Panie Kapitanie, na studiach robiliśmy takie testy materiałów budowlanych. ćwiczenie nazywało się termo domek. W skrócie, 100 watowa żarówka zamknięta w takim domku i jeden czujnik temp. wewnątrz a drugi na zewnątrz. Wszystkie ściany ocieplone. Mierzysz temperaturę "uciekajacą". Druga próba żarówka świeci na ścianę z zewnątrz imitując słońce.
Istnieje też taki materiał jak panele próżniowe (VIP),ich największą zaletą jest bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła (0,0043), gdzie dla porównania dla styropianu współczynnik ten wynosi około 0,04, z tego co wiem materiał wykorzystywany jest aktualnie również do ocieplania budynków, sam jednak nie znam żadnej takiej realizacji w Polsce. Oczywiście materiał ma swoje wady takie jak: wysoka cena, brak możliwości docięcia materiału oraz łatwość uszkodzenia w trakcie montażu, z tego też powodu myślę, że materiał nie odbił się większym echem, ale myślę że super byłoby zobaczyć jakiś test z tym materiałem przez kapitana, pozdrawiam :)
Kapitanie zdałem sobie teraz sprawę dlaczego oglądam Twoje materiały. Odpowiedź jest taka że wnoszą do mojego życia racjonalizm oraz wyśmienitą dawkę wiedzy, która dla mnie jest bardzo istotna. Dzięki że jesteś. Pozdrawiam Ciebie oraz całą ekipę.
Duży plus za test takiej farby, może mniej ludzi będzie nabite w butelkę po tym teście. Trzeba ludzi uświadamiać przed takim naciąganiem. Pozdrawiam :)
Hey jestem właścicielem firmy budowlanej i już 2 lata temu miałem kontakt z tą "cudowną technologią" niestety przedstawiciel producenta oprócz sloganów reklamowych nie potrafił wyjaśnić mi na jakiej zasadzie działa ta farba . Padały stwierdzenia o mikro pęcherzykach powietrza które są najlepszym izolatorem i spokojnie zastąpią 10 cm styropianu . Zdziwiło mnie że nigdzie nie są podawane parametry które są standardowymi wyznacznikami izolacyjności cieplnej np lambda. Przedstawiciel po wykonaniu telefonu do przyjaciele ustalił że ma ona współczynnik lambda na poziomie ok 0,03 czyli lepiej niż najlepszy styropian grafitowy . Niestety współczynnik lambda to tylko charakterystyka materiału natomiast izolacyjność stanowi tzw . opór cieplny czyli iloraz współczynnika lambda oraz grubości izolacji . Tak więc aby farba miała być tak samo dobra jak 10 cm styropianu o lambdzie 0,031 to zakładając że ma lambdę 0,030 musiała by mieć grubość ponad 9 cm. Po tej rozmowie i wskazaniu błędów logicznych więcej przedstawiciel się nie odezwał . Może tak dobrze się sprzedaje ze zapomniał. Pozdrawiam Daniel
A co z tak zwaną "folią kosmiczną" używaną przez wszystkie służby i jako podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej? Może by spróbować zaizolować nią lub kilkoma warstwami twój testowy domek?
Mega odcinek jak zawsze, moja propozycja może sprawdź papier ceramiczny jest cieniutki elastyczny lekki i raczej tani a używa się go właśnie do izolacji termicznych np układów wydechowych czy turbin itd fajny materiał, pozdro 👍👍
Może lepiej zrobić test w inny sposób. Zamykając w tych pojemnikach termometry najlepiej z zdalnym odczytem np. Stacja pogodowa z lidla z trzema termometrami. A następnie umieścić pojemniki w dużej zamrażarce (kilka miesięcy wstecz można by wystawić je na zewnątrz). W ten sposób symulujemy izolację ścian przez zimnem z zewnątrz a co za tym idzie określimy jak farba izoluje nasze pomieszczenia przed wychładzaniem. Najlepiej było by dołożyć do każdego pojemnika coś co wytwarza stałe ciepło naprzykład żarówkę małej mocy. Stałe źródło ciepła wewnątrz pojemnika oraz stałe chłodzenie z zewnątrz przy stałym monitoringu temperatury powinny dać realne wyniki. Pomiar temperatury pirometrem nie jest dokładny zwłaszcza gdy mierzymy temperaturę na różnych powierzchniach. Powinno się brać poprawkę na współczynniku emisyjności materiałów
Jest jeszcze jeden faktor którego nie wziąłeś pod uwagę. Mianowicie farba taka musi wytrzymać drgania, wstrząsy uderzenia. Buda vana pracuje a to by wymagało elastycznej farby a to co widzę to twarda skorupa .
Ja kilka lat temu testowałem kilka takich farb. Fizyki się nie oszuka. Wszystkie testy zrobiłeś prawidłowo! To zdjęcie z tym styropianem to fotomontaż. Nawet błędnie zaizolowany dom na termowizji tak nie będzie wyglądał. Trzebaby zrobić 5cm przerwy w styropianie, aby tak ładnie wyszło. Zazwyczaj styropian ma 1m x 0.5m wymiary. Chyba muszę Was odwiedzić.
