#tatryodręki

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 янв 2023
  • Raczki to niezbędny element wyposażenia każdego turysty wędrującego w tej chwili przede wszystkim po tatrzańskich dolinach, czyli na terenie płaskim lub o niewielkim nachyleniu - zaznacza Tomek Zając i pokazuje, jak je poprawnie założyć.
    Pamiętajcie, że raczki KOMPLETNIE NIE NADAJĄ SIĘ na wycieczki wysokogórskie. Prawie wszystkie szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko. Poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu - RAKÓW, NIE RACZKÓW, czekana, kasku i lawinowego ABC (detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nimi!
    Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach oraz umiejętności i doświadczenia zimowego.

Комментарии • 8

  • @marikaw3755
    @marikaw3755 Год назад +1

    Dobrze, że uświadamiacie niedoświadczonych turystów👍

  • @kryrek
    @kryrek Год назад +4

    Tyle, że to są raczki w wersji light, standardowe mają większe zęby i często opaskę, która stabilizuje je na nodze. Fakt nadal nie mają zębów atakujących jak raki, ale na wielu szlakach i przy odpowiednich warunkach dają radę, więc nie jest do końca tak, że są tylko do dolin. Chociaż jak ktoś z tej wiadomości zrozumie tylko, że dają radę, to może faktycznie lepiej trąbić, że raczki są złe.

    • @agaaga-ef5fk
      @agaaga-ef5fk Год назад

      Ostatnio dziewczyna zginęła bo miała raczki , spadła z Rysów. Ratownicy tez cały czas trabia żeby ubierać raki , gdy idzie się wyżej na szlak .

    • @kryrek
      @kryrek Год назад +1

      @@agaaga-ef5fk właśnie o tym pisałem, wszystko z głową :)

  • @tapczan8968
    @tapczan8968 Год назад

    Zdecydowanie lepsze i w podobnej półce cenowej będą raczki z paskiem do zapinania i z metalowymi płytkami z kolcami aniżeli "luźne kolce" na łańcuszkach jak w tym przypadku.

  • @pawelsz4825
    @pawelsz4825 Год назад +1

    👍

  • @bronxelanowiec7952
    @bronxelanowiec7952 Год назад +1

    😍

  • @ostrowgore
    @ostrowgore Год назад +1

    to w końcu kiedy zakładać? Chyba zbyt ogólnie powiedziane - tereny płaskie... płaskie do jakiego stopnia? Ktoś, kto ma małe doświadczenie górskie, a zakładam, że takie osoby głównie tu wchodzą raczej nie będzie z tego wiele wiedzieć. Może ze swojego doświadczenia powiem, że luźny śnieg nie nadaje się na raczki, bo kolec za krótki. Śnieg w okolicach zera st .C też nie za bardzo, bo oblepia kolce i łańcuszek, tworzy lodowe grudy, wręcz przymarza do łańcuszków i raczki w ogóle tracą swoje właściwości. Na teren mikstowy (trochę skały trochę śniegu) też nie za bardzo, bo ogniwa w łańcuszkach potrafią pękać.
    Kiedy wiec ja zakładam raczki? Myślę, że dojścia do wszystkich schronisk, będą jak najbardziej ok. Stopnie zazwyczaj są w miarę płaskie, nie trzeba rąbać stopni czekanem. Śnieg powinien być ubity, zmrożony ale też sprawdzą się na mniej wymagających szlakach gdzie nie trzeba używać rąk i czekana. Jak dla mnie raczki o wiele lepiej nadają się do długiego maszerowania, np. po Tatrach Zachodnich, bo od raków bolą mnie stopy.
    W pełnowymiarowych rakach też trzeba umieć dobrze chodzić, łatwo zaczepić przednimi zębami o nogawkę i wywrotka gotowa. Najważniejszą radą wydaje się, że jest stopniowanie trudności szlaków. Coraz trudniejsze szlaki zmuszają do refleksji przynajmniej mnie i potem analizuję, co można zrobić lepiej, kiedy raki a kiedy raczki, kiedy się ubrać, a kiedy zrzucić łachy. Nie znalazlem ani jedno filmu i ani jednej książki, która by rozwiała moje wątpliwość. Nie ma innej drogi jak zdobywać wiedzę przez doświadczenie i stopniowanie trudności.