Jednostka zewnętrzna z jednym wentylatorem. Dom rok budowy około 2008-2010. 150m. Piętrowy, okna dwuszybowe, ocieplenie było 10cm dom , garaż 5cm, rok temu dołożyłem 10cm grafitu. Stropodach dopiero w tym roku będzie ocieplony. Grzejniki aluminiowe, prawdopodobnie deweloper założył zbyt małe jak na metry. Więc jak u ciebie było na pompie 40stopni to u mnie musiałem ustawić 45stonie. Nie mam jeszcze krzywej grzewczej ustawionej.
Jak instalowałem lata temu kocioł gazowy do ogrzewania c.o i c.w.u., to też instalatorzy namawiali mnie na o 50% mocniejszy i oczywiście o wiele droższy, ale dokładnie przeliczyłem i wziąłem według instalatora "na styk". Okazuje się że mimo wszystko mam spory zapas i wykorzystuję dosyć dobrze sprawność kotła. Podobnie ze zbiornikiem na c.w.u.
Mój dom jest parterowy 120 m2+ garaż nie ogrzewany w bryle budynku. Pompa ciepła Panasonic J 7 kw split All in one zbiornik 185 l. Bufor do defrostu 50 l. Temperatura w domu 22-23 stopni. Wszystko na prąd. Pompa ciepła zużycie marzec 22 - 359 kwh, w tym cwu - 37 kWh. Zużycie całego domu - 684,7 kwh. Od 1 listopada 21 do 31 marca 22 - pompa ciepła zużycie - 1920 kWh - w tym cwu - 145 kWh. Zużycie całego domu - 3601 kWh. Ja jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam.
"celuloza w stropo-dachu w grudniu 2021" Możesz to rozwinąć? :) Jak wykonaliście tą izolację, jaka grubość wartstwy i jak to się ma np. do styropianu 15cm na dachu? Będę teraz remontował podobną kostkę. Bez dobrego docieplenia piętro pewnie zawsze będzie chłodniejsze. Jeszcze pytanie o podłogę na parterze - u was posadzki są bez styropianiu?
Przed sezonem zdemontowałem kaloryfery i przepłukałem. Wylał się z nich ogrom SZLAMU a grzanie zaczęło totalnie inaczej wyglądać. Do tego dołożyłem jeszcze filtr cząstek stałych który na bieżąco wyciąga to co tam w instalacji krąży. Daj znać czy przed montażem też płukałeś wszystko. Za jakiś czas wrzucę film na kanał z tego mojego czyszczenia.
Ja mam pompę Viessmann 9kw mieszkanie 86 m kw z lat 80 dziesiątych kaloryfery w całym mieszkaniu .Wszystko jest na prąd nie wiem jakie zużycie samej pompy pompy .Za cały 2022 rok było 5833 kw
masz chyba za blisko ściany zainstalowaną tę pompę, minimalna odległość chyba wynosi 50 cm. Za mała odległość powoduje mniejsze zasysanie powietrza i spadek sprawności.
Teraz pytanie czy to dobrze czy zle, mysle ze przy podlogowce roznica jest mniejsza bo bezwladnosc cieplna jest wysoka. Moje aluminiowe szybko oddaja cieplo
Określa to parametr Delat T jaki się ustawia na pompie. Jeśli jest ustalone np. 5 stopni to sterownik pompy stara się utrzymać taką różnicę między zasilaniem a powrotem. Domyślnie w tym T-Cap jest ustawiona Delta T na 5 stopni. Przy grzejnikach zaleca się ustawienia delty na 7.
@@pompaciepaifotowoltaika5102 mam podobny termometr i niestety układ do mierzenia temperatury człowieka jest inny niż do temperatury ogólnej, ich pomiary się nie pokrywają. Najlepiej mierzyć jednym typem bo różnice potrafią być nawet rzędu 5 stopni:(
Witam. Mam taką samą pompę. Podłogówkę mam tylko w jednym pomieszczeniu więc można założyć, że grzejniki wszędzie. Grzejniki też mam takie same. Dom około 170m² do grzania z lat 80, ale uważam że dobrze ocieplony. Zasobnik cwu 300l i "bufor" 100l. Mam na obiegu grzejników 35° na podłogówce 30° przy 0° na zewnątrz. Temperatura w domu ok. Delta T 7°, delta na cwu 5°. Krzywa grzewcza dla 13° ust. 32° dla -10° ust. 45°. Teraz różnica która nie daje mi spokoju - u mnie zużycie ~50kWh/dzień (załóżmy dla uproszczenia, że wskazanie pompy będzie wyznacznikiem). U Pana zużycie połowę niższe. Dlaczego?🙂
@@pompaciepaifotowoltaika5102 Na parterze 22,5 na piętrze 21,5. Pomiar z parteru w dużym salonie z doma grzejnikami. Na piętrze pokoje około 15m² z jednym grzejnikiem. Nie temperatura w pomieszczeniach jest problemem bo wystarczy lekko przesunąć krzywą grzewczą i już robi się na dole pow. 23 a u góry pow. 22. Zmiana w zużyciu energii niewielka.
