Komposztáljunk! - a kis komposztáló ürítése

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2024

Комментарии • 44

  • @peterladanyi472
    @peterladanyi472 24 дня назад

    Köszönöm a jó tanácsot! Kedvenc csatornám! 🪲🐝🐜🐛🐌

  • @laszlosmotzer3497
    @laszlosmotzer3497 2 года назад +1

    Koszonom szepen a jo tanacsokat, jo munkat kivanok!!!💖🥰🌞👍

  • @gizellalaszlo3766
    @gizellalaszlo3766 2 года назад +1

    Szép estét kívánok. Meg néztem a videódat. Nagyon ügyesen csinálod a komposzt. Nekünk is vann mikor le takaritsuk a termésünket .És a földet elékésziti a férjem aszt mondota, hogy el hinti egyrészt a meg művelt fődre. És majd a többi részt hagya a tavaszrá. Nagyon szépen köszönöm a csodálatos tanitást és a szemléltetést. Egy áldott szép estét kívánok neked és családodnak. Minden jót kívánok a videod nézőidnek. Még egyszer köszönöm.

  • @irenkekorsosne3948
    @irenkekorsosne3948 2 года назад

    Köszönöm a jó tanácsot!

  • @adriennenagy4758
    @adriennenagy4758 2 года назад +1

    Szia én vissza raktam őket a komposzt maradékba. Legalább 50 db. Találtam a komposztba. Elöször frászt kaptam aztán vissza költöztettem öket. Az én komposztot nem ennyire morzsalékos, nem szoktam átszitálni. Köszönöm a videót szuper

  • @szilviapuzsin6980
    @szilviapuzsin6980 2 года назад

    Köszi a videót 😊

  • @lorinczagoston8388
    @lorinczagoston8388 Год назад

    Köszönöm a videót. Kezdő vagyok e téren, bár az idèn már öntözéssel és péti sóval a családot elláttam zöldséggel, még ajándékozásra is maradt. Ugyanakkor áttérnék a 100%-os bio trágyázásra. Ennek érdekében hozattam trágyát, amit rendszeresen öntözök, hogy gyorsabb legyen az érése, s amit ősszel rá szeretnék pakolni a földre. Ezen túl a szabadon hagyott részeket pl. ágyások közti részt szalmával takarom. Ősszel pedig azt tervezem, hogy egy nagy gesztenye fa levelét ráhordom a földre s akkor jöhet a szántás. Abban reménykedek, hogy a beleforgatott levelek+ szalma+ trágya dob egyet a föld minőségén. Ezen kívül még lenne egy kérdésem: a komposzt halmod szabadon hagyod vagy leteríted valamivel? Mert amikor szabadon hagytam, a Nap teljesen elszárította, amikor letakartam akkor teljesen kiszáradt, amikor pedig kilyuggadtam a takarót, akkor szétrodhadt az egész. Nem tudom mitévő legyek ...

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      Télen a komposzt maradéka (ami nem érett még be) leáll. Szerintem fölösleges ügyeskedni, úgyis állni fog. Tavasszal még rákerül a metszés után némi ágdarálék, aztán májustól beindul a fűnyírás, jön a sok zöld anyag és vele együtt a komposzt is megindul.
      Jómagam legalábbis így vagyok ezzel sok sok éve.

    • @lorinczagoston8388
      @lorinczagoston8388 Год назад

      @@Kisvakondkert miből lesz zöld anyagod? A gyomokat is beleteszed, csak mielőtt felmagzanának? Mert nekem azon kívül ami a konyhából kijön, nincs zöld anyagom.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      @@lorinczagoston8388 A nagy része vágott fű. Nyírom a gyepet. És persze a gyomtalanítás is belekerül. Zöld nélkül a komposztálódási idő 4-5 év.

    • @lorinczagoston8388
      @lorinczagoston8388 Год назад

      Köszönöm szépen!

  •  2 года назад +3

    Kedves Kisvakond! Most először nem értek veled egyet: a rózsabogár csimasz lehet, hogy hasznos, de maga a rózsabogár nem. Idén tavasszal-nyár elején minden darab gyümölcsömet megtámadták és tönkre tették. Volt olyan körte, amin 10 csimpaszkodott, de hasonlóan jártak el a 20 szem őszibarackommal, az idared almámmal, és mindennel. A csalomon csapda egy hét alatt 300 darabot ejtett foglyul az almafán, alma konkrétan 1 db maradt épen a közel 30 éves fán. Lehet, hogy egy-két-10 db nem káros, de ilyen eltúlzott mennyiségben, ami nálunk volt, egészen biztosan az (egy 15 m x 15 m-es kertről beszélünk)

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 года назад +4

      A mindenit! Szomorúan hallom. Ekkora mennyiségben bizony kártékony. Szerencsére ritka, hogy így elszaporodjon. Ha kevesebb van, akkor általában csak pollennel táplálkozik, a gyümölcsöt ritkán rágja meg. Ha ennyire elszaporodott, annak minden bizonnyal oka van azon a környéken. Ilyen esetben mindenképp jó ritkítani a pajorját. Én nem bántottam őket, mivel két-három évig is dolgoznak ezek a pajorok nekem a komposztban. Mivel évente rostálásra kerül, minden probléma nélkül meg tudom ítélni, ha túl nagy a szaporulat és következő rostáláskor tudom ritkítani, ha szükséges.

