A wez przestan,chlop wymyslal zaplaty za wydruki probne ,ktore byly w umowie a ty gadasz ze spoko itd. Jak od lat cie obserwuje i kibicuje ,ale wez przestan wybielac naciagacza.
To prawda jednak było by z mojej strony nie fair gdybym nie pokazał szerszego kontekstu współpracy, a skupił się jedynie na tym co nie pykło. Fakt, że odzyskałem pieniądze jest również istotny.
Kolejny raz wychodzi że Maney ma dobre serce i chłopa wrzucił do pralki, wlał wybielacza, wyprał, wywirował na 1200rpm po czym rozwiesił na sznureczkui i takiego suchutkiego bielutkiego pachnącego poleca dzieciom. Co zrobić ¯\_( ❛ ͜ʖ ❛ )_/¯
Dokładnie. Można wybaczyć opóźnienie, nawet duże - zdarza się najlepszym, ale trzeba być fair wobec klienta i się przyznać, a nie próbować obciążyć klienta za próbki które były umówiony, albo wciskać, że model 3d był zły.
26:40 drukowanie na szkle jest dość upierdliwe, trzymam kciuki i mam nadzieję, że za pół roku nie powiesz, że nie masz ochoty się z tym męczyć. Ja rozumiem do Endera kupować szkło bo to chińska drukarka wykonana po najniższych kosztach ale tutaj to dla mnie zagadka
Szkło ma swoje wady ale ma też zalety. Szkło żaroodporne ma bardzo małą rozszerzalność cieplną i to jest jest jego główna zaleta (w moim odczuciu warta jego wad)
@@MANEYmotorsport Ja bym wolał coś w stylu PEI i niwelować krzywiznę stołu oprogramowaniem przez Mesh Bed Leveling i np. w połączeniu z raftem. Lub po prostu miałbym gdzieś bo na detalu o długości 500mm mieć kilka dziesiątych mm przekłamania gdzie i tak pewnie więcej Ci się plastik skurczy na długości 1000mm osi Z. W każdym razie, trzymam kciuki za to, żeby Ci się druki trzymały w ogóle lub nie trzymały za mocno :)
Niedawno zamknąłem działalność która się zajmowała budową drukarek 3D wielkogabarytowych 😅 a najlepsze .... o jedno zero mniej w cenie u mnie były zwykle z 1 lub 2ką z przodu , szkoda że i tak nikt nie chciał ........ Robiłem x lat temu wielkogabarytowe drukarki 3D po metr czy nawet 2 (np 0.5x2m do druku specyficznych elementów) i teoretycznie jak nie liczy się żeby wyglądała jakoś cudnie bez projektowania od 0 obudowy itd --- typowo rama + napęd itp + ręcznie robiona obudowa z blachy / poliwęglanu itp to w tydzień się wyrobisz oczywiście od momentu jak części już mamy i rozplanowane co klient chce (i klient nie zmienia co tydzień wymiarów maszyny) Moja prywatna już ponad 10letnia (nigdy nie skończona 😅) "mała" drukarka ma 450x600x470mm roboczego i ostatnie 8lat nic w niej nie robiłem tylko drukowałem (poza wymianą dyszy czy rurki ptfe jak się zużyła) więc jak sprzęt dobrze zrobiony to będzie działać lata bezawaryjnie
co do przepływu --- nie patrzcie na to , dysza vulcan od bondtecha za ok + głowica mosiężna z mocniejszą grzałką za i masz przepływ nawet ponad 100mm3s (niecałe pół kilo na godzinę) za koszt 1 tankowania osobówki
@@MANEYmotorsport Jak chcesz mieć duży przepływ, to musisz już patrzeć na hotendy do drukowania z pelletu. Szczerze to powinieneś się tym zainteresować bo pellet jest tańszy niż filamenty. Na pelletowych hotendach spokojnie masz ponad 100mm3. Więc pytanie czy chcesz szukać na granicy druku filamentowego, czy idziesz w pellet? Pellet/granulat za kg zazwyczaj jest 3-10 razy tańszy
@@MANEYmotorsport toto to nie ma podejścia - zobacz sobie Goliath do vzbota - ona wykręca jakieś 70mm3s nominalnie , pchać możesz 100mm3s a limitem oryginalnie gdzie już przycina jest 120mm3s filamentu wszystkie te "mini" głowice to mają krótkie zwykłe dysze to i przepływ mały , samemu 8-9lat temu robiłem autorskie hotendy podobne bardzo do tego jak goliath wygląda (wałek mosiężny owinięty drutem oporowym) i szło bez problemu uzyskać 80mm3s na czymś takim :)
do elementów typu błotnik, który łatwo może być uszkodzony w samochodzie na torze, nie lepiej było by zrobić formę na drukarce i formować próżniowo? Do formowania próżniowego te gabaryty nie wydają się być duże a i wytworzenie nowego elementu gdy poprzedni się uszkodzi do chwila moment.