A może by tak ustawić na zewnątrz trzy beczki metalowe aby zasymulować samochody. Dwie pomalować na biało a trzecią cudowną farbą. Jedną z pomalowanych wyłożyć styropianem ( raczej cieniutko bo zmniejszy to powierzchnię wewnętrzną i zaburzy wyniki). Do środka termometry elektroniczne i pomiar temperatury co 5 czy 10 min. Chyba najlepszy test. Beczki w takich samych warunkach nasłonecznienia i wietrznych. Najlepiej w szklarni czy tunelu foliowym. Warto by też sprawdzić dla wietrznej pogody bo wiatr może oddziaływać zarówno in plus jak i minus dla cudownej farby. Dla zaoszczędzenia czasu robienie drugiego testu tylko gdy pierwszy przyniesie pozytywne rezultaty. Albo jeden test na zewnątrz bo raczej szkoda czasu na coś co nie działa. Nie wiadomo też czy farba nie zacznie pękać na pracującej blaszanej powierzchni co zupełnie by ją zdyskwalifikowało.
Fizyki nie oszukasz, jedyna słuszna teza. Jak mnie cieszy, że robisz takie testy. Ja ich już nie muszę robić 😉 aczkolwiek ten test był zbędny, taka farba nawet z alufoxem nie miała by szans 😏 a no i jest jeden taki "materiał" który idealnie izoluje. Próżnia.
Chyba jeszcze tylko nie był u Pana sprawdzany areożel, a dokładniej maty areożel. Fajnie by było zrobić testy z tymi matami, bo sam jak uzbieram na busa to o takim materiale myślałem jako izolacja
Pytanie w tle. "Spaliłeś coś?" Ja Was uwielbiam. Niby odcinek mało śmieszny ale mnie to pytanie z tła rozbawiło. Pozdrawiam serdecznie. Szkoda, że tak mało odcinków ostatnio.
Ta farba ma duza rezystancje cieplna, ale powoli cieplo oddaje, ale ma tez swoja pojemność cieplną, takze jak wlewasz wode to czesc ciepla jest uzyte do ogrzania dodatkowej warstwy farby, vs kwadracik bez izolacji, farba moze jest do uszczelniania polaczen? Farba tak wolno oddaje ciepło dlatego mogleś dotknąc warstwy farby na palenisku, a termometr i termowizja widzi prawidłowa temperature ale nie widzi jak wolno farba tą temperature oddaje objętościowo.
Fajny test , aż dziwne że tak słabo izoluje ta farba skoro na piecu można dotknąć , ale skoro miałbym wydać na pomalowanie domu a niema ruznicy w oddawaniu ciepła ,
Nie chce przekonywać, że "magiczna" farba działa, bo sam nie bardzo wierzę w jej właściwości deklarowane przez producenta/sprzedawców ale mam zastrzeżenia co do metody sprawdzenia temperatury przy pomocy bezdotykowych termometrów (pirometru oraz kamery termowizyjnej), ponieważ bazują one na promieniowaniu podczerwonym. Nie jest to doskonały pomiar z uwagi na to, że niektóre materiały, przykładowo worek na śmieci, przepuszczają to promieniowanie czyli są "niewidzialne" np. dla kamery termowizyjnej czyli inaczej podczerwonej. Można to łatwo sprawdzić oglądając widok z kamery termowizyjnej tego samego obiektu bezpośrednio oraz zasłaniając go workiem na śmieci. Okaże się wtedy, że oby dwa obrazy są do siebie bardzo zbliżone niezależnie od rzeczywistej temperatury worka. Czyli mierząc temperaturę worka w rzeczywistości mierzymy temperaturę obiektu za nim. Możliwe, że ta farba jest właśnie "niewidzialna" dla kamery termowizyjnej, ale nie wiem czy faktycznie tak jest, jednak jeżeli tak to mierząc temperaturę jak by się mogło wydawać farby na powierzchni pieca tak naprawdę mierzyłeś temperaturę blachy górnej obudowy pieca. W mojej ocenie najlepszym i zresztą wystarczającym dowodem na niedziałanie zgodne z deklaracją producenta tej farby jest to, że woda w pojemniku zaizolowanym znacznie grubszą warstwą parowała w odróżnieniu do pozostałych. No chyba, że założymy nieprawidłowe działanie farby pod wpływem wody. Nawet jeżeli ta farba jest odporna na pomiary przy pomocy kamery termowizyjnej to nie może być to argument dla sprzedawcy, że w związku z tym to pomiar jest źle wykonany, ponieważ było by to jednoznaczne z przyznaniem się, że grafika porównująca ocieplenie domu przy pomocy farby i styropianu w rzeczywistości nie jest faktycznym zdjęciem z kamery termowizyjnej, a jedynie wynikiem pracy grafików. Oczywiście zastrzeżenia dotyczą jedynie pomiarów powierzchni farby, a nie pozostałych pomiarów powierzchni np. wkładów czy drewnianych pojemników. Pozdrawiam
Mam następny materiał izolacyjnych możliwy do zastosowania, szczególnie w miejscach w których nie możliwe jest zastosowanie grubych materiałów izolacyjnych. Chodzi mianowicie o maty z aerogelu. Nie wiem czy coś takiego już testowałeś?
