Kedves Kisvakond! Én környezetmérnök vagyok és kerttel foglakozom. Szuper, amit csinálsz, na! Érthető, világos és attól szuper, hogy nem hájpofod fel magad. Imádom!!!!!
Szia. Azt szeretném kérdezni, hogy amikor adja a héját a fa,akkor a kambium melyik részre kerül(héj alá oltás)?csak,mert a nemes háncsrészét is meg szokták "kaparni".ennek mi célja van,ha a kambiummal az nem fog találkozni vagy mégis?
@@Kisvakondkert Köszönöm a választ.Még agyalgatok ezen az oltás témán és ez a héj alá oltás nekem nagyon bejön,de mi lenne,ha olyan késsel készítenénk a nemes metsz lapját ami enyhén ívelt-homorú(úgy is mondhatnánk,hogy hozzá igazítanánk az alany domború törzséhez)?lehet akkor sokkal nagyobb részen feküdne fel a nemes.
Szia Nagyon érdekesnek találtam a videódat az lenne a kérdésem hogy cianoakrilát pillanatragasztóval próbáltál e már rögzíteni a géles változata gondolok mert a folyékony az szétfut mindenhova. Ugyebár ezt a harctéren használják varrás helyett ha nem akar elállni a vérzés nem ártalmas később kilökődik a sebből. Kezdő vagyok csak dísznövényeket oltan ék saját magukba mert nagyon csúnyán lettek vágva eddig, rehabilitálom őket. 4-5 mm es oldal ágakat oltanék fúróval és így rögzíteném Persze csak úgy Fogy a zöld réteggel ne érintkezzen a ragasztó. Azt hiszem meg tudom oldani hogy teljesen le legyen zárva a seb persze ez pozíció kérdése is. Azt hittem hülye vagyok erre kiderül Egy orosz csóka fúróval olt gyümölcsfát Mondjuk szerintem az túl brutális mert roncsolja a kapilláris végeket.
Nem próbáltam semmilyen ragasztót rögzítéshez és fúrót sem. Természetesen érdemes kísérletezni, így mindenki megtalálhatja a számára legkedvezőbb módszert.
Köszönöm a tájékoztatást, hasznos volt az infó. Nagyon szomorú vagyok, mert pár hete kaptam barackfa oltóvesszőket. Most a videója miatt eszembe jutott, hogy megnézzem nem penészedett-e meg a hűtőben, hát látom, hogy virágoznak a nedves papír alatt az ágak. Akkor ezeket már nem tudom felhasználni a jövő heti oltásomnál, ha jól vettem ki a szavaiból. 😥 Gondolom hajtásdugványnak sem jók így már! Akkor dobhatom ki őket?
Ezt nem egészen értem. Vadszőlő sok fajta van. Gondolom a közönséges vadszőlőre gondolsz, a Parthenocissus vitacea-ra. Mert nekem is van vadszőlőm, kacsos és tapadókorongos is ( Parthenocissus quinquefolia és Parthenocissus tricuspidata), de azok nem alkalmasak szerintem nemes szőlő alanyának. Közönséges vadszölőt szerintem majd minden folyó árterületén, ott kialakult ligetekben lehet találni.
@@Kisvakondkert A kacsos és tapadókorongost én folyondárnak nevezem, mellyel a kerítést és támfalat futtatom be. Én azokra a vesszőkre gondoltam melyekre az oltványokat készítik. Jelenleg ha kipusztul egy tőkém, van hogy a vadalany kihajt és ha az elég erős akkor abba oltok a filaxéra miatt. Tudom, hogy több fajta is létezik, de latin nevüket vagy lajstrom számukat könyv nélkül nem tudom idézni. Ilyen vadalany beszerzésre gondoltam.
@@frigyesmarton7552 Online árudákban lenne érdemes rákeresni. A google keresőbe kellene beírni a következő alany fajták egyikét: Teleki 5C ; Teleki 5BB ; Binova vagy Börner.