I jeszcze żeby było ciekawiej. Pan nie ma pomiaru temperatury za wyjściem z "bufora". Pan podaje temperaturę która wychodzi z pompy. Z bufora wychodzi około 5° mniej. Stąd u Pana taka duża różnica między tym co z pompy a tym co na grzejniku. Proszę sprawdzić termometrem różnice między wskazanie pompy a wyjściem z "bufora".
witam, mam pompę ciepła i instalację grzejnikową, dom 136m2, założona 22 grudnia , za styczeń średnia wyszła 28kWh/dobę w lutym 21, więc nie jest źle a wręcz nawet bardzo dobrze, nawet bez instalacji foto (mam8,5kWp) wychodzi taniej jak węglem, co do gazu nie mam porównania
Dziekuje za mile slowa, w sumie instalator nie zdradzil, ale poszperalem i znalazlem :) www.hewalex.pl/oferta/wyposazenie-dodatkowe-pomp-ciepla-do-co/konstrukcja-uniwersalna-pcco-7-kw.html
Kolego cieszysz się że masz stosunek pracy do ilości wyłączeń 1do 1,ja mam 7000 pracy a700 wyłączeń i wciąż uważam że zbyt dużo, trzeba pamiętać że to kluczowe w żywotności pompy,pompa ma pracować24 /h Im mniej wyłączeń tym dłuższy żywot pompy !!
Panasonic odpowiednio to określa i tak nie powinno być więcej niż 4 wyłączenia i włączenia w przeciągu godziny. Czyli ilość zadań (włączeń i wyłączeń) podzielona przez całkowity czas pracy nie powinna być mniejsza niż 4. Wtedy jest ok.
Mówisz ze poprzednio grzełeś gazem i miałeś ustawioną dość wysoką temperaturę 55 stopni C do 60 C i w domu ok 19 C. To dziwne bo np. ja mam ustawione na 44 C i w domu ciepło ok 21,5 C i kocioł czesto robi sobie przerwy bo po co ma grać non stop. Ogrzewanie kondensacyjnym kotłem gazowym powinno być na niskich temperaturach rzedy 35-45C bo to oznacza oszczedności. Obecnie zreszta masz na grzejnikach 39-40 C i ci dogrzewa więc widać że z kotłem gazowym coś było nie tak. Czekam na filmik kiedy będa mrozy -15 -18 C i jak ten Panasonic się wtedy spisze.
@@pompaciepaifotowoltaika5102 licznik cop w panasach to pokazuje co chce 🙂 przy defrost cop wali po 20. Grzałki lepiej mieć włączone jak by nie były potrzebne to producent by ich nie dodawał niższe koszta produkcji, pompa sama wie kiedy lepiej użyć grzałek niż katować sprężarkę.
Kolego narzekasz na krawężniki a to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Jeden krawężnik kosztuje parę złotych a taka gotowa konstrukcja jest dosyć licha a kosztuje na pewno nie mniej jak 200 zł. Nie mówię już o solidności i odporności na korozję.
Panasonic to jedna z cichszych pomp ciepła jednak ma też swoje za skóra Jest niewspółmiernie droga do jakości i zastosowanych komponentów Za każdy + trzeba dopłacić bo dostajemy surową pompę bez wifi i czujników dodatkowych Poza tym Sa to pompy typu OSZUSTWO bo nie posiadają układu chłodniczego o deklarowanej mocy a moc maksymalna uzyskiwana jest z dodatkowych grzałek Wielki plus za sterownik intuicyjny i kulturę pracy Za te same pieniądze co damy za Panasonica 12 kw mamy chińską pompę o mocy 19 kw plus używany bufor 1000 l boiler 2 płaszczowy 200 l i trochę na instalacje trzeba dołożyć symbolicznie ! Jakościowo jedno przy drugim nie stoi bo chińczyk ma sprężarkę 5 kw i moc deklarowaną 19 wyciąga przy -18 bez problemu i ratowania się grzałkami
@@amixo1 farmazony piszesz o tej mocy maksymalnej. Mam t-cap 12kw i bez grzałek potrafi 17kw zrobić przy obecnych plusowych temperaturach 4-8 stopni. Chcesz minusy? Nie jest cichy ale ma 3 tryby pracy cichej, zwalniają wentylatory oraz maks Hz sprężarki. Sąsiad wytrzyma. Panel intuicyjny ale zbyt uproszczony. Można ustawiać temperaturę tylko do pełnych stopni.
@@QoTheGreat Montowałem kilka szt 9 i 12 kw i szału nie ma Za te pieniądze chinol to daje wodę 70* i ma 20 kW przy -15 tak jak pisałem golec bez dodatkowych czujników bez wifi W chińczyku mam 4 strefy podłogówki sterowanie zaworami mieszającymi 4 strefy pod kaloryfery i ogólnie 12 wejść do konfiguracji Wifi apkę dla klienta i dla serwisu zdalnego Gdybyś panasonica miał rozbudować do tych samych możliwości to kosztowało by to 1/4 pompy
@@amixo1 miałem kilka ofert, cenowych wszystkie wypadały około 45k zł. Decydując się, wybrałem według ich unijnej karty energetycznej oraz popularności ze względu na możliwą dostępność części za x lat. Panasonic tu wypadał dla mnie najkorzystniej.
