Jak mieszkają Polacy? - 05/03 wywiad z Magdą Motrenko Wnętrza Zewnętrza

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 мар 2024
  • Nazywam się Ewa Dyda-Nowakowska. Z wykształcenia jestem architektką, a moja pasją i wykonywanym zawodem jest projektowanie wnętrz. Od kilku lat buduję społeczność Przyjaciółek Projektantek i dzielę się swoimi zawodowymi doświadczeniami, Uwielbiam rozmawiać, inspirować i zarażać moim optymizmem.
    Biznes w architekturze wnętrz. Na czym zarabiają i jak swoje biznesy prowadzą projektantki i projektanci wnętrz? Z moimi gośćmi porozmawiam o tym, jak planują pracę swojej pracowni, czy zdecydowali się na dywersyfikację źródeł dochodu i zapytam o ich biznesową drogę. Z doradczynią, która pomaga w rozwinięciu biznesów architektonicznych przyjrzymy się trendom i spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak nie projektowanie to co? . Zapraszam do odsłuchu.
    Partnerem podcastu jest firma Wall Art.

Комментарии • 47

  •  2 месяца назад +22

    Dziękuję, Ewa, za zaproszenie i przemiłe spotkanie! ❤️ A projektantki zachęcam do tworzenia treści na Youtubie i w razie pytań służę pomocą ☺️

    • @przyjaciolkiprojektantki
      @przyjaciolkiprojektantki  2 месяца назад +1

      To ja dziękuję za przyjęcie zaproszenia i miłą rozmowę. Mam nadzieję, że część z nas zdecyduje się tworzyć treści filmowe :)

    • @MlleLolaBelle
      @MlleLolaBelle 2 месяца назад +1

      Fajna rozmowa. 💐

    • @zuzannaszoomicka9839
      @zuzannaszoomicka9839 2 месяца назад +2

      Aż mnie rozmowa zachęciła do wysłania zgłoszenia :D (szkoda że nie ma możliwości dołączenia choć 1 zdjęcia do formularza). Fajnie by było jakby się udało ☺️

    •  2 месяца назад +2

      @@zuzannaszoomicka9839 Bardzo się cieszę :) Co do maila, to niestety to narzędzie nie ma takiej opcji :( Dlatego na końcu prosimy o przesłanie zdjęć na maila. Przy okazji zaczyna się wątek korespondencji i unikamy ryzyka w literówkach w adresie mailowym podanym w formularzu :) więc ta niedogodność ma też swoje plusy 😅

    • @katarzynabeata
      @katarzynabeata 2 месяца назад

      @ ja wysłałam zgłoszenie jakiś czas temu :( ale bez odpowiedzi :(

  • @eda9633
    @eda9633 2 месяца назад +30

    Od wielu lat oglądam filmy Magdy na kanale Wnętrza Zewnętrza i bardzo przyjemnie było posłuchać tej rozmowy. Rzeczywiście należę do grona osób, które w niedziele czekają na nowe filmy. W tym aspekcie jednak ważniejszy dla mnie jest komfort osoby prowadzącej kanał niż regularność na siłę. Magdo, dbaj o siebie przede wszystkim :)
    Bardzo przyjemnie było Was posłuchać :)

    • @przyjaciolkiprojektantki
      @przyjaciolkiprojektantki  2 месяца назад +1

      Dziękujemy, nam się bardzo miło i swobodnie rozmawia :) Cieszę się, że miło było nas posłuchać.

    •  2 месяца назад

      Dziękuję ❤ Świadomość, że tak naprawdę większość osób rozumie, pomaga trzymać równowagę :)

    • @epz1256
      @epz1256 2 месяца назад

      Podpisuję się pod tą wypowiedzią

  • @shmoolicious
    @shmoolicious 2 месяца назад +18

    Magda jest cudowna! Mądra, autentyczna, inspirująca osoba!

    •  2 месяца назад

      ❤❤❤

  • @joannabury8465
    @joannabury8465 2 месяца назад +6

    Bardzo fajny wywiad, fajnie było usłyszeć panią Magdę od takiej strony. Oglądam Wnętrza Zewnętrza na bieżąco,a po tym wywiadzie pani Magda stała się dla mnie bliższa. Bardzo ujęło nie to wzruszenie ❤ Pozdrawiam

  • @tolapchelkova5488
    @tolapchelkova5488 Месяц назад +2

    Pani Magdo. Ja nie muszę regularnie w każdą niedzielę dostawać filmy. Ja się cieszę, kiedy jakiś się pokaże. A czy regularnie? Jesteśmy ludźmi. Każdy ma prawo do odpoczynku od pracy. Nawet, jeśli to jest praca marzeń.