Elméletileg 2-3 hét után egy jó oltás összeforr. Viszont őszi szemzés esetén a szorítókötést csak tavasszal, a rügy elindulása után szoktam levenni. A tavaszi-nyári oltások esetében is meg szoktam várni, amíg hajtani kezd egy vesszőt a nemes, csak ezután bontom ki.
az oltás utáni fagy se tesz túl jót neki, be szoktam alufóliázni plusz zacskózni ha lesz fagy plusz nem árt beáztatni az ágakat mielőtt hűtőzzük és mielőtt beoltjuk :D
Biztosan butaság, de azért megkérdezem. Ha az oltóvesszőt teljes nyugalmában leveszem, és nejlon zacskóba beteszem a hűtőládába, akkor biztosan sokáig nem fog beindulni. Arra is gondolok, hogy nem fog megfagyni? Bár voltak már olyan hideg telek, hogy elég sok fagy érte a fákat. Mi a véleményük? Más. A barátom a hasíték oltásnál, miután alaposan beszalagozta, egy dróttal erősen körbe kötötte kívülről, majd a drótot a beindulás után leszedte. Próbálta valaki?
@@Kisvakondkert Köszi a választ, mindig sokat tanulok a videóidból. Visszatérve a kérdésre, és ha van valakinek egy már nem használt hűtőgépe, azt meg lehetne bütykölni 0 fokosra, az talán még jó lehetne. Szerinted?
@@istvanszijj7775 Sima hűtőszekrény megfelelő, amiben 3 fok kellene legyen. Az a gond néha, hogy a mai A++ kategóriás hűtők gyakran ezért energiatakarékosak, mert 3 helyett 8-10 fokot tartanak. Ezt simán meg lehet mérni egy hőmérővel. Egyébként a vesszőket vermelni is lehet, tehát elásni. A hangsúlyt inkább a vessző szedésének időpillanatára tenném. Alvó vessző kell. Ha túl korán vagy túl későn szedjük le, akkor be fog indulni a rügy a hűtőben is.
10 fokot tud a hűtőd? Az nem is hűtő, hanem kaja rohasztó. Egy hűtőben 2-5 celsius között ideális a hőmérséklet, ergó 3 vagy 4 . Ne csodálkozz ha savanyú a tej
Az, ami 3-4 fokot tud, az egy 20 éves hűtő, vagy egy olyan új hűtő, amelyik olcsóbb (magas energia fogyasztású). Az, ami most A+++ néven fut, azt ajánlom megmérni hőmérővel, azután beszélhetünk róla. Tudom miről beszélek. Ezelőtt 22 évvel még hűtőházak tervezését, kivizelezését és karbantartását végeztem. Emellett "szabadidőben" hűtőszekrények javításával is foglalkoztam.
@@Kisvakondkert 20 éve hűtőket szervizel a cégem. Élelmiszerbiztonsági követelmény, hogy a konyhai-hűtőben 2-5 fok között legyen a hőmérséklet. 20 éve is így volt és 20 év múlva is így lesz, hiszen a baktériumok és a romlékony élelmiszereket károsító képletek ezen a hőmérsékleten szaporodnak a legkevésbé. Az A+++ besorolás csak a berendezés energia felhasználási szintjére vonatkozik, a hőmérséklet egy konyhai hűtőben szigorúan 2-5 között. Természetesen vannak ipari jellegű hűtők ahol a hőmérséklet a termék előírása szerint változhat. Például egy BORHŰTŐ 8-12 celsius között állítható, hiszen a bornak az az ideális. Az a konyhai hűtő ami 10 fokot tud az nem működik helyesen. Ezen kár is vitatkozni. A tejet és a húst ne rakd be, de a palackos boraidat tökéletesen tudod benne tárolni. Helyezz be egy palack vizet és tartsd bent 24 óráig minimum. Akkor annak a hőmérsékletét ellenőrizd úgy tudod meg, hogy mennyit hűt a hűtőd. A hűtőajtóban lévő mérők nem pontosak és a lézeres(infra) mérővel való becsekkolás sem ad pontos értéket. Alkalmazd a vizes-palack mérést. Az pontos. Lehet, hogy nem is rossz a hűtőd, csak rosszul mérted az infrás kézi hőmérőddel.