@@QoTheGreat Panie ! Na litość Boską co jest prościej naprawić Golfa 1 czy nowe BMW ? Z praktyki chłodniarza od 1988 roku powiem Panu tak że nigdy nie obawał bym się padnięcia sprężarki bo to jest element wymienny w większości wypadków nawet naprawialny ale inwerter jak padnie procesor wyleci program lub inny element t niedostępny już naprawialne nie jest Ja już w latach 90 robiłem pompy ciepła na sprężarkach przemysłowych i to do dziś działa grzeje domy baseny ogrzewa biura i robi wodę lodową w masarniach Nie bój się Pan samego układu chłodniczego bo to dobry chłodniarz ogarnie zawsze ! natomiast spalonej płyty sterującej przy skomplikowanym układzie jest problem ogarnąć i coś pod ten układ uszyć Przy tym co ja montuję od 2 lat to wszelkie panasonic czy mitsubishi czy podobne markowe wypadają biednie cenowo i jakościowo Na ponad 120 szt różnej mocy zamontowanych ani jednej awarii
Ja też uważam że to kłamie... Ale to jest takie cwaniactwo bo nie ma tu wliczonej zużycia energii GRZAŁKI !!! Musisz wejść w ustawiania i naprzykład jak masz grzałkę 3kw to musisz sobie pomnożyć 3kw x ilość godzin pracy grzałki i dodać do tego poboru energii który masz w ustawieniach, wtedy ci wyjdzie dobrze a różnica będzie prawie żadna... Ja uważam że to oszustwo ze strony Panasonica
Przecież jak masz wyższą temperaturę na grzejnikach, to Ci szybciej się dom ogrzeje i się kocioł wyłącza i włącza ponownie jak temperatura spadnie. Wtedy było więcej przestojów, teraz temperatura niższa, ale czas pracy dłuższy (bez przerw). Logiczne ;)
@@wlodarczyktomek ;) wiem ale pytanie było podchwytliwe żeby sprawdzić Cię, ja grzeje gazem i robiłem takie testy z wyższą i niższą temperaturą. Najlepiej jest jak temperatura jest niższa ale częściej się włącza, dlatego schemat załączeń junkersa jest super w zależności od temperatury zew. załącza się więcej jak jest zimno i mniej jak ciepło, do tego dobiera temp. na zasilaniu ( miałeś stary piec gazowy albo złe ustawienia). U mnie max temp. na grzejnikach 40 stopni z tak zazwyczaj 35stopni do tego w każdym pokoju zawór termostatyczny. Czy przejście z gazu na PC takimi kosztami jest dobre to się okaże dom ma zapotrzebowanie na daną ilość kwh i tego nie przeskoczysz ( chyba że masz PV 10kW no to ok ale koszty inwestycji zajebiste) czymś musisz to dostarczyć. Póki co gaz jest 3 razy tańszy od prądu więc musisz mieć COP min 3 ( Masz jeszcze tańszy prąd - na razie). Będę obserwował jak to będzie wyglądać. U mnie stary dom 96m2 i cały rok ogrzewanie,CWU,kuchenka, prąd 2900zł, mam PV oczywiście.
@@_Slawek_ ja zostaję przy gazie do ogrzewania domu i wody póki co. Mam co prawda małą instalację fotowoltaiczną (3,6kW), ale pokrywa tylko dotychczasowe zużycie prądu. Co ciekawe przy zakładaniu ogrzewania gazowego, też wydawało mi się logiczne, żeby temperatura na grzejnikach była niższa, ale instalator mi odradził ze względu na starą instalację w domu (grube rury). Przy nowoczesnych instalacjach z rurek pex, to pewnie ma rację bytu, bo ciepło szybciej dociera do grzejników.
