Istotne jest to jak spięta jest instalacja z kolektorami i pompą ciepła. Co jest priorytetem i co kiedy się uruchamia i jakie generuje lub jakie może generowac oszczędności. Nic w tym temacie nie powiedzieliście, a to istotne informacje z perspektywy inwestora który miałby podjąć decyzję co do inwestyvji bo kolektory wpływają na okreslone oszczędności. Owszem widzimy na sterowniku ilość energi wyprodukowanej ale warto to omówić trochę szerzej. Generalnie kolektory robią robotę i wpływają bezpośrednio na częstotliwość pracy i uruchamiania się pompy ciepła.
Kolektor wpięty jest w zbiornik cwu oraz w zbiornik buforowy, który zbiornik jest zasilany decyduje Sterownik solarny, który prioryzuje zawsze cwu, lecz wystarczy zaniżyć temperaturę docelowa cwu aby wymusić przełączenie na bufor. Na uruchomienie solara nie mamy wpływu, wszystko zależy od nasłonecznienia, lecz mamy wpływ na co ta energię wykorzystać czy na cwu gdzie kolektor będzie się musiał wygrzać szczytowo do ponad 55stC aby uzyskać ok 45st wodę w zbiorniku cwu, lub do ogrzania wody w buforze do 30/35 st aby to zrobic kolektor musi mieć minimum 10st więcej niz woda w buforze.(Pamiętajmy o stratach na rurociagu ,przy słabej izolacji potrafią być duże I nie będziemy mieć korzyści z solara w słabiej nasłonecznione dni). W zimę przy cześciowym zachmurzeniu łatwiej jest uzyskać temperaturę na kolektorze , która pomoże nam zasilić bufor niż do zasilenia zbiornika cwu. Lecz z drugiej strony, Pompa ciepła ma gorsze cop przy wygrzewaniu cwu niż na zasilaniu budynku, lecz grzanie cwu trwa ok 30 minut do 1h, a grzanie budynku trwa prawie cały czas. Tu trzeba zdecydować co jest dla nas ważniejsze wygrzanie cwu do żądanej temperatury lub zbliżonej aby zredukować ilość załączeń pompy do wygrzewania cwu czy nakierunkowanie się na możliwie maksymalne wykorzystanie solara na grzanie bufora, I zastepowania solarem pracy pompy ciepła aby działała możliwe krócej. Mi ciężko jest na tą chwilę stwierdzić co będzie lepsze. Po pierwszym sezonie w tym układzie będę miał więcej informacji i doświadczenia. Jeżeli chodzi o oszczędności jakie można uzyskać. Sam solar przy swojej podstawowej pracy na cwu szacuje że zastępuje przez ok 8msc grzanie ciepłej wody(choć zdarzają się pochmurne dni kilka po sobie, w które potrzebne jest dogrzanie wody), a w pozostałe miesiące dogrzewa wodę z temperatury gruntowej do max ile się uda. Przy wsparciu dogrzewania bufora na ta chwilę nie jestem jeszcze w stanie tego oszacować. Przy podłączeniu z piecem na ekogroszek solar musiał zagrzać zbiornik wspomagajacy do minimum 40st aby wspomóc ogrzewanie(był wpiety na powrocie z układu) gdy zdażały się bardziej pochmurne dni zbiornik ten wychładzał się do 15/20 St I zanim wygrzał się do odpowiedniej temperatury brakowało dnia/słonca. Teraz będzie wpięty w zbiornik buforowy ,który zawsze będzie ciepły I będzie miał niższy parametr pracy. Dlatego mam nadzieję ,że będę miał z tego większą korzyści. Audytor OZC oszacował to na 15%, ja mam nadzieję na coś wiecej. Sterownik solarny nie rozgranicza statystyk z produkcji na produkcję cwu I na bufor, dlatego też nie mam dotychczasowych danych z podziałem na cwu I wsparcie ogrzewania.
@@Jacek_O bardzo dobry pomysł z instalacją solarów. Do jakiej temperatury nagrzewa Pan bufor CO? Przez ile miesięcy w roku solary zapewniają ogrzewanie domu? Zakładam, że przy podłogówce i niższej temperaturze bufora ten wynik można jeszcze poprawić?
@@szamomistrz dziękuję Połaczenie PC, solarow I bufora to świeżo przerobiona instalacja.Tak jak wspomniałem w poprzednim komentarzu. Nie wiem jeszcze na jakich temperaturach będzie działała instalacja, oby na jak najniższych😊. Przy podłogowce parametr powinien być jeszcze niższy, więc dla solara jeszcze lepiej.
Jak jest cena pompy 9 ? A najlepiej kompletna cena z buforem i zbiornikiem ćw.
Proponuję zestaw z szafą hydrauliczna IzziFast 🙂 790274564
te zawory antyzamarzeniowe kalefi sa juz w pompie ? czy to juz inwestor dodatkowo musi zamontowac ?
Inwestor, a raczej ekipa monterska. Są też inne rozwiązania zamiast zaworów.
