Dziękuję za komentarze i lajki! Wszystkich zainteresowanych przebranżowieniem się zapraszam na kurs online, "SQL w 8 godzin", który odbędzie się 27 sierpnia. Więcej szczegółów tutaj: www.wiktorfedun.tech/features.html
kurczę mam tak samo... zdałem sobie sprawę że nie chce całego życia spędzić jako robol, choć dopiero zaczynam swą naukę liczę że te godziny co poświecam nie pójdą na marne
Witam. Bardzo realistycznie podszedłeś do sprawy. Wiktorze jedyne o co chce zapytać to: Jakie według Ciebie są najlepsze kursy by zostać programistą OD ZERA?
Polecałbym kilka żeby poznać świat komputerów najpierw: Kod. Ukryty język komputerów. TCP/IP w 24 godziny. Ale na początek polecam jakiś kurs programowania.
Przede wszystkim SQL. Pierwszym krokiem zawsze były umiejętności, czyli najpierw nauczyłem się SQLa i analizy danych a później znajdowała się okazja żeby go wykorzystać i jeszcze później zmienić stanowisko. Zawsze pierwszy krok to umiejętności, najlepiej na jak najwyższym poziomie.
Pierwsze kroki stawiałem z codecademy, tam się uczyłem składni itp. Później próbowałem różnych kursów ale najbardziej podeszły mi od tego gościa: www.udemy.com/user/josesalvatierra/ No a najlepsza strona z tutorialami pisanymi to wg mnie realpython.com, są tam też inne rzeczy ale jak korzystam głównie z artykułów/tutoriali.
Jak dostałem ultimatum w pracy, albo zmieniasz stanowisko albo wypad, nie dosłownie oczywiście, ale taki był sens, to podjąłem decyzję że nie handlowiec, nie marketingowiec, nie wdrożeniowiec, ale stricte programista, dostałem od szefa zlecenie na apkę, jak się sprawdzę to zostaję, 1.5 miesiąca nauki oczywiście pisząc aplikację w czystym PHP, gdy skończyłem uznałem że przerobię to pod Laravel, framework PHP, aplikacja nie jest doskonała, ale już śmiga i przyciąga klientów, szef zadowolony :) Można powiedzieć że przebranżowiłem się z grafika ze znajomością HTML i CSS na Full-Stack Developera w 3 miesiące :) oczywiście nie mogę się jeszcze tak nazwać, ale pierwsze koty za płoty, grunt to samodyscyplina i chęci.
W filmie powiedziałeś, że osoba bez studiów musi przeczytać kilkanaście książek, a ze studiami kilka... Czy ja dobrze to zinterpretowałem ? Studia przygotowują do bycia programistą ? Jestem na etapie wyboru między bootcampem, a studiami. Zdania w internecie są bardzo podzielone. Możesz się wypowiedzieć na ten temat ? Z góry dziękuję.
Ja zacząłem pracować jako analityk danych bez studiów, potem poszedłem na informatykę i ekonometrię zaocznie i w międzyczasie przeszedłem na programowanie. I tak na prawdę uczyłem się sam tego co inni mieli na studiach, czyli baz danych i analizy danych. Studia na pewno Cię przygotują częściowo, dostaniesz dawkę wiedzy z różnych dziedzin, również tych które Ci się nie przydadzą. Natomiast w bootcampie dostaniesz dawkę z wąskiej dziedziny która na pewno Ci się przyda, ale będziesz miał braki w innych dziedzinach. Musisz sobie odpowiedzieć na co masz czas i czego oczekujesz. Jeśli na studiach nie olewasz wszystkiego to nie będziesz musiał nadrabiać potem takich tematów jak podstawy programowania, sieci, bazy danych. Dlatego powiedziałem że po studiach tylko kilka książek :) Najwięcej i tak nauczysz się w pracy - albo dowiesz się czego powinieneś się douczyć i to jest najbardziej wartościowe, dlatego najlepiej jak najszybciej szukać stażu i pierwszych prac. Na bootcampy musisz uważać bo często dużo kosztują a mało dają, najlepiej sprawdzić opinie i znaleźć ludzi którzy skończyli bootcampy o których myślisz i podpytać czy udało im się znaleźc pracę - na linkedin znajdziesz sporo takich ludzi. Trzymam kciuki i daj znać jaką decyzję podjąłeś :)
Dzięki za podzielenie się swoją historią! Mam pytanie - wspomniałeś, że wahałeś się między pójściem w programowanie a Data Science? Co zdecydowało o programowaniu?
