Moi dziadkowie siedzieli całą jesień i zimę w jednym ogrzewanym pokoju i tak chyba nas też to czeka, nie będzie się całą zimę biegać w krutkim rękawku te czasy marnowania energii się kończą zostanie to co niezbędne do życia. Musimy się zahartować, kupić pierzyny i termofory i jakoś przetrwamy🤣😂
Jeśli pominąć ekologiczne aspekty, to dość łatwo jest określić w których budynkach opłaca się zamontowanie pompy ciepła. Budynek musi spełniać jednocześnie dwa warunki. Po pierwsze musi mieć jak najniższe zapotrzebowanie na energię. Jako granicę przyjmuje się 100 kWh/m2/rok. Na szybko i na oko policzę ile to wychodzi w Twoim budynku. Roczne zużycie prądu na ogrzewanie i CWU to ok 9300 kWh ( zaokrąglał będę dla ułatwienia ). Przy JAZ = 3.5 ( to taka trochę inna wersja COP, bo COP to wartość chwilowa zależna od paru czynników i siłą rzeczy zmieniająca się silnie a JAZ to stosunek ilości energii oddanej w ciągu roku ( jak sama nazwa podpowiada ) do energii pobranej ) możemy policzyć, że pompa oddała 9300 x3,5 = 32250 kWh. Budynek ma 250 m2. Do tego dodajmy studio .. niech będzie 75 m2 co daje nam 325m2. 32250/325 = 99 kWh/m2/rok Czyli szału nie ma, ale granicy nie przekraczamy. Drugim warunkiem jest by budynek miał ogrzewanie płaszczyznowe. Bez znaczenia czy podłogowe, czy ścienne czy wreszcie sufitowe. ( te dwa ostatnie są zresztą wydajniejsze a i łatwiej je zainstalować ). Z tym u Ciebie póki co gorzej, bo o ile pamiętam, to na piętrze masz grzejniki ). Ten drugi warunek bierze się z dążenia do osiągnięcia jak najmniejszej różnicy między temperaturą źródła ( w tym przypadku powietrza w zimie ) a temperaturą obiegów grzewczych i wynikającej z tego wartości JAZ. Za bardzo dobrą przyjmuje się wartość JAZ = i powyżej 4,0. Dobra to okolice 3.5, a nieopłacalna to 2.5 i poniżej ( co łatwo przeliczyć na rachunek ). To, że pompa potrafi podać wodę o temperaturze 65 stopni czy nawet 75 stopni C to nic innego jak chwyt reklamowy. Owszem potrafi, ale za olbrzymie pieniądze i mniej zniszczymy środowisko paląc kotłem gazowym niż taką pompą. Cuda to już były.
To ja mam do Ciebie pytanie, domek w zabudowie szeregowej, parter, piętro i poddasze ogólnie 120m, wszedzie podłogówka,oprócz poddasza, tam będzie kaloryfer. Podłączony jest gaz, czy teraz kuoic piecyk gazowy czy isc w pompę ciepla, ale możliwości fotowoltaiki.
@@moo4595 Nie potrafię odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Istotne jest spełnienie obu wyżej wymienionych warunków. Nie mieszkam w Polsce, więc nie umiem przewidzieć kiedy ustawodawca w Polsce zabroni używania kotłów gazowych. Tu gdzie mieszkam za półtora roku gazowego kotła już nie zamontujesz. Polska zazwyczaj nieco później podąża tymi śladami. Jest zresztą sporo spraw do uwzględnienia. Np wzrost ceny uprawnień do CO2, cena gazu i tak dalej. Czyli ja bym unikał inwestowania w kocioł opalany czymkolwiek co nie jest odnawialne. A wracając do Twojego domu. Jeśli z jakiegoś powodu nie spełnia warunku 100 kWh/m2/rok, to zacząłbym od osiągnięcia tego warunku poprzez wymianę okien, ocieplenie ścian i fundamentu, ocieplenie dachu i uszczelnienie go. Oczywiście najpierw porozmawiałbym z miejscowym doradcą energetycznym, bo po pierwsze może wystarczy poprawić jedno i dodatkowo może da się dostać na to dopłatę i dobry kredyt na resztę. Pozdrawiam
@@moo4595 Nowy dom, to musi spełniać nowe wymagania czyli nie ma co pytać, tylko walić do dobrej firmy instalatorskiej by prawidłowo dobrali Ci pompę ciepła. W tym czasie Ty dopilnuj, by poddasze było szczelne, okna i drzwi dobrze uszczelnione i będzie dobrze. Pompa ciepła ma jedno istotne ograniczenie. Zakres poprawnej pracy jest bardzo ograniczony. Tzn nie może być ani za mała bo nie da rady ogrzać domu i punkt, w którym będzie uruchamiać grzałkę elektryczną przesunie się tak bardzo w prawo, że zbankrutujesz przy rozliczeniu rachunku za prąd. Zbyt duża natomiast oprócz wyższej ceny zakupu będzie taktować, co skutkuje częstymi odwiedzinami serwisanta i drogimi naprawami. Podobny efekt przyniesie nieprawidłowe dobranie średnic rur. Tym czy pompa może modulować czy nie - nie ma się co przejmować, bowiem dobrze dopasowany bufor i tak wymusi na niej pracę na 100% i długie cykle pracy czyli rzadkie starty. Powodzenia
Waldku parę pytań: 1) Jakie masz okna? 2 czy 3 szybowe? I jakie mają U? 2) Ile masz styropianu na domu? 3) Czy masz tylko podłogówkę czy masz też grzejniki? I jeżeli masz to jak to masz ilościowo rozlokowane? 4) Masz rekuperację? 5) Ogólnie ile Twój budynek ma strat ciepła, miałeś audyt? Pytam bo myślę, że też to może mieć znaczenie jeżeli chodzi o pobór prądu i samą pompę.
Fajny materiał. Widziałem, że prowadzisz w kompie statystyki zużycia energii. Chciałem się dowiedzieć jaki program używasz i w jaki sposób to robisz tzn. jaki masz podłodze cznik. Pozdrawiam.
A nie taniej łatwiej montować bufor na grzałkę elektryczna skoro i tak masz taryfe G12 i PV? pompa ciepla jest dobra do 35C wtedy ma dobra sprawność grzanie do 55C sprawności drastycznie spada. ja jestem przeciwnikiem pomp ciepła.
Waldek na początek to trawę trzeba zebrać (starą darń) potem podlewanie, równanie, siatka na krety i dopiero ziemie. A ja widzę że ty planujesz przysypać starą trawę i nowa posadzić.
Obejrzałem :) Masa informacji chaotycznych, niezłe tezy ale fałszywe wnioski ! Jest pojęcie pojemności cieplnej i uwagi o grzejnikach czy podłogówce bez sensu. Każdy budynek ma określoną stratę cieplną i od tego zależy niezbędna ilość dostarczonej energi. Dyskusja o buforze dziwna - lepiej w dzień czy w nocy ??? W nocy tańsza taryfa ! Chyba że kolega myśli o magazynie ciepła :). Ja nie mam fotowoltaiki ani pompy ciepła ani solarów i wszystko na prąd. Roczne zużycie 18-20 kWh i opłata roczna 6000 zł ze zniżką około 1200. Dom ma 12 lat i normalne ocieplenie i okna - nie jest pasywny. A tak nawiasem mówiąc to wentylacja w domu musi być - najtańsza grawitacyjna - kominy ??? Rezerwowe ogrzewanie również - kominek i agregat prądotwórczy. Jeżeli chodzi o pompki to teraz wszystkie układy mają pompki - tej uwagi nie zajumałem. Moim zdaniem nie ma idealnych rozwiązań - kupisz pompę płacisz taniej - ale musisz zainwestować. Tylko traf i szczęście określi czy na tym trochę zyskasz czy stracisz. Fotowoltaika niestety to samo - najpierw dużo wydasz żeby po iluś (???) latach zacząć zyskiwać pod warunkiem że nic się nie przydarzy. Polecam strony niemieckie bo oni mają dłuższy staż z fotowoltaiką i opisują co się dzieje po 7 latach oczywiście nie wszystkim, oraz co to są mostki cieplne. Stojąca fotowoltaika jest droższa od dachowej (???) i w tej cenie już teraz się nie kupi takiego pola.
Wpierw trzeba policzyć OZC (Obliczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło). OZC jest bazą do doboru mocy PC, policzenia zapotrzebowania na energię, czy policzenia mocy grzejników (gdy są grzejniki). Bufor nie zawsze jest potrzebny. Sprawdź czy masz w Twojej PC uśrednianie odczytanej temp. dworowej. Można wtedy ustawić uśrednianie temp. z ostatnich 12 godzin. Przy przeciętnie izolowanym budynku nie odczujesz wahań temp. w domu, a PC teoretycznie nie będzie aż tak podnosić temp. wody podczas porannych przymrozków. Może pomoże to nieznacznie poprawić COP. U siebie mam 100% grzejniki, policzone na temp. wody do +45*C i bufor 100L wpięty przepływowo. Taka pojemność bufora nie służy do magazynowania ciepła, a do zwiększenia pojemności wodnej układu na potrzeby defrostu. OZC 7.2 kW, dwie zimy za mną sezonowy SCOP w okolicy 3.6. Zużycie prądu 3'920 kWh w zimę 2020/2021 i 3'750 kWh w zimę 2021/2022. Dom 100 letni, 160m2 po podłogach, izolowany termicznie, śląsk III strefa klimatyczna. Zużycie prądu jest zależne: 1) od OZC budynku, 2) od temperatury wody potrzebnej do ogrzania domu, niższa temp. wody pozwala uzyskać wyższy COP; 3) efektywności, czyli klasy energetycznej PC, skuteczniejsza będzie z A+++. Przyjmując ogrzewanie podłogowe za bazę, to szacunkowo: - ogrzewanie na grzejnikach niskotemperaturowych +28*C (przy +15*C) do +45*C (przy mrozie - 20*C) wyjdzie 12-15% drożej; - na grzejnikach średniotemperaturowych (zakres wody +40*C do +55*C) wyjdzie ok. 40% droższe niż na podłogówce; - na grzejnikach do +65*C już będzie potrzebna PC HT (wysokotemeraturowa), a koszt ogrzewania wyjdzie ok. 60-70% wyższy niż przy podłogówce. Więcej jak +65*C żadna domowa PC nie uzyska. Przy potrzebnej temp. na grzejnikach +65*C i wyższej moim zdaniem nie warto pchać się w PC, lepiej wpierw zaizolować termicznie dom. W dodatku wszystkie PC zaliczają spadek mocy zależny od temp. powietrza, a chińskie (słabe) PC przy -15*C wyciągają ledwie 30% mocy grzewczej, przy - 20*C wyciągają 15% mocy, przy tym często nie posiadają grzałki do uzupełnienia spadków mocy. Więc nie należy brać bezwiednie wszystkiego co wciskają sprzedawcy. Trzeba nieco poszukać i dokonać świadomego zakupu.
Podobno bufory z parafiną mają 3 kronie większą pojemność cieplną, podobno, też o tym myślę, nie z powodów ekonomicznych ale raczej dla mniejszego zużycia się kompresora, kompresor z tego, co mowią instalatorzy nie lubi pracy skokowej, lepiej jak sie uruchomi i bzyczy 5 godzin bez przerwy niż co chwila on/off. Taki bufor prawdopodobnie zalatwil by dwie sprawy.
Się ma Panie Waldku , czyli co - umiesz liczyć licz na siebie - wychodzi na to ! Polska to taki kraj że gdybyśmy zbierali trzy razy do roku , mieli własne duże złoża gazu ropy i diamentów to też tzw dobra zmiana potrafiła by to spieprzyć ! Dlatego liczę wyłącznie na siebie i przy każdej inwestycji zakładam że za jakiś czas będzie górzej.! Oczywiście zgodnie z prawem działającym wstecz hihi . O dłuższego czasu widzę że mówi Pan ludziom prawdę i jak jest naprawdę nie starając się nic upiększać i chwała Panu za to ! ! Życzę zdrówka , Pozdrawiam .
W 2013 roku wprowadziłem się do swojego nowego domu. Dach dwuspadowy. Korzystny współczynnik A/V. Dłuższa elewacja skierowana do południa. Styropian na ścianie 20 cm lambda 0,31. Wełna na poddaszu 35 cm 0,32 skosy, 40 cm sufit. Stryszek ocieplony 20 cm. Założona rekuperacja Brink. Ogrzewanie oba piętra podłogówka. W garażu grzejnik przez który idzie powrót z podłogówki. Okna parter 3 szybowe drewno plus pancerz aluminiowy z certyfikatem pasywności. Okna dachowe 3 szybowe/krypton współczynnik 0.5. Zamontowane solary do cwu. Zamontowana fotovoltaika 5 kw. Piec gazowy kondendacyjny Vaillant 19.2 kw. Dom o powierzchni całk. 250 m, użytkowej 190. Koszt miesięczny ogrzewania gazem w zimie około 400zł. W planach samochód elektryczny. Na szczęście kupiłem większy falownik tak więc mam 3 kw zapasu na fotowoltaice. Super kanał Waldemar....Pozdrawiam
Kamiennego mamy najwięcej w Europie i co z.tego.? Jak polityka ekoterrorystow i tego pseudo rządu jest jaka jest. Polak ma być biedny i zbierać ma chrust
Bardzo ciekawy film. Od lat sprzedaję Fotowoltaikę. Niestety ostatnio - po zmianach zaint. spadło. Za to Pompy Ciepła zaczęły być popularne...bo ceny opału "wystrzeliły"do góry. Podobały mi się Twoje wyjaśnienia kto nie powinien zakładać pompy.
Jestem zadowolony, ale zimą jest słaby zysk energetyczny. Powiedziałem od kwietnia do września jest ok. Potem to sporadyczne przypadki i przypadkowe dni, kiedy coś ugrzeje.
@@PompaCiepłaiPV no właśnie o to mi chodzi. Np moc kolektora latem 2kw a koniec września to już tylko 1 kw . Dokładając kolejny kolektor spowrotem jest 2kw i wydluzasz okres . Na zimę najlepiej żeby kolektor wisiał na ścianie w pionie . Słonce zima pada pod innym kątem . Lub paneli
@@PompaCiepłaiPV powiem inaczej wyobraź sobie że dobierasz kolektory na okres jesienno -wiosenny( okres grzewczy) to mając mając np 5x taki kolektor grzejsz nie tylko wodę w październiku na celu ale może też iść na ogrzewanie . Instalacja pv nastawiona typowo pod zimę lub wiatrak typowy off grid bez żadnej sieci . Odciazysz pompę . Latem takie kolektory mogą wodę w basenie grzać z nadwyżki lub bufor duży do grzania w co. 2000 litrów to 170 kWh ciepła
Bufor przy powietrznej pompie ciepła jest tylko po to by w razie czego, pompa miała jak się odszronić. Inaczej mówiąc bufor dla pompy to zapas ciepła do odszraniania. Bo chyba nie chcemy odszraniać pompy grzałką elektryczna?
Płacisz za ogrzewanie pompą (też mam solary) 4x więcej niż ja kominkiem z DGP, przy 3x większej powierzchni (mam 100m² p.uż.), bez uwzględnienia PV i przy kosztach założenia też minimum kilka razy większych (pompa, podłogowa instalacja, kaloryfery vs. kominek i kanały powietrzne). Trochę drożej masz, ale i wygodniej. Jeśli nie zacznie brakować zimą energii, to spoko - myślałem, że wyjdzie Ci drożej. Ps. Ten grzejniczek rurowy jako wieszak na ręczniki w łazience, nawet przy 30° zasilania to fajna rzecz.
Drogi Waldku...w gazie koszty podobne do PC a nawet niższe w takim szałasie więc spoko przy cenie instalacji pod gaz 1/3 w stosunku do PC Jak działka nie ma gazu pompa jest idealnym rozwiązaniem. Inaczej warto policzyć. Co do modulacji pompy PC w nocy , przecież ona i tak prawie nie chodzi w nocy bo nie musi, przechodzi w tryb DOM Noc i budynek konsumuje skompensowane ciepło w podłodze nie z PC. Przy mrozie -5st. PC lub piec gaz włączą system grzania. W każdym twoim wyliczeniu brakuje jednej rzeczy - skonsumowałeś na 15 lat powierzchnię działki pod PV o wartości ok. 400tys zł. a to jest ukryty koszt w całej instalacji.
Waldi oglądałem bardzo dużo twoich filmików ale mam pytanie czy masz jeden falownik czy więcej i jeśli masz więcej falowników czy jeden nie wyłącza drugiego bo podbija napięcie? Dodam jeszcze że napięcie u mnie w sieci dochodzi do 252 V.
