Zawsze mnie zastanawiało, czy na planetach i innych układach gwiezdnych też jest jakakolwiek pogoda. Ten film umożliwił mi odpowiedzenie sobie samemu na to pytanie.
jest pytanie jak można obliczyć średnią temperaturę ziemi dkla mnie tio bzdura na zdrowy umysł jak wykliczysz śrwednią skoro est tak wiele skrajnych temperatur np na Saharze jest w dzień plus 40 parę w w tej samej doby w doby ==temperatura biska zeru i jaka jest teraz średnia/..??
Parę lat temu w planetarium w Toruniu można było obejrzeć film o pogodzie na różnych planetach Układu Słonecznego. Świetnie się to oglądało, szczególnie deszcz diamentów na Neptunie!
Materiał tego odcinka, no cóż można by rzec: więcej niż tylko bardzo dobry! Odcinek płynny wizualnie, merytoryczny, no i z magiczną narracją prowadzącego i lektora, Macieja Gudowskiego. A'propos samej pogody w Układzie Słonecznym, na innych jego ciałach niebieskich i planetach, czy obiektach pozaukładowych do nich podobnych, tak się zastanawiam, czy narzekanie na pogodę na Ziemi: lekkie zimno, w tym poranne skrobanie szyb w aucie, niby będący istną mordęgą upał lub zbyt duże ulewy - czy to wszystko ma sens? Zerknijmy na pogodę na Neptunie lub Jowiszu, wtedy w porównaniu do nich nawet to ziemskie ekstremum pogodowe ukazane hipotetycznie w filmie "Pojutrze" Rolanda Emmericha będzie grubo, ale to grubo niczym.
Poza związkami chemicznymi, deszcz może być powodowany przez dość rozwiniętą materie organiczną. Na przykład w tradycji brytyjskiej utarło się, że padać może także psami i kotami 😁 🐕🐈
Co do Marsa, to mnie zawsze intrygował fakt, że niby ma szczątkową atmosferę, a jednak bez osłon termicznych się w nią nie wejdzie oraz potrafią występować tak silne wiatry, czyli przemieszczanie się mas gazów, których jest tak mało względem tego, co znamy na Ziemi.
Astrofaza jest najlepszym kanałem erotycznym na polskim YT. Szkoda mi ludzi, którzy to tak hejtują. Rewolucja seksualna miała miejsce w cywilizowanym świecie X lat temu.
Profesor Mariusz Figurski mówi że prędkość wiatru na obrzeżach "wielkiej czerwonej plamy" DOCHODZI DO 360km/h. W innych źródłach czytam że są to prędkości dużo większe bo 1400km/h. Jak to jest ? Pozdrawiam Pana Bogumiła i całą obsadę astronarium. Dotarłem wczoraj do tego odcinka, oglądam po kolej z wielkim zaciekawieniem ! Ten program ma u mnie oskara !
7:20 Doskonale widać wpływ siły Coriolisa na układy baryczne, co jest widzialnym dowodem tego że nasza Ziemia jest globem a nie jak niektórzy nawiedzeni niedouczeni twierdzą, że jest płaskim naleśnikiem.
Lektor jest za głośno w stosunku do reszty, jak się chce posłuchać przed snem to trzeba ciągle ściszać i podglądać. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki oby z poprawionym audio ;)
Ciezko sie tego slucha. Temperatura Ziemi 15 stopni to jest na jakiej wysokosci albo raczej przy jakim cisnieniu? 1atm? A jaka jest temperatura Ziemi przy cisnieniu 0.5atm czyli na wysokosci 5km, tez 15 stopni? Wenus ma na wysokosci 1atm/50km 50 stopni a przy powierzchni 500 stopni a tam jest ponad 90atm. To moze ta temperatura 500 stopni wynika z cisnienia a nie efektu cieplarnianego. Zeby nie bylo, ze to kwestia CO2. Na Jowiszu jest dokladnie tak samo. Za wikipedia: "The adiabatic lapse rate is proportional to the average molecular weight and the gravitational force." Zenujace, ze koles zapomnial o cisnieniu w dywagacjach nad temperatura. No ale bylby bardzo nie na czasie gdyby nie zwalil na efekt cieplarniany.
