Czy Polska leży w Mitteleuropie?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 фев 2025
  • Zapraszamy do obejrzenia spotkania z cyklu „Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku”, w którym dr Mateusz Werner gościł prof. Grzegorza Kucharczyka oraz dr. Jakuba Gortata. Tematem ich rozmowy były geopolityczne koncepcje przedstawione w książce Friedricha Naumanna „Mitteleuropa - nowy porządek w sercu Europy”.
    prof. Grzegorz Kucharczyk - historyk specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec.
    prof. Jakub Gortat - politolog, niemcoznawca, adiunkt w Zakładzie Niemcoznawstwa Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Stypendysta OeAD (Richard-Plaschka-Stipendium). Specjalizuje się w niemieckich i austriackich kulturach pamięci, szczególnie w pamięci o narodowym socjalizmie w obu tych krajach. Obecnie realizuje projekt poświęcony rozliczeniom z nazizmem w austriackich filmach telewizyjnych, finansowany z programu „Sonata” Narodowego Centrum Nauki. Autor monografii „Niemiecka polityka wobec ofiar wojny powietrznej” (2015) oraz licznych publikacji na temat niemieckich i austriackich filmów historycznych w czasopismach naukowych i tomach zbiorowych.
    #InstytutPileckiego
    Instytut Pileckiego służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu polskiego doświadczenia i losów polskich obywateli w XX wieku.

Комментарии • 44

  • @71dudek
    @71dudek Год назад +11

    Wielkie brawa dla Instytutu Pileckiego za otwarcie tych tematów dla szerokiej publiczności. Konferencja oraz ta dyskusja o Mitteleuropie wnosi bardzo dużo dla zrozumienia dzisiejszych czasów. Komuna i postkomuna zakłamywały naszą historię, teraz przechodzimy przyspieszony kurs odkrywania samych siebie. Nie jest za późno, jest dokładnie na czas!

  • @jolantaczerwinska6555
    @jolantaczerwinska6555 Год назад +1

    Pozdrawiam pana prof.Kucharczyka.jest pan wspanialym mowca zawsze chetnie pana slucham ,wielka wiedza.bardzo dziekuje

  • @tomaszgumbas7684
    @tomaszgumbas7684 6 месяцев назад

    To jest bardzo interesujące. Szkoda że tak mało ludzi to interesuje. A powinno.

  • @robertjablonski9778
    @robertjablonski9778 Год назад +12

    49:00 Przypominam, że port w Hamburgu należy do państwa i głównym operatorem jest firma państwowa Hamburger Hafen und Logistik AG. Jest to przykład kapitalizmu państwowego, powszechnego w Niemczech, te firmy państwowe są notowane na giełdach i można w nie inwestować prywatne pieniądze. Źródłem takiego rozwiązania jest pruska polityka gospodarcza i następnie społeczna polityka niemiecka, jak narodowy socjalizm i demokracja liberalna obecnie. Firma państwowa udaje prywatną i na kapitalistycznych zasadach realizuje cel społeczny, jakim jest niemiecka ekspansja gospodarcza. W Polsce HHLA wykupiło nabrzeże portu w Elblągu dzięki agenturze niemieckiej we władzach Elbląga w celu blokowania rozwoju tego portu. Dzięki temu działaniu słynny przekop mierzei dokonany przez PiS stracił połowę swego sensu i stał się typową budową socjalizmu. Oczywiście, jak Niemcy odzyskają dzięki HHLA pełną władzę w Elblągu, to przekop będzie wspaniałą niemiecką inwestycją. Tak działają Niemcy, z wielkim wyprzedzeniem, od Państwa Krzyżackiego, przez Prusy, Rzeszę III i IV jako UE zdobywają Świat. Polacy nie rozumieją świata i przyglądają się potędze niemieckiej z otwartą gębą. HHLA posiada również udziały w porcie w Odessie, który nie został zbombardowany i po krótkiej przerwie jest znowu czynny i wysyła bez przeszkód towary państwa zaatakowanego korzystając z uprzejmości państwa atakującego. Czego jeszcze nie rozumiesz Polaku??

