Niezwykle ciekawa opowieść podróżnicza. Doceniam wkład pracy i ilość informacji zgormadzonych w celu tak szczegółowego podparcia fatami historycznymi prezentacji. Gratulacje i wielkie dzięki.
Panie Łukaszu czekałam na ten materiał z niecierpliwością zachęcona pierwszą częścią. Serdecznie dziękuję. Jak w przypadku wcześniejszego videobloga super ciekawe informacje zachęcają do odwiedzenia Francji. Pozdrawiam.
Na początku zamierzałem podzielić wysłuchanie i obejrzenie materiału na dwie tury,ale pańska opowieść i zdjęcia tak mnie wciągnęły, że nie chciałem przerywać i wchłonąłem podróż w jednym bloku. Dziękuję za Pana pracę i wspaniałą konsekwencje w gromadzeniu i archiwizowaniu notatek i pamiątek swojej pasji oraz za podzielenie się ze mną swoimi wrażeniami i wiedzą. Pozdrawiam.
Ufff....się doczekaliśmy! Dziękuję serdecznie za tą, kolejną już piękną, fascynującą opowieść o Francji. Długo czekaliśmy, ale warto było! Pozdrawiam serdecznie😊
Panie Łukaszu super wyjazd i jeszcze lepsze opowiadanie. Też bym chciał kiedyś zobaczyć te miejsca ale Francja do zwiedzania droga a więc muszę to odłożyć w czasie. Pytanie czy bedzie jeszcze do czego jechać
Rzymianie nosili pochwe gladiusa po prawej stronie ale to ze względu na szyk. Panie Łukaszu bardzo dziękuje za kolejny świetnie zrealizowany reportaż o walorach Francji świetna robota👌
Czekałam na ten film, dziękuję! Zrobiłam podoba podróż kilka lat temu, cos wspaniałego… Proszę przy kolejnej podróży zjechać nieco niżej - w rejon zatoki arkaszonskiej, do Cap Ferret, bardzo tam pięknie no i oczywiście w pobliżu Saint Emilion i cały wspaniały region winny. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Wspaniała podróż i wspaniała opowieść o niej. Dziękuję bardzo za podzielenie się swoimi wrażeniami, doświadczeniami i przemyśleniami z Francji, zarówno w tej, jak i poprzedniej części wideobloga.
Bardzo ciekawy film i bardzo interesujące tło historyczne. Generalnie znam Francję, ale dzięki Panu poznałam ją znacznie bardziej. Bardzo serdecznie dziękuję.
Byłam w Mt Saint Michele. Przepiekne miejsce. Francja niegdyś potęga gospodarcza, militarna i kulturowa, ale tez religijna - dziś niemal ruina (szczegolnie w kwestii wartosci) przejeta przez uchodźców. Boże chroń Francję ❤
W erze 30-sekundowych filmików 2-godzinny felieton wyróżnia się i robi wrażenie. Miła odmiana i poczucie, że jest to jednak inna jakość w otaczającym świecie. Jakkolwiek może to być dla wielu zbyt długi materiał, ja to naprawdę doceniam.
Panie Łukaszu, z przyjemnością wyslychalam Pana opowieści. Ja od 9 lat rok w rok z rodziną jeżdżę na kempingi do Francji. Mieszkam w Irlandii wiec jest to naturalna trasa dla nas choć nie raz zrobilismy też kółko przez Polskę czy Wlochy czy tez nawet Bośnię. Francję uwielbiam, mimo negatywnych zmian udaje nam się bez przygód po niej podróżować, w Wandei bylam 2 razy ale nie dotarlam do tych martylologicznych miejsc jeszcze. Puy de Fou mam juz od dawna w planach i nastepnym razem we Francji, mam nadzieje w tym roku, jest to punkt obowiazkowy. Mont St. Michel odwiedzilam jeszcze przed plandemią, to tez była moja wymarzona miejscowka, którą z daleka widywalam na trasie z Cherbourg i wreszcie tam dotarlam. Nie bylam w środku klasztoru bo z dziecmi malymi ciężko się zwiedza. Moje dzieci mają zawolanie "nie do zamku" bo oni nie chcą zwiedzac a ja mogę to robic caly czas. La Rochelle odwiedzilam w 2016 i bylam zachwycona, córka miala wielką frajde w Akwarium z zolwiami chodzacymi luzem na trasie na odcinku topikalnym. La Rochelle to jedno z najpiekniejszych miejsc we Francji. Dla mnie zjazd z promu na brzeg Normandii to jak powrot do domu bo Irlandia to kulturalna pustynia, nie obrażając nikogo, ale tak jest. I pogoda taka, że tylko sie obwiesic wiec ja dopiero na kontynencie zaczynam oddychac pełną piersią. Czas wracać do Polski, tylko męża muszę namówić... Pozdrawiam serdecznie i życzę nowych wspanialych podróży w tym roku. Spieszmy się zwiedzać Europę, tak szybko odchodzi... 😉
Dwadzieścia lat temu zrobiłem wspaniałą rundę objazdową zwiedzając katedry gotyckie usytuowane wokół Paryża, a więc w Paryżu Notre Dame i Saint-Denis, potem (tak raczej w/g chronologii budowy) w Laon, Soissons, Reims, Troyes, Sens, Auxerre, Bourges, Orlean, Chartres, Rouen, Beauvais, Amiens, w sumie 18 katedr. Wspaniała podróż, cudowne wrażenia, wyjątkowa tematyka. Polecam, panie Łukaszu!