Tu akurat to bez związku (wysokość, ciśnienie), wyjaśniane to było już wielokrotnie w różnych materiałach. Jak mniemam to jest wynik bazujący na modelu wynikającym ze wzoru (na Astrofazie był wyjaśniany ten temat bardziej szczegółowo). I nie jest to wyliczenie idealnie precyzyjne (nie musi i nie ma być, ma być oszacowaniem z małym marginesem błędu), dla nielicznych planet pomiary odbiegają nieznacznie od obliczeń teoretycznych (ze względu na unikalne czynniki mające dodatkowy wpływ) jednak nadal są z dobrym przybliżeniem. Nota bene ciekawy temat sam w sobie. Nie myl też pogody z klimatem, to zupełnie dwie odrębne rzeczy. Na planetę patrzymy całościowo teraz. Temperatura na Wenus wynika wprost z atmosfery i procesów które tam zachodzą, oczywiście ciśnienie jest czynnikiem wspomagającym efekt lecz podstawowym (inicjującym i napędzającym proces) jest efekt cieplarniany. Pisanie "bylby bardzo nie na czasie gdyby nie zwalil na efekt cieplarniany" jest co najmniej nie na miejscu (z pewnością masz mniejszą wiedzę na ten temat niż osoby wypowiadające się w materiale, nawet jeśli na potrzeby filmu dokonują pewnych skrótów myślowych). Zresztą utworzono już wiele modeli klimatycznych dla Wenus, naprawdę myślisz że w żadnym z nich nie uwzględniono ciśnienia? Jeśli masz wątpliwości to zawsze możesz przedstawić swój punkt widzenia. Jeśli zrobisz to kulturalnie i merytorycznie to z pewnością autorzy występujący w tym filmie chętnie się do tego odniosą. Warto na koniec wskazać, że wikipedia to naprawdę bardzo słabe źródło wiedzy, absolutnie nie mówię tego złośliwie, po prostu nikt kto zajmuje się jakąkolwiek tematyką bardziej poważnie nie opiera się na niej. A już na pewno nie na jednym zdaniu wyjętym z kontekstu, nawet jeśli byłby to cytat z pracy naukowej. Wnioski które są tu przedstawiane są oparte na modelach matematycznych, zweryfikowanych wielokrotnie przez recenzentów w prestiżowych czasopismach naukowych (i uwierz mi, że nie jest łatwo dostać pozytywną opinię). Dlatego Astronarium jest wyjątkowe, powstaje w oparciu o badania naukowe (choć przedstawione siłą rzeczy pobieżnie) a nie demagogię i tanie teorie spiskowe. Pozdrawiam.
