#13 "Lepsi ludzie" - prof. dr hab. Paweł Golik

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 окт 2024

Комментарии • 10

  • @annapatrycja1054
    @annapatrycja1054 4 года назад +2

    Wielkie dzięki za ten wywiad. Bardzo ciekawa rozmowa.

  • @jomozdzynska4910
    @jomozdzynska4910 4 года назад +1

    Słuchałam jako podcast. Świetna rozmowa! Więcej takich!

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  4 года назад

      Wielkie dzięki! Robimy, co możemy. Wkrótce kolejny odcinek naszego podcastu ;)

  • @a.c.591
    @a.c.591 4 года назад +2

    Tak. Szkoda, że znowu jestem pierwsza Generalnie mogę napisać, że jak zwykle wywiad świtny. Bardzo za niego dziękuję Jeżeli w jakimkolwiek miejscu mogę się zgodzić albo nie to: 1) naukowcy to nie jacyś Frankensteinowie . Hmm...Tutaj chciałbym tylko napïać, że często próbując coś wytłumaczyć czy przekonać rozmówcę, dlaczego nie , to często powołuję się na czasy Ii wojny światowej .No więc temat rzeka naukowcy w służbie III Rzeszy. Po raz pierwszy zastanowiłam się, czy powinnam napisać naukowcy w cudzysłowie czy może dodać pseudo? Ale niestety to byĺi naukowcy : ani w cudzysłowie, ani pseudo. Uzasadnienie mam takie. Do pewnego momentu żyłam w przekonaniu, że z tego, do czego doszli, eksperymentując na żywych, ludzkich organizmach , nauka i naukowcy nigdy nie będą korzystać. Tymczasem wielu z nich kontynuowało działalność w Stanach Zjednoczonych przyczyniając się m.in. do posłania człowieka w Kosmos.
    Moim życzeniem byłoby, aby "Prawo, nie rewanż" S. Wiesenthala była lekturą obowiązkową jak świat długi i szeroki. Elisabeth Taylor napisała do S. Wiesenthala: dbaj o siebie, potrzebujemy Cię. Cały problem polega na tym, że żeby wiedzieć, o co chodziło Wisenthalowi, trzeba znać kontekst, czyli to, co w ogóle się stało w czasie II Wojny światowej. Obawiam się, że spełniły się słowa mojego św.p. prof. Skotnickiego z teatrologii wypowiedziane w "Polskich drogach ", parafrazując: za kilka lat dla pana wnuka ta wojna będzie jak dla nas wojna peloponeska.
    Ja osobiście już odnoszę wrażenie, że to się dopełniło.
    2) Osobiście oczywiście powołuję się na wiedzę naukowców chociażby w temacie koronowirusa, niemniej jest we mnie obawa, jak daleko zabrniemy w dziedzinie genetyki, technologii itd. Najbardziej obawiam się zniewolenia umysłu.3) oczywiście naukowcy i humaniści powinni ze sobą współpracować. Niemniejszy wkład w kondycję ludzkości miaľ prof. Lemkin, który po w/w wojnie był twórcą międzynarodowego prawa mającego zapobiec ludobójstwu w przyszłości.
    4) szacunek do naukowca?! Zacząć należy od bazy czy od podstawy. Jaki możemy mieć szacunek do naukowca jak nie mamy go do nauczyciela?! Jaki status ma u nas nauczyciel?! Bardzo często nieudacznika życiowego, który wstydzi się powiedzieć, że jest nauczycielem.
    5) to drugi podcast w tym tygodniu, gdzie słyszę tę samą opinię o systemie edukacji. W różnych krajach jest na różnych poziomach, ale nigdzie nie ma idealnego, ale zły system powoduje rozwarstwienie , brak zaufania do wiedzy itp., itd. Ale wiedza to też business i polityka, które nie zawsze mają interes w tym by być kagankiem oświaty. Za absolutną patologię z naszego podwórka uważam taki boom uczelni wyższych prywatnych w l. 90. Porażka.
    W innych kwestiach w tym podkaście się nie wypowiadam, czuję się niedoukiem, mam tylko nadzieję, że m.in. genetyka pozwoli mi jeszcze trochę pożyć i dzięki niej umierać będę przynajmniej w przekonaniu, że jest szansa na skuteczne zastąpienie schabowego liściem szpinaku o smaku kotleta

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  4 года назад

      Wszystkie Twoje uwagi przekażemy oczywiście Profesorowi, bo my jeszcze większe niedouki ;)

    • @a.c.591
      @a.c.591 4 года назад

      @@WywiadowcyPodcast Panowie, Pan Profesor zapewne się też nad tym zastanawiał. Po prostu innymi dziedzinami się zajmujemy i Pan Profesor w tym temacie jest optymistą.
      Z tym niedouctwem to mnie kokietujecie;-) ))
      Naprawdę jest cała lista świetnych podcastów, ubolewam, że z niektórych mimo wszystko muszę zrezygnować albo oglądać wybiórczo, gdyż jedno życie mam, ale na Wasz podcast czekam, czuję, że spokojnie mogę odłożyć dobrą książkę, a jeszcze mi górka książek rośnie do przeczytania, bo dzięki Waszym rozmowom czegoś tam sobie szukam.
      Już to napisałam, ale powtórzę, skłaniacie do myślenia.
      Dziękuję jeszcze raz za wywiad. Pozdrawiam z zalanej deszczem Holandii. Uratowaliście mój dzień.

    • @WywiadowcyPodcast
      @WywiadowcyPodcast  4 года назад

      @@a.c.591 Przesyłamy zatem słońce z Polski, a Twoje słowa motywują do pracy. Do roboty więc ;)

  • @pwieczyk
    @pwieczyk 29 дней назад

    Profesor powinien nie wypowiadac sie o swoich dziedzinach.
    Globalne ocieplenie => kocopoly.
    Sztuczna inteligencja => kocopoly.
    Jezeli chodzi o jego tematykę, to świetny wywiad.