1.Te 6300 za rok to pomimo posiadania fotowoltaiki? 2 Jeśli dobrze rozumiem to pompa ciepła działa najwięcej zimą przy minimalnej produkcji prądu z fotowoltaiki? Więc ta "darmowa" energia jest wyprodukowana latem i jest tylko takim wirtualnym magazynem na zimę? Jeżeli tak to co będzie jeżeli z braku gazu i węgla wszyscy przejdziemy na pompy ciepła to jak zareaguje instalacja elektryczna np. w moim powiecie i czy elektrownie to wytrzymają?
Film bardzo ciekawy, rzeczowo i bez "zawijania w te sreberka". Osobiście mam tylko jedną uwagę. Wiem, że może to być kwestia subiektywna, ale ja swoją pompę słyszę bardzo wyraźnie, używam jej pierwszy sezon i być może jestem przewrażliwiony, ale włączającego się nadmuchu przy starym piecu nie słyszałem w ogóle. Posiadam pompę Mitsubishi Zubadan 10 kW, więc chyba nie jest to "najgorszy klamot za śmieszne pieniądze" 😁. Jednostkę zewnętrzną (ustawiona na gruncie, nie zawieszona na ścianie) stojąc na dworze słyszę czasem nawet z kilkudziesięciu metrów (w zależności od panującej temperatury), natomiast w domu słyszę ją dosyć wyraźnie w nocy, za dnia zagłuszają ją inne dźwięki. Mało tego w nocy słyszę nawet jednostkę wewnętrzną, która jeżeli stanie się obok niej rzeczywiście pracuje cicho, więc tak jak już wspomniałem możliwe, że jestem przewrażliwiony😉.
Fajna pompa. Do tego ładna. Czy to to samo, co Vaillant, czy jednak coś innego? Dzwoniłem do Vaillanta i mówili, że Saunier Duval ma trochę gorsze COP i że to jest wypisane w tabelach ze specyfikacją parametrów dostępnych na ich stronie. Wszedłem na stronę, porównałem tabelę i wszystkie parametry poza wymiarami są identyczne.
Witam, czy jest sens montować pompę monoblok wewnątrz kotłowni? Czy musi być na zewnątrz? Nie przeszkadza mi żaden hałas bo kotłownia w osobnym budynku. Pozdrawiam
Pompa bierze energię z powietrza nie można znajdować się w wewnątrz budynku , nie można jej nawet zasłaniać niczym i powinna być odpowiednio odsunięta od ściany
Witam, dla mnie to podstawa że latem produkujesz z solarow a zima odbierasz ten prąd od operatora zima i ogrzewasz dom. Tak trzeba dobrać instalacje foto aby wyprodukowała tyle prądu aby nie dokładać przy rozliczeniu rocznym. Faktem jest ze Pompa ciepła 25 tys zł + 25 tys na instalacje fotowoltaika z 8kw na ogrzanie domu 100m2 Powinno wyjsc na 000 Dla porównania do ogrzania 100m2 gazem wystarczy pięć 1 funkcyjny za 7 tys zł. Koszt ogrzania domu i ciepłej wody max 5000 zł na gaz. Koszt prądu dla domu około 150 zł dla domu miesięcznie. Rocznie 1800 zł za prąd. Razem prąd + ogrzewanie gazem ben instalacji fot. 6800 zł Pompa ciepła + solary 50 tys - 7 tys zł za pięć gazowy 43 tys droszej. Podzielić na 6800 to mamy 6.5 roku czekania na zwrot za instalacje pv. I wtedy już zarabiamy. Moim zdanie warto iść w pompę + solary. Jeksi ktoś ma kasę. Kika lat temu gdy gaz był tani to by trzeba czekać z 10 lat na zwróć z inwestycji. I lepszy by był gaz ale ze względu na cenę gazu trzeba produkować prąd i nim ogrzewać.
@@d..c.. Ja mieszkam w DE, tutaj kupuję prąd za 25 centów od "elektrowni" a sprzedaję mój z fotowoltaiki za 6 centów. Dlatego w tym roku zainwestowaliśmy w akumulator z funkcją prądu awaryjnego. I teraz widzę różnice. Pompa ciepła woda-powietrze w DE to koszt 30 000 € w bliźniaku 8 letnim o dobrej izolacji. Jak się budowalismy do rozważaliśmy pompę gruntową, ale odwierty przy naszych warunkach geologicznych były masakrycznie drogie, sąsiedzi musieli je robić drugi raz (były zbyt plytkie). Niestety wtedy inne pompy ciepła były kiepskie pod względem wydajności. Za to od tego roku wszystkie nowe budynki muszą mieć pompy, odchodzi się od gazu.
Waldi mam pytanie czy od zwrotu pieniędzy za fotowoltaike tych 5 tys. zł muszę zapłacić dodatkowo podatek bo tak słyszałem a Ty wiesz coś na ten temat?pozdrawiam
Dzień dobry! Jestem właśnie na etapie planowania. Dostałem ofertę na pompę ciepła technix 26 kw z dwoma buforami po 300L. Budynek modernizowany ogrzewany gazem (grzejniki), roczne zużycie 87000 kWh. Czy ta pompa jest warta uwagi czy proponowałbymś coś innego? Z góry dziękuje i pozdrawiam
Witam pszepraszam za może podstawowe pytanie ale jak pompa ciepła sprawdź się w temperaturach dodatnich ja np. Mieszkam w UK Portsmouth Hampshire roczny zakres temperatur od 4 do 24 czy warto inwestować w takie rozwiązanie.
Ale sadze ze nie jest dobrze oizolowany termicznie dom. Victorianka czy nowe budownictwo? Problem w pompie jest taki ze lepiej dziala z podlogowka (nizsze temperatury) niz grzejniki (wysokie temperatury w grzejnikach) a pompa ciepla zeby osiagnac wysokie temp musi zuzyc duzo pradu. Wiec zostan przy swoim piecu na gaz i grzejnikach. Wiem ze sa dotacje na heat pump w uk ale wydaj pieniadze na thermoizolacje budynku. Pozdrawiam
Waldek, już dawno nie było tak dobrego odcinka, zwro fakeu ;) Pomysł z buforem moim skromnym zdaniem nie ma sensu, ponieważ masz pompę inwerterową, która się moduluje a nie on-off:) Daj spokój i nie kombinuj, koszty wyjdą większe niż zaoszczędzone ;)
Panie Waldku, PC 12kW, bufor 100L za mały, Pytanie do tych co mają wiedzę, jaki bufor CO był by dobry. Usłyszałem ze jest problem z wysterowaniem PC czy przy taryfie G12W nie było by lepiej ustawić grzanie godzinowe zamiast krzywej grzewczej.? Pozdrawiam
Mamy PC 12kW i bufor ma 1000l (użyteczne ok 850l), sprawdzał się jako akumulator ciepła przy grzaniu na 2giej taryfie. Choć od 1.5 roku PC chodzi tylko w trybie auto dzięki zamontowaniu PV.
@@ryszardrys9709 przy dużym buforze oszczędza się sprężarkę, z drugiej strony koszt nowej jest mniejszy niż bufora, a i sam bufor nie jest wieczny. To co fajnego daje bufor to brak wahań temperatury (u mnie rzędu 0.1oC) dla niektórych to zbędne, ja bardzo cenię.
Rachunki za ogrzewanie zmniejszyły się dziesięciokrotnie przy zaizolowaniu domu 25cm styropianu na ściany i 35cm na dach (samemu porządnie), przy oknach folia paroszczelna od wewnątrz, likwidacja kominów, tylko wentylacyjny z kuchni i kotłowni poprowadzony na ścianie na styropianie. Pozdrawiam!
No to jak chce Pan by pompa nie pracowała non stop a przynajmniej by odbywało się to w godzinach nocnych to potrzeba odpowiednio dużego buforu ciepła. Wystarczy sprawdzić ile ciepła potrzeba w najzimniejszy dzień i tak dobrać właściwy bufor. Jeżeli wypełnieniem będzie woda to każdy litr podgrzany o 1 stopień Celsjusza zmagazynuje 1 W energii cieplnej. Więc na przykładzie mojego domu. Skoro przy temperaturze -22 stopnie dom zużywa przez całą dobę 60 kWh energii cieplnej a temperatura zasilania oraz temperatura CWU wynosi 50 stopni muszę mieć bufor o pojemności 6 m3 przy założeniu że będę go ładował do temperatury 55 stopni i rozładowywał do 45 stopni. Czyli wahania wyniosą 10 stopni x 6000l = 60 000 W= 60 kWh ciepła. Oczywiście mniejsza pojemność w zupełności wystarczy i nie dobiera się tak dużych buforów, ale przyjąłem skrajnie pesymistyczny scenariusz by zobrazować że woda nie jest dobrym magazynem energii cieplnej. Znacznie lepiej sprawdzą się bufory wykorzystujące przejścia fazowe. Wówczas 800 l w zupełności wystarcza. Pozdrawiam
@@pszulc007 a sorry nie zauważyłem że kąpiele. Ja grzeje dla 3 osób do 42 więc pewnie ma jakieś 48 stopni i jak idziemy pod prysznic jeden po drugim to jest ok. Jak ostatni myje się 5 godzin później to już trzeba ją chwilę podgrzać. Zagrzeb sobie do 46 i spróbuj czy będzie ok. Takie eksperymentowanie przecież to żaden problem
@@PompaCiepłaiPV Mam następującą sytuację. Zespół nam się kopciuch.. Dom stary 10x10m z 3 kondygnacjami, podpiwniczeniem oraz poddaszem. Styropian na ociepleniu 60 mm , budulec pustak. Stropy wypełnione szlaką. Poddasze i podpiwniczenie nie ogrzewane.. Z racji tego że kocioł się skończył to chcieliśmy zamontować panele PV na gruncie w ilości 48 szt. 370 W z falownikiem hybrydowym i magazynem energii.. Pompa LG o mocy 16 KW z bojlerem 300L i 150L buforem ciepła ponieważ w domu są głównie kaloryfery stalowe.. Na parterze u Teściów są 3 kaloryfery żeliwne i u mnie na piętrze jest łazienka z podlogówką.. Zużycie prądu rocznie mamy ok 7 KW a pompa ciepła ma mieć pobór około 13-14 KW o ile się nie mylę.. Powierzchnia grzewcza to ok. 270 m2 bo ostatnie piętro ma skosy.. Zastanawiam się czy przy tej instalacji łącznej czy panele wyrobią na ogrzewanie zimą i czy będziemy energetycznie na zero lub prawie zero.. Pan od PV i Pomocy z buforem i magazynem energi uważa że nam powinno styknąć.. Czy ktoś może mi to zweryfikować? Falownik będzie SOFAR 20 KW.. Podobno one lubią być lekko przeciążone.. Czy to prawda?
@@PompaCiepłaiPV nie sporo kolego nie sporo ja założyłem dwa lata temu pelet kosztował około 1000 w tym roku już kupiłem 3 t po 2000 i to jeszcze nie koniec.
Duży bufor jest konieczny wyłącznie wtedy, gdy ma się zawory na pętlach i system sterowania w poszczególnych pomieszczeniach typu Salus. Bez dużego bufora pompa taktuje, co jest niekorzystne dla żywotności sprężarki. Kiedy ma się natomiast dwie strefy na cały dom - góra i dół - to bufor nie jest potrzebny, bo same pętle są buforem. Warto mimo wszystko zaznaczyć, że przy systemie sterowania z zaworami bardzo trudno jest skutecznie sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach z posadzkami z miksokreta, tym bardziej grubymi, dostosowanymi do grzania w nocnej taryfie (np. 8 cm). Co innego, gdyby to był piec gazowy. Żeby bawić się w sterowanie przy pompie, z dużym buforem, potrzeba cienkiej wylewki, najlepiej anhydrytowej, o lepszej przewodności niż jastrych na bazie cementu. No ale wtedy nie ma sensu grzanie w nocnej taryfie, bo anhydryt nie akumuluje ciepła.
Jak masz foto po staremu i masz pompę ciepła czy inne ogrzewanie elektrycznie opłaca się g12w jeśli ponad 60 procent grzejesz w tańszej taryfie. Jeśli nie ma foto to tym bardziej trzeba ją mieć i grzać w tańszej taryfie. Jeśli nie mamy ogrzewania na prąd ta taryfa się nie opłaca bo jest droższa niż g10
Nie ma serwisu tych urzadzen chlodniczych? Mowie o chlodniach, mrozniach i meble chlodnicze i mroznicze? To z czego ja sie utrzymuje od wielu lat? Co ja robie tyle godzin dziennie i po co robie tyle kilometrow po 3 wojewodztwach? Mam obawy co do mojego zycia do tej pory… Sam mam genia air split ale 10kw ale od niedawna i nie mam doswiadczen duzo. Ale sadze ze sprezarka wytrzyma 15-20lat jak nie bedzie musiala latem chlodzic i sadze ze 2-3falowniki trzeba bedzie wymienic przez ten okres plus kilka silnikow wentylatorow, jakies czujki i moze sterownik. Pozdrawiam
@@PompaCiepłaiPV wytrzymuja ale to nie sa inwerterowe sprezarki wiec bez falownika i jest ich kilka ktore pracuja na przemian i kiedy pracuje ktoras to inne odpoczywaja. A jak ktoras sie zepsuje to nadal na pozostalych uklad pracuje i niektore sklepy/inne miejsca to wykorzystuja i oszczedzaja az padnie ich na tyle ze nie zbijaja temperatury i wtedy maja duuuzy wydatek i straty w towarze. Ale ile bylo oszczednosci na serwisie…
6300 za ogrzanie domu, to jeszcze pół roku temu jak dlamine temat nie opłacalny. To na węgla kosztowała ok. 1000 zł, jak w moim przypadku 3tony węgla jest tańsze. Nawet przy cenie opału 2000zl za tonę jestem doprzodu. P.S. Dom jest drewniany, bez modernizacji cieplnej, prawie 100letni, około 220 pow. mieszkalnej. A i jeszcze jedno wysokość do sufitu prawie 3m. Więc gdzie opłacalność tych wszystkich instalacji?
Jak to widze to mam ochote sprzedac nieocieplony dom z kopciuchem i kupic nieduze mieszkanie w srodku duzego, dobrze ocieplonego bloku ze spokojnymi emerytami, gdzie wszyscy sasiedzi wokol w zasadzie ogrzeja moje mieszkanie za darmo, a pobliska cieplownia weglowa cudnie grzeje blok para. Przerost formy nad trescia tu widze po raz kolejny, po cholere ta farma fotovoltaiki, klimy do grzania skoro ma taryfe g12w. Nie stac zamoznego goscia nawet na tak tani prad nocny czy slepa pogon za ekomoda? Zamozni goscie, a zagracaja podworko panelami, mnoza instalacje. Co z tego ze klima trwala, monoblok tez ponoc trwaly acz bywa niestety glosny, ale spojrzcie na ten caly szajs w piwnicy, tam sie ma co psuc, kazda pompka, sterownik nie przetrwa np dekady, a moze kilku lat. Takie systemy przerastaja tez sama obsluga starszych, niewyksztalconych ludzi, nie mowiac o kosztach i klopocie z serwisem, ktore tez darmowy nie bedzie.
Czy i kiedykolwiek ogrzewanie domu się zwraca ? ogrzewać trzeba, tanio lub wygodnie a za wygodę i bezosobowość się płaci. Paląc "chrustem" wynajmijmy człowieka który "chrust" zgromadzi, będzie co chwile dokładał do pieca, czyścił piec, czyścił komin itp. Również spalam ok 5 ton na sezon i wykonuje wszystkie te czynności związane z obsługą pieca (czas, obciążenie kręgosłupa itp) o tym nikt nie mówi. Dlatego zamierzam założyć PC nie po to żeby było tanio ale po to żeby było wygodnie. "Tanio" w naszym kraju to pojecie względne. wczoraj był tani węgiel dzisiaj jest tani prąd a jutro będzie tani olej opałowy. Więc patrzmy na wygodę a potem dopiero na koszta.
Witam ma ktoś z was moze pompe tylko bez paneli fotowoltaicznych jak to wam wychodzi bo rozmyślam nad pompą i niewiem co pierwsze bo na obie inwestycje nie wyrobie pozdrawiam
Grzeje Grzeje Monoblok Lg bez grzałki było - 25 bez problemu dała radę... Mam 2 sezony... A dodam że mam ich więcej... 2 sztuki 16 kw w innych bydynkach i kilkanascie klimatyzatorów... Nic przy tym nie robię... Miałem co prawda awarie w 1 sztuce 16 kw... Ale dodam że to było żle uruchomione przez osoby które to montowały... Dlatego tak się zadziałało...