@@MANEYmotorsport Spróbuj więc zbadać i wyczuć temat. Przy jednej czy 2 sztukach owszem. Jednak jeżeli będzie ich więcej może się okazać, że taniej i szybciej będzie lecieć próżniowo mając gotowy model. Cały element będzie wykonany jako monolit bez łączenia. Dużo mniejsza waga, Przy stosowaniu transparentnych arkuszy tworzywa łatwość malowania "od środka" dokładnie tak jak wydmuszki modeli RC z lexanu. Ba, można było by się pokusić o odbicie na gotowym fabrycznym błotniku utwardzając go od środka jakąś pianką. Być może dokładność była by wystarczająca i odpadnie nakład pracy związany z modelowaniem. Bawiłem się w formowanie ale małych detali gdzie sam materiał grzałem w piekarniku, a próżnię robiłem odkurzaczem. Bardzo fajne efekty bardzo szybko.
Maney wspominałem w jednym z komentarzy o Elegoo storm giga , bo faktycznie drukarka z imponującym polem roboczym , i z tego co widziałem kilkanaście filmików z tego jak działa , to rama i hardware w niej jest mega mocny . Rama , prowadnice , łożyska i tak dalej są jak najbardziej w porządku . Myślę że nic by się nie przenosiło raczej 😉Natomiast sama głowica , extruder są prawie żywcem wyjęte z normalnych drukarek Elegoo , czyli totalnie nie dostosowana do możliwości takiego pola roboczego . Dlatego napisałem że trzeba by to trochę porobić i wsadzić trochę kasy . Są hotendy chłodzone cieczami które mają 4 krotnie większy przepłyń niż jakiekolwiek inne reklamowane jako Hight flow i śmigają aż miło . Wg mnie zatem zakup czegoś takiego za dość relatywnie małe pieniadze , włożenie swojej ( bądź czyjeś ) pracy na takie pole wydruku ma sens . Jestem bardzo ciekaw jak będzie Ci się sprawować ta 7h7 ? 🤔Byłem swego czasu u nich w firmie . Pogadałem , widziałem jak to robią . Na razie wrażenia z tamtej wizyty zostawiam dla siebie i poczekam na Twój filmik z drukowania za kilka miesięcy .
Sama idea zastosowania paskow przy tym gabarycie sprawi, że realna precyzja będzie określana w wielu milimetrach. To jest drukarka warta tyle ile kosztuje i do moich zastosowań się nie nadaje - dokładnie analizowałem ten model. Dostałem nawet ofertę na 9500 zł z dostawą.
22:30 no to jaki problem jest zmienić hotend? Zamawiasz części i zmieniasz. A nie się umawiasz z kimś, że za rok Ci przyjedzie i zrobi. Nie mówię że 7h7 jest zła, ale przecież nie jesteś typem gościa co kupuje rozwiązania, tylko je robi.
nie lepiej było zainwestować w jakiś ploter CNC i frezować np. formy z MDF i z nich ściągać kompozyty? cena myślę podobna albo nawet mniejsza dokładność powinna być większa plus więcej rzeczy można dorobić, nie mówię o profesjonalnych centrach z dokładnością do mikronów ale o jakiejś prostej bramowej konstrukcji z dokładnością do 0.1 albo 0.01 mm w razie czego możesz zostawić jakiś kontakt to pomogę zgłębić temat bo trochę już tego robiłem i znam technologie to chętnie pomogę
@@MANEYmotorsport trochę rozumiem bo stworzenie form trochę zajmuje czasu i jest trochę syfu i jeśli chcesz robić tylko jednen komplet to faktycznie drukarka może być prostsza ale jak ktoś chce robić większe ilości to jeśli stworzone są dobre i proste formy to samo laminowanie w dzisiejszych czasach nie jest już ciężkim, brudnym i śmierdzącym procesem dość dużo poszło to w ostatnich latach do przodu :)
Niema tego złego co by na dobre nie wyszło, można by powiedzie. To teraz czekamy na drukarkę 3D do metalu i produkcję części, zaraz by cały silnik był od 0 drukowany i testy co weekend, i dobrze się składa, że masz prąd za darmo bo one po 45kw ciągną :D
Nie zostałeś oszukany ale chyba zwrot którego nie chciałeś uzyc to "nie pofesjonalne podejście i zawalenie terminu" . Rozumiem że drukarka używana po serwisie to jest 6cyferek czy nowa nowa tyle kosztuje? Proponuje odcinek jak w tle bedzie drukował się blotnik a Ty poopowiadasz trochę ciekawostek z motorsportu. Czekam na efekty :)
Nie wiem dlaczego się uparłeś, że musi to być polska drukarka. Przy takich budżetach to już można w Stratasysa wlecieć i miałbyś maszyne firmy, które stoją też w VW. No ale standardowo - mniejsza komora, za to lepsza dokładność itd. Kiedy odcinek z Lutkiem?