@@bobybull Ez az elmélet. Annyit kérek, hogy mérje meg egy mai, jó minőségű A+++ hűtőben a hőmérsékletet. Nincs egy éve, hogy egy budapesti kollégámmal visszavitettem egy Bosch hiper-szuper energiatakarékos hűtőt, mert abban is 10 fok volt. Helyette egy olcsóbb hűtőt vett, ami rendesen hűt. A kompresszorok nagyjából ugyanazok (kínai Cubigel, vagy valami hasonló vacak), a hűtőközeg általában ugyanaz. Az egyetlen dolog az inverter nélkülinél, amivel le tudják vinni a fogyasztást az a hőszigetelés és az, hogy másképp van beállítva a termosztát. A hőszigetelést véve alapul, az A+ és az A+++ is habbal van kitöltve, egyiknek sem vastagabb a fala a másiknál.Manapság gyakran már az ajtó keretét sem fűtik a forró hűtőközeggel, mint régen. Ha ugyanaz a hőszigetelés, ugyanaz a hűtőközeg és ugyanaz a gagyi kínai kompresszor, akkor az egyik miért tud A+++ lenni? Mert vagy hamarabb lekapcsol, vagy nagyobb hiszterézissel járatják, tehát ritkábban kapcsol be, nagyobb hőingadozást engedve.
@@Kisvakondkert milyen módszerrel méred a 10 fokot az A+++ hűtőkben? 40-50 darab ilyen hűtő van a raktáramban jelenleg. Bosch, Samsung, LG, Miele márkák. Milyen módszerrel szoktad mérni?
Nekem egyes oltasok sikerultek, masok nem. Sikerult beoltanom almaba-almat, birsalmaba-kortet, megybe-cseresznyet, szilvaba-szilvat, ellenben barackba-barackot nem sikerult tobbszoros probalkozas utana sem! Es az oltasok kb 70-80% sikerult, nem vagyok profi. De szerintem a gyakorlat csinalja a mestert!😁
@@Kisvakondkert Az igaz, ugy no mint a meseben! De nem baj, csak legyen rajta minnel tobb!😁 Kiserletnek indult es bejott, hogy milyen lesz ezutan meg nem tudom. De majd meglatom. Remenykedek!
Azt szeretnem megkerdezni abban az esetben ha egy huvejkuj vastagsagu alanyban 2 drb.szemet teszek mine a ket oldalon 1-1-et Es mine a kettot megmaradt, tud-e fejlodes egyik a masoktol vagy az egyiket mi kell torni ,hogy az egyik ne nyomja el a masikat! A kov.kerdesem az lemne ha egy vastagabb karom vastagsagu
elment az irasom hamarabb mint akartam,javitani sem tudtam az iras hibakat bocsanat!A masik kerdesem ha karvastagsagu az alany, hejalaoltassal teszek 4 drb szemet atlosan es mind a 4 megmarad ebben az esetben. mi a teendo? meglehet hagyni az osszest? tudnak egymastol fejlodni vagy kell kitorni beloluk?Elore is koszonom a valaszt! Ja meg annyit ha nem nagyon adja fel a hejat az alany az oltasnal kell par napig locsolni a tovit ugy mint osszel, vagy mi a teendo? Koszonom szepen!
@@borbalapakaiveres1982 Mindkét esetben a válasz igen. Képes fejlődni és nem fogja elnyomni egymást. Metszéskor gondolom úgyis oldal irányba lesznek irányítva.
Kedves Kisvakond! Én környezetmérnök vagyok és kerttel foglakozom. Szuper, amit csinálsz, na! Érthető, világos és attól szuper, hogy nem hájpofod fel magad. Imádom!!!!!
Nagyon kedves!
Köszönöm a videót, tavasszal gyümölcs fákat is szeretnék oltani! ✌️😉👍
Szuper videó, köszönöm! Remélem sikeresen tudom majd alkalmazni! :)
Köszönöm,tetszik a videó!🙂
Köszönöm hasznos videó volt nagyon
Üdv Azt szeretném kérdezni hogy birs álmába lehet körtét oltani ? Segítségét előre is köszönöm
Elméletileg a válasz igen. Gyakorlatilag attól függ sajnos, hogy milyen birs az a bizonyos birs. Sőt, kicsit attól is, hogy milyen körte az a körte.
Szia. Azt szeretném kérdezni, hogy amikor adja a héját a fa,akkor a kambium melyik részre kerül(héj alá oltás)?csak,mert a nemes háncsrészét is meg szokták "kaparni".ennek mi célja van,ha a kambiummal az nem fog találkozni vagy mégis?
A nemes külső részét esetleg azért alakítják, hogy jobban a héj alá feküdjön. A kambium réteg, ha jól elválik a héj, akkor a fás részen marad.
@@Kisvakondkert Köszönöm a választ.Még agyalgatok ezen az oltás témán és ez a héj alá oltás nekem nagyon bejön,de mi lenne,ha olyan késsel készítenénk a nemes metsz lapját ami enyhén ívelt-homorú(úgy is mondhatnánk,hogy hozzá igazítanánk az alany domború törzséhez)?lehet akkor sokkal nagyobb részen feküdne fel a nemes.