@@wlodarczyktomek 3,6kWp di fotovoltaico sono pochi pure nel sud Italia dove vivo io. io ho montato 11,3kWp fotovoltaici e riesco ad essere autosufficiente anche a dicembre. In Polonia forse avrai bisogno di almeno 20kWp di fotovoltaico per essere autosufficiente
Hmmmmm, to u mnie tragedia w listopadzie 😞 bardzo żałuję, ze zamienilem kocioł gazowy na PC. Panasonic T-CAP 9kW, to straszny badziew (mam nadzieje, ze inne sa znacznie lepsze) W listopadzie zużycie w/g PC 697 kWh (realne 18% wiecej). Dom 200 m2 temperatura 21,5-22,0 kaloryfery niskotemp. Ta pompka potrafi sie odszraniac co 1,5 godziny przez 12-15 minut. Produkuje z COP ok 3,0 w/g PC (realne niższe). Przy odszranianiu pobiera ciepło z COP 10-16. Ona tak naprawde produkuje tylk ona swoje odszranianie. (dodam, ze pobór ciepła do odszraniania jest zaliczany do produkcji). Mam licznik ciepła na instalacji i niestety produkcja rzeczywista jest o 24.6% niższa od tej z PC, jedno wielkie oszustwo. Nikomu nie polecam PC, kondensacyjny gazowy kocioł jest najlepszy. Pozdrawiam
200m2 haty i zużyłeś 700kWh i jeszcze beczysz.? Weź. Dałeś 500zł na ogrzanie I lamenty. Wungla byś spalił za 3tyś. Od 2 miesięcy chodzi u mnie tcap 9ka. 188m2 wszystko na grzejnikach. Średnie dobowe zużycie to 28kWh. (Razem z cwu na 4 osoby i wody nikt nie oszczędza) w domu 22,5÷23,2°C. Dane z podlicznika . Jestem bardzo zadowolony. Ale jak ktoś chce 23stopnie za 100zł I 200m2 to tylko w Erze
@@djadam87 w przypadku grochu czy gazu podłączysz prostego upsa z kilkoma akumulatorami i masz ogrzewanie na parę ładnych dni. Żeby podłączyć pompę musialbys kupić specjalistyczny agregat, który kosztowałby drugie tyle co sama pompa żeby jej nie spalić. Dlatego nikt tego nie robi bo koszty są za wysokie🙂
jeden z niewielu filmików które zawierają konkretne treści
Bardzo fajny i rzeczowy film. Pozdrawiam
Dom 150m. Pompa Panasonic Aquarea 9KW, Grzejniki 100%. Zużycie wrzesień 31kwh, październik 139kwh, listopad 312kwh, grudzień 869kwh, styczeń 665kwh, luty 381kwh,
Super wynik, rozumiem ze to jednofazowa z jednym wentylatorem? Jakie masz parametry domku i jak mas ustawiona krzywa?
Jednostka zewnętrzna z jednym wentylatorem. Dom rok budowy około 2008-2010. 150m. Piętrowy, okna dwuszybowe, ocieplenie było 10cm dom , garaż 5cm, rok temu dołożyłem 10cm grafitu. Stropodach dopiero w tym roku będzie ocieplony. Grzejniki aluminiowe, prawdopodobnie deweloper założył zbyt małe jak na metry. Więc jak u ciebie było na pompie 40stopni to u mnie musiałem ustawić 45stonie. Nie mam jeszcze krzywej grzewczej ustawionej.
@@darekbaut8706 mam pytanie. Dokładał Pan 10cm styropianu grafitowego na ten co już był. Rozumiem że styropian był dodatkowo kołkowany?
Pompa zużywa kwh a nie kw. Ludzie kiedy się nauczycie.
A w domu 20 stopni.
Jak instalowałem lata temu kocioł gazowy do ogrzewania c.o i c.w.u., to też instalatorzy namawiali mnie na o 50% mocniejszy i oczywiście o wiele droższy, ale dokładnie przeliczyłem i wziąłem według instalatora "na styk". Okazuje się że mimo wszystko mam spory zapas i wykorzystuję dosyć dobrze sprawność kotła. Podobnie ze zbiornikiem na c.w.u.
Mój dom jest parterowy 120 m2+ garaż nie ogrzewany w bryle budynku. Pompa ciepła Panasonic J 7 kw split All in one zbiornik 185 l. Bufor do defrostu 50 l. Temperatura w domu 22-23 stopni. Wszystko na prąd. Pompa ciepła zużycie marzec 22 - 359 kwh, w tym cwu - 37 kWh. Zużycie całego domu - 684,7 kwh. Od 1 listopada 21 do 31 marca 22 - pompa ciepła zużycie - 1920 kWh - w tym cwu - 145 kWh. Zużycie całego domu - 3601 kWh. Ja jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam.
Rewelacja, ciesza mnie takie komentaeze. O fotowoltaice myslisz?
Grzejniki czy podłogówka ?
@@pompaciepaifotowoltaika5102 Mam fotowoltaikę 9,94 kwp i za 11 miesięcy wyprodukowała 9900 kwh.
@@faralrafa2125 Ogrzewanie tylko grzejniki.
@@krystianber3383 to sporo energii jeszcze zostanie ;)
Gdy sprawdzasz zużycie roczne, to są sumowane tylko całe miesiące. Trzeba dodać te 40.8 kWh do 213 kWh .
Razem masz 253.8 kwh
Dobrze oddaja jednak w jednym pomieszczeniu ma dziwne opoznienie w rozgrzaniu
"celuloza w stropo-dachu w grudniu 2021" Możesz to rozwinąć? :) Jak wykonaliście tą izolację, jaka grubość wartstwy i jak to się ma np. do styropianu 15cm na dachu? Będę teraz remontował podobną kostkę. Bez dobrego docieplenia piętro pewnie zawsze będzie chłodniejsze. Jeszcze pytanie o podłogę na parterze - u was posadzki są bez styropianiu?