Szacun za materiał ale w życiu bym tej drukarki nie kupił. Ta drukarka nie ma żadnych zaawansowanych funkcji + mała prędkość. Jedyny jej plus to duże pole robocze i nie wiem czemu takie zabytki są do dziś sprzedawane jeszcze i to pod nazwą "przemysłowa drukarka". Wolałbym Elegoo OrangeStorm i ją obudować lub 4 x Bambu X1C i 4 qidi 4 plus.
@@PS-up9oe Dostałeś ją do testów, że wiesz? Sprzedaż zaczyna się dopiero od końca stycznia 2025. Wg producenta osiąga 300mm/s zaś wszystkie z tego widzę 7h7 do 110mm/s.
Po za tym na osi Z nie ma śrub kulowych tylko trapezowe. Nie mniej jednak za taką kasę producent mógł chociaż umieścić filament w obszarze komory aby się wygrzewał podczas pracy, bo przy długich wydrukach np. z PET-G lub innych materiałów wymagających odnośnie wilgoci filament będzie pił wodę.
Orange giga jest w sprzedaży od kilku miesięcy i jest na FB grupa użytkowników tego modelu. Dostałem nawet ofertę z ceną 9 tys zł z jakimś hakiem i dostawą jeszcze w tym roku. Problem jest taki, że ta drukarka jest tania i to koniec jej zalet. Przy polu 800x800 i napędzie paskowym mówimy o precyzji liczonej w wielu milimetrach co na wstępie ją wyklucza do moich celów - drukując kołpak o średnicy projektowej 600mm był by on jajowaty 600-620mm i to przy wydajności 600-700 gram na dobę (aby wydrukować cały body kit do #GRUZtang w góra miesiąc to potrzeba dziesięć razy taką wydajność). Duży format rządzi się swoimi prawami.
Prędkość travel do 600mm/s ale to nie jest wyznacznik tego jak szybko wydrukuje się dany model. Kluczowa jest wydajność, 7h7 osiąga nawet 500gr na godzinę (dla porównania, super szybki Bambus osiąga nieco więcej ale na dobę)
Z tymi drukarkami to jest niestety róźnie, ja zaczynalem od modeli za kiladziesiat tysiecy (wychodzac z zalozenia ze drogie to musi byc lepsze) a teraz uzywam tylko tych top chinskich modeli za kilkaset eruo z seryjnej produkcji :) ktorych mam 8 sztuk. Jeszcze wspomnisz swoje slowa na temat tego ze ta nowa drukarka jest bardziej profesjonalna od Bambusa:). Bambus to obecnie absolutny top jezeli chodzi o druk 3d i prawdziwa rewolucja, jakosc wydruku i prostota obslugi jest najlepsza na rynku niezaleznie od ceny drukarki FDM. Na pewno kupując tą nową drukarke nawet jej nie włączyłeś i nie sprawdziłeś jak naprawdę działa a to był duży błąd. Jak zrobisz już pierwszy wydruk to bedziesz wiedział o co chodzi :). Sam spędziłem mnóstwo czasu przy drukarce 3d za 30 tysięcy polskiej firmy zortrax aby rozkminic cos czego nie dało się rozkminić :) aż kupiłem bambusa za 500 euro i moje problemy się skończyły. Drukarki niesamowicie traca na wartości i nie cena jest tutaj wyznacznikiem, nieraz w rok drukarka traci 95 procent wartości bo wszedł nowy model albo nowa technologia to bardzo dynamiczna branza. Na olx stoi drukarka HP jet fusion która kosztowała 4 lata temu ponad milion złotych a obecnie facet chce za nią 40 tysięcy mimo że jest w idealnym stanie, dlatego bardzo mnie śmieszy jak ktoś pisze że tanio kupił bo cena katalogowa jest x razy drozsza. Proponuje dobrze wejść w temat albo udowodnić mi że się mylę wrzucając film że faktycznie coś sensownego/wielkogabarytowego udalo sie na tym wydrukowac w przyzwoitej jakości, Powodzenia ;)
Zortax chyba się nie cieszył dobrymi opiniami, do tego robił malutkie drukarki, których rynek podbił Bambu. W wielkim formacie sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana
Dziwna sprawa z tym orange storm oglądam gościa który wydrukował czaszkę tyranozaura na niej, zajmując pełne pole robocze, druk zajął dwie może trzy doby, ale też ciężko powiedzieć bo drukował dwie części, czaszkę i żuchwę osobno na jednej drukarce... więc zweryfikuj sobie te wyliczenia...