Daj sobie spokój z tym materiałem . Jego współczynnik Lambda wynosi 0,093 [W/mK] a wełna mineralna ma 0,037 a płyta PIR Kingspana 0,022 . Czyli ta farba przepuszcza 4 razy więcej energii niż Kingspan i 3 razy więcej niż wełna . Parametr tej farby podaję ze strony jednego z producentów . jak chcesz porównać termoizolacyjność materiałów to porównuj parametr Lambda . jest na każdym opakowaniu materiału termoizolacyjnego . Jak producent nie podaje tego parametru to znaczy że materiał nie został przez niego przeznaczony do zastosowań termoizolacyjnych .
Poszczególne obiekty wpływają nie siebie w różny sposób a skrajny wystudza się szybciej i to może wyjaśniać troszkę niższą temperaturę tego skrajnego pojemnika, tego z lewej strony, ale co do zasady mimo odczytów temperatury z zaokrąglaniem do całych stopni nie wpływały one na ogólne wnioski, które są prawidłowe mimo prostoty.
Za ten test szacun Kapitanie, uwazam że wykonany był rzetelnie, ale wystarczy ukończyć szkołę podstawową żeby wiedzieć że 0.4 mm żadnej powłoki nie zastapi prawdziwej izolacji termicznej. Pozdrawiam.
W zimę mam zamiar zacząć budowę swojego kampervana i myślę nad różnymi patentami przy budowie. Zastanawiam się nad usunięciem metalowej podłogi z przestrzeni załadunkowej busa i zastąpieniem jej drewnem. Ktoś orientuje się ile taka podłoga może ważyć? Czy raczej gra jest nie warta świeczki i nie oszczędzę na tym wagi?
test z pomalowaniem pieca ma złą metodykę- izolacje, obojętnie czy w postaci farby, styropianu czy wełny itp wcale nie powodują że dany oiekt ma większą bezwładność cieplną- czyli wolniej zmieni temperaturę. ale jak już zmieni, to zmieni obojętnie na jaką temeperaturę jeśli będzie nagrzewany przez odpowiednio długi czas.
Proponuje Aerogel. Do nabycia u chińczyków. Dobry ale nie tani. Tylko że wydasz 5 razy więcej kasy niż na piankę a efekt będzie tylko 2 razy lepszy. Myślę że to bez sensu. Zimą i tak grzejesz w środku a latem i tak temp.powietrza nagrzeje środek nawet jak być miał w kamperze izolację idealną.
Fajny materiał. Przerabiałem temat tego rodzaju technologii Z NASA" jakieś 4 lata temu :) "Farba/masa" testowana była na ...rurociągach ciepłowniczych (między innymi na ciepłociągu w Zabrzu). Niestety rurociąg naziemny wykonany w "tradycyjnej technologii" (wełna mineralna+powłoka z blachy OC) okazał się zabójczy dla "technologii z NASA". Fragment wykonany tą masą/farbą (kilkadziesiąt metrów) okazał się być idealnym "systemem grzewczym" dla ...bezdomnych :) Ogólnie porażka i ściema.
Może jak by użyć promiennika podczerwieni, takiego jak w saunach do nagrzewania. Może ta farba ma odbijać takie właśnie promieniowanie, przez co zapobiegać nagrzewaniu w słoneczne dni ? to tylko taki mój pomysł
No dobra ale tak na chłopski rozum to jeżeli 4 pojemniki stoją blisko koło siebie i na wzajem się ogrzewają to jaki sens ma to badanie? Każdy z nich powinien stać z dala od siebie.
Jak gówno nie umie pływać to narzeka że woda jest rzadka .Producenci to są naciągacze ,jak coś mocno reklamują Tzn że jest nic nie warte ,bo dobry produkt jest swoją reklama .
Dla rzetelności powinieneś za 2 tygodnie sprawdzić ponownie. Może sie usieciuje ;). A może chodzi o to ze bedzie rosła 2 tyg do grubości 10cm ;) kto wie... a moze za dwa tygodnie farba dostanie nóg i pojdzie zapytać Pana sprzedawcę czemu do cholerki kit wciska ludziom :) ... aha, i jak dla mnie test piecyka byl wystarczajacy, ciekawe co Pan od farby na to... ¶ozdrawiam
ruclips.net/user/shortsAQzt0O3Rxok Tu gość pomalował kuchenkę taką farba i położył kostki lodu na połwoie z farbą i bez. Kurde jakby nie izolowało to koskta by sią roztopiła... :D
Witam, mi się wydaje że są takie „ magiczne” materiały które pomimo tego że są 10 razy cieńsze zapewniają równie dobrą izolację jak styropian ( np.: osłona termiczna wahadłowców kosmicznych ). Problemem jest $$$. Jak by chcieć obłożyć tymi płytkami cały dom to boję się myśleć jaki rachunek wystawiłaby firma wykonująca tę usługę. Pozdrawiam całą ekipę
Pozostaje jeszcze lobby producentów styropianu... bo dla przykładu jak to jest ze do tej pory nic innego nie jest sprzedawana jako izolacja. Trochę jak z silnikami spalinowymi i wydovywcami ropy... stracili by gigantyczne pieniądze na tym jakby się inny tańszy silnik w autach produkowało...