Czekałam z niecierpliwością i bardzo bardzo dziękuję za ten materiał! Wykonał Pan gigantyczną pracę. Znam i La Rochelle i Mont St.Michel - byłam tam wielokrotnie, a i tak dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Szczególnie dziękuję Panu za wyciągnięcie z cienia historii temau wojen i Powstania Wandejskiego - zainspirował mnie Pan bardzo i już wiem co będę zwiedzać we Francji następnym razem 😃
Muszę szczerze pogratulować wspaniałej wyprawy. Po obejrzeniu części 1 długo czekałam na tę część i bardzo się cieszę, że dokończył Pan swoją opowieść. Mont Saint Michel jest dla mnie kolejnym, niezwykłym i wielce spektakularnym dowodem genialności ludzi średniowiecza i jednocześnie ich wizjonerstwa i wielkiej odwagi. Miałam kiedyś okazję zobaczyć dokument o tym opactwie, o jego historii, etapach powstania i architektonicznych kruczkach, które pozwoliły osiągnąć ten niesamowity efekt. Serdecznie dziękuję i czekam na kolejne Pana podróżnicze opowieści. Pozdrawiam Magdalena 🤗
Super są te materiały kulturalno-podróżnicze. Idealne byłoby zebranie w osobnym wideoblogu wszystkich tych dodatków muzealno-kulturalnych z Pańskich wideoblogów. A do tego mapka z zaznaczonymi miejscami które ma Pan opisane to już w ogóle byłby ideał - przed każdym wyjazdem bym zerkał czy nie ma czegoś ciekawego w okolicy ;)
Dziwi mnie, że pierwszy odcinek był tak mało popularny. Niestety długie reklamy sprawiają, że takie formaty tracą. Pana film będę oglądał z dwa tygodnie, zapowiada się ciekawie.
Niestety, z kolei tylko dzięki reklamom prowadzenie kanału się bilansuje, bo jakkolwiek wpłaty widzów są bardzo istotne, nie są wystarczające. Więc pozostaje mi liczyć na zrozumienie. Można też oczywiście kupić YT Premium - wtedy nie ma reklam, a twórca za takie odtworzenia dostaje również pieniądze.
Symbol walczących Wandejczyków, czyli serce ze znakiem krzyża, na czerwonej chusteczce z Cholet, jest również symbolem Bractwa Świętego Piusa X 1:40:39
Świetny materiał (podobnie jak cz. I).Co do Mt. St. Michel to trochę jak z Monte Gargano. Nabożeństwem do Sw. Michała wyróżniali się Normanowie - tak północni (potomkowie Rollową), jak i południowi (Robert Guiscard i następcy). Tu zresztą bronił się przed braćmi późniejszy król Anglii z dynastii normańskiej Henryk I. Raz jeszcze: porządna erudycja. Pozdrawiam. P. Kossak
Myślę, że dla pana Warzechy Eisenach , to miasto jego idola, a światowego geniusza- kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Nie ukrywam, że dla mnie też. Muzeum Hausbach odwiedziłam już dwukrotnie. Dzięki serdeczne za videoblog. Niezwykle interesujący;)
W miejscowości obok Mont-Saint-Michel czyli w Pontorson, jest polski mechanik. Gdyby ktoś się wybierał autem. Ta informacja może okazać się przydatna ;)
jeszcze przed wysłuchaniem powiem, że Francja akurat mi się kojarzy ze wszystkim co najgorsze. ale może ten materiał mnie przekona. dla mnie ten kraj to zawsze był snobistyczny dziwoląg. jeśli cokolwiek tam było dobrego to dawno i nieprawda.
1. Nie wspomniał Pan o Saint-Martin-de-Ré. 2. Nawet słowa o osiołkach na Île de Ré. 3. Był Pan w okolicy a nie odwiedził Cognac a w nim wytwórni Martell a można tam dokonać degustacji i zakupów. Polecam zwłaszcza Medallion. Zmarnowany wyjazd 😄
Wszystko jest fascynujące, ale ja bym raczej zaczął od Strasbourga (katedra), Colmar, dalej Burgundia, Montbard (Abbaye de Fontenay), Vezelay, Avallon, potem Beaune, Lyon, Cluny, Avignon, Nimes, Arles, Pont du Gard, i dalej, na dłuższą podróż kierunek na płd. zachód, Albi, Carcassonne i kierunek na Andorrę, Ariege, Chateau de Montsequr, Foix......można wymieniać w nieskończoność. Ja od 30 lat jeżdżę do Francji i ciągle nie mam dosyć. Dobrze jest wziąć jakiś kurs językowy.