Pragmatyzm :) W tamtym czasie nikt nie chciał mnie na data scientista bo byłem 'tylko' analitykiem, łatwiej było mi dostać się na staż/juniora programistę niż data scientista.
Kolejna wojna będzie prawdopodobnie tylko cybernetyczna. Widzimy co robią Anonymus z Rosją. Wrzuciłem właśnie opracowanie na temat tych haktywistów. Ciekawe czy byliby w stanie zaatakować inne państwa.
Hej, polecisz jakieś kursy/książki na totalny start? Zastanawialem sie nad kursem w coderslab ale duzo osob mowi ze to strata kasy i ze rownie dobrze samemu da sie to wszystko ogarnac :p
Kilka książek polecam na tym kanale :) Moje podejście do początków nauki jest takie - kursy- tutoriale-projekty a potem książki. Co do bootcampu, uważam że lepiej kupić sobie jakiś kurs na udemy, helionie, czy płatny dostęp do jakiejś platformy (i tak wyjdzie dużo taniej niż bootcamp!) i spróbować uczyć się na początku samemu. Patrzyłem na harmonogram bootcampu Pythona w coderslab i wydaje mi się że najlepiej by dla Ciebie było jakbyś spróbował zrobić kursy o podobnej tematyce do tych które są w harmonogramie i potem zdecydował, czy chcesz mieć nauczyciela i grupę czy wolisz samemu się uczyć. Jest za dużo zmiennych żeby Ci mógł powiedzieć co masz robić. Odpowiadając na ostatnie pytanie - da się samemu ogarnąć, ale jest trochę trudniej. Co do kursów - po polsku ma niedrogie np. helion: helion.pl/kategorie/kursy jest też udemy no i YT.
@@wiktorfeduntech jeszcze jedno pytanko bo jesteś jedyną osobą jaka mi odpowiedziała na yt :D orientujesz się może czy tutoriale z kanału Pasja Informatyki - Miroslawa Zelenta są aktualne? Zacząłem się uczyć c++ tam ale słyszałem, że nie ma co sie uczyc wiedzy, ktora nie jest aktualna :p
@@Vorhacz wydaje mi się że bardziej zasadne jest pytanie czy warto uczyć się c++ ;D niestety nie wiem jak ten kanał stoi z aktualnością, natomiast podstawy raczej się nie zmieniają. Ja jak wybierałem technologię to kierowałem się liczbą stanowisk na juniorskich pozycjach i łatwością wejścia w branżę. Polecam raporty które robi na przykład nofluffjobs albo justjoinit, widać tam jak nasze polskie podwórko się ma w kwestiach IT.
Cześć! Akurat dwa ostatnie filmiki (ten i o czytaniu) nagrywałem z kamerzystą który miał swój sprzęt- kamerę i rejestrator dźwięku. Wcześniejsze filmy nagrywałem canonem eos m50 z podpinanym przez jack'a mikrofonem z BOYA (takim za 150zł). Do tego mam jeden softbox (80x60) na 4 żarówki i lampę led z folią niebieską którą rzucam ten na ścianę, żeby było ciekawsze tło :)
Niedawno skończyłem 26. Jeśli jesteś po szkole to polecam studia bez dwóch zdań. Co do tego czy dzienne czy zaoczne, to zależy czy masz szansę znaleźć pracę w branży IT, bo praca + studia to najlepsze połączenie, niestety ciężko się załapać bez czegoś w cv. Na początek proponuję dzienne i jak najszybciej szukać stażu. Potem zawsze można się przenieś na zaoczne jeśli będziesz chciał pracować na pełny etat. Pozdrawiam i trzymam kciuki 🤞
@@jesteszmiana5915 to zależy od wielu czynników. Myślę że klasyczna ścieżka (staż a potem junior ) w tym wieku jest trudna, natomiast zawsze można próbować się doszkalać i szukać możliwości w obecnej pracy/sytuacji. Branża IT nie jest teraz taka otwarta jak kilka lat temu ale warto próbować. Czasem warto też rozejrzeć się dookoła siebie i zobaczyć czy są jakieś możliwości doszkolenia się i specjalizacji w swojej branży. A z tym zazwyczaj przychodzą nowe obowiązki i zarobki.