Jedyna opcja dla mnie racjonalna to taka, że ta farba jakoś "załamuje" promienie słońca i wnętrze się mniej nagrzewa, ale żeby zatrzymywała temperaturę? Farba?
owszem takie działanie występuje, farba odbija promienie słoneczne niestety wynika to z koloru farby a nie z jej cudownych właściwości . Farba najczęściej jest biała bądź bardzo jasna
Mam żel który po natryśnięciu na kartkę po nagrzaniu palnikiem propan-tlen z żelu robi się folia a kartka bez żelu pali się momentalnie.Kartka pokryta żelem nie pali się. Żel nazywa się "cool gel" produkt made USA. Ja uratowałem dużo kasy musiałem naprawić rurkę Cu fi10 bez powtórnego malowania 50m2 farbą bakteriobójczą przez czyjąś nieuwagę (zwarcie).Sprawdzone działa.Pozdrawiam E>S.
Polecam: pl.wikipedia.org/wiki/Przewodno%C5%9B%C4%87_cieplna dopóty w tych wzorach ilość ciepła przenikającego jest zależna od grubości warstwy nie ma opcji, że ta farba zastąpi 10cm styropianu. Dziwi mnie, że ktoś w to wierzy....
Szkoda ze żaden producent nie ma jaj zeby przyjechać i pokazać jak to cudo działa w teście. Ciekawe też gdzie jest ten dom ze zdjęcia poł na pół ze styropianem (pokazany na jednej z grafik producenta), pewnie tylko w programie graficznym.
Panie Kapitanie, na studiach robiliśmy takie testy materiałów budowlanych. ćwiczenie nazywało się termo domek. W skrócie, 100 watowa żarówka zamknięta w takim domku i jeden czujnik temp. wewnątrz a drugi na zewnątrz. Wszystkie ściany ocieplone. Mierzysz temperaturę "uciekajacą". Druga próba żarówka świeci na ścianę z zewnątrz imitując słońce.
Istnieje też taki materiał jak panele próżniowe (VIP),ich największą zaletą jest bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła (0,0043), gdzie dla porównania dla styropianu współczynnik ten wynosi około 0,04, z tego co wiem materiał wykorzystywany jest aktualnie również do ocieplania budynków, sam jednak nie znam żadnej takiej realizacji w Polsce. Oczywiście materiał ma swoje wady takie jak: wysoka cena, brak możliwości docięcia materiału oraz łatwość uszkodzenia w trakcie montażu, z tego też powodu myślę, że materiał nie odbił się większym echem, ale myślę że super byłoby zobaczyć jakiś test z tym materiałem przez kapitana, pozdrawiam :)
Kapitanie zdałem sobie teraz sprawę dlaczego oglądam Twoje materiały. Odpowiedź jest taka że wnoszą do mojego życia racjonalizm oraz wyśmienitą dawkę wiedzy, która dla mnie jest bardzo istotna. Dzięki że jesteś. Pozdrawiam Ciebie oraz całą ekipę.
Duży plus za test takiej farby, może mniej ludzi będzie nabite w butelkę po tym teście. Trzeba ludzi uświadamiać przed takim naciąganiem. Pozdrawiam :)
Lubie Twój kanał za te testy bo przynajmniej mówisz prawde też jestem za tym pokazywać jak jest na prawdę a nie płatne testy pozdrawiam:)
Hey jestem właścicielem firmy budowlanej i już 2 lata temu miałem kontakt z tą "cudowną technologią" niestety przedstawiciel producenta oprócz sloganów reklamowych nie potrafił wyjaśnić mi na jakiej zasadzie działa ta farba .
Padały stwierdzenia o mikro pęcherzykach powietrza które są najlepszym izolatorem i spokojnie zastąpią 10 cm styropianu . Zdziwiło mnie że nigdzie nie są podawane parametry które są standardowymi wyznacznikami izolacyjności cieplnej np lambda. Przedstawiciel po wykonaniu telefonu do przyjaciele ustalił że ma ona współczynnik lambda na poziomie ok 0,03 czyli lepiej niż najlepszy styropian grafitowy . Niestety współczynnik lambda to tylko charakterystyka materiału natomiast izolacyjność stanowi tzw . opór cieplny czyli iloraz współczynnika lambda oraz grubości izolacji . Tak więc aby farba miała być tak samo dobra jak 10 cm styropianu o lambdzie 0,031 to zakładając że ma lambdę 0,030 musiała by mieć grubość ponad 9 cm. Po tej rozmowie i wskazaniu błędów logicznych więcej przedstawiciel się nie odezwał . Może tak dobrze się sprzedaje ze zapomniał.