Tak. Ale nie używałem żadnego poradnika. W większości orientowałem się sam intuicyjnie, a dla rozwiązania konkretnych problemów szukałem porad w sieci. Jest bardzo dużo krótkich filmów pokazujących, jak zrobić konkretną rzecz w Davinci Resolve.
wow. tak puściłem, bo poszłem do kuchni, a tu wracam i słyszę... ale Pan fajnie mówi! mnie te rzeczy w ogóle nie interesują, sprzed 19-go wieku zwłaszcza... ale jak ktoś fajnie mówi...
Ciekawa jaka część Francuzów faktycznie ma dobre zdanie o rewolucji. Samo państwo propaguje to wydarzenie jako święto więc nie wiem czy krytyka jest w ogóle dopuszczona (oprócz internetu i akademickich dyskusji).
Panie Łukaszu, nie wiem czy pan to przeczyta, ale chciałbym zadać nietypowe pytanie. Pierwszy raz usłyszałem o Mont Saint-Michel i jestem oczarowany tym miejscem. Dzięki panu odkryłem coś, co ... no właśnie, czy to miejsce nadawało by się na taką uroczystą i bardzo intymną chwilę jak oświadczyny? Załóżmy, że nawet będę w stanie przenocować w jednym z pobliskich hoteli, by np. zrobić to o pięknych wschodzie czy zachodzie słońca. No wieje trochę romantyzmem, ale któż nie chciałby tego zrobić w wyjątkowych okolicznościach? Czy gdyby był pan na moim miejscu rozważałby to miejsce na taką chwilę? A jeśli tak, to ... gdzie by się tam dokładnie udać, może wpadło panu w oko jakieś zaciszne miejsce. Tak wiem, masa turystów, ale może jednak jakoś by się udało.
Wszystko zależy tak naprawdę od Pana i Pańskiego wyczucia upodobań przyszłej narzeczonej. Moim zdaniem - tak, miejsce na pewne będzie sprzyjało zapamiętaniu tego momentu. Lepiej wybrać czas poza ścisłym okresem wakacyjnym, na pewno nie w sierpniu. Gdyby się Państwo wtedy zdecydowali na nocleg na wyspie, to będzie i taniej, i puściej. Myślę, że wtedy rano, gdzieś na murach, znajdą Państwo chwilę tylko dla siebie. Powodzenia!
powodzenia! Najważniejsze, żebyś się oświadczył TEJ jednej jedynej, dla której będziesz tym TYM jedyny. Miejsce jest drugorzędne, aczkolwiek patronat świętego Michała Archanioła to jest coś wspaniałego!
Muszem bo nie wyczymie. Panie redaktorze, przyczyną dla której trzeba płacić z góry za paliwo są murzyny i arabusy odjeżdżający w siną dal bez płacenia. Ale rozumiem, że tak wyważony komentator nie może tego powiedzieć wprost. Ja mogę.
Dwie uwagi. Po pierwsze - nie znam powodu, dla którego nie działają płatności zbliżeniowe. To jest odrębna przecież sprawa od tej, o której Pan napisał. Po drugie - co do przyczyny konieczności płacenia przy dystrybutorze - nie wnikałem, ale podejrzewałem, że tak jest, jak Pan twierdzi.
W USA tankowanie paliwa przebiega następująco: 1.ustawiasz samochód pod wybranym dystrybutorem i zapamiętujesz jego numer, 2. idziesz na stacje, mówisz ile chcesz kupić i z którego dystrybutora, 3. płacisz kartą lub gotówką, pracownik ustawia na twoim dystrybutorze wykupioną ilość paliwa, 4.idziesz do samochodu i nalewasz paliwo dopóty dopóty wypływa.
Mam pytanie, czy zaproszenie żeby się zaciągnąć na statek w inscenizacji kończy się tylko na zaproszeniu czy jeżeli ktoś się zgodzi odgrywa jakąś rolę ?
Wyprawa La Perouse jest akurat dość dobrze znana, podobnie jak działalność Bougainville, tyle że głównie pośród żeglarzy, ludzi morza i wszystkich zafascynowanych tematyką marynistyczną.
Mieszkam w Australii,tutaj wyprawa La Perouse jest znana i stanowi część programu szkolnego. Pozdrawiam. Świetny reportaż. Oglądam też inne programy pana Warzechy. Nigdy nie zawodzi. Dziękuję.
a co jeśli ktoś chciałby zapłacić gotówką na stacji? rozumiem, że w nocy to już tylko kartą? bardzo lubię takie momenty, jak przejawia się pana wrażliwość - np. ten moment o wrażeniach na widok Mont Saint-Michel. ogólnie to wysłuchałem całe to nagranie podczas spaceru dziś wieczorem i szczerze, ze względu na pana, bo normalnie to by mnie chyba aż tak nie zainteresowało. powinien być pan zadowolony z pracy nad filmem, bardzo ciekawie poprowadzone, życzę wyświetleń. mnie się marzy pana film nt. września 39, trochę w stylu tego filmu o powstaniu warszawskim.