    • @luxmea
      @luxmea Год назад +2

      Pamietam informację o tym, że nabrzeża w Szczecinie i Kołobrzegu są w rękach niemieckich. Widać to prawda…

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 Год назад +4

    Konkret i merytorycznie✋

  • @jolantaczerwinska6555
    @jolantaczerwinska6555 Год назад

    Pan prof. Grzegorz Kucharczyk posiada wielka charyzme.milo sluchac i patrzec

  • @mareksomianowski2517
    @mareksomianowski2517 Год назад +3

    I znowu przerażający prowadzący! Litości!!!

  • @jaroslawpeter3586
    @jaroslawpeter3586 Год назад +2

    Ten facet w dżinsach po prawej stronie strasznie nudzi i smędzi. Może by tak więcej dyscypliny w bardziej w sedno? Prif. Kucharczyk - świetnie się Go słucha. Mówi o złożonych sprawach w sposób jasny o zrozumiały. Mówi tak że przyjemnie go słuchać.

  • @zbigniewbraciak110
    @zbigniewbraciak110 Год назад +6

    Prowadzący miał szansę nie odzywać się

    • @Matt-rw9py
      @Matt-rw9py Год назад

      Hahaha no to fakt. Tak jak Europa Środkowa miała szanse się nie odzywać według jednego francuskiego prezydencika.

  • @brca098
    @brca098 Год назад +1

    1:22:05 Polecam książkę Urlicha Decka, tytuł "Niemiecka Europa"

  • @janonufry8885
    @janonufry8885 Год назад +1

    Rewelacja !

  • @brca098
    @brca098 Год назад +7

    Do kompletu Instytut powinien przetłumaczyć źródło potęgi ekonomicznej Niemiec, którego Niemcy używają po dziś dzień, tj. książkę "Nationale System der politischen Ökonomie" Friedricha Lista.

  • @marekrybicki8431
    @marekrybicki8431 Год назад +5

    Jak to prowadzący może położyć program 🥱🥱🥱

  • @artfender7300
    @artfender7300 Год назад +7

    Jak się słucha historię i stosunek Niemiec i Rosji do Polski to aż się nóż w kieszeni otwiera.

    • @Matt-rw9py
      @Matt-rw9py Год назад

      Nie wiem czym się denerwujesz i stresujesz? Nie wiesz, ze stres i złość negatywnie wpływają na zdrowie i myślenie? Niszczą korę mózgową oraz generują wrzody żołądka. A co do stosunku to miej taki sam stosunek, tzn. opublikuj książkę zatytułowana "Zachodnie ziemie polskie na zachód od obecnej zachodniej granicy Polski i Odry aż po Benelux, a może i dalej" czy coś w tym stylu. Nie zapominaj bić po ryju (wiesz kogo) bo to ważny aspekt. Miej ciężką rękę i naucz się celnie strzelać.

  • @MartFavel
    @MartFavel Год назад

    Can someone give us a summary in English? Thanks

  • @mariuszgratkowski8642
    @mariuszgratkowski8642 Год назад +2

    Bardzo ciekawy wykład. Szkoda, że nie był obowiązkowy dla naszych polityków, szczególnie z MSZ-u. Żartuję z tym ostatnim, wiadomo, że dostają dyrektywy z Waszyngtonu i Jerozolimy (do niedawna Tel-Awiwu) :-)

  • @viribusunitis2124
    @viribusunitis2124 Год назад +10

    Początek mało interesujący , potem znacznie lepiej. Wskazane jest Panowie mniej rozwlekłości a więcej esencji. Amerykanie już dawno stwierdzili empirycznie. że koncentracja widza jest ograniczona czasowo i ulokowana w przedziałach. Inaczej następuje znudzenie widza. Warto skorzystać z ich doświadczeń. Zwłaszcza w tak ważnych tematach.

