13:35 Nie zawsze DSP oznacza większy pobór mocy.Wielkoformatowe analogowe konsolety studyjne znane są z tego, że biorą sporo prądu. Kiedy Sony sprowadzało konsoletę OXF-R3 to chwalili się że bierze mniej niż analog.
Oj tak Panie Redaktorze, bardzo proszę o więcej. Kocham muzykę i sam gram na perkusji ale ostatnimi czasy (już nie te lata) zajmuję się coraz częściej strona produkcyjną. Audiofilem bym siebie nie nazwał ale troszkę wydałem żeby słuchać "normalnie" muzyki w domu. Wszystkie techniczne informacje pomagają mi bardziej zrozumieć co zachodzi podczas nagrania i miksu. EQ to teraz chleb powszedni. Bardzo proszę o więcej. :)
Kiedyś bardzo popularny był program "cool edit" W którejś wersji dostępne było wiele suwaków (20-30) przy czym o ile pamiętam można.było zmodyfikować źródłowy MP3 (poddać przekształceniu z ustawionym położeniem suwaków przez użytkownika) i w efekcie już odtwarzać ze zmienioną zawartością tonów przy środkowym położeniu korektora
Fajny odcinek. Proponuję temat cyfrowej korekty pomieszczeń. Najtańsza opcja foobar2000 i plugin Mathaudio Room EQ i mikrofon Umik za 70 $. Efekty spektakularne. W razie potrzeby mogę pożyczyć mikrofon.
Cześć! Fajny odcinek. Wszystko jak należy wyjaśnione po ludzku. Możliwości cyfrowego przetwarzania dźwięku są niesamowite. Sam posiadałem cyfrowy procesor dźwięku pewnej japońskiej firmy. Na początku zachłysnąłem się możliwościami tego sprzętu ale z czasem jednak stwierdziłem, że jednak nie jest to czego szukam. Teraz wracam do korzeni, czyli Gramofon zwykły wzmacniacz i tym podobne. Jednak mam świadomość, że trendy idą w tym kierunku i nic na to nie poradzimy, po prostu jesteśmy na to skazani. Pozdrawiam!
Ostatnio miałem przyjemność przetestować słuchawki sony wh-1000xm2 z aktywną redukcją szumów otoczenia. To dopiero są cuda z technologi DSP. Recenzje na YT nie oddają faktycznego efektu tłumienia. Ale to może być nawet ze 30 db ciszej. Normalnie aż czuje się głuchy gdy aktywuje ten system. Np.Otwieram drzwi na balkon i prawie tego nie słyszę. A to przy wyłączonej całkiem muzyce.
Takiego czegoś używam w nacinaniu matryc płyt gramofonowych, 2 głowicowy szpulowiec wysyła sygnał z pierwszej głowicy do cyfrowego EQ, tam jest dostosowany tak aby na matrycy nie doszło do kolizji rowków i żeby więcej "upchać na płycie" a druga głowica podje już sygnał do wzmacniacza zasilającego głowicę nacinającą maszyny dokładając do tego wcześniejszą cyfrową eqalizację, sygnał wędruje do głowicy nacinającej płytę, u mnie jest to Neumann SX74 i rylec nacina już rowek z odpowiednim EQ i RIAA ( Hi-Pass), no a po nagraniu wiadomo, wzmacniacz odwraca Hi-Pass na Lo-Pass dzięki czemu piskliwe tony nagrane na płycie zmieniają się w gładkie i przyjemna a bass zostaje wydopyty w ciepłej i delikatnej formie
Może odcinek na kanale RS Elektronika o DSP, ale bardziej od tej elektronicznej strony - czym dokładnie charakteryzują się filtry FIR i IIR i jak się je projektuje? Wchodzenie w szczegóły chyba nie wchodzi w grę ze względu na zbyt zaawansowaną matematykę, która nie była dotąd poruszana na kanale nawet w temacie filtrów analogowych - gdzie nie jest niezbędna, ale przy projektowaniu filtrów cyfrowych już chyba nie da się bez niej obyć (poza tym matma wystraszy widzów, a tego raczej nikt nie chce) - ale tak bardziej ogólnie, jak to