Przy ściółkowaniu trawą myślę że warto trawę lekko podsuszyć. Przynajmniej my tak robimy, bo trawa zaraz po skoszeniu ma tendencję do zbijania się, takiego filcowania i gnicia. Aby ułożyć grubszą warstwę która zapobiega wzrostowi chwastów potrzeba mniej wilgoci w trawie żeby nie gniła. a tak poza tym to trawa jest super materiałem do ściółkowania, bo łatwo nią otoczyć rośliny.
Mam pytanie: czy do ściółkowania nadaje się również ścięta trawa (sianko) taka która już była "przerośnięta" - zakwitła. Jest dużo kłosów wśród niej. Czy to też mogę pociąć i użyć do ściółkowania?
@@annalewak7128 Moje doświadczenie wskazuje, że podczas zgarniania i przewracania wysusznych pokosów traw, duża część nasion wypada i siano jest już w dużej części ich pozbawione. Zatem warto spróbować.
Ja ściółkuję trawą od dawna. Nie miałam dostępu do słomy, to wymyśliłam sobie trawę 😁 i widzę, że nie tylko ja byłam taka sprytna 😉 Matariału mam pod dostatkiem, mnóstwo trawy. Czosnek też trawą ściółkuję i jest piękny. Nie pomyślałam, że można igliwiem. Spróbuję, bo mam trochę pod sosnami. Fajny merytoryczny film, dobrze wytłumaczone co i jak. Serdecznie pozdrawiam/Iwa
Mam pytanie: czy do ściółkowania nadaje się również ścięta trawa (sianko) taka która już była "przerośnięta" - zakwitła. Jest dużo kłosów wśród niej. Czy to też mogę pociąć i użyć do ściółkowania?
Bardzo mi się podoba ten pomysł. Mój czosnek i cebula już od miesiąca mają ściółką z igliwia. Trawa jeszcze jest na ścieżkach, bo czekam kiedy wzejdą buraki i marchew. A słomę nie mam odwagi jeszcze. Leży na głównej drodze.
Bardzo fajnie pokazujesz zalety ściółkowania - trzeba jeszcze dodać kilka zalet - ściółka chroni glebę przed nawalnymi opadami deszczu - gleba się nie zasklepia, zachowuje swoje kanały napowietrzające, pulchność. Ponadto ściółka stabilizuje temperaturę gleby - wahania temperatury są minimalne, gdyby nie było ściółki to wierzchnia warstwa mogłaby osiągać nawet ponad 40 C i podobne spadki nocą. Jest jeszcze kilka zalet ściółkowania i minimalne wady (ślimaki, nornice). Naturalnie natura sama dba o ściółkowanie - lasy, pokrywa z roślin. Pozdrawiam.
Dziękuję za te informacje i słowa wsparcia. Będę o tym mówić. Takie traktowanie gleby, podejście do niej jest dla mnie, dla nas z mężem jedynym właściwym. Pozdrawiamy Cię i przesyłamy serdeczności :-)
pokos z trawy to jest mistrz :-) posiadajac 700m2 trawnika i 70m2 warzywnika caly pokos zuzywam na grzadkach, mniej podlewania, mniej chwastow, a jak sa to licho ukorzenione, ziemia sie nie zasklepia, truskawki nie sa brudne od ziemi... :-) tyle tylko, ze niestety trawnik, z ktorego zabieramy pokos musi dostac te 2x do roku mineralnego nawozu i 1x granulowanego obornika, taka cena tej monokultury o przeznaczeniu rozrywkowym
Trawy i igliwia nie posiadam, więc posiłkuję się słomą. Rwę ją na mniejsze kawałki (pseudo sieczkę) i wtedy fajnie otula rosliny. Każda ściółka jest dobra, nawet mix różnych materiałów. Jutro wybiorę się po wrotycz i mlecze, i będę nimi również ściółkować.
Fajny ogród. A co do chwastów... od Anastazji wiem,że chwasty powinny być, ale nie za dużo, bo to one chronią rośliny, pomagają im. Roślinki pozostawione bez chwastów wyglądają pięknie, jednak nie wiemy,że się stresują i słabiej rosną. Koleżanka w chwaście ma piękne warzywa.