@@zygmunttes9489 Po pierwsze nie podales zadnego argumentu. Jedyne co robisz to odwolujesz sie do autorytetow takich jak autorzy materialu. Dodatkowo zakladasz, ze nie wiem o czym pisze a to zle zalozenie bo mnie nie znasz. A akurat tak sie sklada, ze mialem przyjemnosc przez chwile zajmowac sie np modelowaniem od srodka i doskonale wiem, jakie sa z tym problemy. Jesli uwazasz, ze w jakims innym materiale sprawa zostala wyczerpujaco wyjasniona to mogles dac link zamiast sie pisac ogolniki z ktorych nic nie wynika. Po drugie gdzies napisalem o pogodzie? Chyba nie. A co do pogody i klimatu to wiekszosc ludzi mysli, ze doskonale zna roznice a roznica nie jest oczywista. Ile to jest, miesiac, rok, piec, piecdziesiat? To ta sama klasa problemu co paradoks lini brzegowej. Po trzecie smiem twierdzic ze cisnienie to czynnik podstawowy, na potwierdzenie tej tezy podalem rozklad temperatury na jowiszu gdzie nie ma co2. Po czwarte zgadzam sie, ze wikipedia to slabe zrodlo wiedzy bo mocno skrzywione w strone "mainstreamowych opini" ale rzeczy jak adiabatyczna przemiana gazu jest malo kontrowersyjna i co wiecej to samo masz w kazdej ksiazce do fizyki i jesli nie zrozumiales tego prostego zdania z wiki jak uwazasz wyjetego z kontekstu to nie zrozumiales o czym pisze. Po piate, to co piszesz o prestizowych czasopismach naukowych jest przekonaniem opartym na wierze w obecny system "naukowy". Prawda jest taka, ze wiekszosc publikacji to smieci o czym mowia nawet "nauka to lubie" itd. czyli Twoje autorytety. Jak kazdy system ten oparty na recenzentach tez ma swoje wady. Po szoste model moze byc i dobry ale dla kazdego modelu istnieje zasada garbage in - garbage out a jaka jakosc maja modele w recenzowanych publikacjach to sobie zobacz modele robione dla c19 np dla Szwecji robione w pierwszej polowie 2020 i porownaj z rzeczywistoscia.
pytanie brzmi , skoro na innych planetach występują tak ekstremalne burze, tempe wiatry to czy przypadkiem jest , że na Ziemi mamy ala huragany co to wieją nam niby 200 na godzinę ? ok na Wenus nie ma ludzi więc tam może wiać i nikomu nic do tego niemniej....... pytań jest więcej niż odpowiedzi :)
od czasu "Sondy" i "Pi i Sigma" nic się nie zmieniło w polskich programach naukowych ta sama muzyka, ta sama nudna narracja te same efekty rodem z Amigi czy Atari polecam obejrzeć Melodysheep i podszkolić się jak to się robi w odległym 2021 roku i wyjść menralnie z 1999 leśne dziadki czas już zabrać suba, nara
Z ciekawosci przejrzałem sobie kilka filmow MelodySheep. To prawda wizualnie bardzo dobrze to wyglada, artystyczne sa ich filmy. No wlasnie, artystyczne. Tu pojawia sie problem: wiekszosc informacji jakie tam usłyszałem sa powszechnie dostepne. To tak jakbym ja sam uzył bardzo ładnych grafik i mowil ze: "Mars to czerwona planeta, Nasz najblizszy sasiad. Nieprzyjazny czerwony punkt na niebie" No takie troche pierdo gadanie. Bardzo ładne wizualnie i zachaczajace o poezje puste gadanie. Ludzie natomiast lubia sobie takie ladne obrazki ogladac. Astronarium to nie kolorowa wydmuszka. Tu naprawde podawane jest "mięso". Czy przypomina mi to programy popularnonaukowe z dawnych lat? TAK! I to jest dla mnie super. Ale mowienie ze sposob prezentacji zatrzymał sie na 1999 jest tez lekkim przegieciem. Musimy sobie uzmysłowic jedna rzecz ze filmy na YT traktujace o nauce maja dwie formy: kolorwą i umowmy sie dosc płytką o merytoryczne tresci i taką gdzie mamy to "mieso". Mozesz mi oczywiscie zaraz powiedziec ze taki cykl "Cosmos" z Neil deGrasse Tysonem łaczy jedno i drugie. Tak, tylko ze produkcja tych odcinków trwała miesiacami jak nie latami gdzie zaangazowane było masa ludzi i pieniedzy (muzyke np na potrzeby serialu skomponował Alan Silvestri). Wiec jesli masz nadmiary gotówki przeslij ludziom z Astronarium, zapewne pojawia sie nowe zajebiste efekty i animacje roden z Xboxa i Playstation
Polecamy także:
(65) Pogoda kosmiczna - ruclips.net/video/P079uR90ms4/видео.html
(105) Satelity meteorologiczne - ruclips.net/video/tN8gKCqm1y8/видео.html
Zawsze mnie zastanawiało, czy na planetach i innych układach gwiezdnych też jest jakakolwiek pogoda. Ten film umożliwił mi odpowiedzenie sobie samemu na to pytanie.
