#125

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • Montik jelentős technikai fejlődésen ment keresztül az elmúlt években. Emiatt a fejlődés miatt, az erős gyártói marketing és nem utolsó sorban a kategóriák sokasága miatt próbálunk segíteni abban, hogy mire érdemes valójában költeni és min érdemes inkább spórolni.

Комментарии • 1

  • @Manetty6
    @Manetty6 2 года назад +5

    Diverzifikáltam volna elöszőr a montit, mint kerékpár kategárióát.
    Pl:
    ~250e ft alatti mtb-nek látszó tárgy. (autós hasonlat: használt, jó állapotú dácsia loddzsi)
    ~250, ~400e ft lakossági mtb. (autós hasonlat, bmw 712 m plakát)
    400e ft+ valódi mtb, rendes villa (nem zsíros kenés), átütős (esetleg már boost,) rendes 12 sebességes váltó, dropper(!)
    Utóbbi ma már lefedi az egész spektrumot, xc-től super enduróig, természetesen a DH kivétel. (autós példa, sport hot hecstől egészen a ralli, pálya, egyéb sportolásra alkalmas jószágig)
    És a legfontosabb kérdés, hogy mire kell. Villantani a fagyizónál, Tisza-tavat tekereni, mind jó, de ennek a közönsége valszeg 400 kiló alatti kategória lesz.
    Rendesen hegyekbe járni és baszatni kell "felső kategória".
    Modern geo a 3. kategóriában lesz. (Ahogy elhangzott, hosszú az eleje, ultra rövid stucni, széles kormány. Konyhanyelven.)
    Tubeless mellé még nem árt valami insert legalább hátra. Pl a cushcore. Nincs jobb nála, a többiek egy lapon sem említhetőek vele.
    Keréknél 2 bádzset kategóriás agy nem került meg említésre, Novatec és a Shimano MT410 agyak. Mind "ipari"csapágyas és olcsó. Felniből pedig tényleg jó ha van 30mm vagy nagyobb belső szélességű.
    Manapság Deoretól, XTR-ig a 12-es rendszerek mind alkalmasak versenyzésre is. Ugyanígy Sramból is.
    Fék.
    Betét és tárcsa együtt adják a fékhatást. Ha nincs összekoptatva, akkor baszhatod a legjobb tárcsát és a legdrágább fékbetétet. Innen kell indulni. Betét alpagyagot nem cserélgetünk csak úgy kényünk kedvünk szerint. Azzal kell használni a tárcsát, amivel először összekpotattad, mert a tárcsa pórusaiba belenyalódik a betét anyaga és így fogaja adni a maximális fékhatást, amit rendszer tud.
    Organikus vs szinter.
    Sok gané idő, sok lejtő, DH, nehéz súly szinter. Melegen ezek sokkal jobban fognak, mint a gyantás.
    Gyantás, könnyű vagy, kevés erős lejtő, fagyizás, szánsájn.
    Fékerő.
    Ez igazából ketté kéne bontani, mert nem mindegy időben hogy oszlik el a terhelés. Egyrészt erőkar, ami féktárcsa átmérője. (Amúgy 29-es keréknél a 203 már a sokszor kevés lehet, ezért van már mindenkinek 223-as tárcsája is.) Másrészt, hogy rendszer mennyi hőt tud felvenni és elvezetni. Kisebb féktest kevesbb hőt nyel el retorzió nélkül. Mert a fék nem csinál mást, mint a mozgási energiát hővé alakítja (meg hanggá és rossz esetben fénnyé). Ilyen szempontból pedig, pont érdekes, hogy hátra, (amit legtöbbet húznak) 2 dugattyús nyereg kerül. :)
    Mára eljutottunk oda szinte bármelyik nevesebb hidraulikus tárcsafék bőven elég fékerőt biztosít a legtöbb júzer számára.
    Drótos tárcsával nincs értelme kínlódni és nem feltétlenül a fékerő miatt. A hidraulikus rendszerrel nem fog -annyira- görcsbe állni az ujjad a menet végére, mint a drótossal. Nem beszélve arról, hogy önbeállító a hidraulikus fék. Nem tud berohadni a bowden és ha rendes ember vagy és ásványi olajos féked van a szervíz intervallum is hosszabb.
    Amúgy van olyan, ami két oldalról nyom. Sőt Béla gyerekkorában is volt, RST fos néven árulták, olyan is volt.
    Váz.
    Lehet kapni, csak manapság annyira kibaszott drága minden és nincs, hogy kikoptak azok a vázak, amik bádzset kategória. Az új olcsó a kínai karbon váz, amitől alapvetően kell fázni, mert ugyan abban a gyárban készül, mint márkás. Tehát a technológia ugyanaz, amivel készül. (Arról pedig külön lehetne beszélni, hogy a bizonyos nagy márkák vázai mennyi tudnak atom fosok lenni lásd, Hambini YT csatorna.)
    Nem feltétlenül csak a karbon létezik. Ott van pl a Commencal, viszonylag nagyok, csak alu vázuk van.
    Nyereg a legnagyobb szopás megtalálni a seggedhez valót.
    PD-M520