  • @MrLaVera
    @MrLaVera Год назад

    Ciekawy wykład. Profesor świetnie i wielowątkowo opowiada o Niemcach. Ale mam pytanie, które padło, ale na które nikt nie odpowiedział. Polacy czują wobec Niemców gniew i zazdrość. Niechęć i podziw. Zazdroszczą gospodarki, porządku, kochają niemieckie produkty i od pół wieku marzą o życiu na poziomie niemieckim. Czy Naumann tego nie proponował? W XI-XIII wieku przyniesiono nam niemieckie "miasto", "prawo", "rozwój gospodarczy". Może warto uczyć się od mądrzejszych, od pragmatyków? Bo co to znaczy myśleć po polsku? Przecież nie myślimy tak samo. A ten Polak który myśli inaczej niż drugi, wcale nie myśli po niemiecku. Nie ma jednej Polski, jednego Polaka, jednej polskiej tradycji, myśli, historii. Być może po 10-20 latach takiej Mitteleuropy kanclerzem zostałby Polak? Jak Badeni, czy dziś trochę jak Tusk. Czy nie warto być częścią większego konceptu zamiast ciągle międolić rzekome "polskie wartości". No i pytanie podstawowe, czy ostatecznie lepiej mieć nad głową niemiecki szklany sufit (który de facto można demokratycznie przesuwać lub rozbić) czy przy skroni rosyjską stalową rurkę. Bo niestety jesteśmy tak położeni, że od 500 lat nie mamy trzeciej alternatywy. I do upadku Rosji (defederalizacja) i Niemiec (islamizacja) mieć nie będziemy.

  • @krzysiekm8631
    @krzysiekm8631 Год назад +5

    Dlaczego z kanału Świadkowie Epoki zostały usunięte wspomnienia ofiar rzezi na Wołyniu ?

  • @mw105
    @mw105 Год назад +2

    Nie rozumiem tego dążenia prowadzącego do dyskutowania o filmach. Ad rem!

  • @krakenpomorski4501
    @krakenpomorski4501 Год назад

    Profesor Kucharczyk mówił o wspomnieniach Bismarcka. Te wspomnienia NIGDY nie zostały wydane po polsku

    • @sawomirkwiatkowski9049
      @sawomirkwiatkowski9049 Год назад +3

      Kto chce, ten je przeczyta w oryginale. Mam wydania z lat 30tych i z 50tych. Świetną sprawą jest porównanie zmian w tekście, dokonanych przez cenzurę obu tych epok. Wydanie teraz, z dzisiejszą "redakcją tekstu" czyli skali manipulacji cenzury, nie ma już sensu.

    • @brca098
      @brca098 Год назад +1

      Jak wiele innych ważnych książek autorów niemieckich w zakresie doktryn politycznych i ekonomicznych

    • @krakenpomorski4501
      @krakenpomorski4501 Год назад

      @@sawomirkwiatkowski9049 tiaaa... Jak byłbym Niemcem to też bym tak mówił

    • @sawomirkwiatkowski9049
      @sawomirkwiatkowski9049 Год назад

      @@krakenpomorski4501 jak był kimś podobnym tobie, a nie miał wiedzy z jakiegoś zakresu, przemilczał bym ten temat, unikając błędów.

    • @krakenpomorski4501
      @krakenpomorski4501 Год назад

      @@sawomirkwiatkowski9049 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • @jolantaczerwinska6555
    @jolantaczerwinska6555 Год назад

    Rzeczywiscie pan prowadzacy nie urodzil sie mowca.Ale moze dajmy mu szanse.W koncu Pan Bog na przewodnika izraelitow wybral jakale bo Mojzesz byl jakala

  • @Arek-ne8pz
    @Arek-ne8pz Год назад

    .

  • @wacawcyganik3091
    @wacawcyganik3091 Год назад +2

    Geremek charyzmatyczny?😂 Chyba raczej jurny.

  • @kamyk1212
    @kamyk1212 Год назад

    Czy Polska leży w Mitteleuropie? Odpowiadam niewiedzącym - Polska leży w Polsce.

  • @0000marcin
    @0000marcin Год назад

    A niby gdzie ma leżeć? W Azji Centralnej?

  • @romanbis8592
    @romanbis8592 Год назад +1

    Tego sie nie da sluchac. Wychodze

    • @Matt-rw9py
      @Matt-rw9py Год назад

      Hahahaha. Dlaczego?

    • @007-Graz
      @007-Graz Год назад

      Do Berlina i nie wracaj