- Видео 18
- Просмотров 213 152
BORSUK
Добавлен 30 ноя 2007
Fiat 126p BORSUKa
Mój Fiat 126p rocznik 1988. Kupiony w 1999, przerabiany w 2002 stoi w stodole od 2006.
Просмотров: 7 129
Видео
Docieranie
Просмотров 7 тыс.7 лет назад
Krótko o tym co to jest docieranie i co się dociera. Uzupełniająco - zacieranie silnika: ruclips.net/video/tBw0YBv_ge8/видео.html
Alternatory i prądnice motocyklowe - podstawy
Просмотров 23 тыс.7 лет назад
Film prezentuje podstawowe wiadomości dla zrozumienia funkcjonowania prądnic motocyklowych, rodzaje prądnic i ich cechy.
Wtrysk paliwa D-jetronic w motocyklu na przykładzie Royal Enfield C5
Просмотров 5 тыс.7 лет назад
Jak działa wtrysk D-jetronic.
Royal Enfield C5 Classic - jaki jest?
Просмотров 11 тыс.7 лет назад
Kilka informacji dla tych co szukają motocykla o klasycznej, angielskiej linii i lubiących klimat retro. Więcej informacji w " Royal Enfield EFI - poradnik" mojego autorstwa. W razie pytań proszę pisać. Chętnie odpowiem.
Royal Enfield C5 Classic - jaki jest - wersja bez poprawek
Просмотров 32 тыс.7 лет назад
Kilka informacji dla tych co szukają motocykla o klasycznej, angielskiej linii i lubiących klimat retro. Więcej informacji w " Royal Enfield EFI - poradnik" mojego autorstwa. W razie pytań proszę pisać. Chętnie odpowiem. Link do wersji poprawionej: ruclips.net/video/I1znhr_cXhs/видео.html
LED-owe kierunkowskazy - Royal Enfield
Просмотров 3018 лет назад
LED-owe kierunkowskazy - Royal Enfield
Amperomierz w motocyklu - Royal Enfield C5
Просмотров 1,6 тыс.8 лет назад
Amperomierz w motocyklu - Royal Enfield C5
Sprzęgło w motocyklu - prosta modyfikacja
Просмотров 89 тыс.8 лет назад
Sprzęgło w motocyklu - prosta modyfikacja
Royal Enfield Bulet 500 - C5 Classic - idling
Просмотров 1 тыс.8 лет назад
Mój Royal Enfield Bulet 500 - C5 Classic
does revving uce engine on occasional (some time) harm engine
Nope, it doesn't ..... Thinking this way you need to know that riding also harm the engine, so don't ride...
Piękny motocykl i bardzo ciekawy opis. Ten motocykl wpisuję się w moje klimaty w 100%. Właśnie jestem na etapie podjęcia decyzji czy zdecydować się na Royala i na pewno ten filmik będzie pomocny. Miałbym do Pana kilka pytań, czy można poprosić o adres mailowy?
Zakurzony jest dość konkretnie bo wyciągam go ze stodoły raz - dwa razy w roku. Garażuje w moim rodzinnym domu. Obecnie mieszkam w drugim końcu Polski.
a co może być przyczyną rozwalenia się łożyska w wale
przy prawidlowej eksploatacji np. zjawisko karbu
Nie jestem pewien, ale jest drugi błąd, też od 22:30, według tych schematów żarówka będzie się świecić non stop, bez względu czy ładowanie jest czy nie. Na żarówkę powinno być osobne wyjście z regulatora napięcia .
To nie lampka kontroli ładowania tylko odbiornik..... 😄
Witam,od 22:30 widzę błąd w schemacie po prawej stronie,regulatory motocyklowe mają zintegrowany układ prostowniczy "greca" ,a nie jak pokazano na obrazku,oczywiście jeśli odnosi się to do współczesnych motocykli,jeśli chodzi o układy ładowania w motocyklach takich jak ETZ i MZ to jak najbardziej schemat pasuje ,tylko nie zauważyłem żeby było to powiedziane,ogólnie materiał bardzo dobry.Pozdrawiam
:) słuszna uwaga. Jako, że są to schematy ideowe uznałem, że tak jest bardziej czytelnie. Poza tym schematy przedstawiają przecież alternatory jednofazowe, a takich raczej w ogóle się nie spotyka - przynajmniej w motocyklach.