Łapa w górę i lecimy z tematem!
Dziękuje za dawkę ciekawej wiedzy / Pozdrawiam i czekam na następne odcinki Astronarium :)
jest pytanie jak można obliczyć średnią temperaturę ziemi dkla mnie tio bzdura na zdrowy umysł jak wykliczysz śrwednią skoro est tak wiele skrajnych temperatur np na Saharze jest w dzień plus 40 parę w w tej samej doby w doby ==temperatura biska zeru i jaka jest teraz średnia/..??
Super odcinek! Pozdrawia!
Parę lat temu w planetarium w Toruniu można było obejrzeć film o pogodzie na różnych planetach Układu Słonecznego. Świetnie się to oglądało, szczególnie deszcz diamentów na Neptunie!
wam tylko jedno w głowie😆😅
I zawsze dobrze wyglądający prowadzący. Pozdrawiam.
Super materiał. Interesujące
Ciekawy odcinek. Znowu dowiedziałem się kilku szczegółów. Pozdrawiam serdecznie! 😉🤚 😄👍👍.
Świetny program, lubię takie ciekawostki :)
pogoda na dziś: spodziewamy się silnych opadów diamentu
Wyobraź sobie gradobicie z kulami wielkości jednej części bałwana 😎
Pogoda na dziś, silne opady gruzu , w porywach 5 ton na1cm2
Wyobraź sobie oddychać przez dwie sekundy na Marsie...
A zapomnialam, ze mam cycki... ciz ja tu kurww robie, wracam do garow...
👋🏻
Materiał tego odcinka, no cóż można by rzec: więcej niż tylko bardzo dobry! Odcinek płynny wizualnie, merytoryczny, no i z magiczną narracją prowadzącego i lektora, Macieja Gudowskiego. A'propos samej pogody w Układzie Słonecznym, na innych jego ciałach niebieskich i planetach, czy obiektach pozaukładowych do nich podobnych, tak się zastanawiam, czy narzekanie na pogodę na Ziemi: lekkie zimno, w tym poranne skrobanie szyb w aucie, niby będący istną mordęgą upał lub zbyt duże ulewy - czy to wszystko ma sens? Zerknijmy na pogodę na Neptunie lub Jowiszu, wtedy w porównaniu do nich nawet to ziemskie ekstremum pogodowe ukazane hipotetycznie w filmie "Pojutrze" Rolanda Emmericha będzie grubo, ale to grubo niczym.
Niby słońce świeci a niektórym pada...prosto na mózg,często spotykane zjawisko.
Poza związkami chemicznymi, deszcz może być powodowany przez dość rozwiniętą materie organiczną.
Na przykład w tradycji brytyjskiej utarło się, że padać może także psami i kotami 😁
🐕🐈
U nas czasami mówi się, że rzuca żabami 🐸
Myślałem że dopiero po nowym roku będzie nowy odcinek, a tu taka niespodzianka 😍😍😍uwielbiam :)
Świetny odcinek ❤
I ja również dziękuję, za kolejny odcinek
Mam nadzieję, że w prognozach pogody wreszcie zaczną uwzględniać to zagadnienie.
Co do Marsa, to mnie zawsze intrygował fakt, że niby ma szczątkową atmosferę, a jednak bez osłon termicznych się w nią nie wejdzie oraz potrafią występować tak silne wiatry, czyli przemieszczanie się mas gazów, których jest tak mało względem tego, co znamy na Ziemi.
Mega ciekawy odcinek.
Lepszy kanal niz astrofaza :)
Głupie określenie , tu i tu jest spoko 🥴
@@michabrylowski8018 raczej nie, Kosełek jednak robi szoł,
Ogladajcie obydwa kanały i czytajcie Uranię, to wnet staniecie się astronomami 😀😀😀
Astrofaza jest najlepszym kanałem erotycznym na polskim YT.
