Adamsa? Jego najbardziej znane zdjęcia często uciekają od zasady trójpodziału, a jednak są fantastyczne nawet dla mnie, jako laika. Wiem, że trójpodział to tylko wskazówka, którą nie trzeba się kierować, ale czy widzi Pan jakieś konkretne reguły kompozycyjne, których trzymał się Adams? Pozdrawiam :)
Super, warto znać historię... Chciałbym kiedyś zobaczyć jak wywoływało się zdjęcia w ciemni, jak to wszystko działa, może kiedyś 😁 pozdrawiam i życzę samych pięknych chwil w nowym roku ☺️
"Naświetlaj na cienie wywołuj na światła"... czy można przyjąć zasadę lepiej zrobić nieco "jaśniejsze" zdjęcie żeby nie tracić tego co w cieniach i potem walczyć z nim w ciemni???
Światłomierz brytyjskiej firmy Weston... niestety selenowy, więc chyba nie warto? Chyba, że jako eksponat... czy te selenowe światłomierze podlegają jakiejś regeneracji?
Ja używam selenowego światłomierza Zeissa i po wprowadzeniu korekty (zamiast ISO100 ustawiam ISO prawie 200) działa dobrze, ale go rozebrałem i wyczyściłem wszystkie styki. Jeśli selen się "wypali" czyli zbyt długo był narażony na światło to nic już się nie da zrobić. Pozdrawiam
Kiedyś przy jakimś zdjęciu pomyślałem podobnie - więc wziąłem aparat i postanowiłem zrobić takie samo, nie udało mi się i wtedy zrozumiałem dlaczego tamto zdjęcie było wyjątkowe. Proponuję zrobić podobne zdjęcie jak Adams (bez komputera). Pozdrawiam 😀
@@FotografiajestFajna No tak, ale ja nie mam możliwości robienia zdjęć konwencjonalnym aparatem. Technicznie zdjęcie na pewno jest bardzo dobre. Jednak moje oko nie widzi tutaj niczego szczególnie interesującego. Tym badziej, że nie oddaje wg. mnie opisanej sytuacji, że niby promień światła księżyca wśród chmur padł na te zabudowania. Przecież na niebie jedyne widoczne chmury są poniżej księżyca i daleko w tle. Natomiast księżyc jest na czystym niebie. Nie widać żadnych promieni, żadnego nierównomiernego oświetlenia budynków czy cmentarza. Myślę, że to wszystko funcjonuje tak jak na ogół: ktoś ważny powie, że jest to majstersztyk i wszyscy od razu zaczną kiwać głowami, że ach i ach. Chwilę wcześniej nie wiedzieli co o tym sądzić. Naturalnie może i być tak, że zachwycająca jest tylko technika i kompozycja. To można uznać. Ale oglądam codziennie wiele naprawdę fantastycznych zdjęć i raczej tego tutaj bym nie zapamiętał w przeciwieństwie do tamtych.
Pomysł żeby opowiadać o wielkich ludziach fotografii - super!!!!! Proszę o więcej. Inspirujące!
Bardzo udane wejście w Nowy Rok, naród bez historii to naród bez tożsamości - fotograf też powinien coś liznąć z tego kto był prekursorem ładnych zdjęć , innego spojrzenia na wszystko uczymy się cały czas bardzo pouczający odcinek miło się oglądało.
Bardzo interesujący film, dziękuję. Pozdrawiam.
Pamiętam pierwszą wystawę A.A. w galerii ZPAF, byłem zachwycony estetyką i sposobem patrzenia na pejzaż. A teraz na półce jest jeden z albumów do którego co jakiś czas z przyjemnością zaglądam.
W akademii fotografii uczyliśmy się o Adamsie - wspaniałe czasy - wykładał Wojtek Tkaczyński - tak samo zajarany Adamsem - opowiadał o jego technikach i o własnych, które sobie sam wypracował. Oprócz Adamsa zmiażdżyły mnie też zdjęcia Sebastiao Salgado - m.in. z kopalni złota w Brazylii. Odcinek jeden z lepszych - dzięki Paweł.