Przed sezonem zdemontowałem kaloryfery i przepłukałem. Wylał się z nich ogrom SZLAMU a grzanie zaczęło totalnie inaczej wyglądać. Do tego dołożyłem jeszcze filtr cząstek stałych który na bieżąco wyciąga to co tam w instalacji krąży. Daj znać czy przed montażem też płukałeś wszystko. Za jakiś czas wrzucę film na kanał z tego mojego czyszczenia.
Ja mialem plukanie 20 lat temu jak byly wymieniane rury na plastiki i uruchomiony gaz, teraz woda jest czysta
@@pompaciepaifotowoltaika5102 no tak bo pewnie obieg masz zamknięty. U mnie jeszcze otwarty więc jest jak jest
@KostekGSXR sentinel vortex 500
@KostekGSXR zrobiłem taki zestaw jak p. Migas na tym filmie:
ruclips.net/video/oLkgrVl0brk/видео.html
znajomy ma taka sama jak Ty tylko na podlogowce i mega ma niskei zuzycie tylko tam ma parametr ponizej 30stopni na zasilaniu
Ja mam pompę Viessmann 9kw mieszkanie 86 m kw z lat 80 dziesiątych kaloryfery w całym mieszkaniu .Wszystko jest na prąd nie wiem jakie zużycie samej pompy pompy .Za cały 2022 rok było 5833 kw
masz chyba za blisko ściany zainstalowaną tę pompę, minimalna odległość chyba wynosi 50 cm. Za mała odległość powoduje mniejsze zasysanie powietrza i spadek sprawności.
W zależności od producenta i mocy pompy to nawet przy niektórych wystarczy 10cm. U mnie Panaś 5kW jest jakieś 20cm od ściany.
Duża różnica pomiedzy zasilaniem a powrotem na grzejnikach. U mnie max to 2,5-3 stopnie.
Teraz pytanie czy to dobrze czy zle, mysle ze przy podlogowce roznica jest mniejsza bo bezwladnosc cieplna jest wysoka. Moje aluminiowe szybko oddaja cieplo
Określa to parametr Delat T jaki się ustawia na pompie. Jeśli jest ustalone np. 5 stopni to sterownik pompy stara się utrzymać taką różnicę między zasilaniem a powrotem. Domyślnie w tym T-Cap jest ustawiona Delta T na 5 stopni. Przy grzejnikach zaleca się ustawienia delty na 7.
@@pompaciepaifotowoltaika5102 mam podobny termometr i niestety układ do mierzenia temperatury człowieka jest inny niż do temperatury ogólnej, ich pomiary się nie pokrywają. Najlepiej mierzyć jednym typem bo różnice potrafią być nawet rzędu 5 stopni:(
i jak p;o roku zadowolony:) dalej ? bo mam to samo ,grzejniki alu i tez chce zalozyc tego t-capa
Zrób eksperyment z termometrem. Zmierz temperaturę na grzejniku w jednym miejscu w jednym trybie i w drugim. Zobaczysz różnicę.
O jakich trybach mowisz?
@@pompaciepaifotowoltaika5102 masz z boku przełącznik, prawda? Tryb pomiaru temperatury ciała i tryb pomiaru temperatury przedmiotów.
@@marcinradom wyszlo bardzo podobnie :)
@@pompaciepaifotowoltaika5102 nie możliwe😁 gdyby tak było, przełącznik nie byłby potrzebny.
Jakie masz ustawioną krzywą
że tak ładnie pyka
kolego chciałbym zrozumieć a nie potrafię na gazowym 55 i było zimno na pompie jest 40 i jest ciepło
cześć, czy to jest pompa typu SPLIT ? Można prosić jakiegoś linka do tej pompy ? Dziękuję
Jaka DT jest ustawiona przy tych grzejnikach?
Witam możesz podesłać jakie masz ustawienia ?
Jestem zielony w tych ustawieniach.
Witam. Mam taką samą pompę. Podłogówkę mam tylko w jednym pomieszczeniu więc można założyć, że grzejniki wszędzie. Grzejniki też mam takie same. Dom około 170m² do grzania z lat 80, ale uważam że dobrze ocieplony. Zasobnik cwu 300l i "bufor" 100l. Mam na obiegu grzejników 35° na podłogówce 30° przy 0° na zewnątrz. Temperatura w domu ok. Delta T 7°, delta na cwu 5°. Krzywa grzewcza dla 13° ust. 32° dla -10° ust. 45°. Teraz różnica która nie daje mi spokoju - u mnie zużycie ~50kWh/dzień (załóżmy dla uproszczenia, że wskazanie pompy będzie wyznacznikiem). U Pana zużycie połowę niższe. Dlaczego?🙂
Przy tej krzywej wychodzi 38 stopni przy 0 na zewnątrz. Jaka temp w domu rzeczywista?