Pozdrawiam Daniel
Brawo Michał wróciłeś do żywych. Dajesz chłopaku .!!!
*SUPER FILM* takie testy lubię - mógłbyś za jakiś czas zrobić podsumowania - jakie izolacje TWOIM ZDANIEM stosować w kamperze / przyczepie i gdzie ...
Dzięki za test
Kapitanie... testuj... testuj... ucz ludzi myśleć...
Pozdrawiam.
Krzysztof
Wrócił teraz stary dobry Kapitan, dociekliwy i rzeczowy. 👍😀
A co z tak zwaną "folią kosmiczną" używaną przez wszystkie służby i jako podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej?
Może by spróbować zaizolować nią lub kilkoma warstwami twój testowy domek?
folia z aluminium zatrzymuje tylko promieniowanie podczerwone, nie jest żadnym izolatorem dla przewodzenia i konwekcji.
Najlepszy odcinek jak do tej pory kapitanie ciebie nic nie przebije
Mega odcinek jak zawsze, moja propozycja może sprawdź papier ceramiczny jest cieniutki elastyczny lekki i raczej tani a używa się go właśnie do izolacji termicznych np układów wydechowych czy turbin itd fajny materiał, pozdro 👍👍
Michał jesteś niesamowity !
Brawo za test👍👍👍 obnażaj oszustów😉Pozdrawiam
Super odcinek, uwielbiam Twóje testy
Szach Mat🙂
Super test.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Fajny odcinek z testowania termoizolacyjnej farby.
Pozdrawiam cieplutko🌞, życzę miłego majowego weekendu i do następnego...🤗😘
Dziękuję za test.
Efekt jest " efekt magika " 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 bardzo trafny i dobry test brawo
Kapitan - Pogromca Mitów 👍😉
Już blisko 100tyś 😀
Super test, pozdrawiam autora i oglądających.
Dużo zdrowia dla wszystkich.
Tak też uważam że chętnie zobaczył bym test aerożelu :) ale w ta farbę też powątpiewalem w jej możliwości teraz mój stosunek do niej się ugruntował :D
Może lepiej zrobić test w inny sposób. Zamykając w tych pojemnikach termometry najlepiej z zdalnym odczytem np. Stacja pogodowa z lidla z trzema termometrami. A następnie umieścić pojemniki w dużej zamrażarce (kilka miesięcy wstecz można by wystawić je na zewnątrz). W ten sposób symulujemy izolację ścian przez zimnem z zewnątrz a co za tym idzie określimy jak farba izoluje nasze pomieszczenia przed wychładzaniem. Najlepiej było by dołożyć do każdego pojemnika coś co wytwarza stałe ciepło naprzykład żarówkę małej mocy. Stałe źródło ciepła wewnątrz pojemnika oraz stałe chłodzenie z zewnątrz przy stałym monitoringu temperatury powinny dać realne wyniki. Pomiar temperatury pirometrem nie jest dokładny zwłaszcza gdy mierzymy temperaturę na różnych powierzchniach. Powinno się brać poprawkę na współczynniku emisyjności materiałów
Dzięki za test Kapitanie! Pomógł mi oszczędzić kasę ;)
Genialnie.
Pełna profeska. Łapa w górę.
Chłopie, tak poprawiasz mi humor jak na Ciebie patrzę że Subscribe i Dzwoneczek poszedł :P Zarażasz pozytywną energią !!
Test położyć na piecu kostkę lodu i na farbie i jednocześnie zabrać. Patrzyć jak szybko odzyska temperaturę miejsce po kostce.
Jest jeszcze jeden faktor którego nie wziąłeś pod uwagę. Mianowicie farba taka musi wytrzymać drgania, wstrząsy uderzenia. Buda vana pracuje a to by wymagało elastycznej farby a to co widzę to twarda skorupa .
Może izolacje które są używane do wykładania pieców takie jakby wełny bedą dobrze działać, też ciekawy test byłby ;)
Ja kilka lat temu testowałem kilka takich farb. Fizyki się nie oszuka. Wszystkie testy zrobiłeś prawidłowo!
To zdjęcie z tym styropianem to fotomontaż. Nawet błędnie zaizolowany dom na termowizji tak nie będzie wyglądał. Trzebaby zrobić 5cm przerwy w styropianie, aby tak ładnie wyszło. Zazwyczaj styropian ma 1m x 0.5m wymiary.
Chyba muszę Was odwiedzić.
Dobre powitać ;) ciekawe rozkminy :) bez kitu technologia z nasa :)
Super odcinek
A może by tak ustawić na zewnątrz trzy beczki metalowe aby zasymulować samochody. Dwie pomalować na biało a trzecią cudowną farbą. Jedną z pomalowanych wyłożyć styropianem ( raczej cieniutko bo zmniejszy to powierzchnię wewnętrzną i zaburzy wyniki). Do środka termometry elektroniczne i pomiar temperatury co 5 czy 10 min. Chyba najlepszy test. Beczki w takich samych warunkach nasłonecznienia i wietrznych. Najlepiej w szklarni czy tunelu foliowym. Warto by też sprawdzić dla wietrznej pogody bo wiatr może oddziaływać zarówno in plus jak i minus dla cudownej farby. Dla zaoszczędzenia czasu robienie drugiego testu tylko gdy pierwszy przyniesie pozytywne rezultaty. Albo jeden test na zewnątrz bo raczej szkoda czasu na coś co nie działa. Nie wiadomo też czy farba nie zacznie pękać na pracującej blaszanej powierzchni co zupełnie by ją zdyskwalifikowało.
