STAVEBNÍ SPOŘENÍ: Vyplatí se? Jak funguje a jak využít stavebko efektivně, aby bylo co nejvýhodnější

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 окт 2024

Комментарии • 41

  • @filippinkava5887
    @filippinkava5887 Год назад

    Zdravíčko, založil jsem si hned po středí škole stavebko, protože jsem chtěl jednoduše spořit bez přemýšlení, právě díky státní podpoře. Zašel jsem do ČS za paní, která se jmenovala stejně jako mužská zelená kreatura z filmu, kde je hlavní hrdinou zlobr jménem ....... :D Podle toho, co jsem si na rychlo v hlavě zkalkuloval, vypočítal jsem si zvolil částku 180 tisíc korun. Paní jasně řekla, že částku zaokrouhlíme na 200, v tu dobu mi to bylo šumák ujistila mě, že této částky dosáhnout nemusím. Teď už vím, proč mi přihazovala, díky.

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  Год назад +2

      Zdravím Filipe, na druhou stranu to že přihodila 20tis je ještě celkem v pohodě 😀, občas potkávám cílové částky 600k apod... 😞
      Dopadl jste ještě dobře 🙂

  • @Divi972
    @Divi972 2 года назад

    Přkně mě podojili ve spořce kdysi 😁

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  2 года назад +2

      Já taky v 18 dostal za úkol "prodloužit si" stavebko v MPSS 😃 a odešel s novou smlouvou s cílovkou asi 400k a samozřejmě vstupákem...😂

    • @llostindream
      @llostindream 2 года назад

      @@SteiningerInvestice Podobně. Akorát mi bylo 27 a cílová částka 300k se vstupním poplatkem. Bohužel jsem v té době ve finanční gramotnosti byl úplný laik. Naštěstí se to i díky podobným youtube kanálům dost změnilo a dnes už přemýšlím trochu jinak.

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  2 года назад

      Lukáši, máme koukám všichni podobnou zkušenost... Jinak večer v 19h budu dělat první live stream, tak se můžeme pobavit i o nějakých tématech co by Tě zajímalo

  • @Lulinone
    @Lulinone Год назад

    Ahoj, a když spořím po 10 000 a cílová částka je 500 000, tak je to blbý využít na hypotéku za těch 5 let? Díky

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  Год назад

      Máte na mysli, že chcete pak čerpat úvěr ze stavebního spoření, nebo že to chcete mít jako vlastní zdroje pro hypotéku (protože v každém případě bude odpověď trochu jiná)

    • @Lulinone
      @Lulinone Год назад

      @@SteiningerInvestice klidně napíšte prosím oboje odpovědi

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  Год назад

      @@Lulinone
      1) Pro vlastní zdroje k hypotéce je to pro mě zamčená likvidita (pokud se objeví nějaká příležitost, budu se k penězům těžko dostávat a bude mě to stát sankce), navíc poměrně nezajímavý výnos v tomhle objemu. Stavební spořitelny příliš nezvedly úroky u smluv, ale zavedly různé bonusy. Takže si fixujete pořád často dost podprůměrný úrok. Na spořicím účtu mám lepší dostupnost a s poměrně velkou pravděpodobností budu mít ve výsledku i lepší zhodnocení.
      2) Pro úvěr ze stavebka, tahle úvaha dává smysl ve chvíli, kdy očekávám růst sazeb a dokážu odhadnout vývoj cen nemovitostí, případně chci koupit investiční nemovitost a kdyžtak vyberu menší. Pokud jste si založil stavebko s cílovou částkou 3 mil Kč v době kdy byly nulové úroky, můžete tam mít teď pro fázi úvěru sazbu třeba kolem 3%, což je v aktuální situaci super. Samozřejmě pokud by sazby nešli nahoru, máte bezcenný produkt. Pokud by výrazně vystřelili ceny nemovitostí, tak Vám nebudou ty 3 mil Kč na původní záměr stačit apod. 🙂
      Odpověděl jsem takhle dostatečně? 🙂