Ja sobie wyściółkowałam w tym roku ogórki. Na drugi dzień tylko tam miałam tunele nornic i trzeba było ratować rośliny. W skrzyni na drugim końcu działki miałam ogórki długie i tam też nornica zniszczyła mi je prawie dokumentnie. Normalne grządki omijały. Boję się ściółkować czegokolwiek w przyszłym sezonie. :(
U mnie słoma w tym roku króluje na grządkach podwyższonych i rabatach kwiatowo -ziolowych ,powiem tak że nigdy tak mało chwastów nie miałam a rośliny bujnie rosną i nawet te co zbyt wcześnie wysiałam bo nie był to ich termin pod słomą nie zmarzły a wcześniej wzeszły. Chwasty to nie żaden problem ,problemem jest goła ziemia ,która się wtedy wyjaławia a chwasty tworząc okrywę zielona chronią ja przed wysuszeniem . Wujek opowiadał jak kiedyś wyjechali na 2tyg gdy wrócili zastali tzw. chaszcze w grządce z cebulą i to nie spowodowało że cebula ucierpiała bo musiała "konkurować" z chwastami o składniki pokarmowe czy wodę ,nigdy nie mieli takiej dorodnej cebuli. Wniosek jest taki że chwasty to kwestia bardziej estetyki, niż rzeczywistego zagrożenia dla roślin , może nie wszystkie poradziły by sobie tak dobrze ale to doświadczenie pokazało jak jest. U mnie słoma bo lubię 💚pozdrawiam🌻🙂☀️
Jestem przekonana do ściółkowania, ale pomimo to skrzyp radzi sobie i przebija się nawet przez gruba warstwę zrębków. Dodam tylko, że od dwóch lat jesienią wysypuje na działkę duże ilości wapna aby odkwasic glebę. W tym roku odkryłam glebę zrębkami a skrzyp i tak przerasta wszystko. Nie bardzo chcę dawać dużej ilości obornika, ponieważ mam działkę nad stawem a w glebie duże ilości turkucia podjadka. Nie odstraszają go kupowane granulaty. Czy mógłby mi ktoś poradzić jak zwalczyć skrzyp i chociaż ograniczyć turkucia? Z góry dziękuję za każdą radę
ja mam duża działkę, zachciałam duży ogród warzywny i jest dużo chwastów i dużo pracy więc trawa koszona jest i suszona na siano / słomę a ściółkuję korą, zrębkami i kartonami , te ostatnie są super rozwiązaniem
Witam Panią. Inni internetowi doradcy mówią, że należy ściółkować jedynie przekompostowaną materią , ponieważ używanie świeżej powoduje, że życie w ziemi koncentruje się na przerabianiu tej świeżej ściółki A nie na karmieniu roślin. Co Pani o tym sądzi?
Akurat trawa ma dużo azotu i rozkładając się nie robi większej szkody roślinie,a zalet ma więcej:ograniczenie chwastów,ograniczenie pRowania wody z gleby i coś tam zawsze odżywi ta glebę
Ci sami doradcy mówią też że trawa się w to nie wlicza, bo rozkłada się błyskawicznie. Trzeba tylko cienką warstwę dawać. Kiedy się sądzi na wałach permakulturowych to tam życie aż kipi i rośliny jakoś rosną. Dynie na kompostowniku sa super duże i bujne. Ja uważam że każdy powinien sprawdzić co służy w jego ogrodzie, bo mamy różne klimaty, różna ziemię i różne potrzeby. Tak naprawdę rośliny zawsze dają radę jak się im nie przeszkadza.
Jest też metoda ściółkowania tzw chwastami "pull and drop" czyli wyciągnij i upuść. Każdy chwast wyrywamy z korzeniami i zostawiamy na grządce. To są rośliny świeże, więc nieprzekompostowane. Nic złego się nie stanie, gdy użyjemy trawy. Sprawdzi się świetnie jako ściółka. Dobrego dnia :-)
jeśli jest dużo ślimaków, w takiej ściółce będzie ich jeszcze więcej, pozostaje tylko wełna owcza, w tym roku będę próbował ściółkować gorczyca i łubinem gorzkim
ściółkowanie jest jednym z elementów dbałości o glebę. Jeśli zaniedbamy temat ślimaków, to będą i w ściółce. My od połowy lutego wyłapujemy ślimaki, było ich mnóstwo. Teraz jest ich zdecydowanie mniej. Mozna też je zwabiać i z tych miejsc wyłapywać. Np ja sadzę bazylię w różnych miejscach i sałatą, to ich przysmaki. Układam wieczka od słoików z piwem. Ślimaki dziś to plaga, a bez stosowania środków chemicznych trzeba je po prostu wyłapać. Pozdrawiamy serdecznie z Wrocławia :-)
Zromadzilam skoszona trawe w jednym miejscu aby zrobic to co Pani ale za pare dni jak bede miala czas.Trawa czesciowo wyschla a w srodku pojawil sie "bialy lotny proszek "co to jest ? , Czy to plesn powstala z zaparzenia trawy ? Czy moge jej uzyc pod warzywa ? Bardzo prosze o porade i z gory bardzo dziekuje .