@@pompaciepaifotowoltaika5102 Na parterze 22,5 na piętrze 21,5. Pomiar z parteru w dużym salonie z doma grzejnikami. Na piętrze pokoje około 15m² z jednym grzejnikiem. Nie temperatura w pomieszczeniach jest problemem bo wystarczy lekko przesunąć krzywą grzewczą i już robi się na dole pow. 23 a u góry pow. 22. Zmiana w zużyciu energii niewielka.
I jeszcze żeby było ciekawiej. Pan nie ma pomiaru temperatury za wyjściem z "bufora". Pan podaje temperaturę która wychodzi z pompy. Z bufora wychodzi około 5° mniej. Stąd u Pana taka duża różnica między tym co z pompy a tym co na grzejniku. Proszę sprawdzić termometrem różnice między wskazanie pompy a wyjściem z "bufora".
Mam pytaniem czy ma pan same aluminiowe grzejniki?
B dobrze oddaje czy zapowitrzony
witam, mam pompę ciepła i instalację grzejnikową, dom 136m2, założona 22 grudnia , za styczeń średnia wyszła 28kWh/dobę w lutym 21, więc nie jest źle a wręcz nawet bardzo dobrze, nawet bez instalacji foto (mam8,5kWp) wychodzi taniej jak węglem, co do gazu nie mam porównania
Dziekuje za Twoje dane, czy energie ktora wskazales odczytywales z urzadzenia czy masz podlicznik? Dzis wstawilem nowy filmik w tej kwestii
@@pompaciepaifotowoltaika5102 podlicznik
Cześć, super materiał. Możesz dać namiar na ten stojak? Pozdrawiam
Dziekuje za mile slowa, w sumie instalator nie zdradzil, ale poszperalem i znalazlem :)
www.hewalex.pl/oferta/wyposazenie-dodatkowe-pomp-ciepla-do-co/konstrukcja-uniwersalna-pcco-7-kw.html
Kolego cieszysz się że masz stosunek pracy do ilości wyłączeń 1do 1,ja mam 7000 pracy a700 wyłączeń i wciąż uważam że zbyt dużo, trzeba pamiętać że to kluczowe w żywotności pompy,pompa ma pracować24 /h Im mniej wyłączeń tym dłuższy żywot pompy !!
Pewnie masz duzy bufor i podlogowke. Napisz cos wiecej jak uzyskales ten wynik?
Jestem ciekaw Twojej konfiguracji
Panasonic odpowiednio to określa i tak nie powinno być więcej niż 4 wyłączenia i włączenia w przeciągu godziny. Czyli ilość zadań (włączeń i wyłączeń) podzielona przez całkowity czas pracy nie powinna być mniejsza niż 4. Wtedy jest ok.
0:50 masz piec zamiast kotła?
Gazowy
@@pompaciepaifotowoltaika5102 To raczej kocioł.
Mówisz ze poprzednio grzełeś gazem i miałeś ustawioną dość wysoką temperaturę 55 stopni C do 60 C i w domu ok 19 C. To dziwne bo np. ja mam ustawione na 44 C i w domu ciepło ok 21,5 C i kocioł czesto robi sobie przerwy bo po co ma grać non stop. Ogrzewanie kondensacyjnym kotłem gazowym powinno być na niskich temperaturach rzedy 35-45C bo to oznacza oszczedności. Obecnie zreszta masz na grzejnikach 39-40 C i ci dogrzewa więc widać że z kotłem gazowym coś było nie tak. Czekam na filmik kiedy będa mrozy -15 -18 C i jak ten Panasonic się wtedy spisze.
Niestety nie miałem kondensacyjnego i miał cykle z przerwami pol godzinnymi, których nie mogłem skrocic
Prz takich mrozach odpali grzałki i tyle. Dalej będzie działać wszytko.
Niestety nie miałem kondensacyjnego, to vailant z 2002 roku, masz rację, kondensacyjny działa na dużo niższych temperaturach.
@@proximus323 grzałki mam wyłączone, przy -12 działała dobrze tyle że na cop 1,7
@@pompaciepaifotowoltaika5102 licznik cop w panasach to pokazuje co chce 🙂 przy defrost cop wali po 20. Grzałki lepiej mieć włączone jak by nie były potrzebne to producent by ich nie dodawał niższe koszta produkcji, pompa sama wie kiedy lepiej użyć grzałek niż katować sprężarkę.
Witaj jesteś wstanie mi powiedzieć ile waży jednostka zewnętrzna oraz jej wymiary
Ja mam model KIT-WXC09H3E8 i jednostka zewnetrzna wazy 108kg
Wymiary 1340x900x320
@@pompaciepaifotowoltaika5102 Dzieki :)
0:16 ile litrów?
Kolego narzekasz na krawężniki a to najtańsze i najprostsze rozwiązanie. Jeden krawężnik kosztuje parę złotych a taka gotowa konstrukcja jest dosyć licha a kosztuje na pewno nie mniej jak 200 zł. Nie mówię już o solidności i odporności na korozję.
Jak glosna jest jednostką zewnętrzna? Z ilu metrów ją słychać?