Ja przeczytałem "zdjęcia z kopalni złota z Brazylii" to od razu je zobaczyłem, ja nie pamiętam nazwisk ale pamiętam zdjęcia, ta pamięć zdjęć jest czasami przeszkadzająca - robię zdjęcie, patrze na podgląd i myślę - ja znam to ujęcie, to już było, koleś musisz to zrobić inaczej. O Sebastiao Salgado też warto by było zrobić film. Dzięki i pozdrawiam.
Trafiłem na Pana kanał na yt jakoś 2-3 tygodnie temu. muszę powiedzieć że robi Pan świetną robotę.
Przedstawiać wielkich fotografów, super pomysł. Mega fajny film.
Świetny film, dzięki :)
Piękny materiał!
Uwielbiam zdjęcia Adamsa.
Jedyne do czego mogę się przyczepić to rozmiar aparatu na jego portrecie. To format zbliżony do 4x5 cali.
8x10 są znacznie większe a negatyw jest rozmiarów kartki A4
A ulubionym światłomierzem Adamsa był Pentax Digital Spotmeter które są teraz pieruńsko drogie. Lepsza alternatywa jest Reveni Labs z Canady.
Pozdrawiam!
Świetnie się Pana słucha i ogląda. Cieszę się że Pański film przebił się przez morze średniaków i trafił na mój ekran. Pozdrawiam.
Ja też się bardzo cieszę 😀. Witam i pozdrawiam
Panie Pawle, oglądnąłm prawie wszystkie Pana filmy na tym kanale. W temacie fotografii jestem żółtodziobem (chociaż już nie młodym :)) i to w jaki sposób Pan mówi o fotografii bardzo mi się podoba. Do tej pory nie trafiłem na ciekawiej robione filmy. Dziękuję, pozdrawiam i nie mogę się doczekać na kolejne.
Bardzo dziękuję za komplementy 😁. Pozdrawiam serdecznie
Świetny materiał, bardzo dobrze się ogląda 👍🏻
Cieszę się 😀
I znów odbyłam z Panem niezwykłą podróż! Dziękuję! Jak zwykle ciekawie i normalnie! Serdeczne dizęki! Pozdrawiam!
Bardzo miło się słuchało, o Anselu dowiedziałem się jakieś 6-7 lat temu jak byłem na wczasach i przypadkiem na kiermaszu książek znalazłem książkę o nim, ale Pana wiedza o nim i jego technice fotografowania ogrom, wielki szacunek dla Pana.
Najlepszy polski youtuber fotografii.Ogrom wiedzy którą chce się dzielić jest po prostu porażający.Tak wiem ,jest Zieniu ,Jacek i inni ,ale ci mistrzowie ex aequo drugie.
Zienia się dobrze słucha, rozsądnie mówi, JacekW dobrze pokazuje - ale obaj to portreciści a fotografia to nie tylko portret. Rodzajów fotografii jest dużo, a ja oprócz tego, że chcę uczyć, to chcę pokazywać, że fotografią można się bawić, że fotografia jest fajna.
Świetny film super kanał. Dopiero odkrywam fotografię i ten kanał jest mi bardzo pomocny i interesujący. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam. Od nie dawna wierny widz.
Świetny film!
Dziękuję za kolejną porcję ciekawych wiadomości. Jak początek roku taki cały rok, oby :)
brawo, brawo.brawo
Dzęki 😀
Bardzo ciekawy oraz inspirujący materiał. Ansel Adams był i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w fotografii dlatego ważne jest by wiedzieć o nim coś więcej a pan całą wiedzę przekazał w fajny zwięzły sposób.
12 udanych zdjęć w roku ...