Trawy używamy tylko świeżej, do procesu kompostowania, potrzebny jest tlen, tu widać było go za mało i trawa spleśniała. Ja bym jej nie dała na grządkę...
Pani Małgosiu, mam pytanie: czy do ściółkowania nadaje się również ścięta trawa (sianko) taka która już była "przerośnięta" - zakwitła. Jest dużo kłosów wśród niej. Czy to też mogę pociąć i użyć do ściółkowania?
Pani Małgosiu jest Pani niesamowita, dziękuję.
Słoma do ogórków dobre rozwiązanie, bo trzyma ciepło. U nas są zimnie noce, więc się przyda. Dzięki za pomysł.
Super pomysł z tym ściółkowaniem, cieszę się, że znalazłam ten kanał, pozdrawiam 🤗
Z Nieba mi pani spadła:) Przy następnym koszeniu trawy zabieram się za ściółkowanie...bardzo dziękuję za radę.
Dziękuję .Duży krok naprzód w Moich uprawach .Jestem Wdzięczny za wiedze
Kochana! Serdeczne dzięki za podzielenie się własnym doświadczeniem!!!! Bardzo dziękuję z radością zastosuję!!!
Przy ściółkowaniu trawą myślę że warto trawę lekko podsuszyć. Przynajmniej my tak robimy, bo trawa zaraz po skoszeniu ma tendencję do zbijania się, takiego filcowania i gnicia. Aby ułożyć grubszą warstwę która zapobiega wzrostowi chwastów potrzeba mniej wilgoci w trawie żeby nie gniła. a tak poza tym to trawa jest super materiałem do ściółkowania, bo łatwo nią otoczyć rośliny.
Bardzo pięknie Pani mówi o roślinkach, aż miło. Pozdrawiam serdecznie.
Ja stosuję do ściółkowania zagonów wysuszoną trawę po skoszeniu, czyli sianko. Sprawdza się idealnie. Polecam!
Mam pytanie: czy do ściółkowania nadaje się również ścięta trawa (sianko) taka która już była "przerośnięta" - zakwitła. Jest dużo kłosów wśród niej.
Czy to też mogę pociąć i użyć do ściółkowania?
@@annalewak7128 Moje doświadczenie wskazuje, że podczas zgarniania i przewracania wysusznych pokosów traw, duża część nasion wypada i siano jest już w dużej części ich pozbawione. Zatem warto spróbować.
@@malgorzatamroz939 Dziękuję ślicznie za wskazówkę. Spróbuję ten rodzaj ściółkowania :) Pozdrawiam ☺️
@@annalewak7128 No nie koniecznie...
Jest ryzyko, że nasiona się rozsieją...używamy trawy bez nasion...
No to działamy....dzięki za materiał, pogonię chłopa do koszenia trawy z koszem ...
Jest Pani wspaniała ,i bardzo pozytwną osoba o b,cieplym głosie ,nie wspomnę o cennych poradach ,dziękuję pozdrawiam i ,łapkę i subka zostawiam
Dziękujemy 🙂
Ja ściółkuję trawą od dawna. Nie miałam dostępu do słomy, to wymyśliłam sobie trawę 😁 i widzę, że nie tylko ja byłam taka sprytna 😉
Matariału mam pod dostatkiem, mnóstwo trawy.
Czosnek też trawą ściółkuję i jest piękny. Nie pomyślałam, że można igliwiem. Spróbuję, bo mam trochę pod sosnami.
Fajny merytoryczny film, dobrze wytłumaczone co i jak.
Serdecznie pozdrawiam/Iwa
Trzeba uważać na ścółkowanie iglastymi bo zakwaszają ziemię.Raczej dla roślin którym kwaśy odczyn gleby nie szkodzi.Super do borówki:)
Mam pytanie: czy do ściółkowania nadaje się również ścięta trawa (sianko) taka która już była "przerośnięta" - zakwitła. Jest dużo kłosów wśród niej.