  • @Madlen0111
    @Madlen0111 2 месяца назад +8

    Pani Magdo, właśnie przede mną leży Pani książka 'Polskie wnętrza', za chwilę jadę do swojego rementowanego mieszkania. Jestem bardzo wdzięczna za to, że trafiłam na Pani kanał. Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo dobra 🤗

  • @jagusiamann2176
    @jagusiamann2176 Месяц назад +1

    Miło Cię usłyszeć Magdo🌹w innym formacie👍👍👍Pozdrawiam Was Obie💞. SENIORKA

  • @marianszczesniak570
    @marianszczesniak570 2 месяца назад +4

    Przemiły gość, Pani Magda poza wiedzą na temat wnętrz , ma bardzo miły głos i mówi pięknie po polsku. Wzbudza zaufanie. Mądra, szczera i bardzo ładna dziewczyna.

  •  2 месяца назад +3

    55:00 tu jeszcze dodam, że przecież RUclips ma Shorts, więc można te same materiały ładować i na TikTok, i na insta, i na RUclips. Do dłuższych produkcji w poziomie też zachęcam, niemniej na dobry początek shortsy mogą być dobrym (szybkim) rozwiązaniem :)

  • @katarzynabeata
    @katarzynabeata 2 месяца назад +4

    Planując remont moich 28m2 przeszukiwałam internet w poszukiwaniu inspiracji. Niestety na ogół były to mieszkania na wynajmem, czyli spełniające inne kryteria użytkowania niż mieszkania na stałe. Oczywiście obejrzałam też chyba wszystkie filmy Wnętrza Zewnętrza :)
    Na szczęście udało mi się zebrać wystarczającą ilość pomysłów, część wymyślić zgodnie z potrzebami i mam mega wygodną kawalerkę, z dużą ilością miejsca do przechowywania, wieloma aneksami, gdzie nie potykam się o meble :) A co więcej tylko dwa meble na wymiar (i to nie kuchnia i szafy ;))
    Także inspiracji na małe kawalerki na YT jest nadal za mało :(

    • @przyjaciolkiprojektantki
      @przyjaciolkiprojektantki  2 месяца назад +1

      Myśle ze właśnie takie prawdziwe Hometoury są bardzo inspirujące. Mi się jeszcze marzy prawdziwy program typu home makeover!

  • @user-bq5uu1gt1x
    @user-bq5uu1gt1x 2 месяца назад

    Fajne spotkanie, urocze ale i merytoryczne. Życzę sukcesów.

  • @jolla8719
    @jolla8719 2 месяца назад +4

    SUuuuuper spotkanie 💛💛💛💛💛😀👍

  • @arle1974
    @arle1974 2 месяца назад +2

    Też lubię jak filmy pojawią się w każdą niedzielę, ale jak nie ma to rozumiem 😊

    •  2 месяца назад

      Dziękuję 🙂

    • @przyjaciolkiprojektantki
      @przyjaciolkiprojektantki  2 месяца назад

      To jest właśnie takie poczucie, że fajnie by było oglądać regularnie, ale tworzenie ich jest bardzo obciążające. :) dziękuję za komentarz

  • @tintratak391
    @tintratak391 2 месяца назад +1

    Ach, to dlatego mniej ostatnii home tourów! Ale oczekiwanie że regularnie coś będzie uważam za przesadzone.

  • @Natalia-tq4cf
    @Natalia-tq4cf Месяц назад +1

    Bardzo ciekawy odcinek. :) Czy mogę prosić o nazwę lub link do wspomnianej aplikacji?