@@arnoldjobbagy1637 Próbálkozni lehet és kell is. 🙂 Így alakul ki a tapasztalat.
Szia Nagyon érdekesnek találtam a videódat az lenne a kérdésem hogy cianoakrilát pillanatragasztóval próbáltál e már rögzíteni a géles változata gondolok mert a folyékony az szétfut mindenhova. Ugyebár ezt a harctéren használják varrás helyett ha nem akar elállni a vérzés nem ártalmas később kilökődik a sebből. Kezdő vagyok csak dísznövényeket oltan ék saját magukba mert nagyon csúnyán lettek vágva eddig, rehabilitálom őket. 4-5 mm es oldal ágakat oltanék fúróval és így rögzíteném Persze csak úgy Fogy a zöld réteggel ne érintkezzen a ragasztó. Azt hiszem meg tudom oldani hogy teljesen le legyen zárva a seb persze ez pozíció kérdése is. Azt hittem hülye vagyok erre kiderül Egy orosz csóka fúróval olt gyümölcsfát Mondjuk szerintem az túl brutális mert roncsolja a kapilláris végeket.
Nem próbáltam semmilyen ragasztót rögzítéshez és fúrót sem. Természetesen érdemes kísérletezni, így mindenki megtalálhatja a számára legkedvezőbb módszert.
Tisztelt Kisvakond,
Kezdőként kérdezem, hogy mi van, ha 2-3 különböző helyen elvégzem az oltást ugyanazon a fán, ugyanakkor? Köszönöm.
Növeli a sikeresség esélyét.
@@Kisvakondkert Köszönöm!
Ismét nagyszerű magyarázat és megint tanultam, Köszönöm
Köszönöm a tájékoztatást, hasznos volt az infó. Nagyon szomorú vagyok, mert pár hete kaptam barackfa oltóvesszőket. Most a videója miatt eszembe jutott, hogy megnézzem nem penészedett-e meg a hűtőben, hát látom, hogy virágoznak a nedves papír alatt az ágak. Akkor ezeket már nem tudom felhasználni a jövő heti oltásomnál, ha jól vettem ki a szavaiból. 😥 Gondolom hajtásdugványnak sem jók így már! Akkor dobhatom ki őket?
Meg lehet próbálni oltani is dugványnak is. Sikerülhet, csak kissebb az esélye.
@@Kisvakondkert köszönöm gyors válaszát, megpróbálom.
figyes :szeretném megérdeklődni, hogy vadszőlő vesszőt (alanynak, oltványnak) hol lehet beszerezni?
Ezt nem egészen értem. Vadszőlő sok fajta van. Gondolom a közönséges vadszőlőre gondolsz, a Parthenocissus vitacea-ra. Mert nekem is van vadszőlőm, kacsos és tapadókorongos is ( Parthenocissus quinquefolia és Parthenocissus tricuspidata), de azok nem alkalmasak szerintem nemes szőlő alanyának. Közönséges vadszölőt szerintem majd minden folyó árterületén, ott kialakult ligetekben lehet találni.
@@Kisvakondkert A kacsos és tapadókorongost én folyondárnak nevezem, mellyel a kerítést és támfalat futtatom be. Én azokra a vesszőkre gondoltam melyekre az oltványokat készítik. Jelenleg ha kipusztul egy tőkém, van hogy a vadalany kihajt és ha az elég erős akkor abba oltok a filaxéra miatt. Tudom, hogy több fajta is létezik, de latin nevüket vagy lajstrom számukat könyv nélkül nem tudom idézni. Ilyen vadalany beszerzésre gondoltam.
@@frigyesmarton7552 Online árudákban lenne érdemes rákeresni. A google keresőbe kellene beírni a következő alany fajták egyikét: Teleki 5C ; Teleki 5BB ; Binova vagy Börner.
@@Kisvakondkert Köszönöm a tippet, megpróbálom!