Czy to też mogę pociąć i użyć do ściółkowania?
Ciekawie i mądrze Pani radzi. Dziękuję
Dziękuję za cenne rady.
Bardzo mi się podoba ten pomysł. Mój czosnek i cebula już od miesiąca mają ściółką z igliwia. Trawa jeszcze jest na ścieżkach, bo czekam kiedy wzejdą buraki i marchew. A słomę nie mam odwagi jeszcze. Leży na głównej drodze.
Dzień dobry, pozdrawiam serdecznie:)
Fajne bo naturalne i proste 👍
Super! Dzięki 😀
Bardzo fajnie pokazujesz zalety ściółkowania - trzeba jeszcze dodać kilka zalet - ściółka chroni glebę przed nawalnymi opadami deszczu - gleba się nie zasklepia, zachowuje swoje kanały napowietrzające, pulchność. Ponadto ściółka stabilizuje temperaturę gleby - wahania temperatury są minimalne, gdyby nie było ściółki to wierzchnia warstwa mogłaby osiągać nawet ponad 40 C i podobne spadki nocą. Jest jeszcze kilka zalet ściółkowania i minimalne wady (ślimaki, nornice). Naturalnie natura sama dba o ściółkowanie - lasy, pokrywa z roślin. Pozdrawiam.
Dziękuję za te informacje i słowa wsparcia. Będę o tym mówić. Takie traktowanie gleby, podejście do niej jest dla mnie, dla nas z mężem jedynym właściwym. Pozdrawiamy Cię i przesyłamy serdeczności :-)
Dobry pomysł, będę tak robić ☺️
pokos z trawy to jest mistrz :-) posiadajac 700m2 trawnika i 70m2 warzywnika caly pokos zuzywam na grzadkach, mniej podlewania, mniej chwastow, a jak sa to licho ukorzenione, ziemia sie nie zasklepia, truskawki nie sa brudne od ziemi... :-) tyle tylko, ze niestety trawnik, z ktorego zabieramy pokos musi dostac te 2x do roku mineralnego nawozu i 1x granulowanego obornika, taka cena tej monokultury o przeznaczeniu rozrywkowym
Wczoraj o pani myślałam. Chciałam właśnie pytać o chwasty. Pozdrawiam miło
Trawy i igliwia nie posiadam, więc posiłkuję się słomą. Rwę ją na mniejsze kawałki (pseudo sieczkę) i wtedy fajnie otula rosliny. Każda ściółka jest dobra, nawet mix różnych materiałów. Jutro wybiorę się po wrotycz i mlecze, i będę nimi również ściółkować.
i to jest właściwe podejście! Przesyłamy serdeczności :-)
Dziękuję za ciekawy materiał. 👍👍🙌
Wiadomosci rewelacyjne,Pozdrawiam.
Fajny ogród.
A co do chwastów... od Anastazji wiem,że chwasty powinny być, ale nie za dużo, bo to one chronią rośliny, pomagają im. Roślinki pozostawione bez chwastów wyglądają pięknie, jednak nie wiemy,że się stresują i słabiej rosną. Koleżanka w chwaście ma piękne warzywa.
No właśnie 🥰
Ja sobie wyściółkowałam w tym roku ogórki. Na drugi dzień tylko tam miałam tunele nornic i trzeba było ratować rośliny. W skrzyni na drugim końcu działki miałam ogórki długie i tam też nornica zniszczyła mi je prawie dokumentnie. Normalne grządki omijały. Boję się ściółkować czegokolwiek w przyszłym sezonie. :(
Dotychczas skoszona trawę sciolkowakam drzewa w sadzie, teraz pora na warzywnik. dziękuję
dziękuję za porady ...
Chętnie oglądam Pani kanał ale jak można zasciolkowac np marchew lub pietruszki pozdrawiam serdecznie
Słoma.. trawa... Ślimaki niszczą wszelkie uprawy.. A jak bym podsypał trawą i słomą, to zero... zero żeby coś wyrosło!! Pozdrawiam!
Super porady👍
Witam i pozdrawiam serdecznie 🌹🌹🌹🌹
Czy można ściółkować runem leśnym ? Igliwie, szyszki zmielone, i wierzchnia warstwa gleby ?