  • @HoszHosz
    @HoszHosz 2 месяца назад +6

    46:00 Gdyby osoba miała odpowiednią wiedzę o tym, jak układ funkcjonalny ma być stworzony, to szybciej byłoby go zrobić samemu niż sprawdzać - bo to nie jest czasochłonna, powtarzalna czynność. A jeśli nie ma, to nie jest w stanie sprawdzić jego poprawności - sprawdzi tylko jako użytkownik. Tak tylko, bo pracując i korzystając w analogicznym temacie z AI (projektowanie użyteczności, ale innych rzeczy), nie lubię jak ktoś przecenia narzędzia (to prowadzi też do jeszcze większej dewaluacji ludzkiej pracy i spadku jakości).
    Układ funkcjonalny to nie układ mebli. Żeby go stworzyć, trzeba rozumieć jak dane pomieszczenie będzie używane, co będzie w nim przechowywane, jaki będzie kontekst użytkowania tych rzeczy, nie tylko jaką ogólną funkcję ma pełnić. Jak będzie przebiegał ruch, kolejność czynności, a także czynniki emocjonalne (ja na to mówię feng shui po prostu, ale chodzi o komfort psychiczny - typu nie wkładamy kibelka na przeciwko drzwi, ani monitora na widoku jak się wchodzi do biura; ale to też ZALEŻy), wypadałoby też wziąć pod uwagę możliwości technologiczne (prąd, hydraulika) i stopień elastyczności, możliwość zmian na przyszłość (jeśli zmienimy układ łazienki to odpływy już prawdopodobnie zostaną na zawsze tam gdzie są i pytanie ile nam to zostawia możliwości przearanżowania wnętrza pod inne potrzeby które mogą się pojawić, albo korektę błędów jeśli jednak będzie poprawnie ale nie będzie czuć że to to). Zmiennych jest tak dużo, że zebranie ich aby nauczyć algorytm idealnego układu byłoby ogromnie czasochłonne, nie ma danych wejściowych, są tylko książkowe zasady. Niestety na ten moment to nawet wielu projektantów sobie z tym nie radzi, tylko traktuje po macoszemu, co pokazuje jak pojemny jest to temat.
    Być może za jakiś czas technologia pozwoli na input większej ilości rodzajów danych i z samej obserwacji (np. wideo) będzie w stanie skojarzyć fakty i odczytać doświadczenie np. z mimiki. To zapewne będzie wymagało połączenia wielu gałęzi które dopiero raczkują.

    •  2 месяца назад +1

      I tak, i nie. Wiele układów jest takich, że się ich samemu nie wymyśli, będąc osobą spoza branży, ale jak się zobaczy, to jak najbardziej można podjąć decyzję, że chce się mieszkać w taki sposób. Wiele razy spotkałam się z takimi sytuacjami.
      Co do programu, to mocno zaawansowane i trudne, ale nie niemożliwe, dlatego wierzę, że w przyszłości będziemy mieć takie narzędzia. Myślę, że mogą być nieidealne i mogą być punktem wyjścia do dalszej pracy z projektantem, niemniej jestem przekonana, że w końcu będą, i mam nadzieję, że jeszcze za naszego życia. Gdyby były proste, to już byśmy z nich korzystali :) a niestety tak nie jest… I tak jak piszesz, algorytmicznie bardzo dużo zmiennych. Ale jeśli uwzględnimy możliwości AI, to perspektywy stają się znacznie szersze.
      Niemniej, to na ten moment tylko takie futurystyczne dywagacje 🙈

    • @HoszHosz
      @HoszHosz 2 месяца назад +2

      @ Pisałam o AI, projektuję tego typu oprogramowanie. Jeszcze przed nami bardzo długa droga. Bardziej rozpatrywałabym to pod kątem marketingowym, niż technologicznym, myślę że DOBRZY projektanci mają szerokie pole do ugruntowania swojej pozycji na rynku.
      Ale akurat myślę, że AI nie pomoże w układach funkcjonalnych na wysokim poziomie (dużo wyższym niż przeciętnie myśląca osoba), może za to pomóc w estetyce i już to w sumie robi. To jest już o wiele łatwiejsze, mamy do tego wszystkie puzzle, jak opisywanie co jest dokładnie na zdjęciu / wizualizacji, wyszukiwanie podobnych produktów w sklepach, no i oczywiście generowanie wysokiej jakości obrazów. Od niedawna dobrze funkcjonuje powtarzalne generowanie postaci w różnych okolicznościach, więc kwestia zainteresowania się samymi wnętrzami. No i powoli generowanie 3d zaczyna ścigać 2d, już są architekci, którzy przyspieszają swoją pracę narzędziami AI na co dzień (choć działa lepiej lub gorzej). Myślę że na wyciągnięcie ręki za niedługo będzie odtworzenie rzutu jako wizualizacji dla nieprofesjonalistów. Na razie kombinują tylko z nakładaniem generowaniem obrazków na zdjęcia pokoi, ale ze słabym rezultatem, pewnie sama robiłaś research.
      Kwestia ceny, czy faktycznie takie narzędzia będą opłacalne. Ja bym chyba już wolała człowieka który pomoże mi w rzutach i moodboardzie i zrezygnować z wizualizacji, niż współpracować z AI :D Za drogo kosztuje wykończenie:)

