Ako fungovali vytáčacie telefóny ☎ (1984)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 дек 2024

Комментарии • 62

  • @clovek7
    @clovek7 4 года назад +12

    Vytáčecí číselníky mě tenkrát fascinovaly, ta hladkost a plynulost chodu, dokázal jsem si s ním hrát celé hodiny. Dva exempláře vytáčecího telefonu z Tesly Stropkov mám dodnes a ty číselníky fungují pořád stejně jako nové.

    • @jirislavicek9954
      @jirislavicek9954 3 года назад +3

      Ty fascinovaly snad všechny děti! Vytáčecí telefony byly opravdu kvalitní 👍

    • @frantisekhabrda4586
      @frantisekhabrda4586 Год назад +1

      Také mám v depozitáři 2ks. Z jednoho si někdo schoval kabel na památku, druhý je komplet OK. Je to tak. Jako haranti jsme milovali kroucení vytáčecím kolem a byli jsme důsledně odháněni, případně inzultováni, když nás někdo nachytal. I když životnost těhle aparátů byla /a je/ překvapivě vysoká, rozmlátit se dá i diamant. A to lidstvo dlouho pověrčivě věřilo v jeho nerozbitnost, podobně, jako v existenci boží. Obojí je pochopitelně nesmysl. Jen Lenin se občas zatoulá do Žitný. A stejně tak můžeme navštívit prodejnu Ovoce z Lenina.

  • @yanweide5560
    @yanweide5560 5 лет назад +42

    A když ještě bytové stanice nebyly běžné vůbec a chtěl člověk zavolat přes půl státu, tak aby volaný vůbec věděl, že si ho někdo žádá, posílal se před hovorem na určitý den a hodinu nejprve telegram. Dotyčný se pak v určenou dobu dostavil na poštu a pokud byl volající spojen, volanému bylo oznámeno, do které kabiny si má vlézt 😂

    • @janvecerka887
      @janvecerka887 5 лет назад +1

      ty chytráčku telefoní kabinky byly k tomu aby sis mohl zavolat do domu ke kamarádovy ale opačně to nešlo

    • @4ever242
      @4ever242 4 года назад +4

      @@janvecerka887 Co to meleš ty pako? On jasně píše O POŠTĚ, tak co do toho taháš budky? To je vidět, že jsi to vůbec nezažil!!

    • @janvecerka887
      @janvecerka887 4 года назад +1

      blbe když si volal z budky do bytu tak to šlo

    • @pavelgrulich2989
      @pavelgrulich2989 4 года назад +12

      @@janvecerka887 Však on přece mluví o době před tím, než se volalo do bytu. Když dva lidi neměli v bytě telefon a chtěli si zavolat z pošty, tak si dali předem pošty vědět. O budkách ani volání do bytu nebyla řeč

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc 3 года назад +7

      @@janvecerka887 Máš v tom hokej. Nediskutuj o něčem, čemu zbla nerozumíš.

  • @Vladynko1
    @Vladynko1 4 года назад +3

    Oranžový tlačítkový okrúhly telefón bol hit....Sám som taký niekde splašil v polovici 80. rokov, neviem už ako a kde konkrétne sa mi to podarilo.....

  • @jaroskurla4772
    @jaroskurla4772 4 года назад +9

    Tesla Stropkov-23 rokov som tam pracoval

  • @miramares2915
    @miramares2915 4 года назад +11

    Jj, jako malej jsem taky jeste vytacel a zvedal sluchatko🙂 Chytre telefony 80. let..😁

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Год назад +1

      Telefon je pořád telefon. :) Chytrý telefon je pouze marketinkový švindl k snadnějšímu oškubání "senzitivních" - nikdo si přece nechce kupovat hloupý telefon. :) Ale ano, telefon, který umí fotit, přehrávat hudbu, zobrazovat fotografie, trasovat skrze GPS a mnoho a mnoho dalšího, není ani tak o chytrosti, jako o multifunkčním zařízení, které umožňuje volat, či zprostředkovat videohovor. Mixér či polobotka nebo popelník také nebude chytrý jenom proto, že si z toho půjde zavolat. Tu značku "smart" neberte tak vážně - je to pouze trik, který vás v zápětí naštve, protože zjistíte, že to chytré až tak není a že většinu času investujete do údržby, nabíjení baterek, nastavování, aktualizací, které záměrně vyřadí funkční aplikaci a mnoho a mnoho dalšího, co z vás víc činí otroka zařízení, než aby se chytře přizpůsobilo. Kromě toho, budete vždy dostupný, i když si to nepřejete a to byla právě výhoda dřívějších aparátů. :)