wygląda, dałoby się chyba opowiedzieć. Swoją drogą ogólny film o tym, że sygnały można reprezentować w dziedzinie czasu, ale też częstotliwości, że istnieje coś takiego jak szereg i transformata Fouriera (to drugie w różnych wersjach), jaką reprezentację w dziedzinie częstotliwości ma np. przebieg sinusoidalny, a jaką np. przebieg prostokątny czy skok jednostkowy, co to są harmoniczne, też by się przydał, bo to jest proste, a pomaga w zrozumieniu naprawdę wielu zagadnień w elektronice. Nawet w kontekście ostatnich filmów, jak ten o linii długiej czy o współczynniku mocy. Oczywiście bez równań, tylko z rysunkami (wykresami) i wytłumaczeniem zależności. I jeszcze takie dwa pytania techniczne dotyczące filmu. Pierwsze: dlaczego przy przedstawieniu rodzajów filtrów: "low pass", "high pass" nie dodano polskich odpowiedników tych nazw: filtr dolnoprzepustowy i górnoprzepustowy? Drugie: dlaczego na schematach filtrów cyfrowych literę n oznaczającą po prostu numer kolejnej próbki, jaka przechodzi przez filtr, umieszczono poza nawiasem kwadratowym? Ja się spotkałem z zapisem tego oznaczenia albo wewnątrz tego nawiasu, albo zamiast tego nawiasu po prostu w indeksie dolnym.
Pańskie filmy bardzo mi się podobają i wiele się nauczyłem. Ale.... Nieznośna jest ta maniera stosowania na każdym kroku fonetyki angielskiej. Może dałoby się to zmienić? Przepraszam za niemerytoryczną uwagę, ale nie mogłem się powstrzymać.
Mam książkę :Przetworniki A/C i C/A, teoria i praktyka". Ma ponad 1000 stron i była pierwszy raz wydana ponad 14 lat temu. Jest tam rozdział potencjometrom elektronicznym, koderom dla mowy itp. Kto by w tamtych czasach pomyślał, że dziś ta technika będzie tak zaawansowana? Kto w 1995 roku pomyślałby, że muzykę będzie można odtwarzać z urządzenia wielkości pudełka od zapałek? Interesuje mnie dalsze omawianie tematu procesorów DSP.
Szanowny " Reduktorze .. " - mam pytanie z innej beczki - czy planuje Pan odcinek o bi-amping-u. Odcinek z przed 4 lat " Bi-wiring.... " sugeruje że podejmie Pan jeszcze ten temat i cisza. Może coś przegapiłem. Podejrzewam, że podobnie jak ja wielu subskrybentów kanału ma w kolekcji po parę sztuk wzmacniaczy ( różnych) i może też zainteresuje ich ten temat .Sprzęt jest , stoi i łapie kurz - może warto poeksperymentować? Są jakieś zalety takiego połączenia, a może lepiej nie ryzykować w trosce o kondycje np. głośników ? Pozdrawiam
livesound.pl/tutoriale/4294-systemy-dzwieku-przestrzennego-dolby-digital-dts-i-inne Polecam ten portal dla wszytskich fanow dzwiekowcow:).Doskonale zrodlo wiedzy fachowej pisane przez zawodowcow .Moza sie wiele nauczyc .Szukamy dzial "Tutoriale " i tam jest kopalnia wiedzy ,a Bruma pozdrawiam .Swietny jak zawsze odcinek.Trzeba przyznac ze niezle sie napracowal i oddac mu szacunek za to.
Potestuj Biamp Tesira Forte. Gra przecudnie. Zrobiłem na tym kilka instalacji w kościołach, grzie wycinałem np wąskie pasma na subach na rezonansie witraży. Przydało by się trochę filmów o instalacjach PA.
Myślę że skoro jest tyle nagrań z napraw to czas na film/serię filmów w stylu "mój warsztat od podstaw" gdzie można przedstawić urządzenia i sprzęty od koniecznych do przydatnych (bez wyjątku) w pomiarach i naprawach wzmacniaczy (w odniesieniu do Pana warsztatu), metodyka pomiarów stosowanych w naprawie... Coś w tym stylu.
