Teorie Her, Vývoj Společnosti a proč je Altruismus Sobecký

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 дек 2020
  • Poslechni si podcast:
    CastBox: bit.ly/2YAVvzc
    Apple iTunes: apple.co/2uvaLjt
    Spotify: bit.ly/BrainWeAre
    Hry s nenulovým součtem znamenají to, že jsme všichni na stejné lodi. Buď se všichni potopíme, nebo uspějeme.
    Čím větší člun (čti hráčů ve hře s nenulovým součtem), tom efektivnější, rychlejší vývoj a pokrok společnosti. Pojďme si tady všichni pomáhat, abychom i spolu vyhráli.
    Jaké největší hře s nenulovým součtem čelíme? Globální oteplování a ekologická krize. Celoplanetární hra, tak ji pojďme hrát, pomáhat si a pomáhat planetě, ať se spolu nepotopíme.
    Robert Wright ve své knize Víc než nic - Logika lidského osudu osvětluje naše chování:
    "Když se lidé setkávají tak, že je to pro ně vzájemně výhodné, nemusí si nutně uvědomovat, co přesně dělají. Evoluční psychologové přinesli pádné - a podle mého názoru zcela přesvědčivé důkazy o tom, že takováto nevědomá "vypočítavost" je součástí lidské přirozenosti, součástí zakořeněnou v genech. Přirozený výběr nás, cestou evoluce "vzájemného altruismu", vybavil nejrůznějšími nutkáními, která - jakkoli mohou působit hřejivě a laskavě - slouží chladnému a praktickému účelu, jímž je dosažení pro nás výhodné odměny.
    V altruismu se tedy v první řadě skrývá sobeckost. Ukazují to i zobrazovací studie mozku, kde se ukazuje, že proces v mozku individualistického a pro-sociálního člověka je stejný, až na jednu změnu; když pro-sociální člověk něco dělá/dává ostatním, pozorujeme aktivitu ve stejné oblasti, která je asociována s odměnou pro něj. Kdežto individualističtí jedincům, se tato oblast neaktivovala.
    Mozek tedy reaguje stejně, ale rozdíl mezi alutristickým a sobeckým člověkem je ten, že altruistický je podmíněn tím, že mu mozek reaguje odměnou pro něj i když pomáhá druhým. Vědci to nazvali jako “social value conversion”. Altruismus totiž vyměňujeme za sociální status a to funguje hluboko v našem podvědomí. S člověkem, který je altruistický se budete kamarádit radši, budete s ním radši partneři atp. Je to hra s nenulovým součtem, je to výhodné pro něj, i pro nás. Pojďme být co nejaltruističtější (podprahová sobeckost vůbec nevadí!) ať si co nejvíce pomáháme a máme se jako celek lépe.
    Zmíněné knihy:
    Víc než nic - logika lidského osudu - Robert Wright
    The elephant in the brain - Kevin Simler
    Odkaz na studii: neurosciencenews.com/selfish-...

Комментарии • 4

  • @katzertwins
    @katzertwins 3 года назад +2

    Moc dobrý ❤️🙏

  • @arnostkult7559
    @arnostkult7559 2 года назад

    Skvělé video!

  • @Martin_Holec
    @Martin_Holec 3 года назад +1

    Další argument pro ANCAP 😃

  • @czechaoife5124
    @czechaoife5124 2 года назад

    Diky moc. Potvrzujete mi me tvrzeni o altruismu. Co lidi jsem tim nastvala. 😆 Zaroven mi dela malicko toto uvedomeni problem s vnimanim okoli. Kdyz to clovek vi, jak ma vnimat altruisticke gesto od druheho? Nechat si pomoct vytvori zavazek. Asi jako kdyz Sheldon Cooper odmital darky k Vanocum, aby on sam nemusel darovat. :) I kdyz altruista nemusi vedet, ze jeho konani je ve skutecnosti sobecke, ja to vim. Jak s tim nakladat?