Dzień dobry. Dzięki za naturalne i życiowe podchodzenie do sprawy. Mam podstawowe pytanie a nawet kilka :) Założenia: Nowa budowa domu, fotowoltaika, wszędzie podłogówka, dużo oświetlenia zewnętrznego, podgrzewany podjazd. 1) Gdybyś miał wybór i możliwości to pompa gruntowa czy napowietrzna, oczywiście ceny robią swoje, ale w zamian wydajność, estetyka urządzenia, brak na zewnątrz agregatów itp. 2) A może całkowita rezygnacja z pompy ciepła i profesjonalnie wykonany i zwymiarowany bufor? 3) Gaz kilkadziesiąt metrów od działki, robić podłączenie "na wszelki wypadek" czy nie ma to sensu bo jak nie będzie prądu to gaz nam nie pomoże. 4) Na wypadek awarii lub innych nieprzewidzianych sytuacji na świecie, miejsce na generator prądu i kominek nie tylko do grzania ale też dla atmosfery - wtedy stety czy niestety ale komin. Przepraszam, że na "Ty" ale może to nie problem :)
Cała instalacja zakupiona początkiem lipca 2021r 9kWp za 23tys. zł. Na gruncie na ceownikach zimnogiętych 100mm i 80mm. Moduły inko,.falownik foxess Za 10kWp.mialbym 1200zł więcej. Także czesali dobrze, a w marcu tego roku wołali za to samo 40k.
Od 4 lat użytkuję pompę ciepła Buderus. Gruntowa - 3 odwierty. Dom pow. użytkowa trochę ponad 200m2. Do tego 300L zbiornik na wodę. (4 osoby w tym 3 kobiety). Cała regulacja to: maj 1°C w dół, październik 1°C w górę. Wszystko. Co może dziwić firmę złapałem z ogłoszenia. Pan Stefan zaprojektował i zainstalował mi wod-kan, podłogówkę (styropian i przewody) i całą instalację. Poleciłem go przez ten czas około 20 osobom, wszyscy zadowoleni bo wybrali #Buderus Teraz bum na powietrzne, ponieważ mamy słabe zimy, ale niech przyjdzie 2 tygodnie -25°C i współczuję rachunku. U mnie miesiące zimowe to opłaty razem z oświetleniem ~500zł/m-c
@@_S_H_R_E_K_ - też mam pc gruntową od 10 lat i zużycie na CO+CWU to od 4600 do 5000 kWh (dom 256 - 217 ogrzewania podłogowego) czyli bardzo podobnie:) PC 11 kW - 3 odwierty po 80 m zbiornik 185 l wbudowany w pc U mnie firma robiła od A do Z (podłogówka,odwierty,pompa,podłączenie,wszytko) Teraz Buderus kiedyś (IVT). Uważam, że najlepsze źródło ogrzewania :) Pozdrawiam:).
@@marekprzedstawiciel8740 Też uważam że to jedno z najlepszych pod wzgledem obsługi i ekonomii, rozwiazań. Oczywiście odwierty również były na zlecenie i pod nadzorem tej ekipy. To zużycie które podałem to z pierwszego roku. Panowie którzy robili mi wykończeniówkę połowę listopada siedzieli przy otwartych oknach(wszystko się wygrzewało, w domu sauna) i przy żarówkach 200W. Jak policzyłem tylko kW, bez przesyłów i tych wszystkich dodatkowych groszy to miałem kwotę 1650zł. Po pierwszym roku przestałem kontrolować. Pompa działa bez zarzutu, krzywa ustalona idealnie i optymalnie. Pozdrawiam
@@_S_H_R_E_K_ - najważniejsze pompa działa bez zarzutu:), u mnie od 10 lat. Ja raz na miesiąc spisuje jeszcze dla statystyk, bo są osoby z Rodziny co nie wierzą że to działa (ciepło z gruntu) - a przy okazji wiem ile w roku pc zużywa na CO i na CWU. Też "jadę" na krzywej grzewczej:). Życzę aby pompa działała jak najdłużej bez awarii :). Pozdrawiam.
zakładam pompe 9kw do ogrzania 200m dom dobrze zaizolowany tyle że mam tylko 6.5 kw solary ciekawe ile bedzie dopłaty może ma ktoś podobną juz instalacje w urzytku ? Pozdrawiam
Witam a co Pan robi jak nie ma prądu. Bo nie wiem czy dobrze widziałem jakiś akumulator na buforze stał u Pana. Czy on jest do przetwornicy solarnej. Pozdrawiam
ja tam mam zmodernizowany dom i musialem obnizyc ogrzewanie domu na zwyklych grzejnikach do 55 stopni do tego mam automatyczne zawory i sterowanie netatmo i piec wlacza sie dopiero jak w jakims pokoju spadnie temperatura i zastanawiam sie nad pompa ciepla jako wspomaczacz, mam PV
Kolega zakladal pape ciepla nie wiem jakiej firmy ale po zalozeniu odrazu byla demontowana raz i za jakis czas drugi raz. Musial byc chyba jakas wadliwa w takim razie
Panie Waldku odnośnie większego bufora. Ilość zgromadzonej energii w wodzie to 1.16 wata na stopień na litr. Czyli mając bufor 300 litrów i podgrzewając w nim wodę z 25 do 35 litrów jesteśmy w stanie zgromadzić w nim 3480 Wat energii. Ale ponieważ ma Pan podłogówkę nie potrzebuje Pan dużego bufora. Proszę tylko zwrócić uwagę na przepływy. Przez podłogówkę musi przepływać dużo wody, tak dużo jak to tylko możliwe. W tym celu zarówno nastawy pompy obiegowej jak i przepływy przez poszczególne obiegi muszą być odpowiednio ustawione. Wartość przepływu po stronie odbioru muszą być większe niż na pompie ciepła. Pozdrawiam
Aniele ty mój. Nareszcie objawienie wiedzy utajonej. Teraz muszę obliczyć czy naładować bufor za dnia kiedy sprawność pompy jest dużo lepsza i używać tego ciepła w nocy. Ciekawe jaki będzie wynik ekonomiczny?
Niby tak. Tyle że za dnia COP wyjdzie 4 do 4,5, a w nocy od 2 do 3. Licząc pobieżnie wyszło mi do 1000 kWh oszczędności na sezon przy dużym buforze 2000l. Nie odliczyłem jeszcze strat ciepła. Dałbym mu 30 cm izolacji ze styropianu. Ja jestem na fotowoltaice i G11 więc marzę o jak najmniejszym zużyciu prądu pod kątem ilości, a bufor ciepła daje dodatkowo bezpieczeństwo gdyby dochodziło do odłączeń prądu.
@@sebmumi1 odnośnie strat ciepła na buforze to jeśli nie stoi on na zewnątrz (a na 100% tak nie jest) tylko w domu to ogrzewa dom. Różnica temperatur pomiędzy buforem gdzie będzie 35 a 40 stopni a temperaturą otoczenia 20 stopni też jest nie duża więc przenikalność nie będzie duża. Trzeba też wziąć pod uwagę zmienność pogody, która u nas jest spora i powoduje, że nie zawsze w dzień jest dużo ciepłej jak w nocy, będzie to obniżać opłacalność inwestycji w bufor. Duże bufory są dobre przy grzejnikach gdzie jest niska bezwładność układu. Przy podłogówce lepiej "pchać" ciepło w podłogę. Trzeba tylko ustawić przepływy na maksa. To najczęstszy błąd instalacji z pompami ciepła (choć i przy kotłach gazowych niskotemperaturowych też się z tym spotkałem), brak odpowiednio dużych przepływów.
Z podłogowym ogrzewaniem nie mam wielkich doświadczeń. Mam w łazience podłogówkę i jest zaraz pod płytkami, więc szybko się nagrzewa. Znajomy ma podłogówkę 20 cm w betonie i czeka tydzień na efekty grzania podłogi, ale potem tydzień podłoga oddaje ciepło, więc może taki bufor z betonu byłby lepszy?
U mnie byli swych przedstawicieli jeden od Daikina proponuje mi 12 kw wysokotemperaturową tam jest bez bufora,drugi Milton 15 kw z buforem 500l, dom 180 m użytkowych 70%podlogowki ale zrobione z powrotu z grzejnika czy mam iść w pompę wysokotemperaturową czy w spita?
Montuj Pan split, jeśli chce Pan robić coroczne przeglądy szczelności instalacji. Monoblok jest prostszy w montażu, ale ma delikatnie większe straty, niż wspomniany split. Mimo wszystko zalecałbym monoblok i nie przesadzajmy z tym buforem - 300 litrów powinien wystarczyć :-) Tylko musi to być dobrze zamontowane :-)
@@cezaryjanas1799 montuje pan split ,ale obstawiał by pan monoblok to co wreszcie Daikina wysokotemperaturową czy koltona 15 kw , nadmiernie że jeszcze był od Mitsubishi zbadana 10 kw w splicie
Przecież ONI do tego dążą aby jak najwięcej użytkowników założyło pompy ciepła. Do tego instalacja FV i nadwyżkę sprzedać za 30 groszy ,a w okresie grzewczym ,zimowym kupić za 1,30.
Dlatego do fotowoltaiki trzeba mieć akumulator. Pisałam w innym poście jak to wygląda w Niemczech, gdzie od tego roku wszystkie nowe domy muszą mieć pompy ciepla. Ja odsprzedaje energię z FV po 6 centów a kupuję 4 razy drożej. Dlatego kupiliśmy akumulator i od maja widzę różnice. Mamy gaz jako ogrzewanie, jestem ciekawa jak to teraz będzie.
wszystko masz na prąd więc na pewno zyskałeś na fotowoltaice. Założyłem niedawno i teraz zastanawiam się jakie ogrzewanie domu zainstalować. Bufor 300 L z grzałką czy powietrzna pompa ciepła ?
Ja mam w domu zaplanowaną pompę ciepła i 100% podłogówki. W łazience oczywiście grzejnik będzie, ale elektryczny, bo nie ma co zaburzać parametru. Dodatkowo będzie kominek - nie do końca przemyślany projekt i teraz to wychodzi, więc kominek musi być w wersji slim czyli o połowę droższy (akurat w kuchni pomyślałem o przesunięciu ścianki i każda lodówka wejdzie, a o kominku zapomniałem). Koszt kominka to 15 tys, kilka tys poszło na komin, ale nie taktuję tego stricte jako źródło ciepła a rekreacja/estetyka. O fotowoltaice nie myślę na razie. Na elewacji ma być 20cm styropianu i zastanawiam się jaki wybrać. Czy dopłacać do grafitowego i oszczędzać (ze zgrubnych rachunków) 1150kW/rok czy wziąć biały i zaoszczędzić jednorazowo 5,8 tys. Z moich wiliczeń wynika, że obecnie dogrzanie tego kominkiem to koszt 100-150zł, a pompą ciepła 250-400zł przy prądzie za 1zł. Też nie do końca wiem ile ciepła wpadnie przez okna, a mam główne oszklenia od wschodu i południa, a od zachodu mam mało okien, a od północy jedno łazienkowe.
Wydałeś na kominek 15 tys a zastanawiasz się jaki styropian zamontować bo zaoszczędzisz 5,8 tys??? Pomyśl, kominek jako (coś co będzie pewnie kilka razy w roku rozpalone) wywalić 15 tys a zastanawiać się czy oszczędzić na styropianie. Wydajesz na coś co ma być estetyką a zastanawiasz się nad ociepleniem!!!!!! Bez komentarza!!!!
@@marekprzedstawiciel8740 Oczywiście, że tak, na kominek zdecydowałem się z dwóch powodów: 1. Moim marzeniem jest siadać wieczorem w zimne dni z żoną przed rozpalonym kominkiem. 2. Przy bardzo dużych mrozach mogę szybko podnieść temperaturę w domu zapobiegając wejściu PC na niekorzystny tryb pracy. 3. Zabezpieczenie gdyby zabrakło prądu na dłuższy czas, jakieś ekstremalne sytuacje - które się zdarzają co widać. Ułamek inwestycji za bezpieczeństwo to nieduża cena. Tak więc kominek był czymś co musiało być - zrobienie go taniej byłoby pewnie możliwe, ale to różnica pewnie kilku tysięcy za granity, które zapewnią bezpieczeństwo i będą wieczne. Jeżeli chodzi o ocieplenie to między styropianem λ=0.038, a λ=0,032 to cena styropianu na dzień dzisiejszy różni się o 5800, a różnica w utraconym cieple z tego powodu wychodzi teoretycznie 950-1150kW. Przy założeniu COP 3 jest to 300-400kW zużytej mocy, więc pewnie 300-400zł. 1mp drewna kosztuje koło mnie 250zł i jest to około 2000kW, sprawność kominka to ~70%, więc jakieś 1400kW realnego ciepła. Czyli kilkukrotne odpalenie kominka w roku może się okazać, że te straty na słabszym styropianie zniweluje. Za te 5800 jestem w stanie palić drewnem przez 20 lat, a może i dłużej jak wezmę pod uwagę to, że trochę drewna mogę (i mam) swojego. Za te 5800 jestem w stanie grzać pompą ciepła przez kolejne 15 lat, żeby zniwelować te różnice. Dodatkowo to nie jest jedyna potencjalna oszczędność przy budowie domu - bo takie są na każdym kroku - np zdecydowałem się na tynki gipsowe, które są tańsze, na wylewkę cementową (tu dochodzą jeszcze praktyczne kwestie jak wylanie spadku pod prysznicem, brak konieczności szlifowanie przed klejeniem podłogi), na dach zdecydowałem się na membranę PCV (jeden nie jest użytkowy, a drugi jest odwrócony, więc uszkodzenia mechaniczne niestraszne - nie znalazłem sensu dopłacania do EPDM, a papa wydaje się problematyczna), na większości dużych przeszkleń mam rolety, a nie żaluzje. Zastanawiam się nad drewnem na taras, rodzajem schodów, balustradami, a dalej wykończeniem, jakie podłogi jakie płytki, jaka armatura z czego podjazd itd. Na każdym aspekcie można oszczędzić kilka tysięcy/kilkanaście i rozważam różne za i przeciw. To są dziesiątki tysięcy potencjalnych oszczędności przy budowie - gdzie ceny poszły w górę, raty kredytu w górę i tych pieniędzy zostaje coraz mniej. Lepsze rozwiązania bywają droższe, ale czy korzyści są opłacalne? Na pewno nieopłacalnym jest dopłacanie 3000 żeby zmienić styropian z λ=0,032 na λ=0,031 - bo daje to 200kW ciepła na rok, ale dopłacenie 500zł z λ=0,033 na λ=0,031 też daje 200kW ciepła i tu warto dopłacić.
@Andrzej Zajst Marzenia trzeba realizować, natomiast mam wielu znajomych, którzy posiadają kominki i to za "nie małą kasę" i odpalają teraz dwa może trzy razy w roku:) - ze względu na jednak problemy z brudem. Skoro podajesz, że 15 tys (to ułamek inwestycji) to mogłeś zainwestować w pompę ciepła gruntową - rewelacyjne rozwiązanie (posiadam od 10 lat) realna sprawność prawie 450 %. Ja nie mam ocieplonego domu (nie miałem dylematu jaki styropian) bo jest ściana jednowarstwowa (48 cm Ytong) z całym system nadproży, czyli bez mostków termicznych. Każdy dom może "pochłonąć" każdą gotówkę - więc zgadzam się z Tobą, że trzeba liczyć co dla nas jest najważniejsze i w co można zainwestować więcej a w co mniej. Pozdrawiam
@@marekprzedstawiciel8740 Gruntową pompę też rozważałem, ale dwie kwestie mnie odstraszyły - po pierwsze cena. Przy mojej działce kopanie pod instalację byłoby problematyczne i drogie. Druga to mała elastyczność zmiany. Jeżeli z jakiegoś wzgęlu w przyszłości chciałbym zmienić źródło ciepła to przy takiej pompie jest to najbardziej problematyczne. Chociaż to mogła być dobra inwestycja (mając w razie czego kominek) jak i GWC na który się nie zdecydowałem. Po jakimś czasie widać rzeczy, które można było zrobić lepiej.
@@andrzejzajst8533 - widzisz, Andrzeju, odstraszyła Ciebie cena pompy ciepła gruntowej, która pewnie pracowałaby przez 20-25 lat (czyli realne koszty bardzo małe patrząc na możliwości) a "wydałeś" na kominek (1/4) ceny pompy, aby romantycznie spędzać czas z Małżonką kilka razy w roku. Ale co zmieniać w ogrzewaniu??? Ja mam praktycznie wszędzie ogrzewanie podłogowe - oprócz garażu, działa to 10 lat - zero pracy, zero problemów. W pompie najważniejsza jest sprężarka - u mnie mitsubishi czyli jeżeli nic się nie przytrafi to powinna pracować 20-25 lat, a odwierty to system zamknięty - czyli jak się tektonicznie ziemia nie przesunie to może działać 30-50 lat. Dzięki pc gruntowej wyniki uzyskuję zużycia energii jak domu pasywnego:) bo w tym sezonie na ogrzewanie (CO) pompa zużyła 13,8 kWh /m 2 / cały sezon (210 dni ogrzewania), czyli około 8,5 PLN ogrzania 1 m 2 - taryfa G 11. Dom 256 m 2 także koszty ogrzewania dla mnie bardzo małe przy okazji bez pracy:). Pozdrawiam:).