Panasonic to jedna z cichszych pomp ciepła jednak ma też swoje za skóra Jest niewspółmiernie droga do jakości i zastosowanych komponentów Za każdy + trzeba dopłacić bo dostajemy surową pompę bez wifi i czujników dodatkowych Poza tym Sa to pompy typu OSZUSTWO bo nie posiadają układu chłodniczego o deklarowanej mocy a moc maksymalna uzyskiwana jest z dodatkowych grzałek Wielki plus za sterownik intuicyjny i kulturę pracy
Za te same pieniądze co damy za Panasonica 12 kw mamy chińską pompę o mocy 19 kw plus używany bufor 1000 l boiler 2 płaszczowy 200 l i trochę na instalacje trzeba dołożyć symbolicznie ! Jakościowo jedno przy drugim nie stoi bo chińczyk ma sprężarkę 5 kw i moc deklarowaną 19 wyciąga przy -18 bez problemu i ratowania się grzałkami
@@amixo1 farmazony piszesz o tej mocy maksymalnej. Mam t-cap 12kw i bez grzałek potrafi 17kw zrobić przy obecnych plusowych temperaturach 4-8 stopni. Chcesz minusy? Nie jest cichy ale ma 3 tryby pracy cichej, zwalniają wentylatory oraz maks Hz sprężarki. Sąsiad wytrzyma. Panel intuicyjny ale zbyt uproszczony. Można ustawiać temperaturę tylko do pełnych stopni.
@@QoTheGreat Montowałem kilka szt 9 i 12 kw i szału nie ma Za te pieniądze chinol to daje wodę 70* i ma 20 kW przy -15 tak jak pisałem golec bez dodatkowych czujników bez wifi W chińczyku mam 4 strefy podłogówki sterowanie zaworami mieszającymi 4 strefy pod kaloryfery i ogólnie 12 wejść do konfiguracji Wifi apkę dla klienta i dla serwisu zdalnego
Gdybyś panasonica miał rozbudować do tych samych możliwości to kosztowało by to 1/4 pompy
@@amixo1 miałem kilka ofert, cenowych wszystkie wypadały około 45k zł. Decydując się, wybrałem według ich unijnej karty energetycznej oraz popularności ze względu na możliwą dostępność części za x lat. Panasonic tu wypadał dla mnie najkorzystniej.
@@QoTheGreat Panie ! Na litość Boską co jest prościej naprawić Golfa 1 czy nowe BMW ?
Z praktyki chłodniarza od 1988 roku powiem Panu tak że nigdy nie obawał bym się padnięcia sprężarki bo to jest element wymienny w większości wypadków nawet naprawialny ale inwerter jak padnie procesor wyleci program lub inny element
t niedostępny już naprawialne nie jest
Ja już w latach 90 robiłem pompy ciepła na sprężarkach przemysłowych i to do dziś działa grzeje domy baseny ogrzewa biura i robi wodę lodową w masarniach
Nie bój się Pan samego układu chłodniczego bo to dobry chłodniarz ogarnie zawsze ! natomiast spalonej płyty sterującej przy skomplikowanym układzie jest problem ogarnąć i coś pod ten układ uszyć Przy tym co ja montuję od 2 lat to wszelkie panasonic czy mitsubishi czy podobne markowe wypadają biednie cenowo i jakościowo Na ponad 120 szt różnej mocy zamontowanych ani jednej awarii
Historia z pelletem się powtórzy. Tylko tu będzie brak energii nie z naszej winy w sezonie zimowym
Pojemnik ?
Ja też uważam że to kłamie... Ale to jest takie cwaniactwo bo nie ma tu wliczonej zużycia energii GRZAŁKI !!! Musisz wejść w ustawiania i naprzykład jak masz grzałkę 3kw to musisz sobie pomnożyć 3kw x ilość godzin pracy grzałki i dodać do tego poboru energii który masz w ustawieniach, wtedy ci wyjdzie dobrze a różnica będzie prawie żadna... Ja uważam że to oszustwo ze strony Panasonica
kto robił tę super izolacje/???
Za rok zrób porównanie do gazu.
Taki mam plan, obecnie liczac czysto teoretycznie to za gaz placilem 5k rocznie, jednak przy obecnych cenach dochodzi do 9k
Kolego nastaw krzywą na 43/33 idelta 6😊
do poboru energii Panasonic nie wlicza grzałek !!!
Mam pytanie jaki duży dom?
Prawie 200m2
Hmm na gazie szło 55 stopni teraz 41 stopni a w domu taka sama temperatura jak to możliwe ?