Od 35:20 mówi właśnie o tych zintegrowanych.
zwracam honor ,chyba coś przeoczyłem .
a ja mam pytanie odnośnie progu w cylindrze, czy da się go jakoś pozbyć oprócz robienia szlifu? Czy niewielki próg można by zeszlifować papierem ściernym, lub zdjąć na tokarce ?
W zasadzie nie ma to żadnego sensu. Jeśli silnik był sprawny, trzymał sprężanie to można jeździć dalej. Jeśli nie ma możliwości zmierzenia ciśnienia sprężania bo silnik jest powiedzmy w częściach, to jeśli jego średnica tuż pod progiem jest o 0,2mm większa niż nominalna (czyli próg większy niż 0.1mm), to cylinder wymaga naprawy i dostosowania do nadwymiarowego tłoka. Wartości dopuszczalnego zużycia producent podaje szczegółowo dla każdego typu silnika. Samo usuwanie progu zupełnie nie ma sensu. Cylinder nie zużywa się równomiernie tylko podlega owalizacji w dodatku nierównomiernej. Z tego powodu założenie nowych pierścieni to zużytego cylindra pogarsza szczelność takiego zestawu bo nowy pierścień nie przylega do cylindra na całym obwodzie i często prowadzi do zapiekania pierścieni w tłoku oraz ich szybkiego zużycia w miejscach styku z cylindrem.
dziękuję za odpowiedź Mam jeszcze jedno pytanie , a mianowicie co sądzi Pan o fazowaniu okien w cylindrze i fazowaniu pierścieni- czy warto zrobić któryś z tych zabiegów w silniku 2t ?
Proszę bardzo. Fazowanie okien w dwusuwie to oddzielny i bardzo obszerny temat. Nie polecam robić tego "na oko". Trzeba najpierw zdefiniować czego się oczekuje: większej mocy czy większego momentu w niższym zakresie. Reszta jest kwestią wyliczeń i doświadczenia. Robiąc to "spontanicznie" można silnikowi jedynie zaszkodzić i przy okazji nieodwracalnie zniszczyć cylinder. Z poprawek polecam usunąć wszelkie progi na połączeniach (gaźnik-cylinder, cylinder-kolanko, cylinder-karter (okna przelotowe). Taki zabieg również bardzo silnikowi pomaga. Z poprawek bezpiecznych i poprawiających sprawność silnika to można jeszcze w starszych silnikach o niskim stopniu sprężania (6 - 7) poprzez planowanie głowicy podnieść spręż do 8 - 9 co przy dzisiejszych benzynach nie szkodzi silnikowi, podnosi moc i zmniejsza zużycie paliwa. Po takiej operacji trzeba odpowiednio opóźnić zapłon.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź:) Pytałem o fazowanie, ponieważ wiele osób uważa że jest to bardzo korzystny zabieg poprawiający pracę i żywotność silnika..ponoć dzięki temu silnik może szybciej wkręcać się na obroty (?) zmniejsza się "dzwonienie" pierścieni - ponoć same plusy
OK, rozumiem teraz, że nie chodziło ci o zmianę faz rozrządu poprzez powiększanie okien w cylindrze (co jest właśnie fazowaniem) tylko o wykonanie fazki na oknach pomagającej pierścieniom po przejściu przez okno wejść na gładź cylindra :) fazkę taką można wykonać, ale trzeba zrobić to bardzo umiejętnie. Ma ona sens jedynie na górnej krawędzi okna wylotowego (przelotowe są znacznie mniejsze). Jej głębokość nie powinna przekraczać 0.1 - 0.3mm (wysokość w zależności od wielkości cylindra 2 - 5mm). Nie w każdym silniku jest ona konieczna. Dzięki niej silnik może jedynie ciszej pracować. Na pewno nie będzie się szybciej wkręcać na obroty. Jakbyś powiedział mi o jaki silnik chodzi to mógłbym doradzić coś bardziej konkretnego.