Też się zastanawiałem - co, gdyby chcieć zapłacić gotówką. Ale rozumie Pan pewnie, że nie miałem chęci tego dociekać. Może wypowie się tutaj ktoś mieszkający we Francji. Też mnie to intryguje.
Zrobiłem teraz szybkie przeszukiwanie, bo zaintrygowało mnie to. Wychodzi na to, że płatność gotówką jest możliwa tylko tam - co poniekąd oczywiste - gdzie jest żywy człowiek. Tak się jednak składa, że o niektórych porach doby i w dni tygodnia nikogo takiego nie ma. I wtedy po prostu nie da się zapłacić gotówką. Wyjątkiem mogą być stacje przy niektórych hipermarketach, gdzie są specjalne kasy automatyczne, przyjmujące gotówkę (z góry). Wpłaca się gotówkę, dostaje się bilecik z kodem kreskowym, ten kod skanuje się w dystrybutorze i tankuje opłaconą ilość paliwa. Jednak co do zasady - wszędzie karty.
Niezwykle ciekawa opowieść podróżnicza. Doceniam wkład pracy i ilość informacji zgormadzonych w celu tak szczegółowego podparcia fatami historycznymi prezentacji.
Gratulacje i wielkie dzięki.
Panie Łukaszu czekałam na ten materiał z niecierpliwością zachęcona pierwszą częścią. Serdecznie dziękuję. Jak w przypadku wcześniejszego videobloga super ciekawe informacje zachęcają do odwiedzenia Francji. Pozdrawiam.
Dwie godziny minęły jak z bicza trzasnął. Dziękuję.
Na początku zamierzałem podzielić wysłuchanie i obejrzenie materiału na dwie tury,ale pańska opowieść i zdjęcia tak mnie wciągnęły, że nie chciałem przerywać i wchłonąłem podróż w jednym bloku. Dziękuję za Pana pracę i wspaniałą konsekwencje w gromadzeniu i archiwizowaniu notatek i pamiątek swojej pasji oraz za podzielenie się ze mną swoimi wrażeniami i wiedzą. Pozdrawiam.
Bardzo dobry film z przyjemnością się go słuchało i oglądało ma Pan wielki dar który potrafi wspaniale wykorzystać wielkie brawa
Dziękuję za Pana pracę, wspaniała relacja!
Oglądnołem i jestem oczarowany pańską opowieścią i piękną historyczną narracją. Dziękuję bardzo Panie Łukaszu. 👍
Bardzo interesujący videoblog. Dziękuję za pracę jaką Pan włożył w stworzenie tego filmu.
Wielkie dzięki za tak bardzo ciekawy program.
Doczekałem się, dziękuję 😊 Wysłuchałem podczas prac warsztatowych, ale musiałem wrócić do komputera żeby obejrzeć ikonografię. Świetna robota 👍
Bardzo ciekawa relacja. Dziękuję.
Ufff....się doczekaliśmy! Dziękuję serdecznie za tą, kolejną już piękną, fascynującą opowieść o Francji. Długo czekaliśmy, ale warto było! Pozdrawiam serdecznie😊
Wspaniały i wciągający film , zresztą tak samo jak i pierwsza jego część. Dziękuję i podziwiam za ogrom pracy włożony w jego powstanie ❤
Czuję się zainspirowana! Wielkie dzięki. Pozdrawiam!
Panie Łukaszu super wyjazd i jeszcze lepsze opowiadanie. Też bym chciał kiedyś zobaczyć te miejsca ale Francja do zwiedzania droga a więc muszę to odłożyć w czasie. Pytanie czy bedzie jeszcze do czego jechać
Obejrzałem, polubiłem, skomentowałem 😏
Dziękuję za ten materiał. Czekałem na niego
Gratuluję podróży. W zeszłym roku pierwszy raz w życiu byłem we Francji na pielgrzymce do Chartres. Chętnie kiedyś tam wrócę.
Rzymianie nosili pochwe gladiusa po prawej stronie ale to ze względu na szyk.
Panie Łukaszu bardzo dziękuje za kolejny świetnie zrealizowany reportaż o walorach Francji świetna robota👌
Panie Łukaszu Opowieść wspaniała, intrygująca, wyjątkowa
Fajny blog, dobry czas na drugą część -super -
Świetny materiał - dziękuję i pozdrawiam!
Czekałam na ten film, dziękuję! Zrobiłam podoba podróż kilka lat temu, cos wspaniałego…
Proszę przy kolejnej podróży zjechać nieco niżej - w rejon zatoki arkaszonskiej, do Cap Ferret, bardzo tam pięknie no i oczywiście w pobliżu Saint Emilion i cały wspaniały region winny. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
Bardzo ciekawa relacja.