Ogólnie proponuje nauczyć się angielskiego i pooglądać/posłuchać osób które FAKTYCZNIE korzystają z drukarek, a dodam jeszcze, że takie wsparcie o którym mówisz to norma u producentów tylko angielski to podstawa
@@anonim1133 tak jest! Zobaczymy czy ten telefon mnie przekona na tyle abym w końcu mógł zrezygnować z iPhonów. Od równo 15 lat nie miałem innego telefonu niż iPhone, a bardzo już bym chciał więcej ich nie mieć 🫣
Cała akcja z zakupem drukarek itd to jest droga jaką idę aby wykonać body kit do Mustanga, który finalnie będzie brał udział w zawodach - druk 3d jako temat okołosportowy
Drukarka o wartości kawalerki a materiały klasy "jakoś to będzie" od Pana chińczyka XD Zamiast od Polskiego Fiberlogy albo Topka Prusament/Polymaker...
@@anonim1133 byla opcja granulatu ale do moich potrzeb nie było to dobre rozwiązanie. Głowica na filament 1,75 i to jedną żyłkę. Są na rynku rozwiązania z dwoma żyłkami 1,75, które przechodzą przez jedną dysze i ponoć to rozwiązanie całkiem dobrze działa - firma Dragon z Grodziska Mazowieckiego stosuje takie głowice w swoich maszynach
@ILIKE3DPRINTERS przy srubach kulowych mniejsze tarcie i szybkosci wyzsze, do tego wytrzymalosc lepsza i dokladnosc dlatego placimy duzo wieksze pieniadze. Przy przemysle to tylko kulowe.
@@ILIKE3DPRINTERS oczywiscie bo sa tansze, i przedewszystkim dokladnosci maszyn mniejsze. Jak komus nie zalezy na < niz 0,01mm to trapezowe sa ok na przemyslowej maszynie.
@@f0r7i właśnie o to chodzi, w drukarce nie ma potrzeby na śruby kulkowe (w drukarkach 3D tego typu używanie kulkowych jest bezcelowe), dlatego używa się trapezowych Wszystko zależy od zastosowań
Typowy mechanik: druciarz
Maney mechanik: drukarz
A wez przestan,chlop wymyslal zaplaty za wydruki probne ,ktore byly w umowie a ty gadasz ze spoko itd.
Jak od lat cie obserwuje i kibicuje ,ale wez przestan wybielac naciagacza.
To prawda jednak było by z mojej strony nie fair gdybym nie pokazał szerszego kontekstu współpracy, a skupił się jedynie na tym co nie pykło. Fakt, że odzyskałem pieniądze jest również istotny.
Kolejny raz wychodzi że Maney ma dobre serce i chłopa wrzucił do pralki, wlał wybielacza, wyprał, wywirował na 1200rpm po czym rozwiesił na sznureczkui i takiego suchutkiego bielutkiego pachnącego poleca dzieciom. Co zrobić ¯\_( ❛ ͜ʖ ❛ )_/¯
@@MANEYmotorsport No rozumiem I fajnie ,że udało się rozwiązać temat.
Piona i pozdrowionka.
Dokładnie. Można wybaczyć opóźnienie, nawet duże - zdarza się najlepszym, ale trzeba być fair wobec klienta i się przyznać, a nie próbować obciążyć klienta za próbki które były umówiony, albo wciskać, że model 3d był zły.
Bujam synka i jest co obejrzec ;)! Dzięki!
Szanuje za wstawki z klasyków :D
Tomek jest MISTRZEM w tej materii 😁
@MANEYmotorsport a co on jest kurwa robocop?
Dobrze
włączyłem i pomyślałem w pierwszym momencie że to słynny raper Kula na fotelu siedzi ;)
26:40 drukowanie na szkle jest dość upierdliwe, trzymam kciuki i mam nadzieję, że za pół roku nie powiesz, że nie masz ochoty się z tym męczyć. Ja rozumiem do Endera kupować szkło bo to chińska drukarka wykonana po najniższych kosztach ale tutaj to dla mnie zagadka
Szkło ma swoje wady ale ma też zalety. Szkło żaroodporne ma bardzo małą rozszerzalność cieplną i to jest jest jego główna zaleta (w moim odczuciu warta jego wad)
@@MANEYmotorsport Ja bym wolał coś w stylu PEI i niwelować krzywiznę stołu oprogramowaniem przez Mesh Bed Leveling i np. w połączeniu z raftem. Lub po prostu miałbym gdzieś bo na detalu o długości 500mm mieć kilka dziesiątych mm przekłamania gdzie i tak pewnie więcej Ci się plastik skurczy na długości 1000mm osi Z. W każdym razie, trzymam kciuki za to, żeby Ci się druki trzymały w ogóle lub nie trzymały za mocno :)
To może timelaps z druku błotnika? Pozdro 😁
Będzie 🙂
25:37 wlasnie tak sie zachowuja ludzie ktorzy maja ogrzewanie podlogowe
Wygodny Filip nie odpuści żadnej okazji aby choć na chwilę się położyć 😁
Niedawno zamknąłem działalność która się zajmowała budową drukarek 3D wielkogabarytowych 😅 a najlepsze .... o jedno zero mniej w cenie u mnie były zwykle z 1 lub 2ką z przodu , szkoda że i tak nikt nie chciał ........