Panie redaktorze. Mam zamiar zburzyc nieco audiofilski swiat. Prosze posluchac sobie jak gra tablet nokia lumia 2520. Jedyne co wiem ze siedzi tam jakis uklad qualcomm ale co to dokladnie jest to nie wiem. Szukam czegos co gra tak jak ten tablet i znalezc nie potrafie. Tablet gra swietnie przez kabel a jeszcze lepiej przez bluetooth. Trzeba zbadac ten grajek. Najlepsze jest to ze wszystkie wzmacniacze pod nim zaczynaja swietnie grac. Moze Pan nie wierzyc ale ten sprzet gra niesamowicie.
Poleci ktoś jakiś mały gabarytowo fabryczny procesor? Chodzi mi o gotowe urządzenie, nie układ. Z equalizerem z >= 7 częstotliwościami i regulacją opóźnienia między kanałami. Tyle by mi wystarczyło. Najlepiej dwukanałowy. Wygląd bez znaczenia, bo i tak w szafie wyląduje. Nie dla audiofila, ale też niegłuchego. @ReduktorSzumu ...Robisz to dobrze ;)
co do DSP i symulacji lamp. juz to istnieje, cieszy sie coraz duza popularnoscia, ale to poki co solowa praca studyjna. do sprzetu audiofilskiego predko to moze nie wejsc z jednego powodu. ludzie majacy gruby portfel na swoje hobby trzymaja sie swojego hobby i rozwiazan, ktore uwazaja sami za tradycyjne. symulacje lampowcow wszelkiej masci niestety wejda w trakcie wymiany pokoleniowej a to 20-30lat.
Człowiek ze studiów wrócił i cyk reduktor szumu 😀 takie początki weekendów lubię 👍
Znakomity wykład, dydaktyka na wysokim poziomie.
Podziękowania.
Klasa, jak zawsze. Leci łapka w górę i ja jestem chętny na dalsze rozwijanie tematu.
Jak zwykle świetna porcja wiedzy. Dziękuję.
jak zwykle bardzo dobry materiał. duzo wiedzy i praktyki wyłożone w bardzo przejrzystej formie
Kol3jny genialny odcinek! Super wprowadzenie w temat. Daje kotwice od ktorej mozna zaczac zglebiac samemu temat, a to jest w sumie najwazniejsze.
i realize it is kinda randomly asking but does anyone know of a good site to stream newly released movies online ?
@Cade Jose i watch on flixportal. You can find it by googling :)
@Maxim Clyde Thank you, I went there and it seems like a nice service =) I really appreciate it!
@Cade Jose happy to help xD
Super, idealne powtórzenie do kolokwium z DSP :D Łapka w górę!!!
Wielkie dzieki dla Pana za taki kanal dzieki Panu mozna rozszerzac swoja wiedze
Super odcinek, dziękuję!
Połowy nie rozumiem ale uwielbiam słuchać.
Moja łapka w górę
13:35 Nie zawsze DSP oznacza większy pobór mocy.Wielkoformatowe analogowe konsolety studyjne znane są z tego, że biorą sporo prądu. Kiedy Sony sprowadzało konsoletę OXF-R3 to chwalili się że bierze mniej niż analog.
Oj tak Panie Redaktorze, bardzo proszę o więcej.
Kocham muzykę i sam gram na perkusji ale ostatnimi czasy (już nie te lata) zajmuję się coraz częściej strona produkcyjną.
Audiofilem bym siebie nie nazwał ale troszkę wydałem żeby słuchać "normalnie" muzyki w domu.
Wszystkie techniczne informacje pomagają mi bardziej zrozumieć co zachodzi podczas nagrania i miksu.
