Kdy řezat ovocné stromy ? proč řežu v zimě i peckoviny ?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 мар 2021
  • termín řezu, řez ovovcných stromů, kdy stříhat, peckoviny, jádroviny, kdy ořezat strom. řez jádrovin, jabloní, zimní, letní, jarní řez peckovin, po sklizni švestek, slivoní, meruněk, třešní, višní, zmlazovací řez. jak ořezat, jak ostříhat

Комментарии • 44

  • @paprsek60
    @paprsek60 3 года назад +15

    Po zhlédnutí několika vašich videí a videí pana Botura, jsem dnes po asi 2 týdnech vyrazil na zahradu podívat se, co jsem to loni v létě a pak na počátku zimy řezem vlastně spáchal. Naštěstí to nebylo tak tragické, jakž takž to ujde. Škoda, že jsem tyto videa neviděl před 5 lety, kdy jsem sadil první stromy. To jsem měl bobky je více zastřihnout. Díky.

  • @lubosdvorak532
    @lubosdvorak532 3 года назад +14

    Nejsem sice laik mám také svou praxi,ale botur a Vy jste to podali nejlepším způsobem jak to jde.Snad ten Váš se mi líbí ještě více než od Radkův sad.Jste věcný a přesněji to umíte podat což je super.

  • @Jan-hy4ul
    @Jan-hy4ul 3 года назад +6

    Super video. Jednoduše a pochopitelně podána problematika! :)

  • @irinfo1426
    @irinfo1426 Год назад +1

    Opäť skvele vysvetlené..tento rok idem prvý krat vytvárať maly sad a veľmi má inspirujete👌👍..

  • @miroslavrehulka8529
    @miroslavrehulka8529 3 года назад +7

    Dej tam vic vaseho nareci👍

    • @jinanzal445
      @jinanzal445 3 года назад +6

      Mluví krásně valašsky, taky se mi to líbí :)

  • @willyjeff85
    @willyjeff85 3 года назад +2

    perfektní video a vysvětlení, díky pane Sadaři :-)

  • @olgap9307
    @olgap9307 3 года назад +2

    Moc pěkně vysvětlené, díky.

  • @dusanzahradnik1128
    @dusanzahradnik1128 3 года назад +1

    Pekne a prakticke pozeram vas casto a striham podla vaseho nazorneho navodu. Je to super držim palce a vela zdravia.

  • @henrich2669
    @henrich2669 3 года назад +3

    Vyborne, dakujem pekne za vysvetlenie, uz sa nemusim obavat rezu. Pretoze cim viac sledujem videa roznych ovocinarov, tym viac som dezorientovany a zacal som sa obavat rezat kostkoviny v predjarnom obdobi ako som mal vzdy vo zvyku. Vzdy rezem vsetky moje kostkoviny zaciatkom/v strede marca ked sa otepli a ziadny problem, stromy su krasne, maju idealne prirastky aj bohatu urodu. Napr. moje broskyne na GF677 po zbere v auguste, ako ovocinari odporucaju, by som ako amater nedokazal poriadne ostrihat, pretoze by som v tom rozrastenom strome nevedel dobre zorientovat. Aj by sa mi to zle robilo. Preto jednorocne vyhonky na broskyniach po zbere plodov v auguste iba kratko poskracujem a kompletny rez robim vzdy zaciatkom prip. v strede marca este pred kvitnutim a stromy su nadherne. Na ostatnych kostkovinach robim Sittov rez a striham pred kvetom v marci.

  • @zts9383
    @zts9383 3 года назад +11

    Konečně "proč" a ne jen "jak".