  • @ptygr
    @ptygr 3 года назад +3

    Jo, jo... Každý okres měl jinou předvolbu a volání "meziměsto" bylo dražší. A technologicky byla úroveň telefonní infrastruktury na konci 80. let na poválečné úrovni ve srovnání se západními zeměmi. Kvalita hovoru byla dost kolísavá a záleželo na vzdálenosti spojení, kvalitě ústředny, počasí apod. :D

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc 3 года назад +4

      Vzpomínám si, jak jsme obcházeli telefon přizpůsobený na klapku, aby šlo volat ven či meziměsto. Vytočila se nula, ale stále se prst držel na nule a při vracení číselníku se na čísle 6 prstem škublo zpátky směrem k zarážce (chtělo to trochu cviku). Tímto se vygeneroval potřebný počet přerušení (pulsů) a ozval se tón k zadání normálního čísla. Byli jsem rozumní a volali pouze v nutných osobních záležitostech. Vyúčtování z těchto volání, které chodilo na normální telefon v sousedství, se ztratilo v běžných podnikových hovorech. :) Technologická úroveň byla skutečně zaostalá a nešlo jen o relátka, které už dávno na západě nahradily tyristory. Jednu výhodu to však mělo, a to v případě války, která byla víc jak reálná a Československo, nebo spíš Česko se nacházelo v nárazníkovém pásmu, ve kterém by probíhala zastrašující jaderná konfrontace, než dojde na území hlavních aktérů...a naše telefonní ústředny by stále fungovaly. :)

    • @rybaluc
      @rybaluc 2 года назад

      Jj. Jeden z nejvic zaostalych segmentu byly telekomunikace. P 51 byla v podstate vylepsene nemecke Acko z doby druhe svetove.
      Je treba si uvedomit ze na zapade uz se kolem 70tek prechazelo na tonovou volbu, zacly se resit datove sluzby a fungovaly sluzby jako identifikace volajiciho uzivateli, konferencni hovor, plechova huba atd.
      Nehovoric o pristupove siti zavesene ve vzduchu na cem to slo. Podvojky,trojky stanice. Vyjimkou nebyly i pruvesy mezi panelaky.
      Na dalkovych spojich zadny digitalni multiplex, optika jen jedna tesne pred revoluci. Za vrchol techniky povazovali zastary smejd AKE od Erika.

    • @rybaluc
      @rybaluc 2 года назад

      @@DL-kc8fc Mozna by jeste slo volat lokalne. V pripade emp pulzu by to odnesly. V pripade frekvencnich multiplexu a zesilovacich stanic by take nejake mensi skody byly.
      U mezinarodnuch ustreden AKE by pomohlo jen stineni umistenim nebo manualni pripojovani.
      Vojaci meli zcela oddelenou sit a paranoikove i supertajny kabel do zemi kde vcera znamena dnes - jeho vedeni je jiz znamo a par zesilovacich stanic se zachovalo.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc 2 года назад +2

      @@rybaluc Dnes už nelze (naposledy mi to fungovalo před 5-7 roky). Jako dekoraci mám funkční telefon z 30 let s kulatým číselníkem zapojený paralelně k současnému (zvoní to a lze přijmout hovor). Digitální ústředna sic umí pulzní volbu z telefonu vybaveného elektronikou, tj nějakého posuvného registru s pamětí, ale z kulatého číselnku nemáte šanci kvůli relativně velkým prodlevám mezi impulsy ze zpátečního chodu číselníku. Občas se podaří rychle zadat dvě až čtyři čísla, pokud se tomu pomůže, ale jinak to přejde do poruchy. Zato starší tlačítkový telefon přepnutý na pulsní volbu, který si číslo uloží do fronty a pak jej v nějaké rychlosti "přehraje" to zvládá i dnes. V případě EMP by vyhořela pouze aktivní část. Oprava se dala realizovat žárovkouvou zkoušečkou a pilníkem na kontatky. Bylo možné přesměrování. Jednoduchost měla zajistit, že rychlé zprovoznění zvládne v podstatě kdokoliv, pokud to není někde na lince. V jedné armádní ústředně jsem celou vojnu proseděl u dálnopisu západního okruhu...narozdíl od civilních ústředen, byla konkrétní P51 řádně zakrytována plechem.

  • @janlala6599
    @janlala6599 2 месяца назад

    Telefonním mechanikem se vyučil Petr Janda, zpěvák, kytarista, kapelník Olympic

  • @Batik12
    @Batik12 4 года назад +5

    velká škoda že neukázali co otáčecí číselník, respektive půl okresu otáčecích číselníků, udělá v ve staré relátkové ústředně za rachot, to už nikde nikdo neuvidí co to byl za kolos, dnes je to bednička jeden PC dřív hala jak nákupní centrum a regály a regály nedohledno konce plno relátek

    • @herberteinstein7823
      @herberteinstein7823 3 года назад +1

      Jo, pytlík telefonních relátek mám ještě v regálu - když je člověk vykuchá, tak je uvnitř jazýčkový kontakt, který se splou s magnetem dá použít na signalizaci poloh, repsektive na zabezpečovačky.