A i na przyszłość warto dopisać w tytule lub opisie gdzieś słowo motocykl zawsze łatwiej jest znaleźć w wyszukiwarkach
Słusznie, ale to dotyczy nie tylko motocykli
Dobrze wytłumaczę, łatwo zrozumieć czyli dobre oby tak dalej
Dzieki,swietnie mi to przedstawiles.Teraz wiem ze mam uszkodzony regulator pradu traconego w moim motocyklu.Podczas jazdy (okolo 650 km) calkowicie rozladowal mi sie akumulator.Moglem kontynlowac jazde jedynie po wylaczaniu odbiornikow energii elektrycznej,zeby to minimum pradu zasilalo cewki zaplonowe.
Jak każdy regulator tak i ten może się psuć na dwa sposoby: albo będzie zwierać do masy cały prąd co zniweluje pracę generatora, albo nie zewrze nic a wtedy generator popali wszystkie odbiorniki a w szczególności elektronikę.Przy montażu nowego regulatora tego typu (stratnego) trzeba szczególną uwagę poświęcić jego połączeniu z masą. Istnieją specjalne pasty poprawiające ten styk. Można też stosować wazelinę techniczną (taką jak na klemy). Może się bowiem zdarzyć, że po kilku tygodniach na skutek korozji (elektrolitycznej bądź zwykłej) styk z masą się pogorszy i regulator nie będzie w stanie zewrzeć prądu do masy co również doprowadzi do uszkodzenia odbiorników.
BORSUK fajne na końcu gdy pokazujesz, że prądnica może pracować jako silnik warto wspomnieć o tzw. dynostarterach stosowanych niegdyś w motocyklach
Kolega jest z Podkarpacia?
Tak. Z Tbg.
BORSUK o Ja z okolic Krosna ☺
Jestem motocyklistą w sumie dopiero jakieś 4 miesiące i nie byłem świadom problemu opisanego na filmie :) Dzięki :)
Jak na człowieka, który nie lubi za bardzo "grzebać" przy motocyklu i Royala kupił dla przyjemności z jazdy, oraz niepowtarzalnej urody" , to ma Pan dużą wiedzę mechaniczną, i w dodatku potrafi ją przystępnie przekazać. Bardzo ciekawe filmy, doskonale się ogląda i chociaż to chyba niepopularne i staromodne stwierdzenie - "wiele można się nauczyć". Pozdrawiam i czekam na kolejne.
Dziękuję. Cieszę się, że filmiki się podobają. W życiu "nagrzebałem" się sporo przy różnych sprzętach. Teraz już mi się nie chce ;) Jestem inżynierem od silników i to czym się dzielę to mój zawód.
A więc inżynier i to zapewne z zamiłowania również - to wiele wyjaśnia :) Dziękuję za powyższe wyjaśnienie i nadal czekam na kolejne ciekawe (techniczne) filmy. Pozdrawiam i LWG.
Silniki Jawy 223 mają takie sprężynki i to działa :)
Witam. Czy istnieje modyfikacja pozwalająca na lżejsze wciskanie sprzęgła w motorze? Palce mnie bolą i piąstki od sprZeglenia jeżdzę po mieście a niechęć skutera. Pozdr.
Z tym jest trochę trudniej. A jaki masz motocykl?
jm motors cafe racer 50
w 50-tce sprzęgło chodzi ciężko ??
W somie to nie ale chciał bym jeszcze zmiękczyć :P
:D obawiam się ze sprzegla w 50-tce już się bardziej zmiekczyc nie da.
Kurwa ziomek lepiej wbić do cb na kanał niż na Wikipedie trzymaj się i nagrywaj dalej 💪💪
Zaczynam się zastanawiać kim jesteś? Masz tłok z mojego pierwszego konaro -harleya którego doprowadziłem do zatarcia by móc z czystym sumieniem przeprowadzić remont jednostki. Szukałem owego tłoka który stał na półce w pokoju i....nie ma go !!! Możliwe ze jesteś sąsiadem spod 3ki który zazdrościl mi KOPRUCHA z 1976 roku. ALE żeby używać cudzego tłoka w "programie " popularnio naukowym, to już lekka przesada. Zatrzyj sobie własny tłok i się afiszuj na cały yt. Hahahahhahahahahahahahah
:) tłoków mam całe mnóstwo - w różnym stanie. Mam też tłok od Ferrari :)
Robię te filmy bo pamiętam jak sam zaczynałem swoją przygodę z motoryzacją, ile miałem wtedy pytań a odpowiedzi żadnych.