Dwie tony ekogroszku na dwieście kilkanaście metrów, dobrze słyszałem???
Witam
Tak dokladnie 2033kg(Październik 90kg,Listopad 390kg,Grudzień 422kg, Styczeń 416kg, Luty 280kg, Marzec 335kg, Kwiecień ok 100kg).
Ekogroszek ok 26Mj
Na liście ZUM nie ma Acond Grandis N. Jest tylko Grandis R
Tak, biurokracja trwa .
Istotne jest to jak spięta jest instalacja z kolektorami i pompą ciepła. Co jest priorytetem i co kiedy się uruchamia i jakie generuje lub jakie może generowac oszczędności. Nic w tym temacie nie powiedzieliście, a to istotne informacje z perspektywy inwestora który miałby podjąć decyzję co do inwestyvji bo kolektory wpływają na okreslone oszczędności. Owszem widzimy na sterowniku ilość energi wyprodukowanej ale warto to omówić trochę szerzej.
Generalnie kolektory robią robotę i wpływają bezpośrednio na częstotliwość pracy i uruchamiania się pompy ciepła.
Kolektor wpięty jest w zbiornik cwu oraz w zbiornik buforowy, który zbiornik jest zasilany decyduje Sterownik solarny, który prioryzuje zawsze cwu, lecz wystarczy zaniżyć temperaturę docelowa cwu aby wymusić przełączenie na bufor.
Na uruchomienie solara nie mamy wpływu, wszystko zależy od nasłonecznienia, lecz mamy wpływ na co ta energię wykorzystać czy na cwu gdzie kolektor będzie się musiał wygrzać szczytowo do ponad 55stC aby uzyskać ok 45st wodę w zbiorniku cwu, lub do ogrzania wody w buforze do 30/35 st aby to zrobic kolektor musi mieć minimum 10st więcej niz woda w buforze.(Pamiętajmy o stratach na rurociagu ,przy słabej izolacji potrafią być duże I nie będziemy mieć korzyści z solara w słabiej nasłonecznione dni).
W zimę przy cześciowym zachmurzeniu łatwiej jest uzyskać temperaturę na kolektorze , która pomoże nam zasilić bufor niż do zasilenia zbiornika cwu. Lecz z drugiej strony, Pompa ciepła ma gorsze cop przy wygrzewaniu cwu niż na zasilaniu budynku, lecz grzanie cwu trwa ok 30 minut do 1h, a grzanie budynku trwa prawie cały czas.
Tu trzeba zdecydować co jest dla nas ważniejsze wygrzanie cwu do żądanej temperatury lub zbliżonej aby zredukować ilość załączeń pompy do wygrzewania cwu czy nakierunkowanie się na możliwie maksymalne wykorzystanie solara na grzanie bufora, I zastepowania solarem pracy pompy ciepła aby działała możliwe krócej.
Mi ciężko jest na tą chwilę stwierdzić co będzie lepsze. Po pierwszym sezonie w tym układzie będę miał więcej informacji i doświadczenia.
Jeżeli chodzi o oszczędności jakie można uzyskać. Sam solar przy swojej podstawowej pracy na cwu szacuje że zastępuje przez ok 8msc grzanie ciepłej wody(choć zdarzają się pochmurne dni kilka po sobie, w które potrzebne jest dogrzanie wody), a w pozostałe miesiące dogrzewa wodę z temperatury gruntowej do max ile się uda.
Przy wsparciu dogrzewania bufora na ta chwilę nie jestem jeszcze w stanie tego oszacować. Przy podłączeniu z piecem na ekogroszek solar musiał zagrzać zbiornik wspomagajacy do minimum 40st aby wspomóc ogrzewanie(był wpiety na powrocie z układu) gdy zdażały się bardziej pochmurne dni zbiornik ten wychładzał się do 15/20 St I zanim wygrzał się do odpowiedniej temperatury brakowało dnia/słonca. Teraz będzie wpięty w zbiornik buforowy ,który zawsze będzie ciepły I będzie miał niższy parametr pracy.
Dlatego mam nadzieję ,że będę miał z tego większą korzyści. Audytor OZC oszacował to na 15%, ja mam nadzieję na coś wiecej.
Sterownik solarny nie rozgranicza statystyk z produkcji na produkcję cwu I na bufor, dlatego też nie mam dotychczasowych danych z podziałem na cwu I wsparcie ogrzewania.
@@Jacek_O bardzo dobry pomysł z instalacją solarów. Do jakiej temperatury nagrzewa Pan bufor CO? Przez ile miesięcy w roku solary zapewniają ogrzewanie domu? Zakładam, że przy podłogówce i niższej temperaturze bufora ten wynik można jeszcze poprawić?
@@szamomistrz dziękuję
Połaczenie PC, solarow I bufora to świeżo przerobiona instalacja.Tak jak wspomniałem w poprzednim komentarzu.
Nie wiem jeszcze na jakich temperaturach będzie działała instalacja, oby na jak najniższych😊.
Przy podłogowce parametr powinien być jeszcze niższy, więc dla solara jeszcze lepiej.