  • @hobbyinvestor
    @hobbyinvestor 3 года назад +1

    Ahoj, díky za video, taky se pokouším dělat videa o investování. Mám stavební spoření založeno od rodičů a cíl je v řádu jednotek milionů, takže zhodnocení je opravdu nízké. Po 6.letech se mohou peníze bez sankcí použit na všechno i na investování třeba do nízkorizikových a nízkonákladových etf. Přemýšlím tedy o ukončení a právě převodu peněz někam jinak. Děkuji za názor.

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад +1

      Ahoj, už jsem Tvůj kanál taky zaznamenal. Je super, že se takhle na internetu snaží šířit povědomí víc lidí 🙂.
      K Tvému dotazu... Hodně záleží na tom co s penězi zamýšlíš, pokud za ně chceš v nejbližších pár letech třeba kupovat nemovitost, tak poslat je třeba do akcií ať už formou pasivního, aktivního fondu, či stockpickingu by byla loterie. Pokud je nebudeš potřebovat 20let, tak pak může taková úvaha dávat smysl. Takže zhodnotit si na co chci peníze použít a dle časového horizontu a tolerance k riziku se pak rozhodnout.
      Určitě bych nejprve investování zkoušel na nižších částkách než tam nasypat hned částku v řádu milionů (což si dle Tvého kanálu myslím, že děláš). Ten rozdíl teorie vs. praxe když přijde pokles o 40% a ty si pak minus v řádu stovek tisíc, či milionů, tak to je něco co se musí zažít. Pak i když víš že to je dlouhodobě v pohodě tak se klepeš a přemýšlíš co se bude dít dál, jestli máš fakt přikoupit, nebo prodat... 😃. Proto mně třeba strašně pomáhá mít fakt na papíře jasně stanovenej plán o který se v takovou chvíli můžu opřít a úplně stejně to vidím i u klientů.

    • @hobbyinvestor
      @hobbyinvestor 3 года назад +1

      @@SteiningerInvestice Děkuji za odpověď a za super pohled. Na stavebku nemám tak velkou částku, jen cílová částka je v jednotkách milionů a je jasný popřemýšlet co s těmito penězi chci dělat a kdy je chci využít.

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      Aha, tak to jsem z komentáře špatně pochopil. Bohužel je to fakt častý, kdy někomu natlačí cílovku milion a víc ... 😌

    • @Avisek
      @Avisek 3 года назад

      @@hobbyinvestor To si museli narejžovat na stupním poplatku 🤑

  • @petrl5401
    @petrl5401 3 года назад +1

    Ahoj, opět moc pěkné video. Bohužel se částečně řadím k těm "neználkům", kteří dělají některé řečené chyby. Stavebko máme celá rodina :-( a tedy i zbytečně platíme. Ale zajímalo by mě, jak postupovat v případě, že mi stavebklo skončí. Vybrané naspořené peníze částečně vložit na další stavebko? Kdysi jsem slyšel nějakou rozvahu o tom, že stačí vložit peníze za pět let najednou a samo to bude nějakým zázrakem generovat maximální zhodnocení. Což mi od počátku bylo podezřelé, když se státní podpora počítala z peněz vložených v daném roce. Dnes je doba, kdy by člověk rád měl nějaké ty prostředky k dispozici v podstatě z hodiny na hodinu. Pokud budu investovat, tak je to opět dlouhodobé. Je něco podobného spořícímu účtu, ale s malinko větším zhodnocením? U spořáku jsou tak mizerné úroky, že infaci ani z pětiny nezmírňují...