*Tak wybrzmiało jakbyś miał naprawdę ciężko z podchodzeniem do programowania. Ja takiego uczucia nie mam. Nie wiem może dlatego że ja traktuję to jako hobby i zabawę, nie pracę.*
Na poczatku jest zabawnie i hobby, ale po pewnym czasie jak w kolko robisz to samo staje sie nudna praca. A rozwoj tez sie konczy i zaczynasz zmieniac stolki. Tak dlugo jak nic niewiesz jest fajnie, jak rozumiesz systemy i projektowanie aplikacji jest nuda i duzo pisania tego samego kodu.. Programowanie takie po prostu jest.
Dziękuję za komentarze i lajki! Wszystkich zainteresowanych przebranżowieniem się zapraszam na kurs online, "SQL w 8 godzin", który odbędzie się 27 sierpnia. Więcej szczegółów tutaj: www.wiktorfedun.tech/features.html
Swietnie, dzieki za cieple i szczere slowa !
Subik i łapka w górę poleciały, nie mogę się doczekać żeby zobaczyć jak kanał się rozwinie!
Treść bardzo sympatyczna, ale jeszcze ładniejsze ujęcia. Dobra robota!
Dziękuję :)
Super film Wiktor!
Dzięki :)
kurczę mam tak samo... zdałem sobie sprawę że nie chce całego życia spędzić jako robol, choć dopiero zaczynam swą naukę liczę że te godziny co poświecam nie pójdą na marne
Trzymam kciuki!
Witam. Bardzo realistycznie podszedłeś do sprawy.
Wiktorze jedyne o co chce zapytać to:
Jakie według Ciebie są najlepsze kursy by zostać programistą OD ZERA?
Wydaje mi się że trzeba próbować z różnymi rzeczami, kurs z pythona albo z javasciptu zawsze jest dobry na początek :)
poszełem nastudia informatyki bo lubie matematyke skończyłem jew listopadzie teraz sie douczam by dostać pierwsza prace jako java junior.
Gratulacje ;) fajna praca
Fajny film, również jestem juniorem, pozdro.
A jakie książki byś polecał dla osób które nie skończyły informatyki, a powinny się doszkolić do pracy programisty?
Polecałbym kilka żeby poznać świat komputerów najpierw:
Kod. Ukryty język komputerów.
TCP/IP w 24 godziny.
Ale na początek polecam jakiś kurs programowania.
from zero to hero!
Super kanał! Wspominałeś,że zaczynałeś w obsłudze klienta. Jak potem przeszedłeś do stanowiska analityk danych? Jakie były kwalifikacje tam wymagane?
Przede wszystkim SQL. Pierwszym krokiem zawsze były umiejętności, czyli najpierw nauczyłem się SQLa i analizy danych a później znajdowała się okazja żeby go wykorzystać i jeszcze później zmienić stanowisko. Zawsze pierwszy krok to umiejętności, najlepiej na jak najwyższym poziomie.
Dzięki za materiał, daje ciekawy i realistyczny ogólny pogląd. Możesz podzielić się z jakich materiałów/kursów/stron korzystałeś?
Pierwsze kroki stawiałem z codecademy, tam się uczyłem składni itp. Później próbowałem różnych kursów ale najbardziej podeszły mi od tego gościa: www.udemy.com/user/josesalvatierra/
No a najlepsza strona z tutorialami pisanymi to wg mnie realpython.com, są tam też inne rzeczy ale jak korzystam głównie z artykułów/tutoriali.
Jak dostałem ultimatum w pracy, albo zmieniasz stanowisko albo wypad, nie dosłownie oczywiście, ale taki był sens, to podjąłem decyzję że nie handlowiec, nie marketingowiec, nie wdrożeniowiec, ale stricte programista, dostałem od szefa zlecenie na apkę, jak się sprawdzę to zostaję, 1.5 miesiąca nauki oczywiście pisząc aplikację w czystym PHP, gdy skończyłem uznałem że przerobię to pod Laravel, framework PHP, aplikacja nie jest doskonała, ale już śmiga i przyciąga klientów, szef zadowolony :) Można powiedzieć że przebranżowiłem się z grafika ze znajomością HTML i CSS na Full-Stack Developera w 3 miesiące :) oczywiście nie mogę się jeszcze tak nazwać, ale pierwsze koty za płoty, grunt to samodyscyplina i chęci.