Robiłem x lat temu wielkogabarytowe drukarki 3D po metr czy nawet 2 (np 0.5x2m do druku specyficznych elementów)
i teoretycznie jak nie liczy się żeby wyglądała jakoś cudnie bez projektowania od 0 obudowy itd --- typowo rama + napęd itp + ręcznie robiona obudowa z blachy / poliwęglanu itp
to w tydzień się wyrobisz oczywiście od momentu jak części już mamy i rozplanowane co klient chce (i klient nie zmienia co tydzień wymiarów maszyny)
Moja prywatna już ponad 10letnia (nigdy nie skończona 😅) "mała" drukarka ma 450x600x470mm roboczego i ostatnie 8lat nic w niej nie robiłem tylko drukowałem (poza wymianą dyszy czy rurki ptfe jak się zużyła) więc jak sprzęt dobrze zrobiony to będzie działać lata bezawaryjnie
co do przepływu --- nie patrzcie na to , dysza vulcan od bondtecha za ok + głowica mosiężna z mocniejszą grzałką za i masz przepływ nawet ponad 100mm3s (niecałe pół kilo na godzinę) za koszt 1 tankowania osobówki
Ja jedynie znalazłem Dragona UHF. Teoretycznie 50mm3/s, a faktycznie przy dyszy 0,8 to ok 40mm3/s.
Na jakiej bazie można osiągnąć 100mm3/s?
Pokaż mi te dyszę z 100mm3 w praktyce. :D
@@MANEYmotorsport Jak chcesz mieć duży przepływ, to musisz już patrzeć na hotendy do drukowania z pelletu. Szczerze to powinieneś się tym zainteresować bo pellet jest tańszy niż filamenty. Na pelletowych hotendach spokojnie masz ponad 100mm3. Więc pytanie czy chcesz szukać na granicy druku filamentowego, czy idziesz w pellet? Pellet/granulat za kg zazwyczaj jest 3-10 razy tańszy
@@MANEYmotorsport toto to nie ma podejścia - zobacz sobie Goliath do vzbota - ona wykręca jakieś 70mm3s nominalnie , pchać możesz 100mm3s a limitem oryginalnie gdzie już przycina jest 120mm3s filamentu
wszystkie te "mini" głowice to mają krótkie zwykłe dysze to i przepływ mały , samemu 8-9lat temu robiłem autorskie hotendy podobne bardzo do tego jak goliath wygląda (wałek mosiężny owinięty drutem oporowym) i szło bez problemu uzyskać 80mm3s na czymś takim :)
@@tape.it.garage2524 nawet cena całkiem przystępna, nie wiele droższe niż dragon
do elementów typu błotnik, który łatwo może być uszkodzony w samochodzie na torze, nie lepiej było by zrobić formę na drukarce i formować próżniowo? Do formowania próżniowego te gabaryty nie wydają się być duże a i wytworzenie nowego elementu gdy poprzedni się uszkodzi do chwila moment.
Liczę, że wydruk będzie mniej pracochłonny, a co za tym idzie znacznie tańszy
@@MANEYmotorsport Spróbuj więc zbadać i wyczuć temat. Przy jednej czy 2 sztukach owszem. Jednak jeżeli będzie ich więcej może się okazać, że taniej i szybciej będzie lecieć próżniowo mając gotowy model. Cały element będzie wykonany jako monolit bez łączenia. Dużo mniejsza waga, Przy stosowaniu transparentnych arkuszy tworzywa łatwość malowania "od środka" dokładnie tak jak wydmuszki modeli RC z lexanu. Ba, można było by się pokusić o odbicie na gotowym fabrycznym błotniku utwardzając go od środka jakąś pianką. Być może dokładność była by wystarczająca i odpadnie nakład pracy związany z modelowaniem.
Bawiłem się w formowanie ale małych detali gdzie sam materiał grzałem w piekarniku, a próżnię robiłem odkurzaczem. Bardzo fajne efekty bardzo szybko.