    • @rybaluc
      @rybaluc 2 года назад

      No ten rachot byl celkem jiny v P 51 a PK 2xx. Oboji samozrejme nechutne zastarale technologie v dobe produkce.

    • @frantisekhabrda4586
      @frantisekhabrda4586 Год назад

      Existovaly i ústředny, kde se hovory přepichovaly ručně pomocí kabelů s tzv. banánky. Něco podobnýho, jako používal Radar v M*A*S*H. Ono to vlastně bylo stejný, to je fakt. Matka na jedný takový ústředně pracovala. Takže jsem to viděl a slyšel na vlastní kukadla i sluchadla. Byl to mazec.

    • @rybaluc
      @rybaluc Год назад

      @@frantisekhabrda4586 Jj. Az tak zaostale byly nase telekomunikace za totace. V jednom mensim meste na poste to takhle fungovalo az do konce 80tek pro mezimesto - coz v bylo tehdy uz i 12km vzdalena obec.
      Automaticky mezimestsky styk u nas na divokem zapade zacal fungovat poradne az po revoluci.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Год назад +1

      @@frantisekhabrda4586 Malé lokální ústředny (ručně přepojovací pro spojaře) jsem zažil na vojně a po vojně mi bylo dovoleno si tuto přepojovací ústředničku (0,5m x 0,5m x 0,3 m) ponechat. K tomu 3 telefony na kličku se suchými bateriemi. Dodnes perfektní hračka pro děti, která "spojuje" jejich "bunkry", ale i když je to nerozbitné, dávám bacha kvůli původním bakelitovým dílům. :)

  • @jozefvasarab17
    @jozefvasarab17 3 года назад +1

    Nikdy som nemal problem pochopit ako stroje funguju . Ale vymysliet nieco take je o inom

  • @MartinProavis
    @MartinProavis Год назад +4

    Dnešní děti tohle vůbec neumí používat! Ani neumí číst ciferníkové hodiny🙈

    • @frantisekhabrda4586
      @frantisekhabrda4586 Год назад +2

      Dnešní haranti neuměj' pustit ani tranďák s mechanickým laděním. Maj' to za něco, jako gramofón na kliku. Ale ani s tím motorovým už nevěděj', co dělat. Nemá to žádnej displej a nejde na tom pařit gamesy. A když jim ukážu lampový rádio a ukážu jim, jak se to pouští, nechápou, proč to nehraje. Když jim vysvětlím, že prostě musej' počkat, než se lampy nahřejou, protáhnou ksichty a jdou čučet do compu.

    • @CZPMOrvell
      @CZPMOrvell Год назад

      tak to že neumí používat tento telefon beru, vy asi taky neumíte obsluhovat telegraf. Ale to pokud Vaše děti neznají ručičkové hodiny a především chyba Vaší výchovy. Naučit jste je to měla vy.

  • @milankovac9420
    @milankovac9420 Год назад

    Ta vizionárska snová i lahko sci hudba u konca 😮

  • @ricki.foxo_owo54
    @ricki.foxo_owo54 3 года назад +2

    slo by tyto telefovy jeste pouzivat? jako jestli se da pripojit na pevnou?

    • @herberteinstein7823
      @herberteinstein7823 3 года назад +3

      Tak na to by ti dokázal odpovědět jedině Český telekomunikační úřad nebo poskytovatel služby (asi O2 ?).
      V zásadě záleží na tom jestli konkrétní telefonní ústředna přes kterou by jsi byl připojený zvládne impulzní volbu v době kdy standardem je volba tónová.

    • @ricki.foxo_owo54
      @ricki.foxo_owo54 3 года назад

      @@herberteinstein7823 dík za radu :-)