To prawie rozpusta
Super materiał
Fajny odcinek, dobrze się oglądało
Nie słyszałem, żeby ktoś w Polsce tak świetnie opowiadał o Adamsie. W USA nadal świetnie się sprzedają kolejne wydania fotograficznej "Biblii" Adamsa, czyli książek The Camera, The Negative i The Print.
Zawsze Adams był moim wzorcem 😀
Piękna historia , dziękuję za przekazanie jej 👏👏👏👏👍👍👍👍.
Bardzo się cieszę, że się podobała - w najbliższy czwartek film o Edwardzie Hartwigu 🙂
Jak tego dobrze się słuchało. :) Portret i kilka jego fotografii widziałem ale historia jakby nie patrzeć Mistrza (tamten czas, możliwości, ciężar sprzętu i te spojrzenie a potem widzenie zdjęcia w głowie ) jest niesamowita. Słyszałem często ale zawsze brzmiało jak abstrakcja a dziś? Daleko do tego wszystkiego oczywiście ale czasem... i tu moje pytanie czy Ty sam i inni też macie tak, że zaczynacie widzieć kadrem, przeszkadza wam to w nietypowych sytuacjach? (może to już choroba?) ;) "zawieszam się" jak coś zobaczę na kilka sekund nawet jak ludzie przechodzą i jakby nie widzieli np. w pracy. Moje stanowisko blisko magazynu i mają tam wielkie wąskie ale wysokie okno(taki pasek) ściana szara blacha a w tym okiennym pasku zachód słońca od góry ciemny granat przechodzi w magente, przy samej linii pagórka złoty od słońca a przez te wszystkie kolory przebija się czarna długa latarnia z żółtym światłem na granacie latarnia... kolega zapytał"coś się stało, dobrze się czujesz?" bo w tym czasie wszyscy szli na przerwę a ja jedyny stałem gapiąc się na ścianę. Zapytałem "widzisz te kolory? No spoko idę na fajkę..." a ja żałuję w tych momentach, że nie mam aparatu przy sobie i wolałbym być na zewnątrz a nie w "korpo"-blaszaku. Zachwyt "pierdołą jak jest ładna" to chyba ok? Chyba brakuje mi aparatu w rękach i wiosny.(rozpisałem się przepraszam) Pisząc byłem ciekaw czy też tak macie? Ps. świetny materiał i czekam na historię o kolejnym inspirującym Fotografie.
Też tak miewałem, teraz mniej. Ale u mnie są fazy fascynacji fotografią, ona przechodzi i po paru, parunastu miesiącach, czasem dłużej znów wraca. Teraz właśnie tak się zaczyna dziać. Trafiłem na ten kanał, fajnie opowiada jego pomysłodawca. Większość technicznych kwestii jeśli chodzi o sprzęt jest mi znana ale i tak fajnie się słucha, szczególnie jak mniej o technice a więcej o emocjach, ludziach, jak w tym odcinku, super. Technika to tylko parę kwestii które trzeba zrozumieć a cała sztuka dobrej fotografii to umiejętność zauważenia tego czego inni często nie widzą.
Oczywiście jeśli chodzi o samodzielne wywoływanie z takimi efektami jak Adams to już nie kwestia spędzenia godziny w ciemni tylko duże doświadczenie, trochę jest do opanowania.
Pozdrawiam wszystkich którzy tu zaglądają,
Bardzo mądre słowa. Pozdrawiam
Ciekawy film o interesującym fotografie. Poproszę o więcej. P. s. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2020.
Inspirująco🔥
😀😀😀
Bardzo ciekawy material .Swietny kanal.Gratuluje prosze podazac tym nurtem.Pozdrawiam
Trafiłem na kanał przypadkiem , już zostanę :)
Witam, bardzo się cieszę 😀.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! Dobry materiał i ciekawy cykl. Czekam na kolejne.
Jak zawsze miazga! No i juz wiem dlaczego smieszy mnie jak czasem ktos komentuje moje zdjecie ze "photoshop"... :)
Świetna opowieść . Dziękuję i pozdrawiam .