U mnie słoma w tym roku króluje na grządkach podwyższonych i rabatach kwiatowo -ziolowych ,powiem tak że nigdy tak mało chwastów nie miałam a rośliny bujnie rosną i nawet te co zbyt wcześnie wysiałam bo nie był to ich termin pod słomą nie zmarzły a wcześniej wzeszły. Chwasty to nie żaden problem ,problemem jest goła ziemia ,która się wtedy wyjaławia a chwasty tworząc okrywę zielona chronią ja przed wysuszeniem . Wujek opowiadał jak kiedyś wyjechali na 2tyg gdy wrócili zastali tzw. chaszcze w grządce z cebulą i to nie spowodowało że cebula ucierpiała bo musiała "konkurować" z chwastami o składniki pokarmowe czy wodę ,nigdy nie mieli takiej dorodnej cebuli. Wniosek jest taki że chwasty to kwestia bardziej estetyki, niż rzeczywistego zagrożenia dla roślin , może nie wszystkie poradziły by sobie tak dobrze ale to doświadczenie pokazało jak jest. U mnie słoma bo lubię 💚pozdrawiam🌻🙂☀️
By
Fantastyczne 🙂
Czy można mieszać gatunki ściółką? Np trawa ze słomą?
Co położyć wokół truskawek?
W koło truskawek tylko słoma , ponieważ trawa może powodować problemy z pleśnieniem owoców
Jestem przekonana do ściółkowania, ale pomimo to skrzyp radzi sobie i przebija się nawet przez gruba warstwę zrębków. Dodam tylko, że od dwóch lat jesienią wysypuje na działkę duże ilości wapna aby odkwasic glebę. W tym roku odkryłam glebę zrębkami a skrzyp i tak przerasta wszystko. Nie bardzo chcę dawać dużej ilości obornika, ponieważ mam działkę nad stawem a w glebie duże ilości turkucia podjadka. Nie odstraszają go kupowane granulaty. Czy mógłby mi ktoś poradzić jak zwalczyć skrzyp i chociaż ograniczyć turkucia? Z góry dziękuję za każdą radę
Piękne 🌞🌞
Właśnie chwasty zniechęcają do prac w ogrodzie. Jest ich mnóstwo, odchwaszczam ogród od lewej ku prawej stronie to lewa już zarasta chwastami 😩
ja mam duża działkę, zachciałam duży ogród warzywny i jest dużo chwastów i dużo pracy więc trawa koszona jest i suszona na siano / słomę a ściółkuję korą, zrębkami i kartonami , te ostatnie są super rozwiązaniem
SUPER, bardzo fajnie wytłumaczone nawet laik zrozumie :D chcialam zapytac w jakim celu byly rozciagane te sznurki/ po co te kwadraty?
Chodziło o kontrolę nasion i plonów: ruclips.net/video/59pepSC5lQM/видео.html
mój ogródek został opanowany przez powój, podagrycznik i oset. Czy sciółkowanie może tu coś pomóc?
Mój też podagrycznik pokona wszystko
Witam,czyli masie państwo podwyższone grządki?
Witam Panią. Inni internetowi doradcy mówią, że należy ściółkować jedynie przekompostowaną materią , ponieważ używanie świeżej powoduje, że życie w ziemi koncentruje się na przerabianiu tej świeżej ściółki A nie na karmieniu roślin. Co Pani o tym sądzi?
Akurat trawa ma dużo azotu i rozkładając się nie robi większej szkody roślinie,a zalet ma więcej:ograniczenie chwastów,ograniczenie pRowania wody z gleby i coś tam zawsze odżywi ta glebę
Ci sami doradcy mówią też że trawa się w to nie wlicza, bo rozkłada się błyskawicznie. Trzeba tylko cienką warstwę dawać.
Kiedy się sądzi na wałach permakulturowych to tam życie aż kipi i rośliny jakoś rosną. Dynie na kompostowniku sa super duże i bujne. Ja uważam że każdy powinien sprawdzić co służy w jego ogrodzie, bo mamy różne klimaty, różna ziemię i różne potrzeby. Tak naprawdę rośliny zawsze dają radę jak się im nie przeszkadza.
Jest też metoda ściółkowania tzw chwastami "pull and drop" czyli wyciągnij i upuść. Każdy chwast wyrywamy z korzeniami i zostawiamy na grządce. To są rośliny świeże, więc nieprzekompostowane. Nic złego się nie stanie, gdy użyjemy trawy. Sprawdzi się świetnie jako ściółka. Dobrego dnia :-)
@@perma-kultura W tamtym roku sciolkowalam trawą to marchew wyrosła duża a buraczki czerwone były większe jak te w sklepie
A co wtedy z mrówkami i ślimakami? Nie zabardzo się będą rządzić?