Powiedziane przed było że kosztowało cię ogrzewanie 6300 zł , ale nie wspomniałeś jakie było zużycie opału przed zamontowaniem pompy . Ja posiadam pompę gruntową NIBE i w tym roku zużyła 6250kw a w poprzednich latach zużywałem ok 3,5-4 tony miału na sezon pominąwszy fakt że zyskałem pomieszczenie to koszt ogrzewania nie wzrósł
Świetny materiał. Zastanawia mnie jeden fakt. Don nowy budowany według wt2021 a nawet lepiej docieplony. Wszędzie podłogówka co 15cm. Zastanawia mnie fakt czy aby utrzymać w domu 21 5 st faktycznie wystarczy te 23 -25st zasilania? Ktoś z Państwa testował? .. Druga rzecz , która mnie Zastanawia to czy bardziej ekonomiczne jest robienie przerwy w pracy pompy w nocy np 5h w najniższej temp I grzanie tylko w dzień czy niech sobie chodzi przez 24h ?
Nigdy temp zasilania nie była większa niż 30st nawet przy -14 , pompa ma chodzić kiedy chce , chodź mając g12w będzie najtaniej i wcale nie musimy się martwić tanimi godzinami bo pompa zima i tak najwięcej chodzi w nocy gdy są najniższe temp
Moim zdaniem lepiej jak pompa w zimę chodzi 24h na dobę, dlatego bo potem podtrzymuje temperaturę w domu, jeżeli ja wyłączysz na 5 h w nocy to dom się wychłodzi w jakimś tam stopniu ,potem w dzień pompa będzie musiała nadrobić . Jak przychodzi do włączenia ogrzewania na zimę to po prostuje zadaje jej temperaturę 23 stopnie na termostacie i potem nic już nie zmieniam bo nie warto.
Zastanawiam sie po co grzać cwu na więcej niz 40 stopni, u mnie taka temp juz parzy dzieci, majac w głowicach prysznicowych termostaty na 38 stopni a w umywalkach zwykle baterie mam idealna temp do bieżącego mycia sie, golenia. Przy okazji twój zbiornik 200l wyglada jak mój, płaszczowy z opolskiej firmy, ktory nie ma spirali i nie wymaga katody? Sprawdza sie od kilku lat z dodatkowa grzałka 2kW gdy nie grzeje pelletem. Postawiłeś na prąd i podziwiam, ja bez kredytu odpuściłem sobie fotowoltaika i pompę bo wycofali wsparcie dla instalacji w nowobudowanych budynkach (tak sie wspiera obywatela na etapie budowy, czysta dyskryminacja obywatela ).
@@marekk.7449 rychło wczas, ja piec na pellet mam od 2 lat i każdy traktował mnie z buta. Może sie przyda komuś kto jeszcze stoi przed instalacją pieca - raz taka furtka była w 2019 roku na pól roku, ale budynek trzeba było oddać do użytku wtedy do końca 2019 roku, może kolejni kolesie rządzących zamierzają sie zmieścić w takim "okienku dopłat dla znajomych" (takie postepowanie to jawna dyskryminacja obywateli za ich podatki).
A dlaczego by nie w cenie dobrej pompy zainstalować kocioł elektryczny z fotowoltaiką . Może ktoś z widzów tak ma? W dobrze ocieplonym domu o stosunkowo małej powierzchni 150m2
@@henryk572 czy posiada pan pompę ,że takie teorie wypowiada ? Ja mam pompę i wiem że koszt ogrzewania pompą jest niższy od ogrzewania węglem i nie muszę się codziennie brudzić i zyskałem pomieszczenie . Fakt koszt montażu jest wysoki , ale po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć z całą pewnością że warto było i zrobiłbym to raz jeszcze
@@roberttubielewicz4582 ogrzewał Pan pszy minus 15 stopni mieszkanie dom bardzo dobrze ocieplony potrójna szyba okna ok ale zwykłym domu kogo stać ocieplić wymienić okna drzwi a ile kilowat miał kocioł a ile ma pompa ciepła i czy korzysta pan tylko z prądu z sieci
Midea - do chłodzenia - ok ale do grzania A+ to po prostu słabo. Galanz - on-off - spakować do pudelka i OFF. PC i bufor - co Ci da większy bufor??? Czy ten nie wystarczy do defrostu??? Może trzeba docieplić dom???
Witam mam nowy dom parterowy 130m2 z garazem w bryle bez użytkowanego poddasza ocieplony 20 grafitu 0,031poddasze 25 białego 0,038 podłoga 15 cm 0,036 rekuperacje , rurki ogrzewania polozone co 10 cm i mam dylemat bo mam gaz obok domu gdzie koszt podciągnięcia 3 tys i 3 tys wew instalacja gazowa by mnie kosztowała . proszę o poradę co założyć i ile taka pompa może zuzyc energi na taki dom
O matko. Ta pompa żre . Nawet przy pv nie ograniczysz do rozsądnej ceny za ogrzewanie. Gaz kondensat Ariston pging . Cały rok grzanie plus ciepła woda zamknąłem rok w kwocie 2900zl . Teraz od stycznia do maja mam 1830zl gdzie w zasadzie do listopada nie będę grzał w domu więc tylko ciepła woda........ Żre ta pompa i to ostro.
O Matko i domy mamy tej samej powieżchni, też masz temp przez całą dobę 23 stopnie, też masz lokal, który ogrzewasz razem z domem. Rozumiem że też dom jest z takiego samego czasu budowy i ma te same ocieplenie. Uwielbiam komentarze które nic nie wnoszą do sprawy. To tak jakby pirównywać dwa samochody i powiedzieć ale ten twój dużo zużywa paliwa. Tir vs maluch 🤣
@@PompaCiepłaiPV stary żre żre i żre . Nie porównuje do tego co Ty masz ale mam porównanie kolegi który ma koło 140m2 . Myślał że na pompie zaoszczędzi wyrzucając gaz. Chłop był zdziwiony kiedy rachunki miał dużo wyższe na poziomie koło 4500 rocznie . No jest lipa chłopie i tyle . Nie jest tak pięknie . Za duże koszty . To wszystko do tego za dużo kosztuje a nie zanosi się na obnizke czy to pv czy pompy. Na chwilę obecną to eko to ślepy zaułek. Sam mam instalacje 4.5kwp. przeliczyłem rok . Powiem Ci tak. Instalacja się zwróci za 6.6 roku jeżeli chodzi o mnie. Ale modernizacja tego nawet po 20 25 latach bez dokładanie od siebie ? Nie sądzę . Jest też lipa totalna . Zwrot to jedno ale dochodzi do tego zwrot eksploatacyjny czyli amortyzacja ..... I na tym można już skończyć . A gdzie czysta oszczędność ? Nie widzę tego.
@@PompaCiepłaiPV no dokładnie . Gaz gazem a prad nie prądem ? Nie pamiętam żeby coś potaniało w kierunku deflacji energetycznej . Przy kryzysie energetycznym masz dobry agregat żeby Ci pompę pociąglo? Nie sądzę. Przy kondensacie na gaz nawet jak nie mam pradu odpalę piec gazowy po taniości .
@@dawiddawid5930 Tu się z tobą zgodzę, łatwiej jest uruchomić piec gazowy małym agregatem, ale najpierw trzeba by mieć ten gaz, a z tym może być krucho, ale nie porównuj cen nie analizując zupełnie sytuacji.
Sam zastanawiam się nad PC w nowym domu. Miał być gaz ale gazownia ma opóznienia i deweloper wstawia butle gazowe (2500l)do czasu podłączenia gazu. Podobno 2 lata ale co jak z 2 lat zrobią się 4 ? PC to koszt nieporównywalny. Różnica w rachunkach nie wiem...przy butli pewnie ze 4 tys. a potem przy gazie z sieci różnica zapewne niewielka bo prąd "dogoni" gaz. NIemniej w nipewnej dla mnie przyszłości gazu chyba postawię na PC o ile w ogóle ja dostanę bo ich brakuje na rynku.
Ciekawe bardzo jak bez serwisu dlugo po działa chyba że Pan sam dba o jednostkę zewnętrzna?nie m co ukrywać ściąga wszystkie latające śmiecie i powietrzu i wydajność spada i zużycie energii większe i kto to doczyści za kilka lat?filtry w instalacji się nie brudzą?sam właściciel 1 na 50 może to i zrobi.a potem problemy bo nie grzeje albo dużo prądu zużywa.ciekawe
Niestety nie każdego stać by zapłacić za chiński badziew 100 000 zł , przy tym uszkadzając sprzęt somsiadą w koło , bo latem w sieci jest 270 v , ludzie kupują te panele zaraz będą kupować własny prąd na 5 x drożej , od zalania dziejów drewno jest jedynym odnawialnym źródłem energi , oni już dzisiaj wiedzą że za 20 lat nie będzie zim
Najtańsze jest drewno i śmieci ale to nie działa w małych układach małych kotłach bez bufora co najmniej 1000 L Jest to obsługowe jest brud odpady czyszczenie pozyskanie i transport opału i to trzeba wszystko wliczyć w koszt miesięczny ! Pompa ciepła nadaje się do każdego domu w którym układ co zapewni komfortowa temperaturę nie przekraczając 55*C czynnika grzewczego Przy obecnych cenach opału i trudnościach pozyskania nawet pompa bez fotowoltaiki jeżeli jest przewymiarowana i pracuje na bufor tylko w taryfie nocnej wychodzi taniej od eko groszku pelletu czy gazu o oleju nie wspomnę bo obecna cena 7 zł za litr jest chora Większość ludzi którzy jęczą i narzekają na PC ma pompy za małej mocy które przy - 20 się zarzynają i wtedy idą w układ grzałki i szlak trafia całą oszczędność Podstawa taniego ogrzewania prądem jest jego pobór w taniej taryfie a to wymaga bufora który utrzyma dom przez caly czas taryfy drogiej
Jeśli duuuuzy bufor i PC to popa musi być przewymiarowana min o 1 oczko Potem jak przełączysz czy raz na kilka lat zapłacić za grzałki czy co roku płacić więcej za prąd z większej pompy to nie wiem co ci się bardziej opłaca
@@lelo1234ify Założenie moje przy robieniu układu jest takie że PC bez żadnych grzałek ma dac ciepło na dom do -25 bez żadnych ceregieli Jak dokładasz bufor i masz zamiar grzać tylko na 2 taryfie to PC musi w okresie taniej energii nagrzać ci zapas CWU nagrzać dom i naładować bufor do 55 -60 *C aby to starczyło na okres od 6 rano do 13 gdzie masz 2 godziny taniego prądu i po tych 2 godzinach masz mieć energii do 22 gdzie bufor masz na poziomie 30 *C Na dom 270 m 5 osób grzejniki i podłogówka Bufor 1800 l zbiornik cwu 800 lPompa 19 kw Klient zadowolony pracuje bez zastrzeżeń Sterownik ogrzewania COMPIT 315 T z krzywymi grzewczymi w zależności od temp zewn . Instalacja dział 2 lata bezobsługowo Koszt ogrzewania 60 % ceny groszku a w tym roku to wyjdzie grosze w stosunku do węgla . Teraz robię salon meblowy i góra pomieszczenia mieszkalne ponad 700 m salonu i 6 mieszkań a więc 1400 m Będzie zastosowane 3 pompy po 19 kw i zbiornik buforowy 4800 l po lpg i 1000 l na cwu Cały dach panele w sumie coś kolo 40 kw Będzie śmigać aż miło
Twoje porady są super, oglądałem różne materiały. Dajesz ludziom bardzo korzystne porady.
Moi dziadkowie siedzieli całą jesień i zimę w jednym ogrzewanym pokoju i tak chyba nas też to czeka, nie będzie się całą zimę biegać w krutkim rękawku te czasy marnowania energii się kończą zostanie to co niezbędne do życia. Musimy się zahartować, kupić pierzyny i termofory i jakoś przetrwamy🤣😂
Chyba sobie żartujesz. Trzeba wyjść w końcu na ulice pokazać im ze się na to nie zgadzamy a nie siedzieć cicho w kacie i dawać przyzwolenie
Dobrze mówisz na końcu. Jak już ktoś chce drabinkę to elektryczna taniej wyjdzie
Jeśli pominąć ekologiczne aspekty, to dość łatwo jest określić w których budynkach opłaca się zamontowanie pompy ciepła. Budynek musi spełniać jednocześnie dwa warunki. Po pierwsze musi mieć jak najniższe zapotrzebowanie na energię. Jako granicę przyjmuje się 100 kWh/m2/rok. Na szybko i na oko policzę ile to wychodzi w Twoim budynku. Roczne zużycie prądu na ogrzewanie i CWU to ok 9300 kWh ( zaokrąglał będę dla ułatwienia ). Przy JAZ = 3.5 ( to taka trochę inna wersja COP, bo COP to wartość chwilowa zależna od paru czynników i siłą rzeczy zmieniająca się silnie a JAZ to stosunek ilości energii oddanej w ciągu roku ( jak sama nazwa podpowiada ) do energii pobranej ) możemy policzyć, że pompa oddała 9300 x3,5 = 32250 kWh. Budynek ma 250 m2. Do tego dodajmy studio .. niech będzie 75 m2 co daje nam 325m2. 32250/325 = 99 kWh/m2/rok Czyli szału nie ma, ale granicy nie przekraczamy. Drugim warunkiem jest by budynek miał ogrzewanie płaszczyznowe. Bez znaczenia czy podłogowe, czy ścienne czy wreszcie sufitowe. ( te dwa ostatnie są zresztą wydajniejsze a i łatwiej je zainstalować ). Z tym u Ciebie póki co gorzej, bo o ile pamiętam, to na piętrze masz grzejniki ). Ten drugi warunek bierze się z dążenia do osiągnięcia jak najmniejszej różnicy między temperaturą źródła ( w tym przypadku powietrza w zimie ) a temperaturą obiegów grzewczych i wynikającej z tego wartości JAZ. Za bardzo dobrą przyjmuje się wartość JAZ = i powyżej 4,0. Dobra to okolice 3.5, a nieopłacalna to 2.5 i poniżej ( co łatwo przeliczyć na rachunek ). To, że pompa potrafi podać wodę o temperaturze 65 stopni czy nawet 75 stopni C to nic innego jak chwyt reklamowy. Owszem potrafi, ale za olbrzymie pieniądze i mniej zniszczymy środowisko paląc kotłem gazowym niż taką pompą. Cuda to już były.
To ja mam do Ciebie pytanie, domek w zabudowie szeregowej, parter, piętro i poddasze ogólnie 120m, wszedzie podłogówka,oprócz poddasza, tam będzie kaloryfer. Podłączony jest gaz, czy teraz kuoic piecyk gazowy czy isc w pompę ciepla, ale możliwości fotowoltaiki.
@@moo4595 Nie potrafię odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Istotne jest spełnienie obu wyżej wymienionych warunków. Nie mieszkam w Polsce, więc nie umiem przewidzieć kiedy ustawodawca w Polsce zabroni używania kotłów gazowych. Tu gdzie mieszkam za półtora roku gazowego kotła już nie zamontujesz. Polska zazwyczaj nieco później podąża tymi śladami. Jest zresztą sporo spraw do uwzględnienia. Np wzrost ceny uprawnień do CO2, cena gazu i tak dalej. Czyli ja bym unikał inwestowania w kocioł opalany czymkolwiek co nie jest odnawialne. A wracając do Twojego domu. Jeśli z jakiegoś powodu nie spełnia warunku 100 kWh/m2/rok, to zacząłbym od osiągnięcia tego warunku poprzez wymianę okien, ocieplenie ścian i fundamentu, ocieplenie dachu i uszczelnienie go. Oczywiście najpierw porozmawiałbym z miejscowym doradcą energetycznym, bo po pierwsze może wystarczy poprawić jedno i dodatkowo może da się dostać na to dopłatę i dobry kredyt na resztę. Pozdrawiam
@@adamdyrko7843 dom jest nowy w trakcie budowy, dach wełna 30cm ocieplony styropian podajże 15cm, wszystko nowe i teraz się zastanawiam co zamontowac
@@moo4595 Nowy dom, to musi spełniać nowe wymagania czyli nie ma co pytać, tylko walić do dobrej firmy instalatorskiej by prawidłowo dobrali Ci pompę ciepła. W tym czasie Ty dopilnuj, by poddasze było szczelne, okna i drzwi dobrze uszczelnione i będzie dobrze. Pompa ciepła ma jedno istotne ograniczenie. Zakres poprawnej pracy jest bardzo ograniczony. Tzn nie może być ani za mała bo nie da rady ogrzać domu i punkt, w którym będzie uruchamiać grzałkę elektryczną przesunie się tak bardzo w prawo, że zbankrutujesz przy rozliczeniu rachunku za prąd. Zbyt duża natomiast oprócz wyższej ceny zakupu będzie taktować, co skutkuje częstymi odwiedzinami serwisanta i drogimi naprawami. Podobny efekt przyniesie nieprawidłowe dobranie średnic rur. Tym czy pompa może modulować czy nie - nie ma się co przejmować, bowiem dobrze dopasowany bufor i tak wymusi na niej pracę na 100% i długie cykle pracy czyli rzadkie starty. Powodzenia
Super film, dziękuję.