Wspaniała podróż i wspaniała opowieść o niej. Dziękuję bardzo za podzielenie się swoimi wrażeniami, doświadczeniami i przemyśleniami z Francji, zarówno w tej, jak i poprzedniej części wideobloga.
Pięknie Pan opowiada o Francji.
Powinien Pan więcej takich materiałów prezentować.
Bardzo ciekawy film i bardzo interesujące tło historyczne. Generalnie znam Francję, ale dzięki Panu poznałam ją znacznie bardziej. Bardzo serdecznie dziękuję.
Super materiał Panie redaktorze.
Bardzo ciekawie przedstawione miejsca które Pan odwiedził.
Musiałem rozbić na 4 części . Wspaniała relacja.
Byłam w Mt Saint Michele. Przepiekne miejsce. Francja niegdyś potęga gospodarcza, militarna i kulturowa, ale tez religijna - dziś niemal ruina (szczegolnie w kwestii wartosci) przejeta przez uchodźców. Boże chroń Francję ❤
To ja chyba przegapiłem pierwszą część. Chętnie obejrzę.
W erze 30-sekundowych filmików 2-godzinny felieton wyróżnia się i robi wrażenie. Miła odmiana i poczucie, że jest to jednak inna jakość w otaczającym świecie. Jakkolwiek może to być dla wielu zbyt długi materiał, ja to naprawdę doceniam.
Panie Łukaszu, z przyjemnością wyslychalam Pana opowieści. Ja od 9 lat rok w rok z rodziną jeżdżę na kempingi do Francji. Mieszkam w Irlandii wiec jest to naturalna trasa dla nas choć nie raz zrobilismy też kółko przez Polskę czy Wlochy czy tez nawet Bośnię. Francję uwielbiam, mimo negatywnych zmian udaje nam się bez przygód po niej podróżować, w Wandei bylam 2 razy ale nie dotarlam do tych martylologicznych miejsc jeszcze. Puy de Fou mam juz od dawna w planach i nastepnym razem we Francji, mam nadzieje w tym roku, jest to punkt obowiazkowy. Mont St. Michel odwiedzilam jeszcze przed plandemią, to tez była moja wymarzona miejscowka, którą z daleka widywalam na trasie z Cherbourg i wreszcie tam dotarlam. Nie bylam w środku klasztoru bo z dziecmi malymi ciężko się zwiedza. Moje dzieci mają zawolanie "nie do zamku" bo oni nie chcą zwiedzac a ja mogę to robic caly czas. La Rochelle odwiedzilam w 2016 i bylam zachwycona, córka miala wielką frajde w Akwarium z zolwiami chodzacymi luzem na trasie na odcinku topikalnym. La Rochelle to jedno z najpiekniejszych miejsc we Francji. Dla mnie zjazd z promu na brzeg Normandii to jak powrot do domu bo Irlandia to kulturalna pustynia, nie obrażając nikogo, ale tak jest. I pogoda taka, że tylko sie obwiesic wiec ja dopiero na kontynencie zaczynam oddychac pełną piersią. Czas wracać do Polski, tylko męża muszę namówić... Pozdrawiam serdecznie i życzę nowych wspanialych podróży w tym roku. Spieszmy się zwiedzać Europę, tak szybko odchodzi... 😉
Dwadzieścia lat temu zrobiłem wspaniałą rundę objazdową zwiedzając katedry gotyckie usytuowane wokół Paryża, a więc w Paryżu Notre Dame i Saint-Denis, potem (tak raczej w/g chronologii budowy) w Laon, Soissons, Reims, Troyes, Sens, Auxerre, Bourges, Orlean, Chartres, Rouen, Beauvais, Amiens, w sumie 18 katedr. Wspaniała podróż, cudowne wrażenia, wyjątkowa tematyka. Polecam, panie Łukaszu!
Panie Łukaszu, niesamowicie ciekawy materiał. Ogrom informacji, spokojnie może Pan pisać przewodniki. Pozdrawiam.
Super film
Czekałam z niecierpliwością i bardzo bardzo dziękuję za ten materiał! Wykonał Pan gigantyczną pracę.
Znam i La Rochelle i Mont St.Michel - byłam tam wielokrotnie, a i tak dowiedziałam się kilku nowych rzeczy.
Szczególnie dziękuję Panu za wyciągnięcie z cienia historii temau wojen i Powstania Wandejskiego - zainspirował mnie Pan bardzo i już wiem co będę zwiedzać we Francji następnym razem 😃
Obejrzałem od początku do końca....pozdrawiam serdecznie
Oglądne z przyjemnością drugą część, choć podzielę na kilka wejść. Pozdrawiam.