Świetny pomysł, ale co zrobić ze ślimakami, które lubią chować się w wilgotnej ściółce i żerować na sadzonkach?
Maria , pod ściółka rozmnażają się turkucie i inne ,,gady,,
@@Anna-gi7me u mnie pod zerwaną wilgotną trawą chowają się ślimaki bez skorupek, a potem wieczorem i w nocy żerują na sadzonkach 😏🤔😡
@@mariawieleba4479 To trzeba ich codziennie zbierać , dobra jest taka pułapka.mozna deskę położyć też będą się gromadzić pod nią ślimaki.
@@Anna-gi7me Dziękuję 😊
@@mariawieleba4479 Proszę . Pozdrawiam.
A czy zagon z marchewką, burakami też można sciulkowac( roślinki już wykiełkowały)
Tak
Oczywiście
Dzień dobry, czy ściółkowanie nie przyciąga ślimaków? W zeszłym roku u koleżanki pod warstwą słomy było ich setki...
jeśli jest dużo ślimaków, w takiej ściółce będzie ich jeszcze więcej, pozostaje tylko wełna owcza, w tym roku będę próbował ściółkować gorczyca i łubinem gorzkim
ściółkowanie jest jednym z elementów dbałości o glebę. Jeśli zaniedbamy temat ślimaków, to będą i w ściółce. My od połowy lutego wyłapujemy ślimaki, było ich mnóstwo. Teraz jest ich zdecydowanie mniej. Mozna też je zwabiać i z tych miejsc wyłapywać. Np ja sadzę bazylię w różnych miejscach i sałatą, to ich przysmaki. Układam wieczka od słoików z piwem. Ślimaki dziś to plaga, a bez stosowania środków chemicznych trzeba je po prostu wyłapać. Pozdrawiamy serdecznie z Wrocławia :-)
@@perma-kultura Plaga są też turkucie .
Moja grządka zarosła chwastami gęsto, co teraz mam zrobić?
👍
Czy trawa, która wyschnie jako ściółka na grządce może na niej zostać do następnego roku? Czy zimą nie zgnije i nie zaszkodzi ziemi?
Zrobi się z niej kompost, ja dodaję kilka razy sciętą trawę na grządki cienko tak zeby szybko wyschła
@@superkidsnd2458 dziękuję bardzo 🥰
Zromadzilam skoszona trawe w jednym miejscu aby zrobic to co Pani ale za pare dni jak bede miala czas.Trawa czesciowo wyschla a w srodku pojawil sie "bialy lotny proszek "co to jest ? , Czy to plesn powstala z zaparzenia trawy ? Czy moge jej uzyc pod warzywa ? Bardzo prosze o porade i z gory bardzo dziekuje .
Trawy używamy tylko świeżej, do procesu kompostowania, potrzebny jest tlen, tu widać było go za mało i trawa spleśniała. Ja bym jej nie dała na grządkę...
@@perma-kultura Bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam 😊
Stołówka dla ślimaków bo fanie to wygada gdy nie pada ale jak już pada to ślimaki mają raj.
Witam o tak ślimaków dużo pod trawą wilgoc
Pani Małgosiu, mam pytanie: czy do ściółkowania nadaje się również ścięta trawa (sianko) taka która już była "przerośnięta" - zakwitła. Jest dużo kłosów wśród niej.
Czy to też mogę pociąć i użyć do ściółkowania?
Trawa jak najbardziej, ale przerośnięta z ziarnami nie koniecznie, taką dajemy na kompost...
zaczalem sciolkowac zrebka drewniana, ale caly czas mi przerastaja chwasty, czy robie cos zle?
Zrębki nie utworzą zwartej ściółki, my stosujemy trawę i grubą warstwę słomy...
Czy dla wszystkich roślin ta trawa zielona jest korzystna?
Oczywiście
Czy można wykorzystać trawę z chwastami?
Oczywiście, trawa i "chwasty" oczywiście bez nasion są super ściółką...
I składniki odżywcze zostają dla warzyw a nie idą w chwasty.
Szkoda,ze tych metod w szkolach nie uczyli.
Szkoda, ze w ogole w szkolach nie ucza tego co potrzebne... czyt. Gotowanie, ogrod, majsterkowanie, medycyna naturalna...itd
;)