Dziękuję
Waldku parę pytań:
1) Jakie masz okna? 2 czy 3 szybowe? I jakie mają U?
2) Ile masz styropianu na domu?
3) Czy masz tylko podłogówkę czy masz też grzejniki? I jeżeli masz to jak to masz ilościowo rozlokowane?
4) Masz rekuperację?
5) Ogólnie ile Twój budynek ma strat ciepła, miałeś audyt?
Pytam bo myślę, że też to może mieć znaczenie jeżeli chodzi o pobór prądu i samą pompę.
Okna 2 szyby, u nie pamiętam, styropian 15cm, podłogówka z grzejnikami 40/60, rekuperacji brak. Audytu nie było.
Ciekawe Tezy. Pozdrawiam i życzę dobrej niedzieli 👍
Dziękuję, wzajemnie
Waldek super odcinek👍
Fajny materiał. Widziałem, że prowadzisz w kompie statystyki zużycia energii. Chciałem się dowiedzieć jaki program używasz i w jaki sposób to robisz tzn. jaki masz podłodze cznik. Pozdrawiam.
A nie taniej łatwiej montować bufor na grzałkę elektryczna skoro i tak masz taryfe G12 i PV? pompa ciepla jest dobra do 35C wtedy ma dobra sprawność grzanie do 55C sprawności drastycznie spada. ja jestem przeciwnikiem pomp ciepła.
Grzejniki mam żeliwne z lat 70-tych tak jak dom i działają rewelacyjnie. W najgorsze mrozy max temp. wody w kaloryferach poniżej 40 st.C.
bo grzejnik zawsze działa - to zwykły radiator
Waldek na początek to trawę trzeba zebrać (starą darń) potem podlewanie, równanie, siatka na krety i dopiero ziemie. A ja widzę że ty planujesz przysypać starą trawę i nowa posadzić.
Ja juz się poddałem i robię reaktywację starej.
Obejrzałem :) Masa informacji chaotycznych, niezłe tezy ale fałszywe wnioski ! Jest pojęcie pojemności cieplnej i uwagi o grzejnikach czy podłogówce bez sensu. Każdy budynek ma określoną stratę cieplną i od tego zależy niezbędna ilość dostarczonej energi. Dyskusja o buforze dziwna - lepiej w dzień czy w nocy ??? W nocy tańsza taryfa ! Chyba że kolega myśli o magazynie ciepła :).
Ja nie mam fotowoltaiki ani pompy ciepła ani solarów i wszystko na prąd. Roczne zużycie 18-20 kWh i opłata roczna 6000 zł ze zniżką około 1200. Dom ma 12 lat i normalne ocieplenie i okna - nie jest pasywny. A tak nawiasem mówiąc to wentylacja w domu musi być - najtańsza grawitacyjna - kominy ??? Rezerwowe ogrzewanie również - kominek i agregat prądotwórczy. Jeżeli chodzi o pompki to teraz wszystkie układy mają pompki - tej uwagi nie zajumałem.
Moim zdaniem nie ma idealnych rozwiązań - kupisz pompę płacisz taniej - ale musisz zainwestować. Tylko traf i szczęście określi czy na tym trochę zyskasz czy stracisz. Fotowoltaika niestety to samo - najpierw dużo wydasz żeby po iluś (???) latach zacząć zyskiwać pod warunkiem że nic się nie przydarzy. Polecam strony niemieckie bo oni mają dłuższy staż z fotowoltaiką i opisują co się dzieje po 7 latach oczywiście nie wszystkim, oraz co to są mostki cieplne. Stojąca fotowoltaika jest droższa od dachowej (???) i w tej cenie już teraz się nie kupi takiego pola.
Wpierw trzeba policzyć OZC (Obliczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło).
OZC jest bazą do doboru mocy PC, policzenia zapotrzebowania na energię, czy policzenia mocy grzejników (gdy są grzejniki).
Bufor nie zawsze jest potrzebny.
Sprawdź czy masz w Twojej PC uśrednianie odczytanej temp. dworowej.
Można wtedy ustawić uśrednianie temp. z ostatnich 12 godzin. Przy przeciętnie izolowanym budynku nie odczujesz wahań temp. w domu, a PC teoretycznie nie będzie aż tak podnosić temp. wody podczas porannych przymrozków.
Może pomoże to nieznacznie poprawić COP.
U siebie mam 100% grzejniki, policzone na temp. wody do +45*C i bufor 100L wpięty przepływowo. Taka pojemność bufora nie służy do magazynowania ciepła, a do zwiększenia pojemności wodnej układu na potrzeby defrostu.
OZC 7.2 kW, dwie zimy za mną sezonowy SCOP w okolicy 3.6. Zużycie prądu 3'920 kWh w zimę 2020/2021 i 3'750 kWh w zimę 2021/2022. Dom 100 letni, 160m2 po podłogach, izolowany termicznie, śląsk III strefa klimatyczna.
Zużycie prądu jest zależne:
1) od OZC budynku,
2) od temperatury wody potrzebnej do ogrzania domu, niższa temp. wody pozwala uzyskać wyższy COP;
3) efektywności, czyli klasy energetycznej PC, skuteczniejsza będzie z A+++.
Przyjmując ogrzewanie podłogowe za bazę, to szacunkowo:
- ogrzewanie na grzejnikach niskotemperaturowych +28*C (przy +15*C) do +45*C (przy mrozie - 20*C) wyjdzie 12-15% drożej;
- na grzejnikach średniotemperaturowych (zakres wody +40*C do +55*C) wyjdzie ok. 40% droższe niż na podłogówce;
- na grzejnikach do +65*C już będzie potrzebna PC HT (wysokotemeraturowa), a koszt ogrzewania wyjdzie ok. 60-70% wyższy niż przy podłogówce.
Więcej jak +65*C żadna domowa PC nie uzyska.
Przy potrzebnej temp. na grzejnikach +65*C i wyższej moim zdaniem nie warto pchać się w PC, lepiej wpierw zaizolować termicznie dom.
W dodatku wszystkie PC zaliczają spadek mocy zależny od temp. powietrza, a chińskie (słabe) PC przy -15*C wyciągają ledwie 30% mocy grzewczej, przy - 20*C wyciągają 15% mocy, przy tym często nie posiadają grzałki do uzupełnienia spadków mocy.
Więc nie należy brać bezwiednie wszystkiego co wciskają sprzedawcy.
Trzeba nieco poszukać i dokonać świadomego zakupu.
Podobno bufory z parafiną mają 3 kronie większą pojemność cieplną, podobno, też o tym myślę, nie z powodów ekonomicznych ale raczej dla mniejszego zużycia się kompresora, kompresor z tego, co mowią instalatorzy nie lubi pracy skokowej, lepiej jak sie uruchomi i bzyczy 5 godzin bez przerwy niż co chwila on/off.
Taki bufor prawdopodobnie zalatwil by dwie sprawy.
Się ma Panie Waldku , czyli co - umiesz liczyć licz na siebie - wychodzi na to ! Polska to taki kraj że gdybyśmy zbierali trzy razy do roku , mieli własne duże złoża gazu ropy i diamentów to też tzw dobra zmiana potrafiła by to spieprzyć ! Dlatego liczę wyłącznie na siebie i przy każdej inwestycji zakładam że za jakiś czas będzie górzej.! Oczywiście zgodnie z prawem działającym wstecz hihi . O dłuższego czasu widzę że mówi Pan ludziom prawdę i jak jest naprawdę nie starając się nic upiększać i chwała Panu za to ! ! Życzę zdrówka , Pozdrawiam .
👍👍
W 2013 roku wprowadziłem się do swojego nowego domu. Dach dwuspadowy. Korzystny współczynnik A/V. Dłuższa elewacja skierowana do południa. Styropian na ścianie 20 cm lambda 0,31. Wełna na poddaszu 35 cm 0,32 skosy, 40 cm sufit. Stryszek ocieplony 20 cm. Założona rekuperacja Brink. Ogrzewanie oba piętra podłogówka. W garażu grzejnik przez który idzie powrót z podłogówki. Okna parter 3 szybowe drewno plus pancerz aluminiowy z certyfikatem pasywności. Okna dachowe 3 szybowe/krypton współczynnik 0.5. Zamontowane solary do cwu. Zamontowana fotovoltaika 5 kw. Piec gazowy kondendacyjny Vaillant 19.2 kw. Dom o powierzchni całk. 250 m, użytkowej 190. Koszt miesięczny ogrzewania gazem w zimie około 400zł. W planach samochód elektryczny. Na szczęście kupiłem większy falownik tak więc mam 3 kw zapasu na fotowoltaice. Super kanał Waldemar....Pozdrawiam
22:28 .... To jak to z tym kominem? 😉
ciekawy kanał
Pozdrawiam
Witam, teraz wyszło dobrze że mamy elektrownię na węgiel BRUNATNY jego cena jest stabilna.
A w Polsce jest go dużo.
Pozdrawiam..
Kamiennego mamy najwięcej w Europie i co z.tego.? Jak polityka ekoterrorystow i tego pseudo rządu jest jaka jest. Polak ma być biedny i zbierać ma chrust
Bardzo ciekawy film. Od lat sprzedaję Fotowoltaikę. Niestety ostatnio - po zmianach zaint. spadło. Za to Pompy Ciepła zaczęły być popularne...bo ceny opału "wystrzeliły"do góry. Podobały mi się Twoje wyjaśnienia kto nie powinien zakładać pompy.
Okna zima dają bardzo duży zysk energetyczny . Twoje słowa to czemu by nie rozbudować instalacji solarnej . Widać że jesteś z niej mega zadowolony .
Jestem zadowolony, ale zimą jest słaby zysk energetyczny. Powiedziałem od kwietnia do września jest ok. Potem to sporadyczne przypadki i przypadkowe dni, kiedy coś ugrzeje.
@@PompaCiepłaiPV no właśnie o to mi chodzi.
Np moc kolektora latem 2kw a koniec września to już tylko 1 kw .
Dokładając kolejny kolektor spowrotem jest 2kw i wydluzasz okres . Na zimę najlepiej żeby kolektor wisiał na ścianie w pionie .
Słonce zima pada pod innym kątem .
Lub paneli
@@PompaCiepłaiPV powiem inaczej wyobraź sobie że dobierasz kolektory na okres jesienno -wiosenny( okres grzewczy) to mając mając np 5x taki kolektor grzejsz nie tylko wodę w październiku na celu ale może też iść na ogrzewanie . Instalacja pv nastawiona typowo pod zimę lub wiatrak typowy off grid bez żadnej sieci . Odciazysz pompę . Latem takie kolektory mogą wodę w basenie grzać z nadwyżki lub bufor duży do grzania w co. 2000 litrów to 170 kWh ciepła
7:00 to teraz będzie trzecia instalacja off-grid do auta.
A auto będzie robiło za magazyn.
😉😁😁
Starczy już. Działki zaraz zbraknie ;-)
Bufor przy powietrznej pompie ciepła jest tylko po to by w razie czego, pompa miała jak się odszronić. Inaczej mówiąc bufor dla pompy to zapas ciepła do odszraniania. Bo chyba nie chcemy odszraniać pompy grzałką elektryczna?
Płacisz za ogrzewanie pompą (też mam solary) 4x więcej niż ja kominkiem z DGP, przy 3x większej powierzchni (mam 100m² p.uż.), bez uwzględnienia PV i przy kosztach założenia też minimum kilka razy większych (pompa, podłogowa instalacja, kaloryfery vs. kominek i kanały powietrzne).
Trochę drożej masz, ale i wygodniej. Jeśli nie zacznie brakować zimą energii, to spoko - myślałem, że wyjdzie Ci drożej.
Ps. Ten grzejniczek rurowy jako wieszak na ręczniki w łazience, nawet przy 30° zasilania to fajna rzecz.
Drogi Waldku...w gazie koszty podobne do PC a nawet niższe w takim szałasie więc spoko przy cenie instalacji pod gaz 1/3 w stosunku do PC
Jak działka nie ma gazu pompa jest idealnym rozwiązaniem. Inaczej warto policzyć.
Co do modulacji pompy PC w nocy , przecież ona i tak prawie nie chodzi w nocy bo nie musi, przechodzi w tryb DOM Noc i budynek konsumuje skompensowane ciepło w podłodze nie z PC. Przy mrozie -5st. PC lub piec gaz włączą system grzania.
W każdym twoim wyliczeniu brakuje jednej rzeczy - skonsumowałeś na 15 lat powierzchnię działki pod PV o wartości ok. 400tys zł. a to jest ukryty koszt w całej instalacji.
Waldku wytnij te chwasty pod panelami Zaczynają przysłaniać PV😀
Dokładnie.
Waldi oglądałem bardzo dużo twoich filmików ale mam pytanie czy masz jeden falownik czy więcej i jeśli masz więcej falowników czy jeden nie wyłącza drugiego bo podbija napięcie? Dodam jeszcze że napięcie u mnie w sieci dochodzi do 252 V.
Chrust i miska ryżu 🙃😋😂🤣
1.Te 6300 za rok to pomimo posiadania fotowoltaiki?
2 Jeśli dobrze rozumiem to pompa ciepła działa najwięcej zimą przy minimalnej produkcji prądu z fotowoltaiki? Więc ta "darmowa" energia jest wyprodukowana latem i jest tylko takim wirtualnym magazynem na zimę? Jeżeli tak to co będzie jeżeli z braku gazu i węgla wszyscy przejdziemy na pompy ciepła to jak zareaguje instalacja elektryczna np. w moim powiecie i czy elektrownie to wytrzymają?
Film bardzo ciekawy, rzeczowo i bez "zawijania w te sreberka". Osobiście mam tylko jedną uwagę. Wiem, że może to być kwestia subiektywna, ale ja swoją pompę słyszę bardzo wyraźnie, używam jej pierwszy sezon i być może jestem przewrażliwiony, ale włączającego się nadmuchu przy starym piecu nie słyszałem w ogóle. Posiadam pompę Mitsubishi Zubadan 10 kW, więc chyba nie jest to "najgorszy klamot za śmieszne pieniądze" 😁. Jednostkę zewnętrzną (ustawiona na gruncie, nie zawieszona na ścianie) stojąc na dworze słyszę czasem nawet z kilkudziesięciu metrów (w zależności od panującej temperatury), natomiast w domu słyszę ją dosyć wyraźnie w nocy, za dnia zagłuszają ją inne dźwięki. Mało tego w nocy słyszę nawet jednostkę wewnętrzną, która jeżeli stanie się obok niej rzeczywiście pracuje cicho, więc tak jak już wspomniałem możliwe, że jestem przewrażliwiony😉.
a warto zalozyc pompe jak mam panele mocy 4, a ze strony cieplowlasciwe wyszlo ze pompa musi byc 9kv?
Poproszę jakieś link lub info na temat omawianej pompy?
Dziękuję i pozdrawiam wszystkich
Fajna pompa. Do tego ładna. Czy to to samo, co Vaillant, czy jednak coś innego? Dzwoniłem do Vaillanta i mówili, że Saunier Duval ma trochę gorsze COP i że to jest wypisane w tabelach ze specyfikacją parametrów dostępnych na ich stronie. Wszedłem na stronę, porównałem tabelę i wszystkie parametry poza wymiarami są identyczne.
Witam, czy jest sens montować pompę monoblok wewnątrz kotłowni? Czy musi być na zewnątrz? Nie przeszkadza mi żaden hałas bo kotłownia w osobnym budynku. Pozdrawiam
Nie da się zamontować wewnątrz. Po prostu by zamarzła
Pompa bierze energię z powietrza nie można znajdować się w wewnątrz budynku , nie można jej nawet zasłaniać niczym i powinna być odpowiednio odsunięta od ściany
Perpetuum mobile ehehehe
pompa ciepła to wygoda ale na pewno nie oszczędność.
Witam, dla mnie to podstawa że latem produkujesz z solarow a zima odbierasz ten prąd od operatora zima i ogrzewasz dom. Tak trzeba dobrać instalacje foto aby wyprodukowała tyle prądu aby nie dokładać przy rozliczeniu rocznym.
Faktem jest ze
Pompa ciepła 25 tys zł + 25 tys na instalacje fotowoltaika z 8kw na ogrzanie domu 100m2
Powinno wyjsc na 000
Dla porównania do ogrzania 100m2 gazem wystarczy pięć 1 funkcyjny za 7 tys zł.
Koszt ogrzania domu i ciepłej wody max 5000 zł na gaz.
Koszt prądu dla domu około 150 zł dla domu miesięcznie. Rocznie 1800 zł za prąd.