EQ to teraz chleb powszedni. Bardzo proszę o więcej. :)
Kiedyś bardzo popularny był program "cool edit" W którejś wersji dostępne było wiele suwaków (20-30) przy czym o ile pamiętam można.było zmodyfikować źródłowy MP3 (poddać przekształceniu z ustawionym położeniem suwaków przez użytkownika) i w efekcie już odtwarzać ze zmienioną zawartością tonów przy środkowym położeniu korektora
Dziękuję
Ten kanał zmienił moje życie
Fajny odcinek. Proponuję temat cyfrowej korekty pomieszczeń. Najtańsza opcja foobar2000 i plugin Mathaudio Room EQ i mikrofon Umik za 70 $. Efekty spektakularne. W razie potrzeby mogę pożyczyć mikrofon.
Brawo
Niezłą efektywność ma splatanie z odpowiedzią impulsową filtru. Jeszcze lepsze wyniki daje wytrenowanie jakiejś medianowej odpowiedzi impulsowej.
Cześć! Fajny odcinek. Wszystko jak należy wyjaśnione po ludzku. Możliwości cyfrowego przetwarzania dźwięku są niesamowite. Sam posiadałem cyfrowy procesor dźwięku pewnej japońskiej firmy. Na początku zachłysnąłem się możliwościami tego sprzętu ale z czasem jednak stwierdziłem, że jednak nie jest to czego szukam. Teraz wracam do korzeni, czyli Gramofon zwykły wzmacniacz i tym podobne. Jednak mam świadomość, że trendy idą w tym kierunku i nic na to nie poradzimy, po prostu jesteśmy na to skazani. Pozdrawiam!
D.S.P. posiada Technics SH-GE90 zwanym procesorem i jest napisany na nim
Digital Sound Processor
Czy oznacza to, ze jesli wzmacniacz ma cyfrowa regulacje glosnosci to zawsza zamienia sygnal analogowy na cyfrowy i z powrotem? To by byla kicha.
Ostatnio miałem przyjemność przetestować słuchawki sony wh-1000xm2 z aktywną redukcją szumów otoczenia. To dopiero są cuda z technologi DSP. Recenzje na YT nie oddają faktycznego efektu tłumienia. Ale to może być nawet ze 30 db ciszej. Normalnie aż czuje się głuchy gdy aktywuje ten system. Np.Otwieram drzwi na balkon i prawie tego nie słyszę. A to przy wyłączonej całkiem muzyce.
Krzysztof Kozioł sony przy NS znieksztalca dźwięk dużo lepiej na tym polu radzi sobie AKG
@@BBbit1200 np N60NC /N60NC BT
dzięki
Piękny odcinek.
Witam.Korektor tercjowy ma 31 pasm.Serdecznie pozdrawiam.
Takiego czegoś używam w nacinaniu matryc płyt gramofonowych, 2 głowicowy szpulowiec wysyła sygnał z pierwszej głowicy do cyfrowego EQ, tam jest dostosowany tak aby na matrycy nie doszło do kolizji rowków i żeby więcej "upchać na płycie" a druga głowica podje już sygnał do wzmacniacza zasilającego głowicę nacinającą maszyny dokładając do tego wcześniejszą cyfrową eqalizację, sygnał wędruje do głowicy nacinającej płytę, u mnie jest to Neumann SX74 i rylec nacina już rowek z odpowiednim EQ i RIAA ( Hi-Pass), no a po nagraniu wiadomo, wzmacniacz odwraca Hi-Pass na Lo-Pass dzięki czemu piskliwe tony nagrane na płycie zmieniają się w gładkie i przyjemna a bass zostaje wydopyty w ciepłej i delikatnej formie
Bardzo ciekawy odcinek. Słuchałem uważnie, ale nie usłyszałem, czy euqalizer dsp wprowadza przesunięcie fazy, czy nie?
7:45
Materiał dodany w samą porę, niedługo egzamin :D
1:00 - Electro-Harmonix Metal Muff ;- )
Może odcinek na kanale RS Elektronika o DSP, ale bardziej od tej elektronicznej strony - czym dokładnie charakteryzują się filtry FIR i IIR i jak się je projektuje?
Wchodzenie w szczegóły chyba nie wchodzi w grę ze względu na zbyt zaawansowaną matematykę, która nie była dotąd poruszana na kanale nawet w temacie filtrów analogowych - gdzie nie jest niezbędna, ale przy projektowaniu filtrów cyfrowych już chyba nie da się bez niej obyć (poza tym matma wystraszy widzów, a tego raczej nikt nie chce) - ale tak bardziej ogólnie, jak to wygląda, dałoby się chyba opowiedzieć.