én pár éve az erdőn ástam ki párat....brutálisan nő
Helló kérdésem ha tudnál segiteni🤔mikór szedjem le a szoros kötést köszönöm
Elméletileg 2-3 hét után egy jó oltás összeforr. Viszont őszi szemzés esetén a szorítókötést csak tavasszal, a rügy elindulása után szoktam levenni. A tavaszi-nyári oltások esetében is meg szoktam várni, amíg hajtani kezd egy vesszőt a nemes, csak ezután bontom ki.
az oltás utáni fagy se tesz túl jót neki, be szoktam alufóliázni plusz zacskózni ha lesz fagy
plusz nem árt beáztatni az ágakat mielőtt hűtőzzük és mielőtt beoltjuk :D
Ha kertesházban élsz használd a vizóraaknát oltó vessző tárolásra nedves fürészporban tárold nekem bevált.
AZ IDÉN MÁR IUS ELEJÉN LEHETETT OLTANI
Biztosan butaság, de azért megkérdezem. Ha az oltóvesszőt teljes nyugalmában leveszem, és nejlon zacskóba beteszem a hűtőládába, akkor biztosan sokáig nem fog beindulni. Arra is gondolok, hogy nem fog megfagyni? Bár voltak már olyan hideg telek, hogy elég sok fagy érte a fákat. Mi a véleményük?
Más. A barátom a hasíték oltásnál, miután alaposan beszalagozta, egy dróttal erősen körbe kötötte kívülről, majd a drótot a beindulás után leszedte. Próbálta valaki?
Én hűtőládába nem tenném, mivel ott -18 és -22 fok közöztti hőmérséklet van, modelltől függően.
@@Kisvakondkert Köszi a választ, mindig sokat tanulok a videóidból.
Visszatérve a kérdésre, és ha van valakinek egy már nem használt hűtőgépe, azt meg lehetne bütykölni 0 fokosra, az talán még jó lehetne. Szerinted?
@@istvanszijj7775 Sima hűtőszekrény megfelelő, amiben 3 fok kellene legyen. Az a gond néha, hogy a mai A++ kategóriás hűtők gyakran ezért energiatakarékosak, mert 3 helyett 8-10 fokot tartanak. Ezt simán meg lehet mérni egy hőmérővel. Egyébként a vesszőket vermelni is lehet, tehát elásni.
A hangsúlyt inkább a vessző szedésének időpillanatára tenném. Alvó vessző kell. Ha túl korán vagy túl későn szedjük le, akkor be fog indulni a rügy a hűtőben is.
@@Kisvakondkert Köszönöm szépen!
@@Kisvakondkert Az fagyasztóláda. A hűtőben 5 - 6 fokon megfelelő.
10 fokot tud a hűtőd? Az nem is hűtő, hanem kaja rohasztó.
Egy hűtőben 2-5 celsius között ideális a hőmérséklet, ergó 3 vagy 4 .
Ne csodálkozz ha savanyú a tej
Az, ami 3-4 fokot tud, az egy 20 éves hűtő, vagy egy olyan új hűtő, amelyik olcsóbb (magas energia fogyasztású). Az, ami most A+++ néven fut, azt ajánlom megmérni hőmérővel, azután beszélhetünk róla.
Tudom miről beszélek. Ezelőtt 22 évvel még hűtőházak tervezését, kivizelezését és karbantartását végeztem. Emellett "szabadidőben" hűtőszekrények javításával is foglalkoztam.
@@Kisvakondkert 20 éve hűtőket szervizel a cégem. Élelmiszerbiztonsági követelmény, hogy a konyhai-hűtőben 2-5 fok között legyen a hőmérséklet. 20 éve is így volt és 20 év múlva is így lesz, hiszen a baktériumok és a romlékony élelmiszereket károsító képletek ezen a hőmérsékleten szaporodnak a legkevésbé.
Az A+++ besorolás csak a berendezés energia felhasználási szintjére vonatkozik, a hőmérséklet egy konyhai hűtőben szigorúan 2-5 között.
Természetesen vannak ipari jellegű hűtők ahol a hőmérséklet a termék előírása szerint változhat. Például egy BORHŰTŐ 8-12 celsius között állítható, hiszen a bornak az az ideális.
Az a konyhai hűtő ami 10 fokot tud az nem működik helyesen. Ezen kár is vitatkozni.
A tejet és a húst ne rakd be, de a palackos boraidat tökéletesen tudod benne tárolni.
Helyezz be egy palack vizet és tartsd bent 24 óráig minimum. Akkor annak a hőmérsékletét ellenőrizd úgy tudod meg, hogy mennyit hűt a hűtőd. A hűtőajtóban lévő mérők nem pontosak és a lézeres(infra) mérővel való becsekkolás sem ad pontos értéket. Alkalmazd a vizes-palack mérést. Az pontos.