Haha normalnie jak na rozprawce tak jak powiedział taco, tak jak mówił pan prezydent Filmik spoko
W filmie powiedziałeś, że osoba bez studiów musi przeczytać kilkanaście książek, a ze studiami kilka... Czy ja dobrze to zinterpretowałem ? Studia przygotowują do bycia programistą ? Jestem na etapie wyboru między bootcampem, a studiami. Zdania w internecie są bardzo podzielone. Możesz się wypowiedzieć na ten temat ?
Z góry dziękuję.
Ja zacząłem pracować jako analityk danych bez studiów, potem poszedłem na informatykę i ekonometrię zaocznie i w międzyczasie przeszedłem na programowanie. I tak na prawdę uczyłem się sam tego co inni mieli na studiach, czyli baz danych i analizy danych. Studia na pewno Cię przygotują częściowo, dostaniesz dawkę wiedzy z różnych dziedzin, również tych które Ci się nie przydadzą. Natomiast w bootcampie dostaniesz dawkę z wąskiej dziedziny która na pewno Ci się przyda, ale będziesz miał braki w innych dziedzinach. Musisz sobie odpowiedzieć na co masz czas i czego oczekujesz. Jeśli na studiach nie olewasz wszystkiego to nie będziesz musiał nadrabiać potem takich tematów jak podstawy programowania, sieci, bazy danych. Dlatego powiedziałem że po studiach tylko kilka książek :)
Najwięcej i tak nauczysz się w pracy - albo dowiesz się czego powinieneś się douczyć i to jest najbardziej wartościowe, dlatego najlepiej jak najszybciej szukać stażu i pierwszych prac. Na bootcampy musisz uważać bo często dużo kosztują a mało dają, najlepiej sprawdzić opinie i znaleźć ludzi którzy skończyli bootcampy o których myślisz i podpytać czy udało im się znaleźc pracę - na linkedin znajdziesz sporo takich ludzi. Trzymam kciuki i daj znać jaką decyzję podjąłeś :)
Dzięki za podzielenie się swoją historią! Mam pytanie - wspomniałeś, że wahałeś się między pójściem w programowanie a Data Science? Co zdecydowało o programowaniu?
Pragmatyzm :) W tamtym czasie nikt nie chciał mnie na data scientista bo byłem 'tylko' analitykiem, łatwiej było mi dostać się na staż/juniora programistę niż data scientista.
Kolejna wojna będzie prawdopodobnie tylko cybernetyczna. Widzimy co
robią Anonymus z Rosją. Wrzuciłem właśnie opracowanie na temat tych
haktywistów. Ciekawe czy byliby w stanie zaatakować inne państwa.
Hej, polecisz jakieś kursy/książki na totalny start? Zastanawialem sie nad kursem w coderslab ale duzo osob mowi ze to strata kasy i ze rownie dobrze samemu da sie to wszystko ogarnac :p
Kilka książek polecam na tym kanale :) Moje podejście do początków nauki jest takie - kursy- tutoriale-projekty a potem książki. Co do bootcampu, uważam że lepiej kupić sobie jakiś kurs na udemy, helionie, czy płatny dostęp do jakiejś platformy (i tak wyjdzie dużo taniej niż bootcamp!) i spróbować uczyć się na początku samemu. Patrzyłem na harmonogram bootcampu Pythona w coderslab i wydaje mi się że najlepiej by dla Ciebie było jakbyś spróbował zrobić kursy o podobnej tematyce do tych które są w harmonogramie i potem zdecydował, czy chcesz mieć nauczyciela i grupę czy wolisz samemu się uczyć. Jest za dużo zmiennych żeby Ci mógł powiedzieć co masz robić. Odpowiadając na ostatnie pytanie - da się samemu ogarnąć, ale jest trochę trudniej. Co do kursów - po polsku ma niedrogie np. helion: helion.pl/kategorie/kursy jest też udemy no i YT.