Halo🎉 wesołych świąt
Tobie też 🎄🤶
Maney wspominałem w jednym z komentarzy o Elegoo storm giga , bo faktycznie drukarka z imponującym polem roboczym , i z tego co widziałem kilkanaście filmików z tego jak działa , to rama i hardware w niej jest mega mocny . Rama , prowadnice , łożyska i tak dalej są jak najbardziej w porządku . Myślę że nic by się nie przenosiło raczej 😉Natomiast sama głowica , extruder są prawie żywcem wyjęte z normalnych drukarek Elegoo , czyli totalnie nie dostosowana do możliwości takiego pola roboczego . Dlatego napisałem że trzeba by to trochę porobić i wsadzić trochę kasy . Są hotendy chłodzone cieczami które mają 4 krotnie większy przepłyń niż jakiekolwiek inne reklamowane jako Hight flow i śmigają aż miło . Wg mnie zatem zakup czegoś takiego za dość relatywnie małe pieniadze , włożenie swojej ( bądź czyjeś ) pracy na takie pole wydruku ma sens . Jestem bardzo ciekaw jak będzie Ci się sprawować ta 7h7 ? 🤔Byłem swego czasu u nich w firmie . Pogadałem , widziałem jak to robią . Na razie wrażenia z tamtej wizyty zostawiam dla siebie i poczekam na Twój filmik z drukowania za kilka miesięcy .
Sama idea zastosowania paskow przy tym gabarycie sprawi, że realna precyzja będzie określana w wielu milimetrach. To jest drukarka warta tyle ile kosztuje i do moich zastosowań się nie nadaje - dokładnie analizowałem ten model. Dostałem nawet ofertę na 9500 zł z dostawą.
@ Mogę spytać dlaczego brałeś pod uwagę tylko polskie firmy ?
22:30 no to jaki problem jest zmienić hotend? Zamawiasz części i zmieniasz. A nie się umawiasz z kimś, że za rok Ci przyjedzie i zrobi. Nie mówię że 7h7 jest zła, ale przecież nie jesteś typem gościa co kupuje rozwiązania, tylko je robi.
Tu chyba nie chodziło że za rok, tylko że w przyszłym roku, a to już może być za parę dni.
@@PS-up9oe Wiem o co chodziło, ale poprzednik też mówił, że w miesiąc załatwi :)
wystarcza 🤣
Wystarczy, wystarcza i starczy 🫣
@MANEYmotorsport starczy jest wiek...
Jak szukacie kogoś co ogarnia i wam wytłumaczy oklejanie i wykonywanie elementów z włókna węglowego , form itd to pisz :)
nie lepiej było zainwestować w jakiś ploter CNC i frezować np. formy z MDF i z nich ściągać kompozyty? cena myślę podobna albo nawet mniejsza dokładność powinna być większa plus więcej rzeczy można dorobić, nie mówię o profesjonalnych centrach z dokładnością do mikronów ale o jakiejś prostej bramowej konstrukcji z dokładnością do 0.1 albo 0.01 mm w razie czego możesz zostawić jakiś kontakt to pomogę zgłębić temat bo trochę już tego robiłem i znam technologie to chętnie pomogę
Przeraża mnie cała akcja z laminowaniem, żywica, brud, smród itd do tego kupa czasu i roboty. A druk 3d to naciskasz guzik i za chwilę cyk i gotowe 🙂
@@MANEYmotorsport trochę rozumiem bo stworzenie form trochę zajmuje czasu i jest trochę syfu i jeśli chcesz robić tylko jednen komplet to faktycznie drukarka może być prostsza ale jak ktoś chce robić większe ilości to jeśli stworzone są dobre i proste formy to samo laminowanie w dzisiejszych czasach nie jest już ciężkim, brudnym i śmierdzącym procesem dość dużo poszło to w ostatnich latach do przodu :)
@@UsEr-do8qm Nadal ochrona płuc konieczna. Swoją drogą przy druku 3d też ale to wszyscy bagatelizują.
DRUKUUUUUUUUUJ
Niema tego złego co by na dobre nie wyszło, można by powiedzie. To teraz czekamy na drukarkę 3D do metalu i produkcję części, zaraz by cały silnik był od 0 drukowany i testy co weekend, i dobrze się składa, że masz prąd za darmo bo one po 45kw ciągną :D
Maney i scenariusz nagrywania no jebłem a jest 7 rano😂😂😂😂
Bedziesz usługowo drukowac błotniki zderzaki itp?