Fajny odcinek o Adamsie. Ostatnio udało mi sie kupić za całe 5 zł album z jego zdjęciami, sa super.
bomba, super, extra, speciál - díky
Bardzo dziękuję 😀.
Super materiał!
Witam. Świetny film. Dziękuję i pozdrawiam
Dziękuję 😁. Pozdrawiam
..... dzięki ! :)
Nazwę parku wymawia się normalnie bez amerykańskiej wersji "majt" na końcu. Josemiti tak by było poprawnie. Super odcinek. Pozdrawiam
Dziękuję 😁 - postaram się zapamiętać. Pozdrawiam
Znakomity materiał:-)
Dziękuje 😀.
Ciekawa historia.
"Naświetlaj na cienie, wywołuj na światła..."- Ansel Adams... postanowiłem sprawdzić 🙂Panie Pawle- wczoraj prześwietliłem całą rolkę Kentmere Pan400 o 2 EV w scenach skrajnie kontrastowych (słoneczny dzień). Wołane będzie w R09 One Shot (1+50, 17min)
Doradzi Pan, o ile skrócić czas wywoływania, żeby wyciągnąć szczegóły że świateł?
Jak Pan kiedyś powiedział: "dopóki nie wywołasz negatywu, to prawdopodobnie najlepsze zdjęcia w Twoim życiu.."- dlatego wolę zapytać Pana, żeby mieć przynajmniej minimum pewności, że nie zepsuję swoich "najlepszych w życiu" zdjęć 🙂.
Pozdrawiam
Negatyw należy wywołać normalnie, przy wykonywaniu odbitki czas wywołania ustawić tak by w światłach były szczegóły.
Pan Mądrala, autor kanału, nie potrafi wytłumaczyć, że ta zasada odnosi się do pojedynczych klisz wielkiego??? Potem przychodzą ludzie z filmem zwojowym i "naświetlają na cienie"... To ma sens tylko wtedy, gdy na całym filmie robisz jeden kadr - a to przecież bez sensu, nie? Nie da się wywołać pojedynczej klatki z błony zwijanej!!!
Czy zrobisz kiedyś film o wykorzystaniu Blendy? Wspominałeś kiedyś o nich w filmie o akcesoriach które sprawią że zdjęcia będą lepsze, ostatnio nabyłem sobie taką blende i nie wiem jak ją ciekawie wykożystać...
Tak, mam w planach dwa filmy: blenda w makrofotografii, oraz blenda w portrecie. Pozdrawiam
Ale system strefowy w praktyce to dobry pomysł na temat.
Aż się nasuwa pomysł na materiał o Włodzimierzu Puchalskim. Postać podobnego formatu.
Puchalski był, zwłaszcza później przede wszystkim filmowcem, ale niewątpliwie jest to ciekawa postać.
Hasselblad? Hasselblad był wyłącznie w formacie kwadratowym 6x6 cm. Po za tym w systemie Hasselblada nigdy nie było obiektywu o ogniskowej 135 mm (tzn. był, ale makro a więc raczej nie nadawał się do tego typu fotografii), ani 200 mm…
Panie Pawle. Może coś o twórczości Ernsta Haasa. To mój ulubiony Fotograf (przez duże F), którego twórczość też była prekursorska na owe czasy. Myślę, że warto przybliżyć jego niezwykłą sylwetkę i twórczość.
Tomek
Dopisze do listy, ale teraz chciałbym z dwóch - trzech polaków.
Czepianie się Adamsa do zdjęć jakie wydał w albumach to jak czepianie się do dzieci garbatych, że są proste... Jakieś może materiały źródłowe do tych historii?