Swoją drogą ogólny film o tym, że sygnały można reprezentować w dziedzinie czasu, ale też częstotliwości, że istnieje coś takiego jak szereg i transformata Fouriera (to drugie w różnych wersjach), jaką reprezentację w dziedzinie częstotliwości ma np. przebieg sinusoidalny, a jaką np. przebieg prostokątny czy skok jednostkowy, co to są harmoniczne, też by się przydał, bo to jest proste, a pomaga w zrozumieniu naprawdę wielu zagadnień w elektronice. Nawet w kontekście ostatnich filmów, jak ten o linii długiej czy o współczynniku mocy. Oczywiście bez równań, tylko z rysunkami (wykresami) i wytłumaczeniem zależności.
I jeszcze takie dwa pytania techniczne dotyczące filmu. Pierwsze: dlaczego przy przedstawieniu rodzajów filtrów: "low pass", "high pass" nie dodano polskich odpowiedników tych nazw: filtr dolnoprzepustowy i górnoprzepustowy? Drugie: dlaczego na schematach filtrów cyfrowych literę n oznaczającą po prostu numer kolejnej próbki, jaka przechodzi przez filtr, umieszczono poza nawiasem kwadratowym? Ja się spotkałem z zapisem tego oznaczenia albo wewnątrz tego nawiasu, albo zamiast tego nawiasu po prostu w indeksie dolnym.
SH-GE90 to chyba początek. Sprzęt dostępny już w 93-94
roku. Ogólnie uznawany za slaby w stosunku do np SH-GE70.
Skoro mowisz o cyfrowej obróbce dźwiękowej. A co z programowym definiowaniem radia tzw sdr. Może byś redaktorze szumu zrobić taki odcinek.
Pozdro :)
Pańskie filmy bardzo mi się podobają i wiele się nauczyłem. Ale.... Nieznośna jest ta maniera stosowania na każdym kroku fonetyki angielskiej. Może dałoby się to zmienić? Przepraszam za niemerytoryczną uwagę, ale nie mogłem się powstrzymać.
Czyżby serwisował Pan kolumny RCF?
Może odcinek o DRC?
Mam książkę :Przetworniki A/C i C/A, teoria i praktyka". Ma ponad 1000 stron i była pierwszy raz wydana ponad 14 lat temu. Jest tam rozdział potencjometrom elektronicznym, koderom dla mowy itp. Kto by w tamtych czasach pomyślał, że dziś ta technika będzie tak zaawansowana? Kto w 1995 roku pomyślałby, że muzykę będzie można odtwarzać z urządzenia wielkości pudełka od zapałek? Interesuje mnie dalsze omawianie tematu procesorów DSP.
1:43 - mówić porządny i wstawić zdjęcie behringera trochę nie wypada. (-;
7:36 - nie widziałem jeszcze korektora tercjowego z 33 pasmami. 31 owszem.
Szanowny " Reduktorze .. " - mam pytanie z innej beczki - czy planuje Pan odcinek o bi-amping-u. Odcinek z przed 4 lat " Bi-wiring.... " sugeruje że podejmie Pan jeszcze ten temat i cisza. Może coś przegapiłem. Podejrzewam, że podobnie jak ja wielu subskrybentów kanału ma w kolekcji po parę sztuk wzmacniaczy ( różnych) i może też zainteresuje ich ten temat .Sprzęt jest , stoi i łapie kurz - może warto poeksperymentować? Są jakieś zalety takiego połączenia, a może lepiej nie ryzykować w trosce o kondycje np. głośników ? Pozdrawiam
livesound.pl/tutoriale/4294-systemy-dzwieku-przestrzennego-dolby-digital-dts-i-inne
Polecam ten portal dla wszytskich fanow dzwiekowcow:).Doskonale zrodlo wiedzy fachowej pisane przez zawodowcow .Moza sie wiele nauczyc .Szukamy dzial "Tutoriale " i tam jest kopalnia wiedzy ,a Bruma pozdrawiam .Swietny jak zawsze odcinek.Trzeba przyznac ze niezle sie napracowal i oddac mu szacunek za to.