Jasne 🙂
Nie zostałeś oszukany ale chyba zwrot którego nie chciałeś uzyc to "nie pofesjonalne podejście i zawalenie terminu" . Rozumiem że drukarka używana po serwisie to jest 6cyferek czy nowa nowa tyle kosztuje? Proponuje odcinek jak w tle bedzie drukował się blotnik a Ty poopowiadasz trochę ciekawostek z motorsportu. Czekam na efekty :)
Robi się 🙂
Nie wiem dlaczego się uparłeś, że musi to być polska drukarka. Przy takich budżetach to już można w Stratasysa wlecieć i miałbyś maszyne firmy, które stoją też w VW. No ale standardowo - mniejsza komora, za to lepsza dokładność itd. Kiedy odcinek z Lutkiem?
Jestem biznesowym patriotą, jeśli tylko jest możliwość to kupuje polskie produkty nawet jeśli są troszkę droższe niż zagranicznych producentów
Szacun za materiał ale w życiu bym tej drukarki nie kupił. Ta drukarka nie ma żadnych zaawansowanych funkcji + mała prędkość. Jedyny jej plus to duże pole robocze i nie wiem czemu takie zabytki są do dziś sprzedawane jeszcze i to pod nazwą "przemysłowa drukarka". Wolałbym Elegoo OrangeStorm i ją obudować lub 4 x Bambu X1C i 4 qidi 4 plus.
Mała prędkość? Z tego co Maney tu opowiada, to ta 7h7 robi w godzinę to, na co Eelego potrzebuje dobę...
@@PS-up9oe Dostałeś ją do testów, że wiesz? Sprzedaż zaczyna się dopiero od końca stycznia 2025. Wg producenta osiąga 300mm/s zaś wszystkie z tego widzę 7h7 do 110mm/s.
Po za tym na osi Z nie ma śrub kulowych tylko trapezowe. Nie mniej jednak za taką kasę producent mógł chociaż umieścić filament w obszarze komory aby się wygrzewał podczas pracy, bo przy długich wydrukach np. z PET-G lub innych materiałów wymagających odnośnie wilgoci filament będzie pił wodę.
Orange giga jest w sprzedaży od kilku miesięcy i jest na FB grupa użytkowników tego modelu. Dostałem nawet ofertę z ceną 9 tys zł z jakimś hakiem i dostawą jeszcze w tym roku. Problem jest taki, że ta drukarka jest tania i to koniec jej zalet. Przy polu 800x800 i napędzie paskowym mówimy o precyzji liczonej w wielu milimetrach co na wstępie ją wyklucza do moich celów - drukując kołpak o średnicy projektowej 600mm był by on jajowaty 600-620mm i to przy wydajności 600-700 gram na dobę (aby wydrukować cały body kit do #GRUZtang w góra miesiąc to potrzeba dziesięć razy taką wydajność). Duży format rządzi się swoimi prawami.
Prędkość travel do 600mm/s ale to nie jest wyznacznik tego jak szybko wydrukuje się dany model. Kluczowa jest wydajność, 7h7 osiąga nawet 500gr na godzinę (dla porównania, super szybki Bambus osiąga nieco więcej ale na dobę)
Maney za poł roku sklep klocki hamulcowe z druku 3d zaciski tarcze swap na 360mm z druku 3d
Nie kuś🫣 Myślę że metodą SLS mogło by to być możliwe 🙂
@@MANEYmotorsport 🤣 czekam na taki filmik
Jak się nazywa sklep Szymona?
revo3d
Z tymi drukarkami to jest niestety róźnie, ja zaczynalem od modeli za kiladziesiat tysiecy (wychodzac z zalozenia ze drogie to musi byc lepsze) a teraz uzywam tylko tych top chinskich modeli za kilkaset eruo z seryjnej produkcji :) ktorych mam 8 sztuk. Jeszcze wspomnisz swoje slowa na temat tego ze ta nowa drukarka jest bardziej profesjonalna od Bambusa:). Bambus to obecnie absolutny top jezeli chodzi o druk 3d i prawdziwa rewolucja, jakosc wydruku i prostota obslugi jest najlepsza na rynku niezaleznie od ceny drukarki FDM. Na pewno kupując tą nową drukarke nawet jej nie włączyłeś i nie sprawdziłeś jak naprawdę działa a to był duży błąd. Jak zrobisz już pierwszy wydruk to bedziesz wiedział o co chodzi :). Sam spędziłem mnóstwo czasu przy drukarce 3d za 30 tysięcy polskiej firmy zortrax aby rozkminic cos czego nie dało się rozkminić :) aż kupiłem bambusa za 500 euro i moje problemy się skończyły. Drukarki niesamowicie traca na wartości i nie cena jest tutaj wyznacznikiem, nieraz w rok drukarka traci 95 procent wartości bo wszedł nowy model albo nowa technologia to bardzo dynamiczna branza. Na olx stoi drukarka HP jet fusion która kosztowała 4 lata temu ponad milion złotych a obecnie facet chce za nią 40 tysięcy mimo że jest w idealnym stanie, dlatego bardzo mnie śmieszy jak ktoś pisze że tanio kupił bo cena katalogowa jest x razy drozsza. Proponuje dobrze wejść w temat albo udowodnić mi że się mylę wrzucając film że faktycznie coś sensownego/wielkogabarytowego udalo sie na tym wydrukowac w przyzwoitej jakości, Powodzenia ;)
Zortax chyba się nie cieszył dobrymi opiniami, do tego robił malutkie drukarki, których rynek podbił Bambu. W wielkim formacie sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana
Dziwna sprawa z tym orange storm oglądam gościa który wydrukował czaszkę tyranozaura na niej, zajmując pełne pole robocze, druk zajął dwie może trzy doby, ale też ciężko powiedzieć bo drukował dwie części, czaszkę i żuchwę osobno na jednej drukarce... więc zweryfikuj sobie te wyliczenia...