Razem prąd + ogrzewanie gazem ben instalacji fot. 6800 zł
Pompa ciepła + solary 50 tys - 7 tys zł za pięć gazowy 43 tys droszej. Podzielić na 6800 to mamy 6.5 roku czekania na zwrot za instalacje pv. I wtedy już zarabiamy. Moim zdanie warto iść w pompę + solary. Jeksi ktoś ma kasę.
Kika lat temu gdy gaz był tani to by trzeba czekać z 10 lat na zwróć z inwestycji. I lepszy by był gaz ale ze względu na cenę gazu trzeba produkować prąd i nim ogrzewać.
@@d..c.. Ja mieszkam w DE, tutaj kupuję prąd za 25 centów od "elektrowni" a sprzedaję mój z fotowoltaiki za 6 centów. Dlatego w tym roku zainwestowaliśmy w akumulator z funkcją prądu awaryjnego. I teraz widzę różnice.
Pompa ciepła woda-powietrze w DE to koszt 30 000 € w bliźniaku 8 letnim o dobrej izolacji.
Jak się budowalismy do rozważaliśmy pompę gruntową, ale odwierty przy naszych warunkach geologicznych były masakrycznie drogie, sąsiedzi musieli je robić drugi raz (były zbyt plytkie). Niestety wtedy inne pompy ciepła były kiepskie pod względem wydajności.
Za to od tego roku wszystkie nowe budynki muszą mieć pompy, odchodzi się od gazu.
Waldi mam pytanie czy od zwrotu pieniędzy za fotowoltaike tych 5 tys. zł muszę zapłacić dodatkowo podatek bo tak słyszałem a Ty wiesz coś na ten temat?pozdrawiam
Nie musisz.
Dzień dobry! Jestem właśnie na etapie planowania. Dostałem ofertę na pompę ciepła technix 26 kw z dwoma buforami po 300L. Budynek modernizowany ogrzewany gazem (grzejniki), roczne zużycie 87000 kWh. Czy ta pompa jest warta uwagi czy proponowałbymś coś innego?
Z góry dziękuje i pozdrawiam
ja kupiłem kocioł na opony , na sezon 1,5 opony od traktora i jest gites
Witam pszepraszam za może podstawowe pytanie ale jak pompa ciepła sprawdź się w temperaturach dodatnich ja np. Mieszkam w UK Portsmouth Hampshire roczny zakres temperatur od 4 do 24 czy warto inwestować w takie rozwiązanie.
Działa lepiej niż w ujemnych.
Bo ma lepszą sprawność.
Dziękuję
Ale sadze ze nie jest dobrze oizolowany termicznie dom. Victorianka czy nowe budownictwo? Problem w pompie jest taki ze lepiej dziala z podlogowka (nizsze temperatury) niz grzejniki (wysokie temperatury w grzejnikach) a pompa ciepla zeby osiagnac wysokie temp musi zuzyc duzo pradu. Wiec zostan przy swoim piecu na gaz i grzejnikach. Wiem ze sa dotacje na heat pump w uk ale wydaj pieniadze na thermoizolacje budynku. Pozdrawiam
Waldek, już dawno nie było tak dobrego odcinka, zwro fakeu ;) Pomysł z buforem moim skromnym zdaniem nie ma sensu, ponieważ masz pompę inwerterową, która się moduluje a nie on-off:)
Daj spokój i nie kombinuj, koszty wyjdą większe niż zaoszczędzone ;)
Może masz i rację.
To są rozwiązania dla bogaczy...
Czy pompa ciepła opłaca się bez instalacji fotowoltaicznej?
Panie Waldku, PC 12kW, bufor 100L za mały, Pytanie do tych co mają wiedzę, jaki bufor CO był by dobry.
Usłyszałem ze jest problem z wysterowaniem PC czy przy taryfie G12W nie było by lepiej ustawić grzanie godzinowe zamiast krzywej grzewczej.?
Pozdrawiam
Mamy PC 12kW i bufor ma 1000l (użyteczne ok 850l), sprawdzał się jako akumulator ciepła przy grzaniu na 2giej taryfie. Choć od 1.5 roku PC chodzi tylko w trybie auto dzięki zamontowaniu PV.
Ja mam pompę grzeje tylko w taniej i nie mam żadnego bufora
Sam się zastanawiam nad tym buforem mam 100l i czy jakby nie dać większego to pompa by nie chodziła na mniejszych obrotach.
@@ryszardrys9709 przy dużym buforze oszczędza się sprężarkę, z drugiej strony koszt nowej jest mniejszy niż bufora, a i sam bufor nie jest wieczny. To co fajnego daje bufor to brak wahań temperatury (u mnie rzędu 0.1oC) dla niektórych to zbędne, ja bardzo cenię.
Rachunki za ogrzewanie zmniejszyły się dziesięciokrotnie przy zaizolowaniu domu 25cm styropianu na ściany i 35cm na dach (samemu porządnie), przy oknach folia paroszczelna od wewnątrz, likwidacja kominów, tylko wentylacyjny z kuchni i kotłowni poprowadzony na ścianie na styropianie. Pozdrawiam!
No to jak chce Pan by pompa nie pracowała non stop a przynajmniej by odbywało się to w godzinach nocnych to potrzeba odpowiednio dużego buforu ciepła. Wystarczy sprawdzić ile ciepła potrzeba w najzimniejszy dzień i tak dobrać właściwy bufor. Jeżeli wypełnieniem będzie woda to każdy litr podgrzany o 1 stopień Celsjusza zmagazynuje 1 W energii cieplnej. Więc na przykładzie mojego domu. Skoro przy temperaturze -22 stopnie dom zużywa przez całą dobę 60 kWh energii cieplnej a temperatura zasilania oraz temperatura CWU wynosi 50 stopni muszę mieć bufor o pojemności 6 m3 przy założeniu że będę go ładował do temperatury 55 stopni i rozładowywał do 45 stopni. Czyli wahania wyniosą 10 stopni x 6000l = 60 000 W= 60 kWh ciepła. Oczywiście mniejsza pojemność w zupełności wystarczy i nie dobiera się tak dużych buforów, ale przyjąłem skrajnie pesymistyczny scenariusz by zobrazować że woda nie jest dobrym magazynem energii cieplnej. Znacznie lepiej sprawdzą się bufory wykorzystujące przejścia fazowe. Wówczas 800 l w zupełności wystarcza. Pozdrawiam
Jak zużycie pradu spadło . Ja mam 12 kw plus bufor 600l ,za sezon zużyte 3500 kw ,tempetatura stała 22 ,dom 200m2 .
Czemu aż 55 stopni woda grzana jest?🤔😊
Gdyż przy rodzinie 6 osobowej wolę mieć 200 l wody o temp. 55 stopni, wtedy starcza na mycie dla wszystkich
@@PompaCiepłaiPV To tez racja a jak mam 3 osobową rodzine ale głównie to kąpiele nie prysznice to jaką najlepiej trzymać?? Pozdrawiam
@@pszulc007 42
@@arturwacko6527 Czemu aż taka mała?
@@pszulc007 a sorry nie zauważyłem że kąpiele. Ja grzeje dla 3 osób do 42 więc pewnie ma jakieś 48 stopni i jak idziemy pod prysznic jeden po drugim to jest ok. Jak ostatni myje się 5 godzin później to już trzeba ją chwilę podgrzać.
Zagrzeb sobie do 46 i spróbuj czy będzie ok. Takie eksperymentowanie przecież to żaden problem
Waldku wypowiedz się proszę na temat domów dobrze ocieplonych ale gdzie z racji "wieku" mają one tylko grzanie kaloryferami a nie podłogówką...
Ciężko mi się wypowiedzieć, ale poszukam jakiejś osoby, która korzysta.
@@PompaCiepłaiPV Mam następującą sytuację. Zespół nam się kopciuch.. Dom stary 10x10m z 3 kondygnacjami, podpiwniczeniem oraz poddaszem. Styropian na ociepleniu 60 mm , budulec pustak. Stropy wypełnione szlaką. Poddasze i podpiwniczenie nie ogrzewane.. Z racji tego że kocioł się skończył to chcieliśmy zamontować panele PV na gruncie w ilości 48 szt. 370 W z falownikiem hybrydowym i magazynem energii.. Pompa LG o mocy 16 KW z bojlerem 300L i 150L buforem ciepła ponieważ w domu są głównie kaloryfery stalowe.. Na parterze u Teściów są 3 kaloryfery żeliwne i u mnie na piętrze jest łazienka z podlogówką.. Zużycie prądu rocznie mamy ok 7 KW a pompa ciepła ma mieć pobór około 13-14 KW o ile się nie mylę.. Powierzchnia grzewcza to ok. 270 m2 bo ostatnie piętro ma skosy.. Zastanawiam się czy przy tej instalacji łącznej czy panele wyrobią na ogrzewanie zimą i czy będziemy energetycznie na zero lub prawie zero.. Pan od PV i Pomocy z buforem i magazynem energi uważa że nam powinno styknąć.. Czy ktoś może mi to zweryfikować? Falownik będzie SOFAR 20 KW.. Podobno one lubią być lekko przeciążone.. Czy to prawda?
Jaki był koszt sezonu grzewczego przed instalacją pompy?
Ok 6-7 ton ekogroszku, na temte pieniądze ok 5tys na te 18tys 🤣
@@PompaCiepłaiPV sporo jak na taki metraż
@@PompaCiepłaiPV nie sporo kolego nie sporo ja założyłem dwa lata temu pelet kosztował około 1000 w tym roku już kupiłem 3 t po 2000 i to jeszcze nie koniec.
Duży bufor jest konieczny wyłącznie wtedy, gdy ma się zawory na pętlach i system sterowania w poszczególnych pomieszczeniach typu Salus. Bez dużego bufora pompa taktuje, co jest niekorzystne dla żywotności sprężarki. Kiedy ma się natomiast dwie strefy na cały dom - góra i dół - to bufor nie jest potrzebny, bo same pętle są buforem. Warto mimo wszystko zaznaczyć, że przy systemie sterowania z zaworami bardzo trudno jest skutecznie sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach z posadzkami z miksokreta, tym bardziej grubymi, dostosowanymi do grzania w nocnej taryfie (np. 8 cm). Co innego, gdyby to był piec gazowy. Żeby bawić się w sterowanie przy pompie, z dużym buforem, potrzeba cienkiej wylewki, najlepiej anhydrytowej, o lepszej przewodności niż jastrych na bazie cementu. No ale wtedy nie ma sensu grzanie w nocnej taryfie, bo anhydryt nie akumuluje ciepła.
Panele fotowoltaiczne a akcyza czy dotyczy przedsiębiorców?
Powiedz Wldku jak z tymi kubkami z grudnia bo coś nic nie przychodzi a napił bym się kawki z takiego kubeczka
Napisz raz jeszcze bo straciłem dane. pompa.ciepla.pv@gmail.com
Albo przeoczyłem lub nie powiedział Pan jaka wyszła różnica między taryfami, chodzi czy opłaca się przechodzić na g 12 tym bardziej przy foto?
Jak masz foto po staremu i masz pompę ciepła czy inne ogrzewanie elektrycznie opłaca się g12w jeśli ponad 60 procent grzejesz w tańszej taryfie. Jeśli nie ma foto to tym bardziej trzeba ją mieć i grzać w tańszej taryfie. Jeśli nie mamy ogrzewania na prąd ta taryfa się nie opłaca bo jest droższa niż g10
G12w będzie na plus. W moim przypadku ok. 600zł
Z tąd moje pytanie ponieważ posiadam pompę i zamierzam założyć foto..
@@ciepozesonca8580 teraz założenie foto do pompy jest bez sensu. Teraz foto opłaca się na typowe zmniejszenie rachunku za prąd poza zimą.
Można o uzasadnienie?
Nie ma serwisu tych urzadzen chlodniczych? Mowie o chlodniach, mrozniach i meble chlodnicze i mroznicze? To z czego ja sie utrzymuje od wielu lat? Co ja robie tyle godzin dziennie i po co robie tyle kilometrow po 3 wojewodztwach? Mam obawy co do mojego zycia do tej pory…
Sam mam genia air split ale 10kw ale od niedawna i nie mam doswiadczen duzo. Ale sadze ze sprezarka wytrzyma 15-20lat jak nie bedzie musiala latem chlodzic i sadze ze 2-3falowniki trzeba bedzie wymienic przez ten okres plus kilka silnikow wentylatorow, jakies czujki i moze sterownik. Pozdrawiam
Ale przyznaj że te urządzenia wytrzymują wiele.
@@PompaCiepłaiPV wytrzymuja ale to nie sa inwerterowe sprezarki wiec bez falownika i jest ich kilka ktore pracuja na przemian i kiedy pracuje ktoras to inne odpoczywaja. A jak ktoras sie zepsuje to nadal na pozostalych uklad pracuje i niektore sklepy/inne miejsca to wykorzystuja i oszczedzaja az padnie ich na tyle ze nie zbijaja temperatury i wtedy maja duuuzy wydatek i straty w towarze. Ale ile bylo oszczednosci na serwisie…
6300 za ogrzanie domu, to jeszcze pół roku temu jak dlamine temat nie opłacalny. To na węgla kosztowała ok. 1000 zł, jak w moim przypadku 3tony węgla jest tańsze. Nawet przy cenie opału 2000zl za tonę jestem doprzodu. P.S. Dom jest drewniany, bez modernizacji cieplnej, prawie 100letni, około 220 pow. mieszkalnej. A i jeszcze jedno wysokość do sufitu prawie 3m.
Więc gdzie opłacalność tych wszystkich instalacji?
Ile łazisz przy tym czarnym sypie i ile ton popiołu wywalasz rocznie z czarnej kotłowni?
Witam, ciekawe kiedy to się wszystko zwróci?? Może jakaś kalkulacja?
Spalałem 4.5 eko groszku.. Teraz zużywam... 4000 kwh na sezon grzewczy... Prosta matematyka
@@radekwoffgrid6872 Pewnie wszystko zależ od różnych czynników eko groszek gaz piec kondensacyjny piec na to lub coś innego itd
Jak to widze to mam ochote sprzedac nieocieplony dom z kopciuchem i kupic nieduze mieszkanie w srodku duzego, dobrze ocieplonego bloku ze spokojnymi emerytami, gdzie wszyscy sasiedzi wokol w zasadzie ogrzeja moje mieszkanie za darmo, a pobliska cieplownia weglowa cudnie grzeje blok para. Przerost formy nad trescia tu widze po raz kolejny, po cholere ta farma fotovoltaiki, klimy do grzania skoro ma taryfe g12w. Nie stac zamoznego goscia nawet na tak tani prad nocny czy slepa pogon za ekomoda? Zamozni goscie, a zagracaja podworko panelami, mnoza instalacje. Co z tego ze klima trwala, monoblok tez ponoc trwaly acz bywa niestety glosny, ale spojrzcie na ten caly szajs w piwnicy, tam sie ma co psuc, kazda pompka, sterownik nie przetrwa np dekady, a moze kilku lat. Takie systemy przerastaja tez sama obsluga starszych, niewyksztalconych ludzi, nie mowiac o kosztach i klopocie z serwisem, ktore tez darmowy nie bedzie.
@@marekk1337 W punkt. Zastaw się, a postaw się.
Czy i kiedykolwiek ogrzewanie domu się zwraca ? ogrzewać trzeba, tanio lub wygodnie a za wygodę i bezosobowość się płaci. Paląc "chrustem" wynajmijmy człowieka który "chrust" zgromadzi, będzie co chwile dokładał do pieca, czyścił piec, czyścił komin itp.
Również spalam ok 5 ton na sezon i wykonuje wszystkie te czynności związane z obsługą pieca (czas, obciążenie kręgosłupa itp) o tym nikt nie mówi. Dlatego zamierzam założyć PC nie po to żeby było tanio ale po to żeby było wygodnie.
"Tanio" w naszym kraju to pojecie względne. wczoraj był tani węgiel dzisiaj jest tani prąd a jutro będzie tani olej opałowy.
Więc patrzmy na wygodę a potem dopiero na koszta.
Klimatyzator to pompa ciepła , przeliczyłem kWh z gazu i prądu, w moim przypadku 1 kWh z gazu 30gr a z prądu 20gr w przypadku klimatyzatora
coś słabo liczysz
Panie Waldku odnośnie instalacji kolektorów słonecznych.
Jest Pan zadowolony?
Tak.
Panie Waldku może odezwie się ktoś po modernizacji kotłowni na PC typu HT.Zapewne kanał śledzą osoby z pytaniami w tym zakresie.
Czekam chętnie zrobię o tym materiał. ZAPRASZAM do kontaktu.
Witam ma ktoś z was moze pompe tylko bez paneli fotowoltaicznych jak to wam wychodzi bo rozmyślam nad pompą i niewiem co pierwsze bo na obie inwestycje nie wyrobie pozdrawiam
Przecież policzyłem zużycie nie biorąc pod uwagę fotowolraiki.