    •  2 месяца назад +1

      @@HoszHosz 30 lat temu rzuty wnętrz były robione ręcznie, nie na komputerze. Co będzie za kolejne 30 lat? Teza, że technologia nigdy nie pójdzie do przodu do tego stopnia, by tworzyć układy funkcjonalne, wydaje mi się nazbyt śmiała i mocno osadzona w dzisiejszych realiach. Ale oczywiście każdy ma prawo do swojej perspektywy i nie musimy się zgadzać w tym aspekcie :)

    • @HoszHosz
      @HoszHosz 2 месяца назад +2

      @ Komputer to tylko narzędzie, tak samo jak AI. Da się stworzyć układy funkcjonalne wykorzystujące AI już teraz, ogólnie machine learning jest obecny w naszym życiu od przynajmniej dekady i mało kto zdaje sobie nawet z tego sprawę, po prostu wyjście chata gpt spopularyzowało temat.
      I tak samo AI jak i komputer nie jest magiczną rzeczą, która tworzy coś zupełnie sama.
      Nie bazuję mojej opinii na obecnym stanie technologii, a na zrozumieniu możliwości i ograniczeń tejże.
      Moją tezą nie jest to ze się nie da, tylko to, że jest tak wiele informacji które należałoby wprowadzić, a które nie są do końca wysławialne, że długo nie będzie wystarczajacego materiału do tego, aby móc go zcyfryzować. I mam na myśli układy bardzo wysokiej jakości.
      Bo inną kwestią jest to, że nie potrzebny jest AI do tego, aby już teraz stworzyć automatyczne ukł. funkcjonalne na bazie patternów. Wystarczy użyć danych symbolicznych, aby komputer obliczył prawdopodobieństwo, aby uzyskać generyczny układ, kwestia ilości danych wejściowych, im więcej tym lepiej, a z tym akurat myślę ze nie ma problemu, by zrobić kilkaset szablonów na ukł. funkcjonalne. Są one dostępne nawet w oprogramowaniu do projektowania, np. w homestylerze.

    •  2 месяца назад +2

      @@HoszHosz No ja akurat zdaję sobie sprawę, że to nie jest temat ostatniego roku. Tak jak mówiłam, byłam zaangażowana w startup pracujący nad takimi rozwiązaniami i to było przed czasami chatu gpt. I specjaliści zaangażowani w tamten projekt nie mieli wątpliwości co do tego, że technologia jest w stanie dźwignąć ten temat. Więc jednak traktuję takie dywagacje czy się uda, czy się nie uda, na zasadzie opinii. Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie :)
      A co dokładnie masz na myśli mówiąc o "wysokiej jakości układach funkcjonalnych"? Czym one w Twoich oczach różnią się od zwykłych układów funkcjonalnych? Bo może tu rozjeżdżają się nasze perspektywy.

  • @holaolaable
    @holaolaable Месяц назад

    A jednak nie odpowiedziano, jak mieszkają Polacy.

  • @gerardobin3880
    @gerardobin3880 2 месяца назад +1

    Szkoda, że Magda nawet się nie zająknie na temat projektantów czy nazw przedmiotów, które prezentuje a trochę tego było. USM Haller, Marcel Breuer, Antonio Citterio, Componibili, Vitra, Georg Nelson, itd.

    •  2 месяца назад +11

      Każdy przedmiot został przez kogoś zaprojektowany, więc jakby nie chodziło tylko o kultowych projektantów, to właściwie połowa filmu mogłaby być wymienianiem nazw i nazwisk. Tylko po co? To filmy o tym, jak ludzie mieszkają i jakie rozwiązania można wykorzystać u siebie, a nie o projektantach. Natomiast jeśli chodzi o projektantów wnętrz, to są podpisani w opisach filmów.
      To tak jakbym opowiadała w filmach, z jakimi koszulami warto łączyć czerwone spódnice i czym się różni spódnica z koła od falbaniastej, a komuś by nie pasowało, że nie wymieniam znanych projektantów mody. No nie wymieniam i dalej nie zamierzam na tym się koncentrować. Uważam, że można się wygodnie i estetycznie ubierać nawet nie wiedząc o tym, że istniała Coco Chanel. A jak kogoś interesuje historia mody (czy dizajnu), to znajdzie takie treści w innych miejscach.