1956 -os Forradalom és Szabadságharc Emlékére. /Kormorán - Én Istenem/

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 ноя 2024
  • 1956 -os Forradalom és Szabadságharc Emlékére. (Kormorán - Én Istenem...) Felvezetőmben az 1956 - os egri eseményeket ismerhetik meg. A fotókon az 1956-os emlékművet és az Országzászlót láthatják. Békés megemlékezést kívánok minden látogatómnak!
    Zene: Kormorán - Én Istenem. /Kormorán - Magyarnak lenni/ Ez a csatorna nonprofit és nem kereskedelmi! Videó tartalmazhat jogvédett anyagokat. Minden védjegy és szerzői tulajdonában maradnak a tulajdonosok.
    Október 21-én Eger is csatlakozott azokhoz az iskolavárosokhoz, ahol az ifjúság nyíltan fellépett körülményei megjavításáért. Több tucat hallgató megalakította a Kossuth Kört, csatlakoztak a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségéhez, és megfogalmazták 12 pontos követelésüket. Október 23-án megválasztották a vezetőiket.
    Október 24-én és 25-én este demonstrációkat tartottak a belvárosban. Sapkájukra nemzeti színű szalagot tűztek ki, és a nemzeti függetlenséget követelő jelszavakat, rigmusokat skandáltak.
    Október 26-án már nagyszabású tüntetések, tömeges megmozdulások voltak Egerben: ledöntötték a Népkertben lévő szovjet katonai szobrot és a Nagytemplom mögötti szovjet katonai emlékművet, a Líceum tetejéről eltávolították a vörös csillagot, a nyomdában forradalmi kiáltványokat, röplapokat nyomtattak.
    Megkezdődött a főiskolások ellátása védelmi fegyverekkel, mely a nemzetőrség szervezésének kezdetét jelentette. Október 27-én több teherautóval munkások érkeztek Borsod megyéből Egerbe, és radikalizálódott az itteni helyzetet, megalakult Eger Városvédelmi Bizottsága. Megalakult a Nemzetőrség Ideiglenes Védelmi Parancsnoksága, és október 28-án, vasárnap délelőtt a színház épületében létrejött Eger Város Forradalmi Nemzeti Tanácsa. A város forradalmi központjából, a líceum épületéből főiskolai hallgatók Szabad Eger Rádió néven független rádióadást sugároztak.
    A kormány október 30-i, az egypártrendszer megszüntetéséről, a koalíciós kormány létrejöttéről és a szabad választások előkészítéséről szóló bejelentése nyomán aktivizálta tevékenységét a Független Kisgazdapárt, a Szociáldemokrata Párt és a Petőfi Pártként újjá szerveződött Nemzeti Parasztpárt.
    A szovjet hadsereg 1956. november 4-én délutántól kezdődően szállta meg a megyét. A csapatok Mezőkövesd irányából közelítették meg Egert, és a késő délutáni órákban harminc harckocsival vonultak be a városba. A páncélosok többször végig dübörögtek a város szűk, történelmi utcáin. A szovjet katonai parancsnokság a rendőrség Klapka utcai épületében rendezkedett be, s átvette a város irányítását. November 6-án az idegen megszállók ostromállapotot rendeltek el a városban.
    Egerben december 11-én délután - az országos sztrájk első napján - tüntetés volt a színháznál. A tömeg a nyomdához vonult, s röplapokat kezdtek nyomtatni. December 12-én a Széchenyi utcán is igen sokan tartózkodtak. A Dobó István laktanyából karhatalmisták indultak a belváros felé, ahol a tömeg szidalmazni kezdte őket. A kiadott „Oszolj! Tűz!" vezényszót több géppisztolysorozat követte. Hatan vesztették életüket és tizenkilencen megsebesültek.
    A forradalom utáni retorzió a munkahelyi elbocsátásoktól a sokéves börtönbüntetést kiszabó ítéletekig széles skálán mozgott.
    Kormorán - Én Istenem. Zeneszerző: Szűts István. Szövegíró: Koltay Gergely
    Fogom kezed, fogják mások is.
    Lehet abban boldogság lehet átok is.
    Fogom kezed, fogják mások is.
    Lehet erő lesz bennem, lehet várom is.
    Fogom kezed, fogják mások is.
    Lehet kiáltás vagy sírás, lehet álom is.
    Fogom kezed, fogják mások is
    Lehet függöny előttünk lehet látom is.
    Én Istenem, Jóistenem, fogd meg árva gyenge kezem.
    Én Istenem, Jóistenem, a szeretet mindig velünk legyen.
    Hol volt hol nem, volt egy ember.
    Ki hegyeken lépett át, csepp volt neki a tenger.
    Hol volt hol nem, élt egy ember.
    A Teremtő küldte őt, kiválasztott engem.
    Én Istenem, Jóistenem, fogd meg árva gyenge kezem.
    Én Istenem, Jóistenem, a szeretet mindig velünk legyen.

Комментарии •