@@PompaCiepłaiPV zeczywiście przegapiłem ten moment i obejrzałem jeszcze raz😂
@@damian0062 Ja tam bym obejrzał jeszcze raz i koniecznie ze wszystkimi reklamami 😉
Z całym szacunkiem, Pan próbuje zaklinać rzeczywistość ! Trudno przyznać się do własnych błędów. Można oczywiście kupić browar, żeby napić się piwa.
Taaaaaa
Grzeje Grzeje Monoblok Lg bez grzałki było - 25 bez problemu dała radę... Mam 2 sezony... A dodam że mam ich więcej... 2 sztuki 16 kw w innych bydynkach i kilkanascie klimatyzatorów... Nic przy tym nie robię... Miałem co prawda awarie w 1 sztuce 16 kw... Ale dodam że to było żle uruchomione przez osoby które to montowały... Dlatego tak się zadziałało...
Czy ma Pan jakąś alternatywę na wypadek zaniku prądu? Jak wtedy ogrzać dom?
nie ma
Dzień dobry.
Dzięki za naturalne i życiowe podchodzenie do sprawy.
Mam podstawowe pytanie a nawet kilka :)
Założenia: Nowa budowa domu, fotowoltaika, wszędzie podłogówka, dużo oświetlenia zewnętrznego, podgrzewany podjazd.
1) Gdybyś miał wybór i możliwości to pompa gruntowa czy napowietrzna, oczywiście ceny robią swoje, ale w zamian wydajność, estetyka urządzenia, brak na zewnątrz agregatów itp.
2) A może całkowita rezygnacja z pompy ciepła i profesjonalnie wykonany i zwymiarowany bufor?
3) Gaz kilkadziesiąt metrów od działki, robić podłączenie "na wszelki wypadek" czy nie ma to sensu bo jak nie będzie prądu to gaz nam nie pomoże.
4) Na wypadek awarii lub innych nieprzewidzianych sytuacji na świecie, miejsce na generator prądu i kominek nie tylko do grzania ale też dla atmosfery - wtedy stety czy niestety ale komin.
Przepraszam, że na "Ty" ale może to nie problem :)
Cała instalacja zakupiona początkiem lipca 2021r 9kWp za 23tys. zł. Na gruncie na ceownikach zimnogiętych 100mm i 80mm. Moduły inko,.falownik foxess
Za 10kWp.mialbym 1200zł więcej. Także czesali dobrze, a w marcu tego roku wołali za to samo 40k.
Waldi ale cię młody pozamiatał 😄😄😄
Wyszczekany nie wiem po kim ;-)
Od 4 lat użytkuję pompę ciepła Buderus.
Gruntowa - 3 odwierty.
Dom pow. użytkowa trochę ponad 200m2.
Do tego 300L zbiornik na wodę.
(4 osoby w tym 3 kobiety).
Cała regulacja to: maj 1°C w dół, październik 1°C w górę. Wszystko.
Co może dziwić firmę złapałem z ogłoszenia.
Pan Stefan zaprojektował i zainstalował mi wod-kan, podłogówkę (styropian i przewody) i całą instalację. Poleciłem go przez ten czas około 20 osobom, wszyscy zadowoleni bo wybrali #Buderus
Teraz bum na powietrzne, ponieważ mamy słabe zimy, ale niech przyjdzie 2 tygodnie -25°C i współczuję rachunku. U mnie miesiące zimowe to opłaty razem z oświetleniem ~500zł/m-c
@Maciej Adamski - ile w roku na CO+CWU pompa pobiera Tobie prądu??
Masz podlicznik?
Pozdrawiam.
@@marekprzedstawiciel8740 Mam podlicznik. W pierwszym zezonie od 1 października 2018 do 1 października 2019 zużyłem 5 580 kWh.
@@_S_H_R_E_K_ - też mam pc gruntową od 10 lat i zużycie na CO+CWU to
od 4600 do 5000 kWh (dom 256 - 217 ogrzewania podłogowego)
czyli bardzo podobnie:)
PC 11 kW - 3 odwierty po 80 m zbiornik 185 l wbudowany w pc
U mnie firma robiła od A do Z (podłogówka,odwierty,pompa,podłączenie,wszytko)
Teraz Buderus kiedyś (IVT).
Uważam, że najlepsze źródło ogrzewania :)
Pozdrawiam:).
@@marekprzedstawiciel8740 Też uważam że to jedno z najlepszych pod wzgledem obsługi i ekonomii, rozwiazań. Oczywiście odwierty również były na zlecenie i pod nadzorem tej ekipy. To zużycie które podałem to z pierwszego roku. Panowie którzy robili mi wykończeniówkę połowę listopada siedzieli przy otwartych oknach(wszystko się wygrzewało, w domu sauna) i przy żarówkach 200W. Jak policzyłem tylko kW, bez przesyłów i tych wszystkich dodatkowych groszy to miałem kwotę 1650zł. Po pierwszym roku przestałem kontrolować. Pompa działa bez zarzutu, krzywa ustalona idealnie i optymalnie. Pozdrawiam
@@_S_H_R_E_K_ - najważniejsze pompa działa bez zarzutu:), u mnie od 10 lat.
Ja raz na miesiąc spisuje jeszcze dla statystyk, bo są osoby z Rodziny co nie wierzą że to działa (ciepło z gruntu) - a przy okazji wiem ile w roku pc zużywa na CO i na CWU.
Też "jadę" na krzywej grzewczej:).
Życzę aby pompa działała jak najdłużej bez awarii :).
Pozdrawiam.
zakładam pompe 9kw do ogrzania 200m dom dobrze zaizolowany tyle że mam tylko 6.5 kw solary ciekawe ile bedzie dopłaty może ma ktoś podobną juz instalacje w urzytku ? Pozdrawiam
Witam a co Pan robi jak nie ma prądu. Bo nie wiem czy dobrze widziałem jakiś akumulator na buforze stał u Pana. Czy on jest do przetwornicy solarnej. Pozdrawiam
Tak to jest zabezpieczenie solarów. Na pompę ciepła nie mam backupu
Nie będzie wyboru bo Unia szykuje zakaz używania nie tylko pieców węglowych czy olejowych, ale i gazowych.
ja tam mam zmodernizowany dom i musialem obnizyc ogrzewanie domu na zwyklych grzejnikach do 55 stopni do tego mam automatyczne zawory i sterowanie netatmo i piec wlacza sie dopiero jak w jakims pokoju spadnie temperatura i zastanawiam sie nad pompa ciepla jako wspomaczacz, mam PV
Kolega zakladal pape ciepla nie wiem jakiej firmy ale po zalozeniu odrazu byla demontowana raz i za jakis czas drugi raz. Musial byc chyba jakas wadliwa w takim razie
To nie jest problem masz pompę inverterową u mnie chodzi non stop
Panie Waldku odnośnie większego bufora. Ilość zgromadzonej energii w wodzie to 1.16 wata na stopień na litr. Czyli mając bufor 300 litrów i podgrzewając w nim wodę z 25 do 35 litrów jesteśmy w stanie zgromadzić w nim 3480 Wat energii. Ale ponieważ ma Pan podłogówkę nie potrzebuje Pan dużego bufora. Proszę tylko zwrócić uwagę na przepływy. Przez podłogówkę musi przepływać dużo wody, tak dużo jak to tylko możliwe. W tym celu zarówno nastawy pompy obiegowej jak i przepływy przez poszczególne obiegi muszą być odpowiednio ustawione. Wartość przepływu po stronie odbioru muszą być większe niż na pompie ciepła.
Pozdrawiam
Aniele ty mój. Nareszcie objawienie wiedzy utajonej. Teraz muszę obliczyć czy naładować bufor za dnia kiedy sprawność pompy jest dużo lepsza i używać tego ciepła w nocy. Ciekawe jaki będzie wynik ekonomiczny?
@@sebmumi1 Ekonomia i pomiary na żywca wychodzą jednak za nocą bo cena prądu masz 40 gr a nie 85
Niby tak. Tyle że za dnia COP wyjdzie 4 do 4,5, a w nocy od 2 do 3. Licząc pobieżnie wyszło mi do 1000 kWh oszczędności na sezon przy dużym buforze 2000l. Nie odliczyłem jeszcze strat ciepła. Dałbym mu 30 cm izolacji ze styropianu.
Ja jestem na fotowoltaice i G11 więc marzę o jak najmniejszym zużyciu prądu pod kątem ilości, a bufor ciepła daje dodatkowo bezpieczeństwo gdyby dochodziło do odłączeń prądu.
@@sebmumi1 odnośnie strat ciepła na buforze to jeśli nie stoi on na zewnątrz (a na 100% tak nie jest) tylko w domu to ogrzewa dom. Różnica temperatur pomiędzy buforem gdzie będzie 35 a 40 stopni a temperaturą otoczenia 20 stopni też jest nie duża więc przenikalność nie będzie duża.
Trzeba też wziąć pod uwagę zmienność pogody, która u nas jest spora i powoduje, że nie zawsze w dzień jest dużo ciepłej jak w nocy, będzie to obniżać opłacalność inwestycji w bufor. Duże bufory są dobre przy grzejnikach gdzie jest niska bezwładność układu. Przy podłogówce lepiej "pchać" ciepło w podłogę. Trzeba tylko ustawić przepływy na maksa. To najczęstszy błąd instalacji z pompami ciepła (choć i przy kotłach gazowych niskotemperaturowych też się z tym spotkałem), brak odpowiednio dużych przepływów.
Z podłogowym ogrzewaniem nie mam wielkich doświadczeń. Mam w łazience podłogówkę i jest zaraz pod płytkami, więc szybko się nagrzewa. Znajomy ma podłogówkę 20 cm w betonie i czeka tydzień na efekty grzania podłogi, ale potem tydzień podłoga oddaje ciepło, więc może taki bufor z betonu byłby lepszy?
Ja z gazu z sieci bez foto. Też mam take rachunki rocznie. Piec Vissman kondensat 210m2 powierzni
U mnie byli swych przedstawicieli jeden od Daikina proponuje mi 12 kw wysokotemperaturową tam jest bez bufora,drugi Milton 15 kw z buforem 500l, dom 180 m użytkowych 70%podlogowki ale zrobione z powrotu z grzejnika czy mam iść w pompę wysokotemperaturową czy w spita?
Montuj Pan split, jeśli chce Pan robić coroczne przeglądy szczelności instalacji.
Monoblok jest prostszy w montażu, ale ma delikatnie większe straty, niż wspomniany split. Mimo wszystko zalecałbym monoblok i nie przesadzajmy z tym buforem - 300 litrów powinien wystarczyć :-) Tylko musi to być dobrze zamontowane :-)
@@cezaryjanas1799 montuje pan split ,ale obstawiał by pan monoblok to co wreszcie Daikina wysokotemperaturową czy koltona 15 kw , nadmiernie że jeszcze był od Mitsubishi zbadana 10 kw w splicie
Przecież ONI do tego dążą aby jak najwięcej użytkowników założyło pompy ciepła. Do tego instalacja FV i nadwyżkę sprzedać za 30 groszy ,a w okresie grzewczym ,zimowym kupić za 1,30.
Dlatego do fotowoltaiki trzeba mieć akumulator. Pisałam w innym poście jak to wygląda w Niemczech, gdzie od tego roku wszystkie nowe domy muszą mieć pompy ciepla.
Ja odsprzedaje energię z FV po 6 centów a kupuję 4 razy drożej. Dlatego kupiliśmy akumulator i od maja widzę różnice. Mamy gaz jako ogrzewanie, jestem ciekawa jak to teraz będzie.
wszystko masz na prąd więc na pewno zyskałeś na fotowoltaice.
Założyłem niedawno i teraz zastanawiam się jakie ogrzewanie domu zainstalować.
Bufor 300 L z grzałką czy powietrzna pompa ciepła ?
Masz pompy z buforem całość wielkości trochę większej pralki. Inne rozwiązanie ale jedna firma ma na to patent.
Ja mam w domu zaplanowaną pompę ciepła i 100% podłogówki. W łazience oczywiście grzejnik będzie, ale elektryczny, bo nie ma co zaburzać parametru. Dodatkowo będzie kominek - nie do końca przemyślany projekt i teraz to wychodzi, więc kominek musi być w wersji slim czyli o połowę droższy (akurat w kuchni pomyślałem o przesunięciu ścianki i każda lodówka wejdzie, a o kominku zapomniałem). Koszt kominka to 15 tys, kilka tys poszło na komin, ale nie taktuję tego stricte jako źródło ciepła a rekreacja/estetyka.
O fotowoltaice nie myślę na razie.
Na elewacji ma być 20cm styropianu i zastanawiam się jaki wybrać. Czy dopłacać do grafitowego i oszczędzać (ze zgrubnych rachunków) 1150kW/rok czy wziąć biały i zaoszczędzić jednorazowo 5,8 tys. Z moich wiliczeń wynika, że obecnie dogrzanie tego kominkiem to koszt 100-150zł, a pompą ciepła 250-400zł przy prądzie za 1zł.
Też nie do końca wiem ile ciepła wpadnie przez okna, a mam główne oszklenia od wschodu i południa, a od zachodu mam mało okien, a od północy jedno łazienkowe.
Wydałeś na kominek 15 tys a zastanawiasz się jaki styropian zamontować bo zaoszczędzisz 5,8 tys???
Pomyśl, kominek jako (coś co będzie pewnie kilka razy w roku rozpalone) wywalić 15 tys a zastanawiać się czy oszczędzić na styropianie.
Wydajesz na coś co ma być estetyką a zastanawiasz się nad ociepleniem!!!!!!
Bez komentarza!!!!
@@marekprzedstawiciel8740 Oczywiście, że tak, na kominek zdecydowałem się z dwóch powodów:
1. Moim marzeniem jest siadać wieczorem w zimne dni z żoną przed rozpalonym kominkiem.
2. Przy bardzo dużych mrozach mogę szybko podnieść temperaturę w domu zapobiegając wejściu PC na niekorzystny tryb pracy.
3. Zabezpieczenie gdyby zabrakło prądu na dłuższy czas, jakieś ekstremalne sytuacje - które się zdarzają co widać. Ułamek inwestycji za bezpieczeństwo to nieduża cena.
Tak więc kominek był czymś co musiało być - zrobienie go taniej byłoby pewnie możliwe, ale to różnica pewnie kilku tysięcy za granity, które zapewnią bezpieczeństwo i będą wieczne.
Jeżeli chodzi o ocieplenie to między styropianem λ=0.038, a λ=0,032 to cena styropianu na dzień dzisiejszy różni się o 5800, a różnica w utraconym cieple z tego powodu wychodzi teoretycznie 950-1150kW. Przy założeniu COP 3 jest to 300-400kW zużytej mocy, więc pewnie 300-400zł. 1mp drewna kosztuje koło mnie 250zł i jest to około 2000kW, sprawność kominka to ~70%, więc jakieś 1400kW realnego ciepła. Czyli kilkukrotne odpalenie kominka w roku może się okazać, że te straty na słabszym styropianie zniweluje.
Za te 5800 jestem w stanie palić drewnem przez 20 lat, a może i dłużej jak wezmę pod uwagę to, że trochę drewna mogę (i mam) swojego.
Za te 5800 jestem w stanie grzać pompą ciepła przez kolejne 15 lat, żeby zniwelować te różnice.
Dodatkowo to nie jest jedyna potencjalna oszczędność przy budowie domu - bo takie są na każdym kroku - np zdecydowałem się na tynki gipsowe, które są tańsze, na wylewkę cementową (tu dochodzą jeszcze praktyczne kwestie jak wylanie spadku pod prysznicem, brak konieczności szlifowanie przed klejeniem podłogi), na dach zdecydowałem się na membranę PCV (jeden nie jest użytkowy, a drugi jest odwrócony, więc uszkodzenia mechaniczne niestraszne - nie znalazłem sensu dopłacania do EPDM, a papa wydaje się problematyczna), na większości dużych przeszkleń mam rolety, a nie żaluzje.
Zastanawiam się nad drewnem na taras, rodzajem schodów, balustradami, a dalej wykończeniem, jakie podłogi jakie płytki, jaka armatura z czego podjazd itd.
Na każdym aspekcie można oszczędzić kilka tysięcy/kilkanaście i rozważam różne za i przeciw. To są dziesiątki tysięcy potencjalnych oszczędności przy budowie - gdzie ceny poszły w górę, raty kredytu w górę i tych pieniędzy zostaje coraz mniej.
Lepsze rozwiązania bywają droższe, ale czy korzyści są opłacalne?
Na pewno nieopłacalnym jest dopłacanie 3000 żeby zmienić styropian z λ=0,032 na λ=0,031 - bo daje to 200kW ciepła na rok, ale dopłacenie 500zł z λ=0,033 na λ=0,031 też daje 200kW ciepła i tu warto dopłacić.
@Andrzej Zajst
Marzenia trzeba realizować, natomiast mam wielu znajomych, którzy posiadają kominki i to za "nie małą kasę" i odpalają teraz dwa może trzy razy w roku:) - ze względu na jednak problemy z brudem.