Materiał I klasa. Przypomniałes mi czasy szkolne. Dobra robota Borsuku ;)
:) dzięki. staram się przekazać tylko treść, pomijając wzory, definicje i całą teorię.
umie pan wytłumaczyć na chłopski rozum
Jak nie można regulować zaworów to,ja dziękuję za taki motocykl. Nie ma to jak cotygodniowe regulacje zaworów, przy zimnym browarku :)
:) no widzisz. Ja się już zaworów naustawiałem a piwa nie piję.
To jest wersja uzupełniona tego filmu
Każdy szanujący się motocyklista zna tą firmę. Zdziwiony jestem ze ,twierdzisz ze,jest inaczej.
Po pierwsze nie każdy kupujący motocykl jest od razu"szanującym się motocyklistą" a po drugie - mylisz się. Jestem sekretarzem Royal Enfield Club Poland. Bardzo niewielu motocyklistów spoza kręgów pasjonatów marki i stylu retro nie tylko zna tę markę ale też nie zdaje sobie sprawy, że C5 jest obecnie produkowany.
To typowy błąd logiczny - ja wiem więc po co o tym mówić. Każdego roku we wszystkich pismach motocyklowych świata piszą o tym jak i kiedy wymieniać olej i smarować łańcuch a mimo to w serwisach co roku pojawiają się motocykliści i zadają te same pytania. Powyższa prezentacja jest dla osób nie znających marki i nie mających wcześniej styczności z jej produktami.
Jak widać słabo znam polskie realia. Przebywam na "zesłaniu" w UK juz prawie 10 lat. Tutaj takie maszynki to rzecz naturalna. Są porostu wszechobecne. Z motocyklami mam styczność od dziecka. Jeżdżę cały rok na motocyklu,niezależnie od pogody.
A to już rozumiem punkt widzenia. Sam tez byłem na "zesłaniu" w Kanadzie, Afryce i Azji :) wiem jak to jest. w UK nie wyobrażam sobie by ktokolwiek mógł nie znać Royal Enfielda.
W Polsce poza Klubem szczerze nie spotkałem żadnego motocyklisty, który by znał tę markę. A wielu zatrzymuje się zaciekawionych czy podchodzi na parkingach by popatrzeć. Pierwsze co się słyszy i to właśnie od motocyklistów to "jak ładnie odrestaurowany klasyk - dlaczego nie jest na żółtych tablicach?"
swietne! powiedz mi, jakie materialy szkoleniowe polecilbys dla kogos, kto chce sie zabrac za mechanike motocyklowa? jakies ksiazki moze? Pozdrawiam
Mechanika motocyklowa nie różni się niczym od samochodowej. Ewentualnie tym, że masz o wiele lepszy dostęp do mechanizmow ;) Pytanie podstawowe, to jaki jest poziom Twojej wiedzy i umiejętności z mechaniki. Najważniejsza książka to książka serwisowa, dobre narzędzia i klucz dynamometryczny to najważniejsze.
Dzięki. Mogę polecić kilka książek, ale powiedz mi czy tu chodzi o zajmowanie się swoim motocyklem czy naprawy motocykli w ogóle? Książka serwisowa to narzędzie dla znających już podstawy, ale zdecydowane jest ważna.