Jaki wzmacniacz dobrać pod kolumne 600w 6ohm ?
Ja tam dalej czekam na budowę lampy :>
Z radmorem… technologia DSP raczej nie da rady, każdy radmor gra inaczej ;-)
Potestuj Biamp Tesira Forte. Gra przecudnie. Zrobiłem na tym kilka instalacji w kościołach, grzie wycinałem np wąskie pasma na subach na rezonansie witraży. Przydało by się trochę filmów o instalacjach PA.
Myślę że skoro jest tyle nagrań z napraw to czas na film/serię filmów w stylu "mój warsztat od podstaw" gdzie można przedstawić urządzenia i sprzęty od koniecznych do przydatnych (bez wyjątku) w pomiarach i naprawach wzmacniaczy (w odniesieniu do Pana warsztatu), metodyka pomiarów stosowanych w naprawie... Coś w tym stylu.
Panie redaktorze. Mam zamiar zburzyc nieco audiofilski swiat. Prosze posluchac sobie jak gra tablet nokia lumia 2520. Jedyne co wiem ze siedzi tam jakis uklad qualcomm ale co to dokladnie jest to nie wiem. Szukam czegos co gra tak jak ten tablet i znalezc nie potrafie. Tablet gra swietnie przez kabel a jeszcze lepiej przez bluetooth. Trzeba zbadac ten grajek. Najlepsze jest to ze wszystkie wzmacniacze pod nim zaczynaja swietnie grac. Moze Pan nie wierzyc ale ten sprzet gra niesamowicie.
Poleci ktoś jakiś mały gabarytowo fabryczny procesor? Chodzi mi o gotowe urządzenie, nie układ. Z equalizerem z >= 7 częstotliwościami i regulacją opóźnienia między kanałami. Tyle by mi wystarczyło. Najlepiej dwukanałowy. Wygląd bez znaczenia, bo i tak w szafie wyląduje. Nie dla audiofila, ale też niegłuchego.
@ReduktorSzumu
...Robisz to dobrze ;)
No fajnie, ale co to za program był?
Sigma Studio. Linka niestety wkleić się nie da (wredny jutiub!) ale gugiel i do dzieła!
Thx
Nie da się linków? Https://Google.com
Nie ma co ukrywac urzadzenia analogowe pojda do lamusa obrokba cyfrowa juz przejmuje caly przemysl elektroniczny ;-)
Witam daje 👍
Pozdrawiam z Olkusza 🙋
Moja praca inzynierska to bylo DSP 🙂
Rozpoznawanie mowy na dsp zaawansowane... taa... to byl pierwszy temat na laborkach na polibudzie z dsp :) prawdziwy killer frage dla wiekszosci :]
Nie, nigdy nie włącze w tor analogowy wynalazkow cyfrowych 😊
co do DSP i symulacji lamp. juz to istnieje, cieszy sie coraz duza popularnoscia, ale to poki co solowa praca studyjna. do sprzetu audiofilskiego predko to moze nie wejsc z jednego powodu. ludzie majacy gruby portfel na swoje hobby trzymaja sie swojego hobby i rozwiazan, ktore uwazaja sami za tradycyjne. symulacje lampowcow wszelkiej masci niestety wejda w trakcie wymiany pokoleniowej a to 20-30lat.
Miałem kiedyś korektor firmy Diora... To był sprzęt.
GourangaPL to niech wezmą amertil i siedzą cicho dalej 😀
Nie była zła ... Dobra na pewno nie była .
Miroslaw Ka jeśli nie było nic innego na rynku to owszem. Też miałem kiedyś 126p i to był cudowny produkt tylko dla tego, że nie znałem innych.
Źle napisałeś wzór zero jedynkowy..... Napisałem w rwzie jak ktoś by się czepiał..... Pozdrawiam
Dzisiaj jestem pierwszy - łapa w górę w ciemno :)
A ja ostatni ;)