  • @carel91
    @carel91 Год назад

    Výborné video. Děkuji za rady, jdu na to

  • @jinanzal445
    @jinanzal445 3 года назад +2

    Výborné video👍, pěkně srozumitelně vysvětlená velice důležitá problematika načasování řezu 👌
    Akorát musím nesouhlasit, s tím že nejhorší je řez za květu. Není. I v tomto období se tím povzbudí strom do většího růstu ( samozřejmě méně než v případě zimního řezu). Strom se totiž může ještě touhle dobou řezu přizpůsobit. Daleko horší je řezat za zelena, kdy strom investoval už i do tvorby listů a řezu má možnost se přizpůsobit až příští rok. Dochází ke stresu, kdy listy přizpůsobené zástinu se po řezu naráz osluní (oslunění se už list nedokáže přizpůsobit) a celkově se sníží asimilační plocha... Pozitivní dopad má pouze prosvětlovací řez za zelena u velmi zahuštěných stromů. U nich totiž dochází ke ztrátám energie, kvůli velmi vysoké světelné konkurenci větví (větev dýchá pořád stejně, ale fotosyntézou vlivem zastínění "vyrobí" méně energie)
    A také pořád nevím, kdy řezat ořešák, když ho potřebuju zmladit anebo provést výchovný řez, abych podpořil přírůst. 🤔 Letos jsem to zkusil hned na začátku prosince, s tím že jsem předpokládal, že na podzim teče míza do kořenů, ale překvapivě začala míza z ran valit jak hrom 😤 (jakoby byla míza ve stromě "natlakovaná" až do doby rašení). Podle mě ten strom úplně "vyteče", takže ten zmlazovací efekt bude na stejné úrovni, jako kdybych ho řezal v květnu😕. Někdo radil ránu opálit, že se tím pláč zastaví, tak jsem to vyzkoušel a zjistil jsem, že jsem akorát někomu naletěl. Pahýl jsem opaloval dokud se nerozžhavil do ruda a stejně to z ní pořád valilo 😂😂.

    • @lubosdvorak532
      @lubosdvorak532 3 года назад

      Ořešák řezat když má nové letorosty 10 až 15cm dlouhé, v té chvíli neroní.

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 года назад +3

      Díky :) Když sem z různých důvodů řezal nějaké stromy bez přírůstku v době kdy byly hodně už narašené, ani ne zcela rozkvetlé, tak ta reakce už tehdy tam byla mizerná, vpodstatě skoro žádná. Ale jak říkáš jak se olistí ťřeba řekněme v červnu tak by to mohlo být ještě horší. Já sem zababčený ořech řezal začátkem ledna a taky to teklo, ale ne moc, a ne pořád. Jen občas a pak to spíš jen vlhlo. A reakce byla perfektní, z 5cm přírůstků na cca 80.. , takže si myslím že tolik toho zas nevyteče :)

    • @jinanzal445
      @jinanzal445 3 года назад

      @@lubosdvorak532 Ano to vím :) v tuto dobu ho také řežu, ale velký zmlazovací efekt to nepřináší, na prosvětlení to stačí, ale na zmlazení koruny, to není moc dobré.

    • @jinanzal445
      @jinanzal445 3 года назад

      @@sadarvalouch750 Ten efekt řezu za květu bude jistě menší, ale zanedbatelný rozhodně není. Je možné, že ho "spolkla" velká násada plodů anebo stresující horké a suché počasí, takže efekt nebyl tak viditelný :) s tím ořešákem je to zajímavá zkušenost :)

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 года назад +1

      ​@@jinanzal445 pro mě je u zmlazování zanedbatelné vše, co nevede k maximální možné reakci jako tomu bývá v lednu :D menší reakci na stejný odebraný objem větví vnímám jako nevyužitý potenciál, proto už ani ted, když vidím nafouklé pupeny tak staré neřežu. Ale pokud to někomu stačí, (zejména těm co se tak nehoní za co nejbujnější reakcí jako já :D) tak se to u mladších stromů asi dá no

  • @matejcech1447
    @matejcech1447 3 года назад +3

    Podobne ako ostatní sledujem aj botura a obaja robíte sadárom veľkú službu (aj keď tvoj štýl rezu sa mi viac pozdáva :D). Veľmi praktické hlavne teraz keď ludia musia byť viac doma, zaujímajú sa o svoje okolie a púšťajú sa aj do údržby zanedbaných stromov a sadov podobne ako ja (vidím to v okolí počas prechádzok). Naše staršie slivky v rôznom veku a stave režem od februára vždy keď to dovolí počasie, dúfam že to stihnem do kvetu. Budem porovnávať ich reakciu lebo teraz sú už tie púčiky naliaté v porovnaní s februárom ale tieto mrazy to isto zabrzdia trochu... Dúfam že o rok sa tu v diskusii opäť stretneme... Diky za ďalšie super video, tiež som sa bál glejotoku všetci pred tým strašia :D