Muszę szczerze pogratulować wspaniałej wyprawy. Po obejrzeniu części 1 długo czekałam na tę część i bardzo się cieszę, że dokończył Pan swoją opowieść. Mont Saint Michel jest dla mnie kolejnym, niezwykłym i wielce spektakularnym dowodem genialności ludzi średniowiecza i jednocześnie ich wizjonerstwa i wielkiej odwagi. Miałam kiedyś okazję zobaczyć dokument o tym opactwie, o jego historii, etapach powstania i architektonicznych kruczkach, które pozwoliły osiągnąć ten niesamowity efekt. Serdecznie dziękuję i czekam na kolejne Pana podróżnicze opowieści. Pozdrawiam Magdalena 🤗
Dzięki, super materiał !
Super są te materiały kulturalno-podróżnicze. Idealne byłoby zebranie w osobnym wideoblogu wszystkich tych dodatków muzealno-kulturalnych z Pańskich wideoblogów. A do tego mapka z zaznaczonymi miejscami które ma Pan opisane to już w ogóle byłby ideał - przed każdym wyjazdem bym zerkał czy nie ma czegoś ciekawego w okolicy ;)
Dziwi mnie, że pierwszy odcinek był tak mało popularny. Niestety długie reklamy sprawiają, że takie formaty tracą. Pana film będę oglądał z dwa tygodnie, zapowiada się ciekawie.
Niestety, z kolei tylko dzięki reklamom prowadzenie kanału się bilansuje, bo jakkolwiek wpłaty widzów są bardzo istotne, nie są wystarczające. Więc pozostaje mi liczyć na zrozumienie. Można też oczywiście kupić YT Premium - wtedy nie ma reklam, a twórca za takie odtworzenia dostaje również pieniądze.
Tertium non datur? Ja jestem w stanie znieść te reklamy dla tego materiału, ale nyślę, że w długim terminie to się opłaci kanałom z krótkimi filmami
Symbol walczących Wandejczyków, czyli serce ze znakiem krzyża, na czerwonej chusteczce z Cholet, jest również symbolem Bractwa Świętego Piusa X 1:40:39
Świetny materiał (podobnie jak cz. I).Co do Mt. St. Michel to trochę jak z Monte Gargano. Nabożeństwem do Sw. Michała wyróżniali się Normanowie - tak północni (potomkowie Rollową), jak i południowi (Robert Guiscard i następcy). Tu zresztą bronił się przed braćmi późniejszy król Anglii z dynastii normańskiej Henryk I. Raz jeszcze: porządna erudycja. Pozdrawiam. P. Kossak
Komentarz dla zasięgu :) P.S: Materiał jak zwykle wciągający :)
komentarze dla zasięgu liczą się ponoć od pięciu słów
@ewamakoska6958 Poprawione :D
Całkiem niedaleko jest miasteczko Dinan. Równie magiczne ❤
Całe szczęście, że technologia poszła na tyle do przodu, że wystarczy zrobić zdjęcie i tekst jest tłumaczony!
Witam I pozdrawiam serdecznie wszystkich 👋👋👋
W Eisenach warto zobaczyć muzeum motoryzacji.
Wszystkie modele Wartburga.
Myślę, że dla pana Warzechy Eisenach , to miasto jego idola, a światowego geniusza- kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Nie ukrywam, że dla mnie też. Muzeum Hausbach odwiedziłam już dwukrotnie. Dzięki serdeczne za videoblog. Niezwykle interesujący;)
Podróżujmy po Europie póki się jeszcze da. Za 20 lat to może być sport ekstremalny zważywszy na to jak zmienia się struktura społeczna na zachodzie
a czy jeszcze będzie co oglądać? może tylko wydmuszki kościołów, zamienionych w bary i hotele albo... meczety.
Toteż ja tak robię, ciągnąć że sobą dzieci. Pozdrawiam.
Chciałem tylko tak przez chwilę zobaczyć o czym będzie Pan Warzecha opowiadał i ani się nie obejrzałem minęło 2 godziny. Bardzo fajna opowieść.
Takie komentarze szczególnie lubię! Pozdrawiam serdecznie!
Archanioł Michał da radę
o tak! Święty Archanioł Michał jest mi bardzo bliski. Mam nadzieję, że ja Jemu także
W miejscowości obok Mont-Saint-Michel czyli w Pontorson, jest polski mechanik. Gdyby ktoś się wybierał autem. Ta informacja może okazać się przydatna ;)
w zeszlym roku tez mialem podobna podroz. eisenach. normandia, opactwo st michael, potem paryz i do domu
jeszcze przed wysłuchaniem powiem, że Francja akurat mi się kojarzy ze wszystkim co najgorsze. ale może ten materiał mnie przekona. dla mnie ten kraj to zawsze był snobistyczny dziwoląg. jeśli cokolwiek tam było dobrego to dawno i nieprawda.
Byłem w Pou De Fou. Potwierdzam, trzeba zobaczyć konieczni,
1. Nie wspomniał Pan o Saint-Martin-de-Ré.
2. Nawet słowa o osiołkach na Île de Ré.
3. Był Pan w okolicy a nie odwiedził Cognac a w nim wytwórni Martell a można tam dokonać degustacji i zakupów. Polecam zwłaszcza Medallion.