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад +1

      Díky 🙂. K dotazu...
      Samozřejmě nemohu hodnotit tenhle konkrétní případ, ale obecně.
      1) Stavebko kam vložím ihned 120tis Kč = myslím, že můžete dostat státní podporu opravdu 6x a připíše se Vám i úrok. Problém je, že v tu chvíli dostáváte zhodnocení 2 000,- ze 120 000,- což je zhruba 1,7% p.a. + úrok na stavebním spoření a budete na zhodnocení tak 2,3% p.a.
      2) Co s penězi? Není to o produktech. Nehledal bych lepší alternativu spořícímu účtu, či stavebku, ale přemýšlel o tom kolik v jaké třídě aktiv pro Vás dává smysl držet peněz (což bude vycházet z Vašeho investičního horizontu a rizikového profilu). Když budete mít na každé hromádce něco (akcie, nemovitosti, dluhopisy, hotovost), tak dle aktuální situace ve chvíli kdy budete peníze potřebovat můžete rozhodnout kam nejlíp sáhnout. To jak by měla být která z hromádek velká pak záleží na Vašem finančním plánu 🙂.

  • @lubosklech102
    @lubosklech102 Год назад

    @Honza Steiniger
    Dobrý den, díky za mnoho informací.
    Nicméně dodám poslední vrchol té známé pyramidy "výnos - horizont - riziko" o riziku v tomto videu nepadlo ani slovo a ani v komentářích jsem se s ním nesetkal... Riziko je ve stavebku 0 (teda když nepočítáme odstoupení od smluv). Opravdu by dluhopisy fungovaly stejně? A byly by i pro běžného člověka stejně snadno k dostání?
    Naopak v komentářích správně mnohokrát zaznělo, že je to fajn nástroj právě na akontaci (vlastní zdroje pro hypotéku).
    To je pro mě veliký bonus, protože ostatní nástroje, které mám jsou závislé na složeném úročení=nesahat. A na na rezervu nesahat už vůbec :D
    Další věc, která se mi na stavebku líbí je možnost si "předplatit" státní podporu-využívám při odměnách a vrácení daní :)
    No a poslední prvek, na který se často zapomíná je nemožnost vzít si hypotéku na družstevní byt-nelze jím prý ručit. Čili ano, stavebnímu úvěru se vyhnout, když je to možné :)
    Přístup státu ke stavebku se mi hnusí. Naopak v době, kdy jsou problémy s dostupností bydlení pro mladé by mi tento nástroj dával perfektní smysl. Takové Zonky na steroidech :D Lidé půjčují lidem, s minimem rizik a s klidem ;)
    Děkuji za případnou reakci :)

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  Год назад

      Díky za komentář Luboši, riziko rozhodně není “0”, obzvlášť dneska se projevuje například riziko změny sazeb a inflace. Pokud jste stavebko uzavíral před 2 lety máte teď zamčené peníze za mizerné zhodnocení a to je taky celkem zásadní riziko 🙂.

  • @olgavasyliv1822
    @olgavasyliv1822 3 года назад

    Dobrý den, máme 2 spoření s manželem, platíme každý měsíčně 2.500 t.už skoro 3 roky. Chtěla bych se zeptat, jestli už teď bysme mohli použít ti peníze na hypotéku, je to možné a hlavně výhodné??? Děkuji.

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      Dobrý den, to hodně záleží na Vaší situaci. Obecně stavebko použít na hypotéku 2 způsoby - překlenovací úvěr na financování části z kupní ceny, nebo nástroj kde si spoříte "vlastní zdroje". Smlouvu můžete ukončit a prostředky vybrat většinou s nějakou sankcí kdykoliv (pokud není smlouva vedena na dítě). Tady ale záleží na Vaší situaci, pokud spoříte 2x 2.500 / m po dobu 3 let, tak na smlouvách budete mít částku necelých 200tis Kč. Pro financování bydlení potřebujete mít naspořených minimálně 10% vlastních zdrojů. Takže záleží zda máte vyhlédnuto něco do 2mil Kč, případně máte naspořeno něco i jinde. Taky je třeba myslet na to, že k těm penězům se dostanete spíše v řádu měsíců, než dnů. :-) Klidně napište jaká je Váš konkrétní záměr a mohu se pokusit i o více konkrétní odpověď. :-)

    • @olgavasyliv1822
      @olgavasyliv1822 3 года назад +1

      @@SteiningerInvestice Děkuji moc !