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc 3 года назад +12

      Digitální ústředna sice pozná pulsní volbu vytáčecího telefonu (snad pro případ války), ale už ji nemusí podporovat. Zhruba před 5. lety jsem ještě mohl použít otáčecí číselník (vyžadovalo to několik pokusů), ale dnes už mi hlas Saši Hemaly oznámí, že číslo, které se pokouším volat, nelze spojit. Tedy předválečný telefon Siemens již plní dekorační funkci, nic méně, pokud mi někdo volá na pevnou, mohu normálně zdvihnout sluchátko starého telefonu a komunikovat (historický telefon mám stále zapojený jako paralelní). Kdo by měl zájem učinit svůj starý telefon funkčním pro tónovou volbu, aniž by mu musel ničit fazónu, postačí převodník DTMF, který se uvnitř telefonu paralelně připojí k lince a spínacím kontaktům číselníku - malá destička se vleze do těla telefonu bez poškození původního obsahu. Měl jsem ale naprosto jiné dilema - babička a děda odmítali mobil (jak tlačítkový, tak dotykový) - špatně na to viděli a neradi listovali jmenným seznamem, pletli se při výběru atd. Navíc mobil někde položili a pak jej museli hledat a v neposlední řadě to nabíjet a stále kontrolovat stav baterie. Prostě byli zvyklí na klasický telefon, s kterým vyrůstali a používali jej i v práci a který měl vždy své neměnné místo, u kterého ležel telefonní sešitek s kontakty spolu s brýlemi na blízko. Sehnal jsem poválečný bakelitový telefon s kulatým číselníkem, který jsem trochu vypucoval, zvýraznil číslice, promazal číselník, vyčistil rezavé zvonky a připojil k GSM bráně VT10 se SIM kartou normálního operátora. Funguje to jako běžná pevná linka, přitom je to technicky mobil a hlavně, je velká spokojenost - žádné otravné SMS, nejsou otroky mobilu (jsou dostupní jenom když jsou doma) a samozřejmě normální volání, na které jsou zvyklí i přes nepohodlí zdlouhavého vytáčení 9. čísel, což berou jako rituál. Svým způsobem je i chápu a také se snažím být přístupný pouze když to chci. ))

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc 3 года назад +1

      @Elizee T. 2X jsem poskytl fotografie a odkazy, jak na Tebou uvedený server, tak na jiný. Opět to bylo smazáno. Navrhni způsob, jak to realizovat. Už mě to trochu naštvalo.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc 3 года назад +1

      @Elizee T. Co to meleš? Odkazy byly 2x smazány v tomto prostoru, tedy na RUclips. Na serverech to stále bez problémů existuje. Vždyť musíš mít v "Oznámení" příznaky těchto příspěvků - to RUclips normálně dělá, když něco robot či kdosi smaže, tak na mě tady nenasazuj. Jsem ochoten se podělit, ale najdi způsob, jak vyřešit pastnutí odkazů fotografií a schémat z webu tak, aby sis to mohl vyzvednout. Do žádných Google Drive, Facebooků a podobných věcí, kde někomu cosi povoluji a umožňuji, nejdu.

  • @mrradob
    @mrradob 6 лет назад +5

    dokázali nás poriadne vytočiť, keď spojenie bolo s niekým iným s kým sme chceli hovoriť

    • @martincerveny8230
      @martincerveny8230 6 лет назад +12

      Ale zase mel clovek jistotu, ze vzdycky nekdo posloucha :-D (STB)

    • @martincerveny8230
      @martincerveny8230 6 лет назад +8

      Nebudu resit to "pry" :-D Pry existuje Buh.
      Kazdopadne nepises pravdu, u mobilnich operatoru se ukladaji transakcni informace, tj. kdy, kdo, kde, komu, ale nikoliv obsah SMS ani hovory (pokud to neni samosebou pozadovano opravnenym uradem - PCR, BIS, atp. ale rozhodne se to nedela plosne a ani treba "jen" u 10% obyvatel). ISP musi evidovat podobne informace, tj. kdy, kdo mel pridelenu jakou IP adresu, ale opet je nesmysl, ze by se ukladal konkretni obsah komunikace. Co se tyka emailu, tak to je z rise vlhkych snu agentu, respektive asi je to zalozeno na neznalosti fungovani emailove komunikace. Oproti SMS nebo hovorum neni zadne centralni misto, kde by bylo mozne je ukladat. Emailovy server si muze provozovat kdo chce a jak chce a na nem si logovat co chce a ukladat opet co chce - takze pokud clovek neni pitomec, tak se k jeho emailum nikdo nedostane* (krom prijemce/odesilatele a jim pouziteho serveru). Email fakt neni jen Seznam nebo Gmail, kde ma svuj email jen blazen nebo clovek smireny s tim, ze kazdy jeho email je cten a zpracovavan.

    • @martincerveny8230
      @martincerveny8230 6 лет назад +1

      To je vec tech co pouzivaji email na centrum.cz (pouzivani freemailu je samo o sobe diagnoza) ne emailu obecne.

    • @lenickametrova7346
      @lenickametrova7346 6 лет назад +2

      do roku 2020 se v eu planuej big brother, pod zaminkou ochrany pred terorismem a pro nasi bezpecnost zlegalizovani sledovani, spehovani, zakony ktere berou svobodu, zvysovani pravomoci... je to chory svet

    • @lenickametrova7346
      @lenickametrova7346 6 лет назад

      dik za tip

  • @Adam-di6hl
    @Adam-di6hl 2 года назад

    iPhone 0