Zmarnowany wyjazd 😄
bez przesady
Twój zmarnowany wpis.
to raczej historia Francji ale bardzo ciekawa, polecam
Slucham z uwagą, jade do Francji,Langwedocja i Katarzy vs. Akwitania i Wandea , co pan radzi?
Wszystko jest fascynujące, ale ja bym raczej zaczął od Strasbourga (katedra), Colmar, dalej Burgundia, Montbard (Abbaye de Fontenay), Vezelay, Avallon, potem Beaune, Lyon, Cluny, Avignon, Nimes, Arles, Pont du Gard, i dalej, na dłuższą podróż kierunek na płd. zachód, Albi, Carcassonne i kierunek na Andorrę, Ariege, Chateau de Montsequr, Foix......można wymieniać w nieskończoność. Ja od 30 lat jeżdżę do Francji i ciągle nie mam dosyć. Dobrze jest wziąć jakiś kurs językowy.
Potwierdzam, południe Francji to absolutna bajka. Też się uczę francuskiego. Przydaje się.@@drneko1191
👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌
Panie Łukaszu, poleca Pan jakieś poradniki do obsługi DaVinci Resolve? Pamiętam, że mówił Pan, że używa tego programu do edycji filmów na vloga
Tak. Ale nie używałem żadnego poradnika. W większości orientowałem się sam intuicyjnie, a dla rozwiązania konkretnych problemów szukałem porad w sieci. Jest bardzo dużo krótkich filmów pokazujących, jak zrobić konkretną rzecz w Davinci Resolve.
😊 suuuuuuppppperrr
wow. tak puściłem, bo poszłem do kuchni, a tu wracam i słyszę... ale Pan fajnie mówi! mnie te rzeczy w ogóle nie interesują, sprzed 19-go wieku zwłaszcza... ale jak ktoś fajnie mówi...
myslalem, ze bedzie o zabytkach i obrazach...
@@pkoronkiewicz szczerze mówiąc to ja też, trochę jestem rozczarowana pod tym względem, a jednak podoba mi się
Ciekawa jaka część Francuzów faktycznie ma dobre zdanie o rewolucji. Samo państwo propaguje to wydarzenie jako święto więc nie wiem czy krytyka jest w ogóle dopuszczona (oprócz internetu i akademickich dyskusji).
Panie Łukaszu, nie wiem czy pan to przeczyta, ale chciałbym zadać nietypowe pytanie. Pierwszy raz usłyszałem o Mont Saint-Michel i jestem oczarowany tym miejscem. Dzięki panu odkryłem coś, co ... no właśnie, czy to miejsce nadawało by się na taką uroczystą i bardzo intymną chwilę jak oświadczyny? Załóżmy, że nawet będę w stanie przenocować w jednym z pobliskich hoteli, by np. zrobić to o pięknych wschodzie czy zachodzie słońca. No wieje trochę romantyzmem, ale któż nie chciałby tego zrobić w wyjątkowych okolicznościach? Czy gdyby był pan na moim miejscu rozważałby to miejsce na taką chwilę? A jeśli tak, to ... gdzie by się tam dokładnie udać, może wpadło panu w oko jakieś zaciszne miejsce. Tak wiem, masa turystów, ale może jednak jakoś by się udało.
Wszystko zależy tak naprawdę od Pana i Pańskiego wyczucia upodobań przyszłej narzeczonej. Moim zdaniem - tak, miejsce na pewne będzie sprzyjało zapamiętaniu tego momentu. Lepiej wybrać czas poza ścisłym okresem wakacyjnym, na pewno nie w sierpniu. Gdyby się Państwo wtedy zdecydowali na nocleg na wyspie, to będzie i taniej, i puściej. Myślę, że wtedy rano, gdzieś na murach, znajdą Państwo chwilę tylko dla siebie. Powodzenia!
Romantyzm jest piękny i twoje oświadczyny będą wspaniałe. Tak sądzę i życzę powodzenia.
powodzenia! Najważniejsze, żebyś się oświadczył TEJ jednej jedynej, dla której będziesz tym TYM jedyny. Miejsce jest drugorzędne, aczkolwiek patronat świętego Michała Archanioła to jest coś wspaniałego!
Podejrzewam, że ze względu na długość filmu ludzie zostawiają go na później, a potem zapominają
jak się zacznie słuchać, to wciąga
Muszem bo nie wyczymie. Panie redaktorze, przyczyną dla której trzeba płacić z góry za paliwo są murzyny i arabusy odjeżdżający w siną dal bez płacenia. Ale rozumiem, że tak wyważony komentator nie może tego powiedzieć wprost. Ja mogę.
Dwie uwagi.
Po pierwsze - nie znam powodu, dla którego nie działają płatności zbliżeniowe. To jest odrębna przecież sprawa od tej, o której Pan napisał.