    • @gubalaszlo8671
      @gubalaszlo8671 2 года назад +2

      @@Kisvakondkert egy gondolat hozzá. Nekem egy körtefa szintén így jár. Megeszik az érett körtét. (Van bőven, hagyom nekik.) Viszont, semmi másban nem tesznek kárt egész évben. Alma, szőlő, sárga barack, őszi barack, más körte, birs, többféle szilva cseresznye, meggy, piszke, ribizli, dinnye, stb. Szerintem a fajtával van baj. Vonzza őket. Eszek róla, amikor arra járok, a többi az övék. Mert nem lehet mindent kiirtani...

    • @pannonos
      @pannonos 2 года назад

      Sajnos, a rózsabogár imágója (a "bogár") kifejezetten kártékony. Nyáron zabálta a rózsavirág közepét, a leánder virágait, a paprika virágait, az érett gyümölcsöket (kajszi, nektarin, stb.). Ezért rostáláskor kiveszem a lárváit a komposztból. Haszna nem említhető egy napon a földigiliszta hasznosságával. Szerintem.

  • @andreailles3908
    @andreailles3908 2 года назад +1

    Nagyon hasznos volt a videód. Én sajnos nagyon nem értek hozzá ezért kérdezném meg és nem kötekedni szeretnék. Az amit te csimasznak neveztél én pajor kukacnak néztem és úgy tanultam az bántja a kertet. Szóval akkor az csak hasonlított rá, vagy nem jól tudom, vagy ha nem az, akkor hogyan tudom megkülömböztetni őket? Szóval most egy kicsit meg vagyok zavarodva ... Ha volna időd megköszönném a válaszodat.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 года назад +6

      A csimasz szó népi elnevezése a pajornak. Van amelyik ártalmas, van amelyik nem. Leggyakrabban a cserebogár és a rózsabogár pajorjával kerül az ember szembe. Ránézésre nagyon nehéz őket megkülönböztetni, mert szinte csak a lábuk hossza az egyetlen ismertető jelük. Azonban mégis könnyű a helyzet a komposzt esetében a megkülönböztetésre, ugyanis előbbi (cserebogár) pajorja az élő növények gyökereit rágja el, így okozva kárt. Utóbbi viszont (rózsabogár) kizárólag elhalt, korhadó növényi részeket fogyaszt. Mivel a komposztban csak elhalt növényi részek vannak, így ezek a feltételek csak a rózsabogár pajorjának kedveznek, ergó a rózsabogár rakja a petéit ide 🙂.

    • @andreailles3908
      @andreailles3908 2 года назад +2

      @@Kisvakondkert Nagyon szépen köszönöm! Így már teljesen rendben vagyok. Ma is sokat tanultam! 🤗

  • @susannaartessa4387
    @susannaartessa4387 2 года назад +1

    Ez nekem cserebogár pajornak tűnik. Remekül rágja el a tavasszal kiültetett palánták gyökerèt, nem szabad komposztban hagyni!!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 года назад +4

      Meglehet. De mit eszik most a száraz, korhadó komposztban, ha cserebogár?

    • @susannaartessa4387
      @susannaartessa4387 2 года назад +1

      @@Kisvakondkert a gond nem az, hogy eszik-e belőle a tél folyamàn vagy sem. Ez az utolsó föld alatti tele - mielőtt tavaszra átváltozik cserebogárrá. Főleg a +hőmérséklet miatt húzódik ilyenkor a komposztba, itt jobban kitelel. Tavasszal viszont elvándorol a zsenge palántgyökerekhez, és csak azt veszed észre, hogy hoppá elszárad a növényke egyik napról a másikra.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 года назад

      @@susannaartessa4387 Tényleg nem vitatkozni szeretnék, de ez semmiképp sem cserebogár 🙂. A cserebogár pajorja jóval megnyúltabb és centis lábai vannak. Csak a földben él. Minden nap táplálkozik, ehez pedig ennivaló kell. Komposztban nincs cserebogár. Jó tudni, hogy a cserebogár a talaj mélyebb rétegeiben telel, nem komposztban.
      Tudom, hogy nagy a hajlam sokakban mindent megölni, amibe belebotlunk, de szerintem mégsem kellene. 🙂

    • @gyulaakosturi6353
      @gyulaakosturi6353 Год назад

      Cserebogár..... 20 éve nem láttam egy értelmest.

  • @miklosgabor5786
    @miklosgabor5786 Год назад +1

    a tavaj 2021 ben nallam a rozsabogar leette a 2 almafamat es 1 cseresznyemet,ne bantsuk oket hasznos!

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      Ez szomorú, de nagyon ritka, hogy túlszaporodik. Ezt valami helyi tényező okozta, ami felborította a természet egyensúlyát. Normál esetben virágporral táplálkozik.