Uwielbiam różnego rodzaju testy 😃👍 Cały czas czekam na turbinkę wiatrową 😃
ciekawe doświadczenie :) dzięki za filmik. no i dbaj o siebie :)
myślisz że Stowarzyszenie Farbiarzy Polskich szykuje jakiś sabotaż w podzięce za test? 🤣
Fizyki nie oszukasz, jedyna słuszna teza. Jak mnie cieszy, że robisz takie testy. Ja ich już nie muszę robić 😉 aczkolwiek ten test był zbędny, taka farba nawet z alufoxem nie miała by szans 😏 a no i jest jeden taki "materiał" który idealnie izoluje. Próżnia.
Dobry odcinek
Chyba jeszcze tylko nie był u Pana sprawdzany areożel, a dokładniej maty areożel. Fajnie by było zrobić testy z tymi matami, bo sam jak uzbieram na busa to o takim materiale myślałem jako izolacja
Pytanie w tle. "Spaliłeś coś?" Ja Was uwielbiam. Niby odcinek mało śmieszny ale mnie to pytanie z tła rozbawiło. Pozdrawiam serdecznie. Szkoda, że tak mało odcinków ostatnio.
Świetny materiał
Extra odcinek :)
Ta farba ma duza rezystancje cieplna, ale powoli cieplo oddaje, ale ma tez swoja pojemność cieplną, takze jak wlewasz wode to czesc ciepla jest uzyte do ogrzania dodatkowej warstwy farby, vs kwadracik bez izolacji, farba moze jest do uszczelniania polaczen? Farba tak wolno oddaje ciepło dlatego mogleś dotknąc warstwy farby na palenisku, a termometr i termowizja widzi prawidłowa temperature ale nie widzi jak wolno farba tą temperature oddaje objętościowo.
Hehe Michał jak zwykle pozamiatał 🤣🤣👍👍💪💪
Fajny test , aż dziwne że tak słabo izoluje ta farba skoro na piecu można dotknąć , ale skoro miałbym wydać na pomalowanie domu a niema ruznicy w oddawaniu ciepła ,
bo ta farba zawiera pęcherze z powietrza i ma znikomą pojemność cieplną, wiec dłużej czekasz na oparzenie.
Pozdrowienia dla wynalazcy farby:)
Jesteś debeściak Michał z tymi testami, aż miło się ogląda bo wrócił stary Kapitan Przyczepa ;-)
Chyba muszę do was przyjechać i sprawdzić te farbę
Nie chce przekonywać, że "magiczna" farba działa, bo sam nie bardzo wierzę w jej właściwości deklarowane przez producenta/sprzedawców ale mam zastrzeżenia co do metody sprawdzenia temperatury przy pomocy bezdotykowych termometrów (pirometru oraz kamery termowizyjnej), ponieważ bazują one na promieniowaniu podczerwonym. Nie jest to doskonały pomiar z uwagi na to, że niektóre materiały, przykładowo worek na śmieci, przepuszczają to promieniowanie czyli są "niewidzialne" np. dla kamery termowizyjnej czyli inaczej podczerwonej. Można to łatwo sprawdzić oglądając widok z kamery termowizyjnej tego samego obiektu bezpośrednio oraz zasłaniając go workiem na śmieci. Okaże się wtedy, że oby dwa obrazy są do siebie bardzo zbliżone niezależnie od rzeczywistej temperatury worka. Czyli mierząc temperaturę worka w rzeczywistości mierzymy temperaturę obiektu za nim. Możliwe, że ta farba jest właśnie "niewidzialna" dla kamery termowizyjnej, ale nie wiem czy faktycznie tak jest, jednak jeżeli tak to mierząc temperaturę jak by się mogło wydawać farby na powierzchni pieca tak naprawdę mierzyłeś temperaturę blachy górnej obudowy pieca. W mojej ocenie najlepszym i zresztą wystarczającym dowodem na niedziałanie zgodne z deklaracją producenta tej farby jest to, że woda w pojemniku zaizolowanym znacznie grubszą warstwą parowała w odróżnieniu do pozostałych. No chyba, że założymy nieprawidłowe działanie farby pod wpływem wody. Nawet jeżeli ta farba jest odporna na pomiary przy pomocy kamery termowizyjnej to nie może być to argument dla sprzedawcy, że w związku z tym to pomiar jest źle wykonany, ponieważ było by to jednoznaczne z przyznaniem się, że grafika porównująca ocieplenie domu przy pomocy farby i styropianu w rzeczywistości nie jest faktycznym zdjęciem z kamery termowizyjnej, a jedynie wynikiem pracy grafików. Oczywiście zastrzeżenia dotyczą jedynie pomiarów powierzchni farby, a nie pozostałych pomiarów powierzchni np. wkładów czy drewnianych pojemników. Pozdrawiam
Mamę oszukasz, tatę oszukasz ale fizyki nie oszukasz.