Skoro podajesz, że 15 tys (to ułamek inwestycji) to mogłeś zainwestować w pompę ciepła gruntową - rewelacyjne rozwiązanie (posiadam od 10 lat) realna sprawność prawie 450 %.
Ja nie mam ocieplonego domu (nie miałem dylematu jaki styropian) bo jest ściana jednowarstwowa (48 cm Ytong) z całym system nadproży, czyli bez mostków termicznych.
Każdy dom może "pochłonąć" każdą gotówkę - więc zgadzam się z Tobą, że trzeba liczyć co dla nas jest najważniejsze i w co można zainwestować więcej a w co mniej.
Pozdrawiam
@@marekprzedstawiciel8740 Gruntową pompę też rozważałem, ale dwie kwestie mnie odstraszyły - po pierwsze cena. Przy mojej działce kopanie pod instalację byłoby problematyczne i drogie.
Druga to mała elastyczność zmiany. Jeżeli z jakiegoś wzgęlu w przyszłości chciałbym zmienić źródło ciepła to przy takiej pompie jest to najbardziej problematyczne.
Chociaż to mogła być dobra inwestycja (mając w razie czego kominek) jak i GWC na który się nie zdecydowałem. Po jakimś czasie widać rzeczy, które można było zrobić lepiej.
@@andrzejzajst8533 - widzisz, Andrzeju, odstraszyła Ciebie cena pompy ciepła gruntowej, która pewnie pracowałaby przez 20-25 lat (czyli realne koszty bardzo małe patrząc na możliwości) a "wydałeś" na kominek (1/4) ceny pompy,
aby romantycznie spędzać czas z Małżonką kilka razy w roku.
Ale co zmieniać w ogrzewaniu???
Ja mam praktycznie wszędzie ogrzewanie podłogowe - oprócz garażu, działa to 10 lat - zero pracy, zero problemów.
W pompie najważniejsza jest sprężarka - u mnie mitsubishi czyli jeżeli nic się nie przytrafi to powinna pracować 20-25 lat, a odwierty to system zamknięty - czyli jak się tektonicznie ziemia nie przesunie to może działać 30-50 lat.
Dzięki pc gruntowej wyniki uzyskuję zużycia energii jak domu pasywnego:)
bo w tym sezonie na ogrzewanie (CO) pompa zużyła 13,8 kWh /m 2 / cały sezon (210 dni ogrzewania), czyli około 8,5 PLN ogrzania 1 m 2 - taryfa G 11.
Dom 256 m 2 także koszty ogrzewania dla mnie bardzo małe przy okazji bez pracy:).
Pozdrawiam:).
Komin postawił byś przy nowym domu ? Czy nie?
Nie. Zdecydowanie nie.
Prąd darmowy z Geotermii Energia geotermalna jestem w temacie i sam mam zamiar budować.
Powiedziane przed było że kosztowało cię ogrzewanie 6300 zł , ale nie wspomniałeś jakie było zużycie opału przed zamontowaniem pompy . Ja posiadam pompę gruntową NIBE i w tym roku zużyła 6250kw a w poprzednich latach zużywałem ok 3,5-4 tony miału na sezon pominąwszy fakt że zyskałem pomieszczenie to koszt ogrzewania nie wzrósł
Świetny materiał.
Zastanawia mnie jeden fakt.
Don nowy budowany według wt2021 a nawet lepiej docieplony. Wszędzie podłogówka co 15cm. Zastanawia mnie fakt czy aby utrzymać w domu 21 5 st faktycznie wystarczy te 23 -25st zasilania? Ktoś z Państwa testował? ..
Druga rzecz , która mnie Zastanawia to czy bardziej ekonomiczne jest robienie przerwy w pracy pompy w nocy np 5h w najniższej temp I grzanie tylko w dzień czy niech sobie chodzi przez 24h ?
23stopnie to chyba jednak za mało. Może jak na zewnątrz jest 5 na plusie to ok. Przy -15 pewnie w podłogę musi pójść 30
Przy - 15 28stC
Nigdy temp zasilania nie była większa niż 30st nawet przy -14 , pompa ma chodzić kiedy chce , chodź mając g12w będzie najtaniej i wcale nie musimy się martwić tanimi godzinami bo pompa zima i tak najwięcej chodzi w nocy gdy są najniższe temp
Zależy od ocieplenia budynku głównie dach i w nocy grzać nie trzeba
Moim zdaniem lepiej jak pompa w zimę chodzi 24h na dobę, dlatego bo potem podtrzymuje temperaturę w domu, jeżeli ja wyłączysz na 5 h w nocy to dom się wychłodzi w jakimś tam stopniu ,potem w dzień pompa będzie musiała nadrobić . Jak przychodzi do włączenia ogrzewania na zimę to po prostuje zadaje jej temperaturę 23 stopnie na termostacie i potem nic już nie zmieniam bo nie warto.
Zastanawiam sie po co grzać cwu na więcej niz 40 stopni, u mnie taka temp juz parzy dzieci, majac w głowicach prysznicowych termostaty na 38 stopni a w umywalkach zwykle baterie mam idealna temp do bieżącego mycia sie, golenia. Przy okazji twój zbiornik 200l wyglada jak mój, płaszczowy z opolskiej firmy, ktory nie ma spirali i nie wymaga katody? Sprawdza sie od kilku lat z dodatkowa grzałka 2kW gdy nie grzeje pelletem. Postawiłeś na prąd i podziwiam, ja bez kredytu odpuściłem sobie fotowoltaika i pompę bo wycofali wsparcie dla instalacji w nowobudowanych budynkach (tak sie wspiera obywatela na etapie budowy, czysta dyskryminacja obywatela ).
Do nowo budowanych domów wprowadzili program Moje Ciepło - dopłata właśnie do Pomp Ciepła. Program trwa już chyba dwa miesiące.
@@marekk.7449 rychło wczas, ja piec na pellet mam od 2 lat i każdy traktował mnie z buta. Może sie przyda komuś kto jeszcze stoi przed instalacją pieca - raz taka furtka była w 2019 roku na pól roku, ale budynek trzeba było oddać do użytku wtedy do końca 2019 roku, może kolejni kolesie rządzących zamierzają sie zmieścić w takim "okienku dopłat dla znajomych" (takie postepowanie to jawna dyskryminacja obywateli za ich podatki).
A dlaczego by nie w cenie dobrej pompy zainstalować kocioł elektryczny z fotowoltaiką .
Może ktoś z widzów tak ma?
W dobrze ocieplonym domu o stosunkowo małej powierzchni 150m2
Też niegłupi pomysł. Jeszcze taniej wychodzą kable grzewcze. Do małego, dobrze ocieplonego domu jak znalazł
Musiałbyś mieć dużo tej FV a zimą produkcja mała więc przy nowym rozliczeniu i tak musiałbyś rachunki płacić spore
@@Anonymous-PL Bufor i grzanie w taniej taryfie. PV na starych zasadach robiło robotę.
Jaką masz Waldku kamerkę? Pozdrawiam
Sony 7s, sony 7r, sony a4500
@@PompaCiepłaiPV Dzięki :)
Waldi - ja wiem, że użyłeś magii montażu wideo by ta sterta węgla w tle wyglądała jak ziemia ogrodowa, ale nas nie oszukasz! 😆
Dobre ;-) Pozdrawiam.
Dlaczego ludziom się nie uświadamia że pompa ciepła bez paneli słonecznych i solarów się nie opłaca prąd zje go z kościami
@@henryk572 panele to panele a pompa ciepła to pompa ciepła. Ludzie to mieszają
@@henryk572 czy posiada pan pompę ,że takie teorie wypowiada ? Ja mam pompę i wiem że koszt ogrzewania pompą jest niższy od ogrzewania węglem i nie muszę się codziennie brudzić i zyskałem pomieszczenie . Fakt koszt montażu jest wysoki , ale po dwóch latach użytkowania mogę powiedzieć z całą pewnością że warto było i zrobiłbym to raz jeszcze
@@roberttubielewicz4582 ogrzewał Pan pszy minus 15 stopni mieszkanie dom bardzo dobrze ocieplony potrójna szyba okna ok ale zwykłym domu kogo stać ocieplić wymienić okna drzwi a ile kilowat miał kocioł a ile ma pompa ciepła i czy korzysta pan tylko z prądu z sieci
Midea - do chłodzenia - ok ale do grzania A+ to po prostu słabo. Galanz - on-off - spakować do pudelka i OFF. PC i bufor - co Ci da większy bufor??? Czy ten nie wystarczy do defrostu??? Może trzeba docieplić dom???
Witam mam nowy dom parterowy 130m2 z garazem w bryle bez użytkowanego poddasza ocieplony 20 grafitu 0,031poddasze 25 białego 0,038 podłoga 15 cm 0,036 rekuperacje , rurki ogrzewania polozone co 10 cm i mam dylemat bo mam gaz obok domu gdzie koszt podciągnięcia 3 tys i 3 tys wew instalacja gazowa by mnie kosztowała .
proszę o poradę co założyć i ile taka pompa może zuzyc energi na taki dom
Podbija pytanie. Dom parterowy 120pow użytkowej a całościowo z garażem i kotłownia180m. Wszędzie podłogówka.
O matko. Ta pompa żre . Nawet przy pv nie ograniczysz do rozsądnej ceny za ogrzewanie. Gaz kondensat Ariston pging . Cały rok grzanie plus ciepła woda zamknąłem rok w kwocie 2900zl . Teraz od stycznia do maja mam 1830zl gdzie w zasadzie do listopada nie będę grzał w domu więc tylko ciepła woda........ Żre ta pompa i to ostro.
O Matko i domy mamy tej samej powieżchni, też masz temp przez całą dobę 23 stopnie, też masz lokal, który ogrzewasz razem z domem. Rozumiem że też dom jest z takiego samego czasu budowy i ma te same ocieplenie. Uwielbiam komentarze które nic nie wnoszą do sprawy. To tak jakby pirównywać dwa samochody i powiedzieć ale ten twój dużo zużywa paliwa. Tir vs maluch 🤣
@@PompaCiepłaiPV stary żre żre i żre . Nie porównuje do tego co Ty masz ale mam porównanie kolegi który ma koło 140m2 . Myślał że na pompie zaoszczędzi wyrzucając gaz. Chłop był zdziwiony kiedy rachunki miał dużo wyższe na poziomie koło 4500 rocznie . No jest lipa chłopie i tyle . Nie jest tak pięknie . Za duże koszty . To wszystko do tego za dużo kosztuje a nie zanosi się na obnizke czy to pv czy pompy. Na chwilę obecną to eko to ślepy zaułek. Sam mam instalacje 4.5kwp. przeliczyłem rok . Powiem Ci tak. Instalacja się zwróci za 6.6 roku jeżeli chodzi o mnie. Ale modernizacja tego nawet po 20 25 latach bez dokładanie od siebie ? Nie sądzę . Jest też lipa totalna . Zwrot to jedno ale dochodzi do tego zwrot eksploatacyjny czyli amortyzacja ..... I na tym można już skończyć . A gdzie czysta oszczędność ? Nie widzę tego.
@@dawiddawid5930 Pogadamy za rok, jak zapłacisz 2x tyle za gaz + vat, którego teraz nie masz liczonego.
@@PompaCiepłaiPV no dokładnie . Gaz gazem a prad nie prądem ? Nie pamiętam żeby coś potaniało w kierunku deflacji energetycznej . Przy kryzysie energetycznym masz dobry agregat żeby Ci pompę pociąglo? Nie sądzę. Przy kondensacie na gaz nawet jak nie mam pradu odpalę piec gazowy po taniości .
@@dawiddawid5930 Tu się z tobą zgodzę, łatwiej jest uruchomić piec gazowy małym agregatem, ale najpierw trzeba by mieć ten gaz, a z tym może być krucho, ale nie porównuj cen nie analizując zupełnie sytuacji.
Sam zastanawiam się nad PC w nowym domu. Miał być gaz ale gazownia ma opóznienia i deweloper wstawia butle gazowe (2500l)do czasu podłączenia gazu. Podobno 2 lata ale co jak z 2 lat zrobią się 4 ? PC to koszt nieporównywalny. Różnica w rachunkach nie wiem...przy butli pewnie ze 4 tys. a potem przy gazie z sieci różnica zapewne niewielka bo prąd "dogoni" gaz. NIemniej w nipewnej dla mnie przyszłości gazu chyba postawię na PC o ile w ogóle ja dostanę bo ich brakuje na rynku.
Witam umie w Enei prąd kosztuje 0,80gr brakło mi 1200kwh i zapłaciłem 956pln pozdrawiam serdecznie
Panie, ja już lodówkę dawno do góry nogami odwróciłem i dalej nie wiem jakby to miało grzać XD
No jak, toć płytki z tyłu są ciepłe, więc grzeje🤣
Da się wyprodukować prąd który spełni 100% zapotrzebowania, z kilku źródeł OZE, ale tylko w skali micro... W skali całego kraju jest to nie możliwe.
Ciekawe bardzo jak bez serwisu dlugo po działa chyba że Pan sam dba o jednostkę zewnętrzna?nie m co ukrywać ściąga wszystkie latające śmiecie i powietrzu i wydajność spada i zużycie energii większe i kto to doczyści za kilka lat?filtry w instalacji się nie brudzą?sam właściciel 1 na 50 może to i zrobi.a potem problemy bo nie grzeje albo dużo prądu zużywa.ciekawe
Ciekawe co Pan mówi o przeglądach, bo ma Pan obowiązek prawny co roku przeglądu i rejestracji w odpowiednim urzędzie!
Absolutnie nie.
@@PompaCiepłaiPV absolutnie tak
No i jestem ciekaw co dalej w tym temacie ?
Rozwiniecie Panowie?
Ekwiwalent 5ton CO2
Niestety nie każdego stać by zapłacić za chiński badziew 100 000 zł , przy tym uszkadzając sprzęt somsiadą w koło , bo latem w sieci jest 270 v , ludzie kupują te panele zaraz będą kupować własny prąd na 5 x drożej , od zalania dziejów drewno jest jedynym odnawialnym źródłem energi , oni już dzisiaj wiedzą że za 20 lat nie będzie zim
Najlepiej nie ogrzewać tylko super zaizolować - dom pasywny.
Najtańsze jest drewno i śmieci ale to nie działa w małych układach małych kotłach bez bufora co najmniej 1000 L
Jest to obsługowe jest brud odpady czyszczenie pozyskanie i transport opału i to trzeba wszystko wliczyć w koszt miesięczny !
Pompa ciepła nadaje się do każdego domu w którym układ co zapewni komfortowa temperaturę nie przekraczając 55*C czynnika grzewczego Przy obecnych cenach opału i trudnościach pozyskania nawet pompa bez fotowoltaiki jeżeli jest przewymiarowana i pracuje na bufor tylko w taryfie nocnej wychodzi taniej od eko groszku pelletu czy gazu o oleju nie wspomnę bo obecna cena 7 zł za litr jest chora Większość ludzi którzy jęczą i narzekają na PC ma pompy za małej mocy które przy - 20 się zarzynają i wtedy idą w układ grzałki i szlak trafia całą oszczędność Podstawa taniego ogrzewania prądem jest jego pobór w taniej taryfie a to wymaga bufora który utrzyma dom przez caly czas taryfy drogiej
Jeśli duuuuzy bufor i PC to popa musi być przewymiarowana min o 1 oczko
Potem jak przełączysz czy raz na kilka lat zapłacić za grzałki czy co roku płacić więcej za prąd z większej pompy to nie wiem co ci się bardziej opłaca
@@lelo1234ify Założenie moje przy robieniu układu jest takie że PC bez żadnych grzałek ma dac ciepło na dom do -25 bez żadnych ceregieli Jak dokładasz bufor i masz zamiar grzać tylko na 2 taryfie to PC musi w okresie taniej energii nagrzać ci zapas CWU nagrzać dom i naładować bufor do 55 -60 *C aby to starczyło na okres od 6 rano do 13 gdzie masz 2 godziny taniego prądu i po tych 2 godzinach masz mieć energii do 22 gdzie bufor masz na poziomie 30 *C
Na dom 270 m 5 osób grzejniki i podłogówka Bufor 1800 l zbiornik cwu 800 lPompa 19 kw Klient zadowolony pracuje bez zastrzeżeń Sterownik ogrzewania COMPIT 315 T z krzywymi grzewczymi w zależności od temp zewn . Instalacja dział 2 lata bezobsługowo Koszt ogrzewania 60 % ceny groszku a w tym roku to wyjdzie grosze w stosunku do węgla .
Teraz robię salon meblowy i góra pomieszczenia mieszkalne ponad 700 m
salonu i 6 mieszkań a więc 1400 m
Będzie zastosowane 3 pompy po 19 kw i zbiornik buforowy 4800 l po lpg i 1000 l na cwu Cały dach panele w sumie coś kolo 40 kw Będzie śmigać aż miło