Panie Pawle, dziękuję za ten film :) Jestem ciekaw - co Pan myśli o metodach kompozycyjnych Adamsa? Jego najbardziej znane zdjęcia często uciekają od zasady trójpodziału, a jednak są fantastyczne nawet dla mnie, jako laika. Wiem, że trójpodział to tylko wskazówka, którą nie trzeba się kierować, ale czy widzi Pan jakieś konkretne reguły kompozycyjne, których trzymał się Adams? Pozdrawiam :)
Najważniejszy, moim zdaniem, ważniejszy od reguł jest odbiór zdjęcia - czyli jakie odczucia niesie za sobą obraz.
Fajnie by było gdyby zrobił Pan film o systemie strefowym w fotografii cyfrowej.
Dzisiaj pewnie nie problem "przyuczyć' AI to obliczenia parametrów ekspozycji .... W 1950 musiała to zrywać papę z dachu.
Pomyśleć co Ansel Adams uzyskiwał w latach 1930,1940 itd, przy sprzęcie fotograficznym z tamtych lat. Strach pomyśleć co stworzyłby obecnie.
Czas na Minora White`a :) Pozdrawiam!
No - może kiedyś, tak film o White - to by było coś.
Super, warto znać historię... Chciałbym kiedyś zobaczyć jak wywoływało się zdjęcia w ciemni, jak to wszystko działa, może kiedyś 😁 pozdrawiam i życzę samych pięknych chwil w nowym roku ☺️
Za dwa tygodnie będzie film o wywołaniu negatywu czarno-białego samodzielnie - to całkiem proste.
"Naświetlaj na cienie wywołuj na światła"... czy można przyjąć zasadę lepiej zrobić nieco "jaśniejsze" zdjęcie żeby nie tracić tego co w cieniach i potem walczyć z nim w ciemni???
To w cyfrze Canona najlepsza metoda.
Światłomierz brytyjskiej firmy Weston... niestety selenowy, więc chyba nie warto? Chyba, że jako eksponat... czy te selenowe światłomierze podlegają jakiejś regeneracji?
Ja używam selenowego światłomierza Zeissa i po wprowadzeniu korekty (zamiast ISO100 ustawiam ISO prawie 200) działa dobrze, ale go rozebrałem i wyczyściłem wszystkie styki. Jeśli selen się "wypali" czyli zbyt długo był narażony na światło to nic już się nie da zrobić. Pozdrawiam
Nie rozumiem za bardzo. To zdjęcie moonrise nie jest wg. mnie niczym nadzwyczajnym.
Kiedyś przy jakimś zdjęciu pomyślałem podobnie - więc wziąłem aparat i postanowiłem zrobić takie samo, nie udało mi się i wtedy zrozumiałem dlaczego tamto zdjęcie było wyjątkowe. Proponuję zrobić podobne zdjęcie jak Adams (bez komputera). Pozdrawiam 😀
@@FotografiajestFajna No tak, ale ja nie mam możliwości robienia zdjęć konwencjonalnym aparatem. Technicznie zdjęcie na pewno jest bardzo dobre. Jednak moje oko nie widzi tutaj niczego szczególnie interesującego. Tym badziej, że nie oddaje wg. mnie opisanej sytuacji, że niby promień światła księżyca wśród chmur padł na te zabudowania. Przecież na niebie jedyne widoczne chmury są poniżej księżyca i daleko w tle. Natomiast księżyc jest na czystym niebie. Nie widać żadnych promieni, żadnego nierównomiernego oświetlenia budynków czy cmentarza. Myślę, że to wszystko funcjonuje tak jak na ogół: ktoś ważny powie, że jest to majstersztyk i wszyscy od razu zaczną kiwać głowami, że ach i ach. Chwilę wcześniej nie wiedzieli co o tym sądzić. Naturalnie może i być tak, że zachwycająca jest tylko technika i kompozycja. To można uznać. Ale oglądam codziennie wiele naprawdę fantastycznych zdjęć i raczej tego tutaj bym nie zapamiętał w przeciwieństwie do tamtych.
Polecam :-)
www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=Ansel+Adams&_sacat=0
Super materiał!