ГОЛЯМОТО ЛЯТНО РАЗЧИСТВАНЕ на лехите с декоративни растения

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 июн 2024
  • Приятно гледане! 💚💚💚
    Специални благодарности на членовете на канала!💚
    Daniela S
    Elena Kostadinova
    Linda Bagerova
    Elena Vasileva
    Ani Pavlova
    Тодора Бодурова
    Вяра
    Аглая Цветанова
    Marieta Vladimirova
    Михаил Ковачев
    Румяна Дамянова
    Биляна Павлова
    Eleonora Ivanova
    Antonia Tchiftchian
    Neli Vasileva
    Stanislav Varbanov
    ► Ако харесвате това видео, абонирайте се за канала на Garden Utopia.
    ► Можете да станете членове на канала с натискане на бутона, който е разположен точно до бутона за абониране / @thegardenutopia
    ► Последвайте страницата ми във Facebook / thegardenutopia за красиви снимки от градината.
  • ХоббиХобби

Комментарии • 21

  • @hristohristov288
    @hristohristov288 20 дней назад +2

    Браво😊

  • @JanetaDeneva
    @JanetaDeneva 20 дней назад +2

    ❤❤❤

  • @user-gx4cw6wt4r
    @user-gx4cw6wt4r 13 дней назад +1

    Здравей, Деси! Прекрасно и полезно е всичко, което правиш и показваш ! Имам нужда от помощ ,относно розите ми. Не съм наясно с какво да пръскам при акари и подобни .
    Има ли нещо ,което можеш да ми препоръчаш?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  12 дней назад

      Здравей, Роси! Розите досега пръсках 2 пъти, докато бяха на пъпки, с Кораген, Еъруан и листен тор, както и с Нимазал, Еъруан и листен тор. Към момента не виждам въшки, а унищожих и доста от два вида много нагли бръмбари. За акари специално можеш да пробваш с Афитек. Това е контактен препарат, който даже не е регистриран пестицид. Би трябвало да е "безвреден". Действа механично, задушава вредителите. За тази цел се пръска по-обилно, както и 2 пъти за 14 дни. Сега дъждовете преминаха и би трябвало да можеш да напръскаш с него. Не прониква в растенията, не вреди на пчелите. Хубаво е да се пръска късно вечер/много, много рано сутрин, за да попада върху възможно най-малко опрашители.

    • @user-gx4cw6wt4r
      @user-gx4cw6wt4r 12 дней назад

      @@thegardenutopia Много, много ти благодаря! Ще последвам препоръките и се надявам скоро да се оправят нещата. Имам чувството,че след последните дъждове започнаха проблемите при розите. Още веднъж благодаря и сега ще си пусна новото видео. ❤️

  • @user-ow2sy9kk3x
    @user-ow2sy9kk3x 10 дней назад

    ❤❤❤ Деси да те попитам за щамбовите рози ,защото видях във видеото,че новото клонче го отрязваш така ли се оформя самото кръгло дръвче?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  10 дней назад

      Здравей! Моите са нови, засадени тази пролет. Подрязвам само клонките с прецъфтели цветове, като режа над листо, в посоката на което искам да продължи бъдещият растеж. Така се държи в компактна форма, защото в момента трябва да се вкоренява, а не да се разраства. Като не е добре вкоренена все още, по-добре да не се оставя много буен растеж отгоре. По-целенасочено оформяне вече ще е при пролетното подрязване.

    • @user-ow2sy9kk3x
      @user-ow2sy9kk3x 10 дней назад

      @@thegardenutopia Аз моите ги засадих миналата пролет и тази пролет тръгнаха много високи клончета и сега съм подрязла,но само под самият прецъфтял цвят и се чудех дали да взема от самата височина на колонката.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  10 дней назад

      @@user-ow2sy9kk3x Хубаво е короната да се поддържа сравнително равномерно оформена. Ако само цветът се подрязва, така остават кафяви крайчета. Може по-надолу по клонката, над лист, който е насочен навън.

    • @user-ow2sy9kk3x
      @user-ow2sy9kk3x 10 дней назад

      @@thegardenutopia Много благодаря ❤️

  • @Daniela-S
    @Daniela-S 20 дней назад +2

    Деси, дървесният чипс ферментирал ли е или директно го слагаш ? На някои рози забелязвам изсъхване на връхчетата , защо ли, стават черни и изсъхват !

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  20 дней назад +1

      Не е дървесен чипс, а дробени кори. Две различни неща са. Купувала съм преди години дървесен чипс и не ми харесва - много е светъл. Мулчирам с дробени кори, които не са ферментирали и не мисля, че някога преминават процес на ферментация, просто започват да се разграждат с времето. Относно връхчетата на розите, не знам за какво точно става въпрос. Ако са на единични места, това е сравнително нормално след обилни валежи. При мен също има такива места, дори единични неотворени пъпки са като пречупени. Ако е на повече от 5-6 места на едно растение, вече може да е друг проблем. Пръскано ли е с нещо?

    • @Daniela-S
      @Daniela-S 20 дней назад +1

      @@thegardenutopia Относно дробените кори , както казваш видях при един друг човек, който също с дробилка дроби клончета от дървета , но казва, че трябва да престои и ферментират ! За розите пръсках преди време, но пак днес ще пръскам ! Снощи до късно поливах и ги чистих от прецъфтелите цветове и тогава забелязах единични засъхнали дребни върхове ! Благодаря !

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  20 дней назад +2

      @@Daniela-S Попитах за пръскането, защото понякога от препаратите могат да прегорят най-нежните листенца, т.е. връхчетата. Това се случва понякога при Нимазал, други препарати с растителни масла. Особено когато е доста топло или има силно слънце. Относно дробените клони - в мои видеа за дробилките/дробене съм казвала, че е точно така - прясно дробени клони не е хубаво да се използват за мулчиране на растения, защото когато започне да съхне и да се разгражда дървесината, на нея й трябва азот. Този азот се извлича от почвата, когато дробената дървесина не е смесена с някакъв друг "зелен" материал (косена трева, дробени зелени листа и подобни, т.е. не е на компост). Има твърдения, че пресният дървен материал не извлича азот от почвата, но лично аз не намирам логика в това. За процесите на разграждане е нужен азот. Затова при мен с дробените клони мулчирам по пътечки и максимално при малините и при 3 кайсии, където мога да подхраня всеки корен доста лесно. Друг вариант е да се оставят да угният за няколко месеца, след което могат да се ползват за мулчиране. Но дробените клони пак са различни от дробените кори, които идват от бичене на дървен материал и не са особено прясна дървесина. В кората има и доста по-малко сокове. Като цяло не забелязвам никакви негативни последствия за растенията при мулчиране с дробените кори.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  20 дней назад +1

      @@Daniela-S И добавям защо не те разбрах първия път - дървен/дървесен чипс казват на дробена дървесина без кората или много дебели дробени клони. Много е светъл на цвят, изглежда точно като дробена сърцевина на дървесина. Дробените клони са доста по-тъмни, особено в домашна среда дробим доста тънки клонки, при които има доста кора. Дървесните кори вече са само корите от големи дървета, премахнати и наситнени.

    • @Daniela-S
      @Daniela-S 20 дней назад +1

      @@thegardenutopia Значи ли, че при градината с цветята дробените клони са ти престояли ?