Postaram się niedługo nagrać film o bootcampach. ;)
@@wiktorfeduntech dziekuje :)
@@wiktorfeduntech jeszcze jedno pytanko bo jesteś jedyną osobą jaka mi odpowiedziała na yt :D orientujesz się może czy tutoriale z kanału Pasja Informatyki - Miroslawa Zelenta są aktualne? Zacząłem się uczyć c++ tam ale słyszałem, że nie ma co sie uczyc wiedzy, ktora nie jest aktualna :p
@@Vorhacz wydaje mi się że bardziej zasadne jest pytanie czy warto uczyć się c++ ;D niestety nie wiem jak ten kanał stoi z aktualnością, natomiast podstawy raczej się nie zmieniają. Ja jak wybierałem technologię to kierowałem się liczbą stanowisk na juniorskich pozycjach i łatwością wejścia w branżę. Polecam raporty które robi na przykład nofluffjobs albo justjoinit, widać tam jak nasze polskie podwórko się ma w kwestiach IT.
Jaki setup używasz do nagrywania :) ? Tzn. oświetlenie / kamera / mikrofon?
Cześć! Akurat dwa ostatnie filmiki (ten i o czytaniu) nagrywałem z kamerzystą który miał swój sprzęt- kamerę i rejestrator dźwięku. Wcześniejsze filmy nagrywałem canonem eos m50 z podpinanym przez jack'a mikrofonem z BOYA (takim za 150zł).
Do tego mam jeden softbox (80x60) na 4 żarówki i lampę led z folią niebieską którą rzucam ten na ścianę, żeby było ciekawsze tło :)
Gdybym miał taki głos jak ty, pomyślałbym o karierze lektora :D
Hehe, dzięki 😀 może kiedyś 😉
Nie wiedziałem, że @DevEd robi tutoriale do pythona :)
Jak widać robi, aczkolwiek włączyłem pierwszy z brzegu żeby mieć ujęcie ;)
Kilka książek, zabawne...
mam pytanie ile masz lat? oraz czy polecasz isc na studia informatyczne dzienne?
Niedawno skończyłem 26. Jeśli jesteś po szkole to polecam studia bez dwóch zdań. Co do tego czy dzienne czy zaoczne, to zależy czy masz szansę znaleźć pracę w branży IT, bo praca + studia to najlepsze połączenie, niestety ciężko się załapać bez czegoś w cv. Na początek proponuję dzienne i jak najszybciej szukać stażu. Potem zawsze można się przenieś na zaoczne jeśli będziesz chciał pracować na pełny etat. Pozdrawiam i trzymam kciuki 🤞
@@wiktorfeduntech dzieki bardzo za odpowiedz
@@jesteszmiana5915 to zależy od wielu czynników. Myślę że klasyczna ścieżka (staż a potem junior ) w tym wieku jest trudna, natomiast zawsze można próbować się doszkalać i szukać możliwości w obecnej pracy/sytuacji. Branża IT nie jest teraz taka otwarta jak kilka lat temu ale warto próbować. Czasem warto też rozejrzeć się dookoła siebie i zobaczyć czy są jakieś możliwości doszkolenia się i specjalizacji w swojej branży. A z tym zazwyczaj przychodzą nowe obowiązki i zarobki.
*Tak wybrzmiało jakbyś miał naprawdę ciężko z podchodzeniem do programowania. Ja takiego uczucia nie mam. Nie wiem może dlatego że ja traktuję to jako hobby i zabawę, nie pracę.*
Na poczatku jest zabawnie i hobby, ale po pewnym czasie jak w kolko robisz to samo staje sie nudna praca. A rozwoj tez sie konczy i zaczynasz zmieniac stolki. Tak dlugo jak nic niewiesz jest fajnie, jak rozumiesz systemy i projektowanie aplikacji jest nuda i duzo pisania tego samego kodu.. Programowanie takie po prostu jest.
Tyle gadki o programowaniu a to JavaScript.. jk gratulacje i powodzenia xD
😂 na szczęście Python 😀 (ujęcia w filmiku chyba rzeczywiście jakis JS ale nie pracuje w tym na co dzień)