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 года назад +2

      Pravda, tato doba je pro zahradničení dobrá, sám jsem první karanténu začal šlechtit.. :D no doufejme že u toho lidi zůstanou i potom, a nerozutečnou se mi z tadyma pryč.. :D Pokud by ses dostal k nějakým už přestárlejším až třeba za čtrnáct dní tak bych doporučil si to nechat radši na příště zase na třeba únor, protože u těch starých by ty rozdíly mohli být docela výrazné. líbí se mi tvůj přístup, z dobrého pozorování se toho dá totiž spouta naučit :)

    • @happinessinthegardengrows
      @happinessinthegardengrows 3 года назад

      @@sadarvalouch750 Buď bez obáv "... nikam neletim. Tady je to super."

  • @karelslajs7942
    @karelslajs7942 2 года назад

    bezvadný video. díky

  • @GejgusTomas
    @GejgusTomas 2 года назад

    Zdravím, ďakujem za dobre štruktúrované video. Už nejaký čas sa snažím komprexnejšie pozerať na náš sad a záhradu. Chcel by som sa ťa opýtať aký účel plnia tie malé hradby z orezaných konárov? Je to kvôli ježkom alebo iným užitočným živočíchom, ktorý majú regulovať škodcov?

  • @1rason2
    @1rason2 2 года назад

    Děkuji, výborná videa, moc hezké ukázky a vysvětlená problematika.
    Neměl byste prosím nějaké vysvětlení na to, že asi osmiletý strom Oulinské ryngle na podnoži Myrobalán, výška 3-4 m, sice velmi bujně obrůstá, ale prakticky ještě nikdy nekvetl? Pře asi dvěma lety se zablýsklo a vytvořil asi deset květů a jeden, slovy jeden plod :(
    Děkuji za jakýkoliv názor a těším se na další ukázky

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  2 года назад

      Děkuji za pochvalu :) , některé ryngle vztupují do plodnosti později, takže to chce jen ještě chvíli počkat. Když už má 8 let, tak bych v příštích letech už očekával velké úrody.

  • @user-mh1yi5gy3w
    @user-mh1yi5gy3w 9 месяцев назад

    Dobrý den, co si myslíte o stříhání stromů na podzim?

  • @mariehorakova462
    @mariehorakova462 9 месяцев назад

    A co teď v říjnu ? lze něco řezat ? Děkuji

  • @Dufixes
    @Dufixes 2 года назад

    Ahoj, musím říct že na to jak jsi mladý, je vidět nespočet zkušeností ;) další věc, tvá videa, obraz, viditelnost, vysvětlení, ukázky, no prostě celkově vše na výbornou. Jediné co, občas ulítne zvuk, ve vetší vzdálenosti od stativu nejsi moc slyšet, na což se dá samozřejmě přihlédnout ;) Takže velká poklona a mockrát děkujeme, bo naša meruna a bleskem zasažená jabloň, si pravděpodobně užívaju vašich rad :) No ale je tu jedna věc, co ma zajímá, a to, v moment kdy stojíš u ořechu, máš za sebou postavenou jakousi stěnu z větví....je to ohledně technické věci, ked to máš okol cesty, bo to máš nějaku permakulturnu vložku, tzv. hadník, ježkovník..? Děkuji ;)

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  2 года назад

      Ahoj, sem rád že se ti videa líbí :) ty větve jsou jednak pro všecky možné zvířátka a druhak i vzhledově se nám to líbí, je to lepší řešení než to pracně odvážet nebo pálit :D