Najlepiej byłoby zrobić taki test z użyciem promiennika ciepła.
lapa w gore i ogladam :) pozdrawiam :)
Mam następny materiał izolacyjnych możliwy do zastosowania, szczególnie w miejscach w których nie możliwe jest zastosowanie grubych materiałów izolacyjnych. Chodzi mianowicie o maty z aerogelu. Nie wiem czy coś takiego już testowałeś?
Daj sobie spokój z tym materiałem . Jego współczynnik Lambda wynosi 0,093 [W/mK] a wełna mineralna ma 0,037 a płyta PIR Kingspana 0,022 . Czyli ta farba przepuszcza 4 razy więcej energii niż Kingspan i 3 razy więcej niż wełna . Parametr tej farby podaję ze strony jednego z producentów . jak chcesz porównać termoizolacyjność materiałów to porównuj parametr Lambda . jest na każdym opakowaniu materiału termoizolacyjnego . Jak producent nie podaje tego parametru to znaczy że materiał nie został przez niego przeznaczony do zastosowań termoizolacyjnych .
😍 siemka 😍 Kapitanie 😍
Poszczególne obiekty wpływają nie siebie w różny sposób a skrajny wystudza się szybciej i to może wyjaśniać troszkę niższą temperaturę tego skrajnego pojemnika, tego z lewej strony, ale co do zasady mimo odczytów temperatury z zaokrąglaniem do całych stopni nie wpływały one na ogólne wnioski, które są prawidłowe mimo prostoty.
Za ten test szacun Kapitanie, uwazam że wykonany był rzetelnie, ale wystarczy ukończyć szkołę podstawową żeby wiedzieć że 0.4 mm żadnej powłoki nie zastapi prawdziwej izolacji termicznej. Pozdrawiam.
Dobry Dobry Pozdrawiam :)))
Kapitanie pozdrowienia z Aberdeen , bardzo dobry material , czyli to prawda ze jak chcesz aby bylo tobie cieplo musisz ubrac sie grubo
Taki test, to jak zjadanie własnego ogona.
W zimę mam zamiar zacząć budowę swojego kampervana i myślę nad różnymi patentami przy budowie. Zastanawiam się nad usunięciem metalowej podłogi z przestrzeni załadunkowej busa i zastąpieniem jej drewnem. Ktoś orientuje się ile taka podłoga może ważyć? Czy raczej gra jest nie warta świeczki i nie oszczędzę na tym wagi?
Witam test super
Ale zrób jeszcze raz test ale włącz wentylator albo zrób to na dworze.
Hallo wkoncu dobry otcinek
test z pomalowaniem pieca ma złą metodykę- izolacje, obojętnie czy w postaci farby, styropianu czy wełny itp wcale nie powodują że dany oiekt ma większą bezwładność cieplną- czyli wolniej zmieni temperaturę. ale jak już zmieni, to zmieni obojętnie na jaką temeperaturę jeśli będzie nagrzewany przez odpowiednio długi czas.
Hejka hejka Kapitan ❤
Proponuje Aerogel. Do nabycia u chińczyków. Dobry ale nie tani. Tylko że wydasz 5 razy więcej kasy niż na piankę a efekt będzie tylko 2 razy lepszy. Myślę że to bez sensu. Zimą i tak grzejesz w środku a latem i tak temp.powietrza nagrzeje środek nawet jak być miał w kamperze izolację idealną.
Dobry test - ta farba to ściema🤣🤣
Fajny materiał. Przerabiałem temat tego rodzaju technologii Z NASA" jakieś 4 lata temu :)
"Farba/masa" testowana była na ...rurociągach ciepłowniczych (między innymi na ciepłociągu w Zabrzu). Niestety rurociąg naziemny wykonany w "tradycyjnej technologii" (wełna mineralna+powłoka z blachy OC) okazał się zabójczy dla "technologii z NASA". Fragment wykonany tą masą/farbą (kilkadziesiąt metrów) okazał się być idealnym "systemem grzewczym" dla ...bezdomnych :)
Ogólnie porażka i ściema.
Pozdrawiam.👍
Czyli jednak rozmiar ma znaczenie 😂😂😂😂
jeszcze jest energia z dupy,ale jest potężna !!! cza uważać Pozdro mistrzu.