    • @miklosgabor5786
      @miklosgabor5786 Год назад

      @@Kisvakondkert Lehet de már mástól is hallottam hogy nálla is megtámadták a gyümölcsöt

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад +1

      @@miklosgabor5786 Igen. Ismétlem, ha valamilyen lokális gond miatt túlszaporodik és nincs elég élelme, akkor megrágja a gyümölcsöt is. De az ilyen esetek rendhagyóak és lokálisak.

  • @gyulaakosturi6353
    @gyulaakosturi6353 Год назад

    Azt mondod 60 fok. A 40 már túl melegnek tűnik. Há én lehet vidéki vagyok. De, hatvan fokost azt ogy érted? Fárenhejtnben vagy maligánban ?

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      Kedves Gyula. Egy jól kezelt komposzt maghőmérséklete akár a 80 fokot is eléri. Ha ez nálad nem történik meg, az azt jelenti, hogy valamit nem jól csinálsz. A Kisvakond kertészkedők csoportban a Facebookon meg is mutatom mi történt néhány nappal a komposzt újrahalmozása után. A megtekintéshez valószínűleg csoporttag kell legyél: fb.watch/ggLBrLZ6Xx/

    • @gyulaakosturi6353
      @gyulaakosturi6353 Год назад

      @@Kisvakondkert az hogy egy komposzt akár 80 Celsius fokos, legyen, azt én elképzelhetetlennek tartom. De szívből örülök ha másnak sikerül. ☺️☺️☺️

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      @@gyulaakosturi6353 Nem kell elképzelni. Ott a videó. 🙂

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  Год назад

      @@gyulaakosturi6353 Van aki ezzel fűtene, igaz nem lett az ami kell: ruclips.net/video/O0XUqZya9HM/видео.html

  • @zsizsu8917
    @zsizsu8917 2 года назад

    Én kezdő komposztáló vagyok és annyit szeretnék kérdezni, hogy a felmagzott gyomnövényeket (főleg betyárkóró és disznóparé) mennyi ideig nem szabad a kultúrnövények köré tenni? Természetesen komposztálódás után kérdem.

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 года назад +1

      Nos, magvas gyomot én nem ajánlok beletenni. Elméletileg persze, ha jó a komposzt keveréke, akkor beindul a gyors komposztálódás, ami 60 fok fölötti hőt hoz létre és elpusztítja a magokat. De, sajnos a gyakorlatban ez ritkán történik meg, főleg most a hűvös időszakban. Ha létre is jön ez a hőmérséklet, az csak a magban történik. A komposzt teteje, szélei biztosan nem hevülnek fel, így tele lesz a komposzt életképes magvakkal. Gyakrabban kell füvet nyírni, gyomtalanítani és ez a probléma megszűnik. Ha nincs nagy mennyiség és nyagyon felmagzott az anyag, akkor inkább érdemes egy zsákba tenni, akár falevelekkel összekeverve, majd egy villával megszúrkálni a zsákot, hogy szellőzzön és egy árnyékos helyre tenni a kert egy olyan sarkában, ahol nem zavar senkit. Úgy is lebomlik és a magok is elpusztulnak, csak sok idő kell neki. Legrosszabb esetben két év, de kiváló anyagot kapunk belőle.

    • @zsizsu8917
      @zsizsu8917 2 года назад

      @@Kisvakondkert köszönöm! Akkor a zsákot választom. Jövőre már biztosan nem lesz ennyi gyom, de nem régen költöztünk ide és elég elhanyagolt volt a kert.

  • @ritakrisztina8522
    @ritakrisztina8522 2 года назад

    Szia! Milyen hálón keresztül rostáltad a komposztot?

  • @zuzanacunova971
    @zuzanacunova971 2 года назад

    Koszonom a tanácsokat😊
    Kezdo ,,komposztáló” vagyok.Azt szeretném megkérdezni,használhatom e a komposztot tavaszkor,mivel az én komposztom most még nem éret a szitáláshoz…

    • @Kisvakondkert
      @Kisvakondkert  2 года назад +2

      Komposztot bármikor ki lehet juttatni a kertbe. Hallani majd a növények ujjongását 🙂😉. Viszont télen általában a hideg miatt leáll a komposztálódás és csak lassú korhadás történik, így ha most nem érett, akkor tavaszra is eléggé hasonló lesz az állapota a mostanihoz. Most még fagyok előtt be lehet indítani, ha jól össze van keverve friss zöld és barna (ágdarálék, elszáradt maradványok, stb) kerti hulladék. Ettől majd megroskad, így tavasszal elfér majd a frissen nyírt fű és a metszés során keletkezett galyak.

    • @zuzanacunova971
      @zuzanacunova971 2 года назад

      Nagyon szépen koszonom🤩
      Valószinuleg lesz még egy pár meleg nap…
      Így megpróbálom átszitálni,ami most van.,a tobbit meg még foltolteném az utolsó fu nyiráskor…
      Udvozlom 🤩