Ogólnie proponuje nauczyć się angielskiego i pooglądać/posłuchać osób które FAKTYCZNIE korzystają z drukarek, a dodam jeszcze, że takie wsparcie o którym mówisz to norma u producentów tylko angielski to podstawa
Nie mam problemów z żadnym językiem, zwłaszcza pisanym. W czasach translatorów opartych na AI, język przestał być jakąkolwiek barierą.
Weryfikowałem ten model bardzo dokładnie. Ta drukarka nie nadaje się do moich celów
a wodę i gaz masz?
Mam ale już nie za darmo 😥
Jaki ten chiński telefon kupiłeś? Zgaduje, że ta magiczna funkcja to termowizja?
A sprawdzę czy mam taką opcję 😅
Honor pewnie, skoro taki fantastyczny
@@anonim1133 tak jest! Zobaczymy czy ten telefon mnie przekona na tyle abym w końcu mógł zrezygnować z iPhonów. Od równo 15 lat nie miałem innego telefonu niż iPhone, a bardzo już bym chciał więcej ich nie mieć 🫣
ale jebłem z MC Maneya xD, tylko kiety mu brakło
Czyli Żurek w formie....
Gdzie motorsport?
Cała akcja z zakupem drukarek itd to jest droga jaką idę aby wykonać body kit do Mustanga, który finalnie będzie brał udział w zawodach - druk 3d jako temat okołosportowy
Maney spać nie może haha
Nieeeee, ja tego nie wrzuciłem to Tomek!
i tak nie kupie takiej drukarki od tego szymonka
ps. leci kjs Skierniewice
Absolutnie nie namawiam 😅
🤣👌
NEFFEX siedzi słychać 🫡 pozdro
Drukarka o wartości kawalerki a materiały klasy "jakoś to będzie" od Pana chińczyka XD Zamiast od Polskiego Fiberlogy albo Topka Prusament/Polymaker...
Już widzę te 0.5kg na godzinę xdddd
Niech będzie nawet faktyczne 300 gram na godzinę, jeśli to tak zadziała i to dla ścieżki szerokości 1 mm to będzie absolutna petarda 😁
@@MANEYmotorsport Filament 1.75, 3mm? W takim gabarycie nie było mowy o granulacie?
@@anonim1133 byla opcja granulatu ale do moich potrzeb nie było to dobre rozwiązanie. Głowica na filament 1,75 i to jedną żyłkę. Są na rynku rozwiązania z dwoma żyłkami 1,75, które przechodzą przez jedną dysze i ponoć to rozwiązanie całkiem dobrze działa - firma Dragon z Grodziska Mazowieckiego stosuje takie głowice w swoich maszynach
To moze pod filmem dorzuć kontakt do Szymona
sruby powinny byc kulowe a nie trapezowe.
Dlaczego? W przemyśle też są stosowane śruby trapezowe dobrej jakości
@ILIKE3DPRINTERS przy srubach kulowych mniejsze tarcie i szybkosci wyzsze, do tego wytrzymalosc lepsza i dokladnosc dlatego placimy duzo wieksze pieniadze. Przy przemysle to tylko kulowe.
@@f0r7i jakoś w pracy widzę dużo śrub trapezowych i nie ma żadnych problemów
@@ILIKE3DPRINTERS oczywiscie bo sa tansze, i przedewszystkim dokladnosci maszyn mniejsze. Jak komus nie zalezy na < niz 0,01mm to trapezowe sa ok na przemyslowej maszynie.
@@f0r7i właśnie o to chodzi, w drukarce nie ma potrzeby na śruby kulkowe (w drukarkach 3D tego typu używanie kulkowych jest bezcelowe), dlatego używa się trapezowych
Wszystko zależy od zastosowań