Lehet, hogy nem is rossz a hűtőd, csak rosszul mérted az infrás kézi hőmérőddel.
@@bobybull Ez az elmélet. Annyit kérek, hogy mérje meg egy mai, jó minőségű A+++ hűtőben a hőmérsékletet. Nincs egy éve, hogy egy budapesti kollégámmal visszavitettem egy Bosch hiper-szuper energiatakarékos hűtőt, mert abban is 10 fok volt. Helyette egy olcsóbb hűtőt vett, ami rendesen hűt. A kompresszorok nagyjából ugyanazok (kínai Cubigel, vagy valami hasonló vacak), a hűtőközeg általában ugyanaz. Az egyetlen dolog az inverter nélkülinél, amivel le tudják vinni a fogyasztást az a hőszigetelés és az, hogy másképp van beállítva a termosztát. A hőszigetelést véve alapul, az A+ és az A+++ is habbal van kitöltve, egyiknek sem vastagabb a fala a másiknál.Manapság gyakran már az ajtó keretét sem fűtik a forró hűtőközeggel, mint régen.
Ha ugyanaz a hőszigetelés, ugyanaz a hűtőközeg és ugyanaz a gagyi kínai kompresszor, akkor az egyik miért tud A+++ lenni? Mert vagy hamarabb lekapcsol, vagy nagyobb hiszterézissel járatják, tehát ritkábban kapcsol be, nagyobb hőingadozást engedve.
@@Kisvakondkert milyen módszerrel méred a 10 fokot az A+++ hűtőkben?
40-50 darab ilyen hűtő van a raktáramban jelenleg. Bosch, Samsung, LG, Miele márkák.
Milyen módszerrel szoktad mérni?
@@bobybull Hőmérővel. Szonda be (kábeles), aztán reggel leolvasom.
Nekem egyes oltasok sikerultek, masok nem. Sikerult beoltanom almaba-almat, birsalmaba-kortet, megybe-cseresznyet, szilvaba-szilvat, ellenben barackba-barackot nem sikerult tobbszoros probalkozas utana sem! Es az oltasok kb 70-80% sikerult, nem vagyok profi. De szerintem a gyakorlat csinalja a mestert!😁
Így van! 🙂 A meggybe cseresznye általában nem a legjobb ötlet. Sokkal eréjesebben nő a cseresznye.
@@Kisvakondkert Az igaz, ugy no mint a meseben! De nem baj, csak legyen rajta minnel tobb!😁 Kiserletnek indult es bejott, hogy milyen lesz ezutan meg nem tudom. De majd meglatom. Remenykedek!
Probáld a barackot bármilyen szilvába jó lesz.
@@zsoltsandormolnar6028 Kiprobalom, nincs mit veszteni! :)
Azt szeretnem megkerdezni abban az esetben ha egy huvejkuj vastagsagu alanyban 2 drb.szemet teszek mine a ket oldalon 1-1-et Es mine a kettot megmaradt, tud-e fejlodes egyik a masoktol vagy az egyiket mi kell torni ,hogy az egyik ne nyomja el a masikat! A kov.kerdesem az lemne ha egy vastagabb karom vastagsagu
elment az irasom hamarabb mint akartam,javitani sem tudtam az iras hibakat bocsanat!A masik kerdesem ha karvastagsagu az alany, hejalaoltassal teszek 4 drb szemet atlosan es mind a 4 megmarad ebben az esetben. mi a teendo? meglehet hagyni az osszest? tudnak egymastol fejlodni vagy kell kitorni beloluk?Elore is koszonom a valaszt! Ja meg annyit ha nem nagyon adja fel a hejat az alany az oltasnal kell par napig locsolni a tovit ugy mint osszel, vagy mi a teendo? Koszonom szepen!
@@borbalapakaiveres1982 Mindkét esetben a válasz igen. Képes fejlődni és nem fogja elnyomni egymást. Metszéskor gondolom úgyis oldal irányba lesznek irányítva.
Koszonom szepen a valaszt! Meg csak annyi a kerdesem,ha nem adja a hejat tavasszal ugyan azt kell tenni mint osszel!....logyolni? Koszonom!
@@borbalapakaiveres1982 Ha nincs elég nedvesség, akkor érdemes locsolni, mert így könnyebb lesz a szemzés.
@@Kisvakondkert Koszonom szepen a valaszt!