Przecież jak masz wyższą temperaturę na grzejnikach, to Ci szybciej się dom ogrzeje i się kocioł wyłącza i włącza ponownie jak temperatura spadnie. Wtedy było więcej przestojów, teraz temperatura niższa, ale czas pracy dłuższy (bez przerw). Logiczne ;)
@@wlodarczyktomek ;) wiem ale pytanie było podchwytliwe żeby sprawdzić Cię, ja grzeje gazem i robiłem takie testy z wyższą i niższą temperaturą. Najlepiej jest jak temperatura jest niższa ale częściej się włącza, dlatego schemat załączeń junkersa jest super w zależności od temperatury zew. załącza się więcej jak jest zimno i mniej jak ciepło, do tego dobiera temp. na zasilaniu ( miałeś stary piec gazowy albo złe ustawienia). U mnie max temp. na grzejnikach 40 stopni z tak zazwyczaj 35stopni do tego w każdym pokoju zawór termostatyczny. Czy przejście z gazu na PC takimi kosztami jest dobre to się okaże dom ma zapotrzebowanie na daną ilość kwh i tego nie przeskoczysz ( chyba że masz PV 10kW no to ok ale koszty inwestycji zajebiste) czymś musisz to dostarczyć. Póki co gaz jest 3 razy tańszy od prądu więc musisz mieć COP min 3 ( Masz jeszcze tańszy prąd - na razie). Będę obserwował jak to będzie wyglądać. U mnie stary dom 96m2 i cały rok ogrzewanie,CWU,kuchenka, prąd 2900zł, mam PV oczywiście.
@@_Slawek_ ja zostaję przy gazie do ogrzewania domu i wody póki co. Mam co prawda małą instalację fotowoltaiczną (3,6kW), ale pokrywa tylko dotychczasowe zużycie prądu.
Co ciekawe przy zakładaniu ogrzewania gazowego, też wydawało mi się logiczne, żeby temperatura na grzejnikach była niższa, ale instalator mi odradził ze względu na starą instalację w domu (grube rury). Przy nowoczesnych instalacjach z rurek pex, to pewnie ma rację bytu, bo ciepło szybciej dociera do grzejników.
@@wlodarczyktomek 3,6kWp di fotovoltaico sono pochi pure nel sud Italia dove vivo io.
io ho montato 11,3kWp fotovoltaici e riesco ad essere autosufficiente anche a dicembre.
In Polonia forse avrai bisogno di almeno 20kWp di fotovoltaico per essere autosufficiente
A jak cena energii będzie za rok. 2.20
Jasnowidz 😆 magik spekulant 🥺
@@gregmakk o wiele sie nie pomyil , bo od 20234 ma byc po 1.6
Hmmmmm, to u mnie tragedia w listopadzie 😞 bardzo żałuję, ze zamienilem kocioł gazowy na PC. Panasonic T-CAP 9kW, to straszny badziew (mam nadzieje, ze inne sa znacznie lepsze) W listopadzie zużycie w/g PC 697 kWh (realne 18% wiecej). Dom 200 m2 temperatura 21,5-22,0 kaloryfery niskotemp. Ta pompka potrafi sie odszraniac co 1,5 godziny przez 12-15 minut. Produkuje z COP ok 3,0 w/g PC (realne niższe). Przy odszranianiu pobiera ciepło z COP 10-16. Ona tak naprawde produkuje tylk ona swoje odszranianie. (dodam, ze pobór ciepła do odszraniania jest zaliczany do produkcji). Mam licznik ciepła na instalacji i niestety produkcja rzeczywista jest o 24.6% niższa od tej z PC, jedno wielkie oszustwo. Nikomu nie polecam PC, kondensacyjny gazowy kocioł jest najlepszy. Pozdrawiam
Porównywałeś koszty?
@@pompaciepaifotowoltaika5102 tak, gaz taniej i wiekszy komfort.
@@rafalrafalski7617 A jaka temperatura na zasileniu?
200m2 haty i zużyłeś 700kWh i jeszcze beczysz.? Weź. Dałeś 500zł na ogrzanie I lamenty. Wungla byś spalił za 3tyś.
Od 2 miesięcy chodzi u mnie tcap 9ka. 188m2 wszystko na grzejnikach. Średnie dobowe zużycie to 28kWh. (Razem z cwu na 4 osoby i wody nikt nie oszczędza) w domu 22,5÷23,2°C. Dane z podlicznika . Jestem bardzo zadowolony. Ale jak ktoś chce 23stopnie za 100zł I 200m2 to tylko w Erze
I teraz tylko cyk, brak pradu=brak ogrzewania. Game over😅
Czy to groszek czy to pompa nie ma prądu nie ma grzania, ale zawsze muszą krytykować Ci co nie mają co ich nie stać na taką inwestycje.
@@djadam87 w przypadku grochu czy gazu podłączysz prostego upsa z kilkoma akumulatorami i masz ogrzewanie na parę ładnych dni. Żeby podłączyć pompę musialbys kupić specjalistyczny agregat, który kosztowałby drugie tyle co sama pompa żeby jej nie spalić. Dlatego nikt tego nie robi bo koszty są za wysokie🙂
@@rafawieruszynski7156 na parę dni i co dalej?
@@djadam87 agregat🙂
"kaloryfer" w tytule zapowiada "profesjonalny" materiał
Komentarz przed obejrzeniem filmu zapowiada "internetowego eksperta"