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      @@olgavasyliv1822 Rádo se stalo :-)

  • @ondrejbaroch7758
    @ondrejbaroch7758 3 года назад

    dobrý den, uzaložil jsem dítěti (hned po narození) stavebko. Běhěm času jsem začal investovat. Bude problém po 6 letech peníze na stavebku (jsou na rodné číslo syna) vzít a investovat? díky

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      Dobrý den Ondro, ve chvíli kdy smlouva "doběhne", tak by problém být neměl. My párkrát bojovali s tím, když by s ukončením byla spojená nějaká sankce (protože tím poškodíte dítě), když sankce není tak šlo vše hladce.

    • @ondrejbaroch7758
      @ondrejbaroch7758 3 года назад +1

      @@SteiningerInvestice Děkuji mnohokrát

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      Rádo se stalo 👍

  • @MrRichieHK
    @MrRichieHK 2 года назад +1

    Zdravím,
    jak to vidíte se založením stavebka v této době? Vzhledem k tomu, že inflace nejspíš bude v roce 2022 šílená (tedy první rok stavebka by byl snad z hlediska inflace nejhorší) , což je lepší, než kdybych byl například v roce 5. kdy se inflačně znehodnocuje mnohem více peněz. Ale co do budoucna? přeci jen státní podpora + pár zlaťáků úrokem.... první rok je to krásných +10% .. za 6 let to ale klesne. při 20k ročně tedy na těch ideálních 3,7% ? díky.

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  2 года назад +1

      Souhlasím s tím, že inflace pravděpodobně nebude žrát stavebko celých 6let stejným tempem jako teď. Nicméně je to pořád o tom samém... Na co budou peníze třeba a v jakém horizontu a jde Vám o to někam ukládat 20tis Kč / rok a potřebujete tu "státní jistotu", pak to můžete zvažovat. Pokud máte víc peněz, ale chcete jistotu, koupil bych radši proti-inflační dluhopis. Pokud jistotu nepotřebujete, tak bych volil nějaký mix portfolia podle toho jak daleko je Váš investiční cíl. Jak ve videu zmiňuju, já osobně stavebko nevyužívám, protože to pro mě nesplňuje očekávání, která mám (i když byla inflace 2%).

  • @tomaskucera7880
    @tomaskucera7880 3 года назад

    Pro dite na 6 let pred tim nez odejde z domu je to dobrý. Jinak asi ne. Max na to vzit preklenovaci uver a pak zrefinancovat

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      To je jedna z variant, kdy to může dávat smysl. Úvěru ze stavebka bych se vyhnul obloukem pokud není nutný jeho základní konstrukce je pro klienta dost nevýhodná (i když dneska už jsou na trhu produkty, které se umí meziúvěru rychle zbavit). 🙂 Bohužel ten refin tam není úplně za 1% jak by se mohlo zdát ze zákona o spotřebitelském úvěru.

  • @mirekfelcman1436
    @mirekfelcman1436 3 года назад

    Koukám že u stavebního spoření máš mezery tak tě budu muset doplnit.
    1) když předčasně ukončíš stavební spoření tak příjdeš o 50% z vlastních peněz. -Přečti so obchodní podmínky
    2) Stavební spoření je produkt na 6 let ne víc ne míň. Protože i se započtením státní podpory je úrok v 6 roce okolo 2%. Je pod inflací takže ztrácíš peníze.
    3) 3,5% je průměrný zisk. Stavební Spoření má zisk až 10% v prvním roce. V druhém je to 5% ve třetím 3,2% ve čtvrtém 2,6% a v pátem 2,3%
    závěrem:
    stavební spoření patří do minulosti mělo významný efekt ale již dávno mělo být zrušeno nebo uvolněno pro více institucí tak aby vzniklo konkurenční prostředí. (snížení poplatů a zvýšení úroku)