    • @Dufixes
      @Dufixes 2 года назад +2

      @@sadarvalouch750 tak to je výborný 🙂👍 hned jsem si to myslel že to bude pro zvířectvo, jelikož jsem si všiml že to máš chyceno klackami do daného tvaru..🙏..toto by jsi mohl též někdy zmínit v některých z videí, pokud kol toho zrovna půjdeš, nebo pokud máš více takovýchto prvků (znáš např. škvorník, proti mravencům (mšicím) a jiné.?) natočit video pouze o takto výhodně zpracovaných materiálů tzv. pro naše drobné živočichy. Málokdo totiž o něčem takovém ví a to neví, o jaké výhody přírody přicházejí, protože to napomáhá nejen přírodě, ale zároveň celkovému chodu zahrady, sadu, jelikož zvířátka pak pracují pro lidi (zbavují škůdců atd..) a lidi zároveň jak říkáš, si usnadní spoustu práce 😄😉

  • @alesnovak1530
    @alesnovak1530 2 года назад

    Dobrý den. Mohl bych Vám prosím poslat video s 3 letou třešní? Jak ji zapěstovat. Děkuji. Aleš Novák

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  2 года назад

      Dobrý den, ano, pošlete na email jan.valouch@email.cz, jinak u stromku bude stačí i foto :)

  • @romanbabinec3006
    @romanbabinec3006 3 года назад

    Ahoj, můžeš prosím ukázat detail pupenů a vysvětlit jak rozlišit pupen květní od listového?
    A ještě jeden dotaz - z listového pupenu po opadu listu vyrůstá nová větev nebo odkud?

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 года назад +2

      Ahoj, U jádrovin je květní banatější a nachází se na dvouletém a starším dřevě, takové ty krátké větvičky, pozdeji parůžky) Listové jsou malé a jsou na výhonech co vyrostly loni. Z nich vyrostou nové větve nebo vyhodí jen pár lístků a přemění se na pupeny květní, které další rok přinesou plody.

    • @romanbabinec3006
      @romanbabinec3006 3 года назад

      @@sadarvalouch750 Ahoj, díky za odpověď. A jak je to prosím u peckovin?

  • @pavelbauer6807
    @pavelbauer6807 Год назад

    Mohu se zeptat na váš názor, kdy ostříhat do špičáku na podzim sazenou slivoň? Díky.

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  Год назад

      Dobrý den, viděl bych to na dobu kdy přejdou větší mrazy, ale zároveň kdy ještě stromek příliš neraší, takže tak začátek března, za slunného, suchého počasí.

    • @pavelbauer6807
      @pavelbauer6807 Год назад

      @@sadarvalouch750 Děkuji vám.

  • @jakubmarasek2050
    @jakubmarasek2050 Год назад

    Ahoj, díky za video, mám dotaz, potřebuji udělat radikálnější zákrok na staré zanedbané třešni (obvodovou redukci) z důvodu bezpečnosti, navrhl jsem tento řez provést v období mimo vegetaci (tak se provádí u klasických neovocných dřevin) doporučil by jsi řez provést v jiném období ? díky za odpověď, Jakub

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  Год назад

      Ahoj, souhlasím že na větší zákrok bude lepší řez mimo vegetaci. Krom samotného termínu, je taky důležité počasí při řezu a krátce po něm. Takže ideálně vybrat suché slunečné dny, kdy nějaká možná potenciální infekce nemá šanci.

    • @jakubmarasek2050
      @jakubmarasek2050 Год назад

      @@sadarvalouch750 díky ;)

  • @vladislavkanera2029
    @vladislavkanera2029 Год назад

    No nic ve zlém , ale jsi dost mimo mísu . Peckoviny se řežou zásadně po sklizni . To tvoje ohánění švestkami je jediná tolerance. Jediná slivoň toleruje zimní řez , ale né zmlazování . Ořešáky se řežou zásadně v červnu.

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  Год назад +4

      Ano, mimo jsem v tom smyslu že mě nezajímají dogmata typu ,,tohle zásadně takhle,, ale vyhodnotím si na základě zkušeností věci po svém, a pak ke každemu stromu přistupuju individuálně. Takže když mám dobré výsledky se zimním řezem peckovin, tak ho vřele, s vysvětlením výhod i nevýhod doporučím.

  • @prabanda2349
    @prabanda2349 4 месяца назад

    Stromy jsou Bytosti❤