Szkoda mi ludzi, którzy to tak hejtują. Rewolucja seksualna miała miejsce w cywilizowanym świecie X lat temu.
Cudeńko!
Saturn:
Na moim księżycu płyną rzeki gazu ziemnego.
Rosja:
Chciałeś powiedzieć "na naszym księżycu"
Z kim graniczy Rosja? Z kim tylko zechce...
Profesor Mariusz Figurski mówi że prędkość wiatru na obrzeżach "wielkiej czerwonej plamy" DOCHODZI DO 360km/h. W innych źródłach czytam że są to prędkości dużo większe bo 1400km/h. Jak to jest ?
Pozdrawiam Pana Bogumiła i całą obsadę astronarium. Dotarłem wczoraj do tego odcinka, oglądam po kolej z wielkim zaciekawieniem ! Ten program ma u mnie oskara !
Łapa w górę
Maciej Gudowski ma mistrza!
Ale właśnie.W przypadku planet pozbawionych życia możemy mówić o pogodzie czy raczej warunkach atmosferycznych :-)?
7:20 Doskonale widać wpływ siły Coriolisa na układy baryczne, co jest widzialnym dowodem tego że nasza Ziemia jest globem a nie jak niektórzy nawiedzeni niedouczeni twierdzą, że jest płaskim naleśnikiem.
👍😎
A może Wielka Czerwona Plama to tak naprawdę nieustannie przemieszczające się miasto cywilizacji która jest starsza i potężniejsza od nas?
Wie ktoś czy takie spadające "bezspadkowe" diamenty to mają jakiś właścicieli (vel spadkobierców) ?
imgw instytut magi guseł i wróżb :)
I jest ostatni Wenusjanin -> Pan dr Sylwester KOŁOMAŃSKI !!!! :)))))
Kiedy nowe astronarium?
Premiera w niedzielę. Prosto z Gujany :)
Lektor jest za głośno w stosunku do reszty, jak się chce posłuchać przed snem to trzeba ciągle ściszać i podglądać. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki oby z poprawionym audio ;)
A u mnie właśnie za cicho mówi w stosunku do reszty
A krater w ktorym zyjemy cos powiedz o tym 😃😃
Ciezko sie tego slucha. Temperatura Ziemi 15 stopni to jest na jakiej wysokosci albo raczej przy jakim cisnieniu? 1atm? A jaka jest temperatura Ziemi przy cisnieniu 0.5atm czyli na wysokosci 5km, tez 15 stopni? Wenus ma na wysokosci 1atm/50km 50 stopni a przy powierzchni 500 stopni a tam jest ponad 90atm. To moze ta temperatura 500 stopni wynika z cisnienia a nie efektu cieplarnianego. Zeby nie bylo, ze to kwestia CO2. Na Jowiszu jest dokladnie tak samo. Za wikipedia: "The adiabatic lapse rate is proportional to the average molecular weight and the gravitational force." Zenujace, ze koles zapomnial o cisnieniu w dywagacjach nad temperatura. No ale bylby bardzo nie na czasie gdyby nie zwalil na efekt cieplarniany.
Tu akurat to bez związku (wysokość, ciśnienie), wyjaśniane to było już wielokrotnie w różnych materiałach. Jak mniemam to jest wynik bazujący na modelu wynikającym ze wzoru (na Astrofazie był wyjaśniany ten temat bardziej szczegółowo). I nie jest to wyliczenie idealnie precyzyjne (nie musi i nie ma być, ma być oszacowaniem z małym marginesem błędu), dla nielicznych planet pomiary odbiegają nieznacznie od obliczeń teoretycznych (ze względu na unikalne czynniki mające dodatkowy wpływ) jednak nadal są z dobrym przybliżeniem. Nota bene ciekawy temat sam w sobie.
Nie myl też pogody z klimatem, to zupełnie dwie odrębne rzeczy. Na planetę patrzymy całościowo teraz.