Chodzi o ogólnie mechanikę motocyklowa, zawodowo naprawiać motocykli nie mam zamiaru ale poznać jak działają poszczególne elementy, jak zdiagnozować usterkę i przede wszystkim jak naprawić to bym chciał. Pozdrawiam Cie
OK. Jak chodzi o mechanikę motocyklową to polecam dość stare książki, ale wtedy pisano tak by można było łatwo zrozumieć a jednocześnie dość precyzyjnie a więc: 1. "Poradnik Motocyklisty" praca zbiorowa WKŁ 1962 autorzy: Krzysztof Brun, Tadeusz Heryng (!!! twórca polskich Sokołów), Jerzy Kowalski, Stanisław Ławrynowicz i Aleksander Ogrodzki. 2. "Naprawa Motocykli" Andrzej Cichowski WKŁ 1965 Te dwie książki dadzą Ci solidną podstawę z mechaniki motocyklowej. Nadal można je znaleźć na allegro. Doczytać jedynie trzeba o układach wtryskowych i ogólnie elektronice pokładowej współczesnych motocykli w razie potrzeby. Współczesnych poradników nie polecam bo ich poziom w odniesieniu do tego co Ci polecam jest na prawdę marny. Pozdrowienia
Dzieki bardzo! Wrócę do domu i zamówię(jak uda się znaleźć) pozdrawiam Cię!
Dobry materiał. Nagrywaj chłopie więcej.
Dzięki!
gratuluję pięknego motocykla :)
+tneiro Dziękuję :)
If anyone interested I can make a short material about how to install Ammeter on EFI model.
What year is this? I thought EFIs have the new dashboard, like this one: 3.bp.blogspot.com/-MpQZZ7qSMyk/TxvB4wpYgkI/AAAAAAAADDY/i_-3-GF3N-c/s1600/RE+Classic+Desert+Storm+6.jpg
+jkristjanvalk You're absolutely right. I've downgraded my dashboard a bit to make it look older. This is 2014 model.
widzę że pan też popełnił błąd. W biurze zetora w brnie powastał uc385, a 4011 to była samodzielna myśl zetorowska, u nas jedynie produkowany pod nazwą ursus
+arDIESELczi Słuszna uwaga!
jak dla mnie to w legendach powinno być coś o ciężkich ursusach i współpracy ursusa z zetorem przecież to najważniejsze elementy w historii ursusa :)
@jacekg6 Popieram, bo rozbawił mnie fragment gdzie udowadniano nam że powiązane ze sobą są C330 i C360
@Roztok1 Tak. Od tego zaczalem. Napisalem tez do Patryka. Ten film powstal wlasnie dlatego ze niestety nie otrzymalem ZADNEJ odpowiedzi.
c-360 rozwinięciem c-330 haha
Jest to raczej spacerek niz sprint. Mial wtedy dopiero 6000 km.
Film juz jest na youtubie. Nazywa sie "Fiat 126 - 34 KM - sprint.mp4"
Z tym ze bedzie to raczej spacerek niz sprint. Mial wtedy dopiero 6000 km. Sam zobaczysz.
Moc jak podalem - 34 KM zbadana na hamowni podwoziowej. Filmik ze sprintu zamieszcze. Bedzie sie nazywal "Fiat 126 - 34 KM - sprint".
Dziekuje :-)
Dobrze mówi i pisze jacekg6,ja jestem ZA,też lubie legendy i patryka ale nie raz trafiłem na błędy w jego legendach ale ogólnie jest ok,a TY andrzej nie cwaniakuj i nie czepiaj sie jacka placka !
Dla wyjasnienia - nie chodzi tu o wojne ambicji czy o czepianie sie szczegolow. Osobiscie rowniez lubie te programy. Chodzi tu tylko o sprostowanie dosc powaznych bledow, bledow ktore sprowadzaja wartosc poznawcza tego odcinka niemal do ZERA. Przemilczenie tego bylo by zwyczajnie nie fair. NIE JEST TO ZADNA PRYWATNA KRUCJATA czy cos w tym stylu.
Nie chodzi tu kto kogo "LUBI" jak w przedszkolu Drogi Kolego tylko o sprostowanie.
powineś prowadzidz legendy prl-u ja lubie je w wykonaniu Patryka !!!!!
Moc 34 KM potwierdzona na hamowni podwoziowej. Na filmie jeszcze stare tablice rej.
Pojemnosc 650 Walek 385 Swiatek Naped Walka CC700 Glowica opuszczona 2mm Lekkie kolo zamahowe Elektroniczny zaplon Wydech Wupex x2 Strumienica dolotu :-) Sprzeglo CC700 Miska 5,5l z czujnikiem temp. oleju Obnizony dyskretnie 3cm.