Po drugie - co do przyczyny konieczności płacenia przy dystrybutorze - nie wnikałem, ale podejrzewałem, że tak jest, jak Pan twierdzi.
✋
W USA tankowanie paliwa przebiega następująco: 1.ustawiasz samochód pod wybranym dystrybutorem i zapamiętujesz jego numer, 2. idziesz na stacje, mówisz ile chcesz kupić i z którego dystrybutora, 3. płacisz kartą lub gotówką, pracownik ustawia na twoim dystrybutorze wykupioną ilość paliwa, 4.idziesz do samochodu i nalewasz paliwo dopóty dopóty wypływa.
@@8navarra Dokładnie z tego samego powodu. Chodzi o kradzież. U nas to jest jeszcze zjawisko marginalne.
Jeszcze wspomnę, że zabierają z góry ponad 100 euro niezależnie od ilości tankowanej benzyny. Potem wracają, za parę dni. Uciążliwe.
Mam pytanie, czy zaproszenie żeby się zaciągnąć na statek w inscenizacji kończy się tylko na zaproszeniu czy jeżeli ktoś się zgodzi odgrywa jakąś rolę ?
Wyspa Michała Archanioła to jeszcze niepełniony mój cel podróży, ale mam ten obraz od dawna w myślach. Kawałek nieba na ziemi.
Koniecznie proszę pojechać! To zostaje przed oczami na całe życie!
Tak, rozumiem ten ucisk w gardle. Można się popłakać, zwłaszcza mając w pamięci dzisiejszy kontekst.
Wyprawa La Perouse jest akurat dość dobrze znana, podobnie jak działalność Bougainville, tyle że głównie pośród żeglarzy, ludzi morza i wszystkich zafascynowanych tematyką marynistyczną.
Możliwe. Ja usłyszałem o niej tam po raz pierwszy.
Mieszkam w Australii,tutaj wyprawa La Perouse jest znana i stanowi część programu szkolnego. Pozdrawiam. Świetny reportaż. Oglądam też inne programy pana Warzechy. Nigdy nie zawodzi. Dziękuję.
a co jeśli ktoś chciałby zapłacić gotówką na stacji? rozumiem, że w nocy to już tylko kartą?
bardzo lubię takie momenty, jak przejawia się pana wrażliwość - np. ten moment o wrażeniach na widok Mont Saint-Michel. ogólnie to wysłuchałem całe to nagranie podczas spaceru dziś wieczorem i szczerze, ze względu na pana, bo normalnie to by mnie chyba aż tak nie zainteresowało. powinien być pan zadowolony z pracy nad filmem, bardzo ciekawie poprowadzone, życzę wyświetleń. mnie się marzy pana film nt. września 39, trochę w stylu tego filmu o powstaniu warszawskim.
Też się zastanawiałem - co, gdyby chcieć zapłacić gotówką. Ale rozumie Pan pewnie, że nie miałem chęci tego dociekać. Może wypowie się tutaj ktoś mieszkający we Francji. Też mnie to intryguje.
Zrobiłem teraz szybkie przeszukiwanie, bo zaintrygowało mnie to. Wychodzi na to, że płatność gotówką jest możliwa tylko tam - co poniekąd oczywiste - gdzie jest żywy człowiek. Tak się jednak składa, że o niektórych porach doby i w dni tygodnia nikogo takiego nie ma. I wtedy po prostu nie da się zapłacić gotówką.
Wyjątkiem mogą być stacje przy niektórych hipermarketach, gdzie są specjalne kasy automatyczne, przyjmujące gotówkę (z góry). Wpłaca się gotówkę, dostaje się bilecik z kodem kreskowym, ten kod skanuje się w dystrybutorze i tankuje opłaconą ilość paliwa.
Jednak co do zasady - wszędzie karty.
@@Lukasz.Warzecha co kraj to obyczaj, mówią :)
Super opisy, tylko ja nie pojadę do kalifatu francuskiego.
JE je JEJEJJ ej je j e e e jj ejje jejjj e e je jeejj jejej jje eeje jj ejej j j jejejejej j jje jej ejj jj je j ejj e j je! Dziękuję!
Kds
😂😂😂😂😂😂
Dlaczego mordowano? (hugenotow). Zabijano. A co mieli zrobić? To była wojna. Hugenoci to w istocie było ramię Anglii.
Oczywiście. I religia, i polityka.
Jest różnica miedzy mordowaniem a wojną. Kolejny "bohater" co będzie "walczył" ze staruszkami :))
Rozumie że mówi pan o Francji jako państwie historycznym bo Francji już nie ma.
Brednie!
@@drneko1191Chyba że inwazja z Afryki nazwie sobie ją Francja to będzie
Kto rozumie?
interpunkcji w pańskim tekście też już nie ma;)
😂 ty się martw o Polskę, bo myślę, że to jednak my mamy większą szansę zniknąć z mapy.