Temperatura na Wenus wynika wprost z atmosfery i procesów które tam zachodzą, oczywiście ciśnienie jest czynnikiem wspomagającym efekt lecz podstawowym (inicjującym i napędzającym proces) jest efekt cieplarniany. Pisanie "bylby bardzo nie na czasie gdyby nie zwalil na efekt cieplarniany" jest co najmniej nie na miejscu (z pewnością masz mniejszą wiedzę na ten temat niż osoby wypowiadające się w materiale, nawet jeśli na potrzeby filmu dokonują pewnych skrótów myślowych).
Zresztą utworzono już wiele modeli klimatycznych dla Wenus, naprawdę myślisz że w żadnym z nich nie uwzględniono ciśnienia?
Jeśli masz wątpliwości to zawsze możesz przedstawić swój punkt widzenia. Jeśli zrobisz to kulturalnie i merytorycznie to z pewnością autorzy występujący w tym filmie chętnie się do tego odniosą.
Warto na koniec wskazać, że wikipedia to naprawdę bardzo słabe źródło wiedzy, absolutnie nie mówię tego złośliwie, po prostu nikt kto zajmuje się jakąkolwiek tematyką bardziej poważnie nie opiera się na niej. A już na pewno nie na jednym zdaniu wyjętym z kontekstu, nawet jeśli byłby to cytat z pracy naukowej. Wnioski które są tu przedstawiane są oparte na modelach matematycznych, zweryfikowanych wielokrotnie przez recenzentów w prestiżowych czasopismach naukowych (i uwierz mi, że nie jest łatwo dostać pozytywną opinię). Dlatego Astronarium jest wyjątkowe, powstaje w oparciu o badania naukowe (choć przedstawione siłą rzeczy pobieżnie) a nie demagogię i tanie teorie spiskowe.
Pozdrawiam.
@@zygmunttes9489
Po pierwsze nie podales zadnego argumentu. Jedyne co robisz to odwolujesz sie do autorytetow takich jak autorzy materialu. Dodatkowo zakladasz, ze nie wiem o czym pisze a to zle zalozenie bo mnie nie znasz. A akurat tak sie sklada, ze mialem przyjemnosc przez chwile zajmowac sie np modelowaniem od srodka i doskonale wiem, jakie sa z tym problemy.
Jesli uwazasz, ze w jakims innym materiale sprawa zostala wyczerpujaco wyjasniona to mogles dac link zamiast sie pisac ogolniki z ktorych nic nie wynika.
Po drugie gdzies napisalem o pogodzie? Chyba nie. A co do pogody i klimatu to wiekszosc ludzi mysli, ze doskonale zna roznice a roznica nie jest oczywista. Ile to jest, miesiac, rok, piec, piecdziesiat? To ta sama klasa problemu co paradoks lini brzegowej.
Po trzecie smiem twierdzic ze cisnienie to czynnik podstawowy, na potwierdzenie tej tezy podalem rozklad temperatury na jowiszu gdzie nie ma co2.
Po czwarte zgadzam sie, ze wikipedia to slabe zrodlo wiedzy bo mocno skrzywione w strone "mainstreamowych opini" ale rzeczy jak adiabatyczna przemiana gazu jest malo kontrowersyjna i co wiecej to samo masz w kazdej ksiazce do fizyki i jesli nie zrozumiales tego prostego zdania z wiki jak uwazasz wyjetego z kontekstu to nie zrozumiales o czym pisze.
Po piate, to co piszesz o prestizowych czasopismach naukowych jest przekonaniem opartym na wierze w obecny system "naukowy". Prawda jest taka, ze wiekszosc publikacji to smieci o czym mowia nawet "nauka to lubie" itd. czyli Twoje autorytety. Jak kazdy system ten oparty na recenzentach tez ma swoje wady.