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      Mirku mohu poprosit o dovysvětlení tvých podnětů?
      1) Obchodní podmínky jsem četl a v praxi i několikrát předčasné ukončení řešil, nestalo se mi, že by bylo požadováno 50% z naspořených peněz. Sankce je standardně 1% a někdy dodatečné 1% pokud chceš peníze v kratší lhůtě. O jakou stavební spořitelnu se prosím jedná?
      2) Souhlasím a myslím, že ke stejnému závěru jsem došel i ve videu, nebo se pletu?
      3) Tady nevím na co narážíš? Já nepočítal průměrný zisk, ale zhodnocení p.a., pokud investuji 1700 Kč se zhodnocením 3,5-3,8% p.a. dostanu se na částku odpovídající konečnému zůstatku na smlouvě o stavebním spoření po 6letech. Průměrné zhodnocení je pro mě spíše irelevantní, důležitý je pro mě výnos p.a.
      Závěrem: Souhlasím s tím co píšeš v bodě 2, stavebko dává smysl především na horizont 6let při úložce 20tis / rok, jinak jde smysluplnost jeho využití dolů. Myslím, že je to nástroj, který naučil plno lidí odkládat si peníze. To že by bylo často smysluplnější investovat je fakt, ale je to za mě pořád lepší než ty peníze utratit nebo mít na spořících účtech nad úroveň finanční rezervy. Úplně nesouhlasím s tím málo konkurenčním prostředím co se týká úroků - viz.spořící účty u bank. Rušení poplatků fandím, ČSOB teď vykopla zrušení vstupního poplatku u všech smluv, tak třeba se přidají i další. Dej prosím vědět u jaké spořitelny si našel tu 50% sankci, to by mne vážně zajímalo. Díky. Honza

    • @mirekfelcman1436
      @mirekfelcman1436 3 года назад +1

      @@SteiningerInvestice 1.Kamarádka měla stavební spoření u české spořitelny. Pokuta je 1% z cílové částky.. je pravděpodobné že jejím rodičům nějaký "kvalitní" pracovník české spořitelny doporučil spořit na vyšší částku a tím přišla v konečném důsledku o 50%.
      Stalo se to asi před 8-10lety. Vyšší částky se dávali kvůli budoucím úvěru..
      2. video sem nedokoukal nějak bylo pro mě zbytečné.. ale ostatním se to může hodit..
      3. Nevidím rozdíl mezi ziskem a zhodnocením. Narážím na to že nedává smyls investovat do produktu se zaručeně klesajícím výnosem.

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      @@mirekfelcman1436 Díky za odpověď. Na nešvar nastavování vyšších částek jsem ve videu také tuším upozorňoval. Důvod nejsou až tolik úvěry jako zisk dané finanční instituce. Pokud za založení smlouvy ČS inkasuje 1% z cílové částky, tak zaměstnanec dostane odměnu dle toho jaký zisk přinese bance. Čím vyšší cílová částka, tím vyšší zisk banky, tím vyšší odměna pracovníka. Bohužel tady může snadno dojít ke střetu zájmu zákazníka vs. distributora (a je už celkem jedno na čem mu to distributor prodá). 😌

  • @andreajanku8559
    @andreajanku8559 3 года назад +2

    Dobrá demence, každý kdo se učí investovat a učí se monetární politiku peněz, tak dobře ví, že každý spoření od státu je zlodějna.

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  3 года назад

      Záleží v jaké rovině se na to díváte. Pokud si chcete během 6let naspořit třeba právě na pořízení bydlení, tak to nemusí být špatný nástroj, či součást portfolia pro tenhle cíl (protože 150 tis. Vám jako vlastní zdroje v moc městech nepostačí 😃). Pokud chcete dlouhodobě investovat, tak to samozřejmě dává smysl výrazně menší.