Koncowka the best
Może jak by użyć promiennika podczerwieni, takiego jak w saunach do nagrzewania. Może ta farba ma odbijać takie właśnie promieniowanie, przez co zapobiegać nagrzewaniu w słoneczne dni ? to tylko taki mój pomysł
Sprzedawca zawsze będzie "żenił" kit klientowi zeby sprzedac produkt w który zainwestował.
dobry test, życzę 100tyś :)
Skoro NASA to ta farba najlepiej działa w próżni… 🙃😶🌫
Obejrzane jak zawsze pozdro ze Śląska Kapitan Przyczepa 👊👍
Pomalowałem dom tą farbą 2 warstwy zamalowałem też okna i drzwi i dach teraz nie muszę już ogrzewać zimą a nawet okna otwieram bo jest za ciepło 😂😂
A ile waży ta farba pozdrawiam
Swietny test , do kosza z takimi farbami
Jest materiał ktury jest świetnym izolatorem i nazywa się aerożel
Pisze się „który” kolego 🙂 miłego dnia ☺️
Na necie pisze, że aerożel jest 2x lepszym izolatorem niż styropian i składa się w 99.7% z powietrza, niestety jest 10x drożej od wełny czy styropianu
No dobra ale tak na chłopski rozum to jeżeli 4 pojemniki stoją blisko koło siebie i na wzajem się ogrzewają to jaki sens ma to badanie? Każdy z nich powinien stać z dala od siebie.
Jak gówno nie umie pływać to narzeka że woda jest rzadka .Producenci to są naciągacze ,jak coś mocno reklamują Tzn że jest nic nie warte ,bo dobry produkt jest swoją reklama .
zy twoje trzy dresy tez maja cos wspolnego z testowaniem? Pozdrawiam cala ekipe
Dla rzetelności powinieneś za 2 tygodnie sprawdzić ponownie. Może sie usieciuje ;). A może chodzi o to ze bedzie rosła 2 tyg do grubości 10cm ;) kto wie... a moze za dwa tygodnie farba dostanie nóg i pojdzie zapytać Pana sprzedawcę czemu do cholerki kit wciska ludziom :) ... aha, i jak dla mnie test piecyka byl wystarczajacy, ciekawe co Pan od farby na to... ¶ozdrawiam
Ja mam tez technologia masa w kamperze hehe
ruclips.net/user/shortsAQzt0O3Rxok
Tu gość pomalował kuchenkę taką farba i położył kostki lodu na połwoie z farbą i bez. Kurde jakby nie izolowało to koskta by sią roztopiła... :D
Witam, mi się wydaje że są takie „ magiczne” materiały które pomimo tego że są 10 razy cieńsze zapewniają równie dobrą izolację jak styropian ( np.: osłona termiczna wahadłowców kosmicznych ).
Problemem jest $$$.
Jak by chcieć obłożyć tymi płytkami cały dom to boję się myśleć jaki rachunek wystawiłaby firma wykonująca tę usługę.
Pozdrawiam całą ekipę
Rachunek byłby kosmiczny 🙃
Pozostaje jeszcze lobby producentów styropianu... bo dla przykładu jak to jest ze do tej pory nic innego nie jest sprzedawana jako izolacja. Trochę jak z silnikami spalinowymi i wydovywcami ropy... stracili by gigantyczne pieniądze na tym jakby się inny tańszy silnik w autach produkowało...
Jedyna opcja dla mnie racjonalna to taka, że ta farba jakoś "załamuje" promienie słońca i wnętrze się mniej nagrzewa, ale żeby zatrzymywała temperaturę? Farba?
owszem takie działanie występuje, farba odbija promienie słoneczne niestety wynika to z koloru farby a nie z jej cudownych właściwości . Farba najczęściej jest biała bądź bardzo jasna
Wysmarować sprzedawcę lub producenta/najlepiej obu/ tą farbą i do pieca na 5 minut i sprawa się wyjaśni.
Jedyny materiał, który zastąpi 30cm styropianu płytą gr 1 cm jest VIP, później aerożele(nieco gorsza lambda).wadą jest jednak ich cena.
Raczej kit niż hit 🙂 ale domyślam się że drogo bo cuda kosztują.
Mam żel który po natryśnięciu na kartkę po nagrzaniu palnikiem propan-tlen z żelu robi się folia a kartka bez żelu pali się momentalnie.Kartka pokryta żelem nie pali się. Żel nazywa się "cool gel" produkt made USA. Ja uratowałem dużo kasy musiałem naprawić rurkę Cu fi10 bez powtórnego malowania 50m2 farbą bakteriobójczą przez czyjąś nieuwagę (zwarcie).Sprawdzone działa.Pozdrawiam E>S.
A można po polsku?
@@danio3334 kisiel albo jakikolwiek krem żelowy. Może się rozgrzać max do temperatury wrzącej wody w nim zawartej
Polecam: pl.wikipedia.org/wiki/Przewodno%C5%9B%C4%87_cieplna dopóty w tych wzorach ilość ciepła przenikającego jest zależna od grubości warstwy nie ma opcji, że ta farba zastąpi 10cm styropianu. Dziwi mnie, że ktoś w to wierzy....
Szkoda ze żaden producent nie ma jaj zeby przyjechać i pokazać jak to cudo działa w teście. Ciekawe też gdzie jest ten dom ze zdjęcia poł na pół ze styropianem (pokazany na jednej z grafik producenta), pewnie tylko w programie graficznym.
Są pewne róznice kiedy ciepły material dotyka ocieplenie ale moim zdaniem miało to wpływ w 25%max 30 % a nie w99%