Po szoste model moze byc i dobry ale dla kazdego modelu istnieje zasada garbage in - garbage out a jaka jakosc maja modele w recenzowanych publikacjach to sobie zobacz modele robione dla c19 np dla Szwecji robione w pierwszej polowie 2020 i porownaj z rzeczywistoscia.
Yessssss
👍👍😀
Grad diamentowy, fajna sprawa można by zarobić
Diament wtedy byłby tani jak barszcz gdyby leciał z nieba😆
Niestety Knapika i jego głosu już nie ma
👍
Może poszukać tu na ziemi wody .Amy kur..a na marsa chcemy lecieć zeby krople znaleźć
Film o JWST pewnie dopiero za pół roku...
pytanie brzmi , skoro na innych planetach występują tak ekstremalne burze, tempe wiatry to czy przypadkiem jest , że na Ziemi mamy ala huragany co to wieją nam niby 200 na godzinę ? ok na Wenus nie ma ludzi więc tam może wiać i nikomu nic do tego niemniej....... pytań jest więcej niż odpowiedzi :)
Co Pan insynuuje?
Taa ciekawe skäd deszcz szkla ,jesli tam ani jednej huty asbestu nima
Tylko ja mam taki cichy dźwięk?
P
Na planetach w innych gwiazdach wyraźnie widać co pada 🙈 chyba raczej spekulacje to są zwykle.
Powiedźcie w końcu ludziom prawdę a nie te głupoty.
Jaką prawdę ?
Jaką prawdę ?
wlasnie jaka prawde?
Jaką KURWA prawdę durniu ?
Ziemia jest płaska
czemu?
od czasu "Sondy" i "Pi i Sigma" nic się
nie zmieniło w polskich programach naukowych
ta sama muzyka, ta sama nudna narracja
te same efekty rodem z Amigi czy Atari
polecam obejrzeć Melodysheep i podszkolić
się jak to się robi w odległym 2021 roku
i wyjść menralnie z 1999 leśne dziadki
czas już zabrać suba, nara
No to siema
No to narka!
Jednych interesuje merytoryka innych muzyczka i efekty, książki też kupujesz tylko z obrazkami? Żegnamy.
@@hauru5058 - Nie wiadomo, czy on w ogóle kupuje książki. Książki są "nudne" ...
Z ciekawosci przejrzałem sobie kilka filmow MelodySheep. To prawda wizualnie bardzo dobrze to wyglada, artystyczne sa ich filmy. No wlasnie, artystyczne. Tu pojawia sie problem: wiekszosc informacji jakie tam usłyszałem sa powszechnie dostepne. To tak jakbym ja sam uzył bardzo ładnych grafik i mowil ze: "Mars to czerwona planeta, Nasz najblizszy sasiad. Nieprzyjazny czerwony punkt na niebie" No takie troche pierdo gadanie. Bardzo ładne wizualnie i zachaczajace o poezje puste gadanie. Ludzie natomiast lubia sobie takie ladne obrazki ogladac. Astronarium to nie kolorowa wydmuszka. Tu naprawde podawane jest "mięso". Czy przypomina mi to programy popularnonaukowe z dawnych lat? TAK! I to jest dla mnie super. Ale mowienie ze sposob prezentacji zatrzymał sie na 1999 jest tez lekkim przegieciem. Musimy sobie uzmysłowic jedna rzecz ze filmy na YT traktujace o nauce maja dwie formy: kolorwą i umowmy sie dosc płytką o merytoryczne tresci i taką gdzie mamy to "mieso". Mozesz mi oczywiscie zaraz powiedziec ze taki cykl "Cosmos" z Neil deGrasse Tysonem łaczy jedno i drugie. Tak, tylko ze produkcja tych odcinków trwała miesiacami jak nie latami gdzie zaangazowane było masa ludzi i pieniedzy (muzyke np na potrzeby serialu skomponował Alan Silvestri). Wiec jesli masz nadmiary gotówki przeslij ludziom z Astronarium, zapewne pojawia sie nowe zajebiste efekty i animacje roden z Xboxa i Playstation
👍